O hledání jedlých hub ve vysokoškolském lese

01. 07. 2009 | 13:16
Přečteno 10765 krát
Většina letošních uchazečů má již přijímačky na vysoké školy za sebou. Řada z nich se při výběru školy orientovala podle novinových žebříčků (letos je přinesly Hospodářské a Lidové noviny). Žebříčky vždy budí velký zájem a není divu. Poptávka po těchto informacích roste s tím, jak dlouhodobě roste význam vysokoškolského vzdělání, počet škol a přehršel jimi nabízených programů. Novinářské žebříčky ovšem mají celou řadu nedostatků. Nezřídka jsou zavádějící, nepřesné a neúplné a postižené školy se na novináře často zlobí. Přesto je třeba investigativní úsilí novinářů ocenit. Suplují totiž neschopnost státu svým občanům tyto informace zprostředkovat - informace z veřejných škol, které veřejnost financuje a kterým stát spoluurčuje směry dlouhodobého rozvoje.

Selhání státu
Stát měl již dávno dohlédnout na to, aby na jednom místě internetu byly zdarma informace až do úrovně vzdělávacích programů škol, informace srozumitelné, přehledné, navzájem srovnatelné a věrohodné. O každém studijním programu by mělo být veřejně známo přinejmenším následující: jak velký je o studium oboru zájem, nakolik obor zájemci při zápisu preferují před jinými školami, jaké procento studentů končí studium neúspěšně, kolik z nich z vlastního rozhodnutí a po jak dlouhé době, jak dlouho trvá cesta za diplomem, kolik absolventů pokračuje v dalším studiu, jak kvalitu výuky a dalších služeb hodnotí samotní studenti v anonymním šetření, jaký podíl studentů vyjíždí na zahraniční stáže, kolik v oboru studuje a učí cizinců, kde a jak se uplatňují absolventi a kolik z nich končí na úřadu práce.

Až bude školné, zájemce bude zajímat i kolik jsou studenti za studium ochotni zaplatit a jak úspěšně absolventi splácejí půjčky, pokud si na školné půjčili. Zájemce o magisterské a doktorské studium budou navíc zajímat vědecké a inovační výsledky příslušné katedry a uplatnění absolventů ve vědě a vývoji ve firmách a renomovaných institucích ve světě. Každý z desítek ukazatelů by měl být doplněn srozumitelným vysvětlením, kde se vzal, jaké jsou jeho výhody a nevýhody, a na co si musí dát zájemci pozor. Každý ukazatel je totiž mnohoznačný.

Shánění uvedených informací je dnes hledáním hub v neznámém lese. Jen hrstka odborníků ví, do kterých houštin českého internetu zabrousit. A většinu informací tam nenajdou ani oni. Kontrastuje to s tím, jak detailní informace a srovnání najdeme během chvilky na internetu o lednicích či mobilních telefonech.

Nízká kvalita přežívá díky neinformovanosti
Nejde však jen o uspokojení touhy uchazečů po informacích. Informovanost je i nutnou podmínkou fungování konkurence a regulačních mechanismů ve školství. Špatně informovaný uchazeč nebo zaměstnavatel, toť zlatý důl pro školy skrytě nabízející šlendrián. Chceme-li, aby se zaměstnavatelé konečně začali více zajímat, ze které školy má uchazeč diplom, musí mít možnost si najít o škole a oboru informace.

Že v nabídce informací o veřejných vysokých školách selhává trh je nabíledni. Autonomní, přitom státem financované školy dosud nenašly dostatečný motiv a schopnost jednotný informační systém zavést. Nedávno sice přišel s nabídkou informací soukromý projekt navigatorka.cz, ale o snadném přístupu k informacím se mluvit nedá. Jde o placenou službu a rozsah informací je omezený. Školy, obzvláště ty problémové, nemají motiv sdělovat detailní informace nějaké soukromé agentuře.

Že v nabídce informací selhává stát, je smutné. Stát má k dispozici řadu potřebných údajů ve svých databázích. S návrhem na změnu přišla Bílá kniha reforem vysokého školství ministerstva školství. V zamýšlené reformě celého vysokoškolského systému jsou totiž dobře informovaní uchazeči, studenti a zaměstnavatelé alfou a omegou. Pouze na takové lze přenést významný díl rozhodování, a omezit tak neefektivní, neinformované a rigidní rozhodování úředníků.

Žebříčky ať dělají novináři
Na rozdíl od novin a soukromých agentur by však stát v žádném případě neměl zveřejňovat žebříčky. Žebříčky jsou dobré pro fotbal, kde jsou měřítkem úspěchu góly a body za vítězství. Parametrů a měřítek kvality studia je ale celá řada. A každého zájemce zajímá něco jiného. Ne náhodou stránky internetových obchodů nedělají fixní žebříčky zboží a služeb, ale umožňují řazení produktů podle zvolených charakteristik. Na internetu by každý měl mít možnost si udělat svůj žebříček programů, oborů a kateder podle charakteristik studia, které ho zajímají. A existuje ještě jeden důvod, proč by se měl stát vystříhat žebříčků. Vždy se najde lobbista, který se bude snažit ovlivnit výběr jejich kritérií, která mu budou lépe vyhovovat.

Daniel Münich

Článek v mírně upravené verzi vyšel v HN 3.6.2009

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pavarotti ruce napsal(a):

V době, kdy se začíná (už skutečně) s realizací plánu ODS na likvidaci Akademie věd ČR přichází opět Bůh ve stroji, aby zvěstoval pravdu:

Plán ODS na "reformu" vysokého školství je ničím nenahraditelný.

Je otázka, zda ten "bůh" postupuje tak netakticky nebo drze.
01. 07. 2009 | 14:09

Student napsal(a):

"Že v nabídce informací selhává stát, je smutné."
A proč by zrovna nabídka informací měla být vyjímkou ?
01. 07. 2009 | 14:12

Taoiseach napsal(a):

Studenty bych vůbec nepodceňoval a informace se dají hledat i jinde než na internetu:

1)Zájemce o trochu speciální přírodovědný nebo humanitní obor nemá moc na výběr, když je dotyčný obor nabízen jen na jedné universitě v zemi (jsme malá země).

2) Člověk, který se o jakýkoli obor (už nějakou dobu) zajímá, se ptá lidí, kteří ho studují nebo vystudovali.

3) Školy, které nabízejí šlendrián, ho nenabízejí skrytě, leč zcela otevřeně - uchazečům, kteří prostě nesplňují předpoklady studia na řádné vysoké škole, ale přesto chtějí (jakýkoli) diplom.

Nejdůležitější informací by potom byla dostupnost krátkodobých studijních pobytů v zahraničí (pořád jsme malá země). Ale i takový pobyt si student často může sehnat nezávisle na škole.

Jak už píše kolega Pavarotti ruce, stát především selhává v tom, když nechápe význam základního výzkumu a likviduje ho. Vaše Bílá kniha by podobným způsobem poslala školství do něčeho hodně tmavýho - :( .
01. 07. 2009 | 14:47

Duroy napsal(a):

Dneska to prostě funguje tak, že se nedostanu na fakultu právní veřejné školy, zaplatím si fakultu právní školy soukrommé. Jak jsem pochopil autora, záměr je, abych platil na obou.., či lépe řečeno, abych si té soukrommé všimnul.
01. 07. 2009 | 15:23

Pavel napsal(a):

Plny souhlas s autorem. Pominu-li specialni obory, kde mi nezbyva nez studovat tam, kde mi takovy obor nabizeji, tak jak si mam vybrat napr. mezi 7 lekarskymi fakultami a nevim kolika pravnickymi, kdyz se kazdy bije v prsa " my jsme nejlepsi".
Mam strach, ze predchozi reakce byly trochu o voze zatimco clanek o koze (ci naopak).
01. 07. 2009 | 16:22

Pavarotti ruce napsal(a):

Pavel: Anebo vychází předchozí reakce ze zkušeností s předchozími články a názory stejného autora?
01. 07. 2009 | 16:31

Stan napsal(a):

Propagátory školného na VŠ, k nimž řadím i autora, žádám o jediné - aby před tím, než začnou otevřeně či skrytě propagovat školné, odeslali své Alma mater příslušnou, jimi navrhovanou částku, za celé své ukončené studium. Jen s takovými by se mělo diskutovat o výhodách či nevýhodách jeho zavedení, všichni ostatní jsou pokrytečtí parch....
01. 07. 2009 | 23:33

sasa napsal(a):

2autor a jeste potrestat Evropskou komisi, ze nezajistila vase pozadavky v cele Evrope. Neshanite si nahodou podporu pro dalsi grant na deformu vysokych skol?
01. 07. 2009 | 23:43

jirizlatuska napsal(a):

"kolik z nich končí na úřadu práce": Tohle si (nejspíš ještě za ministra Lišky) dalo do parametrů rozdělování rozpočtu MŠMT. Kouzelné je, že je to parametr sbíraný pouze dva dny v roce, takže se z něj nedá vyvodit vůbec nic, zejména ne údaj o dlouhodobé nezaměstnanosti. Ze strany vysokých škol není verifikovatelný, protože by se muselo jít do osobních údajů, na což vysoká škola u svých absolventů nemůže mit právo. Jako slogan dobré, fakticky se ovšem jedná o čistý populismus (nehledě na to, že nezaměstnanost absolventů vysokých škol je u náís prakticky nulová a i kdyby se sbírala korektně, vypovídá jen o stavu školy před lety). Není navíc jasné, zda úspěch v pobírání dávek není jen pozotovní kompetence absolventů - je ovšem pravda, že autor nespecifikuje, že by úspěch v evidenci nezaměstnaných měl být posuzován negativně...

:-) Fakticky také nechápu, co míní autor tím, že absolvent na úřadu práce "skončil" - je to sebevražda, nebo fakt, že je tam zaměstnán a nikam jinam před penzí již pracovat nešel?
02. 07. 2009 | 01:02

jogín napsal(a):

Schopnost studentů vybrat vhodnou univerzitu je je velmi omezená. Máloterý umí odhadnout nároky na studium, z přijímaček na magisteriát jsme vyhodili i naprostou většinu bakalářů ze zahraničních VŠ. Přitom je získání informací snadné, celý stedijní program je na síti.
02. 07. 2009 | 10:01

Milan H. napsal(a):

Pane Muenichu, proč se nevěnujete technice, kterou jste vystudoval? Asi byste tam páchal méně škod, nežli v oblasti hodnocení vysokého školství a výzkumu, které - každým článkem to ukazujete - naprosto nerozumíte. Doufám, že jste ten nejhorší pracovník CERGE, protože jinak musel mít o panu Švejnarovi pochybnost, zda se dovede vybrat dobré zaměstance. Souhlas zejména s komentáři Stana a Jiřího Zlatušky.
02. 07. 2009 | 22:51

LV napsal(a):

Nejde však jen o uspokojení touhy uchazečů po informacích. Informovanost je i nutnou podmínkou fungování konkurence a regulačních mechanismů ve školství. Špatně informovaný uchazeč nebo zaměstnavatel, toť zlatý důl pro školy skrytě nabízející šlendrián. Chceme-li, aby se zaměstnavatelé konečně začali více zajímat, ze které školy má uchazeč diplom, musí mít možnost si najít o škole a oboru informace.
04. 07. 2009 | 04:56

LS napsal(a):

Úplně náhodou jsem se dostal do této diskuse. Mám však několik nejasností týkajících se autora. nevím, co to znamená "vystudovat elektrotechniku" - jakou? Vždyť tu máne řadu oborů. jeden z nich - ekonomika- byl uveden počátkem šedesátých let a měl návaznosti na další technické obory fakulty elektrotechnické ČVUT. Tak nemohu souhlasit ani s tvrzeními ohledně potlačování tohoto oboru, uvedenými v profilu autora. V současné době má obor pokračování Katedrou ekonomiky, manažérství a humanitních věd. Nechť čtenáři prominou, že učitel, který na fakultě pracoval před narozením pana autora, nezná bližší podrobnosti, ale jak to může být s tím "přehozením výhybky"? Už se do toho nebudu plést.
08. 07. 2009 | 09:27

kopi napsal(a):

Pod tohle se podepisuju

ad Taoiseac:
To není pravda. Absolventi SŠ vědí o vysokých školách kulový, jdou tam, kde je to jednoduchý a VŮBEC ale VŮBEC nekoukají na něco tak vzdáleného jako uplatnění po skončení.
Proto se hlásí na VŠE 20.000 studentů, zatímco ČVUT je rádo, že vůbec někoho na strojařinu nebo elektro přijme.
Proto je tu milion soukromých pomocných vysokých škol, které učí takové obory jako cestovní ruch, management, marketing, veřejnou správu a podobný pindy.
08. 07. 2009 | 21:10

čerstvá absolventka napsal(a):

systém vš-školství je kapitola sama o sobě. Stát dnes a denně selhává ve více oblastech,proč by zde měla být výjimka,jak zde už někdo podotkl?
A co školné? Jako studentka - dálkař na státní škole, nemůže být řeč o studiu "zadara". Už samo studium při práci, kdy se mi termíny pracovní kryly s termíny zkoušek, cestování 1x za 3 týdny přes sto km, dovolená (řádná) jen 1 týden v roce a bez neplaceného volna studium nepřipadalo v úvahu, po celé tři roky..mě vyšlo draze.Ale nelituji.Všechno zlé,pro něco dobré..jiný směr, přístup a jinak si ho vážíte,než "deňáci".
Proč myslíte,že školné vyřeší problém kvantity a kvality? Jak dopadl "experiment" ve zdravotnictví?! Naopak odříznete možnost studovat těm, co o to stojí a i za cenu selhání státu jsou schopni a ochotni si najít info o škole a oboru, který opravdu chtějí studovat. Nikoliv získat jen diplom,což je dnes trend. Je to o systému, penězích a lidech. Nevěřím, že jen samotné povinné školné hlavní problém vyřeší. Musí naši páni politici udělat více než A (zpoplatnit), ale také B..vybudovat celý systém..což nejde ze dne na den, hlavně musí chtít..nejen plkat..a házet prázdná slova
08. 07. 2009 | 21:58

Ha Ha Ha napsal(a):

"Až bude školné, zájemce bude zajímat i kolik jsou studenti za studium ochotni zaplatit a jak úspěšně absolventi splácejí půjčky, pokud si na školné půjčili."

Já se Vám tlemím, jak sebejistě předpokládáte, že školné bude. Jenže ono nebude, nemalujte si pravicový obraz budoucnosti, pane Munichu, máte to marné.
09. 07. 2009 | 15:53

Taoiseach napsal(a):

kopi napsal(a):

"Absolventi SŠ (...) jdou tam, kde je to jednoduchý"

Kdo chce kam, pomozme mu tam. Potom ovšem ani žádné informace, po kterých pan Münich s Vaším souhlasem volá, nepotřebují...
10. 07. 2009 | 13:14

jhgg napsal(a):

Cheap <a href=http://www.bagsluxury.com/m...>louis vuitton monogram canvas</a> <br />,Purses,<a href=http://www.bagsluxury.com/>designer replica handbags</a>
17. 07. 2009 | 22:16

111 napsal(a):

They had joined[url=http://www.game4power.com/]game4power[/url] the humans, elves, dwarves, and [url=http://www.game4power.com/]Buy Wow Gold[/url]dragons to decimate the demonic warriors and ghoulish beasts and push the[url=http://www.aocsale.com]aoc gold[/url] remnants back into [url=http://www.game4power.com/b...]wow gold cheap[/url]the hellish beyond. Thousands [url=http://www.vipwarhammergold...]warhammer gold[/url]had perished, but the alternative… The dragon mage snorted. In truth, [url=http://www.itemchannel.com]wow gold[/url]there had beenno alternative. Krasus waved [url=http://www.aion4gold.com]aion gold[/url]long, tapering fingers over the orb, summoning a vision of the orcs. The view[url=http://www.itemchannel.com]world of warcraft gold[/url]blurred momentarily, then revealed a mountainous, rocky [url=http://www.ppgold.com]wow gold cheap[/url]area further inland. A harsh land, but one still full of life and capable of [url=http://www.wowgoldone.com/]cheapest wow gold[/url]supporting the new colonists. Already, several stone [url=http://www.wowgoldone.com/][i]cheap wow gold[/i][/url]structures had risen in the main settlement, where the [url=http://www.vipaiongold.com]aion gold[/url]Warchief and one of[url=http://www.aionkina.com]aion kina[/url]the heroes of the war, Thrall, ruled. The high, rounded edifice [url=http://www.game4power.com/]Wow Gold [/url],[url=http://www.game4power.com/]http://www.game4power.com[/url]that served as his quarters was crude by the standards of any other race, but orcs had a propensity toward basics.
[url=http://www.metin2sale.com/]metin2 yang [/url]
[url=http://www.cheapaion.com/]cheap aion gold[/url]
18. 07. 2009 | 08:18

air yeezy shoes napsal(a):

http://www.shoes-base.com (Support PayPal) Wholesale Nike air jordan Shoes Air Force one jordan air yeezy shoes Shoes Puma Women Shoes Prada High Shoes Timberland Women Shoes LV women Shoes Bape star low Shoes Bape star Shoes Nike jordan spiz ikes shoes cheap jordans for sale sneakers cheap nike dunks Affliction jeans Crown Holder jeans Christan Audigier jeans VERSACE jeans JUSTcavalli jeans bikini etc.
http://www.shoes-base.com
Msn: shoesbase@msn.cn
Send email to: shoesbase@yahoo.cn
20. 07. 2009 | 10:49

tiffany jewelry napsal(a):

Nejdůležitější informací by potom byla dostupnost krátkodobých studijních pobytů v zahraničí (pořád jsme malá země). Ale i takový pobyt si student často může sehnat nezávisle na škole.
31. 07. 2009 | 05:06

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
07. 08. 2009 | 07:19

2Y2XDI napsal(a):

find <a href="http://www.militaru.net">this great blog</a> | <a href="http://www.onlinecasinopig.com" >onlinecasinopig</a> |<a href="http://www.instelator-gil.c..." ">אינסטלטור בתל אביב</a> <a href="http://www.icontrolsystems.com">.icontrolsystems.com</a> |<a href="http://www.casininio.com">casininio.com</a>|<a href="http://www.casinoonlinevip.com">casinoonlinevip.com</a>
17. 08. 2009 | 19:24

louis vuitton and modonna napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 07:58

replica watches napsal(a):

<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Replica Watches</strong></a>,<a href="http://www.idolreplicas.com"><strong>Swiss Replica watch</strong></a> .<a href="http://www.iwcreplicas.com"><strong>iwc watches</strong></a>,<a href="http://www.breitlingreplica..."><strong>breitling replica</strong></a>
<a href="http://www.idolreplicas.com"><strong>Swiss Replica watches</strong></a> ,<a href="http://www.breitlingreplica..."><strong>Breitling Navitimer</strong></a>,
<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Replica Rolex</strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u.com"><strong>Rolex watches</strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u...."><strong> Rolex Daytona </strong></a>,<a href="http://www.rolexreplicas2u...."><strong>Rolex Submariner </strong></a>
11. 11. 2009 | 07:37

replica handbags napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 19:28

uggclassic napsal(a):

<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Bailey Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ch...">UGG Christmas Special Offer</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Classic Crochet</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Lo Pro Button</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/bl...">UGG Locarno</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mayfaire Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG New Style</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Stripe Cable Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Women's Classic Argyle Knit</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Women's Coquette</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Mini Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Ugg Women's Rainier</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Tall Boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Sundance</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Cardy boots</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Nightfall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Short</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Ultra Tall</A><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">UGG Short Boots</A><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic ugg boots</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">classic tall ugg</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/ug...">ugg short</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg sale</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg uk</a><BR>
<a href="http://www.linkboots.com/">ugg boots</a><BR>
<A href="http://www.linkboots.com/ug...">Tall Ugg Boots</A><BR>
28. 11. 2009 | 12:32

Or27Katie napsal(a):

I opine that the definition essay writing is the really time wasting issue. But, we count on the <a href="http://quality-papers.com/t...">classification essay writing</a> service assistance every time when it is needed.
23. 02. 2010 | 01:34

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 06:04

cartier cheap napsal(a):

It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
25. 03. 2010 | 06:55

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Apple Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
28. 03. 2010 | 09:14

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
29. 03. 2010 | 08:49

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
20. 04. 2010 | 03:26

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Těšínská Tereza · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy