Jsem snad nějaký vrah?

22. 06. 2009 | 09:04
Přečteno 3298 krát
Je 22:47 a my se vracíme s rodiči domů, do Modarres (město nedaleko Teheránu, pozn. překl.). Cestou vidíme u silnice stojícího Peugeota 206 vedle jiného Peugeota, protože v autě seděli společně dva chlapce a dvě děvčata. Lidé, kteří je zastavili, měli na střeše auta přídavnou sirénu, ale neměli ani uniformy, jen jeden z nich měl vojenské oblečení a samopal, jako kdyby zatýkali nějaké nebezpečné zločince.

Od chvíle, kdy byl zvolený Ahmadinedžád, mají extremisté znovu moc a před několika dny se začali znovu ohrazovat. A teď je tu máte před sebou jako na obrázku.

Včera nějací jiní lidé zastavili mou kamarádku v Shahrake Gharb (distrikt spadající pod Teherán, pozn. překl.), přinutili jí vystoupit z auta a začali jí měřit manto (islámský svrchník), který podle nich nesmí sahat výše, než 10 cm nad koleno.

Zatímco se pašují drogy, zabíjejí se a unášejí lidé atd….jediný problém téhle vlády jsou mladí lidé, kteří nejsou dostatečně zahalení.


Převzato a přeloženo z íránského blogu http://www.scarecrew.blogspot.com/
Přeložil Tomáš Urban (dobrovolní překladatelé blogů z Iránu jsou koordinováni přes http://www.facebook.com/group.php?gid=111831008687&ref=nf)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Béda napsal(a):

Jak se zdá jiný kraj, jiný mrav.
A obzvlášť ve zvláště vypjaté a konfliktní době.

Pan Blaževič jako Bosňan by o tom něco mohl vědět vzhledem k pohnuté minulosti své vlasti, resp. z přilehlého balkánského regionu.

Otázkou jest, co asi dělá v Íránu? Že by tam filosofoval a srovnával literaturu?

Jsou země, kde lidé v takto vypjatých obdobích přímo mizejí z povrchu zemského. Jsou jiné země, kde se děje něco podobného jako nyní v Íránu za blahosklonného přehlížení světovými médii. Je to vždycky jenom otázka náhledu a interpretace. Někde se diktatura, resp. demokratura účelově nazve demokracií, jinde plošný vojenský zásah vůči civilistům bojem s terorismem, a ještě jinde násilné uzavření v ghettu a vojenské řešení právem na sebeobranu, jinde bombardování civilní zástavby humanitárním bombardováním.

Kdo se v tom má vyznat. Ještě, že máme všude správné vykladače jediné pravdy.
22. 06. 2009 | 10:38

Béda napsal(a):

Otázka:

obvykle, když v některé zemi jde do tuhého, vyzvou západní země své občany, aby do krizové oblasti nejezdili a uzavírají své ambasády.

Jak je to v případě Íránu?
22. 06. 2009 | 10:49

fvrána napsal(a):

to Béda:
Ano máme všude správné vykladače jediné pravdy. Hlavně ty na internetu. Taky jste se k nim svým 1. příspěvkem připojil.
22. 06. 2009 | 11:40

češka napsal(a):

To fvrána
Co je pravda?
Komu slouží nepokoje?
Co konkrétního já, Vy a Béda můžeme udělat pro uklidnění situace v Iránu?
To, že skupina A demonstruje proti B nám nic neříká.
Pro lidi s krátkou pamětí, když po 2. světové byly zavedeny občanské průkazy, tak na východním Slovensku byl problém, ženy se nechtěly nechat vyfotit bez šátlů, do té doby to nikomu nevadilo.
Jiný kraj, jiný mrav.
22. 06. 2009 | 12:26

pierre napsal(a):

dik autorovi za kratkou a zajimavou reportaz.
22. 06. 2009 | 12:42

Gru napsal(a):

Troichu jednostranné - kolik vlastně článků stále stejného ražení a příchuti tento mladý Bosňan už vyprodukoval?
Otázka ale je, kdo jsou oni "extremisté"? Soudě podle médií, jsou to mladí lidé, kteří hážou kameny a zapalují - tedy alespoň pokud se to děje v Janově, v Seattlu, prostě na Západě. Zdá se ale, že Iránu je to snad naopak? Zvláštní hodnocení, skutečně.
22. 06. 2009 | 16:58

kb napsal(a):

to gru: možná jste to přehlédl...ale články z Íránu jsou převzaté a přeložené z různých blogů různých Íráčanů a Íráčanek, tyto příspěvky nepíše Igor Blaževič ani žádný jiný mladý Bosňan...viz info pod textem
22. 06. 2009 | 17:15

Angie napsal(a):

Je smutné, jak málo se zajímáte o dění v tak důležité zemi, jako je Irán. Prostě skupina A demonstruje proti skupině B,no a co. No a co? Pokrokoví mladí lidé mají plné zuby nenávistných tirád dosavadního prezidenta vůči západnímu světu a Izraeli zvláště a chtějí to změnit. Chtějí normálně žít jako všichni mladí na celém světě. Bez nenávisti a atomových bomb. Jestli se jim to podaří, bude na světě o něco bezpečněji.Články, které přes velké nebezpečí dávají na internet jsou voláním o pomoc. Když už jim nemůžeme pomoct, měli bychom jim aspoň fandit.
22. 06. 2009 | 17:42

Vilém napsal(a):

Francie plánuje zakázat nošení Burky, což by znamenalo, že ve Francii by se odehrávaly podobné věci jako to přeměřování sukně.

http://zahranicni.ihned.cz/...

Představa svobodného života na západě a teroristického omezování v Íránu je další z řady mediálních pohádek, jimiž privilegovaná menšina krmí obyvatele západu, aby je přesvědčila, že současné hrůzné životní poměry a otročení trhu a konzumu jsou vlastně tou svobodou, po které žízní Íránci.
22. 06. 2009 | 18:16

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Viléme,

tohle je docela zajmavý moment. Zákaz nošení burky je z mého pohledu zbytný, špatný, zadělává jen na větší problémy a úplně zbytečně. Nikoho to přísně vzato neomezuje atd.

Jenže: Velká část Francouzů (Evropanů) to vidí jinak. Irituje je to, vnímají to jako zásah do svého světa (který je historicky v tomto ohledu k ženám přeci jen o něco tolerantnější, ne, že by to bylo ideální, ale přeci jen lepší).

A tahle většina se radikalizuje. Burky jsou pro ně symbolem toho, co nechtějí. Nechtějí změnu, bojí se jí. Chtějí svou jistotu tak, jak na ní jsou zvyklí.

Co s tím? Dá se to zlomit? Jen tak, rychle? Má se to lámat? Radikálně? Koukejte si zvyknout na burky, nebo si trhněte nohou... Jaká může být reakce? Jak se ta většina zachová?

Myslím, že jednoznačná odpověď neexistuje. Chce to hodně přemýšlení a rozumného přístupu. Princip dynamické rovnováhy, ne radikální převažování, řekl bych.

Libor Stejskal
22. 06. 2009 | 20:45

Zacheus napsal(a):

To Béda. Máte pravdu, po přečtení Vašeho příspěvku jsem si také položil otázku, co vlastně dělá pan Blaževič v Íránu.

Pokud by tam byl na dovolené či na studijním pobytu, jistě by z důvodu osobní bezpečnosti zemi opustil, pokud je tam situace tak kritická, jak nám ji popisuje.

Pokud je tam ovšem služebně, bylo by jistě zajímavé, aby nám sdělil, co tam v situaci vypjatého občanského konfliktu vlastně dělá,na čí straně a proč stojí a kdo a za co ho platí.
22. 06. 2009 | 21:26

Ingo napsal(a):

to Zacheus: Dobrý den, když se posunete od příspěvku Bédy k příspěvku kb, tak se Vám dostane vysvětlení...
22. 06. 2009 | 21:55

abel napsal(a):

Také jsem kdysi plakával nad těmito bláboly, také jsem kdysi býval antikomouš, ale pak se se mnou stalo něco strašného, ta univerzální pravda, kterou mě horem dolem krmili, začala dostávat trhliny, praskala, praskala, až se rozpadla úplně. A najednou přede mnou stála špinavá, uslintaná, kýčovitá lež. Lež jako věž. A co víc, pozoruji, že se stejná věc děje stále většímu počtu lidí kolem mě. A až z nás bude jednou dav a dá se do pohybu, rozšlape tu lež jako kupu shnilých ředkví.
22. 06. 2009 | 22:00

Zacheus napsal(a):

Díky za upozornění. Nicméně jako autor textu je uveden pan Blaževič, takže není zcela jasné, zda právě jeho text nebyl převzat z toho íránského blogu...:).
22. 06. 2009 | 22:03

Al Jouda napsal(a):

Také u nás se začne diskutovat o zákazu nošení burky, až někdo v burce vyloupí banku.
23. 06. 2009 | 10:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy