Výzkum tkání: byznys za státní peníze. Bez výsledků

07. 05. 2013 | 08:58
Přečteno 8042 krát
Stát dává stovky miliónů na vědeckou činnost firmám, které neumějí vysvětlit, co za tyto peníze vlastně produkují. Firmy navíc odmítají sdělit, kdo na projektech vlastně pracuje. Věc je o to podivnější, že tyto informace tají i stát, který peníze firmám poskytuje...


V pátek zveřejnil deník Insider můj článek o podivných okolnostech fungování firem, které vznikly po nuceném útlumu Tkáňové banky v Brně. Protože jde o poměrně závažný jev, ráda bych se podělila o podrobnosti také se čtenáři Aktuálně.cz.

Před čtyřmi roky Topolánkova vláda na konci svého působení ve velkém spěchu odstátnila Tkáňovou banku při FN Brno. „Odcházející vláda odsouhlasila nákup minoritních balíků akcií firem Národní tkáňové centrum, a.s. Brno a Centrum buněčné terapie a diagnostiky, a.s. Ostrava pouhé čtyři dny před koncem svého mandátu. Je podivné, že obě firmy byly založeny chvíli před tímto rozhodnutím,“ upozorňoval už na začátku projektu někdejší poslanec za KDU-ČSL Ludvík Hovorka.

V Národním tkáňovém centru, Prime Cell a.s. a Centru buněčné terapie a diagnostiky a.s, figuruje miliardář Michal Zahradníček, který podniká také ve fotovoltaice.

Firmy tvrdí, že produkují novinky, které pomáhají při léčbě závažných onemocnění. Jenže – jak se ukazuje, firmy neumějí doložit, jaká zdravotnická zařízení jsou odběrateli jejich produktů.

„Našimi klienty jsou kliniky, zdravotnická zařízení a vědecké instituce po celém světě. Koncovými uživateli produktů jsou pacienti nemocnic a ambulantních zařízení. Spolupracujeme se špičkovými vědeckými institucemi na uvádění výsledků vědy a výzkumu do praxe,“ tvrdí firmy na svých webových stránkách.

S jakými konkrétními nemocnicemi tedy firmy spolupracují? Deník Insider se zeptal člena představenstva Národního tkáňového centra Romana Krause, který je zároveň ředitelem FN Brno. „Kompletní přehled produktů a diagnóz naleznete na webových stránkách NTC,“ uvedl Kraus na dotaz, která konkrétní zdravotnická zařízení s firmami spolupracují.

Na webových stránkách tkáňového centra www.natic.cz je přitom uveden pouze seznam tkáňových preparátů, které Národní tkáňové centrum získává, skladuje a používá dále pro léčbu pacientů. Jaké jsou tedy dosavadní výsledky dvouletého výzkumu na jmenovaných produktech a jakou přidanou hodnotu k těmto produktům dávají nově vzniklé firmy, už se veřejnost nedozví. „Oddělení tkáňové terapie nebo Oddělení tkáňových transplantátů připravuje ve spolupráci s operatéry nemocnic transplantáty navržené dle jejich požadavků ve špičkové kvalitě s důrazem na bezpečnost produktu pro příjemce,“ uvedl Roman Kraus.

Statisíce korun dotací. Jaké jsou výsledky?

Společnosti NTC, PrimeCell a CBTD přitom získávají tučné dotace z veřejných peněz. Státní agentura Czechinvest schválila před časem dotaci na projekty PrimeCell a.s. ve výši 363 milionů korun. Dalších 250 milionů korun putují těmto firmám z fondů Evropské unie do investic.

Připomeňme, že tyto firmy měly naopak přinést výzkumu peníze. Zatím však jejich aktivita spočívá v tom, že získávají dotace na projekty, u kterých nejsou schopné doložit, co za státní finance vlastně vyrábějí. Zůstává tak otázkou, jaká je přidaná hodnota soukromého kapitálu v tkáňové bance, a proč bylo vlastně potřeba dříve fungující státní instituci předávat do soukromých rukou.

Národní tkáňové centrum si při svém vzniku dalo za cíl dodávat nemocnicím v republice umělé cévní protézy, chrupavky či buněčné kožní štěpy pro tkáňovou terapii. “Za pomoci tkáňového inženýrství vyrobíme umělé kožní kryty třeba pro léčbu popálenin či bércových vředů, anebo umělé cévy, kterými lze přemostit poškozené cévy pacienta," uvedli na začátku své činnosti zástupci NTC.

Jenže Státní ústav pro kontrolu léčiv, který takové novinky eviduje, hlásí: „Národní tkáňové centrum má na základě rozhodnutí MZČR schváleno použití v rámci specifického léčebného programu (SLP) pouze u přípravku Chondrograft,“ říká mluvčí SÚKL Veronika Petláková. Chondrograft je přitom přípravek, na němž odvedli podstatnou část práce odborníci ještě v éře „státní“ Tkáňové banky. Veškeré další biomplantáty by potřebovaly registraci SÚKL, kterou tyto soukromé firmy ale nemají. Jejich zbývající aktivity – uchovávání lidských tkání a orgánů nejsou nijak specifické.

„Každý výrobek, který se implantuje do člověka, musí projít náročným testováním a musí mít povolení příslušných úřadů. To platí zejména pro implantáty z cizorodých materiálů, například plastických polymerů. Nemohu se vyjadřovat k činnosti těchto firem, ty neznám. Pokud se týče skladování a používání tkání či lidských orgánů, obecně lze říci, že tuto činnost vykonává v České republice více specializovaných zdravotnických zařízení, jako jsou transplantační centra a oční banky.“ odpovídá na dotaz prof. MUDr. Václav Mandys z Ústavu patologie 3. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.

Nejenže tedy není zřejmé, co firmy vlastně produkují. Ukazuje se, že není jasné ani to, kteří významní odborníci pro tyto společnosti pracují.

Spolumajitel firem Michal Zahradníček se zaštiťuje významnými jmény v oboru. Tvrdí například, že spolupracuje s prof. Evou Sykovou, ředitelkou Ústavu experimentální medicíny – viz článek: Michal Zahradníček - podnikatel ve zdravotnictví i ve fotovoltaice.

Samotná prof. Syková však takové tvrzení odmítá: “S firmami pana Zahradníčka jsme nespolupracovali a spolupracovat nechceme.“ Ve vědeckých kruzích je přitom běžné, že každé významné pracoviště s uznávanými odborníky musí o svých výzkumech informovat v renomovaných odborných časopisech. Většinou to bývá podmínka udělení grantů. Tyto firmy však nemohou doložit ani publikaci ve vědeckých časopisech, ani jména odborníků, kteří pro ně pracují.

Milióny korun na podezřelé projekty

Podivné okolnosti fungování firem NTC, PrimeCell a.s. a CBTD a.s. dokládají na konkrétních příkladech jednotlivé vědecké projekty. V současnosti je například v běhu projekt Buněčné testovací sady CellKit, na který Centrum buněčné terapie a diagnostiky (CBTD) získalo od ministerstva průmyslu podporu 7 milionů korun. Probíhající projekt má za cíl „realizovat výzkumné a vývojové aktivity, které vedou k tvorbě nové metody testování chemických a biologických přípravků s využitím kultivovaných štěpů kůže.“ Řešiteli jsou vedoucí parazitologického oddělení Zdravotního ústavu v Ostravě Mgr. Hana Bílková a ing. Josef Heller, místostarosta Prahy 3. Magistra a inženýr samozřejmě nemají, a ani nemohou mít potřebnou kvalifikaci k tak specifickému medicínskému úkolu, jako je kultivace kožních štěpů. Redakce tedy položila otázku, kdo jsou další řešitelé projektu, kteří kultivaci buněk rozumějí.

„Pro účely veřejné soutěže ve výzkumu, vývoji a inovacích je poskytovatel oprávněn shromažďovat potřebné údaje o návrzích projektů a uchazečích včetně osobních údajů... Tyto údaje nejsou veřejně přístupnými informacemi,“ odpověděl Tomáš Paták z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.

Stejné informace se redakce pokusila zjistit také o dalších projektech Centra buněčné terapie a diagnostiky a.s. Tato firma získala velké peníze i od státní Technologické agentury ČR - na projekt Sulgelix dotaci ve výši 6,7 milionů korun, na projekt Cell Select 7,8 milionů korun. Ale ani ta není ochotna sdělit, jakou konkrétní zkušenost s výzkumem kmenových buněk řešitelé těchto projektů mají.

„Prostudoval jsem dostupné materiály a v obou případech jsou stanoviska expertů ve shodě, tedy u žádného z projektů se neobjevilo v době rozhodování o projektech kritérium zpochybňující odbornost, způsobilost či nereálnost realizace,“ odpověděl mluvčí agentury Leoš Kopecký.

Jedinou přístupnou informací je podle ministerstva průmyslu to, že projekt CellKit řeší několik lidí ze Zdravotního ústavu v Ostravě. Ředitelem ústavu je přitom RNDr. Petr Hapala, který má za sebou pozoruhodnou minulost. V 90. letech byl člen výkonné rady ODS a odstoupil po aféře mrtvých sponzorů strany v roce 1997. Krátce nato společně s pozdějším náměstkem ministerstva zdravotnictví Markem Šnajdrem vedl soukromou firmu HP Construct. Společnost získávala od státu velké zakázky z obecních peněz v obcích na Severní Moravě. Po dvou letech firma zkrachovala a zanechala za sebou dluhy ve výši 67 milionů korun. Pozdější náměstek MZ Marek Šnajdr byl v kauze HP Construct dokonce obžalován (později obžaloby zproštěn).

Právě Hapala přitom tento měsíc svým zaměstnancům přísně zakázal cokoliv o těchto projektech sdělovat. „My jsme se s panem ředitelem dohodli, že nebudeme na vaše otázky odpovídat. Jsou velmi útočné. Všichni zaměstnanci ústavu mají od vedení přísný zákaz komunikovat na toto téma s médii,“ uvedla řešitelka projektu CellKit, parazitoložka Hana Bílková.

Na utajování informací nemá stát ani firmy nárok

Podle právníků je neposkytnutí těchto informací ze strany úřadů porušením zákona. „Ze znění zákona o veřejném přístupu k informacím plyne, že jména řešitelů a dalších pracovníků poskytovatel zveřejní, tedy i na žádost poskytne,“ říká Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti o.p.s. Poskytovatel dotace by měl podle zákona zveřejnit i kvalifikační předpoklady řešitelů projektu. „Podle mého názoru ministerstvo je povinno poskytnout informace o odborných předpokladech řešitelů a dalších pracovníků v projektu,“ domnívá se Kužílek.

Ředitel Nadačního fondu proti korupci Petr Soukenka považuje chování poskytovatele dotací i řešitelů projektu za podezřelé: „Postoj řešitelů musí nutně vyvolat dojem, že ve skutečnosti o žádný vědecký projekt nejde, ale že jde o přesunutí veřejných prostředků do soukromých kapes bez toho, aby byl konkrétní výsledek. Konzultoval jsem tento případ s kolegy, kteří se pohybují ve vědeckých kruzích. Potvrdili mi, že je zcela nemyslitelné, aby se vědecký tým choval takovým způsobem, pakliže tedy neuvažujeme o trestněprávní jednání,“ poznamenal Soukenka.

A ještě jedna důležitá informace na závěr. Firma PrimeCell a.s. buduje v areálu FN Ostrava nový biotechnologický park 4MEDi za téměř miliardu korun. Většinu peněz na tuto stavbu získala z dotačních programů Evropské unie. Biomedicínské centrum o rozloze 6500 metrů čtverečních má zaměstnat asi 150 vědců a výzkumníků v oborech biologie, medicíny a materiálového inženýrství. Které konkrétní kapacity v oboru budou pro tento nákladný projekt pracovat, však firma nesdělila.

Iva Bezděková

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy