Prezident Klaus nastoupil cestu Miloše Zemana. Co nám tato pouť prozrazuje o jeho pohnutkách a české politice? Zejména to, že kauzy Zeman a Klaus potvrzují, že se doposud česká politika nenaučila citlivě a odpovědně nakládat a cenit si „lidských zdrojů“. České strany si neumí dlouhodobě vychovat potenciální a náležitě připravené nástupce do předních politických pozic. Současní lídři nejsou schopni a ochotni vlastní kvalitní sebereflexe a bývalí předáci „politických karavan“ nejsou sto ustoupit z nedávné aktivní politické role, ctít své nové nástupce a další trasu v minulosti vlastních stranických karavan.
Naši ex-výkonní politici neumí autenticky odejít, s nadhledem plnit roli čestných předsedů a dopřát prostor pro vývoj, omyly, vlastní hledání a růst svých nástupců. Po několik let to dokazuje aktivní penzista z Vysočiny, stále myšlenkově nabitý Miloš Zeman a po řadu měsíců stejnou roli sehrává i pán „Hradu nad Vltavou“ Václav Klaus.
Oba jsou intelektuálně bezesporu na výši, v politice více než zběhlí, s rozhledem, bohatým předivem kontaktů a zkušeností, a přesto zatvrzele nedokáží opustit vidinu přímé a věčné moderace svých původních domovských partají. Nepřipouští si existenci jiného kariérního růstu a jiných možností. Sami si tak aktivně zavírají dveře před možnou alternativní společensko-politickou službou a možnými plodnými roky stále vlivné práce.
Při posledním sledování aktuálního dění se vkrádá na mysl otázka, jak moc je Václav Klaus opravdu euroskeptikem a nesmiřitelným kritikem Lisabonského kompromisu a jak moc naopak za jeho nesouhlasem stojí dlouhodobá averze k Mirku Topolánkovi a jeho pojetí občanskodemokratické politiky. Zkrátka jak moc se mu snaží znepřijemnit dny a hodiny zbývající do mikulášského kongresu ODS.
Jejich rozkol a odlišný pohled na let modré holubice je dlouhodobě zjevný, avšak poslední události a otevřené soupeření (i za cenu oslabení ODS, jak před veřejností, tak ve vládní koalici a na parlamentní půdě) ukazují na mnohem hlubší rozkol. Sázka na Vlastimila Tlustého a jeho dlouhodobé torpédování koaliční vládnutí očividně nedopadly podle hradních očekávání, dokonce ani otevřená sázka na Pavla Béma nesplnila svůj původní účel, Mirka Topolánka kuriózně naopak v některých aspektech posílila. A tak se Václav Klaus do situace vložil sám. Rétoricky si pohrál s vidinou přestupu do případné nové, vůči Unii kritické formace a zpochybnil své čestné předsednictví „modré straně“.
Jeho hrozba a promluvy jsou však kontraproduktivní. Svým odchodem a chráněnstvím nového politického proudu by posílil Topolánka a jemu podobně smýšlející stoupence „strany modré holubice“. Ti by s poukazem na déletrvající Klausovu snahu poškodit ODS mnohé jeho úvahy a zastánce odsunuli z aktivního vlivu na partaj. Navíc Václav Klaus by si otevřenou koketérii s novým stranickým projektem popudil představitele ODS na všech politických úrovních, zpochybnil by svůj vklad straně, kterou zakládal, její pojetí a roli v českém stranickém systému. To vše výměnou za nejistou budoucnost dosud velmi nejasného a nejistého projektu, který by luxoval protest a nespokojenost napříč českými kamennými stranami. Navíc by šlo o kombinaci populismu, sociálních a národnostních příslibů, které by notně deformovaly zajeté postoje politické filosofie Václava Klause.
To vše je příliš citlivé a nevratné, než aby to vyvážil jeden neurčitý politický projekt, izolovaný nejen na české politické, ale i evropské politické scéně. Nemluvě o tom, jaká by se v tomto uskupení rýsovala role pro prezidenta republiky, v minulosti budovatele českého standardního stranického systému Václava Klause. Nehledě na to, že by touto medvědí pomocí pohřbil na dlouhou dobu politickou kariéru Pavla Béma a dalších politiků ODS vyrostlých z prostředí Klausova odkazu.
Jiří Paroubek se v uplynulých dnech nezvykle jasně vyjádřil ve prospěch pokračování platnosti takzvaného "bohumínského usnesení". Jde o závazek přijatý sociálními demokraty v roce 1995, který straně zapovídá otevřenou spolupráci s komunistickou stranou na centrální úrovni politiky.
Současné vyjádření předáka sociální demokracie má svůj strategický dlouhodobý význam. O to víc, že je spojeno s uveřejněním nového předvolebního manifestu Oranžová kniha, který se má stát účinnou nabídkou pro budoucí volby. Obojí poselství, učiněné prostřednictvím televizní obrazovky, mělo svůj záměr a bylo určeno zejména významnému, avšak nevyhraněnému politickému středu voličstva, tedy těm, kteří v Česku rozhodují volby.
Předseda Paroubek velmi dobře vážil svá slova. Uvědomuje si, že toto momentální, jednoznačné prohlášení upokojí mnohé z politického středu, nahlodá některé stoupence vládní koalice - zejména z řad KDU-ČSL či protestního proudu zelených.
Zároveň vykoná i účinný tlak na KSČM a její mocenský apetit. Tím, že Jiří Paroubek komunisty v minulých týdnech
navnadil koaliční nebo skrytou koaliční spoluprací v krajích, vznikla velká šance, že stoupenci pragmatické frakce KSČM zatouží po dalším mocenském růstu a začnou intenzivněji tlačit na změnu chování a rétoriky.
To by byla voda na socialistický mlýn. ČSSD by se podařilo demonstrovat svou převahu v levicovém prostoru. Stala by se jedinou reálnou levicovou stranou změny a protestu pro většinu sociálně orientovaného elektorátu.
Komunisty by každodenní politické kompromisy v krajích i ústupky s vidinou dalšího nárůstu moci mohly obrat o jejich protestní a radikální étos, tedy i o věčně nespokojené voliče, a tím i o stabilitu. Naopak ČSSD by slavila úspěch u svobodomyslněji uvažující veřejnosti jako strana, která umí měnit chování a priority konkurenčních partají - ať krajských odnoží ODS či KDU-ČSL v případě rušení poplatků, či u KSČM ve věci její transformace.
Trvání na platnosti bohumínského závazku je promyšleným tahem i vůči středovým stranám v současné vládní koalici. Těm naznačuje, že pokud začnou více torpédovat a problematizovat spolupráci s občanskými demokraty, i oni budou oceněni možnou povolební kooperací. Trvání na zákazu spolupráce s KSČM může upokojit i křídlo v ODS, které horuje za vzájemnou toleranci ODS a ČSSD v čase předsednictví.
Mezitím Jiří Paroubek nechá českou veřejnost přivykat přítomnosti komunistů v krajském stupni politické moci, občanské demokraty si zaváže smírem a soustředí se na systematické upevňování podpory u středových voličů nabídkou budoucích úlev a dotací. Je si vědom, že jde o stěžejní voličskou skupinu, kterou si může získat i pro sněmovní volby skrze pozitivní masáž Oranžovou knihou a negativní kampaň varující před ODS.
Pokud se Paroubkovi podaří tyto voliče připoutat k vizím Lidového domu, nic už ho nebrzdí v tom, aby od léta 2009 vedl tvrdou, emotivní a výrazně negativní předvolební kampaň, která mu udrží prvenství i u protestních levicových voličů. Pak mu už nic nebrání ve vstupu do Strakovy akademie hlavním vchodem. Mezi možnými variantami je jistě i tichá podpora menšinové vlády ČSSD od komunistů. Tuto možnost totiž bohumínské usnesení nezakazuje.
Psáno pro deník E15.
Barack Obama ještě nevstoupil hlavním vchodem do Bílého domu jako prezident v úřadu a již je zajímavou inspirací české politiky a našich stran, které plánují svůj další růst a volební úspěchy. Odhlédnu-li od velmi poučného závěru prezidentské volební kampaně, kdy vítěz prokázal politickou vyzrálost a státnický nadhled, aniž by ihned projevil sklon zneužívat své nové volební převahy v Kongresu a jeho několikaletý soupeř McCain předvedl mistrnou ukázku toho, jak s náležitou velkorysostí a grácií přijmout porážku a slepě se neuzavřít další povolební parlamentní spolupráci. To vše v několika minutách a bezprostředně po ohlášení výsledků v záři reflektorů předních světových médií.