Nic se nenaučili, nic nezapomněli

18. 06. 2008 | 09:44
Přečteno 5631 krát
Tak by se daly shrnout reakce některých lídrů EU na irské zamítnutí lisabonské smlouvy. Prý je třeba v ratifikaci pokračovat. Proč? Abychom na konci zase narazili na stejné irské ne? Evropská unie je právním společenstvím. Měla by se tedy držet vlastních pravidel. Ta hovoří jasně. I kdyby v Irsku smlouvu zamítli o jeden jediný hlas, bez jejich souhlasu neplatí. K čemu tedy to divadlo s další ratifikací? Je to metoda politického nátlaku na Iry, aby změnili názor? Nejspíš ano - tak ať to řeknou bez vytáček.

Část evropských politických elit naráží na svůj vlastní horizont a není schopna jej překročit. Tito lidé žijí v zajetí padesát let starých představ o evropské integraci. Nepochopili vzkaz, plynoucí z krachu euroústavy, který byl nyní v Irsku jen stvrzen : ne všechny evropské národy chtějí nadále postupovat stejným směrem a stejnou rychlostí. Jestliže zejména Německo s Francií dál pracují na prohlubování ekonomicko-politicko-právního soustátí, budiž jim přáno. Ale co ti, kteří mají jiný názor ?

Cestou ven z tohoto bludného kruhu by mohla být vícerychlostní integrace. K tomu však je nutno opustit překonané eurofederalistické dogma Schumana a Monneta. Na takový krok ovšem většině evropských politiků schází představivost. Oni stále věří, jako před desetiletími, že síla je ve velikosti, že rozloha a počet obyvatel platí nejvíc. Jenže právě v dnešním globalizovaném světě záleží daleko víc na rychlosti, pružnosti, schopnosti adaptace. Tady evropský otesánek zaostává a žádná smlouva mu nepomůže.

Lisabonská smlouva může být nakonec nejrůznějšími právními a politickými úskoky prosazena. Bude to ale Pyrrhovo vítězství. Občané evropských zemí si na takové triky udělají názor sami. Jediným důsledkem bude podlomení důvěry v celý integrační proces.

Psáno pro HN a autorův blog na Aktuálně.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jiří Kučera napsal(a):

Je vidět, pane Zahradile, že kráva suverenity je pro Vás posvátná jen tehdy, když se to Vám či panu Klausovi hodí do krámu. Je totiž čistě věcí představitelů ostatních unijních států, jestli chtějí u sebe doma ratifikaci smlouvy dokončit nebo ne.

A dotaženo do důsledku - pan prezident Klaus se v pátek dopustil hrubého porušení suverenity Irska, když rozhodnutí voličů v referendu označil za smrt Lisabonské smlouvy. Když už se vyjadřuje jako prezident ČR a pod své prohlášení se tak podepíše, měl by si uvědomit, že partnerem pro něj není irský volič, ale irská prezidentka a Parlament (když pominu to, že takové výroky pouští do světa bez konzultace s vládou). Do toho, jestli Irové vypíší druhé referendum (což je dost pravděpodobné), mu totiž absolutně nic není.
18. 06. 2008 | 10:21

xbr napsal(a):

Pane Zahradil my jsme za ty roky co jste tady
s panem Klausem vládly už tak nějak zvyklí na cokoli. Jak začnete slovy ,,takové triky´´ .A nebo o důvěře politikům a jejím podlomením. Tak Vás ujišťuji že třeba pro mně to nebude nic nového.A o Vaší představivosti si nedělám iluze.Váš názor na evropu je podbarven touhou vděku vůči svému názorového guru a vlastní neschopnosti vystoupení z jeho stínu.Neříkám tím že by jste nebyl dostatečně fundovaný spíš píši o Vaší osobní pohodlnosti nevystoupit s proudu kolem VK.Netřeba se jistě dále rozepisovat a tom že hodně času trávíte právě v té části EU po jejíž úrovni my zde pošilháváme za to vy si ji užíváte plnými doušky.Jaké to je pomlouvat a hanit něco co funguje a dobře.Tím myslím staré státy EU které udávají směr.Nejste tak někdy považován svými kolegy za zábavnou postavičku z východu.
18. 06. 2008 | 10:23

Monika napsal(a):

Brilantní text! Výjimečně souhlasím takřka se vším s panem europoslancem Zahradilem.

Nicméně jedna věc by nám neměla uniknout. Jedinou hlavou státu v EU, jež projevuje radost z krachu LS, je Klaus. Za hranicemi EU mají ovšem obdobnou, ba ještě větší radost ještě jiní představitelé. Jmenují se Putin a Medveděv. Atomizovaná, nestabilní Evropa je samozřejmě ve výsostném zájmu Ruska.

Klaus, dekorovaný vyznamenáním za zásluhy o šíření ruského jazyka, dostane nepochybně od Medveděva další ruský metál. Tentokrát za hájení velmocenských zájmů Ruska a ruských energetických společností.

Zájem Putina a Medveděva je pochopitelný. Proč slaví Klaus, to doufám svým spojencům v Evropě objasní. Nebo jsou jeho spojenci jiní, než ti, s nimiž má tato hlava státu podepsané nejužší smlouvy?? Prazvláštní, v mezinárodní politice už dlouho nevídaná situace. Doufám, pane Zahradile, že nám ji vysvětlíte se stejnou brilancí, s jakou jste napsal tento článek.
18. 06. 2008 | 10:40

fifa napsal(a):

pana Zahradile, nebylo by fereove odevydavat Vase europrebendz charite?
18. 06. 2008 | 10:44

valdštejn napsal(a):

Pane Zahradile , fungujete v EP
jako SNS v paralmentu bývalé Československé republiky . Státy , které chtějí silnou Evropu by měli se osamostatnit a na Iry a jím podobné se vykašlat dříve než ji v zájmu USA rozbijí úplně . A jinak nebýt pomoci EU Irové by nikdy nenastartovali svůj hospodářský zázrak .
18. 06. 2008 | 10:56

Občan napsal(a):

To Monika:
Myslím si, že by se k tak základní změně Evropy měli vyjádřit všichni lidé. Proč se politici v jiných zemích bojí nechat rozhodnot lidi??? Protože tomu, co vytvořili nikdo nerozumí. A to je základní problém. Byroktati si vytvořili svůj svět výhod pro sebe a ostatní používají jen jako zástěrku.
A když jsme v té "jednotnosti" Evropy - což takový plynovod z Ruska do Německa mimo ostatní členy EU??? Každý si stejně hrábne především výhody pro svůj píseček..... A velké země EU schvalují jen to, co nese užitek především jim.
18. 06. 2008 | 10:58

Saliven napsal(a):

Výjimečně souhlasím v něčem s panem Zahradilem - je třeba vícerychlostní integrace. A kvůli tomu je třeba dokončit ratifikaci - pokud to neprojde jenom v Irsku, nechť zůstane Irsko na pomezí EU, jako přidružený partner EU.

Jinak to, že v době globalizace není potřeba spojovat síly, to je skutečně zajímavý názor. Jak již tu paní Monika napsala výše, čím rozdrobenější je Evropa, tím vysmátější (proti kterému tu chceme stavět radar) Rus.
18. 06. 2008 | 11:02

Čochtan napsal(a):

Pane Zahradile,
že bruselští socialisti, (abych tedy nepoužil terminus technicus "fašobyrokrati" který se panu Stejskalovi tak nelíbí). respektují demokracii pouze když se jim hodí do krámu, to už je snad jasné každému.
18. 06. 2008 | 11:03

Ondřej napsal(a):

Co Vám vadí na vůli ostatnch států schvalovat si projekt, kterému věří? Proč je chcete nutit k k neschvalování?
18. 06. 2008 | 11:08

Tupelo napsal(a):

Pane Zahradile, prave to ze dojde/nedojde k ratifikaci ve zbylych par statech muze vest k tomu, co pisete: vicerychlostni Evrope. Staty jez se budou chtit vice integrovat, budou mit za zady schvalenou LS, coz je dobry vychozi predpoklad pro vetsi integraci techto statu. Ty staty jez ji odmitnou dale ratifikovat, nebo ji neschvali, nebudou do niceho tlaceni a mohou si dal hrat na svem pisecku.
PS: Postoj vasi strany k LS mi pripomina jeji postoj ke vstupu CR do EU, nejake to straseni, ale pritom se nic negativniho nestalo.
18. 06. 2008 | 11:14

Saliven napsal(a):

Mimochodem každý kdo ví, jak funguje Evropský parlament včetně pana Zahradila, se může smát našemu parlamentu, kdy je na hlasování třeba 30 nebo 60 poslanců. Na hlasování v EP je účast trvale prakticky stoprocentní. Stejně tak to je s byrokracií - sice v EU je velká byrokracie, ale 10x schopnější, efektivnějí a méně podvádějící než ta naše malá.
18. 06. 2008 | 11:20

student napsal(a):

1)Jinde jsem si přečetl, že si Evropská Unie přála, aby k nám bylo možné bez omezení dovážet odpady. Pokud je to pravda, tak je nutné přehodnotit náš postoj k EU.
2) Proč EU zatím ani nesjednotila postoj k řidičům ?
(řidičské průkazy, body,pokuty ..). Na mně to dělá dojem, že konkrétní úkoly řešit neumí.
18. 06. 2008 | 11:23

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

zpětně upozorňuji, že jsem smazal jeden hanlivý výrok, který byl v rozporu s Kodexem diskutujících (výraz "buselští fašobyrokrati").

Měl jsem za to, že jsem na to v této disusi již upozornil, ale buď jsem se zmýlil či se můj text ztratil.

Též postrádám minimálně jeden příspěvek, který na smazaný text reagoval. Popravdě řečeno musím přiznat, že si jeho zmizení nedokážu vysvětlit.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 06. 2008 | 11:26

alena-m napsal(a):

Cela Evropa ma problemy to snad vime vsichni! Je potreba vse zacit resit driv nez bude pozde To ze spousta veci nefunguje a musime se dozadovat prav u soudu apod.je vysledek nepropracovane politiky a rozpolcenosti v systemy, ktery ma slouzit k uzitku.-bohuzel je treba zacit delat nekompromisni zmeny a nove navrhy!
18. 06. 2008 | 11:27

Saliven napsal(a):

student:
1) Naopak Němci trestají dovoz odpadu do ČR.
2) Proč by to EU dělala, když je to záležitostí národních parlamentů? To by bylo zase řevů od lidí typu pana europoslance Zahradila (ale jen u nás, v EP o panu Zahradilovi skoro nic neslyšeli, jak je "aktivní").
18. 06. 2008 | 11:27

Saliven napsal(a):

stejskal:
Jestli to není proto, že je to na blogu pana Tomského? :-)
18. 06. 2008 | 11:28

Petrman napsal(a):

Pane Zahradile, Vy jste takový Klausuv podržtaška a podle toho co píšete nechápu co v EP vůbec děláte.......já vím, je to dobrá trafika za slušný peníz, ale když chcete něco změnit tak byste se měl trochu více účastnit........zatím jste slyšet pouze tady v ČR, ale v EP Vás skoro nikdo nezná.
18. 06. 2008 | 11:29

Otík napsal(a):

To Jiří Kučera a vy ostatní, jste spadli z višně a rovnou na hlavu, jděte se léčit, chytráci!!!!!
18. 06. 2008 | 11:30

Monika napsal(a):

To Občan

1. Byrokrat je úředník. Ten nic nevytváří, pouze dohlíží nebo naplňuje zákony vytvořené politiky. Jak si může byrokrat vytvořit nějaké výhody, když je jeho plat dán smlouvou stejně jako plat váš. Byrokrat má takřka nulový vliv. - Lisabonská smlouva není dílem byrokratů, nýbrž volených politiků, těch, co si je občané zvolili, aby je zastupovali. Nebo si myslíte, že nějaký úředník z ministerstva hlasuje v zákonodárném sboru?

2. Že by se měli vyjádřit všichni lidé je váš názor, který vám nemohu vyvracet. Technicky to ale není možné, aby v referendu hlasovali všichni Evropané, resp. občané států EU. Víte proč? Protože např. německá ústava celoněmecké referendum výslovně zakazuje. Důvod? Referenda jsou velmi snadno manipulovatelná a v Německu s tím mají hodně neblahé zkušenosti. Referenda dala neomezenou moc Hitlerovi, tehdy nesla důsledky celá Evropa.

3. Píšete „velké země EU schvalují jen to, co nese užitek především jim. I to je legitimní názor, bohužel zčásti pravdivý. Proč se ale tedy velké země vzdávají části své suverenity ve prospěch celé EU? Proč většina z nich finančně dotuje rozvoj menších zaostalejších zemí EU? Nebylo by pro ně výhodnější hájit si výhradně své vlastní zájmy bez ohledu na malé státy? Německo by to umělo velmi dobře. Francie také. Možná se toho dočkáme, ale obávám se, že to nebude pro nás hezká podívaná.
18. 06. 2008 | 11:30

Pumprlidentlich napsal(a):

Saliven, Vy jste byl v Evropském parlamentu? Kdy byla v EP stoprocentní účast při hlasování?

Realita je taková, že EP funguje prostřednictvím mailů. O Evropě toho v EP ví stejně, jako v ústředí greenpeace.
18. 06. 2008 | 11:40

Saliven napsal(a):

Pumprlidentlich:
Nebyl, slyšel jsem z vyprávění. V EP se hlasuje v blocích a dostávají se za to peníze. Proto při každém hlasování se nahrnou poslanci, aby odhlasovali. Oproti tomu na nudných rozpravách je třeba 10 lidí.
18. 06. 2008 | 11:45

Lékař napsal(a):

Zahradile ,dobře papáte za peníza EU a za naše,tloustnete a už máte zalitý mozek sádlem,potřebujete dietu v Africe !!!...cintáte si pentli !!!
18. 06. 2008 | 11:47

Ja napsal(a):

Nelze jinak nez souhlasit
18. 06. 2008 | 11:58

RA napsal(a):

komentář pana Zahradila je přesný. Evropská unie a demokracie se nemají rády. Proč má vznikat třetí říše pod vedením Německa ? Hitler to nedokázal, stálo to 30000000 obětí.
18. 06. 2008 | 12:00

Saliven napsal(a):

RA:
Tak Hitler nechtěl dobýt celej svět a vyhladit méněcenné rasy, on chtěl jen evropskou integraci. No bravo, tohle s vám povedlo :-))))
18. 06. 2008 | 12:02

RA napsal(a):

pane Lékaři, děkuji vám za podnětný příspěvek. Jestli jste opravdu lékař, tak aby se člověk bál jít k doktorovi.
18. 06. 2008 | 12:02

stejskal napsal(a):

Aha, to bude asi tím, pane Salivene.
Už stárnu (eufemismus pro blbnutí ;-)

Díky za upozornění.

Libor Stejskal
18. 06. 2008 | 12:03

RA napsal(a):

zdravím Salivene z Lidového domu, EU je nedemokratická, a tam, kde není demokracie začíná totalita. Konce jsou ovšem hrůzné.
18. 06. 2008 | 12:04

Jejda napsal(a):

Přeji příjemný den. Článek 6 odst. 2 tzv. "Lisabonské smlouvy" zní takto: "Tato smlouva vstupuje v platnost dnem 1. ledna 2009 za předpokladu, že budou uloženy všechny ratifikační listiny (problematika uložení ratifikačních listin je pak řešena na jiném místě smlouvy - pozn. aut.), nebo nestane-li se tak, prvním dnem měsíce následujícího po uložení ratifikační listiny tím signatářským státem, který tak učiní jako poslední."

Domnívám se tedy, že další postup může být v podstatě dvojí

a) Irsku, nebo lépe občanům Irska (ach, to referendum), bude nějakým způsobem vysvětleno, "co je pro ně dobré" (je jedno, zda před nebo až po 1. lednu 2009) a Lisabonská smlouva vstoupí v platnost v původním znění anebo

b) bude přijata vize "vícerychlostní" Evropy, ovšem její základní pilíře budou ošetřeny již jiným dokumentem než je stávající znění Lisabonské smlouvy; je ovšem otázkou, co by v tomto případě bylo dojednáno do 31. prosince 2008 a jak by jednání probíhala za českého předsednictví Evropské unie.

Každopádně bych byl rád, kdybych mohl svůj názor na přijetí každé takovéto mezinárodní smlouvy vyjádřit v referendu.
18. 06. 2008 | 12:06

norma napsal(a):

Pane Zahradile, jste europoslanec, nebo ne? ODS je uroskeptická, tak co v tom parlamentu děláte?
18. 06. 2008 | 12:10

Řeč mysli napsal(a):

Pane Zahradile,
velice se bojím, aby se jednou nevyplnila rovnice EU Brusel = Lidice! Aby se nespokojené obyvatelstvo z nejrůznějších koutů Evropy nezačalo mstít podobně jako v bývalé Jugoslávii. I když člověk původní mozek 450 cm3 "překryl" sekundárním mozkem až 1400cm3, jsou okamžiky, kdy v něm propukne dominance primárního mozku. Pak se přestane ovládat a stává se zvířecí bestií. Podle mě je nutné vytvořit uklidňující preventivní eskadry elitních gard.
18. 06. 2008 | 12:13

JC napsal(a):

Pokud páni z Bruselu nějak zařídí, aby se anuloval zápas s Tureckem/nebyli jsme jaksi ve formě/ a vrátí nás do bojů o medaile, jsem ochoten akceptovat druhý pokus o referendum v Irsku.
18. 06. 2008 | 12:23

makléř napsal(a):

To by jsme se milý pane Jejda ureferendovali a věřím tomu, že za pár let bychom ob dva týdny chodili házet lístečky do urničky jako ve Švýcarsku. Tam mají ale dlouhodobě rozumnou opoziční politickou reprezentaci, To u nás bychom řešili nesmysly typu "má se pan Paroubek radši vykakat teď nebo snad aby počkal"!
18. 06. 2008 | 12:24

hombre napsal(a):

Pan Zahradil je Klausův kapitán Minařík v europarlamentu. Výplatu bere jen s krajním odporem a sebezapřením, aby se neprozradil. Zvláštní to muž! Sežrat hřebík, vykadí vejvrtku...
18. 06. 2008 | 12:25

makléř napsal(a):

To JC: S tím fotbalem to není hloupé! Ať předvedou hoši jakou mají moc!
18. 06. 2008 | 12:27

Saliven napsal(a):

RA:
I já vás zdravím do Lidového domu. Nevěděl jsem, že jste "náš" :-))

V čem je podle vás EU nedemokratická? To by mne tedy zajímalo.
18. 06. 2008 | 12:30

makléř napsal(a):

Ve všem!!!!!!!!!!!!!! Pardon že se Vám pletu do rozpravy pane Salivene.
18. 06. 2008 | 12:34

Saliven napsal(a):

makléř:
Máte zřejmě zvláštní představy o demokracii. Jestli je EU nedemokratická, co je teprv ČR.
18. 06. 2008 | 12:39

JC napsal(a):

makléř,
Nenamáhejte se.To je stejné jako přesvědčit Milouše Jakeše, že jeho režim byl totalitní.
P.S. Vždyť pravidelně ve "svobodných" volbách volilo bolšany 99,9999012%
obyvatel, že ?
18. 06. 2008 | 12:44

Občan napsal(a):

To Monika:
1. Byrokrat je úředník a je najivní představou, že zásadní rozhodnutí dělají politici. Můžete si o mne myslet co chcete, ale jsem hluboce přesvědčen, že takový seriál "Jistě pane ministře" a "Jistě pane premiére" se dosti blíží realitě fungování státních institucí. :-) Vždyť veškeré podklady pak připravují právě "byrokrati", kteří si vždy dokáží uparvit potřebné texty tak, aby vyhovovali jim. Myslím si, že předevší z EU a pak přepracováním dalšími takovými "panáčky" ze státní správy v jednotlivých zemích vznikají pravě ty logicky zvrácené "hovadiny", nad kterými normální smrtelník se "selským" rozumem nestačí kroutit hlavou.
2. Samozřejmě jsem měl na mysli "státní" referenda. A to, že je v Německu zakázané, taky o něčem svědčí. Stejně, jako se nejsou schopni dohodnout u nás. Nejsem nějaký horlivý zastánce referend (u nás by jich jistě byl náhle přehršel), jen je mi jasné, že vysvětlovat něco obyčejnému "plebsu" je pro vrchnost velmi složité a tak si taky potřebují rozhodovat sami.
3. Velké země to dělají jen proto, že je to vyjde všechno mnohem levněji (odbytiště pro výrobu, ochrana před emigrací, možná snížení rozpočtu na zbraně apod.) ale to je spíše na ekonomicko - demografickou debatu. :-)))
18. 06. 2008 | 12:46

Saliven napsal(a):

geo:
A proč má mít 4 miliony Slovinců stejně silný hlas jako 80 milionů Němců?
18. 06. 2008 | 12:47

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem příspěvek hrubě urážející jednu ze zdejších diskutujících, a tím porušující zdejší pravidla.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 06. 2008 | 12:55

Jejda napsal(a):

Výrazy "ureferendovali", resp. "přehršel referend" mě vedou k ještě jedné poznámce, resp. k odkazu na Článek 10a zákona č. 1/1993, Ústava České republiky, kde je stanoveno

a) v odst. 1, že "Mezinárodní smlouvou mohou být některé pravomoci orgánů České republiky přeneseny na mezinárodní organizaci nebo instituci."

b) a v odst. 2, že "K ratifikaci mezinárodní smlouvy uvedené v odstavci 1 je třeba souhlasu Parlamentu, nestanoví-li ústavní zákon, že k ratifikaci je třeba souhlasu daného v referendu."

Je dosti značný rozdíl mezi referendem vyplývajícím ze znění mezinárodní smlouvy a referendem, jestli a kdy - jak jsem četl kdesi výše - se má pan Paroubek tentononc :-))) ...
18. 06. 2008 | 12:57

BoboHml napsal(a):

1)I kdyby v Irsku smlouvu zamítli o jeden jediný hlas, bez jejich souhlasu neplatí.
2)Lisabonská smlouva může být nakonec nejrůznějšími právními a politickými úskoky prosazena.
ad.1- je krásné jak se odvoláváte na vůli irských voličů,když u nás voliče respektejute jen před volbami,podle parlamentních stran jim volič nemá co říkat,radit natož rozhodovat,
ad2-píšete z vlastních zkušeností?
Pro všechny stoupence jakékoliv parlamentní strany:
Referendum ať už pro lisabonskou smlouvu či radar je pro jakoukoliv stranu nepřijatelné,příště by totiž mohlo být referendum i o něčem jiném(např.o jejich imunitě,o trestu smrti,o přímé volbě prezidenta) a pak by bylo zajímavé,čí vůli prosazují a jak moc respektují své voliče,ty kteří jsou jejich zaměstnavateli,lépe je se schovávat za "národní zájmy apod."Je nepodstatné z jaké strany je ten či onen politik.
18. 06. 2008 | 13:05

makléř napsal(a):

Pane Jejda je vidět, že nám to sem sázíte vzhledem k těm pargrafům patrně s poslaneckého křesla no dovolím si na svém názoru trvat. Ti co by byli ochotni vládnout třeba s "čertem", by si nějaký ten důvod našli. To si buďte jist! Ústava - neústava.
18. 06. 2008 | 13:05

Jejda napsal(a):

Nikoliv, pane makléři; kdybych teď seděl v poslaneckém křesle, tipuji, že bych měl daleko menší přehled :-))) ...
18. 06. 2008 | 13:08

makléř napsal(a):

Mé představy o demokracii jsou veskrze demokratické pane Salivene. Divné je pouze to , že partně "někdo" demokracii si bere jen jako rukojmí a někdo podle tohoto typu smýšlení žije.
18. 06. 2008 | 13:18

gentlemoun napsal(a):

Konečně trocha malé radosti pro ODS a kopu národovců, není-liš pravda, pane poslanče ? Jsem jen zvědav, jak je to s národními zájmy ČR v případě US radaru v Brdech a přítomností ruských pozorovatelů tamtéž.
18. 06. 2008 | 13:18

Ročník 53 napsal(a):

V ratifikaci je potřeba opravdu pokračovat pane Zahradile. Třeba Irsko vystoupí z EU? Co vy víte? Rozhodně bychom se alespoň dozvěděli, kdo má opravdový zájem na evropské integraci.

Dál píšete, že: "Na takový krok ovšem většině evropských politiků schází představivost." V tom s vámi musím souhlasit. Klaus si prostě neumí představit, že by nebyl první. Kdyby mu vytvořili funkci evropského či světového prezidenta, tak snad by souhlasil.

Že však vy nepřemýšlíte, že obhajujete každý nesmysl toho ješitného a pomstychtivého dědy, to je na pováženou.
18. 06. 2008 | 13:19

Ročník 53 napsal(a):

Správná poznámka gentlemane. Smlouvy s EU má podle ODS schvalovat národní referenda. Radar je ovšem něco jiného, na to jsou občané příliš hloupí.

Já jsem přitom pro radar. Ovšem bez pokrytectví ODS. Nejen v otázce radaru, ale vůbec.
18. 06. 2008 | 13:23

Saliven napsal(a):

makléř:
Můžete být trochu konkrétní?
18. 06. 2008 | 13:27

monika napsal(a):

To Občan

Ad 1. Já zas považuji za naivní představu to, že moderní právní stát se bez byrokracie obejde. Kdo zastoupí úředníky? Sedláci se selským rozumem? No možná by to bylo lepší, to klidně uznávám, ale kdo by pak za ně zasel a sklidil? Úředníci? No nevím, nevím…

Ad 2. Víte, ono by ale bylo velmi zvláštní, kdyby referenda o LS uspořádalo 26 zemí. Ta dvacátá sedmá – Německo – by rozhodla v parlamentu. Nebo druhý případ. Co kdyby občané velkých zemí hlasovali pro, zatímco občané malých proti? Smlouva by vešla v platnost, neboť těch z velkých zemí je víc. Nevím, jak vám, ale mně by se to moc nezamlouvalo, takováhle demokracie. - Je jasné, že politici se mohou mýlit, ale kde proboha vzít jistotu, že se nemohou mýlit občané?? Jinak mi vůbec nevadí, že se s vámi v pohledu na referendum neshodnu, já prostě nepovažuji „tyranii většiny“ (jak označil James Madison referendum) za ten nejlepší způsob, jak řídit věci veřejné. Toť vše.

Ad 3. Nepochybně. Problém je v tom, že přesně tyto zájmy (odbytiště pro výrobu, ochrana před emigrací, možná snížení rozpočtu na zbraně apod.) má i malá země, včetně ČR.
18. 06. 2008 | 13:33

makléř napsal(a):

Saliven:

To mohu, nicméně jsem přesvědčen, že tento typ dialogu by byl velmi dlouhý a pro oba vyčerpávající a na to opravdu nemám čas. Jen tak o té LS tak trochu něco vím. Ale demokratická je opravdu až na posledním místě!
18. 06. 2008 | 13:38

makléř napsal(a):

Monika:
Moniko přestaňte nás tady ohromovat Vašimi rádobyrétorickou diplomacií. Věnujte se spíše poslanecké či senátorské činnosti. Tam to ocení!!!!!!!!!
18. 06. 2008 | 13:43

Tupelo napsal(a):

Prave naopak makleri, to co pise Monika ma hlavu a patu a osobne jsem rad ze zde jeji nazory zaznivaji (ostatne jediny clovek co by zde mel moderovat diskuzi je editor), skoda ze se s ni nepustite (nebo se Salivenem) do diskuze s argumenty, docela rad bych si takovou diskuzi pocetl
18. 06. 2008 | 13:57

makléř napsal(a):

To Tupelo:

Á další spolustraník, no jen tak dál pánové a dámo. Jó Kdyby jste se neschovávali za své přezdívky, to bych diskutoval do roztrhání těla. A Rád.
18. 06. 2008 | 14:08

makléř napsal(a):

A klid..........pššš
Na těchto diskuzích je potom nejúžasnější to ticho po podobných výzvách.

Jak je dlouhé to většinou záleží na počtu službu konajích spolustraníků.

Většinou ale to nesměřuje zdola, jak by to bylo logické. S umlčením a lobistickou argumentací se spěchá z lavic!
18. 06. 2008 | 14:25

green napsal(a):

je zajímavé jak silný názor vyslovuje jeden z nejpasivnějších českých europoslanců, který se opravdu v EP ani nepředře, ani neprosadil a nepatří mezi ty, kdo jsou respektováni. Že by to s názorem pana poslance nějak souviselo? Takový ten stranický syndrom: hodně silných slov a málo práce za sebou?
18. 06. 2008 | 14:34

Tupelo napsal(a):

makleri, pokud jsem si vsiml byl jste to pouze vy, kdo zde chtel nekoho umlcovat. Co se tyce pouzivani nicku a pravych jmen pomer je tak sto ku jedne (nejen zde, ale na vsech internetovych diskuzich) a pouzivani nicku nebrani zadne vymene nazoru (predposledne jste psal ze diskuze nemate cas, ne ze vam vadi nicky). A jestli jsem nebo nejsem stranik, natoz spolustranik, necham uz bez komentare, vite to patrne lip nez ja... Jen podotykam, ze tu vyzvu k diskuzi s Monikou (ci Salivenem) jsem myslel vazne, doufal jsem (bez ironie) ze se z diskuze neco dozvim.
18. 06. 2008 | 14:43

Supman napsal(a):

To monika: A můžete mi prosím vysvětlit bez eufemismů a soudružského kolektivizačního slovníku, k čemu je nám LS dobrá? Bez toho to totiž žádný politik nedokáže.
Pokud opustíme tezi, že veškerá snaha o evropskou integraci je pouze snahou o centralizaci moci a sjednocení trhu (k čemuž se přikláním), jak vysvětlíte tu naprostou naivitu a dá se říci až diletantismus těchto "eurotvůrců" pokud jde o možnost životaschopnosti něčeho takového? Multinárodní Evropa nejsou Spojené státy, které mají společný jazyk a v podstatě je spojuje to, že tam kromě indiánů nikdo není historicky "doma". Myslím, že EU v současné podobě je maximum, kterého lze dosáhnot. Jak dokazuje historie, tak takovéto "multistátní" uspořádání do jakýchkoliv těsnějších vazeb či centralistické federace může dostat a udržet pouze násilí (viz. SSSR).
Nedomnívám se, že jsou tito Eurotlakaři takoví pitomci.
Takže odpověď na to co se odehrává a bude odehrávat se nabízí...
18. 06. 2008 | 15:08

PIGI napsal(a):

Pane Zahradile, píšete, že Evropská unie je právním společenstvím. Proč tedy zasahujete do práva jeho členů dokončit ratifikaci Lisabonské smlouvy, tak jak se k tomu zavázali při jejím podpisu. Vaše pozice není ničím jiným než ODS praktikovaný alibizmus, abychom n emuseli říct jasně naše stanovisko a nechat rozhodnutí na někom jiném.
18. 06. 2008 | 15:33

makléř napsal(a):

To Monika, Tupelo, Supman

Prosím! Nechte vyjádřit lidi bez stranických knížek. Vaše nekvalitní aranžmá je příliš průhledné a zavádějící. Na to tyto blogy přece jsou. Není dobré, když lidé jsou přesvědčeni, že mluví k vzdělanci a přitom je to jen jiný tzp masírování jedinně správným názorem po bůhvíjaké stranické linii.

Je mi s Vás ZLE!
18. 06. 2008 | 15:53

stavu vlk napsal(a):

Tak tohle věru říká ten pravý!
Ten ,kdo se nic nenaučil a nic nepochopil je jen a právě Zahradil.
Nepochopil především to, že v globální soutěži se zeměmi jako jsou USA, Č9na,Indie,Rusko a třeba do budoucna Brazílie nemá roztříštěná Evropa naprosto žádnou šanci.
Šanci má jako celek. Celek, kde bude tak jako u jejích globálních konkurentů fungovat nejenom jednotný celní prostor a v kterém bude možný přesun osob a kapitálu, a el že ten prostor musí mít dále jednotnou měnu pokud možno minimálně sladěnou legislativu, normy,Soudnictví,s spoustu dalšího. A že ten prostor musí mluvit se svými konkurenty jednotnou řečí, resp. zaujímat vůči nim jednotný postoj. A vyznávat stejné hodnoity.
Silné Německo nepotřebuje appendix jménem Česká republika. Německo je eventuálně ještě schopno obstát v globální soutěži samo za sebe. Ale ví, že v ještě větším bloku to půjde lépe.
Zahradil tohle všechno neví. Pro Zahradila je EU otevřená kasa, která je povinna financovat náš rozvoj, ale jinak nám a i komukoliv jinému pokud možno do ničeho nemluvit.
Tak takhle to nejspíše pane Zahradil opravdu,a le opravdu fungovat nebude. Respektive ne dlouho. Zatím Evropu obohacujeme pouze svým kverulantstvím a atonominími úlety. Je jen otázkou času než evropa řekne dost. Minimálně původní 15 si musí říci - proč jsme vůbec brali Polsko a Českou republiku? Vstupovali oni k nám nebo my k nim? Nemáme dost svých vlastních problémů? Proč bychom ztráceli čas s lidmi jako Zahradil, kteří navíc nemají autentický názor, jen vždycky papouškují to , co říká nějaký Klaus?
A ještě něco - Irové neodmítli text LS z důvodů, ketré zde předvádíte. Irové zřejmě začínají mt dost stavu, kd y s ev jejich vytvořila relativně silná polská menšina. Nejspíš také zúčtovali se svojí vládou a nejspíš jim nejsou lhostejné rostoucí ceny u benzinových pumopa v supermarketech.Tohle všechno hrálo nejspíš dost zásadní roli. A referendum bylo jen ventilem jejího vyjádření.

A je ironií osudu, že zrovna vy a vám podobní se tak berou za zachování výsledku irského referenda. Vy ,který jste jinak zásadním nepřítelem referend. Co takhle referendum k radaru? Bylo by plně na místě?

S čím se dá souhlasit je názor , že evropa je na cestě k více rychlostní EU. Nikdo z čelní skupiny ani náhodou neprojeví zájem, aby tam byla také ČR. A pokud si myslíte, že se tak moc neděje, protože tihle, nejspíš samí čistí plátci budou muset stejně posílat dotace, jste na omylu. Nejspíš si to zařídí tak, žeje posílat budou, ale jen k rozdělení v rámci své skupiny.
Oni nás nepotřebují.My potřebujeme je.
18. 06. 2008 | 16:03

JC napsal(a):

Vlku,
Už jsem se lekl, že tam dnes nemáš Klause :-)). Ó jak jsem se mýlil.By mě zajímalo, kam na ty Evropsko-socialistické bláboly chodíš.
P.S. USA a EU bojuje globálně s Čínou a Indií tak, že tak přesouvá výrobu.:-))
18. 06. 2008 | 16:22

makléř napsal(a):

To: stavu vlk

BUBUBUBUBU už jsem se lekl že sem vložíš celé noviny.

Na kapitálové trhy to vliv nemá určitě. Stačí se podívat kam směřuje EURO!
18. 06. 2008 | 16:33

makléř napsal(a):

P.S. A když to půjde tady tím tempem dál, v době našeho vstupu do eurozóny to bude 1:1, inflace 2,5% a o to přece nám všem jde ne? Za jeden plat Mercedes!
18. 06. 2008 | 16:44

makléř napsal(a):

Jo vlku prosím Tě dávej si pozor na překlepy. To by Ti Supman dal.
18. 06. 2008 | 16:50

vlk napsal(a):

JC

až dostaneš rozum, tak uvidíš , jak ten boj vypadá. Zatím se globalizaceprojevuje zejména přesouváním výrob. ítra ovšem dojde na napříkald na dělení surovinových zdrojů. Neboj, dočkáš se. A uidíš o čem toje. Ale zatím se tím netrap. Klaus to za tebe vyřeší.. Za mne nikoliv.
18. 06. 2008 | 17:04

Karel napsal(a):

To Stavu vlk.
Dobré. Souhlas.
S prudícími ODSáky nelze diskutovat, nemáte šanci.
Snad tu vícerychlostní Evropu rozjedou co nejrychleji.
Pro radost Zahradila a spol. co nejdříve.
Češi svým kverulantsvím, šarvátkami a neustálým hašteřením jsou známí už od středověku. Jo, když nemusíme riskovat, tak jsme narostli do ramen, že pane Zahradile?
18. 06. 2008 | 17:05

vlk napsal(a):

makléř
díky za rady. až tady budeš rozdávat moudra déle, budeš vědět, že překlepy prostě dělám.
Čeho jsi se lekl ty je mi srdcečně jedno, já se zase lekl tvých breptů.
Kam směřuje euro? Pokud vím 1,5243 za USD. Tam směřuje. Zřejmě s vyhlídkou na další posilování.
A vlivna kapitálové trhy to určitě mít bude. Ne hned. Ale z roztříštěnosti evropy sotva budou evropské firmy profitovat. Je to jen otázka času.
18. 06. 2008 | 17:09

Karel napsal(a):

To Makléř :
Spekulante vylez z kanceláře a podívej se na realitu. HDP je z velké části tvořeno středně velkými firmami, které jsou většinou subdodavatelské. ČR nemá ani v poměru tolik firem jako Německo, Rakousko, ... které vyvážejí špičkové koncové produkty. Posílovaní EURa znamená, že mnoho českých firem, zatín ne dostatečně technologických a know-how vybavených může začít padat na ústa, protože je nahradí firmy z jiných lokalit.
Proč Číňané drží vlastní měnu podhodnocenou? Umožňuje to velkou schopnost exportu a rozvoje čínských firem. Oni s tím podhodnocováním měny přestanou - v pravý čas.
Což následně postihne i sekundární sféru.
18. 06. 2008 | 17:27

Martin napsal(a):

Pane zahradile, jak je mozne, ze v te totalitni a socialisticke evrope ktera je rizena z bruselu si mohli irove rozhodnout tak jak rozhodli ?

jinak at ratifikace pokracuje, ti kdo se budou chtit zucastnit za novych podminek budou moci a ti co ne nemusi a budou v druhe vlne.
18. 06. 2008 | 17:29

Martin napsal(a):

Jinak pri cteni Zahradila a nekterych diskutujicich se mi neustale pripomina stara legenda o umirajicim knizeti Velke Moravy Svatoplukovi a jeho trech synech. Ze to do nesniho dne nekteri nechapou je pro mne prinejmensim zvlastni.
18. 06. 2008 | 17:35

Ivan napsal(a):

Vážený pane Zahradile, jste kritik sama sebe. Nikdo z nás v EU nesedí, ale vy ano. Domnívám se, že EUROPARLAMENT je vaším zaměstnavatelem, vy jste pravicového smýšlení, který není nakloněn zásadám nějakých socialistických podmínek. Tedy hlavní vaše téma je vždy vyjadřováno, v zaměstnání máš dvě možnosti, buď budeš šlapat, nebo jdi a svá práva se obrať k soudu. Tedy, nechte řečí a chovejte se dle svých představ. To ostatní není tak podstatné, protože dle mého, charakter určuje kvalitu politika, bude-li tomu tak, nebude tolik vnitřních rozporů.
18. 06. 2008 | 17:46

Martin napsal(a):

Článek 6
Tuto smlouvu ratifikují Vysoké smluvní strany v souladu se svými ústavními předpisy.
Ratifikační listiny budou uloženy u vlády Italské republiky.

http://eur-lex.europa.eu/Le...

toto podepsal Mirek Topolanek, je tu nekde napsano, ze kdyz Irsko neratifikuje, tak my take ne ? Nebo podpis sefa Zahradila je jen bezvyznamnym carancem.
18. 06. 2008 | 17:58

Mirda pražák napsal(a):

Pravdu má pán Zahradil... Já také nechci EU a hlavně nechci její pravidla. Máme svá, osvědčená kupř. ta, která uplatňují žalobci proti paní Benešové v kauze Čunek:
„… Ačkoli je prokurátor nadřazen soudu, - je zároveň podřízen ministerstvu spravedlnosti. V závažných případech je nutno vyžádat stanovisko trestního oddělení Ministerstva spravedlnosti a pokyny ministra v každém případě uposlechnout.“ Tak rozhodla gremíální porada v r. 1949 - a EU nám do tohoto výkladu nemá co kecat.
18. 06. 2008 | 17:59

Supman napsal(a):

to makléř: to je právě to co jsem Vám psal u "Zaorálkovi diskuze". Hrubě jste se sekl. Nejenže nemám, ale nikdy jsem žádnou stranickou příslušnost neměl a pokud nezaložím stranu "nasraného voliče" (která by měla pravděpodobně největší členskou základnu v Evropě) tak ani v budoucnu mít nebudu. Já naopak trpím naprostou absencí kohokoliv volitelného - tak jako většina "normálních" lidí.
P.S.: zkuste také místo té pozice gurua debaty přidat argument či protiargument, či něco zajímavého.
Hezký večer*
18. 06. 2008 | 18:04

Supman napsal(a):

P.S.: Pardon - "Zaorálkovy diskuze" samozřejmě
18. 06. 2008 | 18:08

tata napsal(a):

pane Zahradil

Dobře Vam to napsal pan Ivan.VY jako pravicovy politik byste mněl dodržovat zasady které hlasate.Ale je to asi jinak?
18. 06. 2008 | 18:12

Saliven napsal(a):

Pan makler je velice zajímavý člověk. Argument nepředložil ani jeden, kam se řítí euro (roste význam jako globální měny a posiluje na úkor dolaru) to osvětlil vlk a ještě se tu naváží do diskutérů kvůli stranické příslušnosti (přitom snad mimo mě - což makléř vědět nemůže - tady nikdo ve straně není a pokud si dobře všímám tak pan Supman ani není zrovna levicově naladěn) a kvůli schovávání se za přezdívky. Já alespoň mám to jméno v mejlu, ale kde ho má pan makléř? Nikde - navážet se do lidí a provokovat to mu jde, ale nic jiného zatím nepředvedl.
18. 06. 2008 | 20:43

Rejpal napsal(a):

Zajímá mne, ce "se naučil a co si pamatuje" pan Zahradil, že si dovoluje neomaleně kritizovat reakce některých lídrů EU? Nebo je snad Zahradil lepší než "oni" kritizovaní lídři?

Co jsou Zahradilovy "evropské národy"? Jsou to Romové v Česku nebo Maďaři na Slovensku? Pokud ano, jak pan Zahradil ví, zda třeba čeští Češi a čeští Romové chtějí nebo nechtějí postupovat stejným směrem a stejně rychle v evropské integraci? Ztotožňuje se panem Zahradilem nazývané "Německo" s národním státem pouze Němců nebo to je stát různých národů včetně Němců, Turků, Poláků, Slováků, Čechů a příslušníků mnoha jiných národů?

Myslím si, že pan Zahradil, stejně jako čestný vůdce jeho strany zaspali národně buditelskou dobu nejméně o pár století.
18. 06. 2008 | 20:46

Jeník napsal(a):

Když tak pan Zahradil (známý to pojídač svých soplů před kamerami) nám opět pověděl pěkná moudra. Přečtěte si co zase vyhledal v historických análech jeden známý genealog:

Historie se opakuje
Stále se někdo snaží omlouvat „bodré“ chování premiéra jeho moraváctvím. Ale on je předse Valach (na tom si zakládá), potomek rumunského kmene, který v minulosti přišel na Moravu s Oláhy tedy Rumun. Je zajímavé, že v jeho rodovém vývoji je řada těch, jejichž údy v r. 1644 „ověnčily“ popraviště pro nic menšího, než vlastizradu. Ti z jeho valašských předků (opět v rodovém vývodu), kterým bylo povoleno přežít, „kajícně“ požádali o odpuštění, že se předtím k nepříteli přivinuli,jemu všelijakou pomoc činili a sním obyvatelům zemi kaziti a páliti pomáhali…“ Historie se prý opakuje. Dříve tragedie, dnes fraška …

Copak nám na to řekne pan Zahradil-když tak všechno dobře ví.

Také zajímavá informace pro pana Kamila z blízkosti Hranic na Moravě, když bydlí blízko takových velkých lidí.
18. 06. 2008 | 21:05

Saliven napsal(a):

Proč se pořád mluví o omezení suverenity států, když dle Tomáše Bočka, ředitele odboru komunitárního práva Ministerstva zahraničí ČR je tomu jinak?

Viz. citace:
"Lisabonskou smlouvou se výrazně posiluje úloha vnitrostátních parlamentů.
Obecně jsou jejich role, účast na legislativním procesu a jiné
náležitosti upraveny v hlavě II SEU – Ustanovení o demokratických
zásadách. V čl. 10 SEU (zásada zastupitelské demokracie) je stanovena
odpovědnost vlád (zástupců vlád) členských států vůči vnitrostátním
parlamentům, případně vůči jejich občanům. Specifická úloha vnitrostátních
parlamentů je upravena ve zvláštních protokolech připojených
k Lisabonské smlouvě – Protokol o úloze vnitrostátních parlamentů
v Evropské unii a Protokol o používání zásad subsidiarity a proporcionality.
V nich je zejména upravena povinnost přímo předávat návrhy
legislativních aktů, které se zasílají Evropskému parlamentu a Radě, také
vnitrostátním parlamentům a je posílen mechanismus kontroly subsidiarity
– vnitrostátní parlamenty mohou zasílat k legislativním návrhům
tzv. odůvodněná stanoviska, přičemž lhůta pro posouzení návrhu je
prodloužena z 6 na 8 týdnů."
18. 06. 2008 | 21:56

Bobina napsal(a):

Nejsem zrovna vyznavačem referend, ale respektuji irské referendum a právo Irů odmítnout LS. Je svrchovaným právem každé země, jakým způsobem se vyjádří. U nás je stále silné sportovní odvětví zvané "řiťolezectví", nejúspěšnější jsou socani. Pokud někdo svobodně vyjádří svůj názor, jako pan Klaus nebo pan Zahradil, okamžitě jsou nazýváni euroskeptiky. Člověk nemusí být hned euroskeptikem, aby viděl, že vše z EU není zrovna to pravé ořechové!!!A také bych chtěla vědět, nejen co od EU která země dostává, ale také kolik PŘISPÍVÁ???? On ten obrovský moloch také něco stojí!!!!
18. 06. 2008 | 23:57

Zaćheus napsal(a):

Pan ing. Zahradil má věcně naprostou pravdu. "Pacta sunt servanda" - smlouvy se mají dodržovat - je základní právní a morální imperativ. Jestliže bylo jasně a zřetelně řečeno, že pokud Lisabonská smlouva nebude schválena a přijata všemi členskými státy Evropské unie - a to se odmítnutím Irska stalo - , nebude platit,jak je možné, nejenom z politického hlediska, ale prostě z morálního a lidského hlediska vůbec připustit pokračování ratifikačního procesu této smlouvy? Kde už to jsme?

V pekle morálky a politiky ve jménu Evropské unie?
19. 06. 2008 | 01:09

Martin napsal(a):

Zachee, muzete mne odkazat na dokument, ktery rika, ze ratifikacni proces musi byt zastaven, kdyz to odmitne jedna zeme ?
19. 06. 2008 | 04:12

hv napsal(a):

Saliven:

A co je suverenita? Puvodni vyznam slova suverenita znamenal "nejvyssi moc ve state". Jak lze tedy chapat tyto body Lisabonska smlouvy?

Přenáší se kompetence v sociální politice na EU

Přenáší se kompetence v "koordinaci ekonomiky" na EU

Přenáší se kompetence v oblasti politiky zaměstnanosti na EU

Přenáší se kompetence v oblasti obchodu a investiční politiky na EU

Odebírá členským státům právo veta v kontrole Evropské centrální banky

Přenáší na EU pravomoce v oblasti veřejného zdravotnictví

EU získává nové pravomoce v oblasti občanského a trestního práva

EU získává pravomoc definovat trestné činy a stanovovat minimální trestné sazby

Odebírá členským státům právo veta v oblasti legální migrace

Odebírá členským státům právo veta v oblasti dopravní politiky

Odebírá členským státům právo veta v oblasti energetiky

Odebírá členským státům právo veta v otázkách rozpočtu
19. 06. 2008 | 07:41

Saliven napsal(a):

hv:
Můžete to nějak rozebrat? Resp. hodit odkaz, odkud jste to zkopíroval? :-) To, že by se na EU přenášely kompetence v oblasti veřejného zdravotnictví a koordinace ekonomiky, to je podle mého pitomost, i když jsem smlouvu detailně nečetl. Vy spíš narážíte na cíle EU v Chartě lidských práv EU. Definice v oblasti práva a stanovení minimální trestné sazby jsem též neviděl, nicméně to by mi vůbec nevadilo, protože v EU to umí mnohem líp. To, že se odebírá právo veta je pravda a je to dobře, protože tam, kde je právo veta se 27 států nikdy nemůže pořádně domluvit.
19. 06. 2008 | 07:57

hv napsal(a):

Saliven:

Ja vam nechci delat prednasece o LS. Nicmene ty ostatni body, ktere nerozporujete se vam nezdaji jako omezeni suverenity statu?

A co se tyce napr. zdravotnictvi, napriklad kouknete na opatreni v boji proti alkoholismu a koureni, stanovovani norem pro leciva a zdravotni pomucky.
19. 06. 2008 | 08:12

Saliven napsal(a):

hv:
Možná je to omezení suverenity, ale tak by se dalo ad absurdum nahlížet i na dodržování mezinárodních smluv - omezuje to třeba naše svobodné rozhodnutí vyhlásit někomu válku :-) Samozřejmě lisabonská smlouva určitá omezení představuje, ale většinou k lepšímu - to, že EU chce harmonizovat trestní řády, aby mohly státy na této úrovni lépe spolupracovat je zrovna pozitivní věc. Podle mého spíš strašíte v souladu s vaším liberálním světonázorem (který vám samozřejmě brát nechci). Zastávám názor, že evropský politik nebo úředník umí 99 procent věcí líp než ten český, o vztahu ke korupci nemluvě. Jako smlouva posilující integraci je logické, že k určité delagaci dochází, ale státy mají možnost se proti rozhodnutím EU bouřit, existují různé instituty, např. blokační menšity, takže není možné, aby si velcí dělali co chtěli. Velice hezký dokument je http://www.euroskop.cz/gall..., já jsem zatím nenašel věc, která by mi opravdu vadila. Naopak solidarita při teroristickém útoku nebo napadení člena EU se mi vysloveně líbí.
19. 06. 2008 | 08:24

hv napsal(a):

Saliven:

Lisabonska smlouva ale omezuje kompetence statu realne a neni to vas priklad ad absurdum. A proto si dovoluji tvrdit, ze to je omezeni suverenity. Ovsem vase hodnoceni, ze je omezuje vetsinou k "lepsimu", to je hodnoceni ciste subjektivni. Existuji oblasti, ktere nyni maji smerem z EU vyrazne pozitivni vliv a naopak, ktere maji negativni vliv (napr. zemedelska politika).

Co se tyce uredniku, tak si myslim, ze trochu podcenujete ceske uredniky. Vetsina mensich a strednich podnikatelu si mysli, ze, co se tyce regulaci, byli cesti urednici horlivejsi v implementaci regulaci jeste vice nez ti evropsti a implementovali evropske paragrafy s vetsi vehemnci nez bylo nutne.

Lisabonska smlouva je tlacena pomerne velkou silou, predevsim Nemeckem a Francii. Vzhledem k tomu, ze se jedna temer o 100% shodu s euroustavou, je to do jiste miry podvod na volicich, kteri hlasovali proti euroustave v referendech. Nyni k tomu pribyva i dalsi irske ne, ktere se "vyresi" dalsim hlasovanim. V dalsich statech slibene referendum odreknuto, protoze uz neni potreba (ac jsem odpurce referenda, pripada mi to zvlastni). Vetsi integraci v ramci EU chteji politici... ale az budou v problemech, budou to oni, kteri budou ukazovat prstem na to, ze oni nic, to ti pani v Bruselu...
19. 06. 2008 | 09:41

Monika napsal(a):

Včera ve Velké Británii schválila Sněmovna lordů Lisabonskou smlouvu, svým podpisem ji teď formálně stvrdí královna Alžběta II.

Můžeme si tedy udělat vcelku velmi pravděpodobnou podobu tzv. „vícerychlostní EU“, o které zde píše pan Zahradil:

1) první rychlost („přední sedadla“): Belgie, Francie, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Velká Británie, Bulharsko a Rumunsko

2) druhá rychlost („oslovská lavice“): Irsko, Česko.

ODS si po celou dobu stěžovala, že ČR je druhořadným členem EU. Nebyla to pravda. Terpene nyní se však oním druhořadný členem (navíc s obrovskou ztrátou důvěry) zásluhou ODS a zejména hradního VK (Velkého Kazisvěta) pravděpodobně staneme. Bravo!
19. 06. 2008 | 10:26

Tupelo napsal(a):

Prekvapilo me ze Britanie, asi nejsilnejsi hlas z tabora euroskeptickych statu, zcela bez cavyku schvalila LS. Na druhe strane Schwarzenberg uz oznamil ze CR nebude nikam spechat, narozdil od americkeho radaru, kde soucasna vlada dela vsechno proto aby smlouva byla podepsana co nejdriv (jakto ze hradni klimatolog nezada referendum?), jeste za vlady americkych republikanu.

Doufejme ze si Irove nezopakuji svuj posledni pristup a nevyhlasi referendum znovu. To bychom asi zustali v druhe rychlostni kategorii sami (pod neochvejnym vedenim ODS). Tak jak ODS strasila pred vstupem do EU, tak strasi (samozrejme s komunisty) pred LS. Docela by me zajimalo v jakem stadiu je, ODS jiz pred roky prezentovane, vytvoreni frakce s britskymi konzervativci v evropskem parlamentu.
19. 06. 2008 | 12:19

hv napsal(a):

Predevsim Britanie ma opet vyjednano pomerne hodne vyjimek (vuci Charte lidskych prav EU, vuci socialni politice, ...), takze to castecne jeji euroskeptismus jiz otupilo. I presto Gordon Brown nevypsal referendum, ktere bylo slibeno v pripade euroustavy, protoze sance na zamitnuti LS v britskem referendu by rozhodne nebyly zanedbatelne.

Co se tyce te oslovske lavice, tam by nemelo sedet Cesko a Irsko, ale spise nekdo jiny. Pruzkumy verejneho mineni ve statech EU ukazaly, ze v cca 10 statech ze 27 by LS velmi pravdepodobne v referendu neprosla. No a k cemu tento stav povede? V prvni rade nejprve k mirnemu zvysovani odporu vuci evropskym institucim, v ripade vetsich krizi k zavaznejsimu odmitani a situacim, kdy budou vice pripodobnovany k nedemokratickym svazkum jako RVHP nebo SSSR.

A dale to jiste povede k tomu, ze euroskepticke strany budou ziskavat nepomerne vetsi prostor v EP. Staci se podivat napr. na vysledky UKIP v Britanii.
19. 06. 2008 | 12:58

Saliven napsal(a):

hv:
Ano, je to subjektivní, ale co není? Já se domnívám, že je třeba hlubší integrace, vy naopak. :-) Co se týče shodnosti, tak nemáte docela pravdu. Je sice pravda, že je z velké části stejná, ale vypadly z ní věci jako společný unijní prezident, což bylo klíčové pro dřívější neschválení. Větší integraci chtějí nejen evropští politici, ale hlavně mnozí naši domácí politici nechtějí přijít o prebendy :-)
19. 06. 2008 | 17:44

hv napsal(a):

Saliven:

Kdosi jiz prede mnou udelal porovnani obsahu LS a evropske ustavy. Rozdilu naleznete velmi malo. Nejvetsiho rozdilu doznal zpusob implementace tech bodu.

A co jineho je post predsedy Evropske rady nez prejmenovana funkce "evropskeho" prezidenta?

Ja tez nejsem proti hlubsi integraci, kde jsou plusy jednoznacne a nevyhody temer zadne. Nicmene se to neprekryva s tim, co je vsechno obsazeno v LS.
19. 06. 2008 | 18:06

Zacheus napsal(a):

To Martin. To plyne z povahy věci. Jestliže má Lisabonská smlouva platit pouze za podmínky, že bude přijata všemi členskými zeměmi - a Irové ji v demokratickém referendu odmítli - k čemu pak je další ratifikační proces ? Nehledě už na to, proč nebylo referendum umožněno například ve Velké Británii - z obav,že by dopadlo jako v Irsku?
19. 06. 2008 | 20:52

Karel Svoboda napsal(a):

Pan Zahradil má pravdu prakticky ve všem, Spojené státy Evropské většina lidí nechce, ukázaly to plebiscity ve Francii, Holansku i Irsku. Jediní, komu by se to hodilo do krámu, je Evropské socialistické bratrstvo, aby mohlo o to více spřádat svoje nesmyslné plány na omezení svobody jednotlivce. V referendu o vstupu do EU v roce 2003 jsem hlasoval NE a dodnes si tento svůj tehdejší názor stále jen upevňuji a potvrzuji. Kdo nechce socialismus, nemůže chtít ani evropskou federaci.
20. 06. 2008 | 13:41

Karel Svoboda napsal(a):

A také by mě zajímalo, proč v tak vysoce odborných záležitostech jako je např. americká radarová základna, česká levice (ČSSD, SZ) prosazuje referendum, ale v tomto případě se mu s úspěchem bránila a brání a bojí se ho jako čert kříže. Přitom přijetí této Evropské ústavy II. by (neblaze) ovlivnilo občany ČR stokrát více než jakýsi radar.
20. 06. 2008 | 13:50

Karel Svoboda napsal(a):

Moniko, nejsi ty převlečený Zaorálek? Jakto, že jsme nebyli a nejsme druhořadí členové? Můžeme snad kdekoliv v EU bez omezení pracovat? Nemůžeme. Máme stejné dotace na zemědělskou politiku? Nemáme ani náhodou. Mohli jsme mít tolik výjimek jako má třeba Británie? Nemohli. Jsme druhořadí členové a jedině jasné NE pro Lisabonský pamflet to může (i když nemusí) změnit.
20. 06. 2008 | 13:55

Frantapank napsal(a):

A kdopak to u nás vylikvidoval tradiční výrobu cukru?? Ač zase pokvete na jaře ta pitomá řepka na našich polích a republika bude i z vesmíru žlutá tak si vzpomaňte na tu osvícenou evropu... je to jako RVHP budiž mu země lehká.. Šicí stroje budou vyrábět soudruzi z Bulharska výrobu autobusů převezme MLR a soudruzi z Robotronu budou zásobovat tábor Míru počítači....A to včechno se bude platit v převoditelných rublech...tek jen houšť stím převoditelným eurem....
29. 11. 2008 | 00:02

semtutajne napsal(a):

Pane Zahradile, mluvíte o tom co je pro nás dobré a o ne, ale prosazujete radar, proti kterému je 90% obyvatel CR a snazite se zabranit Lisabonske smlouve proti ktere stoji jen 40% obyvatel, nesnazte se nas oblbovat, stejne si delate veci tak jak se vam to hodi, nas volice potrebujete jen pred volbami
18. 02. 2009 | 15:42

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy