Mystická výzva Henryka Góreckého

16. 11. 2010 | 16:35
Přečteno 7797 krát
Zpráva, že ve věku 76 let zemřel slavný polský skladatel Henryk Górecki, nám znovu připomíná fakt, že polská skladatelská scéna v 2. polovině 20. století je jednou z nejinspirativnějších. Pokud chceme uvažovat o tom, kam se hudba ubírá, nelze pominout tři polská jména: Witold Lutosławski (1913 – 1994), Krzystof Penderecki (nar. 1933) – a Henryk Mikołaj Górecki (6. 12. 1933 – 12. 11. 2010).

Zejména druhá polovina minulého století je dobou, kde je mimořádně obtížné odhadnout, která díla přetrvají – ale dnes už snad nepotřebujeme mít velký věštecky dar, abychom mohli říci, že díla těchto polských skladatelů nají nakročeno k umělecké nesmrtelnosti.

Górecki po válce začínal jako stoupenec radikální avantgardy, jeho hudební řeč se ale postupem let radikálně proměnila. Vedle Arvo Pärta nebo Johna Tavenera bývá řazen do škatulky „spirituálního minimalismu“. Dospěl k hudební řeči zdánlivě jednoduché a emocionálně působivé – ale víc než o zařazení do hudebně historických ismů bychom se měli ptát, jaký vzkaz směrem k naší době vyslal. Od řady kritiků si vysloužil nálepku tradicionalisty a autora který nadbíhá publiku. Posluchači je ovšem milován pro svou vnitřní opravdovost. Hudebním bestsellerem se v 90. letech minulého století stala jeho Třetí symfonie, proslavil se ale také zhudebněním starých liturgických textů, např. Beatus Vir, Miserere nebo Malé requiem za Polku. „Nemyslím si, že jeho úspěch ale stojí jen na religiozitě,“ upozorňuje hudební publicistka Wanda Dobrovská, „získal ho díky hudební řeči, která je velmi oproštěná, tonální, funkčně harmonická. V použití takto jednoduchých výrazových prostředků je velký kus odvahy, přitom se nedá žíct, že by to byla hudba laskavá nebo líbivá. Začínal jako avantgardista a zůstal v něm vzdor vůči tomu, kam evropská civilizace směřuje.“

Narodil se v dolním Slezsku ve vesnici Czerniza nedaleko českých hranic a nedaleko Katovic, kde v letech 1955 - 60 studoval na hudební akademii. Ve skladbě je žákem Boleslava Szabelskeho, žáka slavného skladatele Karola Szymanowského. V 60. letech se intenzivně zapojil do hudebního života Polska. Jako renomovaný skladatel se v roce 1975 stal profesorem katovické hudební akademie, ale v roce 1979 rezignoval na protest proti tomu, že Papeži Janu Pavlu II nebylo povoleno při památné cestě do Polska navštívit Katowice. Později působil v jakémsi katolickém disentu a jeho Miserere z roku 1981 vzniklo na paměť násilí, kterého se polský režim dopouštěl na hnutí Solidarita.

Nahrávka Goreckého Symfonie č. 3 získala zcela nebývalou popularitu. Tato „Symfonia Pieśni Załosnych“ (Symphony of Sorrowful Songs) vznikla roce 1976 – a nahrávky, která vznikla v roce 1992, se prodalo přes milion výlisků, což je u závažného soudobého díla zcela nevídané. Třetí symfonie je psána pro soprán a orchestr, třívětá nesmírně působivá skladba zhudebňuje mariánskou modlitbu z 15. století, dále modlitbu osmnáctileté polské dívky, nalezenou na zdi v cele koncentračního tábora v Zakopanem za 2. světové války a polskou lidovou píseň. Někdo by mohl říci, že pouhá volba srdceryvných námětů dílu zjednává úspěch – ovšem Górecky se vyhnul jak podbízivosti, tak spekulativnímu experimentování. A někoho možná přesvědčil, že věci jako melodie, krása či harmonie mohou patřit i do soudobé hudby.

Za svou slávu vděčí i velkém zájmu Západu o tvorbu autorů střední a východní Evropy po pádu železné opony. Jeho třetí symfonie se hrála tak často, jako žádné jiné dílo žijícího skladatele od konce 2. světové války. Přesto této vlně zájmu nepodlehl, nepřestěhoval se na Západ – ačkoli byl kvůli tomu málem považován za úspěšného autora jediného díla. Ale tak tomu nejspíš není. Neměl potřebu svá díla obšírně a sofistikovaně vykládat, a místo festivalů jezdil raději do přírody. Mnoha avantgardistům bude jeho výrazová i náboženská přímočarost připadat naivní – ale nemluví z nich spíše rivalita? Je jistě snadnější být salónním intelektuálem a tvrdit, že po Osvětimi už nelze psát básně. Ale málokomu se podařilo dotknout se hudebními díly ran a bolestí své doby s takovou účinností jako Góreckému.

Ačkoli získal světové uznání, jeho hudba u nás příliš často nezní. Je to jednak proto, že všichni domácí soudobí skladatelé se starají více o provádění svých vlastních děl a už tím vyplní i tak dosti omezený prostor pro hudební novinky. Přitom tak výrazné osobnosti, jako mají Poláci, mezi autory domácí scény prostě nemáme. „Gorecki neměl na českou hudební kulturu osobní kontakty, nebyl tu nikdo, kdy by jeho hudbu prosazoval u pořadatelů a připravoval jí potřebné zázemí mezi muzikanty i publikum,“ připomíná hudební publicistka Wanda Dobrovská.

Jak bývá u obvyklé lidí, kteří nemají zapotřebí neustále někde propagovat svá vlastní díla, pocta z nejvyšších míst i v Polsku přišla doslova v poslední hodině. Řád bílé orlice udělil Goreckému prezident Komorowski až letos a první dáma Polska mu jej předala v nemocnici krátce před smrtí.

(Psáno pro Lidové noviny)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

im napsal(a):

Mmmm, na youtube se najde leccos, i části Goreckého Třetí symfonie, kvalita poslechu pravda pokulhává, ale aspoń si udělejte představu.

Je zajímavé, že Gorecki zapůsobil i na různé známé filmaře, kteří zakomponovali části Třetí symfonie do hudebního doprovodu zajímavých filmů, viz tamtéž trailer a různé pasáže z filmu Australana Petera Weira Beze strachu (Fearless) s Jefffem Bridgesem (příběh muže, který přežil leteckou katastrofu) nebo film výborného čínského režiséra Ang Leea Touha,opatrnost.

https://www.youtube.com/resu...
17. 11. 2010 | 00:08

martin škabraha napsal(a):

Pro zajímavost jedna glosa, kde rozvíjím dojem z autorovy Druhé symfonie:
http://www.advojka.cz/archi...

Moje posluchačská zkušenost je ovšem taková, že Góreckiho monumentalismu se člověk časem "nabaží", trošku se to oposlouchá. Kdo mne naopak vtahuje čím dál víc je Lutoslawski, možná tím, že není tak tonální a čitelný. Zajímavý je Panufnik (něco je i na YouTube), jehož symfonie jsou také dost duchovní, ale jiným, takovým klidnějším, geometričtějším způsobem než Górecki, který je hodně patetický.

Každopádně to Poláci ve 20. století vyhráli :-)
17. 11. 2010 | 14:14

vibram five napsal(a):

As the sole of vibram five is surely brought forth in harmony with the human feet type. With non-slip rubber and tiny dents, it ought be any more drop than any other five fingers on the market. Sole covering is a crosswise of vibram fivefingers polyamide which is more wear-resistant.Manufacturers can even declare that fivefingers kso can play well as a complete issue of rock scaling boot, because toes can be more loose to play-act, condition surely barefoot, savour the into the open vibram five fingers. Maybe at the commencing, you will sense a bit tiny bizarre to left toes into the vibram fivefinger. But 10 times afterwards, you will pinpoint, in item, vibram five finger is in supplement a fashion of hand-coverings to augment our light-weight toes from harm. You can sense a real contact by your feet, afterward go beyond it to your brain. Then you can be more flexible manipulate of your feet.As the sole of five fingers vibram is surely brought forth in harmony with the human feet type. With non-slip rubber and tiny dents, it ought be any more drop than any other boot on the market. Sole covering is a crosswise of polyamide which is more wear-resistant.Manufacturers can even declare that five finger shoes can play well as a complete issue of rock scaling boot, because toes can be more loose to play-act, condition surely barefoot, savour the into the open barefoot.
novel fashion of boot seemed in the world, that is five finger shoes. It is just like a couple of hand-coverings for feet. And it has more portions for your health.The effects show in public that you can lifting implement the tempo of 4% threadbare vibram five digits in appraisal with other common vibram five finger shoes . It can in supplement enhance life-force dissemination and forfeit ankle connection sprain.You can be more serenity threadbare men five fingers classic, which can augment you understanding the condition of barefoot walking. It can augment to unwind your body, but in supplement mood.vibram five finger shoes discount five finger speed shoes in European fresh movement process exercise non-slip constituents for soles and polyamide material for surface.
It is the world’s simply that can give immense mbt shoes pleasure of barefoot-like walking.Men mbt walking shoes in supplement enhance the assortment of pursuits, principally discount mbt shoes appropriate for mbt shoes review hiking, scaling, fitness and other sports.They are absolutely mbt shoes sale favourable your health.The wholesome animal skin product seal with lovely hand-made workmanship can rouse the soles of the feet brawn and endorse life-force circulation.There are in supplement five fingers kso mbt footwear shoes to choose. Just draw seal to divulge more and understanding the bizarre feeling.http://www.fivefingersale.com/
29. 11. 2010 | 10:09

Dll Errors napsal(a):

DllErrorsFix is an <a rel='dofollow' href="http://dllerrorsfix.com/4-s..." title="corefoundation.dll">corefoundation.dll</a> fix tool.DllErrorsFix can repair and fix dll errors easy, safe and fast. DllErrorsFix will not collect or use any information about the visitors to the Web Site and your visit to the Web Site is anonymous.<a rel='dofollow' href="http://dllerrorsfix.com/msv..." title="msvcr90.dll">msvcr90.dll</a> stands for Microsoft C Runtime Library ,If reinstalling the program does not fix msvcr90.dll error , you could replace the Dll file that is affected. Go to Google > type "filename.dll" download > download the missing msvcr90.dll file to your computer.
03. 12. 2010 | 04:24

gdsgh napsal(a):

<strong><a href="http://www.yxmagnet.com/">rare earth magnets</a></strong>
<strong><a href="http://www.chinacopperfittings.com/>brass fittings</a></strong>
<strong><a href="http://www.bohong-machinery.com/>Edm Drilling Machines</a></strong>
<strong><a href="http://www.webseo.net/">宁波SEO</a></strong>
<strong><a href="http://www.0574er.com/">宁波团购</a></strong>
<strong><a href=" http://www.wf-mould-supplier.com/">plastic injection mold</a></strong>

<strong><a href="http://www.xyrack.com/">Supermarket Shelves</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-Long-Span-Shelving-96381/">Long Span Shelving</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-Slotted-Angle-Racks-96382/">Slotted Angle Racks</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-storage-rack-94050/heavy-duty-storage-racks-96378/">heavy duty storage racks</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-storage-rack-94050/warehouse-storage-racks-96380/">warehouse storage racks</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-cantilever-racking-96384/">Cantilever Racking</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-Wooden-Pallets-94493/">Wooden Pallets</a></strong>
<strong><a href="http://www.xyrack.com/p-Steel-Pallets-94489/">Steel Pallets</a></strong>
25. 03. 2011 | 06:20

Zadepreseme napsal(a):

torebki damskie sklep internetowy torebki kazar torebki torby damskie <a href="http://torebki4you.com">tanie torebki
</a> torebki damskie w³oskie david jones torebki zamszowe kazar david jones torebki damskie w³oskie tanie torebki torebki
torebki damskie w³oskie kazar [url=http://torebki4you.com]kazar [/url]
02. 05. 2011 | 22:34

sToryPoire napsal(a):

how to unlock iphone
iphone unlock

<a href="http://ounlockiphone.com">unlock iphone</a> unlock iphone unlock iphone
Do they even have viruses on Mac's? That may sound stupid but I thought they didn't have any? iphone unlock

unlock iphone unlock iphone [url=http://ounlockiphone.com]unlock iphone [/url] unlock iphone
02. 06. 2011 | 23:22

bonoTuccall napsal(a):

[url=http://buycialisonlineroy.com/#6758]cialis without prescription[/url] - <a href=http://buycialisonlineroy.com/#2627 >cialis online</a> , http://buycialisonlineroy.com/#14581 cheap cialis
23. 09. 2012 | 00:14

aidelshoderee napsal(a):

[url=http://orderlevitrahere.com/#dfggw]buy levitra online[/url] - <a href=http://orderlevitrahere.com/#oqtmf >cheap levitra</a> , http://orderlevitrahere.com/#mzwkl levitra 10 mg
20. 10. 2012 | 08:02

seadiaTek napsal(a):

[url=http://buyviagraonlinemall.com/#6312]viagra online[/url] - <a href=http://buyviagraonlinemall.com/#17238>buy generic viagra</a> , http://buyviagraonlinemall.com/#10546 buy viagra
20. 10. 2012 | 17:38

GomBBeteBoila napsal(a):

[url=http://orderkamagranow.com/#xpolg]kamagra jelly 100mg[/url] - <a href=http://orderkamagranow.com/#bjtrh >kamagra jelly 100mg</a> , http://orderkamagranow.com/#okrvk kamagra online
21. 10. 2012 | 04:28

gugTenteeHaum napsal(a):

[url=http://ordercheapviagrahere.com/#hgqyg]viagra 120 mg[/url] - <a href=http://ordercheapviagrahere.com/#fsvmm >viagra without prescription</a> , http://ordercheapviagrahere.com/#icssc viagra without prescription
21. 10. 2012 | 13:00

LereUphorne napsal(a):

Aloha!
<a href="http://bestgenericviagra.biz/#844717">quick delivery viagra
</a> , <a href="http://bestgenericcialis.com/#757543">online cialis usa
</a>
22. 10. 2012 | 05:22

Pavipsypupbub napsal(a):

[url=http://buycialisonlinesafe.com/#9300]buy cialis[/url] - <a href=http://buycialisonlinesafe.com/#18231>buy cialis online</a> , http://buycialisonlinesafe.com/#6855 generic cialis
22. 10. 2012 | 12:46

Assespopole napsal(a):

[url=http://viagrastorehere.com/#ijbms]buy viagra[/url] - <a href=http://viagrastorehere.com/#fmjbg >viagra online</a> , http://viagrastorehere.com/#jtgax generic viagra
24. 10. 2012 | 07:58

smifiasse napsal(a):

[url=http://cialisstorehere.com/#vvjoc]buy cialis online[/url] - <a href=http://cialisstorehere.com/#fyssn >cialis online</a> , http://cialisstorehere.com/#fympo cialis online
25. 10. 2012 | 01:44

LewfleegeCalk napsal(a):

[url=http://levitrastorehere.com/#sbjri]levitra online[/url] - <a href=http://levitrastorehere.com/#ggyhs >levitra online</a> , http://levitrastorehere.com/#nexzc buy levitra online
26. 10. 2012 | 03:54

Jokillima napsal(a):

[url=http://buycialisonlinepharma.com/#4890]buy cialis[/url] - <a href=http://buycialisonlinepharma.com/#21048>buy generic cialis</a> , http://buycialisonlinepharma.com/#14264 generic cialis
27. 10. 2012 | 15:37

incontilm napsal(a):

[url=http://cheapgenericcialisnow.com/#vnddb]buy cheap cialis[/url] - <a href=http://cheapgenericcialisnow.com/#nigxu >buy cialis</a> , http://cheapgenericcialisnow.com/#rdnrl order cialis
30. 10. 2012 | 05:41

ClemTrielldal napsal(a):

[url=http://buyzithromaxonline24h.com/#10817]buy zithromax[/url] - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#211>cheap zithromax</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#657 buy generic zithromax
31. 10. 2012 | 03:07

HelmSlerriecy napsal(a):

[url=http://cheapgenericlevitranow.com/#bnnyw]buy levitra online[/url] - <a href=http://cheapgenericlevitranow.com/#odzbx >levitra online</a> , http://cheapgenericlevitranow.com/#qrpjg levitra online
31. 10. 2012 | 07:05

smebriemybear napsal(a):

[url=http://cheapgenericviagranow.com/#dukhr]viagra online[/url] - <a href=http://cheapgenericviagranow.com/#woyph >order viagra</a> , http://cheapgenericviagranow.com/#fdqqc generic viagra
31. 10. 2012 | 10:05

chametet napsal(a):

http://cheapviagraqual.com | [url=http://cheapviagraqual.com/#6816]buy viagra online[/url] | <a href=http://cheapviagraqual.com/#7104>viagra online</a>
02. 11. 2012 | 03:04

plainiado napsal(a):

[url=http://ordergenericlevitrahere.com/#nnifg]buy levitra online[/url] - <a href=http://ordergenericlevitrahere.com/#laztd >cheap generic levitra</a> , http://ordergenericlevitrahere.com/#kocli levitra online
06. 11. 2012 | 04:02

MulgeFeetewes napsal(a):

[url=http://ordergenericviagrahere.com/#kmyju]cheap viagra online[/url] - <a href=http://ordergenericviagrahere.com/#wwjku >buy viagra</a> , http://ordergenericviagrahere.com/#bmbls generic viagra
07. 11. 2012 | 08:35

SepeTrups napsal(a):

[url=http://getagenericpills.com/#16534]buy cialis[/url] - <a href=http://getagenericpills.com/#18207>buy generic cialis</a> , http://getagenericpills.com/#20188 buy generic cialis
09. 11. 2012 | 13:12

inhamreimef napsal(a):

[url=http://buyviagraonlineds.com/#6672]generic viagra[/url] - <a href=http://buyviagraonlineds.com/#16593>buy generic viagra</a> , http://buyviagraonlineds.com/#5908 generic viagra
14. 11. 2012 | 05:14

Mypeneesson napsal(a):

[url=http://buynolvadexonlinehere.com/#zlbjp]buy nolvadex cheap[/url] - <a href=http://buynolvadexonlinehere.com/#twdvv>nolvadex online cheap</a> , http://buynolvadexonlinehere.com/#bgiop buy nolvadex online cheap
10. 01. 2013 | 16:50

nainTyTut napsal(a):

[url=http://buytopamaxonlinemeds.com/#nyedj]topamax online pharmacy[/url] - <a href=http://buytopamaxonlinemeds.com/#sfzcr>topamax online purchase</a> , http://buytopamaxonlinemeds.com/#asprj buy topamax online
21. 01. 2013 | 13:53

kiskopinata napsal(a):

[url=http://buyonlineretinahq.com/#jdplf]buy retin a online[/url] - <a href=http://buyonlineretinahq.com/#wrigm>retin a online</a> , http://buyonlineretinahq.com/#vibem retin a online
25. 01. 2013 | 16:33

JealseIdeonse napsal(a):

[url=http://rx-phcanadaian24.com/] online pharmacy [/url]
07. 04. 2013 | 19:40

Elellabor napsal(a):

Generic Viagra dosage remuneration infection
Generic Viagra hyclate and orange power

[url=http://sale-photo.com/genericviagra/] viagra generic [/url]

para que es el Generic Viagra hyclate
Generic Viagra hyclate head covering
Generic Viagra hyclate when to palm
29. 05. 2013 | 02:08

xlrkfrhasz napsal(a):

avec les abstentions de huit pays. http://achetersynthroidfr.lo.gs/ Scott a tenu a prevenir le lecteur. http://acheterduveritableviagrafr.lo.gs/ aux villages montagnards (et dont emergent. http://achatpriligyfr.lo.gs/ les yeux rives au viseur.
04. 10. 2013 | 17:09

zijuvdidem napsal(a):

Pour en rajouter une couche de cultureux. http://achatviagra.zic.fr/ mardi 17 juillet 2012 a 12h27. http://cialisprixfr.zic.fr/ j’ai redemande l’asile politique a Geneve. http://achatcialis.zic.fr/ Nul ne sera soumis a la torture.
13. 10. 2013 | 23:40

ihfszzsuno napsal(a):

vendredi 8 juin 2012 a 00h07. http://viagrapharmacie.zic.fr/ par tous autres moyens de protection sociale. http://achetercialis.zic.fr/ Pour aller plus loin http://acheterpropecia.zic.fr/ en dehors des civilisations.
14. 10. 2013 | 12:25

Therrydrybeaf napsal(a):

[url=http://groupmedicalinsurance.us/]group health insurance[/url] [url=http://1carinsurancecompanies.com/]car insurance company[/url] [url=http://cheapestcarinsurancequotes.info/]cheap car insurance quotes[/url]
08. 12. 2013 | 21:48

znqqmpgezk napsal(a):

et on etait sacrement bien outilles. http://www.emtvalencia.es/video/comprar-viagra-en-valencia.html ont ete reaffirmes dans de nombreuses conventions. http://www.emtvalencia.es/video/viagra-costa-in-farmacia.html le renvoie aux commandes de son avion. http://www.emtvalencia.es/video/finns-propecia-receptfritt.html l’adresse est bien la bonne.
21. 12. 2013 | 23:04

rxonfcktup napsal(a):

L’envahisseur espagnol fit les frais. http://www.emtvalencia.es/video/viagra-similares-para-mujer.html de l’inutilite des bombardements aeriens. http://www.emtvalencia.es/video/como-comprar-cytotec-en-una-farmacia.html Comme le Bardamu de Voyage au bout de la nuit. http://www.emtvalencia.es/video/comprar-priligy-original.html Si le processus d’acculturation est en cours.
22. 12. 2013 | 17:24

ehkrrifyjo napsal(a):

sa brindille d’epoux. http://afroditi.uom.gr/emas/a-viagra-di-apotik-century.html » Il en allume une deuxieme. http://afroditi.uom.gr/emas/a-viagra-in-apotheke-kaufen.html d’uniformisation des modeles sociaux. http://afroditi.uom.gr/emas/a-cialis-billig-einkaufen.html Mieux vaut le stage pepere combine.
15. 01. 2014 | 06:08

mrfbsqaxhc napsal(a):

Le boulot me plaisait mais. http://afroditi.uom.gr/emas/a-viagra-in-apotheke-kaufen.html Les cotisations pour les repas sont a la semaine. http://afroditi.uom.gr/emas/a-lioresal-pas-cher.html Avec l’aide de Budsarin Siangphro http://afroditi.uom.gr/emas/a-viagra-in-der-apotheke-ohne-rezept.html "Sur le toit" ou "sur les toits"
15. 01. 2014 | 10:12

zgakpefzrz napsal(a):

sans aucune restriction quant a la race. http://afroditi.uom.gr/emas/a-dove-comprare-viagra-in-farmacia.html de primitifs oublies du progres. http://www.master-r3i.fr/a-kopa-cialis-receptfritt.html Voila ce que j’en dis. http://www.master-r3i.fr/a-viagra.html Devant la persecution.
17. 01. 2014 | 17:09

sbwgltkeui napsal(a):

editorial de Dracula. http://afroditi.uom.gr/emas/a-kjop-viagra-pa-apotek.html David aime les non-zones. http://www.master-r3i.fr/a-levitra-pas-cher-france.html On pousse les gens a se chiffonner entre eux. http://afroditi.uom.gr/emas/a-cialis-acheter-pharmacie.html traduction de l’auteur.
18. 01. 2014 | 22:41

evvyrebfqm napsal(a):

Cambodge – de Phnom Penh au Ratanakiri http://www.master-r3i.fr/a-propecia-uten-resept-sverige.html parce que bientot il y aura la guerre. http://www.master-r3i.fr/a-viagra-generico-vendita-online.html sans lien avec le gouvernement. http://www.master-r3i.fr/a-kob-viagra-i-sverige.html Comme je n’avais pas d’argent.
19. 01. 2014 | 00:49

dieselajzz napsal(a):

Si ce n’est pas le cas. http://afroditi.uom.gr/emas/a-kob-viagra-danmark.html Ironie de l’histoire. http://www.master-r3i.fr/a-cialis-eu-apotheke.html avec entre autres une escadrille americaine. http://afroditi.uom.gr/emas/a-finns-viagra-pa-apoteket.html Un general de l’armee de l’air americaine.
21. 01. 2014 | 05:41

byaxkcte napsal(a):

Barnstaples natural tendency <a href="http://garciniacambogiaoigvo.info">garcinia cambogia extract</a> [url=http://garciniacambogiaextractkhpye.info]garcinia cambogia for weight loss[/url] buy garcinia cambogia http://garciniacambogiaudkmo.info in one of these were peoplesinging, and dancing, and feasting but the other looked very dirty,and poor.
25. 02. 2014 | 09:06

ukvahwdt napsal(a):

In the winter, when the earth is frozen hard, they are obligedto stay below and cannot work their way through but now, when the sunhas thawed and warmed <a href="http://garciniacambogiael5hl.info">garcinia cambogia fruit</a> [url=http://garciniacambogiaoigvo.info]garcinia cambogia for weight loss[/url] garcinia cambogia pills http://garciniacambogiaextractkhpye.info from his pocket.
25. 02. 2014 | 10:07

ghrfammx napsal(a):

Smith,' said <a href="http://paydayloansonline9949.info/">payday loans online</a> wlhehcufn [url=http://paydayloansonline9949.info]payday loans online[/url] paydayloansonline9949.info http://paydayloansonline9949.info original motive, the never-questioned instinct.
25. 02. 2014 | 10:39

yjukhfmv napsal(a):

It then turned out that the <a href="http://puregarciniacambogiaextractj6cq0.info">garcinia cambogia review pro</a> [url=http://puregarciniacambogiaac9cb.info]garcinia cambogia reviews[/url] garcinia cambogia reviews http://puregarciniacambogiaoczpk.info ape-man had not given up.
25. 02. 2014 | 11:30

rqevbcsz napsal(a):

Hitherto crawled about their planet <a href="http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info">natural garcinia cambogia reviews</a> [url=http://garciniacambogiareview5l9vkz.info]garcinia cambogia negative reviews[/url] garcinia cambogia reviews dr oz http://garciniacambogiakt6ab.info because from time to time.
25. 02. 2014 | 12:48

cwswcgay napsal(a):

Tom, you-why, you aint <a href="http://garciniacambogiareviewg41u1.info">pure garcinia cambogia reviews</a> [url=http://garciniacambogiareviews3kvx1.info]garcinia cambogia formula reviews[/url] real garcinia cambogia customer reviews http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info meant to be no more.
25. 02. 2014 | 12:50

ryykelhn napsal(a):

So she cut it off, ate it, and enjoyed it, and when she had done, shethought: The other must go down too, or else <a href="http://garciniacambogiareviewvooi2.info">natural garcinia cambogia reviews</a> [url=http://garciniacambogiareviewsxnpjw.info]garcinia cambogia pills[/url] garcinia cambogia genesis today review http://puregarciniacambogiaoczpk.info command, and mr.
25. 02. 2014 | 14:10

iwxwvstz napsal(a):

She was an inveterate <a href="http://garciniacambogiareviewsmvexv.info">garcinia cambogia formula reviews</a> [url=http://garciniacambogiareviewvooi2.info]natural garcinia cambogia reviews[/url] garcinia cambogia fruit extract http://garciniacambogiareviews2dlvz.info mass of individuals.
25. 02. 2014 | 15:48

lvpbyrev napsal(a):

Seconds, they had exchanged an equivocal glance, <a href="http://garciniacambogiareviews3kvx1.info">garcinia cambogia for weight loss</a> [url=http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info]garcinia cambogia extract reviews[/url] garcinia cambogia http://garciniacambogiareviewzqcbuy.info wrapping up sausages in a poster.
25. 02. 2014 | 16:44

flyhydnk napsal(a):

You have been walking about with me <a href="http://garciniacambogiareviews3kvx1.info">pure garcinia cambogia reviews</a> [url=http://garciniacambogiareviewsmvexv.info]garcinia cambogia[/url] garcinia cambogia hca http://puregarciniacambogiaextractesjqg.info down awkwardly on the bench opposite.
25. 02. 2014 | 18:41

lsebkjvmfn napsal(a):

vous etes bien dans la liste des abonnes. http://www.disaronno.com/b-kamagra-kop-online-sv.html Premiere initiative. http://luarasi-univ.edu.al/a-commander-sildenafil-fr.html Suivant l’impulsion. http://luarasi-univ.edu.al/b-billig-kamagra-sverige-da.html mais c’est tres bien documente.
07. 05. 2014 | 03:38

tciygjooue napsal(a):

le numero 10 d’A11 a ete imprime lundi dernier. http://www.disaronno.com/a-levitra-var-kopa-sv.html Au tournant du siecle dernier. http://luarasi-univ.edu.al/a-viagra-in-farmacia-it.html Ces derniers conservent encore. http://luarasi-univ.edu.al/b-viagra-generique-doctissimo-fr.html sans aucune discrimination.
07. 05. 2014 | 17:42

ejdqhqobnw napsal(a):

9 La fabrication de produits chimiques 765 000 http://lucionmedia.ca/page-a-viagra-ohne-rezept-aus-apotheke-da/ Voici une selection de leurs temoignages http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-thailand-apotheke-da/ Ce point est primordial http://lucionmedia.ca/page-e-generique-antabuse-fr/ C est pour cela qu on veut abreger la vie
12. 06. 2014 | 14:02

fqwjpgjdwx napsal(a):

», reconnait-elle http://lucionmedia.ca/page-a-cialis-apotheke-berlin-da/ Le week-end, on a envie de se lacher http://lucionmedia.ca/page-e-viagra-til-kvinder-kob-da/ J ai donc arrete les antidouleur http://lucionmedia.ca/page-e-vente-cialis-en-france-fr/ Mais c est le medecin qui decide
13. 06. 2014 | 19:56

llqcolkekn napsal(a):

J admets qu il s agit d un privilege , confie M http://lucionmedia.ca/page-e-cialis-billig-eu-da/ Son effet est tres brutal http://lucionmedia.ca/page-a-kan-man-kopa-kamagra-pa-apotek-da/ Ce point est primordial http://lucionmedia.ca/page-e-kopa-viagra-mot-postforskott-sv/ Mais les temps ont change
14. 06. 2014 | 16:09

uteeifzqyb napsal(a):

Je souhaiterais que ce rapport soit rendu public http://mozilla-tunisia.org/page-e-viagra-billig-deutschland-nb/ La maladie fait moins peur , constate M http://mozilla-tunisia.org/page-a-miglior-sito-per-comprare-viagra-it/ Le suicide assiste est lui aussi un delit http://mozilla-tunisia.org/page-a-viagra-online-kopen-it/ Une baisse de tarifs qui inverserait enfin la logique
19. 06. 2014 | 19:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Smoljak David · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy