Co říká nositel Nobelovy ceny ke krizi

14. 08. 2009 | 11:30
Přečteno 7929 krát
Líp bych to opravdu nenapsal, proto jen poníženě cituji: „Co nás tedy zachránilo před zopakováním velké hospodářské krize až do úplného konce?

Odpověď se téměř jistě skrývá v diametrálně odlišné roli tehdejší a současné vlády. Pravděpodobně nejdůležitějším aspektem vládní role v této krizi není to, co učinila, nýbrž to, co neučinila: na rozdíl od soukromého sektoru federální vláda neomezila po snížení příjmů výdaje. Daňové příjmy se výrazně snížily, avšak platby sociálních dávek stále odcházejí, z programu Medicare se hradí výlohy za pobyt v nemocnici a federální zaměstnanci od soudců přes správce parků až po vojáky stále dostávají výplaty.

Toto vše pomohlo podpořit ekonomiku v době, kdy to potřebovala - na rozdíl od roku 1930, kdy federální výdaje představovaly mnohem nižší procento HDP. Ano, znamená to sice rozpočtové schodky, které jsou v normální době špatné, avšak v současných podmínkách slouží ku prospěchu věci.

Kromě toho, že mají vládní kroky tento "automatický" stabilizační efekt, vystoupila vláda i na záchranu finančního sektoru. Lze namítnout (a já bych to udělal), že sanace finančních společností mohly a měly být provedeny lépe, že za ně daňoví poplatníci zaplatili příliš mnoho. Přesto můžeme být nespokojeni, ba přímo rozhořčeni ze způsobu, jakým finanční sanace fungovaly, a současně připouštět, že bez nich by situace vypadala mnohem hůře. Jde o to, že na rozdíl od 30. let vláda nedala ruce pryč od bankovní soustavy v době, kdy se její velká část hroutila.

A pak je zde snaha vlády rozproudit ekonomiku. Od počátku jsem tvrdil, že zákon o americkém zotavení a reinvesticích je málo rozsáhlý. Střízlivé odhady nicméně naznačují, že nebýt tohoto plánu, bylo by dnes bez zaměstnání přibližně o milion Američanů více - toto číslo se bude postupem času zvyšovat - a že stimul významně přispěl k odvrácení volného pádu ekonomiky.

Celkově vzato tedy vláda sehrála v této hospodářské krizi klíčovou stabilizační roli. Ronald Reagan se mýlil: někdy je problémem soukromý sektor a řešením vláda. Nevíme, jak by vypadala hospodářská politika administrativy v čele s McCainem a Palinovou. Víme však, co říkají opoziční republikáni - zjednodušeně řečeno požadují, aby vláda přestala stát v cestě možné depresi.“

Paul Krugman
nositel ceny Švédské národní banky v ekonomických vědách
udělované k uctění památky Alfreda Nobela

Citace podle Hospodářských novin 13. 8. 2009

Celý text najdete v Hospodářských novinách

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pobo napsal(a):

A byla to záchrana, nebo jen odložení problému, který se časem vynoří i s úroky v mnohem drtivější síle?
14. 08. 2009 | 11:44

Michal Macek napsal(a):

vlku

kde jste?co vy na to? a porovnejte to s blogem o jedno misto pod p.Havlem
14. 08. 2009 | 11:54

Jirka H napsal(a):

To Pobo:
Nejprve si užijeme pohled na rej roztleskávačů "úžasných" vládních zásahů a až potom přijde na řadu to, o čem píšete...

PS: Je od nás ošklivé, že s nimi to nadšení nesdílíme
14. 08. 2009 | 12:02

tng napsal(a):

Proc tedy vlastne socanci nemohou prijit na jmeno Kalouskovi kvuli tomu, ze pocital s vyssim rustem a neskrtal v rozpoctu ? Vzdyt jen uplatnoval jejich politiku.
14. 08. 2009 | 12:08

Lena napsal(a):

Přidávám se do spolku skeptiků. Zdá se mi příliš brzy na hodnocení. Ale doufám, že se pletu.
14. 08. 2009 | 12:18

Béda napsal(a):

Pane Havle,

Co to tady píšou? Když přetransformuji Krugmannovo řešení na mikroúroveň, pak ideálním řešením zadlužené domácnosti s klesajícími příjmy by bylo ještě víc utrácet.

Navíc vláda utrácí v hospodářsky neproduktivní oblasti. Samozřejmě nic proti vyplácení důchodů, resp. výdajů na zdravotictví. Ale výdaje na platy vojáků? To by se pak ideálním mohlo zdát rozšíření válek a válečných základen, které způsobí početní nárůst vojáků a více výdajů na jejich platy, případné odškodnění za službu vlasti a její následky... A neklesající výdaje na hospodářsky neproduktivní státní správu? Snad nám nechcete naznačit, že zde jde o perpetuum mobile, kdy produktivní stroj se zadrhává a řešení je nikoliv v jeho opravě tak, aby se stal produktivním, ale ve vyhazování peněz pro jeho manažery, aby mohli více utrácet za nákupy cizích výrobků?

A sanace soukromých finančních institucí? Kde je zde požadavek na transparentnost a kontrolu vynakládaných prostředků? Jak tato kontrola probíhá v praxi? Jak to, že plátce - daňový poplatník nemá možnost se s výsledky těchto auditů seznámit?

Ingerence státu na záchranu ekonomiky - ano. Ovšem rozhodně ne tak, jak to provádí současné vedení USA.
14. 08. 2009 | 12:20

Karlík napsal(a):

Já bych ještě počkal, krize zatím neskončila...

http://www.reflex.cz/Clanek...
14. 08. 2009 | 12:27

radek napsal(a):

pane Havel,
tohle modrý fanatik nepochopí, ač do velké míry krizi způsobily jejich "recepty"..., dále pak těm bohatším tak trochu vyhovují nezaměstnané davy, neboť je to levná a ochotná pracovní síla...
14. 08. 2009 | 12:35

veverka napsal(a):

Béda
V USA se jedná o promyšlenou fintu.Úzká skupinka nejbohatších lidí tam ještě více zbohatne na úkor těch ostatních.
http://video.google.com/vid...
14. 08. 2009 | 12:35

malevy napsal(a):

Země, jako naše,kde vědci se zakutávají více a více do psaní všeho možného,kde politika přemýšlí a ekonomové nejednají,vyleze z krize (obdobně třicátým létům u nás) poslední a s nejvíce poničenou společností.Platit nečinnost,písemnou samomluvu,plané komentování-by být nemělo samozřejmostí!!
14. 08. 2009 | 12:40

Karlík napsal(a):

to radek:

Profesor Zelený je také modrý fanatik?

http://blog.aktualne.centru...
14. 08. 2009 | 12:41

Pobo napsal(a):

Tak pravil veverka, mimo jiné velký to odborník na ocelové konstrukce vystavené účinkům požáru. ;o)
14. 08. 2009 | 12:43

Meňo napsal(a):

HAVEL J. tomu rozumí, to je vidět, na toho bych dal.
A hlavně bych dal do popředí ŠVEJNARA ! Ten to zná z USA, odkud pochází, takže ví nejlíp, jakou léčebnou terapii na českého pacienta nasadit. Proto bych všema čtyřma byl pro tandem ŠVEJNAR-HAVEL, jakkoliv mohou mít odlišné návrhy, ale jejich diskusí musí pak vzejít reálné řešení pro ČR 2009.
A né Kalouskovo "krize neexistuje".
14. 08. 2009 | 12:46

Nesocánek napsal(a):

TO TNQ :
Kalousek prohrál né proto, že se mýlil, ale proto, že problém NEVIDĚL. Tak jako slepý nemůže dělat krejčího, tak neznalý ekonomiky nemůže mluvit do ekonomický teorie. Bez ohledu na to, jestli mu někdo (podobně jako za komunistů) "propůjčil" nějaký ten titul. Prostě, Kalousek by měl vrátit ministerský plat zpět do státního rozpočtu a stáhnout se do ústraní své jihočeské vily. A né zakládat novou stranu, za mohutné podpory milých médií ! Trochu skromnosti a pokory, soudruzi !!!
14. 08. 2009 | 12:51

Meňo napsal(a):

TŘETÍ CESTA NEEXISTUJE ???
Cesta mezi kapitalismem a socialismem ? Co Vy na to - diskutujme o tom :
Zdraví M.
14. 08. 2009 | 12:53

tng napsal(a):

Pobo: cesti levicaci zda se zerou vsemozne konspiracni teorie i s chlupama, at uz je to 9/11, praseci chripka vyvinuta v laboratori, praskovani obyvatel ze vzduchu aj.
14. 08. 2009 | 12:59

Béda napsal(a):

tng,

9/11: Jenom jestli to nebyla konspirační teorie americké vlády (neocons).
14. 08. 2009 | 13:05

ali napsal(a):

Meňo
neexistuje. Bohužel. Zatím je kapitalizmus nejlepší systém. Nikdo ještě nevymák lepší. Zbytek je zas diktatura a totalita...
Zdravím a.
14. 08. 2009 | 13:05

tng napsal(a):

Nesocánek:

Mam na mysli ten paradox, kdy cesti keynesianci odsuzuji Kalouskuv nechteny fiskalni stimulus. Co se tyce odhadu problemu, nikdo nevedel jak hluboko to klesne. Odhady klesaly kazdy tyden. Rozpocet se proste delal v turbulentni dobe a asi ho neni jednoduche porad predelavat podle poslednich "dojmu" expertu. Hlavni myslenkou ale je, proc ceske levici najednou tolik vadi vydajova stimulace ekonomiky.
14. 08. 2009 | 13:06

tng napsal(a):

Meno: treti cestu mame v Evrope, podivejte se na obrovskou roli statu (kolik penez pres nej tece), k cistemu kapitalismu to tu ma velmi daleko
14. 08. 2009 | 13:09

schlimbach napsal(a):

14. 08. 2009 | 13:13

Béda napsal(a):

tng,

řekl bych, že u Kalouska vadí několik věcí:

1) že se ke krizi stavěl jako kdyby pro ČR (izolovaný ostrov) neexistovala
2) že připustil schválení rozpočtu, o kterém v době schvalování i nějakou dobu před ní si i poslední vrabci špitali, že je nereálný
K bodu 1 a 2 souhrnně - naprostá Kalouskova nekompetentnost pro výkon funkce ministra financí.
3) jeho náměstkovské angažmá v sekci akvizic MO

Zajímavé, že vám pravičákům tyto věci u Kalouska nevadí.
14. 08. 2009 | 13:14

jarpor napsal(a):

Paul Krugman - prostřednictvím autora :

"Od počátku jsem tvrdil, že zákon o americkém zotavení a reinvesticích je málo rozsáhlý. Střízlivé odhady nicméně naznačují, že nebýt tohoto plánu, bylo by dnes bez zaměstnání přibližně o milion Američanů více - toto číslo se bude postupem času zvyšovat - a že stimul významně přispěl k odvrácení volného pádu ekonomiky."

Matt Taibbi prostřednictvím A. Drobka :

"Všechno ale dopadlo poněkud jinak. Namísto aby banky napumpovaly státní peníze zpátky do ekonomiky, všechny je shrábly a proměnily na bonusy svým manažerům. ... Byla to selektivní záchrana skupinky vysmátých lumpů, kteří se nám ovčanům smáli vždycky a dnes se nám smějí ještě víc, jak parádně nás ostříhali právě ve chvíli, kdy už měli na kahánku. ... Tohle téma je tak široké, že by vydalo na celou knihu, každopádně bychom si měli zapamatovat přinejmenším jedno číslo – 2,2 bilionu dolarů (ne miliard, ale bilionů!). Právě tolik Fed porozdával bankám od okamžiku, co tahle krize začala. My přitom nemáme tušení, komu ty peníze šly....
....To, že jim to prochází, je samo o sobě nechutné. Ale že je za to někteří ještě chválí coby chytré hochy, to už je donebevolající."

Dobré je, že z těchto dvou názorů si může každý vybrat... a tím odpálit oponenta.

Je se o co přít, který z názorů je skutečně blíže "pravdě".

Hezký den
P.S. Co na to autor pan Havel, to se asi nedozvíme... na samostatný blok, jako u otázek PatientaO.T. ťo asi nebude... :-))
14. 08. 2009 | 13:16

tng napsal(a):

Beda:

Dovedu si predstavit, ze americka vlada o pripravach vedela, ale schvalne nezasahla. Rozhodne si nedovedu predstavit masivni spiknuti tisicu lidi z tajnych sluzeb, armady, uradu, businessu, kteri potajmu nainstalovali vybusniny ve WTC 1, 2, 7, do WTC 1, 2 a Pentagonu nechali naletnout atrapy pripominajici letadla, opravdova letadla nekam uklidili a jejich pasazery zavrazdili, atp. To vse bezchybne zorganizovali a predevsim, nikdo z teto spousty lidi o teto silene, pro Americany obrovsky traumaticke, vlastizradne akci ani nemuknul :) Pohadka.
14. 08. 2009 | 13:19

tng napsal(a):

Beda:

Jak vite, ze nevadi ? (az na sporny bod 1) Ja se ptam proc levicaci propaguji fiskalni stimuly, rikaji ze nas zachranily od druhe deprese, ale kdyz ho provede Kalousek, rikaji ze nas svou neschopnosti zadluzil :)
14. 08. 2009 | 13:21

ms napsal(a):

Představme si, že by stát nezasahoval. Opravdu si zdejší pravice myslí, že by vyšlo levněji financovat obrovskou armádu nezaměstnaných, která by vznikla po pádu většiny bank a následujícím naprostém kolapsu průmyslu ? Bylo by levnější poté řešit společenské problémy vzniklé dlouhodobou nezaměstnaností (například výchova nové generace v beznadějných podmínkách a hlavně bleskurychle rostoucí kriminalita) ?
14. 08. 2009 | 13:22

ms napsal(a):

Tng, špatně nastavený rozpočet není klasickým fiskálním stimulem. Ty jsou nastavovány na konkrétní potřeby a ne že jen tak napíšeme nereálné příjmy a peníze rozfrcáme bez ohledu na aktuální problémy.
14. 08. 2009 | 13:25

Michal Macek napsal(a):

jarpor:

nejhustsi je ze pan drobek je taky sympatizant CSSD :))
14. 08. 2009 | 13:28

Gerd napsal(a):

tng,
tvrdit v době avizovaného poklesu HDP a tím i příjmů, že bude růst, a na základě toho určovat příjmy státního rozpočtu, to už chce opravdu člověka podprůměrně inteligentního. A my měli v té době ministrem financí Kalouska, který tvrdil, že příjmy porostou.
Na lidskou blbost žádná turbulentní doba nemá vliv, stejně jako nemá vliv na zmoudření nebo lepší schopnosti p. Kalouska.
14. 08. 2009 | 13:28

tng napsal(a):

ms: Nejsem zadny ekonom, ale ucelem stimulu je snad rychle napumpovat penize do ekonomiky, tzn. vydavat je na socialni davkach, vydavat je na platy zamestnancum, platit soukromym firmam za zakazky jako silnice atp. Stat proste narozdil od zbytku ekonomiky zvysi nebo nesnizi sve vydaje a tim neprispeje ke snizeni HDP.
14. 08. 2009 | 13:30

tng napsal(a):

Gerd: ja mam dojem ze v te dobe se pokles neavizoval, odhady se pomalu snizovaly v prubehu mesicu, v kazdem pripade, vysledkem byl stimulus
14. 08. 2009 | 13:34

ms napsal(a):

Tng, správný stimul je cílený a ne že se vydává peníze stejně jako za časů kdy hospodářství rostlo. Vybíráte cílové skupiny nejpotřebnějších, přesměrováváte investice tam kde dají největší efekt atd.
14. 08. 2009 | 13:37

Paterik napsal(a):

deset nobelistů, deset názorů. To ještě nemusí nic znamenat. Důležité bude, jestli se vládě podaří ty dluhy jednou vyrovnat, nebo spadne do pasti. Vylít bilion dolarů do kanálu si nemůže dovolit ani USA.

Meňo:

pokud máte nevrh třetí cesty, sem s ním. Já myslím, že hybrida zde již máme. Jmenuje se EU.
14. 08. 2009 | 13:38

Pobo napsal(a):

autor: "Líp bych to opravdu nenapsal, proto jen poníženě cituji: ..."

+

Paterik: "deset nobelistů, deset názorů."

=

Třeba by mohli Švédové zavést taky Nobelovu CENU ZA PONÍŽENÉ CITOVÁNÍ", aby se taky na toho našeho docenta dostalo. ;o)))
14. 08. 2009 | 14:02

JU napsal(a):

Hurá, krizi máme za sebou, že pane docente.

Pan Drobek pod Vámi cituje jiného autora, sice ne nobelisty, ale nobelovku dostal i Arafat a jiní výlupci.

Drobek je členem ČSSD stejně jako Vy, kdyby byl v jejím vedení, a nezměnil názory, budu ČSSD poprvé v životě volit.
14. 08. 2009 | 14:08

tarnow napsal(a):

Ona asi zaručeně správná cesta neexistuje. Je pravda, že finanční stimuly mohou podržet některé zdravé firmy po dobu krize. Nicméně na druhou stranu efektivita rozdělovaných prostředků je značně sporná a nelze zaručeně poznat zda peníze dostávají ti správní. Investice by se měli spíš zaměřit do oblastí, které mohou využivat všichni.

Každopádně výše zmíněný dlouhodobý výhled - tzn. řešit každou krizi zadlužením bez toho, že bychom v době růstu toto zadlužení spláceli (ekonomický a politický cyklus se ne a ne potkat - že pane Havel), je jen protahování cesty k bodů když už státům nikdo nepujčí protože se svojí nezodpovědnou politikou zdiskredituji.

Nicméně řešení není jednoduché a vždy to bude volba mezi menším a větším zlem a hlavně krátkodobými a dlohodobými cíly.
14. 08. 2009 | 14:22

jarpor napsal(a):

Michal Macek

Chtěl jsem tím jen demonstrovat známou věc, že co člověk, to názor. Často na stejnou věc úplně opačný.
Nebylo úmyslem mého srovnání "stavět" členy ČSSD "proti sobě". Spíše jsem tak trochu reagoval na Vaše "přání" slyšet názor Vlka.

Pobo

Dobrý.. :-)

Hezký den všem
14. 08. 2009 | 14:28

Lukáš Bušina napsal(a):

Karlík: On se taky v tom blogu zelený plete. CRA za to nemohla takže o státních zásazích to nebylo. Bylo to tom, že stát selhal, když zasáhnout měl.
14. 08. 2009 | 14:32

Meňo napsal(a):

TO PATERIK :
Zdravím častého a oblíbeného diskutéra zde.
Třetí cesta byla vždy trnem v oku dogmatikům - komunisti jim nadávali do "oportunistů". A dnešní zastánci modrého trhu bez přívlastků zas nadávají na ty "přívlastky".
Myslel bych tím STÁTNÍ ZÁSAHY, ale to je na delší diskusi. Vždy pokud můžeme svobodně diskutovat je předmětem debaty ten mix (do jaký míry je to únosný, kde už to přesahuje sociální rozměr atd.). Možná taková Čína svým ekonomickým boomem stojí za přemýšlení - ale nijak přitom "žluté" nedávám za vzor, ano ?
Je jasný že nejsem odborník, to by mě angažovali jinde, takže "sem s tím návrhem" dost dobře nemůžu. Jen názor obyč. člověka.
Zdraví M.
14. 08. 2009 | 14:32

Jirka H napsal(a):

To Meňo:
Třetí cesta existuje, jmenuje se intervencionismus. Je to cesta, po které si většina západních zemí vyšlapuje již drahnou dobu. Je to něco mezi. Kapitalismus už to není a socialismus ještě ne...
14. 08. 2009 | 14:44

dříve ruda napsal(a):

Je to dobrý, ale není to beznadějný...
14. 08. 2009 | 14:47

MS napsal(a):

Pane Havle,

Nobelova cena za ekonomii není skutečnou Nobelovou cenou, ale i skutečná Nobelova cena byla v minulosti udělena lidem, kteří, jak čas ukázal, na ni neměli, podle závěti Nobela, nárok. No co naděláme, člověk je tvor omylný.
Na Vašem článku je příjemné jen to, že se snažíte být generálem dřív než skončila bitva.

Přeji si, abyste měl pravdu, ale nevěřím Vám ani slovo.
14. 08. 2009 | 14:49

Paterik napsal(a):

Meňo:

"oblíbeného diskutéra"? Proč tolik sarkasmu hned v první větě?

Ke státním zásahům řeknu toto: je zde vysoké riziko korupce, nekompetence (úředníkem se člověk nestává z nadbytku obchodnického ducha), nezodpovědnosti (úředník zásadně nezodpovídá za výsledek). Proto si myslím, že stát v ekonomice může napáchat víc škody než užitku. Obchodník může svými špatnými rozhodnutími poškodit jen tu část trhu, na niž má bezprostřední vliv. Politik může bez problémů narušit celý systém.

Čínu bych si za vzor nedával - ta tyje z velice levné (až otrocké) práce a absence jakéhokoliv sociálního systému. To je ten váš kapitalismus bez přívlastků.
14. 08. 2009 | 14:56

Meňo napsal(a):

TO PATERIK
sorry, rozhodně jsem to nemyslel sarkasticky, naopak docela upřimně. Ten, kdo mi "nesedí", kdo mi není "oblíben" svými blízkými nebo alespoň rozumnými názory, s tím tolik nediskutuju. Tak to na vysvětlenou, že jsem nic zlého neměl na mysli.
A dík za diskusní příspěvek.
Zdraví M.
14. 08. 2009 | 15:14

StandaT napsal(a):

To je jedno kdo má pravdu, zda ten drobkův nebo ten havlův. Už jsem se rozhodl: v příštím životě budu bankéř.
14. 08. 2009 | 15:18

Rumcajs napsal(a):

Já si myslím, ža na krizi třicátých let budeme ještě vzpomínat se slzou v oku. Dejme tomu tak deset let a uvidíme. (Vlku, ty už budeš prdět do hlíny, ale my ti to pak budeme vyprávět)

Dočkej času,jako Havel Klasu!
14. 08. 2009 | 15:21

Alibernet napsal(a):

Chtěl bych hopsat radostí nad koncem krize stejně jako Vy, pane Havle. Bohužel si myslím, že krize neskončila. A i kdyby skončila, nepomohly jejímu konci socialistické injekce soukromým podnikům. Zajímalo by mne, co by na to řekli jiní nositelé Nobelovky Friedman a Hayek, kdyby žili.
14. 08. 2009 | 15:39

hv napsal(a):

Ono to je asi tak. Cloveku zavislemu na tvrdych drogach, dosel matros. Padal do propasti a skoncil by sebevrazdou. Tak jsme mu (vlada) za penize danovych poplatniku neco pichli, aby neumrel. A to je dobra zprava, ze pacient nam neumrel na sale.

No a ted bychom ho ale meli zacit konecne lecit. On je porad stejne zavisly jako predtim, ale dosahli jsme toho, ze zrovna nechce skocit z Nuselaku. A taky bychom se mozna meli zabyvat tim, kdo mu ten matros prodava.
14. 08. 2009 | 15:39

Rumcajs napsal(a):

Cvrček co celé léto hrál na housličky se raduje. Hodní broučci ho v zimě takřka polomrtvého zachránili.
Jde o to, jestli ho nezachránili moc brzo, aby náhodou celé příští léto zase nestrávil hraním na housličky.

To už bychom ho ale pak vážně měli nechat chcípnout !
14. 08. 2009 | 15:45

Paterik napsal(a):

Meňo:

no já to myslel taky trochu v nadsázce, ale to víte, není časté, že by mne zde někdo pochválil a tak je člověk poněkud podezřívavý. Každopádně i já vás počítám mezi "oblíbené".

Ještě jednu věc nadhodím a zajímal by mě váš názor: jako příčinu problému bych viděl hlavně spojení vrcholových politiků a vrcholových byznysmanů. Co by ale mělo být řešením? Já se domnívám, že určitě ne zvýšení moci politiků. Naopak se domnívám, že by mohlo pomoct snížení jejich moci, protože by nemohli nadbíhat různým vlivovým skupinám a nemuseli by je navštěvovat lobbisté s taškami peněz.
14. 08. 2009 | 15:46

Doug Badman napsal(a):

Pane docente,
konečně jsem pochopil, proč si necháváte říkat "expert".
14. 08. 2009 | 16:00

kormoran napsal(a):

Mam obavy , ze zasahem statu a nalevanim penez se jen oddaluje pad- (nedochazi k ociste). Stat ma zasahnout pouze v tom , ze nenecha obcany (chcipnout) hlady.
Dle meho nazoru krize absolutne nekonci.
14. 08. 2009 | 16:35

kormoran napsal(a):

Neco pro pana Havlahttps://www.youtube.com/watch?v=pA7e5Rj0laQ&feature=related
14. 08. 2009 | 16:39

kormoran napsal(a):

znovu:https://www.youtube.com/watch?v=pA7e5Rj0laQ&feature=related
14. 08. 2009 | 16:41

okopirováno z jiné diskuze ale poučné napsal(a):

Proč uhýbat tupohlavům ODS a dělat důch. ref., když stačí jednoduše zefektivnit celý ekonomický systém, zabránit odtoku peněz do zahraničí, vyhnat kapitalisty a ostatní příživníky, spravedlivě rozdělit průměrné mzdy, které jsou uvedeny na 22 000, méně náročné snížit a hlavně snížit veškeré náklady na bydlení a vše ostatní. A můžete jít do důchodu o 20.let dříve. A na všechno ti stačí 1.počítač a schopnost dohody a efektivního plánování.
14. 08. 2009 | 16:48

kormoran napsal(a):

14. 08. 2009 | 16:51

ančovičky napsal(a):

Srovnáme-li ohlášený poslední americký krizový deficit (bez našeho dnešního historického bilionu dluhu) -180 mld dolarů s českým dnešním krizovým 200 mld,při dvacetinásobku počtu obyvatel USA nám to bude vycházet podle kursu dolaru mírně lépe či hůře,nebo stejně.
O historickém dluhu USA se psávalo často,kolik činí dnes?
Vezmeme-li ale v potaz u nás status důchodců,nemocných,kuřáků,nájemníků,připočteme výnosy z prodeje privatizací,školné soukromých škol apod. vypadá to hůře pro budoucnost systému.Věří,se že by mohla pomoci personální obměna ,ale pokud ani to nepomůže je na čase přemýšlet o koncepci zásadnějších změn v systému,pakliže vyjde najevo neperspektivnost,neudržitelnost apod.A to nezmiňujeme ty nejsmutnější statistiky vůbec.
14. 08. 2009 | 16:52

x napsal(a):

to beda ad "mikroúroveň":
Ale ono pro zadluženou domácnost s klesajícími příjmy není řešením ani přestat jíst a umřít ... naopak půjčit si na traktor/vzdělání/... je poslední šance.
14. 08. 2009 | 16:54

Lord Helma napsal(a):

Otec Fura radí dobrým lidem v krizi:
1) Nikdy nevěř ekonomovi
2) Rumcajse mimo jičínskou honební oblast střílej
3) voličům ODS zašantroč jejich háknkrojce, ještě než je začnou natěšeně leštit.
14. 08. 2009 | 16:56

kormoran napsal(a):

14. 08. 2009 | 16:58

Béda napsal(a):

_x,

akorát, že ta domácnost (konzumující vojáci a úředníci státní správy) neutrácí obvykle za traktory.
14. 08. 2009 | 17:02

Rumcajs napsal(a):

Helma:

Je si střelte levouni!
Vzhledem k tomu, že jste levý, nemám strach, že byste něco trefili.
14. 08. 2009 | 17:02

Martin napsal(a):

Systém řešení krize tím, že roztočíme rotačky na státní dluhopisy a takto vzniklé peníze použijeme na zalepení pr*serů je tak mimořádně dementní, až je mi z toho na blití.
Dá se to snadno přirovnat k tomu, že místo toho, aby si ho*no vyžrali lidé, kteří ho způsobili a jejich kamarádíčkové, tak se rozpatlá po všech daňových poplatnících v celém státě.
O čem se radši mlčí je fakt, že stát se zachovat fakticky jako pojišťovna a vyplatil bankéřům velmi tučné pojistné plnění, ale tito za tyto pojištění nikdy nezaplatili a nezaplatí. To už rovnou můžeme banky rovnou znárodnit, vyjde nás to mnohem levněji.
14. 08. 2009 | 17:07

prirodovedec napsal(a):

hv: Pro mne brilantni. :)

Jeste bych doplnil, ze problem je, ze hodne davek si napichali hlavne drogujici dealeri -bonusujici bankeri a manamagori. :)

Navic tim podle mne M.Mockovi a jarporovi ukazujete, ze rozdil mezi autory Drobka a Havla neni tak velky jak se zda.

Pokusim se vysvetlit na analogii:

Podle pravice devadesata leta v CR byla unikatni nutna transformace kde drobne ztraty byly prekonany ziskanou trzni demokracii.

Podobne podle Krugmana se podarilo nalitim penez zpomalit trend propadu rady podle neho podstatnych ukazatelu (nezamestnanost).

Podle levice v CR byla transformace v devadesatych letech velice ovlivnena obrovskymi zlodejnami.

Podobne podle Taibbiho nalite prostredky si rozebrali predevsim Ti, kteri krizi nezvladali a vyzebrali je.

Tato stanoviska se jen zdanlive vylucuji. Mozna lze formulovat spolecne:

Doslo k prokazatelnemu zpomaleni propadu nekterych ukazatelu byt prostrednictvim prapodivne alokace vlozenych prostredku.

Neco jako, ze v CR doslo k nezapomenutelne transformaci prostrednictvim nezapomentulnych zlodejen ... :)

Poznamenam, ze podle mne je podstatne, ze v obou pripadech bylo mnoha jasnym "jiz tehdy" (a psali o tom jako zminovany prof. Zeleny), ze to mohlo jit lepe ... jako ted ...

V obou pripadech zreme rozhodly lobby, ktere dokazaly presvedcit, ze si ty majetky/bonusy zaslouzi. Pravda je, ze pohorseni v USA se jevi vyraznejsi nicmene je zastira pohorseni z hrozby zavedeni VZP USA. :)
14. 08. 2009 | 17:32

Ládik napsal(a):

Krize nejenže neskončila, ale ani pořádně nezačala.
14. 08. 2009 | 17:43

Jenda napsal(a):

já s Panem Havlem spíše souhlasím. Nahradímeli slovo krize slovem nerovnováha a slovo nálévání slovem přerozdělovaní. Potom nám výjde, že nerovnováha byla řešena přerozdělením peněz v ekonomice. Není to dobré řešení, ale je lepší než nechat padnout instituce /banky/, které tu nerovnováhu způsobily. Následující řetěz si každý umí přestavit - také řešení - ještě horší. Vybíráme ze dvou špatných řešení. Dobré neexistuje.

Poz. kdyby dnes kracovala IPB tak budem říkat je to krize. Nalili jsme do ní 100 mld. Američanům radíme děláte to špatně. Nic nevymyslíme.
14. 08. 2009 | 18:03

jirka napsal(a):

Havle, Havle peníze teď nechybí pouze bankám ale i státu. Ale co to je pro socany 200 mld. schodek. Hlavně že máme na tučné platy politiků ti v luxusních restauracích roztočí kola kapitalismu. Ale na dluh zplácet vaši rozežranost, vaše papalášské pupky budou naše děti a vnoučata. Ale ve volbách Vám to my voliči ukážem.
14. 08. 2009 | 18:18

Jirka napsal(a):

A co xenofobní rasista Paroubek. Jsem šťasten že policisté chytli žháře útočící no romskou rodinu. Malé Natálce se naštěstí daří lépe. Policisté odvedli skvělou práci. O to víc se stydím za výroky Paroubka a za Vás který stojíte po jeho boku. Ale už se my mladí těšíme na volby. To bude ale výprask.
14. 08. 2009 | 18:26

Ford napsal(a):

A proč zmiňuje že nositel ceny? Jako aby mu dodal na důvěryhodnosti? No není ten sockomunista k smíchu. Cenu kterou dostal terorista Arafat za mír. Hahahaha.
14. 08. 2009 | 18:31

Ford napsal(a):

Jenda: No je v tom trochu rozdíl. USA si za pomoc nechali pravomoce o odměnách atd. IPB byl socanský tunel na státní rozpočet. Pod záminkou asanace banky si soudruzi přes pračku KBC/ČSOB proprali miliardy pro sebe.
14. 08. 2009 | 18:36

Bright napsal(a):

Modré výkřiky ukazují, že jste opět trefil hřebíček na hlavičku, pane docente.
14. 08. 2009 | 18:46

alesdrobek napsal(a):

prirodovedec - to je trošku jinak, Krugman i Taibbi mluví každý o jiných penězích. Taibbi mluví o penězích, které Paulson a Bernanke nalili na podzim 2008 do finančních institucí, Krugman o stimulačním balíčku Obamovy vlády.

Taibbi má IMO naprostou pravdu, ale s Krugmanem mám problém. Když píše proti válce a Bushovi, je skvělý, ale jinak na mě působí jako takový ekonomický Lysenko. Ten člověk se ve svém oboru v poslední době několikrát dost sekl. Například během recese v roce 2000 - 2001, která nastala po prasknutí internetové bubliny, vyhlašoval, že jediným způsobem, jak americkou ekonomiku oživit, je snížit sazby a nafouknout další bublinu, nejlépe v oblasti hypoték a nemovitostí. Dnes se ukazuje, že měl víceméně pravdu, Nobelista jeden. Tak se skutečně stalo. Nepředvídal ovšem, že za to zaplatíme recesí ještě daleko horší a tentokrát celosvětovou.

Smůla je, že se nepoučil. Jaký doporučuje lék na recesi tentokrát? Hádáte správně, opět nízké sazby a nějaký ten stimulus. A až za TOHLE skvělé opatření zaplatíme za dalších pět let JEŠTĚ horší recesí, bude doporučovat zas to samé. A tak nejspíš dál a dál, dokud se celá globální ekonomika úplně nezhroutí.

Navíc si uřízl docela ostudu i v odborných a spřátelených politických kruzích, protože když Obama schválil stimulační balíček v hodnotě 800 miliard, vykřikoval, že je to žalostně málo a k ničemu to nebude, protože Japonci před dvaceti lety nalili do ekonomiky několik bilionů a nepomohlo to. Prý jediné, co nás odvrátí od katastrofy, je státní utrácení v míře jako za 2. světové války.

A teď zase říká, že to přece jen stačilo. Nejsrandovnější na tom je, že z těch 800 miliard stačila zatím vláda utratit jen asi pětinu :))

Tak co, pane Krugman, jak to, že jednou nestačí ani několik bilionů a je třeba utrácet, jako by země zbrojila na světovou válku, a jednou stačí nějakých 150 miliard? Přitom podle vás krize ve 30. letech a ta dnešní jsou srovnatelné.

Je to zkrátka ekonomický popleta. Inu, keynesiánec. Ale jinak je fajn.
14. 08. 2009 | 19:42

prirodovedec napsal(a):

alesdrobek: OK, protoze kazdy z nich hovori podle Vas o jinych penezich, potvrzuje se, byt z jinych duvodu, nez ktere jsem uvadel ja, ze si tedy panove zde neprotireci, je to tak? :)

Metoda opakujicich se naslednych stale vetsich nafukovanych bublin je mozna hlubokou snahou o zpomaleni a oddaleni kolapsu systemu. :)

Pri prilis skokove zmene nebo upadnuti prilis mnoha do chudobnejsiho stavu povestnou metodou ozdravne krize, pri ktere zkrachuje vse neschopne a uvolni se kapacity pro nove tvorive :), to nemusi ty, kterych se to konkretne tyka, prilis bavit a daji treba pak prednost spise snazsim nepokojum, drancovani a naslednym rekvizicim a majetkovym prevratum.

Nasledne odkazy na (Vasi :) ) "nemoralni individualistickou a sobeckou" (budoucim slovnikem :) ) neo- -istickou ideologii, o ktera jiste budeme presvedceni, ze to zpusobila, byt realizovana byva jeji karikatura nebo je zminovana jako "trend ke svetlym zitrkum", jak by to melo byt, budou vcas jiste rozsireny. :)

Z toho pohledu se "bublinovani" muze jevit mene riskantnejsi pro ty soucasne (a deti a mladi si poradi ...). :) Mozna byste Vy neo- -iste meli neokey- -ianum spise blahorecit. :) Pomahaji oddalovat okamzik odhaleni Vasich provineni ... :)

Zaroven lze zit s nadeji, ze to "treba pujde splatit" pri ideove spravnem a etickem chovani. :) :) Nebo to smaze slusna inflace nebo nejaka valka. I cas jsou penize ... :)

At se dari. :) Diky za zajimave texty.
14. 08. 2009 | 20:24

Kell napsal(a):

Byl tu jeden nejmenovaný český politik, který nazval podpůrný program americké vlády cestou do pekel. Zdá se, že ta cesta do pekel nevede, spíše to byla cesta z pekel. Jó, zase jeden přechytralý rozumbrada co měl pocit, že ten nejprostší selský rozum je ta nejlepší kvalifikace pro řízení světové ekonomiky.
14. 08. 2009 | 20:34

jarpor napsal(a):

Aleš Drobek

Svým prvním příspěvkem jsem tak trochu postavil Váš blog proti blogu pana Havla.

Píšete, že oba pánové, Krugman i Taibbi, píší každý o jiných penězích...
Fajn, nicméně, možná že důležitější není kdo "pustil" ony peníze do ekonomiky a kdy, ale jaký záměr toto "puštění" sledovalo a zda splnilo to, s čím byly "puštěny".
Z tohoto pohledu lze pak uvažovat i o "stejných" penězích... neboť myslím, že v ekonomice lze jen obtížně odlišit peníze "dobré" od "špatných".
Snad špatně vynaložené od dobře vynaložených... pak je ale otázka, zda se různí ekonomové ("ekonomické školy") shodnou, co je dobré a co špatné... v daném okamžiku a v dané situaci...

Hezký večer
14. 08. 2009 | 21:07

Kelly napsal(a):

Krize je nemoc, kterou je třeba léčit. Ekonomika v krizovém stavu je vlastně pacinet, který vyžaduje doktora a léky. Máte dvě možnosti, bud´ necháte pacienta, aby se potácel po týdny a měsíce v horečkách a čekáte, až se z toho jeho orgnismus dostane sám, a dostane se bez trvalých následků? Nebo jste moudřejší, vyběhnete pro nejlepšího doktora, nakoupíte nejlepší léky a nastoupíte razantní léčbu. Že jste si na to museli půjčit? To je pravda, ale poněvadž jste chytrý ekonom, tak si spočítáte, že tím, že investujete do rychlého uzdravení pacienta, tento Vám začne v krátké době opět vydělávat a vracet tuto investici. Takže to jen tolik k neustálým argumentům, jak škodlivé je vypisování nových státních dluhopisů v době krize.
14. 08. 2009 | 21:09

Matěj Kopecký napsal(a):

Ty brďo, to je ale ekonomů, a jak chytrých... No ale k věci, ekonomiku nevyléčime ani my a ani pan Havel a ani jeho slavná ČSSD svým rozhazováním, slibováním bludů, milionářskou daní a bůh ví čím jiným. Tohle je utopie a utopický socialismus made in ČSSD a Paroubek. Slibotechen zde už bylo požehnaně. Teď to chce skutečně nějaké řešení ale ne na úkor nás slušných lidí na úkor našich peněz. Proč někdo z vás kritiků tady něco nevymyslí, nebo je to opět to tipixké české, jenom kritika a skutek utek...?
14. 08. 2009 | 21:25

šok napsal(a):

Lidi,udělejte si čas a vraťte se na komentář "Veverky"je tam odkaz na video googlu PODRAZ JMÉNEM OBAMA.V lecčems vám pak svitne.
14. 08. 2009 | 21:43

Gerd napsal(a):

tng,
Kalousek nebyl schopen změnit rozpočet ani v prosinci a to již krize probíhala na plné obrátky. Jen něco vykřikoval o ostrůvku stability v moři krize.
Že je krize těžký průšvih věděli v průmyslu úplně všichni, nevěděli to jen v ČSÚ (díky sběru dat mají zpoždění min. 3 měsíce) a díky tomu i všechny státní instituce, které z dat ČSÚ vychází. Je to něco jako předpovídat počasí na příští týden podle toho, jak bylo minulý týden.
Jako ministr financí Kalousek naprosto selhal.
14. 08. 2009 | 21:54

jogín napsal(a):

Věda se dělá tak, že teorie predikuje, co se stane a když předpověď vyjde, je teorie považována za seriozní. V ekonomii úspěšná predikce neexistuje. Závěr?
14. 08. 2009 | 23:08

PatientO.T. napsal(a):

2 prirodovedec:
Zdravím vás. Došlo na mé očekávání a vaše slova. Sám veliký Jiří Havel (jé há) poctil mne blogem. Četl jste? Není to chabé na experta ČSSD (čéesesdé), poslance EP (épé)? Co myslíte?
14. 08. 2009 | 23:23

Germanicus napsal(a):

"Kriteriem poznání je praxe" to si snad ještě pane docente pamatujete. Tož za rok to porovnejme...
http://www.blisty.cz/2009/8...
14. 08. 2009 | 23:55

Carlos V. napsal(a):

Pan Habel zjevne nepochopil vyznam krize.

Pycha predchazi pad, obcas je dobre vyfouknout bubliny a padnout na usta.

Jen s pomoci bolestneho poznani se muzeme zlepsit.

Krize je zakonita, nutna a spravna. Ze soucasne, vladami draze vymelcene krize se nepouci nikdo.

A verte, bude hur.
15. 08. 2009 | 00:01

Louky Ondra napsal(a):

Chlape ,ty jsi neštěstí.Máš děti???Jestli absolvovaly střední ,musi tě mít za dementa.To by ses opravdu nemohl živit aspon trochu normálně???
Hele ráno se probud ,mrkni do zrcadla a něco zkus!
15. 08. 2009 | 00:48

prirodovedec napsal(a):

Patient O.T.: Zdravim. Byl jsem dele mimo dosah a zase budu. Mam si to vyhledat precist a okomentovat? :) "Padni komu padni?" :) :)

Carlos V.: Zdravim. Nicmene ciste hypoteticky teoreticky a Krugmanovsky, kdyby se poucili ... :) :) tak by to treba bylo i trosku spravne (byt neokeynesiansky :) ).

Hezke vstupy u Janacka, ale k vyjasneni a pochopeni druhych asi nepomohou. Vyusti to ve stret, kde prumyslova lobby drive nebo pozdeji mozna i drtive vyhraje. AV kolegove jsou ve svych oborech vyborni, naprosto si jisti svoji pravdou (byt casto kazdy jinou :) - co mi to pripomina? :) ), ale delaji to prilis propagandisticky a konfrontacne i kdyz kratkodobe (relativne) uspesne. Ke slozitejsimu kombinovanemu reseni neni a nebude vzajemna duvera a ucta.
15. 08. 2009 | 00:51

axamit napsal(a):

Dotáhnout argumentaci pana Krugmana (Havla) do logického konce tak by bylo nejlépe, aby daně byly minimálně 100 %, protože potom by vláda mohla lépe bojovat proti případným krizím. Zejména pak rozdáváním peněz neproduktivním složkám společnosti pochopitelně na úkor těch kteří ještě z nerozumu pracují a platí daně. Těm by se prostě všechno sebralo. Hitler a Stalin a Pol Pot by mohli od těchto rozumbradů učit. Následné řešení problematiky zadlužení se pak mohou zase na oplátku učit tito pánové od nich. Ukradnutí majetku, buď židům, nebo všem a komu se to nelíbí buď do koncentráku, Gulagu a nebo rovnou do hrobu.
15. 08. 2009 | 02:03

schlimbach napsal(a):

axamit

všechny strany v ČR hledají řešení v rámci stávajících ekonomických přístupů. Jelikož tyto ekonomické přístupy jsou nesprávné a jsou manipulovány svými strůjci, ani řešení podle těchto principů nemůže být správné. Je zcela jedno, zda toto řešení nabízí ČSSD nebo ODS nebo jiná strana - dobré řešení pro náš národ jako celek to nemá. To, co píšete vy, je zcela mimo mísu. Zkuste navrhnout své řešení, bude to jistě přínosnější a možná při sestavování svého návrhu přijdete na to, jak to vlastně je. Můj návrh je zde - http://ekonomickareforma.sw...
Doporučiji vám také shlédnout video dle odkazu Veverky viz výše. Je to poučné a je to strašné zároveň, protože je to pravdivé.
15. 08. 2009 | 05:48

stále rebel napsal(a):

Diskutuje se zde rovněž bankovní krize a tak k tomu tématu doporučuji některé články.

O bankách a jejich sanacích
S finančními institucemi, které jsou příliš velké, než aby mohly padnout, se nebude jednat snadno, říká americký profesor ekonomie.
http://ekonom.ihned.cz/c1-3...

Konzervativní intervencionismus
by J. Bradford DeLong
http://www.project-syndicat...

Je už bankovní krize za námi?
by Hans-Werner Sinn
http://www.project-syndicat...
15. 08. 2009 | 05:58

peter napsal(a):

Béda napsal(a):
Pane Havle,

Co to tady píšou? Když přetransformuji Krugmannovo řešení na mikroúroveň, pak ideálním řešením zadlužené domácnosti s klesajícími příjmy by bylo ještě víc utrácet.

Navíc vláda utrácí v hospodářsky neproduktivní oblasti. Samozřejmě nic proti vyplácení důchodů atd atd .....
Bedo Vam utika i tak zakladni pravidlo jako ze penize jsou knecemu pouze kdyz se toci. Kdyz se neutraci tak se nevydelavaji a naopak. Hodnota (i penez) vznika pouze kdyz je poptavka.
15. 08. 2009 | 06:26

Béda napsal(a):

peter,

Zkusím se na to podívat z hlediska hospodáře.

1) utrácím především tolik kolik mám (kolik jsem SVOU prací vygeneroval), nikoliv půjčené peníze
2) utrácím efektivně především za věci k životu nezbytné k prosté reprodukce - zajištění základních funkcí rodiny(bydlení, energie, doprava, základní potraviny a jídlo, ošacení, učební a pracovní pomůcky...) se snahou o minimalizacíi nákladů a zisk maximální užitné hodnoty.
3) pokud utrácím za věci zbytné, tak investuji strategicky, t.j. především s cílem, aby náklady potenciálně generovaly zisk
4) pokud po útratě za nezbytné věci zůstává v peněžence zisk, část uložím, část mohu použít na nákup zbytných věcí.
5) pokud si půjčím, tak jedině se strategickým dobře promyšleným plánem slibujícím nejenom splacení dluhu, ale i vytvoření zisku, resp. snížení nákladů (ušetření energií, bydlení ve svém - ušetření na nájmu...). Půjčka kvůli prosté spotřebě (nad výše uvedený rámec)je ekonomický nesmysl. Tuto zajišťuji zásadně z nastřádaných peněz.

Život na věčně rostoucí dluh s cílem nekonečného růstu je nesmysl.
15. 08. 2009 | 07:02

Kelly napsal(a):

Zadlužování? To si snad vymyslelo ODS jenom jako předvolební tahák, aby nalákalo voliče. Jak si to má člověk vysvětlit, když jim opravdu tento argument pomohl ve volbách a oni dokázali tento rok vytlačit deficit do takovýchto závratných výšin? Hanba by mě fackovala, kdybych jako ODS mě tu drzost vytáhnout zadlužování do voleb opět. Nicméně, Kalousek měl s ODS takovou aroganci a to, v době, když ekonomika ve světě šla to kytek, a oni v lednu 2009 prosazovali 3,5% růst, to byl snad šprým a nebýt uplacených Melčáků, tak takovouto ptákovinu nikdy nemohli dostat přes parlament. Ted´, když to vypadá na propad tak kolem 200 mld., tak se tváří Kalouskové a ODS „ já nic, já muzikant“. Představa, že necháme ekonomiku, aby se z krize vyhrabala sama, to je snad středověký romantismus. Čím déle krize trvá, tím má více devastující účinky a to geometrickou řadou. Víte kolik český stát vynakládá peněz na podporu malých a středních podniků ročně ze státního rozpočtu? Pak přijde neřízená krize, která tyto malé a střední podniky zlikviduje, prachy, které na to stát vyplatil jsou fuč a můžeme začít opět na zelené louce. Podstatou je to, abychom cyklus krize zkrátili na minimum, aby toto dokázaly malé a střední podniky ustát, i když to bude něco stát. Nejcennější pro ekonomiku je zkušený zapracovaný personál, navázané obchodní vztahy a harmonická fungování, přece si nemůžeme dovolit toto jednou za čas zbořit a začít toto budovat znovu na zelené louce? Příklad, vzít zkušeného konstruktéra obráběcích strojů a udělat z něho konstruktéra zahradních bránek, je to ze celonárodního pohledu ekonomické? Tedy, vzít vždy jednou za čas všechny profese do pytle, zatřepat s pytlem a pak tyto profese znovu začít rozmíst´ovat na pracovní místa. Přesně toto jsme udělali v 90. letech minulého století. Tento model může fungovat jenom v tom, že zlikvidujeme české podniky a z národa naděláme screw drivers country, potom je jedno, jestli tu montujeme automobily a nebo třeba počítače, jen ten šroubovák je bud´ větší a nebo menší. Někdo se tu ptá na radu, já jednu radu mám. Zastavme šedou ekonomiku, kde se berou stále ty peníze na úplatky? Kde berou ti lobbisté na to, aby platili pro Topolánka Toskánsko? Myslíte, že si Pitr odřízne ze své měsíční výplaty částku a tu odnese na konto ODS? Tak to přece není, Pitr zabuduje do ceny své nabídky pro státní zakázku 5% provize pro stranické bossy, ti mu pomohou tuto zakázku vyhrát a on tyto peníze odnese na účet ODS. Co na toto říká audit a účetnictví? Kde jsou tyto peníze zaúčtovány? Tímto směrem vede cesta k úsporám. Těm co nevědí, jak to ODS dělá viz: http://www.bezkorupce.cz/ak...
15. 08. 2009 | 07:06

Béda napsal(a):

peter,

a ještě dovětek:
http://www.verejnydluh.cz/
15. 08. 2009 | 07:06

Kelly napsal(a):

Ještě jedna věc, kterou je potřeba říci, o které tady nikdy ti členové NERV nemluví, kteří se tu pravidelně střídají s levnými proklamacemi jako „zaplaťme své dluhy“. Součástí rozpočtu je samozřejmě i splátka úroků a jistiny z dluhů, které nadělaly předchozí vlády. Řekněme-li, že vláda může sestavit vyrovnaný státní rozpočet, avšak po započítání splátek úroků je nucena vytvořit nový deficit. Tedy, kdo přijde po 200 mld. Kč deficitu ODS, ten se se splátkami zapotí.
15. 08. 2009 | 08:02

AX napsal(a):

Co ze vlastne udelala americka vlada?
Podporovala hypoteky nemajetnym, aby pekne napumpovala bublinu.
Po nafouknuti bubliny zmenila pravidla. Zvysila minimalni kryti, takze banky najednou potrebovaly dost penez navic.
Jak to dopadlo, jsme vsichni videli.
A uz asi jenom pan Havel ma tu drzost rikat cene za ekonomii Nobelova.
15. 08. 2009 | 09:30

schlimbach napsal(a):

Kelly
myslím, že byste chtěl od členů NERVu příliš moc. Tito lidé jsou placeni, aby se současný ekonomický model udržel co nejdéle, bez ohledu na člověka, na smysl bytí. Jejich proklamace jsou skutečně velmi levné a neváhám ani říci, že jsou stupidní... všechno lze postavit i jinak - http://ekonomickareforma.sw... , ale nedá se čekat, že lidé, kteří mají hlavu plnou současných ekonomických pouček jsou schopni vidět svět jinak, nehledě na to, že nejsou schopni ani dohlédnout počátků současných řízených destrukcí v ekonomice, možná jim je to jedno, protože zatím snad se jich to netýká ...
15. 08. 2009 | 10:47

horal napsal(a):

Jsme lidé omylní nic na tom nezmění ani nositelé nobelových cen ani členové různých stát zachranˇujících gremií.protože řešení jakéhokoliv problému vždy probíhá jen z jednoho úhlu vidění které odpovídá jejich představám a ne realitě ve společnosti.
15. 08. 2009 | 11:29

Béda napsal(a):

Janota varuje: hrozí nám schodek 256 miliard, skončíme jako Maďarsko

více viz http://www.novinky.cz/ekono...
15. 08. 2009 | 14:00

SuP napsal(a):

Béda -
A teď mi řekni, cos tím chtěl sdělit. Že umíš číst noviny? Nebo že musíte dohlídnout, aby se kapitalisti neflákali?
16. 08. 2009 | 09:38

Mari napsal(a):

to Béda
Je zajímavé, že někteří nepovažují rostoucí dluh za problém a razí teorii, že staré dluhy zaplatíme novými dluhy a o samotný dluh se postará inflace. Jsem ráda, že takhle neuvažují všichni.
16. 08. 2009 | 09:44

1234 napsal(a):

Dobrý den,
nereaguji na tento blog, jelikož se domnívám, že život není dost dlouhý, aby si člověk mohl číst všechny blbosti, co někdo jiný napíše - čímž se omlouvám ostatním diskutérům.
Ale ve víře, že Vás zajímá zpětná vazba a že si čtete příspěvky k diskuzi, chci zareagovat na to, co jste dnes předvedl v OVM.
Jistě, pan Moravec je možná osobně poněkud pravicovějšího založení než Vy, ale to Vám ještě nedává právo chovat se tak nesmyslně arogantně, neřku-li spíše hloupě, když neznáte odpověď na otázku. Stačilo říct ne nevím, nejsem připraven říci... I když na druhou stranu i tak bylo zřejmé, že jste nekompetentní - pan Moravec uváděl Vaše (nejen) vystoupení jako velkou ekonomickou debatu - a vy si s sebou , jak jste ostatně sám přiznal, nevezmete čísla? To si jako děláte p...l? (pardon pane Stejskale, ale to se nedá vyjádřit jinak). Pan Janota ty Vaše návrhy utřel a Vám zkrátka došly argumenty, za to ale domnívám se pan Moravec nemůže. Vzhledem k tomu, že by to byl právě pan Janota, kdo by s Vámi sestavoval rozpočet, v případě že by se Vám podařilo ve volbách utržit alespoň těsnou většinu, jistě ví, o čem mluví, neboť je evidentní, že vy jste si sepsali nějaký list programových přání a on by byl ten "zlý muž", který by musel vymyslet, jak to udělat.
A připomínat v této souvislosti luxusní jachty to už byl jenom vrchol trapnosti. Zvlášť když se ve stejných místech nacházel Váš politický souputník Urban. Co se děje? Mrzí Vás, že Vás nepozvali? Možná to bude tím, že nemáte zrovna co říci k oblasti, která se tam vyjednávala - všechny ty čezy, jt atd. Kdyby se tam jednalo o zpoplatňování vysokých škol nebo dokonce jejich privatizaci, třeba bychom měli to štěstí, že bychom na fotkách zhlédli Vaše zarudlé poprsí nebo snad dokonce i ohanbí. Tím se asi dostávám k tomu hlavnímu - co se stalo, že jste se relativně před nedávnem stal ekonomickým expertem ČSSD, když jste se do té doby zaměřoval spíše na školství? To se jako Paroubek hezky vyspinkal a řekl Havel... Havel, Havel, Havel... jo, ten se na to bude hodit, Maruško!!! Zavolej mu...?!
Nejsem nikterak příznivcem pravice, ale Vás nemůžu volit, protože jste mírně řečeno banda hlupců. Myslím, že můžu klidně hovořit za ty, které si tak často berete do úst, rodiny s dětmi a hypotékou, a chtěla bych říct, že bych Vážně ocenila vládu, která by měla jasnou vizi a věcný program, zaměřila se v naší společnosti na to podstatné - právní stát, vymahatelnost práva, zvýšení mravnosti ve veřejném prostoru (rozhorlení se na nic neprovedivšího moderátora za to, mne nemá rád, protože nic nevím, rozhodně nepatří do tohoto diskurzu), rozvoj občanské společnosti, podpora vzdělávání a mezitřídní solidarity - nikoli institucionální (shora), ale vědomé (zdola, př. místní boháč bude podporovat př. regionální kulturu - divadla, festivaly, protože ví, že ho za to komunita odmění přízní a respektem...), orientace ekonomiky nejen na to, co vydělává a je momentálně trendy, ale také na to, co má smysl a budoucnost...
A ne nějaký škvár plný nesplnitelných slibů, které nemají ani tu nejmenší šanci alespoň jednu ze jmenovaných oblastí posunout dál z toho hnoje, na kterém stojíme.
Nemůžu volit ani jednu ze stran, které momentálně panují v parlamentu, nechci volit ani jediného z těch politických prostitutů, které nikdy nic nemrzí, nikdy nic nedělají špatně a za všechno vždycky můžou ti druzí. Nedá se nic dělat, asi budu muset volit VV. Klidně ať můj hlas propadne, je mi to jedno, hlavně že budu mít klidný spaní.
16. 08. 2009 | 16:49

shipper napsal(a):

1234
A pak že u nás nejsou popravy v přímém přenosu. Gratuluji.
16. 08. 2009 | 17:34

Jozef napsal(a):

US vlada,vlada Wall Streetu,

len robila svoju rutinnu pracu.Zraloci slabsim rybkam zobrali kolko potrebovali.
Nemali ziadnu oponenturu.A instinkt sebazachovy im nedovolil nechat podniky uplne vykrvacat.

Krugman:"A pak je zde snaha vlady rozproudit ekonomiku"
Treba konstatovat,ze tato snaha bola a je len marginalna.Dominovali aj dominuju verejne modlitby, aby nebesa v dobrom chode uchovat racili motor zapadneho hospodarstva - cinsku ekonomiku.
/Su vyslysane modlitby profesorov a analytikov CIA.Ako vravi p.prof.Zeleny,"cinski obchodnici su najlepsi na svete" a pre cinskych komunistov pracuju aj mnohi americko-cinski ekonomovia,"mnohem lepsi nez ja"/

Azijska vitalita funguje,zraloci pokracuju vo vysavani slabsieho okolia a zivota buducich generacii - a severoatlanticke masmedia,profesori a analytici ponizene mlcia.

Pan poslanec,
mam otazky,ktore Vam nedaju strazni psy plutokracie.
V programe EU prezidenta,svedskeho krala,bola aj regulacia hedgeovych fondov.
Kupili si ho,svedskeho krala,alebo zastrasili?
16. 08. 2009 | 17:35

Kelly napsal(a):

Dámo 1234, Vaše první věta je přímo obludná, říká "já nečtu cizí blbosti, ale přesto tu napíši svou, aby si ji ti ostatní v dobré vůli přečetli" K tomu si dovolím poznamenat, že Váš příspěvek vůbec nepatří k tématu dikuse, je jen plný očerňování autora a zášti. Já například jsem OVM neviděl už asi 5 let a nemám potuchy o čem tu vlastně píšete. Poradím Vám, máte li tolik zášti v sobě proti ČSSD, dejte si na zeď někoho z nich a plivněte si na něho, kdykoliv ta zášt´vykypí. Já mám na zdi Melčáka a Kubiceho, které považuji za největší špíny naší společnosti. Je to samozřejmě moje metoda, Vámt to třeba pomáhat nebude. Jen taková drobná poznámka, příště se držte tématu a svou žášť si dejta na zedˇ.
16. 08. 2009 | 20:28

actor_publicus napsal(a):

to 1234

škoda já to neviděl.

Ale ono to tu na netu někde bude.
16. 08. 2009 | 20:32

actor_publicus napsal(a):

Kelly viděl jste debatu? nebo jen fantazírujete?
16. 08. 2009 | 20:33

patriot napsal(a):

Kelly:

OVM (Obludárium Václava Moravce) je docela slušný estrádní pořad!

Havel včera narážel na jachtaře Topolánka a neurčitě blekotal o výdajích státního rozpočtu ve stylu „méně jachet a více peněz pro lidi“. Věřit mu ovšem nelze ani slovo – sám se kapsuje v evropském velkokrmelci. V předcházející diskusi diváky rovněž pobavil bojovník proti korupci a extrémismu Ivan Mrázkovič Langer…

Zkrátka, zapněte si občas ČT1 v neděli ve 12:00. Někdy je to vážně k popukání!
17. 08. 2009 | 08:25

Občan007 napsal(a):

Jak jednoduché a prosté. Omezování výdajů státu ať už se jedná o libovolný resort nemůže ekonomickou krizi (hodně vyrobeno a málo poptáváno a kupováno) řešit a zmírňovat, ale naopak ji komplikuje. Stát (vláda) nemá jiné možnosti pomoci řešit krizi než se zadlužit, když příjmy z nefungující ekonomiky klesají, přitom nikde není zaručeno, že sebevětší zadlužení vlády krizi vyřeší. Konec konců státy (vlády) nic jiného od dob Marxe (od prvních krizí kapitalismu) nedělají nic jiného než se snaží zabránit konci toho naprosto iracionálního systému dnes kulantně nazývaného tržní systém. Jsou také faktickým nástrojem kapitálu dovedně schovávaným za škrabošku šaškárny nazývané demokracie (cirkus parlament a volby). Pokud by tento svůj úkol neplnily vypadal by svět zřejmě poněkud jinak a patrně racio by dostalo větší prostor. Zjednodušeně řečeno: který tvor kromě člověka pro sebe "hrabe" více než potřebuje ke své existenci? Co dávají ku prospěchu dnešní celebrity? Každé prase a každý býk je užitečnější než v milionech se topící krákora (pardon zpěvák) nebo prostitutka. Jaký je hodnotový žebříček současnosti. Naprosto nesmyslný a iracionální. A takový svět musí být nutně nahrazen něčím jiným. A s jistotou také bude, Případná vulgární kritika komunismu tomu určitě nezabrání.
17. 08. 2009 | 10:46

Kamil napsal(a):

Pro všechny, kteří obdivují Švédský soc. model:
http://pravyblog.blog.cz/09...
Hezký den.
17. 08. 2009 | 14:26

blue jay napsal(a):

Nevim o říká nositel Nobelovy ceny,
Ale v nedeli v otazkach Moravce jsem slysel co rika ci nerika hlupak. Jmenoval se Jiri Havel a zvatlal neco o vejiri. Pokazde kdyz se moderator zeptal co tim vejirem mysli tak se rozciloval. Nakonec z nej vypadlo ze sebere armade 2.5 miliardy. Jinak mlzil, a nebo pravdepodobne nevedel. Vejir Havel je opravdu zabavnej.
17. 08. 2009 | 15:13

blue jay napsal(a):

Me by cice zajimalo,
Co by rekl nejaky nositel Nobelovky o Ceskem clovickovi jmenem Jiri Havej. Clovicek co se vzdelaval za komunismu a vystudoval za komunismu.
Mavneme proutkem... Havel se stal mozkem. Dokonce v 2004 hlasal ze nic neni zadarmo. Ze spoluucast pacientu ve zdravotnictvi je nutna a ze skolstvi potrebuje skolne.........
A pak to Havel pochopil. Zacal byt veselej a stal se politikem. A dnes v Brusselu pobira 300,000KC mesicne jako vtip. Hej Havel, good going for someone as funny as you.
17. 08. 2009 | 15:36

1234 napsal(a):

Patriot:
Ano, Langer v první části pořadu byl také velmi výživný. Myslím, že Pecinova odpověď typu - neapelujte, konejte, podejte trestní oznámení... atd. je velmi případná. Možná je Pecina více svázán s ČSSD než jak je komu milé, ale má alespoň moji důvěru. K Langerovi se nemám potřebu až tak vyjadřovat, neboť je podle mého soudu kašpar, který akorát ovládá umění P. R. a jeho lékařsko-právnické vzdělání je mu zatím zdá se k ničemu, vyjádření typu: "vstupovali jsme na neznámou půdu..., když to tedy přeložím do češtiny: nevěděli jsme, jak ta žádost o zrušení strany má vypadat, tak jsme to prostě nějak zkusili... o tom myslím svědčí dostatečně, to že apeluje, že někdo porušuje zákon a nic proti tomu nedělá, je myslím také dost výmluvné. Myslím si, že to mají posoudit hlavně jeho voliči, já mám v hlavě jasno.
Pokud jde o J. Havla, tak jsem nějakou dobu nevěděla, co si myslet a teď už to vím. Toť vše...

Kelly:
........
Zkrátka nehraju fotbal... (Ale o tom, koho volím, přemýšlím...)
17. 08. 2009 | 17:17

jojo napsal(a):

Paul Krugman uz napsal jine blbosti, napriklad, ze povodne a zaplavy maji take sve pozitivni stranky, resp. ze niceni je dobre pro oziveni ekonomiky...

Stejnej kaspar jako docent marxista Havel.
25. 08. 2009 | 19:46

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
26. 08. 2009 | 23:20

منتديات napsal(a):

thanks
11. 09. 2009 | 10:51

مكياج napsal(a):

thanks
11. 09. 2009 | 10:52

تحميل الصور napsal(a):

tanks
11. 09. 2009 | 10:53

تحميل الصور napsal(a):

thanks
11. 09. 2009 | 10:55

صور ماسنجر napsal(a):

thanks
11. 09. 2009 | 10:58

توبيكات جديده napsal(a):

thanks
11. 09. 2009 | 11:04

توبيكات ملونه napsal(a):

thanks
11. 09. 2009 | 11:06

شات بنات napsal(a):

thanks
11. 09. 2009 | 11:07

Lukáš Mojžiš napsal(a):

To, že FED znížil úrokové miery na 0lu snáď považujete za dobré riešenie?
13. 09. 2009 | 17:48

منتديات ورعان napsal(a):

thanks
17. 12. 2009 | 18:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy