Proč je na tom Slovensko lépe než Česko

12. 12. 2012 | 08:17
Přečteno 14233 krát
Prezident Václav Klaus řekl při příležitosti návštěvy slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče, že rozpad Československa prospěl oběma zemím, ale Slovensku více. Poukázal na větší dynamikou slovenského hospodářství a dodal, že na Slovensku prý nebyla tak rozbita politika jako v Česku. Zejména útoky nepolitické politiky prý poškodily Česko neskonale více.

Ano, Slovensko je na tom dnes lépe než Česko. Klausova diagnóza je ale zavádějící, protože s nepolitickou politikou nemají dnešní rozdíly mezi Českem a Slovenskem moc společného.

Slovensku prospělo především to, že rozpad Československa byl pro něj, na rozdíl od Česka, pozitivní výzvou, protože mohlo poprvé v demokratickém prostředí budovat svou státnost. Identita Česka dodnes je „tím, co zbylo z Československa“, a Češi tak mají se svým státem problém. Geopolitická důležitost Čechů po rozpadu klesla, Slováci naopak v tomto směru získali.

Důležitá byla i vzpoura slovenské občanské společnosti proti mečiarovskému režimu v roce 1998. Václav Havel argumentoval, že bývalé komunistické země potřebují dvě revoluce: jednu proti komunismu a druhou proti postkomunismu. Anti-mečiarosvká vzpoura byla svého druhu „revolucí proti postkomunismu“. U nás se tato „druhá revoluce“ nekonala.

Výsledkem je, že Slovensko má dnes robustnější občanskou společnost než Česko. Právě tento solidní „polštář“ toho, co by Klaus nejspíš nazval nepolitickou politikou, činí slovenskou politiku životaschopnější. Důležité také je, že na Slovensku vznikla i v důsledku porážky mečiarismu sjednocená levice.

I u nás se občanská společnost bouřila v letech 1999 a 2000 proti opoziční smlouvě a snahám politiků ovládnout Českou televizi, ale občanské vzepětí nakonec nemělo politické důsledky. Občanská společnost pak upadla na čas do jakéhosi kómatu.

Když Klaus mluví o rozbité politice , měl by zvážit, do jaké míry k tomu přispěla právě opoziční smlouva, která byla v některých svých aspektech „dvouhlavým“ mečiarismem. A do jaké míry skutečnost, že Klaus a Miloš Zeman nakonec revoltu občanské společnosti ustáli, takže politický „průvan“ se u nás nekonal.

Trauma „mečiarismu“ na Slovensku navíc způsobilo, že se post-mečiarovské politické elity chtěly aktivně zařadit do Evropské unie, protože to byla pro ně záruka, že se mečiarismus nevrátí. U nás zůstal hlavním hlasem ve vztahu k Unii právě Klaus, a největší pravicovou stranu nadále ideově ovládal „klausismus“, včetně schizofrenních postojů k EU. I proto má Slovensko se svým členstvím v EU méně problémů než Česko, a i proto má euro, zatímco Česko nikoliv.

Důvodem relativní úspěšnosti Slovenska také je, možná paradoxně, jeho národnostní rozmanitost. Jakkoliv soužití Slováků a maďarské menšiny není vždy harmonické, Slováci na rozdíl od Česka neztratili „zrcadlo“, v němž se mohou kriticky shlížet. Slovenská politika vyžaduje i kvůli této rozmanitosti větší výkony a schopnost hledat složité kompromisy. Česká společnost , která je po rozpadu Československa etnicky víceméně homogenní, si opakovaně buď hojí různé frustrace na relativně malé romské komunitě nebo na imigrantech.

V obecné rovině Čechy od Slováků odlišuje především naše tendence bojovat stále znovu „minulé bitvy“ . Zatímco Slováci se dívají převážně do budoucnosti, český prezident a jeho političtí spojenci se opájí „tradicemi“. Češi nemají na budoucnost-- ani vlastní, ani evropskou--čas, protože si to raději opakovaně „rozdávají“ s přízraky své minulosti: opakovanými ztrátami vlastního státu a suverenity, sudetskými Němci, majetkovými přesuny, nebo normalizačními komunisty.

Právo, 12.12.2012

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Krupa Václav napsal(a):

Napsal jste to velmi dobře.
12. 12. 2012 | 08:28

TomášL napsal(a):

Ach jo,

to je zase výkon...
12. 12. 2012 | 08:29

jentak napsal(a):

...a jako v čem ?...možná jsou na tom lépe, že tam namají takového zbytečného pindala ( politologa ), jako jste Vy Pehe.
12. 12. 2012 | 08:32

Drzá zrzka napsal(a):

Čímpak je asi způsobeno to, že část slovenské občanské společnosti využívá výhod "horšího" Česka?
12. 12. 2012 | 08:37

Luba napsal(a):

Slovy bratra Slováka (z diskuse pod Lampou):

"... tak mi nejako vyplynulo z kontextu, že vlastne to rozdelenie bolo dobré na to, aby sme "dospeli" - a rok 1998 bol druhou nežnou ... a vlastne je všetko ok, lebo vzťahy sú dnes najlepšie aké môžu byť.

Ja si však dovoľujem nesúhlasiť a myslím si, že sme si jednoducho len zvykli.

Myslím si, že rozdelenie samotné bol dôsledok nezrelosti a slabého právneho povedomia verejnosti, kedy ľudia túžiaci po moci a "korytách" získali dezinformáciami hlasy voličov (kto si už dnes pamätá na slovné hračky o zvrchovanosti "de jure" a "de facto" v ktorých "právnik" Vladimír Mečiar verejne tvrdil, že hoci zvrchovanosť "de jure" bude vyhlásená, Slovensko "de facto" ostane súčasťou federácie ...).

Po vyhlásení zvrchovanosti však už nebolo cesty naspäť a Slovensko vzniklo v určitom zmysle ako léno týchto ľudí .
Dodnes to tu máme - stačí trošku sledovať spoločenské dianie.

Mečiarove amnestie vytvorili bohatých "nedotknuteľných" ktorí si beztrestne užívajú privilegovaný život napriek tomu, že ich (zlo)činy sú verejne známe a nesmú byť za ne stíhaní.

Dokonca sa o tom musí mlčať, lebo hrozí, že ak človek o tom bude hovoriť, tak bude odsúdený (ako napr. exprezident Michal Kováč). Včera Harabín vysúdil 150 000 Eur za zverejnenie prepisu jeho rozhovoru s medzinárodným zločincom Bakim Sadikim ... čo už k tomu dodať - prakticky každodenne nám v systéme zabetónovaní lenni páni ukazujú kto je tu pánom ... nemyslím si, že by niečo také bolo možné keby sme boli časťou v mnohých stranách vyspelejšieho Československa.

Myslím, že rozdelenie nás vrhlo kvalitatívne dozadu.

Umožnilo ľuďom, ktorí by vo federácii nemali na to zastávať vysoké štátnické funkcie. Títo "štátnici" uviedli do života prax, že je "normálne" zneužiť toto ich vysoké postavenie pre svoj vlastný prospech.

Pre človeka, ktorý si nechce dávať klapky na oči tu nie je veľa dôvodov na radosť zo spoločenského vývoja. Aj v Čechách majú kauzy , ale ich riešia a aj vyriešia - neostáva po nich trvalá pachuť bezmocnosti ako u nás.

Nepoznám v Čechách ekvivalent vrstvy "nedotknuteľných", ani nikoho, kto by si dovolil konať z pozície "lénneho pána" tak ako je to u nás.

Pre toto všetko pre mňa potľapkávanie sa po pleci že ako "zvládli sme to" a ohníčky v očiach ľudí typu p. Zemka svedčia len o tom, že ľudia, ktorí tento štát zakladali a ich podporovatelia mali veľmi malé nároky na to ako budeme v novom štáte žiť.

Stačilo im ich léno a "naplnenie tisícročných túžob" ... "

Zdroj:
http://www.tyzden.sk/lampa/lampa-18.html
12. 12. 2012 | 08:40

Čochtan napsal(a):

Měli bychom Slovákům vrátit co jejich je. Cikány.
12. 12. 2012 | 08:50

Pepa Řepa napsal(a):

Slováky to asi překvapí.
Netuší, jak jsou na tom dobře.
:-)
Al když se pan Pehe rozhodne, že jsou na tom lépe hospodářsky, kulturně i politicky, tak to přece platí.

Kde hledat motiv článku?
Inu v tom, že Pišta povalil Mečiara a Tonda nepovalil Klause.
Vše ostatní je přece-pro pana Pehe- nepodstatné, marginální.
12. 12. 2012 | 08:52

Buvol napsal(a):

Pehe je úplně mimo hlavně s tím eurem a pak totálně s tím, že "relativní úspěšnosti Slovenska také je, možná paradoxně, jeho národnostní rozmanitost", takže pane Pehe jsme si sem nejspíš měli znovu nasadiy sudeťáky, že jo? Ostatně jak chtěl havel po celou dobu svého "presidentování", viz nabídku kancléři Kohlovi na dvojí občanství pro ně .... a dnes už bychom nemuseli mít žádné starosti se státem, protože bychom nejspíš už žádnej neměli ....
12. 12. 2012 | 09:05

jenicek napsal(a):

Slovensko na tom vůbec není dobře, má na krku závazky eurovalu a navíc mu kvůli pro ně příliš levnému euru hrozí v podstatě podobný dluhový rozval jaký potkal Irsko nebo Portugalsko. Ale pro "znalce" jako Pehe, kteří vidí nějaké HDP a neznají souvislosti a vazby, jsou na tom samozřejmě úžasně...
12. 12. 2012 | 09:06

Pepa Řepa napsal(a):

Ještě bych připomenul, že slovenští komunisté prošli podstatnější sebereflexí, včetně změny názvu, než KSČM, které dělá autor v poslední době advokáta.

¨.........protože si to raději opakovaně „rozdávají“ s přízraky své minulosti: opakovanými ztrátami vlastního státu a suverenity, sudetskými Němci, majetkovými přesuny, nebo normalizačními komunisty

A že by zmizely Maďarské přízraky či se nekonaly obdobné majetkové přesuny, bych si taky dovolil pochybovat. Co vlastně z toho výživného článku zbede, než srdcervoucí Jeremiášův pláč nad nepovalením Klause?
12. 12. 2012 | 09:09

Stařeček napsal(a):

ano Slováci na tom jsou lépe, neboť oni si přes veškeré potíže a vnitřní rozpory budují svůj stát, Slovensko. My jsme se státem Česko nikdy neztotožnili. Můj názor je to, že jsme vnitřně ani Česko nepřijaly. Myslím, že jsme budovaly Československo a to jsme ztratily. Pro Slováky bylo Československo jenom přestupní stanice budování samostatného Slovenska a to už dvakrát od roku 1918. My Česko nebudujeme, my ho rozkrádáme a rozkládáme. Tak to cítím já, vesničan, neznalý politiky. Česko není vlastní ani naší věrchušce, neboť pokud by ano, budou tento stát budovat a ne ničit. CO TO JE TO ČESKO, že by snad ZLODĚJSKO?
12. 12. 2012 | 09:14

Analytik napsal(a):

K zásadní chybě došlo při dělení majetku bývalého Československa.
Měli jsme si nechat Tatry a Slovákům dát Klause!
12. 12. 2012 | 09:15

dennis napsal(a):

Pane Jenicku, vsechno, co uvadiite, z nas cini uspesny a prosperujici stat. A Cesi se z toho uprimne raduji a Slovaky lituji. Slovensku hrozi rozval podobny Irsku a Portugalsku. To nam nas Kalousek slibuje budoucnost Recka. Co myslite, podari se mu to dokonat driv nze se ze Slovenska stane Irsko?
12. 12. 2012 | 09:16

TomášL napsal(a):

Stařeček

zeptejte se "mladých" do 40 let... Ti se rozhodně neztotožňují s "Československem".
12. 12. 2012 | 09:21

jiří napsal(a):

Ten Pehe se už dočista zbláznil.
12. 12. 2012 | 09:21

ZM napsal(a):

Pehe napsal -
Ano, Slovensko je na tom dnes lépe než Česko.
--------
Dění v nějakém státě se dá hodnotit různými způsoby. Zhodnotit to ale jednou větou, to je opravdu maximální možné zjednodušení a informační hodnota takové informace je nulová.O Pehem víme, že není informatik, takže není těžké pochopit, proč to napsal :) Slovensko má rozlohu 49 tisíc kilometrů čtverečních, ČR má rozlohu téměř 79 tisíc kilometrů čtverečních. Státy nejsou "homogenní útvary". Jiná situace je např. v Praze, jiná např. v Karvinné, jiná např. v Bratislavě, jiná např. v Michalovcích.
je to různé město od města, oblast od oblasti, region od regionu. Nějaké průměrování hodnot je naprosto zavádějící. Úplně jednoduchý často používaný příklad je ten s kuřetem.Osoba A sní kuře celé, osoba B nemá ani sousto.Přesto statisticky připadá na A i na B půlka kuřete.
Co se týká politiky a justice, tak situace na Slovensku není dle mého názoru lepší než v ČR. Jedna z posledních velkých afér byla kauza Gorila.
Z hlediska zaměstnanosti se naskýtá jedna základní otázka.Pokud bycho přijali "tezi", že Slovensko je ekonomicky výkonnější než ČR, tak následně by bylo potřeba zodpovědět otázku, proč mnozí slováci studují nebo pracují (nebo oboje) v ČR?
12. 12. 2012 | 09:32

stehlík karel napsal(a):

Slovenští učitele stávkují a chtějí mít takové platy jako jejich čeští kolegové. Každý soudný analytik ví, že životní úroveň je v Čechách podstatně vyšší než na Slovensku, korupce je na Slovensku vyšší než u nás, soudci se u nás také (prozatím) nevraždí (E.Valko). Pokud jde o euro, Portugalsko ani Řecko se kvůli němu nestane nikdy bohatší zemí než UK.
Po případném zvolení Zemana na Hrad na základě přímé volby, kterou si pan Pehe na politicích spolu s ostatní mediální spodinou s takovým úspěchem vyloboval, mu doporučuji jediné: odstěhujte se na Slovensko a obšťastňujte svými úvahami o slovenské vyspělosti adresáty, kteří Vaše pochlebování náležitým způsobem odmění.
12. 12. 2012 | 09:35

ZM napsal(a):

Na Slovensku taky mají početnější romskou komunitu. To bych jim taky nezáviděl :)
Problém je, že mnozí romové ze Slovenska mají tendence se přemístit do ČR. Někteří tu žijí. Takže časem asi dojde k tomu, že kdo nebude chtít být okraden na ulici, bude muset mít ochranku (nebo kalašnikov) :) Ale politici se snaží vidět problémy z té lepší stránky - aspoň dojde ke snížení nezaměstnanosti :)
12. 12. 2012 | 09:35

Drzá zrzka napsal(a):

jiří

Nezbláznil. Jen vyslovil svůj názor. Spousta lidí mu ho bude vyvracet, pár lidí kvůli tomu, že někdo(Pehe)napsal, že Slovensko je na tom lépe, možná nebude mít klidné spaní. Někomu to bude jedno, páč si to vůbec nepřečte, někomu proto, že si to sice přečte, ale má na starosti úúúplně jiné věci než je Slovensko. Třeba starosti s tou malou romskou komunitou nebo přípravy oslav 20. výročí vzniku ČR nebo přepočítává hlasy, abychom vůbec nějakého prezidenta měli. :-)
12. 12. 2012 | 09:36

ZM napsal(a):

Některé Peheho články na člověka působí tak, že od roku 1995, kdy se Pehe vrátil do ČR (dle informace v blogu),že se Pehe pohybuje pouze mezi svoji pracovnou a obchodem a nesleduje ani publicistické pořady v TV, tisk zprávy nebo články v dalších médiích.
Doporučuju panu Pehemu, až bude chtít zase dělat "analýzu", aby si např. přečetl toto-
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/199922-na-slovensku-budou-romove-do-patnacti-let-tvorit-desetinu-populace.html
12. 12. 2012 | 09:39

Stařeček napsal(a):

TomášL - ptát se mladých, není na co. Člověk,který se budování čehokolin neúčastnil, nemá k tomu ani vztah. Vybudujte pro děti dům bez jejich spoluúčasti, nebo s účastí jenom jednoho. Po vaší smrti, by jste se dočkal rozdílného přístupu k jeho prodeji, nebo kikvidaci. Tak je to i se státem. Náš přístup ke státu se změníl i po tzv. vlnách kupónovek. Národ dostal možnost si stát rozebrat, tedy vlastně rozkrást. Stát je náš a tak máme právo si jej rozebrat. Jo kupónovky. to byl geniální tah. My jsme si ten majetek státu vlastně rozebraly. V menším se tak dělo i s JZD a s podniky. Začalo se vše rozebírat, rozkrádat a rozkládat. Výsledek je znám. Pokud si pamatuji, jediný z věrchušky byl Zeman, který kupónovku odmítal a ani se jí neúčastnil. Přesto je pro mne dnes už nevolitelný.
12. 12. 2012 | 09:44

kluzoo napsal(a):

Jedine pozitivum rozdelenia je, ze nas proti sebe uz nikto nepostavava. Inak len pribudlo viac korytok pre nedotknutelnych. Clanok je uplne mimo, hoci vacsinou s autorom suhlasim.
12. 12. 2012 | 09:48

TomášL napsal(a):

Stařeček

Možná že není se na co ptát mladých (i když to považuji za blbost), ale budoucnost patří mladým a nikoliv starým. Tedy jejích názor je -ruku na srdce- důležitější jak názory starých...

Prostě jsem jenom napsal, že mladí netruchlí pro Československo, tak jako Vy netruchlíte pro R-U. :-)
12. 12. 2012 | 09:54

luk napsal(a):

Je to úplně prosté, Slováci se snaží jejich stát budovat a rozvíjet, naše politické reprezentace se ho po celou porevoluční dobu snaží jen systematicky rozkrádat, aby si kmotři mohli žít jako v ráji.
12. 12. 2012 | 09:56

Krupa Václav napsal(a):

Lubo, s rozdělením se už nedá nic dělat, osobně jsem s ním nesouhlasil. Je otázka kdo má na něm největší zásluhu. Tam patří dle mého i Klaus s Mečiarem. K postupnému rozkladu nebránili spíš naopak. A jako konkurenti v té situaci dosáhl každý svého. Jinak fandím slovákům už k vůli jejich přístupu k EU, a nebudu jásat nad těžkostmi, které EU ještě čeká. Mnohem hůř by nám bylo bez ní. Věřím, že to dojde jednou i euroskeptikům.
12. 12. 2012 | 10:00

Luba napsal(a):

Tomáši,
považujete snad neznalost a nezkušenost za ctnost?
12. 12. 2012 | 10:04

Klest napsal(a):

Tomáši L- ano, budoucnost patří mladým. Ale jaksi byste mohl pochopit že 16 letý má trošku méně srovnané názory a méně zkušeností a přehledu než třeba 60 letý. Tedy pokud na to duševně stačíte
12. 12. 2012 | 10:10

Stařeček napsal(a):

TomášL - tak mně prosím napište, jaký vztah mají k tomu Česku. Kladý, nebo jim je to Česko lhostejné. Máte pravdu, že záleží na jejich vztahu k tom Česku. Je ale kladný, nebo je jim to Česko lhostejné? Ač stár sedmdesátjedna let s nadějí na další život možná den, možná deset let, žiji mezi nimi a často se setkáváme. Nějak se mně ale zdá, že Česko pro ně je docela prázdný pojem. Co jim to Česko nabízí, jakou budoucnost? Neptám se co jim dává, ptám se co jim nabízí. Teď jdu na poštu s pohledy a rád si počkám na odpověď Vás, mldého člověka.
12. 12. 2012 | 10:12

Lítal napsal(a):

Luk- pavda- slováci začali n 60% ekonomické úrovně ČR, dnes mají přes 90% a jdou vpřed, do 2 let budou před námi ve všem.
U nás po r 89 opravdu jen rozkrádání a ničení.
Pokazili jsme snad úplně vše co šlo.
Pokud nebudeme mít jinou vládu, čeká nás jenom pád do propasti
12. 12. 2012 | 10:14

Čochtan napsal(a):

Slovensko je na tom líp ? Dovolím si pochybovat.
Slovensko bylo mnoho století Felvidék - Horní Uhry. Bez Čechů a jejich Československa by bylo Felvidék dodnes.
Maďarsko ztratilo po 1. sv. válce 60% svého území. S tím se velká většina Maďarů dodnes nesmířila a tato většina roste a je stále silnější.
Němci se se ztrátou Sudet,až na pár vyjímek, smířili. To mohu potvrdit, žiji mezi nimi skoro 45 let.
Tak kdo je na tom líp ? Slováci nebo Češi ?
12. 12. 2012 | 10:29

Ficovolič napsal(a):

Autor to v podstate vystihol. Môj súhlas.
12. 12. 2012 | 10:30

ZM napsal(a):

Lítal - máme vládu, ve které např. Ministerstvo průmyslu řídí, nebo spíše bych měl napsat, snaží se řídit :) vystudovaný lékař. Ministerstvo financí se snaží řídit vystudovaný chemik Kalousek. Předtím to byl "expert" na obranu :) "Expert" na obranu byl taky v minulosti lékař Barták. Na ministerstvu zahraničních věcí pospává lesník :) Ministerstvo školství se snažil vést vězeňský psycholog. Alespoň tam je nyní někdo kvalifikovanější, momentálně Fiala, který byl tuším rektorem VŠ. Ministrem zemědělství je momentálně vystudovaný strojař Bendl. Asi jako kvalifikaace stačí, že pěstuje koně :) Ministrině práce vystudovala ekonomický obor. Byla tam asi "nainstalovaná" jako "loutka", když už musel Drábek odejít. Drábek znal problematiku sociálních věcí asi podobně jako "elektrikář" Škromach :) Ale sitauce není tak špatná jak by se zdálo,protože na ministrem spravedlnosti byl i stále je vystudovaný právník :) Aspoń jedno ministerstvo. Na obraně je to ale tristní. Parkanová věděla o obraně asi totéž co např. Baudyš, Vondra nebo Peake, tedy skoro nic :)
Jaká je situace na Slovensku nevím, dění na Slovensku moc nesleduju. Ale vím jedno. Jestli tam bude vzrůstat populace nepřizpůsobivých, tak asi bude nutné postavit opět ploty na hranici, tentokrát na česko-slovenské :)
12. 12. 2012 | 10:33

seriózní chlapík napsal(a):

Největším záporem dělení územních celků v době globalizace a integrace se stal nárust korupce, nejhoršího patologického společenského jevu. Regionální a lokální geopolitika představuje příliš malý rybník, kde se všichni kapříci dobře znají. A Česko je z evropského pohledu takovým miniregionem. Podle toho to tady dnes taky vypadá.
12. 12. 2012 | 10:38

ZM napsal(a):

Ať se na to člověk dívá z jakékoliv strany, tak v ČR fuguje systém řízení dle venice Kocourkov (to je z té pohádky). V Kocourkově postavili budovu bez oken a pak se snažili nanosit dovnitř světlo v pytlech. Jestli si to dobře pamatuju, tak poměrně rychle v té pohádce pochopili, že okna jsou potřeba, protože základní princip je, že prostě budova musí mít okna. Ale v ČR mnozí zatím víc jak 20 let nepochopili základní principy právního státu. Proto jsme právě v takové situaci v jaké jsme.
12. 12. 2012 | 10:42

Sagner napsal(a):

Slovaci jsou na tom lepe s Nacionalismem, ale jinak cele byvale Ceskoslovensko ma Politicky Prujem a Infekci z demokracie jiz z 1.1.1993
12. 12. 2012 | 10:43

seriózní chlapík napsal(a):

ZM

..na špatném hrobě. Máme systém politických stran, nikoliv přechodnou vládu odborníků. Každý vámi zvolený politik se vám dnes bez ostychu přizná k tomu, že pro svůj resort není žádným odborníkem. Nepovažuje to za žádný handicap, spíše za přednost. Bohužel!
12. 12. 2012 | 10:49

Luba napsal(a):

Pozor!
Po této hloubkové sondě do štátu rozvinutého sociálně laděného kapitalismu s ľuďáckou tvárou se v dílně pana Peheho chystá další brizantní článek s názvem: "Ano kvótám pro ženy".

Tento hodnotný program vám v brzké době přinese Libor ...
12. 12. 2012 | 10:51

Lítal napsal(a):

Pehe, a proč jenom Slovensko. SKORO VŠECHNY STÁTY udělaly za posledních 23 let pokrok mnohem lepší než Čecháčkov , Podívejte se o kolik se zvedlo Polsko, Madarsko, Bulharsko, Pobaltské republiky, o kolik nám zase uteklo Německo, Rakousko, Švýcarsko, nemluvím o ČÍNĚ a Rusku.
12. 12. 2012 | 11:01

resl napsal(a):

Slovensko vydělalo na kladném přístupu k EU, jinak je to stát nestát, stejně jako Česko. Fico je předělanej komouš, naštěstí mladší, takže všechny výhody od unie chápe a snaží se je taky vyssát. Nejvíce vydělali Slováci na měně eura, právě toho, co zakázal Klaus guvernérovi Singerovi, aby vůbec o tomto mluvil. Brzy už to bude jedno, kdo z kterého státu pochází, jen si musíme ještě projít bolševickou vzpomínkou komoušů a jejich házením klacků pod nohy.
12. 12. 2012 | 11:06

frňous napsal(a):

Není na škodu,když už jsme u srovnávání v prostoru i srovnání podle druhé časoprostorové veličiny -času:

skóre ekonomických výsledků "sportovního zápasu":
normalizace : samet
(premiér L.Štrougal +KSČ+SSSR) : (premiér M.Zeman+Velká koalice (ODS+ČSSD)+EU)
? : ?
Nakolik to kdo tipujete číselně? Výsledky něco pozitivního představující pro život obyčejných lidí.

Podotýkám ,že Zeman byl premiérem 4 roky a pak hned aspiroval na presidenta,zatímco Štrougal by premiérem 20 let a na presidenta neaspiroval,ostatně proti Svobodovi a Husákovi by měl pramalou šanci,protože krom normalizátorů je uznávali i nenormalizátoři-ančto oba byli kdysi vězni padesátých let,Husák 12 let dokonce,zatímco Štrougal byl ministrem již za A.Novotného a déle než Lenárt,který ale zase byl premiérem krátce.Chartisté byla naprosto výjimečná společenská skupina,stojící tehdy mimo tehdejší masy lidí ve všem.
Zajímavé je,že "normalizace" byla na rozdíl od dějin do roku 1968 "dvacetiletkou",předtím byly pětiletky .Takže v tom smyslu se Zeman zase vrátil k pětiletkám -dětem Rudého Února 1948.
Na české politice je Vzkříšení a Znovuzrození bývalých politiků hodně patrné u spousty protagonistů bývalých dekád politiky,na čas zatlačených do pozadí-
v Čechách prakticky po Únoru 1948 neexistuje jediná politická mrtvola,dokonce ani ti popravení z let padesátých.
L.N.Tolstoj :"Vzkříšení".Hrabě Tolstoj vede.Jak říkával Lenin:Tolstoj je zrcadlo ruské revoluce
Ráj pokrytectví a falše-ČR je v tomto absolutní světová jednička mezi národy a státy.
12. 12. 2012 | 11:09

frňous napsal(a):

oprava :Štrougal byl premiérem
12. 12. 2012 | 11:14

český maloměšťák napsal(a):

TomášL napsal(a):
Stařeček

Možná že není se na co ptát mladých (i když to považuji za blbost), ale budoucnost patří mladým a nikoliv starým. Tedy jejích názor je -ruku na srdce- důležitější jak názory starých..."

12. 12. 2012 | 09:54

..........................

V tom případě doufám, že vám je minimálně devadesát osm.

P.S. Kolik knih jste přečetl o tomto víkendu ? Šest ? Hmm - včetně Hegelových Dějin Filozofie ?
:D

Znáte knihu " Ukradená budoucnost" ? Ne ?
Já taky ne.
Ale píše se v ní , jak staří přestali živit mladé a tak civilizace zkolabovala.
Celý děj se odehrává v ptačí budce.
/jistěže se jednalo o civilizaci ptáků - cožpak lidé žijí v nějaké budce ?/
12. 12. 2012 | 11:18

bohorodičko napsal(a):

slovensko je na to lepe. za spravedlivé vlády soudruha fica je tam nezaměstnanost jenom 15% zatímco u nás za pravicové asociální vlády, nejhorší od bílé hory, je nezaměstnanost celých 8%.
12. 12. 2012 | 11:21

seriózní chlapík napsal(a):

frnous.

Můžeme si udělat menší saldo.

Levá strana: rozpad průmyslu, propad ekonomiky, konec potravinové soběstačnosti, strmý nárust kriminality, legalizovaná kriminilita (bílé límečky), pokles konkurenceschopnosti na zahraničních trzích, pokles spotřeby domácností, snížení kupní síly obyvatel, zhoršení lékařské péče a její dostupnosti, nárust zadlužení státu a trend vedoucí k dalšímu prohlubování tohoto vyjmenovaného stavu v příštích letech.

Pravá strana: nevládnou nám komunisti a neexistuje centrální plánování (SPK).

Vyhodnocení bilance je individuální.
12. 12. 2012 | 11:23

SuP napsal(a):

seriózní chlapík -
Chlape, co je na vás seriózního?
12. 12. 2012 | 11:29

frňous napsal(a):

to seriózní chlapík:

já myslel odpovědět číselně dle parametrů kvantity jako třeba :

Štrougal : postZeman
metanol :0 :36 obětí (Zemanova vláda roku 1999 vyřadila zákonem metanol ze zvláště nebezpečných jedů-uvádějí to Britské listy )
nájemné 1 : 20 (nyní dvacetkrát vyšší nájemné)

platy : 1: 5

atd
12. 12. 2012 | 11:30

vasja napsal(a):

Klaus, Klaus, Klaus.......
Na consiliu bych navrhoval kastraci.
12. 12. 2012 | 11:40

Vysedlina napsal(a):

Když se něco hodnotí, tak se mluví o nějakém časovém úseku, jako ocamcáď pocamcáď. Já bych hodnocení zatím nechala být a vrhla se do víru událostí. Je toho dost. Např. vstoupila do KSČM. Kdysi mi to uteklo. Nebo odjela zachraňovat Afričany. Nebo se vdala v Evropě za muslima. Také bych mohla pěstovat řepu. A tak. Svoboda je fajn.
12. 12. 2012 | 11:53

Vysedlina napsal(a):

Tak nic. Kohoutek se nechce rozvést a do KSČM vstoupit, to by mě zabil. S ostatním je to podobné. Řepu, v tom mi nebrání, ale jen červenou !!! Svoboda je fajn.
12. 12. 2012 | 12:01

suremi napsal(a):

to český maloměšťák :
vyjadřujete se dost složitě,takže většina Vám neporozumí a přesune se na blog,na který jejich rozum stačí (desetinásobek čtenářů u blogu Janečka-Landy právě).
Ale v duchu Hegelových Dějin:třeba ač kníže Metternich-absolutismus -je znám jako zapřísáhlý odpůrce svobod a demokracie-ultrašpicl-přece jen mu nelze upřít pravdu v jeho výroku:"I rakovina je důležitý politický faktor".Zcela obdobně je dnes politickým faktorem v ČR metanolová aféra a byly i povodně s oběťmi na životech.Ne,že v tomto Metternich nemá pravdu.
Brežněv s Metternichem mají jeden výsostný společný znak:za jejich kurately neproběhly třicet let války,byť v jiných dobách.Zatímco u jejich předchůdců -Napoleona a Stalina byly ztráty na životech válkou stejné:20 milionů Francouzů a 20 milionů Sovětů.Pravda Napoleon toho skore dosáhnul za téměř bezmála 30 let-to je 6x delší časové období než trvala druhá světová válka se Stalinem.Stalinova "časová hustota obětí " připadající na rok války byla tedy 6x vyšší než Napoleonova.Řeč jde o účinnosti modernějších zbraní vůči starším.
12. 12. 2012 | 12:33

Jaryn napsal(a):

protože tam umí rozeznat LTO od nafty!
12. 12. 2012 | 12:34

Yosif K napsal(a):

bohorodičko napsal(a):
slovensko je na to lepe. za spravedlivé vlády soudruha fica je tam nezaměstnanost jenom 15% zatímco u nás za pravicové asociální vlády, nejhorší od bílé hory, je nezaměstnanost celých 8%.
12. 12. 2012 | 11:21
Nedivate se na vec socialisticky - byt na podpore je socialisticka ctnost - navic chronicky nezamestnani z 90% voli socany. Nezamestnanopst na Slovensku je tedy pro socalisty positivni vec!

Podobne smeruje Hollande ve Francii - navrhuje zrusit domaci ulohy - vice lidi bude hure vzdelanych, vice lidi budce zavislych na socialnich davkach, vice lidi bude volit socany. Cilem sociku je rovnost v ignoranci, chudobe a socialnich bludech......
12. 12. 2012 | 12:43

cream of the crap napsal(a):

analytik
Vaše časně ranní myšlenka mi připadá velkolepá.
Jen přichází trochu pozdě.
Nemohli bychom teď zkusit udělat stejný obchod s Peakovou?
Na čo sú takým Slovákom Tatry.
12. 12. 2012 | 13:03

Ficovolič napsal(a):

Yosif K: Zaujímavé, koľko je na tomto fóre odborníkov na Slovensko :-) Tak len taká pikoška stará asi 1 hodinu. Slovensko dnes odsúhlasilo odpredaj minoritného 49% balíka akcií (doteraz vo vlastníctve nemeckých a francúzskych akcionárov) do rúk českého EPH spôsobom, kedy nový minoritný akcionár síce získava ich minoritné podiely v distribučnom a tranzitnom podníku (ktoré robia najväčšie percentá zisku), no štátu sa vracia naspäť 100% !!! kontrola v matke SPP, ktorá má pod kontrolou cenotvorbu domácnostiam a podnikom. Štát tak získava naspäť manažérsku kontrolu (a napríklad aj vlastníctvo obchodnej známky) v SPP matke (a aj zvyšný podiel), o ktorý ho pripravila pravicová vláda M. Dzurindu. O vplyve na cenotvorbu ani nehovorím. Ani si neviete predstaviť, ako u nás pravicoví ekonómovia a politici kvičia už do včera (ako prasatá pred porážkou).

Luba: Vám to už tlačí na mozog, zdá sa mi. Robte s tým niečo.
12. 12. 2012 | 13:04

Marcela napsal(a):

A proto jsou Hyper, super a megamarkety v České republice plné slovenských prodavačů a pokladních. Doma mají tolik dobroty, že museli utýct k nám.
12. 12. 2012 | 13:04

TomášL napsal(a):

Až nyní jsem se dostal k PC...

Lubo

ta je vlastní i starším lidem, nejenom mladým.

Stařečku

Nabízí jim všechno i nic. Jenom na nich záleží, co si vezmou a co ochutnají, tak jako Vy jste měl tu možnost, drahně tomu let...
Třeba za sebe, jako ten mdlý... Nabízí mi žití ve fungujícím státě s nízkou kriminalitou, fungujícím státním aparátem, zdravotním i sociální zabezpečením, vzdělání pro mé děti, pěknou krajinu, pěkné holky :-), relativní svobodu... Vlastně všechno to co Vy berete za samozřejmé, ale která samozřejmostí ve světě není.
Se vší úpřímnosti, nejspíše máte šediny na hlavě, ale o světe za hranicemi toho takřka moc nevíte... :-)
12. 12. 2012 | 13:23

tatry ostatně patří J&T. napsal(a):

Ficovolič
Vy rozeznáte nějaký český holding od slovenského monopolu?
Pro mě jsou to všechno stejní Pápayovci.
12. 12. 2012 | 13:29

Glosator napsal(a):

PŘEDEVŠÍM, Slovensko nevyhazuje 50 miliard ročně na "podporu OZE." PROTO elektřina na Slovensku ZLEVŇUJE, v Česku ZDRAŽUJE do té míry, že toto zdražení potápí celou ekonomiku! A to stát ještě zisky fotovoltaických tunelářů dotuje ze státního rozpočtu aby zdražení pro firmy nebylo tak likvidační!
Připomínám, že šílenost, zvaná "sociální karta" je "zdůvodňována" tím, že stát ušetří 0,25 miliardy. Fotovoltaika přijde občany ČR v příštím roce na 45 miliard, to je VÍCE, než všechny Kalouskovy škrty dohromady!
12. 12. 2012 | 13:30

Ficovolič napsal(a):

Tatry ostatně...: Rozumiem tej skepsi, aby ste rozumeli môjmu optimizmu, museli by ste vedieť, ako bačovali v SPP nemeckí a francúzski akcionári (pravidelné ročné návrhy na zvýšenie cien plynu dománostiam o 20, 30 %, atp.). Mňa teší trend: Dzurinda pred 10 rokmi rozpredával, Fico teraz skupuje (teraz SPP, za prvej svojej vlády získal pod kontrolu TRANSPETROL, ďalší strategický podnik). Kiežby sa podarilo to Slovensko aspoň trochu v tomto ohľade postaviť na nohy.
12. 12. 2012 | 13:34

babočka napsal(a):

Pan Pehe mi připadá jako agent cizí rozvědky. Asi mu není známo, že v České republice pracuje více Slováků než Čechů opačně. Klaus má s nepolitickou politikou plnou pravdu. Nemají tam tolik rýpalů jako je pan Pehe. Nebýt Čechů, tak by Slovensko dnes neexistovalo.
12. 12. 2012 | 13:34

Věra napsal(a):

Pan Pehe je velmi negativistický vůči všemu českému. Podle toho jeho komentáře vypadají. Vždy dojde ke stejnému závěru: Češi si na rozdíl od všech národů neumějí vládnout a důvodem je, že, jak neustále při každé příležitosti omílá, vyhnali Němce. Přitom problémy, s kterými se potýká naše společnost jsou v okolních zemích obdobné, na východ od nás i mnohem hlubší a vážnější. To mu nebrání, aby prosazoval a nakonec i prosadil přímou volbu prezidenta podle slovenského vzoru. Prosím Vás jen o jedno, abyste mi napsal, na které vysoké škole přednášíte, aby se moje dcera po složení maturity takovému ústavu obloukem vyhnula.
12. 12. 2012 | 13:40

yt napsal(a):

Mají Slováci vyšší kupní sílu?
Mají nižší nezaměstnanost?
12. 12. 2012 | 13:41

prorok napsal(a):

Predehnala nas uz i KLDR, ostatne moralne uz davno. Vim o cem mluvim. Deti jsou tam ciste oblekane a slusne zdravi. Lide jsou sice spise zadumani, ale nejsou namysleni, hledi vzprima do oci a vyzaruje z nich pratelstvi a uprimnost. Zivotni prostredi je prostsi, jednodusi, neni tam tolik svinciku a odpadku. Jidla jsou stejna uz po staleti, tradicni, jednoducha, ale syta, nezamorena ochucovadly a vsemoznym chemickym svinstvem. Nikde jsme take nevideli prezrane obezni lidi, ale nikdo nehladovi, zvasty o hladomorech jsou dle mistnich jen propaganda. Lide i cela zeme se prizpusobuji tomu, kolik se doma urodi, nebot jsou setrni a ohleduplni k prirode, na ktere zavisi. Netvrdim, ze je je to zeme dle meho gusta, ale jak to rika stare prislovi?: "Je lepsi s chudobnym bloudit, nez sedet za stolem s pokrytcem.
12. 12. 2012 | 13:42

dalimír napsal(a):

Marcelo přesné ! At si pan Pehe nastaví svůj barometr podle migrace romů a pak teprve dojde k poznání pravdy ! Navíc pokud by se o tyhle vykuky kteří přivandrovali z východu plundrovat českou kotlinu měla starat sama slovenská vláda tak nevím nevím jestli by jim na to to jejich slavné euro stačilo ! Pochybuji ! Také by mne zajímalo jestli v české rep. existuje nějaká procentuální hranice pro pracovní místa pro slov.občany ? Když tolik nezaměstnaných mladých čechů a moraváků musí bez práce na podpoře živořit ? To vám pane Pehe nevadí ! Co je moc ,to je moc ! Raděj sklapnite ! Víte kulové o životě ! Dl
12. 12. 2012 | 13:46

čistič bot napsal(a):

no nevím jestli se mají lépe, když se půlka národa přesunula do Prahy, možná že právě proto se mají aspoň tak jak se mají.. ale jinak "minulé bitvy a přízraky minulosti" ze závěru článku nadšeně podepisuji!
12. 12. 2012 | 13:47

Gustáv Kočí napsal(a):

Proč je na tom Slovensko lépe než Česko?

To ví každý slušný a poctivý člověk. Protože leží dál od USA.
12. 12. 2012 | 13:47

dočasný občasník napsal(a):

úžasné, pane Pehe, opravdu úžasné,
Slovensko je na tom lépe než Čechy, fajn, - Tak proto se Slováci masově táhnou do Čech, aby na tom byli hůře. Pokud tomu nevěříte, navštivte nějaký superhypermarket - za pokladnou většinou Slovenky, sem tam Češka, sem tam Ukrajinka. Denně potkávám nějakého toho Slováka, který na tom nechce být lépe na Slovensku a zajišťuje si trvalý, pokud možno ubohý pobyt v Čechách. Od doktorů, inženýrů, přes OSVČ, podnikatele i obyčejné zaměstnance. Asi jsou Slováci masochisti a rádi trpí v Čechách.
Dle Vaší logiky je na tom asi nejlépe Cuba a Severní Korea. Kubánci a severokorejci jsou tak šťastni, že neváhají ze svých rájů prchat na vratkých lodičkách, případně plížením a plazením přes čínské území do špatných podmínek buď na Floridě nebo do Jižní části korejského poloostrova.
Pane Pehe, Vy jste tedy génius !!
12. 12. 2012 | 13:57

Ernesto napsal(a):

proroku souhlsím s Vámi ! Mě také hodně vadí že američané vystřelují do vesmíru balistické rakety už padesát let a nikdo je stále nebuzeroval co že si to dovolují ! Ovšem Severní Korea ta nemůže ,podle OSN nato že prý nemá právo ! Nadarmo se neříká ,čí chleba jíš toho písen spívej ! To plně potvrzuje bratrstvo v Org.spoj.národů ! Fuj tajb, to je teda na světě spravedlnost ! E Th G
12. 12. 2012 | 13:57

taky mají blíž do Dněpropetrovsku napsal(a):

Gustáv Kočí
To je relativní. Záleží na tom, z které strany se na to díváte.
Jako u všeho.
12. 12. 2012 | 14:04

Kelt napsal(a):

V ČR budou dnes jmenování v pořadí již ani přesně nevím, jestli čtrnáctý,či patnáctý další ministr této vlády za dva roky.
Pravice tady vládne již šest let a chce se dočkat řádného konce.
Pokud bude pokračovat současný trend,/a o tom nemůže být pochyb,neb jakákoliv opatření k tomu,aby setupný trend byl zastaven a nastal růst,tak mají zpoždění minimálně jednoho roku/tak se z recese a doprovodných negativních jevů nevyhrabeme.
SR nabrala zcela jiný kurs-její ekonomika roste a pokud ho Ficova vláda nezmění /proč by to také dělala?/,tak v roce 2014 se dočkáme překvapení-nemyslím,že pro nás příjemného.
Fico ví,co chce a dokáže to prosadit.Je to razantní politik s vizí.
Nečas je loutka/a bohužel mnohokrát usvědčený lhář/v rukou kmotrů,což se jednozančně ukazuje na posledních vládních personáliích a naprosté absenci jakékoliv vize.
12. 12. 2012 | 14:07

František napsal(a):

Mám rád Slovensko. Velice rád tam také jezdím, vždyť ze Zlína to nemám daleko. Již na střední škole v roce 1956 nám profesor zeměpisu říkal: "Pamatujte si, že Slovensko nás předstihne." Měl pravdu, a víte proč?

Na Slovensku jsou daleko více poctiví lidé. Tam není tolik přetvářky. V tom to vězí. Nelhat a nekrást. On to říkal již také TGM, ale tento prezident snad ani do Prahy nepatřil. Tam lépe zapadá Václav Klaus a jemu podobní chytráci. Nakonec uvidíme, koho si teď dáme do našeho čela.
12. 12. 2012 | 14:12

Hrdy Slovak napsal(a):

Cesko ide dole vodou a Slovensko zrychluje. Porevolucny vyvoj je dokazom toho, ze kto na koho doplacal. Keby Slovensko nemuselo prejst Meciarizmom tak sme uz uplne inde ako Cesko. Cesko sa od revolucie topi v tom istom a posledne roky je politicky, ekonomicky a aj spolocensky prepad do oci bijuci. Slovensko len tak dalej!
12. 12. 2012 | 14:13

Starý napsal(a):

Vím, že peníze nejsou všechno.
Ale i proto se ptám, proč Slováci jezdí masově dělat do ČR mizerně placené práce ? Podívejte se na prodavačky a uklízečky v hypermarketech a na dělníky na stavbách. Mít EURO ještě neznamená být v pohodě vážený pane mysliteli.
Řeči všech odborníků a politiků je třeba brát s rezervou.
Jedinou výhodu Slováků vidím v tom, že zatím nejsou tak rozežraní jako my Češi.
My máme zase tu výhodu, že zatím nemusíme tolik přispívat na předlužené EUROsoudruhy.
12. 12. 2012 | 14:14

Al Jouda napsal(a):

Falešní proroci stále existují .......
12. 12. 2012 | 14:15

Gustáv Kočí napsal(a):

Od Řípu.
12. 12. 2012 | 14:17

Hrdy Slovak napsal(a):

Odpoved na otazky, ze preco je v Cesku dost Slovakov. Lebo Slovak vie pohnut zadkom a za pracou vycestovat ak si ju vie v zahranici najst lahsie.

Preco ceske firmy uprednostia Slovakov? Lebo su produktivnejsi. A v Cesku najdes Slovakov v kazdej profesii - od predavaciek az po managerov, specialistov a doktorov.

Cech sa bude radsej stazovat, ze nema pracu, ale pohnut zadkom nevie.

Tolko k tym poznamkam o Slovakoch v Cesku:DDD Cesko moze za slovensku pracovnu silu len a len dakovat. Aj slovaci v Cesku tvoria ceske HDP! Aj vdaka slovakom pracujucim v Cesku, ktori tam odvadzaju dane a podielaju sa na spotrebe su zabezpecovane prijmy do ceskeho rozpoctu! Cesko moze byt len a len vdacne!
12. 12. 2012 | 14:22

Ficovolič napsal(a):

Dnes zverejnený prieskum agentúry MEDIAN: SMER-SD 49,3%
12. 12. 2012 | 14:27

neo napsal(a):

Víte kde se berou Slováci?

V Hlohovci.

Je tam Slovakofarma.
12. 12. 2012 | 14:39

buldatra napsal(a):

Moře modré, modré moře
všude nejlíp, doma dobře.

Myslitel Pehe mi připomíná papouška, toho mluvícího okřídleného tvora.
Jsou-li dva papoušci v kleci a oba dostanou naprosto stejný kousek jablka, vydá se papoušek sežrat nejdříve ten kousek, který není jeho, ale toho druhého papouška. A když nesežrat celý, tak alespoň kousek uždibnout a pak honem rychle zhltnout kousek svůj.
Přitom, jak se sune ke kousku svého parťáka, neustále pokukuje po tom svém kousku, aby mu ho někdo náhodou nesežral.
A když se neodhodlá sežrat ten kousek parťákovi, alespoň ho po očku sleduje a přešlapuje na bidýlku a je na něm vidět, že přemýšlí, jak to provést a jak mu ten kousek závidí, ač má kousek svůj.

Ti Slováci mají stejně holou prdel jako my.
A pakliže jsou na tom v něčem o chlup lépe, měli bychom být rádi a přát jim to z celého srdce.
Nevím, jak z Prahy, kde dlí Pehe, ale od Brna se to tak jeví.
12. 12. 2012 | 14:40

dalimír napsal(a):

Hrdý slováku hýbajte si zadkom sami u vás doma ! Máme svých nezaměstnaných dost ! Také romy kteří mají vaši národnost si vemte nazpět když se vám tak doma daří ! Není o co stát ! Dl
12. 12. 2012 | 14:42

Ficovolič napsal(a):

Neo: Už nie je :-) Už pred rokmi ju kúpila Zentiva a teraz si veru nie som istý, či ešte aj tá Zentiva vôbec existuje.
12. 12. 2012 | 14:44

Josef napsal(a):

Není to úplně vyčerpávající ,ale je vtom hodně pravdy Češi,Moravané a Slezané se po celou dobu I.rep. uskrovňovali ,aby se Slovensku pomohlo.Přišel Mnichov a první rozpad.Aby nepatřilo Slovensko mezi poražené státy rádi se připojili k Česku i když poprava jejich prez. Tisa byl zlý čin, opět se Slovensku pomáhalo.Trochu jiný byl průběh vítězného Února na Slovensku,tam byla Demokratická strana a teprve potom komunisti.Komunističtí prez.drželi Slovensko hodně zkrátka,až Novotný to prohrál,Slováci dovedli využít r.1968 k prosazení své nacionality a byla vytvořena federace.Prez. Husák si byl vědom této skryté touhy ,ale byl respektován.Změnou pol. systému v r.1989 a urvání prezidentstvíV.Havlem to již bylo jen otázkou času,kdy se Slovensko odtrhne.Bylo to rychlejší ,jak kdo očekával.Ve vyjednávání V.Klaus ustupoval v hosp. a měnových zaležitostech až na krajní mez.Opět jsme prohráli.Mečiar jejich hosp. moc nepomohl,ale mnoho toho nepokazil.V Česku se kořistilo neúměrně až se dospělo do současné situace,ale stále jsme na tom lépe v průměru lépe,ale nemusí to dlouho trvat a budeme předstiženi Slovenskem .
12. 12. 2012 | 14:54

buldatra napsal(a):

Hrdý Slováku,

Buďte si hrd dle libosti, hrdobče.
Nic proti tomu...
Ale, znáte to.
Jen abyste to zas s tou hrdostí poněkud nepřepískli a nemuseli dělat třetí revoluci.

(mě osobně se líbí například francouzská restaurace na Údolní v Brně, kde je dobrá chálka a la France a pokaždé mě obsluhoval někdo, kdo hútoril. Přičemž obsluhoval hrdě...)
12. 12. 2012 | 14:56

resl napsal(a):

Gustav Kočí 13:47,

výborný vtip, jen ho nemůžu pochopit. díky r.
12. 12. 2012 | 15:00

Stařeček napsal(a):

TomášL 13:23-šediny na hlavě mám o světě toho moc nevím, zato toho vím dostatek o naší republice od války dodnes. Vy píšete: "Třeba za sebe, jako ten mdlý... Nabízí mi žití ve fungujícím státě s nízkou kriminalitou, fungujícím státním aparátem, zdravotním i sociální zabezpečením, vzdělání pro mé děti, pěknou krajinu, pěkné holky :-), relativní svobodu... Vlastně všechno to co Vy berete za samozřejmé, ale která samozřejmostí ve světě není." Tak vážený mladý Tomáši to všechno tu bylo už za komunistů a v lepším stavu. Třeba taký Váš blábol jako: fungující stát s nízkou kriminalitou-fungující státní aparát-zdravotní i sociální zabezpečení-vzdělání pro mé děti. To co já považuji za samozřejmé tu bylo už před dvacetitřemi lety a tato vláda to tvrdě ořezává. Svojí neschopností na straně jedné a všehoschopností na té druhé straně. To zdravotní zabezpečení poznáte až budete stár a nemocen. Já jsem třeba jenom za posledních dvanáct měsíců dal cca 20000 Kč za injekce, další tisíce za kontroly a nutné léky a jenom si nemyslete, že ten strop doplatků za léky je pravda. Ano, to ale musíte nasbírat z léků, kde pojišťovna doplatky přiznává a tyto jsou každoročně ořezávány a jestli mně byly nějaké peníze vraceny, tak dnes už ne a to beru stejné léky několik let. Hezké holky tu byly přede mnou a budou i po Vás. Bohu dík. Jinak to heslo: mládí vpřed a staří na svá místa už znám od dětství. Nic se nezměnilo. Proto mne také ještě z mého bývalého podniku zavolají na výpomoc a tak si ty léky můžu dovolit. Těm mladým mamánkům se učit nechce a tak jenom v naší ulici je jich několik a maminky je drží pod rubáčem, krmí je, šatí, hřejí u pece a říkají: mně je s ním doma dobře. Tož asi tak Tomáši. Ono i tobě to mládí uteče a budeš se těšit alespoň pohledem na ty hezké holky. To si ale budeš muset napřed tvrdě zaplatit léčení těch očí, aby si je alespoň viděl.
12. 12. 2012 | 15:13

a bohorodič zas hraje na sociální strunu napsal(a):

Dneska dostal neo nějaký vtipálek.
Jindy jen suše přepisují mantry z příruček a deska už druhý vtip.
Až na to, že ten s osram žárovkou byl původně židovský, ne bačovský.
12. 12. 2012 | 15:27

Desiderius napsal(a):

Slováci jsou na tom lépe,protože nemají rusofila-agenta Klause a jeho zločineckou ODS.
12. 12. 2012 | 15:29

Pepa Řepa napsal(a):

buldatra
nadkolego,kápl jste na to.
Pořád dumám, v křížovce je papoušek na čtyři.
LORA, povídá žena.
Kdepak! PEHE
Vyluštil jste tajenku!
12. 12. 2012 | 15:35

neo napsal(a):

a bohorodič zas hraje na sociální strunu :

i vtipy se vyvíjí....

btw: nikdy jsem žádnou mantru z žádné příručky nepřepisoval.
12. 12. 2012 | 15:38

mb napsal(a):

Pehe dobře ...
12. 12. 2012 | 15:38

Ipobas Peter napsal(a):

Keby Ste nám vrátili tých cigáňov to by sme nejako zvádli veď ani nevieme koľko ich máme pri poslednom sčitaní ľudu ich bolo menej ako za komančou štatistická chyba len 100% Ale keby Ste nám vrátili KArpackých Nemcov výkomnú, vzdelanú mešinu, ktorú sme vysídlili len preto, že sme boli ČSR boli by sme Vám vďaný v EU by sa nám náramne hodila.
12. 12. 2012 | 15:50

Luba napsal(a):

Mimochodem ...
Konečně se ví, jak to bude s klíčovým datem z mayského kalendáře.

Grygar se včera prokecl, že 21. 12. 2012 konec světa nebude. Mayové to prý nedopsali, protože jim došel kámen.

V ten den prý pojde ňákej Klaus. Čort znájet, co to je ...

Toto rozluštění dávné záhady pošlo z historicismu.
Totiž: jiný podobně kvalitní státník zemřel 5. 3. 1953.
12. 12. 2012 | 16:00

bohorodičko napsal(a):

yosif k,
také mě už to kolikrát napadlo, že socańi vytvářejí chudinu záměrně. generální tajemník paroubek moc dobře věděl, proč kandiduje ve volebním obvodu chánov a né v praze.
12. 12. 2012 | 16:05

podělejme se jako bratři napsal(a):

Peter
On Masaryk za každou cenu chtěl Prešpurk kvůli tamním Němcům. Taková perlička.
Teď vám ale můžeme dát jen Bernda Posselta, jestli ho chytneme. Mám obavu, že vás to nevytrhne.
Tlustý je ovšem dost.
12. 12. 2012 | 16:10

Ferdinand napsal(a):

Opět špatná úvaha. Autor patrně na Slovensku nikdy nežil. Pak by musel vědět, že občanská společnost (tj. spolky, sdružení a pod.) je na Slovensku na nižší úrovni. Spolků diskuzí a pod. je méně a nevyvíjí takovou rozsáhlou činnost jako u nás. Korupce je na Slovensku zhruba stejně rozšířená, jako u nás. O úrovni právního státu svědčí to, že žádného vysokého politika (na rozdíl od nás) za korupci zatím neodsoudili.

VYšší hospodářský růst spíše souvisí s nízkou korporátní daní a reformou trhu práce a spotřebitelskou náladou. Konec konců rozdíl v růstu v tak krátkém obodobí nemůže souviset s parametry jako je právní stát a pod.
12. 12. 2012 | 16:13

Yosif K napsal(a):

Glosator napsal(a):
PŘEDEVŠÍM, Slovensko nevyhazuje 50 miliard ročně na "podporu OZE."
12. 12. 2012 | 13:30

No - jeste to chce vzpomenout si za ktere vlady byla tato prasecina - podpora OZE - schvalena. Nebylo to nahodu za socanu?

Podpora OZE cini za rok tolik jako cirkevni restituce za celych tricet let.....
12. 12. 2012 | 16:24

Yosif K napsal(a):

Ficovolič napsal(a):
..............no štátu sa vracia naspäť 100% !!! kontrola v matke SPP, ktorá má pod kontrolou cenotvorbu domácnostiam a podnikom. Štát tak získava naspäť manažérsku kontrolu (a napríklad aj vlastníctvo obchodnej známky) v SPP matke (a aj zvyšný podiel), o ktorý ho pripravila pravicová vláda M. Dzurindu. O vplyve na cenotvorbu ani nehovorím......
12. 12. 2012 | 13:04
..gratulujem - skvela zprava. Managerska kontrola do rukou socanu!!! Vyborne!!!! Vitezstvi skandinavskeho sociku na dosah ruky!

To ted bude moci SPP zamestnat treba pul milionu lidi navic (hnusni kapitaliste maji zajem zamestnat pouze lidi kteri neco delaj....) - to aby se snizila nezamestnanost - Chavez to taky tak dela - dale snizit ceny elektriny a dale jeste statu vyplatit tucne dividendy aby mohl pridat na platech ucitelum!!! Jo a jeste poradne SPP zvyste dane - treba na 50% - je to bohaty a velky podnik, vsak on vyssi dane utahne......
12. 12. 2012 | 16:33

Rudi Koutek napsal(a):

Buvol napsal(a):
"... takže pane Pehe jsme si sem nejspíš měli znovu nasadiy sudeťáky, že jo? Ostatně jak chtěl havel po celou dobu svého "presidentování", viz nabídku kancléři Kohlovi na dvojí občanství pro ně .... a dnes už bychom nemuseli mít žádné starosti se státem, protože bychom nejspíš už žádnej neměli ....
12. 12. 2012 | 09:05"

Havel chtel dvoji obcanstvi pro sudetske Nemce? A Kohl to odmitnul? Neco takoveho slysim poprve v zivote.
12. 12. 2012 | 16:44

Míla napsal(a):

to stařeček
Stařečku to chce být nad věcí.Osobně jsem zažil všechny prezidenty počínaje dr.Benešem a konče p.Klausem.Válku jsem zažil jako kluk a pamatuji si všechny události počínaje Únorem a konče současností.V mnoha věcech se nenechám ovlivnit a ani přesvědčit.Při čtení některých příspěvků mlaďochů si říkám-hochu to přejde,býval jsem taky mladej a blbej,s jednostraným názorem na život.Takže stařečku nechte mládí ať se vykecá,názory bude měnit po první vážnější návštěvě
u lékaře,případně jako nezaměstnaný.Jinak Vám přejí
příjemné Vánoce a pevné zdraví.Jsem ročník 36.
12. 12. 2012 | 16:47

Pilgrim napsal(a):

Autor napsal: "Anti-mečiarosvká vzpoura byla svého druhu „revolucí proti postkomunismu“. U nás se tato „druhá revoluce“ nekonala."
Lze to říci prostěji a IMHO přesněji: "Slováci se dovedli vypořádat s Mečiarem. My jsme se nedovedli vypořádat s Klausem".
To je naše tragédie.
12. 12. 2012 | 16:49

Yosif K napsal(a):

Míla napsal(a):
to stařeček
Jinak Vám přejí
příjemné Vánoce a pevné zdraví.Jsem ročník 36.
12. 12. 2012 | 16:47
Ja vam taky preji pevne zdravi co nejdele - jste z generace mych rodicu. Vim jak to chodi.

Bohuzel i v "bezplatnem zdravotnictvi" kdo maze ten jede. Ani bezplatne zdravotnictvi neni zadarmo, kdyz neco potrebujete rychle atd atd. A to i v krajinach bajneho idealniho skandinavskeho sociku......
What about health? Denmark is one of the few OECD countries where the average life span has hardly increased since the early 1970s. In the early 1970s, Denmark was at the top in OECD comparisons; today it is closer to the bottom.

According to the politicians, this has nothing to do with poor quality at the Danish hospitals or long waiting lists for examination and surgery. They say it is due to the Danish people's habit of smoking and drinking. And yet, often one can read in the news stories of people who die preventable deaths simply because they were on a waiting list and unable to get care.
12. 12. 2012 | 16:57

Syčák napsal(a):

Češi vždy nejvíce prosperovali v nějakém integrovaném celku (Svatá říše římská, Rakousko, Československo). Jsme příliš malá země, zejména v dnešní technologocko-energetické době. Nacionalismus je pro všechny, ale pro nás obzvlášť, destruktivní. K prosperitě vede cesta uvědoměním si širšího kontextu v jakém se nacházíme. Tím je Evropa i internetem globalizovaný svět. Buďme avantgardou Češi, buďme Evropany!
12. 12. 2012 | 17:10

Míla napsal(a):

To Yosif
Docela jste mě potěšil poznámkou,že víte jak to chodí.
Tak že výrok pronesený poslankyní o tom,že důchodci jsou na špatné podmínky celkem zvyklí je na místě.Celkem by mne na tento výrok zajímal názor ne Váš,ale Vašich rodičů.Můj padesátiletý syn ji poslal do čeledi skotu.Jinak i Vám přeji hezké svátky a zpomalte.
12. 12. 2012 | 17:12

Pravda napsal(a):

To je zas srandovní blbost. Kam na tyhle blbiny Pehe chodí? Že to jesli se máme prý souvisí s občasnou společností. Blbost. Ekonomika se nerozvíjí podle toho jak je na tom občanbská společnost. Ta se rozvíjí hlavně podle toho jak dostatečně se podporuje podnikání a pokud mu stát příliš nehází klacky pod nohy.

A že se Slováci mají dobře podle toho, že mají Maďary? No to je parádní blbina. My zas máme Romy a nevidím, že by nám to pomohlo. To o zrcadlu a kulturní rozmanitosti je čistě ideologický blábol. I kdyby jsme si tu nastěhovali milion Maďarů,Němců nebo kohokoliv jiného tak na tom budem pořád stejně.
12. 12. 2012 | 17:39

Pravda napsal(a):

DOdatek: Rumuni mají taky na svém území Maďary a jsou na tom hůř než mi a Slováci takže to co říká Pehe je nesmysl.
12. 12. 2012 | 17:40

Stařeček napsal(a):

Míla, Yosf K a spol. Toto zatím není platforma pro vánoční přání, připojuji se ale k přání všem, kteří i různými názory chtějí přispět ke zlepšení situace v naší společnosti. Co se zdraví všech spoluobčanů týče, je zajímavé, že i přes veškerou péči zdravotních pracovníků a miliardovými nákupy zdravotních doplňků nás občanů, se zdravotní stav populace zhoršuje a nastupují nemoci (přímo epidemie), které tu nikdy nebyly. Divné ovšem je, že se to posunuje stále do mladších ročníků.
12. 12. 2012 | 18:02

a teč Hrdá Slovenka napsal(a):

To, že sa majú Slováci lepšie ako Češi pramení z mentality. Česi veľa rozprávajú a ručičky stoja. U Slovákov je to opačne, takže ekonomika napreduje a Slovensko prosperuje.
12. 12. 2012 | 18:06

karel napsal(a):

V čem je na tom Slovensko lépe než Česko? V platech? V nezaměstnanosti? Ve zdravotnictví? Ve školství? V kultuře?
12. 12. 2012 | 18:54

Carla napsal(a):

Musím reagovať jednak na autora, jednak na nick "hrdá Slovenka".

Na Slovensku je pri moci Smer - ktorý zabezpečuje "istoty" pre miliardárov a finančné skupiny. Ale veľa občanov verí vo Fica ako v Mesiáša, ktorý sa " o nich postará" ." V podstate prajem Ficovi, aby ostal pri moci celé 4 roky- aby bol nútený splniť svoje sľuby - ktoré sa samozrejme nesplnia. No a teraz už nemôže zvaľovať vinu na koaličného partnera, lebo vládne sám.
Pehe je ľavičiar a stále vychvaľuje len ľavicových politikov. I keď pochybujem, že Smer - sociálna demokracia je vôbec ľavica. Jej predstavitelia sú sami milionári, boháči napojení na finančné skupiny ( ministri: Počiatek na J a T, Vážny na miliardára Poóra, Zvolenská na Pentu, no a eštébak a miliardár Široký podporuje Smer ...) To je taká virtuálna ľavica. Ale stačí dať dôchodcom 50 eur vianočný príspevok a tí na všetko zabudnú.
Gašparovič - najsmiešnejší prezident v Európe, len poslušne plní želania Smeru. Jeho hlášky sú zdrojom posmechu a už vyvolali aj diplomatickú roztržku s Bosnou.
12. 12. 2012 | 18:57

Jan K. napsal(a):

"Grygar se včera prokecl, že 21. 12. 2012 konec světa nebude. Mayové to prý nedopsali, protože jim došel kámen.

V ten den prý pojde ňákej Klaus. Čort znájet, co to je ...

Toto rozluštění dávné záhady pošlo z historicismu.
Totiž: jiný podobně kvalitní státník zemřel 5. 3. 1953."
Občas člověk žasne, jací primitivové přišli na svět. A ještě se svojí blbostí zřejmě chlubí, jinak by sem nepsali.
12. 12. 2012 | 19:46

Elév napsal(a):

Máme trauma, že sousedi jsou na tom líp.
Pro někoho těžko, opravdu těžko se s tím vyrovnat.
12. 12. 2012 | 20:05

Luba napsal(a):

Jene,
díky za uznání!

Jsem rád, že Vás můj výkon zaujal. Nejhorší pro nás primitivy je lhostejnost a nevšímavost k neštěstí druhých.
12. 12. 2012 | 20:08

Ficovolič napsal(a):

Carla: A teraz skúste niečo z vlastnej hlavy. To, čo ste popísali už poznám od Štefanca, Kaníka, Mikloša, Dzurindu, Lipšica, atď.
12. 12. 2012 | 20:14

Jan K. napsal(a):

Luba:
Výskyt individuí vašeho typu je v první řadě neštěstí pro nás ostatní. Dokud nepojdou, nebude tady dobře.
12. 12. 2012 | 20:32

carla napsal(a):

to Ficovolič:
Sú to fakty. A tie sú odvodené z reality, nie preto, že to ktosi povedal.

Práve dnes Fico dá podiel v distribučných spoločnostiach plyn finančnej skupine, v ktorej je český milionár Kellner a JaT.
To, že Slovensko prehralo v sobotu arbitráž o nejakých 200 miliónov vďaka Ficovi ešte asi nevieš.
S ficovoličmi sa nemienim dohadovať teraz, počkám si na konci volebného obdobia, uvidíme tie "istoty" - haha ...
12. 12. 2012 | 20:46

mogula napsal(a):

Tyto akademické plky si snad navzájem opisujete. Ale tipnul bych, že Slováci jsou se svými politiky podobně natřesení.
12. 12. 2012 | 20:49

Ficovolič napsal(a):

Carla: A vieš aj o tom, že tie podiely patria nemeckým a francúzskym majiteľom SPP(ktorým ich odpredal Dzurinda a spol), takže Fico nikomu nič nedáva, len sa za štát vzdáva predkupného práva na tých 49% akcií, pretože štát na to nemá peniaze? A vieš aj o tom, čo výmenou za vzdanie sa predkupného práva štát získa? Pretože ja to viem. A je toho namojveru dosť, čo štát získava (napríklad 100% účasť v SPP materská firma) a vplyv na tvorbu cien (okrem iného). A btw: arbitráž bola o 25 mil eur (nie o 200 miliónoch), stále nie je vykonateľná (ten súd môže trvať ešte roky) a je to jedna z 2 arbitráží (druhú s Dôverou štát vyhral).

Takže ako som povedal, skús niečo z vlastnej hlavy a nie to, čo rozpráva pravica na tlačovkách.
12. 12. 2012 | 20:58

Luba napsal(a):

Mečiarův český protějšek Klaus a "povinná četba":

Klaus o nově vydané knize Hradního Hájka "Smrt v sametu":

"Knihu Petra Hájka považuji za pozoruhodnou, téměř za povinnou četbu pro každého, koho zajímá náš svět, jakkoli s autorem v mnohém nesouhlasím. Od autora se liším základním světonázorem.
...
Nicméně, Hájkovou knihu považuji za přínosné číst a v mnohém se z ní poučit za předpokladu, že se od této její polohy umíme oprostit.

Kniha je skvěle napsána a je nemilosrdnou politologickou a sociologickou kritikou současného postmoderního, postdemokratického, postpolitického světa a jeho hlavních protagonistů. Autorovu kritiku historické role Václava Havla (nikoli všechny Hájkovy, v této souvislosti použité expresivní a nadsazené výrazy) v podstatě sdílím.
Knihu k přečtení velmi doporučuji."

http://www.klaus.cz/clanky/3252

Citace ze "Smrti v sametu" uvedené na serveru Freeglobe:

"... Úspěšnými sametovými revolucemi od Berlína až po Moskvu bylo rozhodnuto: Cesta k Novému světovému pořádku - o němž se zatím ještě nahlas nemluvilo a jemuž, stejně jako projektu Světové vlády, se měl ještě několik let mediální mainstream vysmívat coby „šílené konspirační teorii“ - byla otevřena dokořán.

Do počátku třetího tisíciletí 11. září 2001 zbývala poslední dekáda pravidelné historie...

Krach „pražského jara“ se stal vůbec největším neúspěchem ve světovládném projektu konvergence. Invaze nejméně o jedno desetiletí zdržela „sametové zhroucení komunismu“ a přinutila tajné služby obou velmocí podstatně změnit plány. ...

Zafixování teze, že na západ od našich hranic funguje jakási „vyspělá demokracie“, od níž se musíme učit, srovnávat s ní krok, zákony, etické a mravní normy života, bylo a je dosud největším propagandistickým úspěchem havlistické mediokracie.
...
Václav Havel byl všechno, jen ne demokrat. Žil v nedemokratickém režimu, byl jím pronásledován a vězněn, ale demokracii nikdy nevěřil a opovrhoval jí. ...

Propagandisté studené války udržovali v omylech a iluzích veřejnost v obou částech rozdělené civilizace bezmála půl století. Ale stejně jako se prosadil omyl, že bolševismus byl komunismem či socialismem, tak se podařilo utajit, že poslední zbytky kapitalismu padly současně s Berlínskou zdí.

Nikdo si nesměl položit otázku, PROČ vlastně režim tak náhle zkolaboval. Odtud by totiž byl jen krůček ke zjištění, že nešlo o spontánní lidové povstání, ale o plánovaný a řízený dominový státní převrat v guberniích sovětské říše, o němž se „lid“ většinou dozvěděl až z médií.
Teprve pak vyrazil do ulic „zvonit klíči“ a zpívat hymnu. ..."

Zdroj:
http://freeglobe.parlamentnilisty.cz/Articles/2300-jeste-z-knihy-petra-hajka-kdo-ridil-zinscenovany-pad-komunismu-a-jak-skodil-vaclav-havel.aspx
12. 12. 2012 | 21:15

Luba napsal(a):

Reakce na Klausovu pochvalu ze serveru "SME.sk":

Havel bol v satanových službách, tvrdí kniha odporúčaná Klausom

Knihu Petra Hájka Smrt Sametu považuje český prezident za takmer povinné čítanie pre každého.

"PRAHA. Český prezident Václav Klaus odporučil všetkým na prečítanie knihu Petra Hájka Smrt Sametu.

Vicekancelár prezidenta v nej píše, že zosnulý prezident Václav Havel bol v satanových službách a bol nástrojom lži a nenávisti, píšu Lidové noviny.

"Knihu Petra Hájka považujem za pozoruhodnú, takmer za povinné čítanie pre každého," povedal Klaus.

Jeho blízky spolupracovník na seba strhol pozornosť už dávnejšie napríklad tým, že spochybnil existenciu Usámu bin Ládina, homosexuálov označil za deviantných spoluobčanov a odmietol darwinizmus slovami, že on z opice nepochádza.

"Václav Havel - či už vedome, alebo nevedome - ale v každom prípade aktívne, bol nástrojom lži a nenávisti. Vo svojej misii bol úspešný. A predsa prehral. Václav Klaus - či už vedome, alebo nevedome - ale v každom prípade aktívne, bol nástrojom pravdy a lásky. Vo svojej misii bol neúspešný. A napriek tomu zvíťazil," píše v knihe Hájek.

Vicekancelár smeruje v knihe k apokalyptickým víziám, ktoré spája s Európskou úniou. Lisabonskú zmluvu nazýva "ústavou nového väzenia národov".

Jej prostredníctvom vraj hovorí satan a veľa času do záverečného boja už nezostáva."

Zdroj:
http://www.sme.sk/c/6634633/havel-bol-v-satanovych-sluzbach-tvrdi-kniha-odporucana-klausom.html
12. 12. 2012 | 21:44

rejpal napsal(a):

Luba
To dělá to srdce v Bruselu... antikrist provokuje i ze záhrobí.
12. 12. 2012 | 22:05

Luba napsal(a):

Komentátor Bohumil Doležal: Václav Klaus, Česko a Slovensko

"Návštěva prezidenta Gašparoviče v ČR dala Václavu Klausovi, (jednomu z dvou hlavních protagonistů někdejšího „česko-slovenského vyrovnání“) příležitost vyjádřit se ke vztahům mezi oběma zeměmi. ...

Dnes, dvacet let po rozdělení, je Česká republika v hluboké politické (nikoli hospodářské, politické!) krizi, která otřásá samotnými základy demokratického uspořádání státu.

Je tomu tak přesto, že si to zatím nikdo u nás moc nepřipouští. Václav Klaus na to téma na společné tiskovce obou prezidentů prohlásil, že takové zbourání jakékoli autority a respektu k jakýmkoli autoritám ne Slovensku nenastalo.

Jistě, na Slovensku dokázali zbourat respekt k falešné autoritě Vladimíra Mečiara, která vyrostla v souvislosti s rozdělením ČSFR.

Nynější Česká krize naopak nemá s rozdělením někdejšího společného státu vůbec nic společného.
Zásluhy Václava Klause o pokojné vyrovnání se Slováky může popírat jen slepý. Zároveň má ovšem Václav Klaus velmi problematickou zásluhu na nynější politické krizi.

Není to krize důvěry v autority, ale krize důvěry v hlavní demokratické politické a ústavní instituce.

Klaus ji během svého prezidentování cílevědomě přiživoval a přiživuje soustavným házením klacků pod nohy prakticky všech vlád, co tu za dobu jeho úřadování byly, a neuváženým faktickým podrýváním evropské spolupráce.

Pokud jde o jeho autoritu, stojí před českou společností podobný úkol, jaký stál před Slováky v konfrontaci s Vladimírem Mečiarem.

A nenamlouvejme si, že politická role nynějšího českého prezidenta se očekávaným vypršením jeho mandátu uzavírá.

Podstatná věc je, že Václav Klaus není ze svého hradního trůnu nezaujatý a nezúčastněný komentátor obrovitého politického problému, který teď máme.

Naopak, je organickou a významnou součástí tohoto problému."

Zdroj:
http://bohumildolezal.lidovky.cz/texty/rs2848.html
12. 12. 2012 | 22:07

JardaV napsal(a):

Možná je to o tom,že Slováci vidí a viděli ve svých představitelích osobnosti,které jim opravdu něco daly.Náš unavený vyhulený pivní fořt zbavil naši zemi zbrojního průmyslu a mnoha dalších léty budovaných výhod.A pak se divil,že je blbá nálada.
V našem národě se ve skutečnosti nenašla jediná skutečná osobnost,za kterou by národ
šel.Nechali jsme si vnutit někoho,koho půl národa neznalo a ani ji neoslnil,a druhou půlku hluboce zklamal.Těch pár prdelkohujerů nemůže mluvit za celý národ.Já taky ne,a byl bych rád,kdyby příběh naší země byl ve skutečnosti jiný.
12. 12. 2012 | 22:52

Luba napsal(a):

A nebylo by nakonec více "Havlovské" zavěsit jim v Bruseli to srdce obráceně?

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropska-unie/fotogalerie/foto/522741/?cid=766018
12. 12. 2012 | 23:25

smutný pražák napsal(a):

Hrdá Slovenka
Ty ručičky jim opravdu jely. Po postavení sídlišť pro východniarské budovatele metra přestal v Praze na záchodcích a v hospodách být hajzlpapír. Dokonce odmontovávali i bezcenné bakelitové vodovodní baterie.

Zato ve všech průchodech a uličkích lidské exkrementy. Kisch kdysi v Praze napočítal asi 300 průchozích dvorů a pasáží. Všechny je museli zavřít.
12. 12. 2012 | 23:51

Pradědek napsal(a):

Slováci se dokázali zbavit Mečiara, Češi se ale nezbavili Klause.
13. 12. 2012 | 00:30

carla napsal(a):

a) tlačovky pravice ani ľavice nepozerám (ani správy, lebo sa ani dívať nemôžem na tú chamraď politickú), mám vlastnú hlavu, ale to ficovolič nepochopí. Myslí, si, že keď on počúva rady zo Súmračnej, my čo nehoríme láskou k R. F. , musíme to robiť tiež.

b) no bodaj by si mal pravdu, že vyše 20 melónov (predtým šlo o preklep) platiť nebudeme. Ale bojím sa len, že budeme. A ani ty si nie si v tomto istý (jASNé, žE TO NEPRIZNáš)

C)Zober na to jed, že JaT a Kellner by neliezli do nejakého podniku, keby na tom nezarobili majland. Sú to synkovia komunistických papalášov a eštébakov, ktorí zbohatli za Mečiara. No a voličstvo KSSmeru je vlastne z veľkej časti voličstvo HZDS.
d)Takto o 3 roky si môžeme pred voľbami podebatiť - ja som zvedavá na tie "istoty" haha
Bratranec robí pre ministerstvo dopravy - takže mám info, jak sa tam kšeftuje.
Tá vaša elita - producíruje sa to hodinkami za 20 tisíc alebo napr. Zmajkovičová (čo pred pár rokmi varila kávu na Krajskom úrade) outfitom za 30 tisíc- to sú sociálni vodcovia ako vyšití. Hotové vzory "ľavice."
13. 12. 2012 | 00:40

JAHA napsal(a):

Ad: Ficovolic
(druhú s Dôverou štát vyhral).

Neklamte.
1. Stat s Unionom prehral na prislusnom sude. Samozrejme, moze sa snazit o odvolanie, a pod. Slovensko prehralo medzinárodnú arbitráž s akcionárom Union zdravotnej poisťovne - Achmeou (bývalým Eurekom). Podľa rozhodnutia tribunálu by mal štát zaplatiť 22 miliónov eur ako náhradu škody, ktorú akcionár utrpel zákonom o zákaze zisku pre zdravotné poisťovne. Zákon prijal parlament za prvej vlády Roberta Fica v roku 2007.
2. Stat nic s Doverou nevyhral, iba sud odmietol prijat vec s tym, ze nie je prislusny rozhodovat.Prípad s akcionármi Dôvery, spoločnosťou HICEE, dopadol pre Slovensko pozitívne vďaka tomu, že medzinárodný súd nemal právomoc rozhodovať o veci. Problém bol v štruktúre spoločnosti. Priamym vlastníkom Dôvery nebola holandská HICEE, ale slovenská Dôvera Holding. Táto okolnosť ušetrila štátu teoreticky 750 miliónov eur, ktoré majitelia Dôvery žiadali. Štát zaplatil z verejných zdrojov „iba“ 7,5 milióna eur za právne zastupovanie a trovy
3. Tieto dve poistovne NIE SU JEDINE, ktore sa sudia a ide o ovela vyssie ciastky.

P. S. - aspon ostatni vidite ako sa podava "pravda" a nakolko su tvrdenia volicovfica pravdive.
P. S. 2 - oni naozaj nic nemaju s financnymi skupinami. Len Pociatek nevie dodnes najst letenku, ako sa dostal do Monaka na jachtu so zralokmi, pred vyhlasenim kurzu SKK - € (ktory on vedel) a zraloci nevedia vysvetlit, odkial mali take vnuknutie den pred vyhlasenim, ze zarobili na transakcii nenormalne sumy. Dokonca Pociatek dostal za to od Fica zltu kartu, chachacha.
13. 12. 2012 | 00:50

JAHA napsal(a):

Daksia ukazka "pravdy" ficovolica:

"btw: arbitráž bola o 25 mil eur (nie o 200 miliónoch),"
Loz.
V hre bolo 196 miliónov eur pre akcionárov Union zdravotnej poisťovne a byvalej Apollo

Podľa rozhodnutia tribunálu by mal štát zaplatiť 22 miliónov eur ako náhradu škody.

Na slovenských súdoch bežia ďalšie spory o celkovo 688,8 milióna eur z peňazí daňových poplatníkov. V desiatkach miliónoch sa pohybujú aj sumy, ktoré už štát vynaložil na právne zastupovanie.
13. 12. 2012 | 01:02

jozef napsal(a):

Rozpad manzelstva prospel obidvom
a slabsiemu partnerovi viac?

A v com asi spocivalo peklo tohto spoluzitia,ktoremu mohol /vzdy traumaticky/ rozvod aj hospodarsky prospiet?
Nebolo to ziadne peklo,skor naopak.V Belgicku r.1990 ceskoslovensku federaciu vnimali este ako vzor pre Valonov a Flamov.Rozpad celku nikdy nie je pre nikoho v ziadnom smere prinosom /iba ak prevencia pred nejakym potencialnym sialenstvom/.

Slovensko vykazuje dnes vyssiu produktivitu na pracovnika,nez Cesko,ma vyrazne vyssiu dynamiku rastu,to je fakt,ale dovody su diametralne odlisne od tych,ktore uvadza autor,resp.ktore dokazu zaznamenat masmedia,alebo V.K.
Dovody su predovsetkym v odvaznej politike vlady Meciarovej a vlad R.Fica.Vlad slovenskych patriotov, ktore celili a celia totalnej vojne majitelov zahranicno sukromnych masmedii.
Za prvej Meciarovej vlady dosahovalo Slovensko takmer 6 parcentny priemerny rast,za Dzurindu,napriek odpredaju podnikov do zahranicia,napriek deklarovanej podpore zo zahranicia,ten rast velmi upadol /pravda, media uspesne sugeruju opak/.
Meciarova vlada dokazala napriklad vzdorovat tlaku zahranicia i kazdodennej vojne medii a kuponku zrusila.Aj tento cin priniesol hospodarstvu znacne uspory /v porovnani s Ceskom/.
Podobne Ficova vlada dosahovala v Europe spickovy rast prijmov a uspor obyvatelstva bez odpredaja majetku statu do zahranicia /cenovou vojnou so sprivatizovanymi monopolmi,bojom za ziskanie novych trhov ap./

Rel.uspechy Slovenska /vratane stability statu aj pri znacnych problemoch s romskou populaciou a hlavne s madarskou iredentou/ su dielom casti slovenskej politickej sceny,dielom zorientovanych odvaznych slovenskych politikov,odmietajucich o.i.medialne prebojovavany Klausov model neregulovaneho hospodarstva maleho,bezmocneho statu.
13. 12. 2012 | 01:37

dezo napsal(a):

TO hrdy Slovak hrda Slovenka- Casto omylana fraze Slovaku i zde v Irsku ze oni prisli aby druhym ukazali ako sa robi. Ano robi za minimum , prescas neplacenej ale ozvat se dokazou az doma po zkonzumovani nejake levne palenky. Se samotnym jazykem uz je to horsi nebot jak hrdi Slovaci tvrdi oni prisli zarabat ne sa ucit. A o tom jak se Vam na Slovensku dari vypovydaji sami hrdi Slovensti obcane. A vase tvrzeni ze Slovaci nie su lenivy pohnut zadkom neobstoji nebot pricina je jina. A to ta ze Vam uz nic jineho nezbyva a proto nejmin Slovaku najdes na Slovensku.
13. 12. 2012 | 01:53

Pepa Řepa napsal(a):

Proč je na tom Slovensko lépe než Česko?
Inu-protože to říká pan Pehe!
13. 12. 2012 | 07:47

socka s lahváčem u televize napsal(a):

Slovensko je jediná země na světě, kam přišel bolševizmus od západu.
13. 12. 2012 | 08:24

Karel napsal(a):

Proč je na tom Slovensko lepší než Česko to nevím,ale vím,že pokud Peake ohrozí bezpečnost státu bude třeba Nečase postavit před soud po příštích parlamentních volbách !
13. 12. 2012 | 10:44

Petr napsal(a):

Výzva komunistům !Komunisté !Studenti z jižních Čech vyprovokovaní pravicovými extrémisty chtějí držet hladovku ,aby Vás dostali z Vašich postů !Komunisté neustupujte !Byli jste řádně zvoleni v demokratických volbách !!Vás chtějí statisíce občanů studentů je jen 8 tisíc.Pokud studenti hladovějící utrpí újmu na zdraví mohou za to prvičáci !Studenti poznají co je to hlad,zatím na to u svých milionářských tatíčků nebyli na hlad zvyklí !Komunisté nesmíte ustoupit !!!Zradili by jste tím své voliče !Pravice začala boj proti Vám a ČSSD !Ví,že pravice prohraje další parlamentní volby !Komunisté jste nadějí obyčejných občanů !Musíte je vysvobodit z pravicového marasmu této vlády !!
13. 12. 2012 | 10:52

Jarda napsal(a):

Mám půlku rodiny na Slovensku, a můžu potvrdit že se mají o dost líp. Nechtějí být "Ocas EU a Čehůnský lejno" jak říká strejda, a proto se pořád snaží rozvíjet. Mají lidský politiky, a ne takový korytářský H*vada jak u nás, za posledních 5let u nich platy neustále stoupají (vyšším tempem než ceny, dá se to říct u nás? Můj názor je takový že roztržení jim jenom prospělo a že se zbavili Mečiara tuplem (škoda že se to nepodařilo u nás s Ukradperem, u nás poslal na důchod na hrad)
13. 12. 2012 | 12:23

jarsa napsal(a):

Vážený pane Pehe,
skvostná analýza. A stálo by za to, provést takovéto porovnání ještě s Polskem. Kde byli poláci v roce 1989 dobře vím. Pracoval jsem tam půlroku. A kde jsou nyní, tak to je téměř neuvěřitelné. Na Slovensko jezdím často a 10 let tam před rokem 1989 pracoval. Mohu plně potvrdit Vaše slova.

To Pepa Řepa: Pan Pehe to říká proto, protože to vidí. A říkat pravdu je elementární povinnost novináře nebo publicisty.
Vy si běžte užívat zášti na Hrad. A pospěšte. Krátí se vám čas.
Směsice fašismu a komunismu, zvaná klausismus, snad končí.
13. 12. 2012 | 12:26

Pravda napsal(a):

Polemika s Pehem. Porovnání Česko, Slovensko jako jsou na tom Slováci líp

nezaměstnanost (2011) ČR 7,2% Slovensko 13,2%
HDP na obyvatle (2011) ČR 26 800 USD, Slovensko 23 600 USD
HDI (2011) ČR 0,841 Slovensko 0,834
inflace (2011) ČR 1,9% Slovensko 4,1%

Ale jinak jsou na tom Slováci lépe možná tak podle Peha.
13. 12. 2012 | 12:45

TomášL napsal(a):

Jak říkám stařečku,

o světě nic nevíte...
13. 12. 2012 | 12:55

Peter Bulak napsal(a):

Článok je znáškou tendenčných plkov. Slovensko je na tom PODSTATNE horšie ako česko takmer vo všetkých oblastiac a čo je horšie, po opätovnom nástupe fica je jasné, že trendy v slovenskej spoločnosti zostanú nastavené extrémne nešťastne. jediné, v čom slovensko predčilo čechy je v servilnosti voči EU. to v konečnom dôsledku však akurát umožnilo pár sviniam k plnšiemu válovu a posilnilo korupciu. trio fico, harabín, gašparovič tristne demonštruje smer, ktorým sa slovensko uberá. vodcom je ten najkrátkozrakejší, sudcom ten najskorumpovanejší a prezidentom ten najdementnejší z našich pohlavárov. jediný kto v tej hladovej dolinke prosperuje sú oligarchovia a ich poskoci - a majú to tak podchytené, že zmeny sa v našich životoch nedočkáme.
13. 12. 2012 | 13:24

Hrdy Slovak napsal(a):

To: Peter Bulak

Tvoje kecy su na urovni kvazi pravicovej propagandy. Pozri sa na to, co robila pravica, ten neschopny zlepenec, pozri sa na kauzy pravice. Fico nie je idealny, ale v porovnani s pravicovym bordelom je to mensie zlo.

Nemas prehlad, Slovensko je nie len v mnohych makro paramtroch uz pred Ceskom, ale aj v mnohych realiach.

Chodievam do Ceska pravidelne a vidim frustrujucu vacsinu ludu, demotivovanu politickym chaosom, ekonomicky nic-moc, 80% ludi v Cesku je hlboko pod priemernou mzdou. Ako tak je to dobre v Prahe a Brne, zvysok "hladove doliny" ako vychod Slovenska.

A dennodenne ceske kauzy, 12 ministrov vymenenych v kratkom case, zaostavajuce reformy.

Tie bludy Peter Bulak si chod vykeckat s SDKU, KDH a tymi, co stali za najvacsimi slovenskymi kauzami:DDD

Fico je aktualne daleko lepsia volba pre Slovensko ako zlepenec hadajuces sa pravice prespikovanej kauzamy.
13. 12. 2012 | 14:27

carla napsal(a):

Fico a jeho miliardári sú lepšou voľbou?????????????????
HAHAHAHAHAHAHAHAHA!

Nože napíš, aké istoty nám už jeho veličenstvo zadovážilo?
A za mnohými kauzamI je KSSmer, len to ututlávajú. Dokonca teraz nechcú dať ani kontrolný úrad opozícii, aby si mohlirobiť čo chcú.
O človeku veľa napovieto, akými ľuďmi sa obklopuje. "Hrdý Slovák" ty fakt považuješ osoby ako Vážny, Počiatek, Paška (kšefty v zdravotníctve)zasociálne orientovaných. Tomu ani sám neveríš.
13. 12. 2012 | 14:57

modrý edvard napsal(a):

autor: Já už jsem starej na to, abych se někam stěhoval, ale jsem rád, že se lidé někde mají lépe.
13. 12. 2012 | 15:08

Hynek Pekárek napsal(a):

Žvaníte, pane autore! V listopadu jsem byl několik dní služebně v Bratislavě. O tom, jak se mají Slováci "dobře", vypovídají poloprázdné krámy a vylidněné kavárny a restaurace. Vyhlášené Café Mayer, kam chodila smetánka po představení z Opery na kávu a sachr, zavírá o dvě hodiny dříve a před zavíračkou tam kromě naší desetičlenné skupiny nebyl nikdo. Potraviny jsou dražší než v Čechách, přitom Slováci mají o mnoho nižší platy. Po příchodu eura nastala ještě větší drahota. Na druhou stranu mají lacinější energie, nájmy, poštovné atd. Ale každý, kdo si porovná život v našich hlavních městech, ten rozdíl vidí na první pohled. Skončeme jako za stara krátkým ponaučením: Zatracen buď´tento blog, neb ho píše demagog!
13. 12. 2012 | 22:55

Ficovolič napsal(a):

Carla:
1) Omyl, rozdiel medzi nami je práve v tom, čo ja pozerám a koho názory ma zaujímajú. Viete, čo pozerám ja? Výstupy IFP (Inštitút pre finančnú politiku pri MF) a hlavne takmer každú diskusiu, ktorá je - podotýkam - odborne obsadená (t. j. ekonómovia, analytici, atp.)
2) Viete, čo je zaujímavé? Že ľuďom ako ste vy - a vševedko JAHA - vôbec neprekáža, keď vám odprezentujú údaj, že vraj poisťovňa Union vykázala prvýkrát zisk minulý rok, a pritom tá istá poisťovňa Union si na súde nárokovala náhradu straty za zákaz zisku z roku 2007, či ktorého. Zdá sa vám to v poriadku? Mne nie.
3) Ale mne nemusíte vysvetľovať, že J a T idú niekam kvôli zisku, ja to viem veľmi dobre (získavajú totiž 49% v distribúcii a tranzite, to je pre nich zaujímavé), ale potom sa rozčuľujte na tých, ktorí ten zisk umožnili privatizovať (Dzurinda, Mikloš a ich banda). Čo to má s Ficom, prosím vás? Má to azda Fico znárodniť? Mne osobne by to vôbec nevadilo, ale vy by ste prvá kričala.
4) Ja mám zase info z prvej ruky z daňových úradov (niekoho tam mám), takže viem, čo tam porobila tá vaša cháska. Katastrofa (a to je ešte slabé slovo).
14. 12. 2012 | 10:05

Ficovolič napsal(a):

VŠEVEDKO JAHA:

1) Toto je to podstatné:"Prípad s akcionármi Dôvery, spoločnosťou HICEE, dopadol pre Slovensko pozitívne vďaka tomu, že medzinárodný súd nemal právomoc rozhodovať o veci.". Podobný podnet napádajúci pôsobnosť súdu vo veci UNIONU je ešte stále v skúmaní (rozhodnutie nepadlo, pokiaľ je mne známe, padlo len rozhodnutie v meritórnej časti rozsudku). Ale kľudne mi vysvetlite, ako si môže poisťovňa nárokovať náhradu škody za zákaz zisku z prvej Ficovej vlády, ak tá istá poisťovňa zároveň tvrdí, že prvýkrát vykázala zisk v minulom roku. Čakám...
2) Nuž vidíte, títo ľudia - podľa vás napojení na finačné skupiny - zvyšujú dane zo zisku, zdaňujú monopoly a banky, znárodňujú (podľa vám podobných) a neprivatizujú a tí VAŠI - čistí ako ľalie poľné - rozpredali štátny majetok, de facto zlikvidovali poľnohospodárstvo, zaviedli "zázraky" ako rovná dań a dôchodková reforma (čo boli zlodejiny prvého rangu) a len v minulom roku sa pokúsili privatizovať nemocnice. Nezávislí nech si urobia posudok sami.
3) Nuž vidíte: nárokovali si 200 mil eur, súd im priznal 20 mil eur!!! Ja by som povedal, že to tiež o niečom svedčí a náramne som zvedavý na audity oboch poisťovní. Náramne som na to zvedavý.
14. 12. 2012 | 10:16

Postní pokrm & kulatý roh napsal(a):

Lépe se máme my. Stačí porovnat vzájemnou česko-slovenskou migraci. Statisíce Slováků hledají v Česku práci, zatímco opačným směrem zamířilo - hlavně ještě za totality - pár desítek tisíc Čechů. Zdaleka však nejde jen o výši platu; možnosti vzdělávání, rozvinutá občanská infrastruktura, síť zdravotnických zařízení, věda a výzkum...o tom všem mohou Slováci jen tiše snít. Pro pořádek a důkaz toho, že oběma nohama stojím na pevné zemi, dodávám, že my si pro změnu můžeme nechat zdát o životních podmínkách Rakušanů.
14. 12. 2012 | 11:08

JAHA napsal(a):

Ad: ficovolic (a dalsi, ak sa tu nahodou vratia)
K niektorym Vasim presvedceniam, lebo nic ine to nie je, zbytocne nieco vysvetlovat. Ale ked uz to opakujete Ficom prikazanu mantru o zlom vladnuti pravice, klamstvach, zlodejinach, atd., skuste si v hlave zrovnat aspon tieto FAKTY:
1. Dialnica do KE bude do roku 2010 (autor je Vam urcite znamy). Dalsi slub (predvolebny) do 2015, najnovsi 2018, dalsi slub???
2. Tender na myto - vyradenie vsetkych kandidatov, okrem jedneho, s vazbami na zralokov blizkych SMERU, ktory ponukol sumu o par miliard vyssiu ako ostatni
3. SPP - zlodejina, fuj,...ihned, ako budem mat moznost, SPP kupime spat...(vieto, kto to vrieskal, ze). Realita - predaj 49 % zralokom blizkym Smeru, ista dodavka a transfer plynu do roku 2028, Fico zrazu NEKUPUJE!!! ani za vybornu cenu cca 2 mld. (Pozicia to KAZDA BANKA na svete, i J&T:-), pretoze je istata dlhorocnej zmluvy a rocny zisk 280-300 mil €, teda aj po splatke uveru ostane krasna suma pre stat!!! Co na to ficovolici??? - citali sme taraniny o znizovani ceny pre domacnosti, ale NIC o CISTOM zisku pre zralokov blizkych Smeru (coca cola v rukach and comp.
Teda, ako pisete :"Má to azda Fico znárodniť? Mne osobne by to vôbec nevadilo, ale vy by ste prvá kričala."
Nie, nema znarodnit. Mal by iba, aspon RAZ miesto dristania splnit svoje SLUBY, pomocou ktorych sa dosta do vlady v minulosti, i teraz. To by uplne stacilo
4. Garazove firmy na obchody so vzduchom, zameny pozemkov za lukrativne v Tatrach, nastenkovy tender...
5. Co terajsia, dnes prerokovana novela v SKRATENOM jednani o rozsireni podpory pre vyrobcov energie z obnovitelnych zdrojov? PRESNE sita na urcitu skupinu podporujucu SMER (doteraz podpora pre vykony do 200 MW, teraz na vykony do 300, co splna IBA paroplyn urciteho vlastnika). Jedna jedina firma dostane od statu len tak rocne 20 mil. €!!! Podvody v priamom prenose za suhlasu ficovolicov!!! Pre ucitelov niet, pre financnych zralokov podporujucich SMER ano???
6. Pre ostatnych - staci, ak si pozriete obcas neutralnu stanicu TA3, budete mat nazory z obidvoch stran a nazor si utvorite.
14. 12. 2012 | 12:15

JAHA napsal(a):

A este dovetok, pan ficovolic a podstatny!

Pravicu na Slovensku som podporoval jednoznacne v dobe, ked sa snazila i vznikom zoskupenia stran s logom SDK zabranit mafianskym praktikam meciarizmu, ktory nas odstavil z hlavneho europskeho prudu. A VTEDY vladu vytvorila s SDK i SDL, ktorej clenom bol i Fico. Pamatam sa na jeho neukojene ambicie, dokonca chcel zmenit zakon o vyske veku, aby mohol kandidovat na funkciu, ktoru v poslednych rokoch mal jeho a Gasparovicov kamos. A pamatam sa tiez na neukojenu tuzbu po moci Dzurindu, ktory chcel urobit na pravici to, co neskor uspesne urobil Fico na lavici - pohltit roznymi demagogiami vsetko nalavo od stredu, co sa len da a zaroven utuzit pevne vztahy s financnym zralokmi uvolnenim urciteho poctu miest pre ich zastupcov. Tak aj vyzera dnesny SMER. Na jednej stran hlupucki veriaci uspokojovani recami a zbytkami zo stola a na druhej strany majitelia milionovych majetkov. Toto je SMER. A takto presne by vyzeral nejaky pravicovy subjekt, ak by sa to Dzurindovi podarilo. Takze je nie som ziadny privrzenec pravice typu Dzurinda, Miklos and comp. Dokonca som rad, ze takito namyslenci, nepoznajuci mantinely, skoncili. Ale nedam sa, ako Vy a mnohi ini ani OPIT sladkymi falosnymi recickami. Porovnavam SLUBY a SKUTKY.
Na Vas, ficoveriacich, uz asi reakcia staci, na dlhu dobu. Mozno raz vytriezviete, ako babky demokratky z Meciara. Mozno by Vam mohlo pomoct aj curiculum vitae Staneka, poradcu Fica. Kam az dospel! K hulvatom typu Gasparovic. (vid posledne dni na STV alebo inde).

Teda, pokial nie ste plateny za ficopropagandu, prajem nicim nerusene, co najobjektivnejsie premyslanie a hodnotenie.
14. 12. 2012 | 12:33

Ficovolič napsal(a):

VŠEVEDKO JAHA PODRUHÝ KRÁT:

1) Ja si pamätám sľuby o 2-násobných platoch, pamätám si sľuby o lacnej energii, ktorú budeme dovážať zo zahraničia, pamätám si sľuby o lacných potravinách z dovozu (všetko toto bolo argumentom vašich modrých chytrákov na to, aby mohli prestať adekvátne podporovať poľnohospodárstvo a rozpredať energetický sektor), tak mlčte radšej. Čo sa samotných ciest týka, môžeme si rozobrať koľko km diaľnic a rýchlostnýh ciest sa za akej vlády postavilo a to porovnávanie by pre vás dopadlo veľmi kruto, ba priam tragicky,
2) Tender na mýto: viete, čo zaujíma mňa? Že sa nepostavil (našťastie) mizerný systém tzv. mýtnych brán, ale že sa šlo na systém satelitný, ten je totiž progresívnejší, modernejší a hlavne má budúcnosť. Ale podstata je inde, vševedko JAHA. Zatiaľ, čo tí vaši modrí grázli o mýte len kecali zatiaľ čo ťažké kamióny nám tu devastovali cesty, ten Fico mýto postavil a dnes za tú devastáciu ciest kamionisti konečne platia. To je ten podstatný fakt, vševedko JAHA,
3) Špeciálne pre vás, vy OBMEDZENEC: Fico len umožnil odpredaj 49% podielu nemeckých a francúzskych vlastníkov v dcére distribúcii a v dcére tranzit firme EPH a tento zlý Fico využil potrebu súhlasu vlády s týmto odpredajom na to, aby aspoň v MATERSKEJ FIRME SPP sa 49% akcií vrátilo štátu. Tí vaši grázli by to odklepli bez akýchkoľvek podmienok. To už nehovorím o tom, že je tam kopec iných vecí (vlastníctvo obchodnej značky, vlastný vnútorný auditor pre štát v SPP, podiel štátu na budúcich investičných aktivitách mimo SR, ktoré bude robiť EPH), tak už konečne NEDRÍSTAJTE, JAHA!!! Pretože o tom neviete nič, NIČ, a ešte raz NIČ. ČUŠTE. A prečo to Fico nekúpil? Halóooo, zobuďte sa, máme tu čosi ako dlhová brzda, celková úroveň dlhu a potrebu znižovania ročného deficitu. Tak si tie vaše múdrosti zo základnej školy nechajte pre seba.
4) Platinové sitká, daňové riaditeľstvo, ...
5) Áno presne toto kvákali dnes opozičné strany na tlačovke. Ja si počkám do momentu, než si naštudujem zákon a vypočujem si názory odborníkov naň (zhodou okolností pred chvíľou jeden v rozhlase z mimovládnej agentúry povedal, že on si nemyslí, že by v zákone bola možnosť na benefity pre nejakú konkrétnu skupinu). Ako som povedal, počkám si. Dovtedy môžete kvákať, vy "odborník".
6) Jediný bod, kde s vami súhlasím, len treba pozerať nie marketingové sebaprezentácie opozície, ale diskusie s odborníkmi. Tie sa tam tiež dajú nájsť.

DOVETOK: pre diskutujúceho JAHA, mal by sa však volať HAHA:
Že sa čudujete tomu, že nejaký politik je mocichtivý a ambiciózny je vizitkou vášho intelektu, že je u Staneka pre vás dôležitejšie to, že mu v konfrontácii s tým gaunerom Kaníkom praskli nervy a nie to, čo ten človek hovorí, to je vizitkou vašej inteligencie.

Oboje nič moc...
14. 12. 2012 | 15:39

ben napsal(a):

SLOVÁCI BYLI VŽDY PODVRAŤÁCI
(SOPOUCH IP:[85.70.160.*]

V letech 1917, když úpěli pod Uherskem, tak se spojili s námi, pak když se dostal k moci Hitler, tak se spojili zase s ním. Když Hitler prohrával, tak mu vrazili dýku do zad tím svým nepovedeným SNP a šup, zase se spojili s náma. A v 93 roce jsme se jim zase nelíbili a tak se opět trhli. To je národ k pohledání.
15. 12. 2012 | 16:32

ben napsal(a):

vlk napsal(a):
Pane Špidlo
velmi d obrý blog, ale mylné hodnocení na závěr.
Československo prostě nemělo po převratu v 89 naprosto žádnou šanci.
Ambice vedoucích představitelů SLováků prostě byly nenaplnitelné v rámci jakéhokoli jednotného státu.
Referendum by na tom nebylo nic změnilo. NA čas by zachovalo jednotný stát, ale ten by stále víc e byl pod palbou téměř všech slovenských olitiků. Když přišlo na lámání chleba v roc e 92 nikdo z nich nevyužil pročeskoslovenského potenciálu na Slovensku , ab y jej zdvihnul a šel zachraňovat společný stát, jak si přála většina občanů na Slovensku.
Mlčící většina nemá šanci, pokud zůstane jen mlčet.
Rozdělení ČEskoslovenska byla samozřejmě chyba . Z malého státu s e staly dva trpaslíci, zranitelnější d aleko víc e než ve společném svazku. Nicméně - jiná cesta nebyla a já si už, při pohleduna SLovenskoa to,c o s e tam stabilně vaří , říkám - naštěstí!
Proč bychom měli truchlit za někým, kdo s námi v podstatě nechtěl být? Z těch, co určovali tón.
15. 12. 2012 | 16:42

ben napsal(a):

UmKab IP:[88.103.172.*],
Takže si shrnem státní úspěchy posledních dvaceti let:
Průmysl v prdeli
Ekonomika v prdeli
Obranyschopnost v prdeli
Suverenita v prdeli
Demografickej vývoj v prdeli
Spravedlnost v prdeli
Svoboda v prdeli
Školství v prdeli
Zdravotnictví v prdeli
Zemědělství v prdeli
Sklárny a porcelánky v prdeli
Cukrovary v prdeli
Doly,hutě v prdeli
Naše voda v prdeli
Důchodovej systém v prdeli
No sakra ta "naše vláda" je snad jen úspěšnej záškodnickej projekt cizí mocnosti.
15. 12. 2012 | 16:43

rastislav47 napsal(a):

Prečítal som si celú diskusiu a zistil som,že zo slovenských príspevkov nebol ani jeden urážlivý voči Čechom, čo sa o českých nedá jednoznačne povedať.Je to taká malá ukážka toho prečo ten spoločný štát nemohol skončiť inak ako skončil.Tie rôzne ironické príspevky o tom koľko Slovákov pracuje alebo žije v Čechách svedčia o tom,že veľa Čechov akoby zabudlo na skutočnosť ,že žijeme v Európskej únii ,ktorá zabezpečuje voľný pohyb ľudí za vzdelaním ,prácou či trvalým usadením. Svedčí to o malej tolerancii alebo akejsi urazenosti Čechov voči nám ? Nemôžem nespomenúť ten úbohý príspevok o prázdnych kaviarňach a obchodoch na Slovensku.Pane to ste si vymyslel alebo ste nepríčetný.Trochu súdnosti pri písaní by vám nezaškodilo.Podľa toho čo som čítal tak aj my tu u nás by sme mali nadávať na Maďarov,Poliakov,Rumunov, ktorí tu vykonávajú prácu ,ktorú i napriek nezamestnanosti nechcú domáci vykonávať ? Mali by sme tvrdiť o Rakúšanoch ktorí k nám chodia húfne nakupovať,že sú na tom horšie ako my? Počty sú jednoduché, chodia nakupovať tam kde je to lacnejšie.Ja žijem na Slovensko Českom pomedzí a chodím nakupovať do neďalekej Břeclavy .Nie preto,že som chudobný ale je to pre mňa cenovo výhodné.Ten komu sa to nepáči je obmedzenec,lebo nepochopil,že svojim nákupom podporujem rast českého HDP! Tak ako Rakušan podporuje svojim nákupom rast slovenského HDP.Uzavriem to o tých cigánoch.Tí sa vždy vedeli zorientovať tak aby mohli profitovať zo sociálnych dávok a iných finančných profitov,že si vybrali zrovna Českú republiku svedčí o vašej vysokej životnej úrovni tak sa radujte !!!
16. 12. 2012 | 20:02

rastislav47 napsal(a):

Prečítal som si celú diskusiu a zistil som,že zo slovenských príspevkov nebol ani jeden urážlivý voči Čechom, čo sa o českých nedá jednoznačne povedať.Je to taká malá ukážka toho prečo ten spoločný štát nemohol skončiť inak ako skončil.Tie rôzne ironické príspevky o tom koľko Slovákov pracuje alebo žije v Čechách svedčia o tom,že veľa Čechov akoby zabudlo na skutočnosť ,že žijeme v Európskej únii ,ktorá zabezpečuje voľný pohyb ľudí za vzdelaním ,prácou či trvalým usadením. Svedčí to o malej tolerancii alebo akejsi urazenosti Čechov voči nám ? Nemôžem nespomenúť ten úbohý príspevok o prázdnych kaviarňach a obchodoch na Slovensku.Pane to ste si vymyslel alebo ste nepríčetný.Trochu súdnosti pri písaní by vám nezaškodilo.Podľa toho čo som čítal tak aj my tu u nás by sme mali nadávať na Maďarov,Poliakov,Rumunov, ktorí tu vykonávajú prácu ,ktorú i napriek nezamestnanosti nechcú domáci vykonávať ? Mali by sme tvrdiť o Rakúšanoch ktorí k nám chodia húfne nakupovať,že sú na tom horšie ako my? Počty sú jednoduché, chodia nakupovať tam kde je to lacnejšie.Ja žijem na Slovensko Českom pomedzí a chodím nakupovať do neďalekej Břeclavy .Nie preto,že som chudobný ale je to pre mňa cenovo výhodné.Ten komu sa to nepáči je obmedzenec,lebo nepochopil,že svojim nákupom podporujem rast českého HDP! Tak ako Rakušan podporuje svojim nákupom rast slovenského HDP.Uzavriem to o tých cigánoch.Tí sa vždy vedeli zorientovať tak aby mohli profitovať zo sociálnych dávok a iných finančných profitov,že si vybrali zrovna Českú republiku svedčí o vašej vysokej životnej úrovni tak sa radujte !!!
16. 12. 2012 | 20:08

Pavel Novák napsal(a):

I u nás se občanská společnost bouřila v letech 1999 a 2000 proti opoziční smlouvě a snahám politiků ovládnout Českou televizi, ale občanské vzepětí nakonec nemělo politické důsledky.

Jenom by mně zajímalo, kdo vlastně ovládá Českou televizi když ne politici.
18. 12. 2012 | 08:01

ben napsal(a):

V době společného státu,za Husáka šlo na slovensko 80% veškerého HDP,takže na oravě kde dřív pásli ovce,vyrostla nová tesla orava,východoslovenské železárny,kotlárna v Levicích,se zahradou před vstupem,s chodbami do výšky 4 m vydlážděnými býlímy dlaždicemi a s okny velkými jak u nás výkladní skříně obchodů,nám tu zbyly fabriky z 1 republiky,Pragovka,ČKD,a ostatní s okýnky tak zasranými svářením,že už nejdou umýt a musely by se rozbít a znovu zasklít,a pak se trhli,divnej národ.
20. 12. 2012 | 20:00

. abukadusander2 napsal(a):

Stretnutie prezidenta Klausa s prezidentom Gasparovicom, bolo stretnutie dvoch politikov, ktory sa aktivne podielali na protiustavnom rozbiti Ceskoslovenska. Rozbitie ktore vynieslo na piedestal moci Klausa, Havla,Meciara, Kovaca atd. Teda ludi,ktorim pramalom zalezalo na budovani slobodneho, ekonomicky silneho a demokratickeho Ceskoslovenska. Im vyslovene slo len o zaujmy ich sponzorov v pozadi, ktory potrebovali za kazdu cenu rozbit republiku a nasledne ju vykradnut, co sa im aj podarilo. A aby obycajni ludia si nevsimli, co zamyslaju, tak rozputali neuveritelne obrovsku medialnu kampan, v televizii, radii, novinach, divadlach, kampan ktora mala ciel odputat pozornost, kampan v ktorej vyslovnimi klamstvami,a polopravdami chceli zaniest medzi cechmi a slovakmi co najvetsi rozkol. Bohuzial sa im podarilo,takto rozbit ceskoslovensku jednotu, zmanipulovat vedomie vetsiny naroda. A hlavne nainfikovat mladu generaciu, ktora je nachylna sa rychlo infikovat, roznimi novimi pravdami,ked jej ju serviruji nonstop. Vysledok je docela frustrujuci, protiustavne rozbita republika, moralka a ekonomika rozvratene, to su hmatatelne fakty, ludia ako Havel, Klaus, Meciar, Kovac sa nemali vobec dostat na tie rozhodujuce pozicie. Pretoze ani jeden z nich na tie statnicke posty nemal format,autoritu, skusenosti a hlavne moralni kredit. Vetsina obycajnich normalnich ludi, ktory cely zivot tvrde pracovali a vychovavali svole deti na tychto ,,radoby politikov ,, doplatili vo vsetkych smeroch. Ked sa lepsie pozrieme na dnesnich ,, uspesnych podnikatelov a radoby politikov ,, tak vidime na 90 percent ludi s nejasnima prijmama, neplaticov dani a krimialne zivli, ktore maju na svedomi obrovske mnozstvo podvedenych ludi. Lzi, podvody a nasilie je ich normalnim pracovnim nastrojom, ktorym sa nam snazia falosne vysvetlit aka je ta demokracia skvela vec,len ked im to co najviac vynasa, a ze idu uz aj cez mrtvoly ludi, to ich nezaujima. Vidiet ludi ktory boli dokazatelne zavrety za obycajnu kriminalnu cinnost ako podvody, vidiet ako, ich dnes vyznamenavaju za niakky 2 a 3 odboj je veru ako spatny sen. Podvodnici ktory si mozna skolu stihli urobit za par mesiacov, kriminalnici,vrahovia, nasilnici, to je prierez dnesnej tzv ,,uspesnej vrstve,, ludi ktory sa dnes hraju na radoby osobnosti. Toto si veru hrdinovia z Ceskoslovenska, ktory bojovali, a obetovali svoje zivoty v oboch svetovych vojnach nezasluzia. Bojovali za silne a slobodne Ceskoslovensko, pretoze velmi dobre vedeli ze len spolocne mame sancu sa mat lepsie, kto tvrdi nieco ine tak je svojim sposobom chudak ktory nechce a ani nepochopi celu nasu historiu.
25. 12. 2012 | 19:58

ben napsal(a):

abukadusander2 ,naprostý souhlas s Tebou,díky za Tvůj příspěvek.
26. 12. 2012 | 04:44

pamětník napsal(a):

Autor:
"Češi nemají na budoucnost-- ani vlastní, ani evropskou--čas, protože si to raději opakovaně „rozdávají“ s přízraky své minulosti: opakovanými ztrátami vlastního státu a suverenity, sudetskými Němci, majetkovými přesuny, nebo normalizačními komunisty. " Ty přízraky nám sem cpou lidé jako Vy, Jan Urban a další disidenti, česká veřejnost s žádnými přízraky minulosti problém nemá. Má však problém s lživými agitátory a propagandisty, vyrojilo se vás jako much a otravujete.
26. 12. 2012 | 17:54

snehulienka napsal(a):

Pre tých,ktorí sa stále vracajú k tomu,ako Česi doplácali na Slovensko.1.Povojnových 47 rokov sa začalo zjednotením kurzu slovenskej a protektorátnej koruny v pomere 1:1 (v reále 1:3)Slovensko prišlo o 30-50 miliárd a za TOTO mu bola sľúbená industrializácia.
2.udržiavanie výroby na Slovensku na báze polotovarov znamenalo jeho nižší prílev do rozpočtu finalizácie v Česku
3.Po rozdelení ČSFR z celkového rozpočtu 2 bilióny sa delilo len 470 miliárd (bez duševného vlastníctva)
4.po vzniku federácie v r.68 republiky čerpali len zo svojho republikového rozpočtu - s výnimkou SLOVNAFTU a železiarní v Košiciach -tí odvádzali zisky do federálneho rozpočtu...
Centrálne z Prahy určované ceny slov.polotovarov,dodávaných čes.výrobcom finálnych výrobkov nedosahoval úroveň svet.cien,napr.hliník zo ZSNP za 60-80% vývoznej ceny apod.
Alebo plyn - tiahol sa cez celé Slovensko.Pražský dovozca platil 0,85 Kčs za m3,predával ho čes.plyn.podnikom za 1,20 Kčs a ČPP ho následne predával SPP za 1,27 Kčs(ročne to bolo asi 3 miliardy Kčs)
Cenové prestavby viedli k prečerpávaniu finančných zdrojov zo Slovenska do českej ekonomiky a k ich následnému navracaniu v podobe dotácií z rozpočtu federácie,čo v očiach verejnosti sa javilo ako "doplácanie"...
A pre Bena:potrebovali sme sa navzájom po rozpade Rakúsko-Uhorska
27. 12. 2012 | 14:25

ben napsal(a):

SLOVÁCI BYLI VŽDY PODVRAŤÁCI
(SOPOUCH IP:[85.70.160.*]

V letech 1917, když úpěli pod Uherskem, tak se spojili s námi, pak když se dostal k moci Hitler, tak se spojili zase s ním. Když Hitler prohrával, tak mu vrazili dýku do zad tím svým nepovedeným SNP a šup, zase se spojili s náma. A v 93 roce jsme se jim zase nelíbili a tak se opět trhli. To je národ k pohledání.
27. 12. 2012 | 17:06

Vladimir napsal(a):

Demonstrace na Václaváku v letech 1999-2000 nebyly jakýmsi občanským vzepětím, ale spíš vizitkou mediální manipulace. Redaktoři z ČT si udělali z lidí beranidlo, namluvili jim, že jde o svobodu slova ap. Typická manipulace.
A jestli přitom padlo nějaké slovo o opoziční smlouvě ? Jak jinak, to se přece hodilo Rumlovi a spol z US, který si dělala naděje, že bez něho se vláda v r. 98 neobejde ..., no a Miloš s Vaškem ho převezli ...
Na opoziční smlouvě nebylo nic závadného, ba ani korupci nijak nezvedla (všimněme si případů Pišty Báči, Pepy z Honkkongu, Koženého, Čermáka, ... - všechno před opoziční smlouvou). Je ovšem pravda, že politici ODS bylo odměněni dozorčími a správními radami, ale tahle záležitost byla také v rukou politiků i dřív ... Politici nepatří do správních rad, to je jasné, tam patří odborníci a oddělit exekutivní a legislativní moc ... To je chyba ústavy !!
30. 12. 2012 | 10:37

kolťák napsal(a):

Nešlo by to pane Pehe napsat nejvíce deseti větami?Nějak mi to nesedí a netuším pro koho tuhle ptákovinu píšete.Není to čistě náhodou jen pokus o zamlžení protiústavního jednání jistého vaška?
31. 12. 2012 | 21:51

adolf napsal(a):

V tomto věku by měl sedět doma v křesle a vzpomínat na předrevoluční budování socialismu. Vybudovali sice jen prázdné obchody, minová pole s ostnatými dráty kolem hranic, deformovali charakter lidí kteří jen schůzovali, udávali, kradli a stáli v dlouhých frontách, aniž by věděli na co.
01. 01. 2013 | 17:07

nic napsal(a):

A proč je tedy u nás tolik Slováků, často pracujících načerno? A proč tolik Slováků studuje na našich vysokých školách?
03. 01. 2013 | 09:17

Lucinka napsal(a):

drahy nic podobne sa diviaci citatelia a dalej ti vazeni tajtrlici co si tu vybijate vlastnu frustraciu na anonymnych forach (fakt statocne...) na Slovensku sa nezije lahko. Je to kto z koho.
My Slovaci zijeme v inych podmienkach a hlavne myslime inac. Pravicovo ak vas toto slovo neuraza.
Vzhladom ku rozkradackam, impotencii soc. a pravneho systemu ktori nedokazal zabranit prizivovat sa spodine a hornym desattisicom rozkradnut republiku, zavariet tunelarov (ani jedneho - doslova!), nehoraznej partokracii a korupcii (vsade - momentalne najrovnesie cervene svine) mame soc istotu 60 euro soc. davky mesacne, istotu ze v nemocnici sa da zomriet najrychlejsie, istotu budeme 3/4 prijmu platit najom a energie a hypoteku, istotu ze ked nas vyhodia z roboty vdaka spominam vydavkom skonci na ulici, a istotu ze ked nebudeme medzi sortou privilegovanych nebudu ziadne istoty a nic ZADARMO. Rok 1920 len moda je viac premakanejsia. Ak si myslite ze to robi ta skazena pravica - ste na omyle. To je vyvoj. Aj vdaka velkemu Vladovi a jeho kumpanom, vdaka krasnemu postkomunizmu ktory je vecne zivy a jasne ukazuje ze maniere komunizmu musia pretrvat, bo nejde o ideologicke pozlatko ale sposob moci.
Momentalne najrovnesie cervene svine (Doslova synovia a dcerky politiky Velkeho Vlada - teda nie oponenti ako chcel autor clanku naznacit)obliekaju pozlatko soc. demokracie, kamaradickuju z financnymi gorilimi skupinami, driapu sa vyssie a vyssie, zastavuju akukolvek funkcie v urade, statnom podniku bez ohladu na osobne kvality ci vzdelanie (aj ked som osobne rada ze do funckie primara neurochirurgie sa nikto netlaci - to im tu skromnost treba nechat...aj ked nikdy nehovor nikdy). Tak si ich predstavte, ich obraz ako to charakterizovat IMPOTENCIA - komplexna. Nie je divu ze v takomto prostredi sa neda pracovat a zit. Preto emigracia, cierna robota, danove uniky. A nebude divu, ze keby padla automobilkova ekonomika vratime sa do temneho stredoveku. Preto nemam chut kukat novorocny prihovor najvyssej rovnej svine (Hladajte chyby u seba), lebo pritom bud budem plakat alebo rozbijem telku.
Zdoraznujem ze ceskej politike nerozumie a neviem co chcel ako dokazat svojim uplne scestnym clankom alebo koho chcel z ceskej politickej sceny podporit.
Hovorit ze politika tiahne ekonomiku je NEMORALNE.
Ekonomiku tiahnu (zatial) uplne normalni pracoviti statocni ludia. Co nemaju ziadne vyhody (a ziadne istoty ake by mali v rozvinutej krajine mat!). Oni su progres. A verim ze ked pominie kriza tak sa aj Slovensko a Europa posle svoje nadory niekam
03. 01. 2013 | 21:03

Milda napsal(a):

Nechapu, proc teda v CR zije tolik cobolu? A Slovaci ze se snesou s madarskou a romskou mensinou? Jeste jsem nezazila tak nenavistny stat jako Slovensko-nesnasi vsechno a vsechny. Vracim se k zacatku-kdyz tak miluji svou zemi, a je tam tak vsechno lepsi, proc se vetsina cpe do Prahy?
05. 01. 2013 | 23:13

ben napsal(a):

[5.1.2013 17:55:33] Václav Hubata-Vacek: [5. ledna 2013 16:07] Václav Hubata-Vacek:

<<< Poděkování jsem panu ministrovi poslal, a vás ostatní prosím, pokud souhlasíte, pošlete dál.
Díky!
Pane ministře,
před několika dny jsem dostal oznámení o zvýšení mého důchodu o 130 Kč měsíčně.
Chtěl bych Vám tímto poděkovat za krásný dárek k Vánocům i za obrovskou radost,
kterou jste mi tím způsobil v době, kdy se očekává zdražení prakticky všeho.
Jak před nedávnem pronesl někdo moudrý, totiž, že důchodci se narodili za války
a jsou tedy zvyklí na skromný život, tak jsem předpokládal, že zvýšení mého důchodu nebude tolik razantní.
Největší strach jsem ale měl z toho, že když přidáte mně, nezbyde již na přidání poslancům a senátorům.
Nu, nakonec jim přidáno bylo a jsem moc rád, že peníze ve státní pokladně pro ně najdete,
i když její stav se asi podobá stavu po 30-leté válce. Budu tedy moci klidněji spát, stejně tak,
jako spává při různých jednáních Váš kolega, ministr Trautenberk !!
Zanedlouho půjde do důchodu také Kikina z hradu, a byl bych rád, aby i jeho ubohý důchod byl
přiměřeně navýšen. Kradl již na hradě, což teprve až bude ve finanční tísni !!!
Zároveň bych Vám chtěl poděkovat za církevní restituce. Narodil jsem se v roce 1944, v roce 1948 mně byly 4 roky,
a nevzpomínám si, že bych v tomto roce, ani v letech pozdějších, církvi něco ukradl.
Naopak, byl jsem vždy vychováván v tom, že krást se nesmí.
Moje generace si v raném mládí, ani později, moc přepychu neužila, nejdříve bylo vše na lístky,
ani po jejich zrušení si naši rodiče nemohli moc vyskakovat a nějak nás rozmazlovat.
Prostě taková byla doba. Můžu Vám odpřísáhnout, že i když v této těžké době
měli rodiče dost důvodů se nějak obohatit, nenašel jsem po jejich smrti v pozůstalosti ani jeden kostel,
faru, polnost, les, či třeba jen kalich, obraz, nebo ornát.
Největší radost mám ale z toho, že budeme vracet jen majetek, prý, odňatý církvi po roce 1948,
neboť kdybychom měli vracet i majetek odebraný, či zničený husity, nedoplatily by se nejenom naše děti,
ale ani vnuci a možná i pravnuci.
Když už jsem u těch dětí, myslím, že vhodnější čas k restitucím jste nemohli najít, totiž čas, kdy se na operace
a léčení dětí nemajetných rodičů musí skládat dárci, třeba i jen sbíráním víček od PET lahví. Díky!
Pane ministře, přeji Vám hodně zdraví v roce 2013 i v letech následujících a hlavně Vám přeji,
aby, až nadejde Váš čas odejít do důchodu, se k Vám nechoval nikdo s takovou přezíravostí,
nevděkem a arogancí, s jakou se chová tento stát k nám, důchodcům.
A až půjdete na oběd do jídelny Úřadu vlády, vzpomeňte si na mnohé staré lidi, jimž by se ceny na jídelním lístku
vlády zdály přiměřenější jejich důchodům, než Vašim platům.
Důchodce z Moravy
(nejsem zvyklý psát anonymy, ale dnes člověk nikdy neví!!!!)
07. 01. 2013 | 05:44

Jaroslav Kruml napsal(a):

Bože , přoč se tady všichni rádoby vědci patlají pořád v minulosti ........jo ahá ono se nějak neví jak psát o přítomnosti ......tak to pardon. Jen k jedné věci připomínka ...zaplať pán bůh že nemáme euro
10. 01. 2013 | 17:48

mik napsal(a):

To Jaroslav Kruml
euro je nevyhnutelne EU se nerozpadne jak by si pral Klaus a jeho kamaradi doufejme ze lide zvoli Swarzenberga a CR konecne pujde slovenskou cesto tedy cestou podpory Bruselu a spolecne meny prezident by se mel snazit prosadit co nejrychleji podepsani fiskalniho paktu eurvalu a zasednout zpet k jednacimu stolu odkud ho vyhodilo jednani Klause i Necase
11. 01. 2013 | 10:58

Mat napsal(a):

Milý pane autore, zeptejte se řadového slováka co si myslí od EURU a o úspěšnosti hovoří počet slovenských pracujících u nás kteří přišli po té "druhé revoluci"! O tom že oni mají euro a my ne mluvítej ako by to byla naše chyba. Ekonomika jde ale asi mimo vás když si neuvědomujete že absence Eura u nás zapůsobila jako štít proti dopadem toho jak američani opět podělali celý trh (klasicky). Jsou věci ve kterých s vámi souhlasím ale co se týče EU tak jste demagog, to že vy by jste Bruselu nejradeji prolezl celým zažívacím traktem pozpátku neznamená že je to dobrá věc a že jí sdílejí ostatní, znám dost slováků (žijících zde i na slovensku, pracujících i podnikajících) a nikdo z nich nemá EU rád. Takže trochu vyváženosti pouze zde vnucujete to jak by jste to chtěl vy!
17. 02. 2013 | 00:22

Mat napsal(a):

mik : Víte vůbec co je to ten fiskální pakt? A uvědomujete si že naše ekonomika NEMÁ ÚROVEŇ na přijetí EURA ? Slovensko když přijalo EURO tak si nalhávalo že na to má, můžou být rádi že se jim lidi znovu nevzbouřili. Jako pravidelný návštěvník slovenska jsem tam situaci po přijetí Eura viděl na vlastní oči! To jestli se stane zde tak nebudete mít co do huby natož aby jste si mohl zaplatit připojení k internetu, naše ekonomika je takhle zlomená v pase a vy jí chcete dorubat eurem !
17. 02. 2013 | 00:26

Mat napsal(a):

snehulienka : Nemám obecně nic proti slovákům ale dokud nemluví o tom co bylo po válce, a nebo za války ! VY JSTE BYLI HITLEROVI SPOJENCI podle mne by jste meli platit po válce válečné Reparace. Neplatili jste nic vaše jednání za války se přešlo bez mrknutí oka takže o co slovensko přišlo po válce bych raději být vámi všemi nechal raději stranou! Chceteli koukněte jak na tom byla ekonomika před válkou, než jste se spojili s náckama! Váš kamrád hitler tu zkopal ekonomiku tak že byla nutná reforma! Před válkou byly země české ekonomicky mezi špičkami evropy!
17. 02. 2013 | 00:32

Henri napsal(a):

Je koniec roku 2014. Po prečítaní si všetkých príspevkov môžem konštatovať, že Slovensku sa nič lepšie ako samostatnosť v roku 1993 stať nemohlo. Ďakujem všetkým Čechom, že uverili naivnej báchorke o peňazovode a o víziách Klausa, že zbavením sa "chudobného" Slovenska dobehnú Rakúsko do 10 rokov. Dnes už aj federalisti typu Budaj a Šimečka uznávajú, že Česi brali Československo ako svoj Český štát a rozhodne nikdy nechceli brať Slovákov ako rovnoprávny národ a tobôž nie sa s nimi deliť o moc a vedenie štátu.
http://zurnal.pravda.sk/neznama-historia/clanok/336985-nezna-revolucia-verzus-sametova-revoluce/
http://respekt.ihned.cz/komentar/c1-63153560-intelektualove-neprevzali-zodpovednost-tak-musel-nekdo-jiny
http://finexpert.e15.cz/zapad-se-vzdaluje-kupni-sila-cechu-klesa
14. 12. 2014 | 19:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy