Hlasování ve Sněmovně: Pravolevé dělení důležitější než dělení na vládu a opozici

09. 04. 2015 | 09:11
Přečteno 3032 krát
Pojďme se podívat na zajímavá hlasování v Poslanecké sněmovně v prvních třech měsících letošního roku. Ukazuje se, že ve Sněmovně neustále roste vliv dělení stran na pravicové a levicové - už je skoro stejně důležité jako dělení na vládu a opozici!

Kdo s kým hlasoval

Ve svém posledním článku o hlasování ve Sněmovně ze začátku roku jsem psal o tom, že v dolní komoře našeho Parlamentu vznikají dvě hlavní hlasovací koalice - vláda (ČSSD+ANO+KDU-ČSL) proti opozici (ODS+TOP 09+KSČM+Úsvit) a pravice (ODS+TOP 09) proti levici (KSČM) s ostatními stranami někde mezi nimi. Po třech měsících se ukazuje, že pravo-levé dělení je ve Sněmovně stále častější. K zobrazení hlasovacích koalic používám statistickou metodu nazývanou analýza hlavních komponent (konkrétně model vytvořený matematikem Michalem Škopem).

Výstupem metody je dvourozměrný graf dole, v němž je každý poslanec zobrazen jako jeden bod. Vzájemná vzdálenost dvou bodů odpovídá tomu, jak často dva poslanci hlasovali společně. Tzn., kdyby dva poslanci hlasovali pokaždé úplně stejně, byli by v grafu na stejném místě. Čím dál od sebe dva poslanci jsou, tím častěji hlasovali právě opačně (např. jeden "pro" a druhý "proti").


Poznámka: Graf je pohyblivý – animaci můžete spustit kliknutím na ikonu trojúhelníčku (►) vlevo dole.

Jak je vidět, poslanci ze stejné strany se shlukují k sobě, protože často hlasují podobně. Změny v poloze poslanců ukazují, jak se během volebního období měnilo jejich hlasovací chování, tedy to, kdo s kým hlasoval. Podobné analýzy jsme s Michalem Škopem v minulosti publikovali např. pro Poslaneckou sněmovnu, Senát, zastupitelstva v Praze a Brně, ale i třeba pro hlasování států v Radě bezpečnosti OSN.

Před rokem jsem představil čtyři možné vývoje hlasovacího chování poslanců ve Sněmovně: 1/ Tři hlasovací bloky (vláda versus pravicová opozice, levicová opozice) pozorované na začátku funkčního období zůstanou zachovány, 2/ zformují se jen dva hlasovací bloky (vláda versus opozice), 3/ vláda se rozštěpí a její část bude hlasovat s opozicí, 4/ některá z vládních stran se rozpadne.

Jak jsem psal už minule, zatím se naplňuje první scénář - Sněmovna se stále dělí na tři shluky, které odpovídají relativně stabilním hlasovacím koalicím. První hlasovací koalice odpovídá dělení na vládu a opozici a vymezuje ji vodorovná dimenze grafu. Druhou hlasovací koalici vymezuje svislá osa a odpovídá v zásadě dělení na pravici (ODS a TOP 09 dole) a levici (KSČM nahoře). Vládní strany a Úsvit se nachází uprostřed. Tato dimenze vzniká tím, že se vláda někdy spojuje s KSČM a hlasuje proti pravicové opozici a jindy se zase spojuje s pravicovou opozicí a hlasuje proti KSČM.

Výběr zajímavých hlasování

Každé jednotlivé hlasování se dá v grafu zobrazit pomocí úsečky, která rozděluje poslance na dvě skupiny - všichni přítomní poslanci na jedné straně hlasovali stejně (např. pro) a všichni přítomní poslanci na druhé straně hlasovali právě opačně (např. proti). Graf dole ukazuje takovou vizualizaci hlasování o pozměňovacím návrhu komunistické poslankyně Marty Semelové k novele školského zákona. Kdyby tento návrh prošel, církevní školy by nemohly zřizovat přípravné třídy.

Jak je vidět, všichni přítomní komunisté hlasovali pro návrh, takže jsou na jedné straně úsečky (vpravo nahoře). Výjimkou je Josef Vondrášek, který byl nepřítomen. Ostatní přítomní poslanci hlasovali proti nebo se zdrželi, takže jsou na druhé straně úsečky.


Poznámka: Graf obsahuje popisky - po najetí myší na kolečko se zobrazí jméno poslance, po najetí na úsečku název hlasování. Vzájemná poloha poslanců odpovídá jejich hlasování v prvních třech měsísích letošního roku.

Graf dole ukazuje takové úsečky pro všech 276 hlasování, která proběhla během prvních tří měsíců letošního roku. Každá úsečka odpovídá jednomu hlasování. Většina hlasování byla téměř jednomyslných - buď hlasovali všichni pro, nebo všichni proti. Takovým hlasováním odpovídají úsečky na okrajích grafu (zejména vlevo dole), které žádné poslance neoddělují od ostatních.

Je zajímavé, že jen málo úseček probíhá středem grafu shora dolů - jen málo hlasování čistě oddělovalo vládu (vlevo) od opozice (vpravo). Téměř ve všech případech se při hlasování k vládním stranám připojila ještě část opozice.


Poznámka: Kvůli velkému počtu hlasování jsou jednotlivé úsečky špatně vidět. Proto jsem připravil ještě obří verzi grafu, kterou si můžete otevřít v novém panelu.

Pojďme se podívat na některá zajímavá hlasování. V grafu dole jsem jich vyznačil šest. Odpovídají zároveň obvyklým hlasovacím koalicím.


Poznámka: Dělení poslanců pomocí úseček není téměř nikdy úplně přesné, protože výsledky hlasování promítáme do prostoru, který má pouze dvě dimenze. Na každé straně úsečky se tedy může nacházet několik poslanců, kteří hlasovali jinak, než by odpovídalo úsečce. Úsečky jsou vedeny vždy tak, aby dělení bylo co nejpřesnější (tzv. aby se maximalizoval počet poslanců na správné straně).

Začněme hlasováním o novele zákona o spotřebních daních - tomu odpovídá svislá úsečka protínající graf odshora dolů. Toto hlasování je typickým příkladem hlasování, které Sněmovnu rozdělilo téměř čistě na vládu a opozici. Jeho předmětem byl návrh na odložení projednávání návrhu zákona, to znamená jeho zdržení. Protože návrh podala vláda, její poslanci přirozeně hlasovali proti zdržení. Opozice, která s návrhem nesouhlasí, zase hlasovala proti. Novela, které se toto hlasování týkalo, by mimo jiné zdanila surový tabák spotřební daní.

Další typ hlasování odděluje pravicovou opozici (tedy ODS a TOP 09) od zbytku Sněmovny. V grafu nahoře jsou taková hlasování zastoupena hlasováním o změnách v pravidelch pro rozúčtování nákladů na teplo a teplou vodu v bytech. Pravicoví poslanci jako jediní hlasovali proti schválení těchto změn z obavy, že příliš zatíží majitele domů i bytová družstva, protože je nutí pořídit měřicí zařízení v těch domech, kde dosud nejsou.

Opačným druhem hlasování je společné hlasování levicové opozice - tedy KSČM a Úsvitu - proti zbytku Sněmovny. Taková hlasování protínají graf z levého horního do pravého dolního rohu. Příkladem může být hlasování o pozměňovacím návrhu k novele zákona o investičních pobídkách. Poslední hlasování, které si ukážeme, poněkud neobvykle staví na jednu stranu vládu a KSČM proti zbytku Sněmovny. Jde o hlasování o novele zákona o hospodaření energií. Tento návrh mimo jiné mění pravidla pro průkazy energetické náročnosti budov a zjednodušuje program Nová zelená úsporám.

Docházka poslanců na hlasování

A v závěru našeho povídání o prvních třech měsících činnosti Sněmovny v novém roce se pojďme podívat na oblíbené téma poslanecké docházky. Jak přesně se počítá a proč zrovna takhle se dočtete na webu KohoVolit.eu. Aktualizoval jsem přehled tak, aby zahrnoval i hlasování v letošním roce. Červeně jsou označeni poslanci, kteří jsou zároveň členy vlády:Nejnižší docházku má stále Karel Schwarzenberg, který se tímto problémem potýkal už jako senátor a později ministr zahraničí. Mezi poslanci s nízkou docházkou najdeme i většinu členů vlády. To je způsobeno tím, že ministři musí skloubit účast na sněmovních schůzích se svojí prací na ministerstvu, i když dlouhodobě pozorujeme určité rozdíly mezi jednotlivými rezorty.

Psáno pro HlidaciPes.org. Pokud se vám tento článek líbí, podpořte nás pomocí DMS na číslo 87777 s textem: DMS ROK KOHOVOLIT (cena 30 Kč, z toho 27 Kč pro KohoVolit.eu).

O našich dalších stejně zajímavých článcích se můžete dozvědět, když nás zalajkujete na Facebooku:Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy