Překvapivé na pátečních a sobotních volbách nejsou jen výsledky, v nichž ztratily hlasy všechny dosavadní parlamentní strany, ale i ta skutečnost, že selhaly agentury, které provádějí průzkumy veřejného mínění a z toho pak vytvářejí volební modely. Takový výsledek voleb, jaký ohlásila v sobotu ve 14.00 těsně po uzavření volebních místností agentura SC a C, která prováděla průzkum před volebními místnostmi, tedy tzv. Exit Poll na vzorku přes 20 000 voličů, nikdo nečekal. Připomeňme si, že agentura hlásila dvacet procentních bodů pro ČSSD i ODS, 17 pro TOP 09 a po jedenácti procentních bodech pro KSČM a Věci veřejné.
Existuje nebezpečí, že nové strany si velmi rychle osvojí zavedené politické způsoby a jenom je přenesou ze stranických sekretariátů, míní Jiří Přibáň, profesor přednášející ústavní právo na univerzitě v Cardiffu.
Jiří Paroubek se sešel s Mirkem Topolánkem. Schůzku inicioval prý pan Paroubek, který chtěl expředsedu ODS lidsky podpořit. Jiří Paroubek chtěl podle šéfa marketingu ČSSD Petra Dimuna především Mirkovi Topolánkovi říci, že přes politické střety nikdy proti němu nic neměl jako proti člověku. Dojemná solidarita dvou mužů postižených závislostí na moci. Psycholog by ale musel dodat: Stejně ohroženého druhu politických živočichů.
Podle oficiálního průzkumu veřejného mínění v Afghánistánu z ledna letošního roku 70 procent obyvatelstva se domnívá, že se tato země ubírá správným směrem, je to o 30 procent lidí více než před rokem. Otázka, kterou si kladou zahraniční novináři, ale zní: Je tento vzorek reprezentativní, jak byl průzkum veden?
S odchodem profesorů Čermáka, Klokočky, Cepla a v posledních dnech ochránce lidských práv Otakara Motejla ztratila justice nejsilnější osobnosti, které se zvláště v posledních dvaceti letech a krátce i předtím okolo roku 1968 pokoušely zmodernizovat českou justici a zavést v ní evropské standardy.
Politici z jedné strany mají před letošními volbami evidentně větší strach z politiků jiné strany, než tomu bylo před minulými volbami, novináři mají strach z tlaku politiků, policisté mají strach, že přijdou-li na spojení polopodsvětí s politiky, bude na ně nastražena léčka, úředníci mají strach, že po výměně ministrů přijdou čistky, ředitelé škol mají strach z hejtmanů, dělníci mají strach, že přijdou o práci, důchodci mají strach, že nebudou mít ani na činži, a mladí mají strach, že ve stáří nebudou mít ani na živobytí, ani na přiměřenou léčbu.
Už to bude bezmála rok, co žijeme na pouti předvolebního kýče, který se díky umělému prodlužování začíná sám demaskovat, jako by stejně ztratily kouzlo Vánoce, kdyby trvaly rok. Věcné argumenty v dlouhotrvající kampani jsou odloženy jako přebytečné harampádí, protože se stálým opakováním zcela vyčerpaly a strany přiznávají nechtěně metodu, s níž pracují.
Po řadě útoků vedených na politiky všechna média verbální či fyzické ataky odsoudila, ale dopustila se stejné chyby jako většina politiků, která vinu svádí vždy na konkurenční stranu. ČSSD tvrdí, že za bezprecedentní vyvrcholení nenávistné kampaně vůči jejich straně může Modrý tým a Ivan Langer, a ODS zase svádí vinu na agresivní kampaň ČSSD. Žádná ze znesvářených stran si nechce přiznat svůj podíl viny.
V posledním dubnovém týdnu 2010 se objevil na veřejnosti předvolební klip s názvem "Přemluv bábu" velice jemného a citlivého režiséra Petra Zelenky, který na sebe naposledy upoutal zaslouženou pozornost velice originálním zfilmováním románu Fjodora Michajloviče Dostojevského Bratři Karamazovi.
Útoky na předvolební vyjádření biskupa Malého a vydírání prozatímního ředitele Duhana v Českém rozhlase, aby změnil agenturu, která provádí průzkumy, ukazují, že ke standardním poměrům v Evropě máme ještě hodně daleko.