Čas změn, jak někdy říkají sociologové, je dějinný moment, kdy současně kulminuje profesní kuráž s občanskou kuráží a skoro nikdy nemá dlouhé trvání. Zdá se ale, že k takové paralelní kulminaci u nás dochází díky tomu, že se na rozhodující místa ve státním zastupitelství dostává nová generace, viz Bradáčová, Zeman nebo Mečl a zřejmě někde i v justici, viz Cepl. ml., Šott, paní Elsnicová či soudce Mana a i u policie. Tato generace nemá již nic společného nejen s komunistickou érou, ale ani s postkomunistickou periodou a má navíc často zkušenost ze zahraničí a ráda by si zachovala osobní integritu, v níž kromě vzdělání a péče o zdraví své a celé rodiny, vidí nejvyšší lidské hodnoty.
Zopakujme si nejprve nesporná fakta z minulého týdne, která se týkají Dopravního podniku hlavního města Prahy s obratem 16 miliard a to, co zjistila média, a pak se pokusme pojmenovat nesrovnalosti, které politici pouštějí do veřejného prostoru.
Úvodník v posledním Respektu se vrací k článku z 22. května 2011 s názvem Zničte dokument číslo 1439, který začínal slovy: "Ten muž je rozrušen. Na nejvyšší míru. 'To je neuvěřitelné, co konstatujte v kauze Drobil. Odejděte'," říká novinářské návštěvě zvýšeným hlasem do venkovního "bzučáku" Libor Grygárek (49), jeden z nejmocnějších představitelů zdejší justice, stojící právě kdesi uvnitř své moderní vily v rezidenční čtvrti pod Kavčími horami v Praze. Strach, který náměstek vrchního státního žalobce Grygárek jen obtížně potlačuje v hlase, způsobil dokument č. 1439, jenž měl navždy zůstat veřejnosti utajen.
Přesně před sto lety, na místě kde nechal Václav IV., dědic odkazu Karla IV., vybudovat v roce 1380 sídlo českých králů, kteří tam panovali až do roku 1484, si Pražané postavili Obecní dům. To místo nebylo zvoleno náhodně: přes ulici v dnešním Slovanském domě, totiž bylo tzv. německé Kasino, kde se scházeli pražští Němci. V roce 1918 se z Obecního domu, kde zasedalo ústavodárné shromáždění, vyhlašovala Československá republika a na zlomu listopadu a prosince 1989 tam proběhly tři schůzky mezi tehdejším předsedou vlády Ladislavem Adamcem a budoucím prezidentem Václavem Havlem, kde se dohodlo smírné předání vlády.
I takhle by se dalo odpovědět na otázku, kterou si stále častěji klademe, kdybychom si chtěli hrát s češtinou. Po akčních prezidentech budeme volit klid. Češi, Moravané a Slezané nejsou hloupí, ale jsou konzervativní. Za socialismu dost zlenivěli a ze všech změn, které prožili v posledních dvaadvaceti letech, jsou unavení.
Po velice nechutné poslední volbě prezidenta Václava Klause v roce 2008, v níž ve třetím kole zvítězil Václav Klaus nad Janem Švejnarem v poměru 139 : 113 hlasům hlavně díky podpoře komunistů a půlky lidovců v čele s Cyrilem Svobodou, který tak zřejmě učinil za příslib podpory církevních restitucí, se dala čekat změna.
Od středy 1. srpna 2012 převzalo ekonomický týdeník Profit, založený v roce 1990, výměnou za Sedmičku s mediální skupinou Empresa Media vydavatelství Mladá Fronta. Nyní má tři ekonomické tituly: E15, ekonomický deník založený na konci roku 2007 a letos v červnu koupilo toto vydavatelství ještě týdeník Euro, vycházející od roku 1998, a díky tomu vzniklo na trhu druhé velké vydavatelství, které se soustředilo na ekonomické tituly. Mladá fronta bude na našem velmi malém trhu soupeřit od letoška o kvalitní ekonomické novináře a čtenáře s tradičním a zavedeným vydavatelstvím Economia, které mimo jiné vydává deník Hospodářské noviny (prodaný náklad v květnu 2012 39 000) a týdeník Ekonom (21 000).
Automobilka Opel, která má ve znaku blesk, patřila až někdy do sedmdesátých let minulého století mezi evropské firmy, v jejichž autech jezdila vyšší střední třída. Opel představoval identifikační symbol distinguovaného měšťana. Připomeňme typy, jako byla Commodore nebo sportovní Manta. Pak se tato značka vozy Kadett E a Vectra až do devadesátých let držela spíše zákazníků z nižších středních vrstev a ztratila trochu na lesku. Jakmile ale odešel firemní šéf Karl Friedrich Stracke a s ním i tisíce spolupracovníků, bylo zřejmé, že je firma v krizi. V roce 2011 vykázala ztrátu 570 milionů eur. A jenom za první čtvrtletí tohoto roku to už je 209 milionů eur a ve stejné době snížila své příjmy o 12,2 procenta. Mateřská firma General Motors v Detroidu ohlásila ztrátu 14 miliard eur.
Přírodní zákony představují pracovní ekonomii přírody, jsou jakousi kosmickou geometrií. Ale existuje i morální geometrie. Pravdy jsou vždy jednodušší, přímočařejší než omyly a lži. Ctnosti jsou méně složité a geometričtější než hříchy. A proto Karel Čapek tvrdil, že i bůh sám je přímočařejší než démon či ďábel. Otázka geometrické jednoduchosti není jen otázkou vkusu, nýbrž i morálky.