Z cinknutýho esa svatej vobrázek neuděláš…

24. 09. 2011 | 11:56
Přečteno 9728 krát
„Stejně to skončí u mě na stole a rozhodovat o tom budu jenom JÁ SÁM,“ řekl vedoucí stavebního úřadu Prahy 1 pan Ing. Oldřich Dajbych na včerejším veřejném slyšení v Senátu PČR.

Kdyby v jednacím sále neseděl investor stavby James L. Woolf, myslela bych si, že řečník své sdělení zamýšlel jako dobře mířenou umlčující ránu všem nesnesitelným reptalům, za které považuje nejen odpůrce demolice domu čp. 1601 na Václavském náměstí, ale občanské aktivisty všeobecně. Že ale v sále seděl i investor, vyznělo to spíš, jako by si upozorněním na svou klíčovou roli říkal o jeho vděčnost.

Snahu alespoň slovně aktivisty zdeptat dotáhl Ing. Dajbych k dokonalosti až další větou: „Když investor dodá všechny potřebné podklady, pak mu jako stavební úřad ne mohu, ale musím vyhovět.“ Zdá se, že u Dajbychů na Praze 1 je již vymalováno.

Často se stává, že chlubiví lidé na sebe prozradí i své skryté záměry. I pan Dajbych se neudržel, aby nám nepohrozil svým skrytým trumfem. Torzo bývalé Pražské akciové tiskárny v Opletalově ulici totiž chátrá, jeho stav začíná ohrožovat své okolí a to má vliv na sousední dům čp. 1601 na nároží Václavského náměstí. V krajním případě má stavební úřad ne právo, ale povinnost nechat neprodleně stavby ohrožující životy a majetek osob strhnout, a to bez sáhodlouhého rozvažování a schvalování. A basta!


Ing. Oldřich Dajbych (Mimochodem, v obchodním rejstříku je zapsána osoba téhož jména, podnikající ve stavebnictví v oboru příprava stavenišť a demolice. Ale to bude určitě někdo jiný, že?)

Magistrát hl. m. Prahy zastupoval na veřejném slyšení zastupitel Bc. Ondřej Pecha. Předřečníkům z akademické sféry sdělil s přehledem: „Já jsem výtvarník, taky jsem studoval dějiny umění, takže o dějinách architektury taky něco vím, ale neslyšel jsem tu jediný argument, který by mne přesvědčil o tom, že je dům čp. 1601 hodnotný.“

No…, mezi námi, není divu, u Pechů v zastupitelském výboru pro kulturu se už taky malovalo. Bohužel v době, kdy jeden z diskutérů v závěru slyšení panu Bc. Pechovi adresoval výtku, že nerozpoznal-li hodnotu domu, není to problém domu, ale jen jeho schopnosti vnímat, pan Pecha byl již pryč. Náhoda tomu chtěla, že jsme zaslechli, jak při svém odchodu řekl senátorovi Bratskému na adresu právě hovořícího řečníka: „Tohle už nebudu poslouchat.“


Bc. Ondřej Pecha. (Měl z výtvarky jedničku, takže architektuře rozumí!)

Bonbónkem pro mne bylo vystoupení pana Ing. arch. Petra Malinského, předsedy Sboru expertů, poradního orgánu magistrátního odboru památkové péče. Ve svém úvodním příspěvku jsem totiž řekla ve smyslu obžaloby: „Ve sboru expertů mají převahu lidé, které památková péče živí jako soukromé osoby, jejich klienty jsou investoři.“ Architekt Malinský ve své bohorovnosti prohlásil prakticky totéž, ale na svoji obhajobu: „Já i moji kolegové máme bohaté zkušenosti s prací v pražské památkové rezervaci, proto jsme členy sboru expertů.“ Žasnu! Co je to za etiku! Být hráčem i rozhodčím zároveň?

Tohle je opravdu hodně cinknutá liga!


Ing. arch. Petr Malinský (Má zřejmě ze všech architektů nejvíc zakázek v Pražské památkové rezervaci, to ho podle jeho názoru opravňuje i rozhodovat o jejím osudu!)


Můj názor sumarizovaný do dvou vět zní takto:
Schválení demolice domu čp. 1601 považuji za přípravu úmyslného a ničím neospravedlnitelného vandalství poškozujícího státem chráněné kulturní dědictví naší země. Přes formální legitimnost procesních kroků, kterými je kontroverzní schválení demolice před veřejností obhajováno, považuji jej z podstaty věci za nezákonné a jeho iniciátory či schvalovače za bezskrupulózní vandaly na úrovni rozbíječů náhrobků nebo soch na veřejných prostranstvích.


Bylo to napínavé. S kolegou petentem Martinem Mádlem sledujeme a pozorně posloucháme řečníky. Někdy i s otevřenou pusou.


Poděkování patří senátorovi PhDr. Jaromíru Jermářovi, předsedovi výboru pro kulturu, školství, vědu, lidská práva a petice, který celou akci zaštítil a řídil.

Informace o průběhu kauzy, názory a odkazy na různé příspěvky, shromažďujeme na facebookové stránce: Nebourejte dům Václavské náměstí 47.

Fotografie: Jaroslav Navrátil

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

český maloměšťák napsal(a):

"...Ing. Oldřich Dajbych (Mimochodem, v obchodním rejstříku je zapsána osoba téhož jména, podnikající ve stavebnictví v oboru příprava stavenišť a demolice. Ale to bude určitě někdo jiný, že?) ..."

Jistě, jistě - to je samouzřžejmě napuosto jiná osoba.

ing. Oldřich Dajbych
Adresa: Praha 6, Šimonova 1104
Název subjektu: DISE,spol. s r.o.
Spisová značka: C 1878 vedená u rejstříkového soudu v Praze
IČ: 15271242
Angažmá: Statutární orgán - jednatel
-----------------
Výpis platných
Úplný výpis Sbírka listin
Jméno: Ing. Oldřich Dajbych
Adresa: Praha 6, Šimonova 1104
Rodné číslo: 530805 / 006
Název subjektu: DOSE spol. s r.o.
Spisová značka: C 22382 vedená u rejstříkového soudu v Praze
IČ: 49703480
Angažmá: Statutární orgán - Jednatel
-----------------
Výpis platných
Úplný výpis Sbírka listin
Jméno: ing. Oldřich Dajbych
Adresa: Praha 6-Řepy, Šimonova 1104
Název subjektu: ODB, spol. s r.o.
Spisová značka: C 19157 vedená u rejstříkového soudu v Praze
IČ: 48536865
Angažmá: Statutární orgán - Jednatel
-----------------
Výpis platných
Úplný výpis Sbírka listin
Jméno: ing. Oldřich Dajbych
Adresa: Praha 6, Šimonova 1104
Název subjektu: DISE,spol. s r.o.
Spisová značka: C 1878 vedená u rejstříkového soudu v Praze
IČ: 15271242
Angažmá: Společník
-----------------
Výpis platných
Úplný výpis Sbírka listin
Jméno: ing. Oldřich Dajbych
Adresa: Praha 6-Řepy, Šimonova 1104
Název subjektu: ODB, spol. s r.o.
Spisová značka: C 19157 vedená u rejstříkového soudu v Praze
IČ: 48536865
Angažmá: Společník
-----------------
Výpis platných
Úplný výpis Sbírka listin
Jméno: Ing. Oldřich Dajbych
Adresa: Praha, Řepy, Šimonova 1104/4
Rodné číslo: 530805 / 006
Název subjektu: 3. Princova a.s.
Spisová značka: B 5682 vedená u rejstříkového soudu v Praze
IČ: 25717707
Angažmá: Dozorčí rada - Předseda
---------

Veumi šikouná osoba. Puacovitá......
24. 09. 2011 | 12:13

ali napsal(a):

myslím, že to bude živý řetěz kolem toho domu..přeci není možné, aby si panstvo robilo co chtělo.
Svým způsobem jsou různí aktéři ku prospěchu. I když se mi lecos nelíbí, jako třeba na Šumavě proti kácení, přeci jen se musí o tom jednat, hledat jiná řešení, či pozastavit danou akci.
Dům na Václaváku je osobní akcí..jen se lidem leje do hlav něco jiného. Věřím, že se podaří dům zachránit a zrestaurovat..
24. 09. 2011 | 12:27

drzá držka napsal(a):

Bohužel Ing. Oldřich Dajbych má pravdu. Pokud budou doloženy všechny nutné doklady a podklady, není v možnostech stavebních úřadů demolici odvrátit. Myslím způsobem v mezích zákona. Jediný kdo to může zvrátit jse soud. Takový kvalitní stavební zákon schválila elita národa sedící v parlamentu.
24. 09. 2011 | 13:11

Pavel Tuláček napsal(a):

Celé mi připadá trochu nesmyslné. Je to dům jako každý jiný vzniklý v té době, nevidím žádnou extra hodnotu. Pro odpůrce bourání je zřejmě *každá* budova z té doby hrozně důležitá.
Další věc: dům má majitele, a majitel má svaté právo s ním nakládat. Včetně případné demolice. To je obecný princip, se kterým by se měli páni odpůrci smířit. Z toho principu je možné učinit výjimku jen tehdy, pokud jde o historicky zvlášť hodnotný objekt. Upozorňuji, že taková výjimka dost kontroverzní, protože zasahuje do práv majitele disponovat se svým majetkem. Ta výjimka existuje proto, aby majitel nemohl zbourat katedrálu sv. Víta nebo Národní Muzeum. Dům čp. 1601 na Václavském náměstí je podle všeho běžný produkt své doby, který nezasluhuje použití té výjimky.
24. 09. 2011 | 13:16

český maloměšťák napsal(a):

Pavel Tuláček
Majetek zavazuje. Mít majetek je svým způsobem úděl.
Ale to je asi mimo váš rozměr.
Asi žádný významnější majetek nemáte.

Nesmyslné je především to, že osoba ze stavebního´úřadu může podnikat ve stavebnictví. Možná že to je i kriminální. Ale v Kozloistánu zelném asi ne.
24. 09. 2011 | 13:28

Veterán napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):

Pavel Tuláček
Majetek zavazuje. Mít majetek je svým způsobem úděl.

Víte, maloměšťáku, že třeba dnes tak oslavované lázně Kyselka byly postaveny na místě, kde stály starší, rovněž historicky cenné, lázně. A ten zlý (dnes oslavovaný) majitel je drze zboural.
24. 09. 2011 | 13:38

bim napsal(a):

Český Rom, člen KSČ i Lékařské komory, MUDr. Besser -- co lékaře, jako skupinu nebo profesní stav nezajímá, tím se, občane, nezajímnaj i ty... Proto jsem již tomuto genocidně zločinnému státu občanský průkaz odevzdal.
24. 09. 2011 | 14:01

Tom napsal(a):

český člověk už totálně ztratil vkus, stačí se zajet podívat na ty hrůzy co se staví v satelitech kolem Prahy, jak se pak má bránit tomu architektonickému odpadu co se sem tlačí???
24. 09. 2011 | 14:11

občanka napsal(a):

To Tuláček:
napsal jste to přesně, jde o běžný produkt své doby, a toto je právě argument, proč by měl ten dům zůstat stát. Václavské náměstí má neopakovatelnou atmosféru doby vzniku, je to zároveň místo, kde se psala historie.Každá nová stavba i třeba shodná replika již vše naruší. Zanechejme našim dětem atmosféru náměstí bez úprav.
Ivestorovi jde stejně jen o to, aby si od banky vypůjčil ohromné peníze a vydělal na tom daleko více, než za současné nájmy. Rozumný člověk se musí pozastavit /rozčílit/ nad tím, jak se ničí hodnoty, které tu byly zanechány našimi předky.
V souvislosti s tím dopuručuji zbourat Lucernu, protože je také veskrze nemoderní a produktem své doby a veškeré akce v ní dosud konané přemístit do arény O2 nebo na stadion Slavie. Tam je teprve ta správná novodobá atmosféra nebo v novodobých obchodních centrech, které určitě nepřežijí domy na Václavském náměstí.
Pane Tuláčku, lituji Vás, že nevidíte žádnou extra hodnotu.
Jsem hodně zcestovalá a tak dokáži posoudit centra v Paříži, Londýně, Vídni, Budapešti, Varšavě, Berlíně, Amsterdodamu,Kodani, Stokholmu, Bruselu,v Káhiře i Římě. Buďme hrdí na to, co stojí na Václavském náměstí. Je to totiž české a naše. Je to srovnatelné s Hynaisovou oponou v Národním divadle, s Karlovám mostem ... Pane Tuláčku, chybí Vám cit. Tady totiž nejde jen o tento dům, ale o celé náměstí o nehoráznou sprostotu zasáhnout do něčeho krásného a nahradit to něčím, co bude mít hodnotu jen finanční, případně užitkovou. Václavské náměstí a Praha má docela jiné hodnoty, vy o nich asi nic nevíte, je mi to líto. Ve zdech všech domů šla historie něco pamatují, nechme ty domy a každou cihlu v nich žít svým životem a nebourejme je. Úcta k hodnotám chybí těm, kteří podporují zbourání domu.
24. 09. 2011 | 14:15

Pavel BelajeY napsal(a):

Občánku, a co teď ? Víš vůbec, proč si cinkal klíči..? ..Ano, vím, cinkal jsem proto, že jsem měl komunistického režimu plné zuby. Ale to, co jsem si vycinkal, opravdu, ale opravdu předčilo mé očekávání !
24. 09. 2011 | 14:24

Petr Havelka napsal(a):

Paní Bečková,

nic proti, určitě se kolem toho domu motají různé figurky, jenom si myslím, že by klidně i na Václaváku mohly stavět moderní stavby. Ten současný barák je nudný, ale "to" co má vzniknout místo něj vysoce předčí moje očekávání. Ta studie se mi líbí, dovedu si představit krásné posezení nahoře v kavárně. Václavák jako na dlani.

http://en-gb.facebook.com/media/set/?set=a.166540300046198.38750.165205323513029&type=1#!/media/set/?set=a.166540300046198.38750.165205323513029&type=1
24. 09. 2011 | 14:25

Petr Havelka napsal(a):

Odkaz nefunguje, dejte si do vyhledávače - čp.1601 - a ukáže se facebook
24. 09. 2011 | 14:30

Skunk Works napsal(a):

Pražský magistrát je plný lumpů.Slušný člověk mezi nimi nemůže ani být.Největší kumulace lumpů začala za psychiatra Béma který lumpárny za stamiliony velice podporoval. A za potratníka Svobody jak je vidno situace se nezlepší.Defenestrace by zřejmě nepomohla jedině obnovit cech kata Mydláře na Staroměstské náměstí je z Magistrátu kousek.
24. 09. 2011 | 15:13

ala napsal(a):

Pane Havelko, zkuste si to kafe dát jinde. Třeba v krásné kubistické kavárně v Celetné ulici. Skleněné monstrum si v sousedství Národního muzea opravdu, ale opravdu neumím představit. Viděl jste už Charles square centre (pro nezasvěcené: skleněná budova na Karlově náměstí) jak krásně "ladí" s kostelem sv.Ignáce? Nebo hrůzné Palladium, které vzniklo na Náměstí Republiky ze starých kasáren? Z ulice Na Poříčí je to opravdu jako rána pěstí, o sousedním kostele sv.Josefa ani nemluvě. Ale koneckonců ten by šel taky zbourat, stavba ho už tak dost narušila, že?
24. 09. 2011 | 15:25

český maloměšťák napsal(a):

Petr Havelka
Hezký výhled by mohl být také třeba z Hradu - kdyby se konečně ta mónotonní stavba zbourala a postavila se například replika Babylonské věže.
Bylo by to navíc i symbolické.
Čučet na centrum Kozloistánu Zelného z něčeho takového.

My - čeští maloměšťáci bychom dozajita své kroky v neděli odpoledne směřovali na takové místo.
24. 09. 2011 | 15:26

Pavel BelajeY napsal(a):

to Havelka - Bez zrcadla by jste neviděl, jak jste krásný..posuzování na střeše vám také neumožní posoudit půvab té, na níž sedíte. Přeji skvělý výhled "jako na dlani".
24. 09. 2011 | 16:04

tichoslapek napsal(a):

Je neuveritelne, jak tmari vseho druhu za nase dane brani rozvoji. Kdyby nasi predkove byli z podobneho testa, zili bychom i dnes v drevenych chysich. Madam, vas nazor na cizi majetek si strcte za klobouk a hura na Kubu. Tam je vas raj.
24. 09. 2011 | 16:05

old napsal(a):

Zabývám se urbanismem a architekturou již tak sto roků :)a tak přijměte můj kvalifikovaný názor: "NEVÍM" . U této, ale i mnohých jiných kauz mě nejvíc fascinuje jistota, s kterou ti povolaní odborníci na obou stranách dokáží vášnivě a s nasazením všech pák prosazovat svůj, jedině správný názor. A přitom je to tak jednoduché....., aby zůstalo zachováno to výjimečné a hodnotné a umožnilo se nahradit průměrné tím současně nejlepším možným. V prostředí zákonnosti a prosto politických vlivů.... jak jednoduché :))
24. 09. 2011 | 16:31

Dagobar napsal(a):

Kdyby nešlo o ohavný a historicky naprosto bezcenný "bunkr", asi by takovéto názory měly nějakou váhu. Kdybyste radši něco udělali se sklenáři a čepičáři, co mění centrum města v Disneyland!
24. 09. 2011 | 17:49

Alarien napsal(a):

Není to tak dávno, kdy se zde i jinde vedly vášnivé diskuse o Kaplického návrhu národní knihovny. Mnozí z těch, kteří tehdy stavět nechtěli, dnes naopak horlivě podporují bourání. Čím to asi bude?
24. 09. 2011 | 18:51

Nejsem robot, jen to nemuzu precist napsal(a):

Boze to si clovek pocte. Konsky trh tu stoji od dob Karla IV. Z te doby se nam nezachovala jedina budova. Z dob pozdejsich bychom jich napociatli, ze by se to veslo na jednu ruku. Muzeum nam stoji na miste barokni brany a je to stavba v "hnusnem" pseudostylu...Cely Vaclavak je produktem developerske vystavby z prelomu stoleti. Ze tehdy byli radni dost osviceni na to, aby investorum prikazali budovat verejne pristupne pasaze? No vemme si priklad! Na druhou stranu, chceme-li majitele nutit, aby konzervoval svoji nemovitost jako pamatku, musime jaksi prokazat, ze tu hodnotu opravdu ma. A tady je to dosti pochybne. Zatim to vypada, ze ten dum hodnotu spis hysterickou nez historickou...
24. 09. 2011 | 20:46

Nejsem robot, jen to nemuzu precist napsal(a):

Alarien: A naopak :-D Protoze tu vubec nejde o ty baraky, ale o "politiku"
24. 09. 2011 | 20:48

Tom napsal(a):

Kdyby za Karla IV architekti stavěli podobné bezduché hrůzy jako se staví teď, nechá je máčet ve Vltavě a pak je hodí medvědům
24. 09. 2011 | 21:38

KAteřina napsal(a):

Všechna velká evropská města se za posledních dvacet let změnila - některá méně, některá více - k horšímu. Z center zmizely obchody a byty, zůstaly jen banky, butiky a kanceláře, prokládané hosopdami.Dominující dopravní prostředek, kterému se všechno podřizuje, jsou auta. Pár význačných historických budov, očesaných a zbavených jakýchkoli funkcí, zůstává zachováno jen jako atrakce pro turisty. Není kam jít, co dělat, je tam hluk a smrad. Srdce města obrostlé sádlem nemůže fungovat.
24. 09. 2011 | 22:59

Papouch napsal(a):

Alarien: To je prosté. Knihovna byl viditelně předražený a nefunkční nesmysl, výsledek diletantsky zmanipulované soutěže a finacovaný pochopitelně z veřejných peněz. Nicméně kdyby si to rozhodl postavit nějaký zpupný kapitalista za svoje na svém pozemku jako vilu, tak by se okamžitě postavilo proti:

1. pár zbytečných ouřadů z územního plánování, kteří to mají v referátu a tuší že by mohlo něco kápnout
2. adhoc občanské sdružení, tvořené obvyklou partičkou věčných petentů a sudičů (kteří si na pomoc povolají ekovyděrače z EPS)
24. 09. 2011 | 23:37

Pípa napsal(a):

Nejhorší je, když se ženská zfanfrní. Ale sluší jí to. To se musí nechat.
24. 09. 2011 | 23:51

Dex napsal(a):

Památková ochrana je přesně ten typ úřadu a agendy, který se rozrostl v nekontrolovatelnou hydru. Výsledkem je přesný opak toho, co bylo původním záměrem. Tak intenzivně a rigidně se chrání, až chráněný objekt dostanou do havarijního stavu a později do demolice. V době, kdy svět bojuje s CO2 a blížící se krizí nesmí majitel horské chaty anio zateplit a vyměnit okna za téměř shodná ale s trojsklem (Petrovky), stadion se tak chrání před jakýmkoliv zásahem až zchátrá a musí se zbourat (Štvanice)? Podobných případů jsou stovky. Na druhou stranu, kde se maže, tam překážky nejsou. Město je živý organismus, musí se vyvíjet. Mělo by to mít ale jasná pravidla, ne libovůli takových pseudoorgánů jako sbor odborníků. Funguje to tak, že se složení sboru opakovaně mění tak dlouho, až se odhlasuje "správné" rozhodnutí.
25. 09. 2011 | 02:07

Jag napsal(a):

Proč se pořád zabýváte jen parhou?Takových debilů jsou plné stavební ouřady a porušování zákonů je jejich denní chleba...příklad.antidatování územních řízení v případě předpokladu problému se sousedem-potvrzeni z kuloárů,omezení vlastnických práv při stavbě údajně krajského významu-výjimka v zákoně daná poslanci,stavební inspektor-tímto razítkem potížistům vyhrožuje kdejaké obecní stavitelské prase na obci,porušení zákona o kanalizaci-připojení vedlejší vesnice na kanalizaci,která neměla potřebný zákonný průměr-zahlcení kanaliace a z něho vyplývající údajný požadavek na její rekonstrukci-okradení EU a korupce,piuštění 5000vozidel na místní komunikace šíře 5,5 metru,územní rozhodnutí na umístění liniové kanalizace pod místní komunikaci šíře 5,5 metru a stavební úřad vše schvaluje,porušení stavebního zákona co se týká zkoumání dotčených osob-stavební úřad prý nemusí nic zkoumat stačí prý jen vývěska a občane nediv se,když budeš zbourán-tvoje chyba,žes byl na dovolené a nebo v zahraničí na práci.Máš čumět na vývěsku.....stačí PRAHO?Takový bordel děláš v nbaší republice a ještě se divíš?
25. 09. 2011 | 07:20

Jag napsal(a):

Kateřino,hlupáci zavedli nový kult života.RAPLISMUS.Kdo nerapluje a touží žít v klidu a pohodě je nenormální.Tak si nestěžujte a užívejte si raplismu.Ve městech toho bude pořád jen přibývat,páč takový rapl chce být in a cítit "život".Tak si ho buduje.Bohužel se nám tento fenomém dostává i na poklidné předměstí měst a předměstí.Za chvíli budou před títmo fenoménem utíkaqt.Otázka je kam,když se rapl dostal k penězům a buduje světlé zítřky.Snad jedině ta krize tyhle přemnožené a rychlemnožící se raply trochu utlumí.Jinak zahyneme.Takového rapla nezajímá,že když bude mít každý auto,že nad planetou nebude žádný ozon,on chce žít a to dnes a raplovat co nejvíc.Chce být cool a žít naplno.
25. 09. 2011 | 07:30

golfista25 napsal(a):

Paní Bečková, kde berete jistotu, že Vy máte pravdu?
25. 09. 2011 | 09:30

Stařeček napsal(a):

lidi co chcete dělat? Moje žena tančí nad tančícím domem, mně je z něj na blití. Na jednu stranu tu máme úřad, který by měl dohlížet nad tím co se kde staví, na straně druhé je tu svoboda a nikoho není nic po tom, co si já se svým majetkem a penězi dělám. Za komunistů byl přísný dohled nas tím, aby se neničila orná půda, dnes na té nejlepší jsou slunečníky a skladiště. Je tu bordel, tak co chcete?
25. 09. 2011 | 13:08

Občan napsal(a):

Paní doktorko Bečková,
mám pro Vás ješte jednu "náhodičku :o))

Ing. arch. Petr Malinský:

DaM spol. s r.o.
- navrhování a design
Zapsáno: 9.února 1993
- poradenská činnost v oboru architektura
Zapsáno: 9.února 1993
- koupě zboží za účelem dalšího prodeje a prodej
Zapsáno: 9.února 1993
- provozování realitní kanceláře
Zapsáno: 9.února 1993
- poradenská činnost v oboru ekologie
Zapsáno: 9.února 1993
- projektová činnost v investiční výstavbě
Zapsáno: 25.května 1994

RCHITEKT MALINSKY s.r.o.
Zapsáno: 16.prosince 2004 Vymazáno: 14.listopadu 2005
ARPEMA s.r.o.
Zapsáno: 14.listopadu 2005
- inženýrská činnost v investiční výstavbě
Zapsáno: 16.prosince 2004
- činnost technických poradců v oblasti památkové péče
Zapsáno: 16.prosince 2004
- zprostředkování obchodu a služeb
Zapsáno: 16.prosince 2004
25. 09. 2011 | 13:51

prag napsal(a):

Jakejpak konflikt zájmů .. tady přece nic takovýho neexistuje ;-)
25. 09. 2011 | 16:50

argun napsal(a):

Petře Havelko
a co třeba Obecňák? Taky nuda? Zkuste si představit na tom místě mrakodrap - nádhera! Ten výhled na Prahu vod kafíčka...

Víte vono vůbec nejde o to, co si kdo na tom místě dokážeme představit, těch možností je nekonečné množství. Jde o to, co považujeme za hodnotu a co nikoli a taky jde o to, že centra velkých měst by měla zůstat místem vhodným k životu, nikoli jen ke kafíčkování a kochání. Zboříte jeden barák a následuje půl náměstí. Podobný způsob myšlení vedl za bolševika k likvidaci nesmírně cenných komlexů, třeba plzeňského gotického městského centra, což byl evropský unikát. Dnes je z něj torzo.

Paní Bečková,
ten Dajybch má bohužel pravdu. Pokud stavebník doloží všechny doklady, on prostě konat, tedy povolit stavbu či její demolici, prostě musí. Samozřejmě je otázkou kvalita a věrohodnost těch dokladů.

Pokud jde o názor na věc, zcela se s Vámi ztotožňuji.
25. 09. 2011 | 18:14

Petr Havelka napsal(a):

Pane argune,

bouralo se vždycky co je svět světem, za bolševika se bouralo a stavělo hloupě. Co po naší generaci zbyde, betonové králikárny hypermarketů. Copak na Václaváku se dá ještě něco skazit?

Potřebujete bombardovat Prahu, aby se postavil Tančící dům. Eiffelovka byla považována za hrůzu a teď si bez nelze představit Paříž.

Kaplického blob asi nikdy nebude, protože si stařík z Hradu dupnul.

Osobně se mi návrh toho nového domu líbí, nejsem odborník a byl bych rád kdyby se našli nějací erudovaní a řekli k tomu svoje. Nemám nic proti, kdyby řekli "Ten návrh je hrůza proto a proto", sklapnu krovky a budu mlčet. Chcete mi tvrdit, že stávající dům je nádhera, no nevím.
25. 09. 2011 | 20:58

Petr Havelka napsal(a):

PS: o podobě centra Prahy by měla rozhodovat ryze odborná komise. Vlastě všechna města i vesnice by se měly ptát urbanistů. Pokud o tom, co bude stát na Václaváku, rozhoduje jeden člověk nebo tlupa radních, nic dobrého z toho nevzejde.
25. 09. 2011 | 21:05

argun napsal(a):

PH
To jo, bouralo, bourá a bourat bude. Jde o to co a jak moc. Co po nás zbyde to fakt nevím. Říká se, že "po všeckém je hovno, enem po včelách je med".

A věřte, udělat ze špatného ještě horší, to jde vždy a všude. I na Václaváku.

Asi nejde tolik o to, jestli "líbí nebo nelíbíů. Takhle bychom se nedomluvili nikdy. Jde o souvislosti, o kontext. Ten dům je - pokud vím - zdravý a má své nesporné architektonické hodnoty. V rámci existujícího kontextu tedy není sebemenší důvod jej bourat. Jde o respekt, úctu, cit k dědictví, svědectví času.

Ale každej to cítíme jinak. Já bych pro starou židli thonetku prohrabal kdejakou skládku. Druhej ji vyhodí bez mrknutí oka jako starý krám a koupí si v OBI plastovou.

Ptát se urbanistů nestačí. Ti namalují barevné fleky a je vymalováno. Ehmm, živím se tím... Je třeba jít mnohem víc do hloubky a zpracovávat regulační plány pro jednotlivé lokality. Jenže o ty nikdo nestojí, páč to už velmi konkrétně zavazuje samosprávu a omezuje investory...

To by bylo na dlouho a není to jednoduché. Mějte se.
25. 09. 2011 | 22:21

Jag napsal(a):

Zdejší BORDEL mohou zachránit jen švýcarská referenda a jejich model vlády.Tady by se udělalo referendum a uvidíte hned,zda ti novodobí budovatelé nebo milovníci minulých staveb mají navrch.Tady se ale u stavebních a územních řízení podvádí-porušují se zákony a druhá strana se válcuje silou.A vo tom ta naše demokracie je.Tak co tady řešíte kdo má pravdu?Kdo porušuje zákony patří za mříže.A tady se tím ještě někdo chlubí.........
26. 09. 2011 | 08:30

Artur napsal(a):

Oldo,nedej se!!!
Artur
26. 09. 2011 | 10:03

Petr Havelka napsal(a):

Pane argune,

z plastových židlí mne nepodezírejte :)

Jinak Vám rozumím, současný stav "ochrany" opravdu vyžaduje jistou úroveň regulací.

Okolnosti vzniklé u tohoto domu jsou "cinknuté" bezpochyby.

jenom tak uvažuju, jak radní v Praze uvažovali, když povolili přestavbu tohoto domu v roce 1920, původní vznikl v roce 1880. Zřejmě od roku 1920 uteklo hodně let. A teď mi řekněte, jak uvažovali v New Yorku, když do nebe vyrostly mrakodrapy a původní bezpochyby historické stavby se krčí ve stínu.

Václavák je místo kde to má "tepat", žít se tam už nedá.

Úsměvné jsou i skazky o panoramatu Prahy, které nesmí narušit žádné výškové budovy na Pankráci.

Takhle v Praze nebude nikdy nic.

Souhlasím s tím, že současný bordel vyhovuje "bočním" uličkám. Je to vizitka magistrátu.
26. 09. 2011 | 20:06

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, děkuji, paní Bečková, vnímám to tak, že nad domem, a vlastně nad původním Václavákem, "už vlaje černý flór". Zato tam postaví "barevný, jásavě svítivý, a pro nás staromilce, odpudivý maglaz". Ano, vidím to černě. Jiní však vidí jen "zlaté plíšky, kletbu civilizace od starých Féničanů.".Tužka.
26. 09. 2011 | 22:29

Jag napsal(a):

V Praze se hádáte o hloupostech.Jedno referendum a máte po starosti.To co ale dovoluje Praha v republice je na škodu všech.Výstavby nových továren v obytných zónách,kde nejsou ani železnice,ani kapacitní silnice jsou daleko horší.Radní to povolují a ODS s ČSSD tady káže,že co není zakázáno nemůže stát regulovat......takže co?To nám budou jezdit kamiony nákladní auta úspěšných firem v domovech?Proč nejdou do starých průmyslových zón a cpou se kde není ani prostor,mani železnice a komunikace......ale tady si přece může každý koupit pozemek kde chce a dělat si tam co chce.Stát jde přece příkladem.Ohrožuje stavbami liniových staveb domovy-pod místní komunikace šíře 5,5 metru umisťuje tyto stavební protizákonné paskvily a pak to stát povoluje.Proč ne?Pak se nedivte,že firmy se chovají stejně.Když nedodržuje zákony stát,co by se namáhali lidi a firmy.
27. 09. 2011 | 07:26

reCAPTCHA napsal(a):

Paní Bečková
Onen dům je na mnohých záběrech z 15.3.1939. Tvoří pozadí a kulisu při příjezdu německé armády do Prahy - je to tedy kulturní památka nebo ne? Z tohoto pohledu ano, z pohledu komunistického zubaře jistě ne. Pro zubaře je to jen sedmička dole vlevo. Kaz. Extrakce. Bolstivá.

Paní Bečková - přežít se musí dál a bojovat o další dům a o další ulici. Vytrvejte. Děkuji.
27. 09. 2011 | 16:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy