5. září 2008 – Co se to děje v Angole?!

05. 09. 2008 | 23:37
Přečteno 3253 krát
V Angole se konaly po dlouhých 16 letech volby. Málo se o tom ví, ještě méně se o tom píše. V některých médiích je o nich jen nepatrná zmínka. Přesto, že tyto volby jsou pro Angolu historickou událostí, nevyvolaly tolik pozornosti jako ty v Zimbabwe konané na jaře. Proč?

Především proto, že zimbabwské volby byly dostatečně dramatické, odehrávaly se ve vyhrocené atmosféře, a tím byly zajímavými a přitažlivými pro média. Sám jsem vývoj v Zimbabwe s napětím sledoval. Nejdřív se čekalo, že Mugabe preventivně nepustí opozici k volbám, předpokládalo se, že vyvolá násilí, které přinutí opozici, aby bojkotovala volby, jak to často chodí v totalitních zemích, které pořádají volby jen na oko. Zimbabwská opozice nakonec bojkotovala právem až opakované prezidentské volby, zatímco legislativní volby vyhrála. Situace, která v Zimbabwe nastala, kdy Mugabe zůstává presidentem, ale opozice ovládá parlament, by byla v jiných zemích dobrým předpokladem pro konsolidaci demokracie, neboť by nutila obě strany ke spolupráci a kompromisům. V případě Zimbabwe je to spíš ohniskem budoucího konfliktu s těžko předvídatelným vyústěním. Kéž se mýlím.

Naproti tomu angolská situace je pro média neatraktivní, protože pro čtenáře, posluchače a diváky je přímo nudná. Angolské volby nevyvolávají velké napětí mezi vládou a opozicí. Probíhají skoro v euforické atmosféře. Angolané k tomu mají důvod. Už šest roků se žije v míru, opozice a vláda spolu válčí jen v parlamentu, rekonstrukce válkou zničené země probíhá zatím perspektivně. Strany se pochopitelně slovně napadávají a různě se obviňují, ale myslím si, že vcelku jde o běžné chování soupeřících stran. Opozice např. obviňuje některá média, že straní vládě, vláda pro změnu napadá opozici, že nemá dostatek odborníků schopných vést zemi. Na každém obvinění lze shledat kus pravdy. Každá strana sice dostala podle volebního zákona prostor k prezentaci svého programu v médiích, ale vláda těží z toho, jak prezentuje své úspěchy od dosažení míru v roce 2002. Zajímavé je, že některé opoziční strany jsou v menší míře zastoupeny ve vládě, která je tímto vládou národního porozumění.

Abyste mi rozuměli, angolská vláda není klasickou koalicí. Většinová vládní strana (MPLA – Lidové hnutí za osvobození Angoly) má v končícím parlamentu většinu, která jí umožňuje vládnout sama na základě voleb z roku 1992. Tehdy největší opoziční strana (UNITA – Národní svaz pro úplnou nezávislost Angoly) neuznala svou porážku. Vyvolala napětí, které vedlo k nové občanské válce jen rok po podpisu mírové dohody (31. května 1991). Nynější vláda národního porozumění vznikla v zájmu míru, který se zdá být definitivní. V tom je i rozdíl mezi volbami v roce 1992 a volbami letos. Situace v Angole před 16 lety byla podle mě mnohem horší než ta letošní v Zimbabwe. Opoziční UNITA byla částečně ozbrojená, vládní MPLA neměla kontrolu nad celou zemí.

Současná opozice je plně odzbrojená, vláda administruje celou zemi. Je to znát i v počtu registrovaných voličů - 8,2 mil. oproti 4,8 mil. z roku 1992. Všichni politici všech čtrnácti konkurujících stran a koalicí chválí dobrou organizaci, poměrně bezproblémový průběh volební kampaně, a od dnešního rána chválí i disciplinovanost voličů. Je to velká změna oproti situaci před 16 lety. Ale není tomu tak, že by se žádné potíže nevyskytly. Četl jsem ráno na internetových stránkách angolské tiskové kanceláře (Angop), že se některé volební místnosti v Luandě (hlavním městě) otevřely se zpožděním z nějakých technických důvodů. Toho se prý chytili někteří zahraniční novináři, a mluvili o organizačním fiasku v Luandě. Podle Angop předsedkyně pozorovatelů Evropské unie, Italka Luisa Morgantiniová měla starosti a byla trochu zklamaná ze zpoždění v některých volebních místnostech, ale uznala, že se vše brzo napravilo a nakonec dementovala zprávy zahraničních novinářů. Podle Euronews Morgantiniová sama mluvila o tomto organizačním fiasku. Kromě Evropské unie mají své pozorovatele v Angole také Africká unie, USA, Komunita portugalsky mluvících zemí, jejíž členkou je i Angola a mnoho jiných mezinárodních organizací. Bude zajímavé sledovat jejich hodnocení.

A kdo vyhraje? Asi málokdo pochybuje o tom, že vítězem bude vládní strana MPLA. Spíš půjde jen o to, s jakým rozdílem vyhraje. Bývala marxistická strana nenechala nic náhodě. Její ministři v posledních měsících otevřeli nové silnice, nemocnice, školy, fabriky atd. I když obnova země probíhá od dosažení míru, vláda některé stavby chytře načasovala, aby byly otevřeny v době volební kampaně. U toho pochopitelně nemohli chybět hlavně kameramani. Jakkoliv mohu mít svou averzi k této vládě, Angola je na dobré cestě k definitivnímu míru a solidní demokracii. Základy jsou položeny.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Samota napsal(a):

Rád čtu dobré zprávy z afrického kontinentu, už jen proto, že jich moc nebývá (často je to ovšem kvůli nezájmu západních médií, které vyhledávají senzace a katastrofy).
Moc bych přál Vaší rodné zemi, aby se v problémy zmítané Africe stala symbolem míru, stability a rozvoje!
06. 09. 2008 | 00:34

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Blahopřeji a z celého srdce přeji všem Angolanům život v míru, m.j. aby UNITA už neměla možnost unášet lidi jako před desítkami let pod velením J. Savimbiho.
06. 09. 2008 | 08:01

Vico napsal(a):

Tak to je velmi dobrá zpráva. Nebýt vás, tak o situaci v Angole a spořádaných volbách nic nevím. Dobré zprávy totiž neprodávají denní tisk. Šťastní jsou ti, co žijí v novinářsky nezajímavé zemi a o jejichž představitelích ostatní svět nic neví.
06. 09. 2008 | 20:40

im napsal(a):

Pane Teco,

když jste připomněl, že Angola už šest roků se žije v míru, úplně mi zatrnulo, jak jsou hodnoty relativní - my tu žijeme v míru přes šedesát let, bereme mír jako naprostou samozřejmost, o které vůbec nepřemýšlíme. Někde byla zmínka, že v Angole ještě dnes počet zahrabaných min převyšuje počet obyvatel, a cena života má jiná než evropská měřítka.

Díky za dobrou zprávu,těch není nikdy dost, přejme Vaší rodné zemi stabilitu a dlouhé roky v míru.
06. 09. 2008 | 20:57

Čochtan napsal(a):

Dobré zprávy ?
MPLA téměř 82%. To mi něco připomíná !
"Většímu přílivu investic nyní brání nejen nestabilní situace v nepříliš demokratické zemi, ale taká slabý právní systém a obrovská korupce. Podle Transparency International je angolský režim mezi deseti nejzkorumpovanějšími na světě." (aktualne.cz)
Dobré zprávy vypadají jinak. Třeba je to ale "africká dobrá zpráva".
07. 09. 2008 | 15:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Čochtan:
"Předběžné výsledky podle volební komise ukazují, že na celostátní úrovni získala téměř 82 procent hlasů. Vítězství prý zaznamenala i na úrovni provincií.
Porážku však odmítl uznat opoziční Národní svaz pro úplnou nezávislost Angoly (UNITA), který proti MPLA vedl občanskou válku v letech 1975 až 2002. Vyžádala si půl milionu mrtvých"
Po 27 létech občanské války to rozhodně dobrá zpráva je. I na africké poměry, viz Darfúr, v minulosti Rwanda...atd.
07. 09. 2008 | 17:15

Čochtan napsal(a):

Zbyněk Matyáš:
Afrika má poněkud jiná měřítka na to co je "dobrá zpráva". To máte recht !
Africe není pomoci. Té by pomohlo pouze zavedení matriarchátu a z chlapečků dělat hned při narození "holčičky".

Až budu číst, že se v Africe snížil počet obyvatel na desetinu, pak to bude velice dobrá zpráva.
07. 09. 2008 | 18:26

Kineh napsal(a):

Angole a jejím občanům blahopřeji k mírovým volbám a přeju další zlepšování situace, hlavně ve školství, zemědělství a zdravotnictví.

Pro Čochtana: od občana země, která se v loňském (ne)korupčním žebříčku Transparency umístila až o několik míst za Botswanou, je trošku troufalé kritizovat zkorumpovanost jiných států ;) . Na "deset nejzkorumpovanějších režimů", jak tvrdíte, to s Angolou podle oficiálního žebříčku TI také nevypadá, Angola je 147. ze 179 (o několik příček pod ní se nachází například Bělorusko nebo Ekvádor), a počet zahraničních investorů, ačkoli není závratný, v posledních letech každým rokem roste (naposledy v letošním červenci hostila Angola vládní delegaci z USA, která vyjednávala právě podmínky pro přímé americké investory - angolský vývoz do USA stoupl za posledních pět let skoro o 400%.). Angolské HDP vzrostlo před dvěma lety o 19% a pro letošek se předpokládá nárůst o 32%. Inflace spadla z nějakých 330% v roce 2000 na ca 4% v loňském roce. To by byly dobré zprávy i pro kdejakou evropskou zemi.
10. 09. 2008 | 18:52

cheap ed hardy t-shirts napsal(a):

good article
29. 01. 2010 | 08:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy