Zvláštní pohled tzv. seriozních novin: Na Haiti bude brzo zle!
V sobotním vydání Mladé Fronty DNES vyšel hned na titulní stránce článek s podtitulem: „Reportér MF DNES v hlavním městě Haiti: v ulicích roste napětí, zoufalství i agresivita, bez pomoci bude brzy zle.“ Nevhodnost tohoto podtitulu se možná zdá jenom mně, pak je to problém jazykový a budu vděčný tomu, kdo mi to vysvětlí.
Bitva Slovanů proti Slovanům aneb koalice česko-slovenská versus Polsko-slovinská
Budiž řečeno hned na začátku, že řeč je „jenom“ o fotbale. Koho to nezajímá, přepněte na jiné stránky a čtěte si např. o Klausovi a lisabonské smlouvě. To je také bitva. Třetí kvalifikační skupina přinesla zvláštní konstelaci týmů. Čtyři slovanské národy se perou na stadionech a jde o moc – nemyslím moc politickou jako „power“, ale moc kvantitativně jako „very…“. Hraje se kvalifikace o postup na mistrovství světa v kopané.
Tak pravil soudruh Lenin...
„Dobrý den, soudruhu Lenine, co jste to řekl? Aha, rozumím, učit se, učit se, učit se…“ Tomu se říká důraz. „A jak to máme dělat? … Jasně, máme se zeptat pana J. A. Komenského. To je podle mě rozumné, Vás, soudruhu Lenine, jsem nikdy nečetl a přiznám se, že moc bych toho od Vás ani nepřijal.“
Co mohu říct o české společnosti? Vím ještě něco o své rodné Angole?
Po dvaceti letech v ČR už neumím odpovědět na všechny otázky týkající se mé země. Přesto jsem rád, když se mě někdo zeptá na to, jak se u nás v Angole žije. Nutí mě to přemýšlet a zavzpomínat si. Jednu takovou příležitost mi poskytla slečna Žaneta Langrová, studentka gymnázia, která chce moje odpovědi zapracovat do své maturitní práce. Některé Její otázky se týkají mého pohledu na českou společnost.
Jak si na mě policista chystal pistoli
„Vypněte motor a vystupte rychle z auta“, slyšel jsem od policisty, který měl ruku na pouzdru od pistole. Chvíli předtím nám policisté svým autem zatarasili cestu. A ještě několik okamžiků zpátky nás pronásledovali či honili. Byla to kratičká a falešná honba. Nijak jsme se jim nesnažili ujet, nebyl k tomu nejmenší důvod. I proto nás překvapil přístup policejní hlídky. Přemýšlel jsem, co se jim nezdálo. Namátková kontrola podle mě probíhá jinak, než honěním auta jedoucího před policejní hlídkou.
V Angole jedí na vánoce slona. O maso se lidé rozdělí
„Evangelický farář Leonardo Teca tráví vánoce především v rodinách“
IVAN PŘIBÍK (Nabízím čtenářům blogu rozhovor, který se mnou vedl pan Přibík z Třebíče. A to v té samé verzi, která vyšla v Třebíčském deníku v sobotu 27. 12.08)
Způsobem trochu odlišným od běžné rodiny trávil Vánoce českobratrský evangelický farář Leonardo Teca. Je mu 35 let a pochází z Angoly. Od roku 2001 působí ve sboru v Horních Vilémovicích.
Černý muž, bílý dům - Lutherův sen par excelence!
Černý muž Barack Obama v Bílém domě? Před Martinem Lutherem Kingem bylo něco takového nemyslitelné. Po Martinu Kingovi to byl sen. Dnes je to realita, zítra to bude samozřejmost. „Lid promluvil,“ řekl s uznáním poražený kandidát McCain o výsledcích voleb, které jsou dovršením velkého snu.
Cesta do neznáma - Vzpomínky staré 20 let! – 3. část (konec)
Druhý den jsem si přál, aby se s námi něco dělo. Nicnedělání mě nutilo myslet na domov v jednom kuse. Navíc celý den mi připadal jako jedno dlouhé ráno. Sluneční aktivita byla velmi slabá a chlad naopak velmi výrazný. Dopoledne jsem se skutečně nudil, odpoledne už ne. Zjistil jsem, že moje cesta nekončí v Praze. Po obědě mě a jednoho krajana vyzvedl nějaký starý pán, o kterém si doposud myslím, že byl z Kuby. Mluvil perfektně španělsky.
Cesta do neznáma - Vzpomínky staré 20 let! – 2. část
V letadle jsem se seznámil s Albertem. Ze sedmičlenné skupiny jsme byli jedinými „středoškoláky“. Ostatních pět přijelo studovat vysokou školu. Jeden se dokonce jen vracel z prázdnin v Angole do Československa, kde studoval už 4 roky. Mně jeho slova o tom, že mu zbývají už jen dva roky, pak se vrátí do Angoly, zněla jako výsměch nám, kdo jsme měli před sebou ještě celých pět až šest roků.
Cesta do neznáma - Vzpomínky staré 20 let! – 1. část
Byla to cesta ze záře subtropického slunce do zářijového babího léta. Kdybych tenkrát znal slovo značící devátý měsíc v češtině a jeho význam, možná by to zmírnilo mou nejistotu z cesty do neznáma. Ale o to větší by možná bylo moje zklamání z toho, že v Československu potřebuji již v září nosit bundu, nejlépe zimní.