Přiložený článek na mainstreamovém médiu snad nejlépe ukazuje revoluci, která (nejen u nás) probíhá. Vysoké ceny energií, vojensky-energetická politika Ruska a dostupnost nových technologií začínají podtrhávat nohy argumentaci mnoha politiků (včetně bohužel některých mých kolegů), že cesta k udržitelné energetice přinese "svrab a neštovice". Naopak, zásadní modernizace s využitím nových, šetrných, udržitelných technologií povede nejen k ochraně planety a životního prostředí, ale i k nižším cenám.
Rozšíření Španělsko-portugalského "stropu na plyn pro elektřinu" do celé Evropy, či dokonce zavedení širších stropů pro cenu plynu je dnes velké téma. Dokonce tak velké, že padají silná slova na téma "sabotáže" nebo "lenosti" ze strany Evropské komise, která by měla návrh předložit. A podobně silná vyjádření směřují do Berlína, který je prý centrem odporu.
Vlády mohou stěží bez reakce přihlížet extrémně vysokým cenám energií. Ty budou znamenat, třeba v podmínkách ČR, zvýšení plateb za energie od firem a domácností o stovky miliard korun ročně. Prohloubit o desítky či stovky miliard pomoci státní deficity si bez rizika může dovolit jen málokdo. To je důvod, proč Evropská komise navrhla a představitelé zemí odsouhlasili, zavedení „mimořádných daní“. Jde v zásadě o dvě různé formy.
V médiích se objevila informace, že vzhledem k tomu, že vláda na příští rok přislíbila stropované ceny elektřiny, obchodníci zkouší rušit svým klientům fixní kontrakty. A to s poukazem, že „je to jedno“, protože stejně budou platit cenu stropovanou. Myslím, že to může představovat vrcholek ledovce jednoduché techniky, pomocí které mohou některé firmy úspěšně obrat stát (stojící si finančně opravdu špatně) o velké peníze.