Trapas fotbalového svazu, který nechal zahrát lotyšskou hymnu litevským fotbalistům na začátku přátelského fotbalu v Praze, se snažili odpovědní pracovníci vysvětlit nedopatřením. Alespoň podle toho, co sdělil MF Dnes litevský velvyslanec: "Podle vysvětlení svazu byly na krabicích s nahrávkami hymny prohozené vlajky Litvy a Lotyšska."
Referát na Mezinárodní konferenci "Pražské jaro 1968: literatura – film – média"
Nejsa historik, ani literární vědec, ale pouhý pamětník - student žurnalistiky v dané době, odborný asistent na téže fakultě dnes - cítím se poněkud nesvůj při plnění svého zadání – informovat o tisku, rozhlasu a televizi v období Pražského jara.
Na to, že prezidentův tajemník Ladislav Jakl si občas vymýšlí, případně zkresluje fakta a dokazatelné skutečnosti, jsem si už zvykl. Proto také už nepolemizuji s jeho ad absurdum dovedenými teoriemi o státu jako organizovaném násilí, a o povinné školní docházce, která je nestandardním omezováním spontánní lidské činnosti (zaregistrováno při diskusi v Krumlově v listopadu 2005).
Není to špatně vymyšleno. Na webovou stránku se dostanete po stisku pouhých pěti kláves: tn.cz, můžete se spolehnout na zázemí nejsledovanější televizní stanice a na projekt máte dost peněz. Jenomže od nápadu k realizaci vede cesta trnitá.
O tom, že tn.cz stojí teprve na počátku dlouhé cesty, svědčí první komentáře od lidí, kteří o internetu něco vědí, a to nejen o jeho publikovaném obsahu. Zde jsou:
Téměř všechny televizní začátky se u nás odehrály v květnu. Posuďte sami: začátek televizního vysílání v Praze - 1. květen 1953, start druhého programu ČST - 10. květen 1970, zahájení pravidelného barevného vysílání na 2. programu - 9. květen 1973 obarvení 1. programu - 9. květen 1975.