Omluvy ve sportu? Věc leda pro slabochy

08. 03. 2011 | 10:01
Přečteno 4259 krát
Dva rozhodčí ´zařízli´ v posledních třech dnech fotbalisty Plzně a Ostravy. A hokejista Slavie uškodil hokejistovi z Liberce. Ten pak předvedl nepěknou odvetu. Fotbalisté ztratili body kvůli nesmyslně odmávanému ofsajdu a chybně odpískané penaltě, hokejista málem přišel o koleno.

Profesionální sport, a zvláště ten český, není pro slečinky. O branky, body a vteřiny v něm nebojují Timur a jeho parta a ani žádná další bratrstva čestných a spravedlivých.

Vrcholový sport je ale zároveň věc veřejná. Na stadionech ho sledují tisíce a v televizích desetitisíce a někdy i statisíce diváků. Vrcholový sport ovlivňuje způsoby jejich chování. Co myslíte, bylo by mravné, kdyby se ti, kdo někomu veřejně ublížili, dokázali svým obětem taky veřejně omluvit?

Ale kdy naposledy nějaký český fotbalový rozhodčí řekl? Vážení hráči, funkcionáři a fanoušci. Udělal jsem chybu, která Vám ublížila. Ale neudělal jsem ji schválně. Je mi to líto. Moc líto. Omlouvám se Vám.

A případně dodal vysvětlení: Potkal mě Den blbec. Nebo: Do konce zápasu bylo jen pár minut a já už měl před očima svíčkovou s Prazdrojem v motorestu U Tří jedlí. Nebo: Jsem vášnivý ornitolog a koukal jsem, jak nad obzorem letí káně.

Nebo ten hokejista. Co by mu to udělalo, kdyby ze sebe do novin nebo na internet vymáčknul? Promiň, Petře Nedvěde. Fakticky, promiň. Je mi líto, že tě to koleno bolí a že proti nám třeba nebudeš v příštích zápasech hrát. Ale neudělal jsem to schválně. Jsem ještě takovej mladej janek, a šel jsem do toho bez rozmyslu.

A ten starší by odpověděl s vahou své zkušenosti ze zámoří. Oukej, Džordži Doležale. End, ájmsory, lejdýs end džents, za tu hozenou láhev s vodou na slávistickou střídačku, tam na Růžu. End, ájmsory za ten špatnej džouk, že jsem to s tou lahví udělal proto, že Vláďa byl dehydrovanej.

Kapánek mně po tom ošklivým faulu toho mladýho zajíce přepnulo a ještě jsem se z toho nedostal. Ale to víte, jsem už starší člověk, A nemám nervy jak někde v pětadvaceti.

Když se normální chlap zdrží v hospodě a přijde domů ve čtyři ráno místo do půlnoci, jak sliboval, a má dvě a půl promile místo jednoho, co tak asi ještě před obědem udělá?

Dopotácí se někam pro kytku, řekne ženě, že ho to zpoždění vážně, ale vážně moc mrzí. A když se aspoň trochu zmátoří, tak vytře kuchyň, obývák a možná i schody. Vztah se začne pomalu dávat dokupy a žena, omámená vůní růží, pustí toho ´ochlastu´ pod peřinu už večer. A ne až za týden.

Představa, jak ´slovácký´pomezní Moudrý leze pod duchnu ke Kolářovi, ´olomoucký´ hlavní Příhoda k Bolfovi a ´sešívaný´ hokejista Doležal k ´tygrovi´ Nedvědovi, je samozřejmě směšná. Stejně jako to, že by Moudrý s Příhodou měli donést ostravským či plzeňským ultras kytku.

Ale co by se jim asi tak stalo, kdyby tu pusu aspoň otevřeli?

Třeba by se vztahy v českém vrcholovém sportu aspoň trochu narovnaly.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

neo napsal(a):

Tak za prvé, pomezní se omluvil a chybu přiznal, dokoce prohlásil, že by si nejraději nafackoval.

Za druhé. Doležal se omluvil s tím, že to neudělal schválně. Nedvědova reakce byla hloupá, ale po takovém zákroku omluvitelná.

Za třetí: Bolf fauloval, takže jemu by se sudí omlouvat nemusel. To spíš měl ještě potrestat padajícího herce a omluvit se za to, že nepískl přímák ale penaltu.
08. 03. 2011 | 10:09

Jája napsal(a):

Bolf fauloval? Nějak mi uniklo, ale Český lva by si ten herec určitě za svůj pád zasloužil, mimo žluté za filmování.
08. 03. 2011 | 10:47

suchánek napsal(a):

pane lubasi,
jsou to gladiátorské zápasy (play off), chléb krutě zdražuje, tak aspoň ty hry :-) nějaké omlouvání mě moc nebere, důležité je na konci zápasu potřást soupeři rukou (mimochodem vždycky mě fascinovalo, jak se v hokeji 5 sekund před koncem zápasu servou obě střídačky do krve a za těch pět sekund se disciplinovaně postaví na červenou a v kordonu si podají ruce).

víte, co mě poslední dobou trápí ve sportu mnohem víc? zdánlivě banalita. ale pokud někdo v týmu nechá někoho, kdo mlátí na přechodu důchodce a ještě na něm postaví boj o postup a málem mu vlepí kapitánské céčko, tak to je hnus.

nevíte, jak ta kauza duda vlastně dopadla?
08. 03. 2011 | 11:17

arnazach napsal(a):

Plzeň si zřejmě nezaplatila rovinu.
08. 03. 2011 | 11:29

Jezevec napsal(a):

No kdo ví, jak to s tím Dudou bylo. Každému řidiči se už určitě stalo, jak chodec jde po přechodu na červenou a strašně nadává, že jede auto. No považte tu drzost. Už i ránu a kopanec do auta jsem kvůli tomu ze strany chodce zažil. Když jdu přes silnici, sakra si dám pozor, abych nevstoupil na přechod bez toho, aniž by mě auto pustilo. 50% chodců to nedělá. Takže Duda je Duda, ale víte vy, co ho odsuzujete, jak se to seběhlo? Z médií jsme se dozvěděli jen jednostranné odsouzení! Takže nevím, proč by nemohl hrát. Odsouzen nebyl, nic mu dokázáno nebylo, takže je nevinný. A nejsem z Chomutova ani okolí! A Chomutovu nefandím!
08. 03. 2011 | 13:52

Asche napsal(a):

jde videt, ze se ve fotbalovych kruzich nepohybujete a vite pouze to, co jste videl ve zpravach nebo v lepsim pripade si precetl v novinach a tem beckovym vtipnym narazkam se maximalne zasmeje male dite
08. 03. 2011 | 14:09

luk napsal(a):

Pokud jsem slyšel pravdu, tak Růžička vede své hráče tak, že jim vštěpuje, že soupeř je především nepřítel a každá metoda je dobrá. Pokud to tak je, tak je to větší debil než jsem si myslel a nemá v hokeji co dělat. Něco podobného jsem na vlastní uši slyšel v rozhlase od dřívějšího asistenta trenéra fotbalové Slávie Řeháka, ten řekl " že první, co musí slávistický žáček pochopit je to, že Sparťan je nepřítel, kterého je třeba zničit." Je to bohužel obraz toho, v co se změnil celý náš stát, který ovládá zločinecká garnitura. A ještě vzkaz pro administrátora. Nemám nic proti kódům, které je třeba při odeslání příspěvku přepisovat, ale proč musí být z poloviny nečitelné ?
08. 03. 2011 | 14:18

Mara napsal(a):

Vážený pane "bloggere"
Chtěl bych tu jen reagovat na Váš dost nepovedený fejetonek. Hrubka pomezního na Slovácku se udála ke konci zápasu a Plzeň už s výsledkem nic udělat nemohla. Byla to hrubá chyba, za kterou by se pomezní měl opravdu omluvit.
Co se týče zákroku na Olomouckého Šultese: Faul, ať už jakkoli přifilmovaný, bezesporu byl. Penalta byla odpískána špatně, o tom není sporu. Kdo však viděl celý zápas, ať už doma u TV, nebo na stadionu v Olomouci, musí uznat, že branka z penalty nijak výrazně nezměnila obraz hry, byla odpískaná ve 31. minutě, a tudíž měl Baník spoustu času najít adekvátní odpověď. Olomouc celé utkání kromě období 70. - 80. minuty s přehledem kontrolovala a navíc ještě vstřelila druhý gól, na který se tady na Spartě-sympatizujícím Aktuálně.cz, jaksi naprosto pozapomnělo. Zároveň doporučuji autorovi, aby se podíval, jaké penalty byly odpískány na podzim v neprospěch Olomouce a potom ať soudí a nebetyčně naznačuje uplácení rozhodčího ze strany Olomouce. Děkuji za případnou statečnou odpověď do diskuze
08. 03. 2011 | 14:22

Ištván Sörömysz napsal(a):

Za prvé- pokud se někdo sekne u ofsajdu o 2 metry, tak je buďto podplacený, nebo slepý, nebo dement, který nezná pravidla- jiná možnost není.
Za druhé Doležal se na ten zákrok chystal sakra dlouho- to kopyto měl vytrčené dopředu už dobré dva metry před atakem, vůbec se ani omylem nesnažil ho zasáhnout tělem.
Za třetí- bylo to před vápnem a ten olomoučák navíc pěkně skočil.
08. 03. 2011 | 14:35

suchánek napsal(a):

jezevec:

jak to bylo se doufám brzy dozvíme. každopádně mlácení důchodce profesionálním sportovcem s nadstandardní kondicí je nechutnost za každých okolností, i kdyby se mu na to auto vykálel.

fakt mi vadí, že mají děcka v chomutově za vzor tento lidský odpad.

často se nadává na řepku. já jsem ale na 100pro přesvědčený, že tohle by řepka nidy neudělal.
08. 03. 2011 | 16:24

jezevec napsal(a):

suchánek
To, že ho mlátil, to taky víme jen z médií. Fakt se mi líbí moralisti, kteří soudí člověka podle článků v novinách. A proč lidský odpad? Znám horší a na nikoho rukou ani nesáhli. A o Řepkovi se vůbec nehodlám bavit. Ten nám svůj charakter předvádí při každém zápase. Ten je první, kdo by dal ránu.
08. 03. 2011 | 17:04

ld napsal(a):

jezevec,

tu inzultaci zaznamenal i policejní spis. Kromě toho, na kameru televize to potvrdil i Duda senior. Takže moralizování pouze přes média není objektivní hodnocení. A pokud vím, Dudovi bylo sděleno obvinění ze spáchání trestného činu výtržnictví. To už je několik zdrojů, které incident nezávisle na sobě zaznamenaly.
08. 03. 2011 | 17:37

Hurá napsal(a):

Nebylo by snadnější, jako u hokeje, prohlédnout si v zámezí záznam a potom event. změnit rozhodnutí ? Bylo by, ale stále to ve fotbale není žádoucí ! Proč ??? Zná někdo odpověď ?
08. 03. 2011 | 21:32

modrý edvard napsal(a):

neo má pravdu, autor blogu nedával dost pozor.
08. 03. 2011 | 22:54

vlk napsal(a):

No Moudrý se omluvil.
Nicméně body to nevrátí. Nemohu si pomoci - jak to, že s e podobné přehmaty vyhýbají Spartě?
Jak to , že zrovna Viktorka má takovouhle smůlu ve dvou z posledních tří zápasů?
Jak to, že oba Pekhart a Kadlec ze Sparty nafasují svůj štráf přesně tak, aby teď v sobotu mohli kopat / předpověděl jsem to tad y v diskusi/? Jak to, že Petržela ho nafasuje naopak tak, že on v tom mači kopat nebude?

Prostě souhra náhod. Život už je takovej.....
Fakt je, že v Hradišti měl prostě Reza dát pentli a bylo po diskusích. Že mohl na Bohemce on sám dát jiné dva goly a další dva mohl dát Kolář s Petrželou. A bylo taky po žížalkách. A že Petržela si měl radši zlomit nohu než dát disciplinárce záminku k řízení. A nebylo co řešit.

A zrovna tak je pravda, že by možná liga byla výrazně klidnější, kdyby s eprostě hned se zahajovacím hvizdem vytáhnul z osudí , kd e by lo 8 kuliček vs nápisem Sparta, jedna s nápisem Slavia a jedna s nápisem ostatní,, vytáhnul nový miostr. No v případě, že by motyka spustila a vytáhla s ekulička s námipsem ostatní, muselo by se losovat ještě jednou.. Zd ruhého bubnu, kde by byly kuličky se jmény ostatních klubů.Ale onoby to nejspíš vyšlo s právně anebylo by toho třeba. Byl by klid. Hrálo by se jeno druhý flek a o sestup. Žádné drma a na Letné, nemusli by pořizovat úplnou sad dresů a tak...
09. 03. 2011 | 10:35

modrý edvard napsal(a):

vlku, asi máte výběrovou paměť. Ne-li, vzpomeňte, jak před 2 (?) lety dostal trest Řepka před koncem ročníku.
hurá: to už tady bylo. Již v roce 1896 neuznal Rosler-Ořovský gol Spartě až po utkání, protože s ním slávisti nesouhlasili ... ale nějak se to neosvědčilo
09. 03. 2011 | 16:13

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy