My, naše vize a naděje

18. 03. 2014 | 13:01
Přečteno 2718 krát
Události na Ukrajině nám tak či onak připomínají to, co se u nás odehrálo před více než dvaceti lety, naše vize a naděje. Říkáme si: ještě že na tom nejsme jako ti Ukrajinci. Jsme v NATO, jsme v Evropské unii a co oni? Plácají se na hranicích Ruska, a kdo ví, co s nimi bude. Jenže i oni mají své vize a naděje. Když se jim zdálo, že jim jeden jejich prezident veškeré naděje do budoucna bere, právě tím, že se chce připojit k Rusku, vzbouřili se proti němu a riskovali i svůj život, a to není málo.

Právě tak, jako my v listopadu 1989. Ani tehdy nebylo tak jasné, že to dopadne tak, jak to nakonec dopadlo. Když se porovnáváme s Ukrajinci, snad nám bude konečně jasnější, že i vize a naděje, které jsme v té době měli, se neuskutečnily ne proto, že by na nás dolehla nějaká dějinná nespravedlnost, ale proto, že my sami jsme nebyli vnitřně připraveni. Právě tak, jako ty ukrajinské se lámou a tříští na jejich vlastní nepřipravenosti. Jenže na druhých to člověk vidí vždy lépe, než na sobě.

Nedávno jsem si vzpomněl na projev pana prezidenta Zemana v Parlamentu ČR v únoru, když nová vláda Bohuslava Sobotky požádala o důvěru. Prezident si tak trochu posteskl, že po jeho vánočním projevu se novináři ptali: „A kde je ta vize?“ A prezident Miloš Zeman jim v tomto parlamentním projevu odpovídá:

„Jsem velmi opatrný vůči používání termínu vize. Už jsme jich tady měli několik. Předpokládali jsme, že do sedmi let doženeme Rakousko. Nevšiml jsem si toho. Předpokládali jsme, že se staneme středoevropským ekonomickým tygrem. Nevšiml jsem si toho. Místo toho, abychom se poučili u západních demokracií, jak vypadá skutečná politická demokracie a skutečná tržní ekonomika, vytvářeli jsme jakési nové politické formace mimo strukturu standardních politických stran, které se ovšem postupem času rozpadly. Dospěli jsme k názoru, že umíme vyvinout originální novou metodu privatizace. A všichni víme, jak dopadla.

Evropský sociální stát neexistuje. Je to žurnalistická fikce. Ve skutečnosti existují různé modely sociálních států a musíme se ptát, který z nich je úspěšný a který neúspěšný. Z hlediska dlouhodobé úspěšnosti objektivní, tvrdá statistická data prokazují, že nejlépe se s krizí vyrovnaly skandinávské země. Podívejte se prosím na data. Skandinávské země se umisťují na prvních příčkách konkurenceschopnosti. Ale nejenom to. Umisťují se i na prvních příčkách toho, čemu se říká human development index, to znamená index, který vedle ekonomické výkonnosti zahrnuje i pravděpodobnost dožití, míru kriminality, míru ochrany životního prostředí a další právě sociálně ekologické parametry. Co je ovšem rysem skandinávských zemí, který mnohé z Vás pobouří. Je to vysoké zdanění.

A i když nechci přehlížet problémy, které i skandinávské země mají, například ekonomické problémy ve Finsku nebo obtížně zvládnutá imigrace ve Švédsku, musíme konstatovat, že tyto země překonaly euroamerickou ekonomickou krizi daleko lépe než zbytek Evropy. A to je fakt, který je dobré respektovat.“


Předkládá tedy přece jen vlastní vizi, která by mohla, nebo spíše měla být inspirací pro naši zemi a její občany, a to je velice důležité. Druhý impuls, který mne vedl k napsání tohoto článku je vystoupení poslance Tomia Okamury v pořadu „Máte slovo“ paní redakorky Michaely Jílkové. Pořad byl, jak jinak, na téma přímé demokracie. Pan poslanec Okamura neustále tvrdí, že jím navrhovaný model přímé demokracie je inspirován modelem švýcarským. Nicméně, švýcarský občan českého původu přítomný ve studiu, který podporuje model přímé demokracie, prohlásil, že by rozhodně nedoporučoval, aby se u nás přímá demokracie zaváděla ze dne na den, a v plném rozsahu. Ve Švýcarsku totiž vznikal tento systém tři sta let a vyžaduje (podle něj) určité zkušenosti, které u nás téměř nikdo nemá.

Důkazem této skutečnosti bylo, že téměř nikdo z přítomných zřejmě nevěděl, o čem tento švýcarský občan mluví. Po chvíli se ale přihlásil mladý český student a vyjádřil se poněkud přesněji a řekl: „Já jsem žil ve Švýcarsku řadu let a tam opravdu existuje úplně jiná distribuce odpovědnosti než u nás. Všichni zde cítí například odpovědnost za ulici, ve které žijí. A když se účastní nějakého referenda a jejich názor se neprosadí, cítí se jeho výsledkem vázáni stejně, jako by hlasovali pro. A položil otázku: bylo by něco takového možné u nás?“

Za krátko na to se na onoho švýcarského občana vrhla přítomná diskutující veřejnost (přesněji řečeno někteří její členové) a položili mu podle mne zcela nesmyslnou otázku: „Proč si myslí, že jsou čeští občané vzhledem k těm švýcarským „zaostalí“. Tím bylo myšleno zajisté, že nejsou dostatečně vyspělí na to, aby dokázali odvrátit případné negativní důsledky zákona o obecném referendu, v té formě, jak ho předkládá pan poslanec Tomio Okamura.

Tyto dva příklady mají jedno společné, stále máme sami o sobě zcela nereálné představy. Sociální stát ve skandinávských zemích je vytvořen společnostmi, ve kterých existuje silný sociální kapitál, proto také nikdo neprotestuje proti velkému zdanění. Je třeba se spíše zamyslet nad tím, proč jsme u nás schopni tak málo vzájemně spolupracovat. Slavný americký badatel Francis Fukuyama nazývá schopnost vzájemně spolupracovat přímo sociální kapitál, protože vybavila ty skupiny obyvatel, kteří jí v dostatečné míře disponují, schopností zbohatnout.

„Podobně jako hmotný kapitál (půda, budovy, stroje) a lidský kapitál (znalosti a dovednosti, které tak řečeno nosíme v hlavě), i sociální kapitál plodí bohatství, a proto má ekonomickou hodnotu pro národní hospodářství. Je také nepostradatelný pro všechny formy skupinového úsilí, s nimiž se setkáváme v moderní společnosti, od provozování prodejny potravin na rohu ulice po lobování v parlamentu a výchovu dětí“, píše Francis Fukuyama.

A tím se již dostáváme k neznámé příčině selhání tolika nadějí posledních let. Proč jsme vlastně nebyli schopni realizovat v naší zemi to nebo ono. Vždyť pro to máme všechny myslitelné předpoklady. Ale ono to přesto nějak nejde. V Čechách i na Moravě existuje již velmi dlouhou dobu malá schopnost vzájemně spolupracovat, tedy malý sociální kapitál. Zahraniční investoři mohou u nás proinvestovat miliardy, a přesto se náš sociální kapitál nemusí vůbec zvětšovat. Ten můžeme navýšit jen my sami. A není to v principu vůbec těžké. Je třeba naučit se vzájemně spolupracovat a překonávat bariéry. To je totiž ta pravá cesta k bohatství.

Pan prezident Zeman shání po světě všemožné investory od seriózních až po ty pochybné, aby v České republice co nejvíce investovali. Za tím stojí sice dobře míněná snaha snížit co nejvíce počet nezaměstnaných, ale to samo o sobě českou společnost ani trochu neuschopní napodobit jakýkoli skandinávský vzor. Tak, jako pan prezident Zeman, myslí prostě lidé, pro které jakékoli bohatství společnosti je možné uložit do bankovních sejfů. A to sociální kapitál v žádném případě není, ten má (jak je zřejmé) jinou povahu.

Ve skutečnosti je spoléhání na zahraniční investice bez systematické snahy rozvíjet sociální kapitál podobnou pastí, jako snahy svěřit veškerou iniciativu do rukou státu. Iniciativa k vzájemné spolupráci prostě musí vždy vycházet zdola. Teprve na ní mohou budovat jakékoli společenské a tedy i státní struktury svou budoucnost. Stejně tak je zcela určitě chybné budovat přímou demokracii shora (jako o to usiluje pan poslanec Okamura) a nikoli zdola, jak to prosazují někteří místní zastupitelé. Protože jenom tento druhý způsob vede k vzájemné spolupráci občanů a tím i k posilování sociálního kapitálu.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy