Andrej Babiš jako oběť svých vlastních představ
Že se první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš nevyznačuje obzvláštní zdvořilostí, to vědí již všichni, kteří ho slyšeli někdy mluvit, zvláště ve sněmovně. Málokdo se mu ve sprostotě a neomalenosti jeho vystupování vyrovná, dokonce ani jeho předchůdce ve funkci ministra, Miroslav Kalousek, se s ním nemůže měřit, a to je skutečně co říci. Snad jen současný prezident České republiky, Miloš Zeman, je s ním naroveň.
To, co si však nyní dovolil ministr Andrej Babiš vůči redaktorům a redaktorkám České televize přesahuje opravdu všechny meze. Podle nejnovějších informací chce prý navíc ministr financí Andrej Babiš podat stížnost na pořady Reportéři ČT a 168 hodin. Vadí mu kritické reportáže, které o něm pracovníci České televize točí. Novináře z pořadu Reportéři ČT nazval zkorumpovanou pakáží.
Na co si vlastně chce ministr Andrej Babiš stěžovat? Podle něho jsou pořady, které ho kritizují nevyvážené. A dále využívá svého vlivu u veřejnosti a jemně naznačuje: Jenom říkám daňovým poplatníkům, že měsíčně platí za přijímače 135 korun. To je 5,2 miliardy České televizi a tyhle pořady jsou zmanipulované. Pořady České televize by se neměly účastnit politického boje, dodává, to, aby všichni věděli, že by se něco tak proradného, jako Česká televize, žádnými finančními příspěvky podporovat rozhodně nemělo.
Držme Andreji Babišovi palce. Jen ať si stěžuje. Kdo totiž viděl pořad, který ministra financí tak pobouřil a porovná kultivované vystupování redaktorů a redaktorek České televize s naprosto neomaleným vystupováním vrcholného českého politika, který je sice ministrem financí, ale vše nasvědčuje tomu, že se snaží vylhat krátce před volbami z finančního skandálu velkého formátu, je jasné, proč mu pořad tak vadí. Pořad byl však zcela jistě natočen podle všech pravidel. A ministr Babiš bude mít velké štěstí, když se nebude muset zodpovídat před soudem za urážku na cti. Velice bych se divil, kdyby mu dala za pravdu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
Proč to ale všechno? Vždyť by se to dalo vyřídit v klidu. Mýlit se přece může každý, i ministr. Jestli si špatně vyměřil daně, daně se zpětně doměří, ministr je doplatí a vše je vyřízeno. Jenže ne tak Andrej Babiš, který kde koho kolem sebe již označil za korupčníka, podvodníka, lháře, a podobně. Ministr Andrej Babiš je přece dokonalý finančník, přímo zralý nejméně na Nobelovu cenu, tomu se přece nic takového stát nemůže, natož krátce před volbami.
Co kdyby si ho nakonec voliči zařadili mezi ostatní politiky (mezi ty podvodníky, lháře a korupčníky). U české veřejnosti člověk nikdy neví. Ne, ne, jistější je zůstat čistý jak poupátko. Přece se Andrej Babiš nepřipraví o jistý volební úspěch. Zvláště, když někteří tvrdí, že náskok hnutí ANO před ČSSD není tak velký, jak se všeobecně tvrdí a že by stačil jeden skandál, zvláště skandál Andreje Babiše a obě politické síly by se před volbami na startovní čáře srovnaly. No, a o co jiného té České televizi asi v tuto chvíli jde, myslí si zřejmě Andrej Babiš.
Česká televize ho pozvala hned druhý den po odvysílání pořadu Reportéři ČT v úterý 31.1.2017 do pořadu události, aby se k dané problematice vyjádřil a já jsem chvíli nechtěl věřit svým očím. Měl jsem chvíli dojem, že je to úplně jiný Andrej Babiš než ten z pořadu Reportéři ČT, který uráží redaktory a redaktorky ČT a je přesvědčen, že jsou zkorumpovanou pakáží, která se účastní politického předvolebního boje v jemu nepřátelském zájmu.
Nabídl redaktorům Událostí, že dá zpracovat dva nezávislé audity a vyzval ostatní předsedy stran, aby učinili totéž. Říkal jsem si, tak vida, že to jde i bez nadávání a bez urážení. Stačí se trochu uklidnit. I když po pravdě řečeno, netuším, jaká senzační daňová odhalení očekává například v daňových přiznáních předsedy ODS Petra Fialy, který působil převážně v akademické sféře, nebo předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Pravděpodobně se ale nevzdává naděje, že by se mohlo něco pochybného objevit v minulosti současného předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. To se však nemusí naplnit.
V tu chvíli jsem ale ještě netušil, co přijde na závěr. Moderátor pořadu „Události“ se zeptal ekonomického redaktora pořadu Reportéři ČT na etiku finančních operací Andreje Babiše. Jedna z nich se uskutečnila v roce 2012, kdy byl ještě pouhým podnikatelem a měl tedy právo dávat přednost maximalizaci svého zisku. Další z nich v roce 2014, kdy byl Andrej Babiš již poslancem Parlamentu České republiky a ministrem financí. A v té době (jak usoudil přítomný ekonomický redaktor) měl ale již po stránce etické přemýšlet úplně jinak. Jako politik, nikoli jako podnikatel. Jenže on v politické funkci ministra financí stále přemýšlí jako podnikatel, tj. snaží se maximalizovat zisk. Čí? No přece především svých podniků a teprve na druhém místě státu (takto formuluje postoj Andreje Babiše autor tohoto článku). Vždyť vede ministerstvo, jako rodinou firmu. Jinak řečeno: stát na tom musí být dobře jen a jen proto, aby na tom byl dobře Agrofert. A to byl asi hlavní podnět, proč šel Andrej Babiš do politiky.
Když redaktoři České televize položili ministru Babišovi zcela nevinou otázku: Proč zazlívá těm podnikatelům, kteří se v současné době snaží obcházet jeho zákon o EET (Elektronická evidence tržeb), když on sám v minulosti využíval mezery v tehdy platných zákonech ke svému prospěchu?
Ministr financí se začal ovšem hájit, že vše, co dělal bylo jen a jen legální. O tom ale nikdo nepochyboval, nicméně využívat jako politik (zvláště jako mimořádně bohatý politik) mezery v zákonech ke svému osobnímu obohacení, je rozhodně na pováženou. A to Andrej Babiš o sobě neustále tvrdí, že je lepší alternativou než jeho kolegové. O co asi? Spíš o mnoho horší, už díky své nekultivovanosti.
Kromě toho se ukázalo, že Andrej Babiš je skálopevně přesvědčen, že zákony, které prosadil on jsou pro Českou republiku požehnáním a ty zákony, které Česká republika přijala před tím, než on vstoupil do politiky ho vlastně vůbec nezajímají. Tak proč by se neměly vlastně porušovat?
Na úplný závěr pořadu, kdy odpovídal na otázku, jak chce redaktorům pořadu Reportéři ČT dokázat obvinění z korupce, odpověděl přibližně toto: Korupce nemusí být jen finanční, ale podle definice je to také zneužití výhodného postavení a toho se dopustila Česká televize. Je to zcela nevyvážené. Od roku 2013 o mě natočili 20 pořadů a všechno s negativním vyzněním.
Tak vida. Jak si pan Andrej Babiš (majitel nezávislých celoplošných medií) představuje vyváženou publicistiku. Aby byla vyvážená, musí mít alespoň polovina reportáží o Andreji Babišovi kladné vyznění. Jinak je třeba si stěžovat na nevyváženost, nejlépe Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Jen tak dál, pane ministře, máte již z ostudy kabát. Jen si stěžujte, tím docílíte jen toho, že se o té vaší ostudě bude více mluvit. A doufám, že si to příště rozmyslíte a budete se chovat k těm, kteří chtějí veřejnosti zprostředkovat pravdivé informace poněkud ohleduplněji. Jinak se s dobrými vyhlídkami na zvolení v podzimních volbách můžete rozloučit.
Vy lžete, tvrdí o svých oponentech ministr Andrej Babiš, a já jsem transparentní. To je právě to, že takto vidí jen on sám sebe. Uzavřel se do představy, že je lepší než všichni ostatní, a že je tedy požehnáním pro tuto zemi. Prostě malý český (nebo snad slovenský) Trump. A vše, co tento obraz ruší, musí pryč. Proto se tak rozčiluje na novináře, když mu kladou otázky, které by normálního podnikatele nemohly v žádném případě urazit. Ne tak ovšem spasitel Andrej Babiš. Ten přece touží spást vše, co mu přijde do cesty. Pane, ochraňuj nás před dobrodiním spojeným s jeho příliš výrazným vítězstvím ve volbách na podzim roku 2017. Amen.
Ale co oponenti Andreje Babiše ve vládě? O kolik jsou vlastně lepší? A jak se v jejich počínání mají obyčejní voliči vyznat? Nejlépe se to ukazuje na zprávě, kterou 2.1.2017 přednesla pověřená komise, která vyšetřovala tzv. policejní reformu. Zcela nepřipravenou, provedenou narychlo a zcela jistě proto, aby zlikvidovala policejní skupinu pod vedením Roberta Šlachty, který pracoval nezávisle na politickém vedení. V té době byl Andrej Babiš a hnutí ANO na jeho straně, protože chtěli ukázat velkou prohnilost většiny ostatních politiků, především ČSSD, svých největších politických konkurentů. Tato causa přišla ministru Andreji Babišovi nanejvýš vhod i nyní. Distancuje se od svých vlastních pochybení a může obrátit pozornost na nedostatky těch druhých, zvláště, když ho předseda vlády, jak je jeho dobrým zvykem, vyzval, aby se omluvil za výrok, že policejní reforma byla připravena z politických důvodů a byla zcela účelově zneužita.
V tomto případě by se za své chování v době, kdy byla spuštěna tzv. policejní reforma měl omlouvat spíše Bohuslav Sobotka. Andrej Babiš však není o nic lepší, jak tento článek dokládá. I v hnutí ANO i v ČSSD je ale možné rozhodně najít lidi, které stojí za to volit. Dá to ale práci.
To, co si však nyní dovolil ministr Andrej Babiš vůči redaktorům a redaktorkám České televize přesahuje opravdu všechny meze. Podle nejnovějších informací chce prý navíc ministr financí Andrej Babiš podat stížnost na pořady Reportéři ČT a 168 hodin. Vadí mu kritické reportáže, které o něm pracovníci České televize točí. Novináře z pořadu Reportéři ČT nazval zkorumpovanou pakáží.
Na co si vlastně chce ministr Andrej Babiš stěžovat? Podle něho jsou pořady, které ho kritizují nevyvážené. A dále využívá svého vlivu u veřejnosti a jemně naznačuje: Jenom říkám daňovým poplatníkům, že měsíčně platí za přijímače 135 korun. To je 5,2 miliardy České televizi a tyhle pořady jsou zmanipulované. Pořady České televize by se neměly účastnit politického boje, dodává, to, aby všichni věděli, že by se něco tak proradného, jako Česká televize, žádnými finančními příspěvky podporovat rozhodně nemělo.
Držme Andreji Babišovi palce. Jen ať si stěžuje. Kdo totiž viděl pořad, který ministra financí tak pobouřil a porovná kultivované vystupování redaktorů a redaktorek České televize s naprosto neomaleným vystupováním vrcholného českého politika, který je sice ministrem financí, ale vše nasvědčuje tomu, že se snaží vylhat krátce před volbami z finančního skandálu velkého formátu, je jasné, proč mu pořad tak vadí. Pořad byl však zcela jistě natočen podle všech pravidel. A ministr Babiš bude mít velké štěstí, když se nebude muset zodpovídat před soudem za urážku na cti. Velice bych se divil, kdyby mu dala za pravdu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání.
Proč to ale všechno? Vždyť by se to dalo vyřídit v klidu. Mýlit se přece může každý, i ministr. Jestli si špatně vyměřil daně, daně se zpětně doměří, ministr je doplatí a vše je vyřízeno. Jenže ne tak Andrej Babiš, který kde koho kolem sebe již označil za korupčníka, podvodníka, lháře, a podobně. Ministr Andrej Babiš je přece dokonalý finančník, přímo zralý nejméně na Nobelovu cenu, tomu se přece nic takového stát nemůže, natož krátce před volbami.
Co kdyby si ho nakonec voliči zařadili mezi ostatní politiky (mezi ty podvodníky, lháře a korupčníky). U české veřejnosti člověk nikdy neví. Ne, ne, jistější je zůstat čistý jak poupátko. Přece se Andrej Babiš nepřipraví o jistý volební úspěch. Zvláště, když někteří tvrdí, že náskok hnutí ANO před ČSSD není tak velký, jak se všeobecně tvrdí a že by stačil jeden skandál, zvláště skandál Andreje Babiše a obě politické síly by se před volbami na startovní čáře srovnaly. No, a o co jiného té České televizi asi v tuto chvíli jde, myslí si zřejmě Andrej Babiš.
Česká televize ho pozvala hned druhý den po odvysílání pořadu Reportéři ČT v úterý 31.1.2017 do pořadu události, aby se k dané problematice vyjádřil a já jsem chvíli nechtěl věřit svým očím. Měl jsem chvíli dojem, že je to úplně jiný Andrej Babiš než ten z pořadu Reportéři ČT, který uráží redaktory a redaktorky ČT a je přesvědčen, že jsou zkorumpovanou pakáží, která se účastní politického předvolebního boje v jemu nepřátelském zájmu.
Nabídl redaktorům Událostí, že dá zpracovat dva nezávislé audity a vyzval ostatní předsedy stran, aby učinili totéž. Říkal jsem si, tak vida, že to jde i bez nadávání a bez urážení. Stačí se trochu uklidnit. I když po pravdě řečeno, netuším, jaká senzační daňová odhalení očekává například v daňových přiznáních předsedy ODS Petra Fialy, který působil převážně v akademické sféře, nebo předsedy KDU-ČSL Pavla Bělobrádka. Pravděpodobně se ale nevzdává naděje, že by se mohlo něco pochybného objevit v minulosti současného předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. To se však nemusí naplnit.
V tu chvíli jsem ale ještě netušil, co přijde na závěr. Moderátor pořadu „Události“ se zeptal ekonomického redaktora pořadu Reportéři ČT na etiku finančních operací Andreje Babiše. Jedna z nich se uskutečnila v roce 2012, kdy byl ještě pouhým podnikatelem a měl tedy právo dávat přednost maximalizaci svého zisku. Další z nich v roce 2014, kdy byl Andrej Babiš již poslancem Parlamentu České republiky a ministrem financí. A v té době (jak usoudil přítomný ekonomický redaktor) měl ale již po stránce etické přemýšlet úplně jinak. Jako politik, nikoli jako podnikatel. Jenže on v politické funkci ministra financí stále přemýšlí jako podnikatel, tj. snaží se maximalizovat zisk. Čí? No přece především svých podniků a teprve na druhém místě státu (takto formuluje postoj Andreje Babiše autor tohoto článku). Vždyť vede ministerstvo, jako rodinou firmu. Jinak řečeno: stát na tom musí být dobře jen a jen proto, aby na tom byl dobře Agrofert. A to byl asi hlavní podnět, proč šel Andrej Babiš do politiky.
Když redaktoři České televize položili ministru Babišovi zcela nevinou otázku: Proč zazlívá těm podnikatelům, kteří se v současné době snaží obcházet jeho zákon o EET (Elektronická evidence tržeb), když on sám v minulosti využíval mezery v tehdy platných zákonech ke svému prospěchu?
Ministr financí se začal ovšem hájit, že vše, co dělal bylo jen a jen legální. O tom ale nikdo nepochyboval, nicméně využívat jako politik (zvláště jako mimořádně bohatý politik) mezery v zákonech ke svému osobnímu obohacení, je rozhodně na pováženou. A to Andrej Babiš o sobě neustále tvrdí, že je lepší alternativou než jeho kolegové. O co asi? Spíš o mnoho horší, už díky své nekultivovanosti.
Kromě toho se ukázalo, že Andrej Babiš je skálopevně přesvědčen, že zákony, které prosadil on jsou pro Českou republiku požehnáním a ty zákony, které Česká republika přijala před tím, než on vstoupil do politiky ho vlastně vůbec nezajímají. Tak proč by se neměly vlastně porušovat?
Na úplný závěr pořadu, kdy odpovídal na otázku, jak chce redaktorům pořadu Reportéři ČT dokázat obvinění z korupce, odpověděl přibližně toto: Korupce nemusí být jen finanční, ale podle definice je to také zneužití výhodného postavení a toho se dopustila Česká televize. Je to zcela nevyvážené. Od roku 2013 o mě natočili 20 pořadů a všechno s negativním vyzněním.
Tak vida. Jak si pan Andrej Babiš (majitel nezávislých celoplošných medií) představuje vyváženou publicistiku. Aby byla vyvážená, musí mít alespoň polovina reportáží o Andreji Babišovi kladné vyznění. Jinak je třeba si stěžovat na nevyváženost, nejlépe Radě pro rozhlasové a televizní vysílání. Jen tak dál, pane ministře, máte již z ostudy kabát. Jen si stěžujte, tím docílíte jen toho, že se o té vaší ostudě bude více mluvit. A doufám, že si to příště rozmyslíte a budete se chovat k těm, kteří chtějí veřejnosti zprostředkovat pravdivé informace poněkud ohleduplněji. Jinak se s dobrými vyhlídkami na zvolení v podzimních volbách můžete rozloučit.
Vy lžete, tvrdí o svých oponentech ministr Andrej Babiš, a já jsem transparentní. To je právě to, že takto vidí jen on sám sebe. Uzavřel se do představy, že je lepší než všichni ostatní, a že je tedy požehnáním pro tuto zemi. Prostě malý český (nebo snad slovenský) Trump. A vše, co tento obraz ruší, musí pryč. Proto se tak rozčiluje na novináře, když mu kladou otázky, které by normálního podnikatele nemohly v žádném případě urazit. Ne tak ovšem spasitel Andrej Babiš. Ten přece touží spást vše, co mu přijde do cesty. Pane, ochraňuj nás před dobrodiním spojeným s jeho příliš výrazným vítězstvím ve volbách na podzim roku 2017. Amen.
Ale co oponenti Andreje Babiše ve vládě? O kolik jsou vlastně lepší? A jak se v jejich počínání mají obyčejní voliči vyznat? Nejlépe se to ukazuje na zprávě, kterou 2.1.2017 přednesla pověřená komise, která vyšetřovala tzv. policejní reformu. Zcela nepřipravenou, provedenou narychlo a zcela jistě proto, aby zlikvidovala policejní skupinu pod vedením Roberta Šlachty, který pracoval nezávisle na politickém vedení. V té době byl Andrej Babiš a hnutí ANO na jeho straně, protože chtěli ukázat velkou prohnilost většiny ostatních politiků, především ČSSD, svých největších politických konkurentů. Tato causa přišla ministru Andreji Babišovi nanejvýš vhod i nyní. Distancuje se od svých vlastních pochybení a může obrátit pozornost na nedostatky těch druhých, zvláště, když ho předseda vlády, jak je jeho dobrým zvykem, vyzval, aby se omluvil za výrok, že policejní reforma byla připravena z politických důvodů a byla zcela účelově zneužita.
V tomto případě by se za své chování v době, kdy byla spuštěna tzv. policejní reforma měl omlouvat spíše Bohuslav Sobotka. Andrej Babiš však není o nic lepší, jak tento článek dokládá. I v hnutí ANO i v ČSSD je ale možné rozhodně najít lidi, které stojí za to volit. Dá to ale práci.