Stranická spolupráce českých sociálních demokratů a čínských komunistů podkopává naše místo v Evropě, zrazuje čínské demokraty a škodí českým státním zájmům, včetně těch ryze ekonomických.
V Praze pobývá v těchto dnech na každoročním Investičním fóru čínská delegace vedená Liou Jün-šanem (v čínské transkripci Liu Yunshan), členem stálého výboru politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny. V našich médiích se jeho jméno objevilo pouze v souvislosti se zábory pražských náměstí organizovaných neznámými subjekty s cílem zajistit „podporu mezinárodní konferenci China Investment Forum". Pravděpodobně se opět jedná o čínské občany, kteří budou ve střehu pro případ, že by někdo chtěl projevit názor nepříjemný čínským hostům.
Premiér Sobotka zveřejnil na stránkách vlády kondolenci Liou Siao-pově vdově paní Liou Sia k úmrtí jejího manžela. V kondolenci mimo jiné napsal: „Pan Liou Siao-po zasvětil svůj život prosazování a ochraně hodnot demokracie, lidských práv a spravedlnosti. I občané České republiky sdílí tyto drahocenné hodnoty. Pociťujeme proto hluboký zármutek nad ztrátou Vašeho manžela, který ztělesňoval odvahu a lidskost a jenž se mimo jiné inspiroval odkazem bývalého českého prezidenta Václava Havla.“
15. července, shodou okolností v den, kdy se v Šen-jangu pod přísným dozorem policie konal pohřeb Liou Siao-poa, byl v Pekingu po skončení čtyřletého trestu na svobodu propuštěn Sü Č´-jung (Xu Zhiyong), jeden z iniciátorů „Hnutí nových občanů“ (čínsky sin kung-min, angl. New Citizen’s Movement). Jedná se o volné sdružení stoupenců myšlenky lidských práv usilujících o demokratické a právní reformy, respektování ústavy a společenskou spravedlnost v rámci stávajícího systému.
Ve čtvrtek 13. července o půl šesté ráno místního času v nemocnici v Šen-jang v severovýchodní Číně ve věku nedožitých 62 let zemřel Liou Siao-po, čínský filozof, básník, publicista a obránce lidských práv. Za prosazování myšlenky lidských práv v Číně se v roce 2010 stal nositelem Nobelovy ceny míru. Ze stejné příčiny o dva roky dříve zatčen a roku 2009 odsouzen za „podněcování k podvracení státní moci“ na jedenáct let do vězení.
Jared Genser, právník působící v oblasti lidských práv na Kennedy School Harvardovy univerzity, obhájce politických vězňů v různých částech světa a zakladatel sdružení Freedom Now! se 10. července obrátil otevřeným dopisem na nejvyššího čínského představitele Si Ťin-pchinga s žádostí, aby dovolil umírajícímu Liou Siao-poovi odjet na léčení do ciziny. V podobném duchu se na generálního tajemníka Ústředního výboru Komunistické strany Číny již dříve obrátilo 154 mositelů Nobelovy ceny v různých oborech, významní světoví sposovatelé, Amnesty International a další aktivisté a Liou Siao-poovi přátelé. Genserův dopis stručně a výstižně shrnuje podstatu problému, a proto ho níže uvádíme v plném znění.
V době, kdy se generální tajemník ÚV KS Číny Si Ťin-pching chystá na summitu G20, aby předstoupil před světové politiky jako obránce klimatických dohod a liberálního obchodu a spolutvůrce nového světového řádu, na severovýchodě Čínské lidové republiky umírá na rakovinu jater Liou Siao-po, nositel Nobelovy ceny míru odsouzený v roce 2009 za „podvracení státní moci“. Jeho zoufalá žena, která je bez obvinění držena v domácím vězení, prosí, aby směla manžela odvézt na léčení do zahraničí. Orodují za něj i zahraniční diplomaté a (někteří) evropští politici, o věci se píše v tisku po celém světě. Čínské úřady trvají na tom, že Liou Siao-po je zločinec odsouzený podle práva a výzvy k jeho propuštění označují za hrubý zásah do vnitřních záležitostí ČLR.