Úvodní shrnutí celé cesty najdete tady, čtyřminutové video zde.
Den jsme zahájili v Domažlicích společně s tamními pirátskými zastupiteli vedenými Viktorem Krutinou, pirátským odborníkem na sociální problematiku v kraji Lukášem Denkem, a místostarostou Domažlic Stanislavem Antošem (KDU). Navštívili jsme Domov se zvláštním režimem pro lidi s lehčí formou Alzheimerovy choroby a stařecké demence (dále Domov), jímž nás provedla jeho ředitelka Hana Hrušková.
Ve středu 27. února, v průběhu takzvaného poslaneckého týdne, jsme s 1. místopředsedkyní České pirátské strany a poslankyní Olgou Richterovou navštívili sedm zařízení poskytující sociální služby v kraji a zjišťovali od jejich provozovatelů, s jakými problémy se potýkají a co naopak mají za dobrou praxi. Jako místopředsedkyně výboru pro sociální politiku chce mít celorepublikové srovnání a představu o rozmanitosti dobré praxe.
Cestu popisujeme jako seriál o několika podstatných tématech sociální politiky v kraji. Jednotlivé díly přicházejí ve stejné časové souslednosti jako probíhala návštěva
Nedělně odpočinkový díl volného seriálu "Radšej knígu". Tentokrát na pořadu 1x básník a reforma britské psychiatrické péče, 1x izraelsko-palestinský konflikt a pokusy o dialog, a 1x německá zkušenost péče o těžce postiženou dceru, reportážní román s názvem "Alles inklusive. Aus dem Leben mit meiner behinderten Tochter". Protože nebyl přeložen do češtiny, rozepíšu se o něm trochu podrobněji. S příběhem Ivana Blatného má společnou otázku po hodnotě života, který nevytváří finanční přínos.
Zdánlivě nepodstatná informace. Ke konci března skončila ve funkci vládní zmocněnkyně pro lidská práva a zároveň náměstkyně pro řízení Sekce pro lidská práva Úřadu vlády ČR Martina Štěpánková. Prý na vlastní žádost. Proč se každého z nás týká, že pozice je nyní neobsazená, a že ve výběrovém řízení nikdo neuspěl? Souvisí to totiž s otázkou, jak berem hodnotu života.