Válečník Obama odhodil fíkový list

30. 11. 2009 | 11:19
Přečteno 10785 krát
Ještě i po jedenácti měsících je to příjemný, osvěžující pocit. Sledovat počínání amerického prezidenta, který si za všech okolností dává práci s důkladným a dlouhým přemýšlením o alternativách. Který dříve než rozhodne, chce slyšet všechny názory, včetně těch, jež jdou proti jeho dosavadnímu směru uvažování.

Tři měsíce trvající zvažování nové válečné strategie pro Afghánistán v režii Baracka Obamy, které ukončí jeho úterní projev k národu z vojenské akademie ve West Pointu, ale ukázalo, že i tento chvályhodný přístup má své limity.

Klopotný způsob, jakým se americký prezident dopracovával k nepochybně nejzávažnějšímu rozhodnutí své kariéry, odhalil zatím snad nejlépe to, jaký politik v osobě Baracka Obamy v Bílém domě sedí.

Co všechno jsme se během podzimu afghánského rozhodnutí o Obamovi dozvěděli?

1. Profesor prezidentem

Barack Obama si do úřadu prezidenta přenesl praxi a způsoby univerzitního profesora, své předpolitické profese.

Od září v nejstřeženější a nejutajovanější místnosti Bílého domu uspořádal devět strategických porad v souhrnné délce skoro třiceti hodin. Členové jeho národně bezpečnostního týmu během prvních pěti sezení procházeli současnou situaci v Afghánistánu po vzoru seminaristů oblast po oblasti, problém po problému.

Když na jejich konci nebyl profesor Obama spokojen, zadal nové domácí úkoly a nařídil nové disputace (zpracování nové strategie mělo původně trvat jen několik týdnů).

2. Afghánský fíkový list spadl

Válka v Afghánistánu posloužila Baracku Obamovi v předvolební kampani jako štít před případnou kritikou, že je příliš „měkký“ na to, aby se mohl ve světě po 11. září stát prezidentem. Obama byl od počátku odpůrcem války v Iráku, což z něj udělalo miláčka levicové základny Demokratické strany.

Pro zvolení hlavou státu však potřeboval přesvědčit rozhodující skupinu středových voličů, že nebude váhat s použitím síly při obraně země. K tomu účelu opakoval do omrzení mantru, že zbytečná irácká válka odvedla pozornost od války afghánské, která na rozdíl od té první stojí za vybojování a je třeba nasadit všechny síly, aby ji USA vyhrály.

Tříměsíční rozhodování o dalším postupu v Afghánistánu vyústilo pro Obamu v odhození tohoto fíkového listu. Na stole zůstaly racionální a pragmatické argumenty plus zbrusu nové politické kalkulace.

3. Válku už radši ne

Z velmi veřejného Obamova zvažování (ačkoli se porady konaly v podzemní operační centrále Bílého domu a účastnili se jich takřka výhradně nejbližší prezidentovi spolupracovníci, o průběhu každé z nich sepsala média detailní zprávu) jasně vyplynulo, že prezident přestal věřit v osudovou důležitost afghánské mise.

Obama si na konci prodlužované revize afghánské politiky spočítal, že z hromady strategicko-vojenských i situačně-politických ohledů hovoří většina pro vyslání posil. Období, kdy tak trochu pobushovsku bezelstně považoval afghánskou válku za tu dobrou, již je třeba – bez ohledu na počet obětí či utracené peníze – vyhrát, však pro něj definitivně skončilo.

Jde o zásadní mentální výhybku v Obamově uvažování, která má potenciálně zásadní dopady na další vývoj událostí.

4. Já a vietnamský syndrom

Největší paradox? Obama je po dlouhých letech prvním americkým prezidentem, jehož v dospělém věku nepoznamenala válka ve Vietnamu. Přesto může být prezidentem, který klíčové rozhodnutí svého funkčního období činil pod vlivem Vietnamu.

Již uprostřed léta pozval Obama do Bílého domu skupinu prominentních historiků, specialistů na období Vietnamské války. Hlavní obavou zaměstnávající prezidentovu hlavu nebyly vojenské analogie mezi bojem v Indočíně a tím v Afghánistánu, ale vnitropolitická paralýza, kterou eskalující konflikt způsobil prezidentu Johnsonovi.

Obama sám sebe vidí – a chtěl by tak být viděn i historií – jako velkého reformátora americké společnosti. V Johnsonovi spatřuje posledního prezidenta, který se o tak dalekosáhlé reformy pokusil, spolu s nimi ho však smetla válka ve vzdálené zemi, konzumující veškerý jeho čas, všechen jeho politický kapitál a podstatnou část výdajů federálního rozpočtu.

5. Neschovám se za generály

Vedle Vietnamu provázel Obamovo rozhodování ještě jeden stín: riziko, že bude vyhlížet, jako by byl ve vleku generálů.

Demokratičtí prezidenti to měli v posledních desetiletích vždy těžší než jejich republikánští kolegové. Zatímco ti druzí museli jen zřídka prokazovat, že s armádními špičkami vyjdou, Obamovi straničtí souputníci se často potáceli kdesi uprostřed mezi otevřeným nepochopením a úsporně skrývanou snahou uniformovaným nadbíhat.

Obamův předchůdce George Bush dovedl splynutí s generály ve svém druhém funkčním období k dokonalosti: David Petraeus se stal veřejnou tváří jeho pokusu o záchranu iráckého tažení (Bush ani jinou možnost neměl, jeho tvář byla zcela znevěrohodněna), z vojáků učinil své nejbližší rádce, s nimiž osobně každý týden konzultoval postup.

Obama dal od počátku jasně najevo, že tato praxe skončí. Pro Afghánistán si vybral svého velitele, aby s ním pak po následujících několik měsíců nepromluvil slovo. McChrystal se mu „pomstil“ tak, že když do Washingtonu na sklonku léta zaslal analýzu situace v Afghánistánu a s ní spojenou žádost o posily, zahájil vlastní „promo kampaň“ za její přijetí.

Zvažování, zda mu vyhovět, se tak pro Obamu stalo složitým vyvažováním mezi potřebou uhrát si vůči vojákům své a nezbytností vyhnout se situaci, kdy by (poté, co by žádost McChrystala o posily odmítl) další zhoršování situace v Afghánistánu padlo kompletně na jeho hlavu.


6. Ať žije manipulace

Obama přesto v průběhu oněch třech měsíců připustil, aby cosi z jeho autority možná nevratně vyprchalo. Strategické rozvahy jeho „válečného štábu“ měly být důvěrné, velmi záhy se však absurdně staly naprosto veřejnou věcí. Ve zprávách, které vždy následující den přinášely americké deníky, chyběla snad jen informace, kolikrát se kdo během několika hodin vysmrkal.

Je vcelku jedno, že tím, kdo vypouštění informací novinářům spustil, byla druhá strana (rozuměj vojenské složky a stoupenci eskalace americké účasti v Afghánistánu obecně). Obama, potažmo jeho političtí poradci skeptičtí k intenzivnějšímu vojenskému zapojení, se do něj s chutí a bez odkladu zapojili a selektivním vypouštěním informací umně manipulovali veřejnou debatu.

Avšak tím, kdo v takovém prostředí v konečném důsledku tratí, je prezident sám. Vyhlíží, jako kdyby se neuměl rozhodnout a nezvládal učinit si pořádek ve svém nejbližším okolí. Byl to nakonec starý praktik, ministr obrany Robert Gates, kdo pěkně bez servítků vyzval všechny zaangažované, aby sklapli.

7. Kompromis nade vše

Jestli něco Obama jako politik miluje, pak je to smiřování zdánlivých protikladů, vybírání a cizelování pragmatického řešení, které spojí nejlepší stránky obou polarit.

Nová afghánská strategie byla pro amerického prezidenta výživným procvičením tohoto instinktu. Obama došel k závěru, že vyklizení – byť mimořádně obtížné – pozice v Afghánistánu není v tuto chvíli pro Spojené státy přijatelnou alternativou.

Je si zároveň velmi dobře vědom, že pro levicové křídlo jeho strany je eskalace konfliktu nestravitelným směrem vývoje. Rozhodl se tedy pro zdánlivě nemožný (a fakticky nebezpečný) kompromis, kdy americkému národu oznámí, že do boje sice posílá další desítky tisíc vojáků, zároveň tím však startuje ukončení konfliktu.

8. Dokážu zapomenout na profesuru?

V čem je tento postup nebezpečný? Ani ne tak tím, že je nejisté, zda mu někdo bude věřit. Důležitější je, aby oněch zhruba třicet tisíc Američanů neodjíždělo riskovat své životy zbytečně. A k tomu bude z Obamovy strany potřeba trocha nekompromisnosti spočívající v tom, že prezident na dobu roku až dvou zapomene na nejrůznější alternativy, které se mu nabízely, i pochybnosti, jež s ním stran šancí na afghánské vítězství evidentně cloumají.

Američané sice zřejmě z čistě psychologických důvodů potřebují slyšet, jak rychle a za jakých podmínek se jejich synové a dcery budou vracet domů. V tom se však jejich situace liší od amerických vojáků, amerických spojenců, afghánských politiků i obyvatel a všech okolních zemí v regionu. Ti všichni naopak potřebují od prezidenta slyšet, že ústup bez dosažení cílů nepřichází pro USA v úvahu a že vojenští velitelé i prostí pěšáci od něj dostanou veškerou materiální i nemateriální podporu, kterou k úspěchu potřebují.

Ano, je to neprofesorské a pro akademicky založeného člověka nepřijatelně nekompromisní. Jenže když se jde do války, nemůže si politik luxus univerzitního diskursu dovolit.

Že si to Obama uvědomuje, dosvědčuje jeho rozhodnutí oznámit svůj válečný plán z westpointské akademie. Působivé obrázky s kadety za jeho zády však nebudou prezidentovi stačit. Chce-li svému plánu dodat věrohodnost, udělá dobře, když ho hned vzápětí podpoří skutky. Návrh na speciální daň, z jejíhož výnosu by vybrakovaná státní pokladna intenzivnější afghánské tažení zaplatila, by byl dobrým prvním počinem.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Mír napsal(a):

Tomášku ,ty kluku pobryndaná,/ poslintaná/,nejsi náhodou rasista ???
30. 11. 2009 | 12:11

JU napsal(a):

Pan Tomášek má obavy aby "třicet tisíc Američanů neodjíždělo riskovat své životy zbytečně". Zdá se, že neví že víc než polovina am. vojáků v A. jsou kontraktoři, najatí vojáci. Co pro ně znamená "zbytečně" ?
Je také pozoruhodné, jak se dožaduje rozhodnosti. Nemá dost "rozhodně bezmyšlenkovitého" přístupu Obamova předchůdce, který krizi do značné míry způsobil? Po čem se mu stýská?
30. 11. 2009 | 12:26

iga napsal(a):

Ten nadpis byl tak slibny!
Jsem zklamana, jsou to jen plky:-(
Jo, to kdyz pan Topolanek odhodi fikovy list, tak ma pak pul naroda o cem mluvit (nad strankami Blesku).
30. 11. 2009 | 14:15

Petr_F napsal(a):

pane Tomášku

Vy se zřejmě ucházíte o místo poradce Obamy.
Všemu rozumite, v všechno je hra a manipulace.

Napadlo Vás někdy, že jse jedná o opravďové problémy:
Nechceme aby Al-Kajda se zmohla na další útok proti nám a spojencům, a nechceme zbytečně ztrácet životy.
Asi kázdý president by naď tím přemýšlel.
Většina lidí.
Vy, našťěstí tu zodpovědnost nemáte.
30. 11. 2009 | 14:32

Ládik napsal(a):

Kůže pod fíkovým listem by měla být světlejší.
30. 11. 2009 | 14:40

Targus napsal(a):

To Pavel Tomášek:

Nějak jsem nepostřehl základní smysl Vašeho veledíla.
Skutečnost, že američtí prezidenti jsou ve vleku amerického vojensko-průmyslového komplexu a ropných nadnárodních společností, je celkem známá věc. Kdo si dovolil jen pomyslet, že by se to dalo dělat jinak, byl ihned odejit.
Fňukat nad tím, že si Obama evidentně neví rady, jak se udržet u vesla, aniž by "ztratil tvář", chápe každý průměrně inteligentní člověk seznámený s reáliemi.
Že je v Afghu Amíkům, potažmo celému podařenému spolku NATO včetně českých Švejků, natrhávána prdel, vědí už i ti nejzabedněnější USA-filové, kteří si dovolují roztrubovat kecy os pravedlivé válce vedené na druhé straně zeměkoule.
30. 11. 2009 | 14:54

veverka napsal(a):

Tak za to asi dostal Obama tu Nobelovu cenu,za vyslání dalších třiceti tisíc okupantů do Afghánistánu.
30. 11. 2009 | 14:55

iga napsal(a):

Ladik
To je prani nebo prikaz?
30. 11. 2009 | 15:45

JU napsal(a):

Pane Stejskale,
nerad Vás obtěžuji a nerad také žaluji.

Někdo zde používá můj nick- viz 2.příspěvek v této diskuzi.

Mohu také požívat nick jiných diskutujících či Váš?
Myslím, že ne, asi bych porušil kodex.
30. 11. 2009 | 15:57

stále rebel napsal(a):

80 procent Čechů souhlasí s Obamou a vítají, že v Česku radar nebude
http://www.mediafax.cz/doma...
30. 11. 2009 | 16:34

List A4 napsal(a):

Pane bloggere Pavle Tomasku, mirotvorci tak nejak drzivali za starejch dobrej casu olivovou ratolest. Kdezto fikovy list slouzival k prikryti genitalii. Opravdu jste chtel rici, ze Obama odhazuje afghansky fikovy list? Jako ze ted vidite Obamovi az do kouli?
30. 11. 2009 | 16:35

List A4 napsal(a):

Pane bloggere Pavle Tomasku, mirotvorci tak nejak drzivali za starejch dobrej casu olivovou ratolest. Kdezto fikovy list slouzival k prikryti genitalii. Opravdu jste chtel rici, ze Obama odhazuje afghansky fikovy list? Jako ze ted vidite Obamovi az do kouli?
30. 11. 2009 | 16:36

Lipolt napsal(a):

ad stáílý rebel v 16:34 hjods. - výše: kolik procent Čechů by asi souhasilo s přítomností našich vojáků v Afghanistánu? Taky 80 % nebo ještě více - nebo snad - probůh - méně? Proč se agentury bojí položit tuto otázku? Dtto otázka uznání Kosova - taky je 80 % pro po jejím vyhlášením knížetem a předsedou TOP0 KS?
30. 11. 2009 | 17:18

Lipolt napsal(a):

ad stáílý rebel v 16:34 hjods. - výše: kolik procent Čechů by asi souhasilo s přítomností našich vojáků v Afghanistánu? Taky 80 % nebo ještě více - nebo snad - probůh - méně? Proč se agentury bojí položit tuto otázku? Dtto otázka uznání Kosova - taky je 80 % pro po jejím vyhlášením knížetem a předsedou TOP09 KS?
30. 11. 2009 | 17:20

Zdenek Mihalco napsal(a):

JU

Dobrý den, pane JU, odpovídám za Libora Stejskala, který není momentálně online. Je možné, že někdo použil Váš nick taktrochu nechtíc, může se to stát. Každopádně bohužel není v našich silách takové duplikaci zabránit. V Kodexu stojí: "Zakázané je psaní příspěvků pod cizím jménem, vydávání se za zaměstnance aktuálně.cz, jakož i jinou (zejména veřejně činnou) osobu."

Doporučuji proto vystupovat pod vlastním jménem, v takovém případě lze relativně snadno zamezit přinejmenším nechtěné duplikaci.

Děkuji za pochopení
Zdeněk Mihalco
správce blogů
30. 11. 2009 | 18:00

Nicolas napsal(a):

Obama je pragmatický politik, který nevyrůstal v přepychu a v Americe si prožil své. Slouží mu ke cti, že zásadově dodržuje svůj volební program a plní k nelibosti části Američanů i mnoha našich politiků svoje sliby. Při nástupu do funkce jasně prohlásil, že nepovede dvě války a proto stahuje Amíky z Iráku a posiluje Afgánskou misi. Má nezáviděnihodnou pozici. Zdědil dvě války, finanční a hospodářskou krizi, nezaměstnanost a obrovskou armádu kterou USA nejsou schopné dlouhodobě uživit. Snad mu Čína ještě nějaký rok pomůže tyto problémy profinancovat.
30. 11. 2009 | 18:16

stále rebel napsal(a):

Lipolt napsal.
Některé výsledky a odkaz.

9. – 16. 2. 2004. „Z výsledků (viz tabulku 1) vyplývá, že česká veřejnost v naprosté většině odmítá nasazení českých vojáků do bojů v Afghánistánu, když podporu tomuto kroku vyjádřila necelá pětina (17 %) dotázaných, zatímco proti se vyslovily tři čtvrtiny respondentů.“
http://www.cvvm.cas.cz/upl/...

„Jak ukazují výsledky šetrení zaznamenané v tabulce 1, necelé tri ctvrtiny
lidí v Ceské republice (72 %) proti jedné petine (20 %) zastávají názor, že USA
v zahranicní politice uprednostnují vlastní mocenské a ekonomické zájmy, a asi
polovina (51 %) proti necelým dvema petinám (38 %) si myslí, že neberou ohled
na mínení svetového spolecenství. Podle“
http://www.cvvm.cas.cz/upl/...
dále hledejte zde:
http://www.cvvm.cas.cz/inde...

Poznámka: Nezájem nebude ani tak v agenturách, ale u těch, kdo vlastní média.
Válka je dobrý business nejen pro zbrojaře, ale i pro média a o média (vlasnictví a kontrolu) mají navíc velký zájem některé mocenské kruhy. Je jasné proč.
30. 11. 2009 | 19:36

stále rebel napsal(a):

Pro Lipolt.
Zkopíroval jsem nick a zapomněl opravit „pro“.
Předcházející příspěvek.
30. 11. 2009 | 19:38

nazi napsal(a):

Cerna tvar zatim predvedla, ze dokaze jen zvanit predepsane fraze. Vypada dulezite a inteligentne, ale je to jen cvicena opicka v rukou mocnych zidovskych klanu z Manhattanu.
30. 11. 2009 | 22:24

xiluodu napsal(a):

Mám kamaráda, který pobýval 6 měsíců v Afganistánu s naší polní nemocnicí. Po jeho návratu jsem s ním mnohokráte hovořil o afghánské realitě dneška - chci se tak zbavit našeho propagandistického žvanění jako amerických lokajů a podžtašků, chci mít informace od člověka "co tam byl". Dozvěděl jsem se věci, které mne překvapily ! Talibán není takový, jak je u nás prezentován !! Tedy jako banda negramotných náboženských šílenců, kteří střílí po všem co vidí !! Afganistán je tak prolezlý korupcí, že řadoví občané nemají absolutně žádného dovolání u nějaké státní instituce, všude řádí korupce, lhaní podvody, krádeže,... Když už nemá řadový občan jinou možnost, jde za Talibánem, vysvětlí svou situaci a Talibán vezme věc do "svých rukou" = sjedná okamžitou spravedlnost, i když třeba musí viníky odkrouhnout. Talibán je dnes jediná instance, která v celém Afganistánu spolehlivě funguje - vše ostatní jsou jen podvody, korupce, lhaní,....
Počet zabitých nevinných negramotných civilistů v Afganistánu /kteří vůbec netuší nic o Dvojčatech, Bushovi, Bin Ládinovi, Al Kajdě,... atd, atd/ již překonává počet zabitých Američanů ve Dvojčatech - je to správné ??, hořekovat nad vlastními zabitými nevinnými ve Dvojčatech a přitom sypat pumy a rakety na hlavy jiných nevinných lidí jinde na světě ??

Závěr : Tahle válka je Bushovo svinstvo a doufám pevně , že ji NATO prohraje !!! K tomu Talibánu dopomáhej Bůh !!
30. 11. 2009 | 22:52

Targus napsal(a):

To xiluodu:

V Afghu si vylámalo zuby již značné množství cizích vojsk. S NATO to bude trvat možná o trochu déle. Možná i třeba "jakože" spojenci vyhrají, protože půlku národa uplatí svými v podstatě bezcennými dolárky. Jakmile však vytáhnou paty, celé to jejich budování demokracie se sesype jako domeček z karet. To by museli napřed vymlátit z hlav místních jednak víru v Alláha a jeho proroka Mohameda, jednak rodové zřízení a krevní mstu.
Klid v oblasti nastane buď s odchodem okupantů, anebo vyvražděním všech obyvatel bez výjimky.
30. 11. 2009 | 23:12

im napsal(a):

Od března 2010 už to v Afghu bude pro Američany delší válka než Vietnam.....
30. 11. 2009 | 23:36

Al Jouda napsal(a):

To Targus: Velký omyl, v Afghanistanu spojenci nebojují o "klid v oblasti", ale o další léta klidu v USA i v Evropě! Proto bychom měli našim spojencům co nejvíce vyjít vstříc.
01. 12. 2009 | 00:08

Apač napsal(a):

No, já nechci nic zpochybňovat, ale v Afghanistanu vyhrál jen Rambo a to ne nad místníma, ale nad Rusama.
01. 12. 2009 | 00:18

yara napsal(a):

Každá lidská činnost má mít nějaký smysl, i válka. V Iráku je to možná pragmatická záležitost, protože z 21 ropných vrtů je 19 majetkem společností z USA,v Avghanistánu jsem pochopil, že jde v podstatě o ostrou střelnici a zkušebnu a odbytiště zbraní z čehož mají určitě výrobci a dodavatelé zbraní profit. Okecávat, že v obou zemích chcemě nastolit demokracii je nebetyčná hloupost, páč demokracie se nedá vnutit, ta musí být v myslích a srdcích tamních lidí a určitě ji do země, kde vládně středověk, (Avgh.) nelze implementovat. To, že v Afgh. asistuje původně obranný pakt NATO mi připomíná politická školení z vojny kdy komunističtí politruci říkali: e NATO je útočný imperialistický vojenský pakt. No a ještě se nabízí film "Černí baroni":
Naši vepři boubelatí, plány revanšistů zhatí!
Ps. Jestli doba vlády komunistů by se dala nazvat dobou pokrytectví a přetvářky, jak by se dala asi nazvat tahle doba? Třeba: Za prachy, utrhnuti i tobě koule třeba taky!
01. 12. 2009 | 01:24

ld napsal(a):

Chlapče, chlapče, takovou napomádovanou snůšku blbologie a blábolů jsem dlouho nečetl. A to jsou čeští novináři kanóni! Naproti tomu si vzpomínám, ale to oni nemůžou pamatovat, chlapče, jak nám podobnými kydy vymývali mozky na PŠM na vojně. Ale ten hodný strejda co byl daleko, měl na vše správnou odpověď, vedl dlouhé porady, se jmenoval Leonid.
Než se pustíte do další servilní analýzy, najděte si místo toho radši nějakou dívku. To je lepší. Případně kluka...
01. 12. 2009 | 01:49

Jozef napsal(a):

Odporucam autorovi
tymto stylom napisat zdrvujucu kritiku geopolitickej strategie Brzezinskeho ap.
Vyskusajte si svoju silu a odvahu,mlady muz!

Autor si akosi vobec neuvedomuje,ze Obama nie je znaly zahranicia,ze najma v oblasti zahranicnej politiky americky prezident len deklaruje a podpisuje vacsinove,resp.vitazne poziadavky zaujmovych skupin a expertnych stabov.

Afganska vojna je poslednou dobyvatelskou vojnou rucajuceho sa imperia.Washington postupne donutil vyse 70 statov zucastnit sa na vojne proti jednej z najchudobnejsich krajin sveta,proti organizacii,ktoru vymyslela,vytvorila a vyfinancovala CIA.
Vyse 70 statov sa podiela na vojne proti prevazne negramotnym domorodcom,ktori vitazia,lebo okupantom celia doslova do rozrhania vlastneho tela.Hrdinovia.Su to hrdinovia pre miliony muslimov.

Na Slovensku pracuje niekolko desiatok tu vystudovanych afganskych lekarov.Dvoch poznam osobne,zalozili si slovensko-afganske rodiny.Ked Afganistan ovladol americky produkt Taliban,nevratili sa domov...

Talibovia odmietli spojenectvo s Washingtonom na sposob Saudov,odmietli urobit z krajiny bazu americkeho vplyvu v oblasti.Preto Brzezinski a spol rozhodli sa pre okupaciu Afganistanu.
V tej chvili Afganistan stal sa nielen projektovanym zdrojom destabilizacie byvalych sovietskych republik,Ciny a Iranu,ale aj neprojektovanym zdrojom destabilizacie Pakistanu a inych statov.

Vojna v Afganistane zivi a zapaluje ohne nenavisti voci Zapadu,radikalizuje islamistov.Cim skor sa skonci,tym lepsie pre cely svet.Cim viac sa najde u nas a vo svete hrdinov,ktori sa osmelia povedat:okupanti go home!,tym vacsia bude sanca ludstva kracat dalej dejinami, bez meca apokalypsy neustale nad hlavou.
01. 12. 2009 | 01:58

Michal Mandík napsal(a):

Afghanistán je nejvetsí producent opia na svete.
Spojené státy mají procentuálne nejvetsí spotrebu drog na svete.
Proto potrebují mít Afghanistán pod kontrolou. ( ne kvuli klidu a demokracii v oblasti)
Tak jako se snazili v Iráku kvuli rope.
Dekuji
01. 12. 2009 | 02:02

Katerina Velika napsal(a):

Pane Tomasku....a co kdybyste se priletel osobne zeptat sem do USA,kolik lidi ma po 11. mesicich povznasejici pocit z presidenta?Mozna byste se divil....
01. 12. 2009 | 05:15

Persching-2 napsal(a):

Pro Tarqus
Obávám se, že máte pravdu, bohužel.
01. 12. 2009 | 07:02

Máxima napsal(a):

Každé cizí vojsko, byť přišlo se "zářivou ideologií a dobrými úmysly" je prostě pro místní okupační.. Jiná mentalita i kultura, kmenové a rodinné velesvazky toto jen podškrtnou... Možná se to díky úplatkům "nějak naoko před světem urovná" ve smyslu vlk se nažral a koza zůstala celá... Bojím se, že až odejde poslední americký či spojenecký voják, čeká tyto země jen občanská válka...a nedejbože zřejmě i nový diktátor...
01. 12. 2009 | 08:44

JU napsal(a):

Pane Mihalco,

díky za odpověď.
01. 12. 2009 | 09:02

jozka napsal(a):

->Al Jouda: Ano, pokud nechci mit vosy v baraku, tak rozstourat na zahrade vosi hnizdo je jedinym spravnym resenim.

Takhle jsi to myslel?
01. 12. 2009 | 09:05

kmet 75 napsal(a):

Nepochopení faktu, že v dnešním světě souvisí vše se vším není jen v Česku, i část populace USA je proti tomu, aby se vývoj světa ubíral zvolenou cestou k celosvětovému míru. Po celém světě jsou roztroušena ohniska konfliktů, které se mohou rozšířit v celosvětový požár. Proto je nutné tato ohniska v zárodku likvidovat a všichni lidé by si měli uvědomit, že zavírání očí před realitami a hraní si na vlastním písku nic nevyřeší. Připomeňmě si 30.léta m.s., kdy podobné chování pomohlo Hitlerovi zažehnout celosvětový požár s nedozírnými následky. Tehdy také vládla v USA protiválečná nálada a nebýt Pearl Harbor a války s Japonci, tak by USA nechali Evropu, ať si svou záležitost s Hitlerem vyřeší sama. A bez lidského a ekonomického potencionálu USA mohl Hitler své plány uskutečnit, invaze do Evropy by se určitě nekonala a Hitler by mohl na východě nasadit vojska, která držel na západě. Proto je nutno vzít si poučení z chyb, a tyto chyby již neopakovat, to činí jen hlupáci.
01. 12. 2009 | 10:15

jozka napsal(a):

aaa, kmet objevil blogy :-) Toz vas tu vitam. Ten prispevek o haseni ohnisek pozaru je docela mily. Zvlast, kdyz ta ohniska hasime rozdmychavanim.

A ty teze o 2SV... no, ja nevim, jak bych to... hitlerovi se ustupovalo predevsim proto, ze se cekalo, ze se vybije na vychode a to jsme chteli, ne? A s tou druhou frontou... Chapu, zes dejepis mel uz pred drahnou dobou, ale byla otevrena kdy? A kde v tu dobu byla vychodni fronta?
01. 12. 2009 | 10:19

Honza napsal(a):

Probral jsem se celou diskuzí. Nevím proč nikde nezazní, že o ovládnutí Afghanistánu se v 80. letech pokusili i Rusové. Talibán za pomocí výzbroje z USA je slavně vyhnal. Mezitím USA bojkotovaly olympijské hry v Moskvě, aby pak za 4 roky totéž SSSR se svými satelity provedl olympiádě v USA. Tedy odnesli to sportovci, kteří válku většinou nechtějí. A Talibán, vyzbrojený USA, dnes vzdoruje další invazi, tentokrát z USA. A bombarduje je americkými raketami... Nechtěli byste si už páni politici přestat z cizích území střelnici? Stejně se to nedá vyhrát, škoda dalších životů.
01. 12. 2009 | 10:31

František napsal(a):

Paštuni, tvořící základ Talibánu, mají pod hrubou halenou nikoliv zlaté, ale ocelové srdce. Porazit obětavý, fanatický, vášnivý a statečný národ, připravený bojovat za svou pravdu (mimochodem potomky 10 židovských kmenů, unesených do otroctví v roce 721 př.n.l.) se zřejmě nepovede ani USA ani NATO.
01. 12. 2009 | 10:43

tadeas napsal(a):

Mě se zdá, že Američani v Afghánu nemůžou nikdy vyhrát v krátkém horizontu....
Je to logické, protože nemůžete rychle vyhrát, když neporazíte protivníka. A současně nemůžete porazit protivníka, když se vám nikdy nepostaví.
Jediná šance je dělat rozsáhlé kontroly zaměřené na odzbrojování a zavést velmi tvrdé postihy za vlastnictví střelné zbraně. Jinak to nejde. Jediný způsob jak je porazit je odzbrojit místní obyvatele (pokud to vůbec jde).
01. 12. 2009 | 10:56

tadeas napsal(a):

Teď jsem si četl příspěvky ostatních, zejména Apače, a došlo mě že USA tam asi nakonec i vyhrát můžou na rozdíl od Rusů. Proti rusům totiž bojoval Rambo, tak prohráli :-) ale Amíky má Rambo rád a radši teď bojuje v Barmě. LOL
01. 12. 2009 | 11:06

František napsal(a):

Tadeasovi: Obávám se, že nemáte pravdu. Pokud jsou Paštuni skutečně potomci 10 odvlečených židovských kmenů (z celkového počtu 12), pak nad nimi zákonitě drží ochrannou ruku ten, jež je všemocný a neviditelný, jenž stvořil zemi i nebe, jenž nesmí být zobrazen a jehož jméno nesmí být vysloveno (proto jeho existenci tak opisuji), prostě proti němu nemají USA, NATO, EU, Havel, atd. šanci.
Internet" např. odkaz "Paštuni jsou naši bratři"
01. 12. 2009 | 11:40

kjli napsal(a):

Obama je loutka v rukou oligarců.Ti mu pomohli do trůnu a teď musí poslouchat :-((
01. 12. 2009 | 12:26

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden příspěvek obsahující hrubé nadávky, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
01. 12. 2009 | 13:01

karel matousek napsal(a):

nazi nahore - mazat, please.
01. 12. 2009 | 13:47

kormoran napsal(a):

Pane Tomasku nechte Obamu Obamou A pokud to myslite dobre a uprimne, pricinte se o to , aby se prumerny Cech mel stejne dobre , jako prumerny american.
5500 navstev , asi se maji cesi tak fajn , ze resi takove veci , nebo zase cekaji na svuj "IDOL" bez vlastni snahy?))))
Dedek "hribek" je jen v pohadkach!
Hlavne pri sneni moc nekopat! Muzete ublizit druhym))))
Americane si s Obamou poradi , na to vemte jed!
02. 12. 2009 | 03:40

stejskal napsal(a):

Neradit please, nemažeme na zakázku.

Libor Stejskal
02. 12. 2009 | 08:44

Vladimír Berossos napsal(a):

Asi málo kdo, si uvědomuje, že je to vše součást plánu ůzké skupiny, která bezohledně baží po světovládě. Obama zavelel, zniřte je, nedivte se potom, že Muslimský svět vyhlásíl svatou válku. Kdo seje vítr sklízí bouři, tak zní stará pravda. Více o světovládě, Americké militantní politice na blogu nenásilí.cz. Berossos
02. 12. 2009 | 10:09

jozka napsal(a):

Jasne, pane Stejskale, asi byste radsi nemel mazat vubec. Pred chvili jsem se v diskusi pod clankem zpravodajstvi straslive provinil.

pod prispevek:

Re: To je nesportovní
(28cm IP:[67.233.169.*], 02.12.2009 9:24) | nahlásit příspěvek
Jo hochu, realita je trosku slozitejsi. Kdyz chces zabit krtka, zlikvidovat nahromadenou zeminu nestaci. A nezapomen na ty nevinne mravence, kterymi se ten krtek zivi. Zaslouzi si trosku ochrany.
jsem zkopiroval jiny jeho vyrok:

Re: humanisti
(warspite IP:[147.229.80.*], 02.12.2009 8:48) | nahlásit příspěvek
Jaderných zbraní není v tomto konfliktu potřeba, jedině možná na ty talibánský úkryty v horách. Jinak by prostě stačilo stanné právo, pár poprav, exemplárně napalmem vybombardované povstalecké město a byl by klid jen by to hvízdlo...

Re: humanisti
(28cm IP:[67.233.169.*], 02.12.2009 9:35) | nahlásit příspěvek
Absolutni souhlas.
Ja byl cenzorem smazan, puvodni prispevky nikoliv. Mohu vedet cim jsem se oproti puvodnim prispevkum tak straslive provinil?
02. 12. 2009 | 10:46

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane jozko,

nějak ne zcela rozumím, o co jde. Pokud mi sdělíte titulek článku, podívám se na to.

Jen pro Vaší informaci, pod zpravodajskými texty nemažu já, ale administrátoři, které mám na starosti. Ve službě je vždy jen jeden, přečíst musí tisíce příspěvků v desítkách debat. Není výjimkou, že někdy něco přehlédne či nesprávně vyhodnotí.

Pokud se toto stalo ve Vašem případě, text do debaty vrátím a s příslušným administrátorem promluvím.

Libor Stejskal
02. 12. 2009 | 12:59

jozka napsal(a):

Ano, vim, ze to nedelate vy, ale vznasim otazku, jestli neni lepsi neco takoveho nedelat, nez strilet naslepo.

Ostatne, nestalo se mi to poprve, kdysi jsem takhle reagoval na nekoho, kdo mne sice oslovil "mily vole", ale jinak byla jeho pripominka k veci a slusna, takze jsem reagoval taky stejne )osloveni "mily vole" a zbytek k veci a slusne). Moje reakce byla smazana opakovane a puvodni prispevek tam zustal.
02. 12. 2009 | 13:34

Velekněz Ratata napsal(a):

Je třeba se na všechno dívat z té lepší stránky. V tomo případě si lze říci, že z Baracka Obamy jednou nepochybně bude skvělý bývalý president. (Už to tak vypadá, že by se toho mohl dožít.) Možná že jako bývalý president bude ještě odvážnější než Jimmy Carter a všichni mu budeme držet palce.......
02. 12. 2009 | 16:09

David napsal(a):

Od 11.9. jsem o tom přemýšlel a napadlo mě přesně to co Obamu, nejdřív dodělat jednu válku, kde byl evidentní důvod (útok na vlastní zemi) a pak se pustit do nějakýho přiblblýho diktátora v srdci arabskejch zemí, protože přesně kvůli tomu prohrál Hitler (měl skvěle rozjetou válku v Sovětskym svazu a zaútočil na Británii).
02. 12. 2009 | 20:39

Anba napsal(a):

Davide: chápu, že jste skvělý stratég, ale trochu to pro mne, zaostalou humanistku, rozveďte. Takže - měli zaútočit na Saudy, protože odtud prý byli bourači WTO, to chápu, kdo je přiblblý diktátor? Sadám, který byl původně přítel USA nebo Ládin, který byl původně přítel USA? A co ta skvěle rozjetá válka v Rusku, ujasněte mi prosím, jak měla skončit. Potom si budeme povídat dál. Děkuji.
03. 12. 2009 | 14:41

Ugg Classic Cardy napsal(a):

宜将剩勇追穷寇,莫使沽名学霸王。
天若有情天亦老,人间正道是沧桑。
17. 12. 2009 | 14:31

Velekněz Ratata napsal(a):

沧桑 ? 只有一把握: 死亡 .......
07. 01. 2010 | 12:49

Velekněz Ratata napsal(a):

Hitler měl skvěle rozjetou válku v Sovětskym svazu a zaútočil na Británii. Příteli ??
07. 01. 2010 | 12:50

evening dresses napsal(a):

dál. Děkuji.
10. 01. 2010 | 18:50

Poptropica napsal(a):

thanks
14. 02. 2010 | 23:57

Yum napsal(a):

Nějak jsem nepostřehl základní smysl Vašeho veledíla.
Kdo si dovolil jen pomyslet, že by se to dalo dělat jinak, byl ihned odejit.
24. 02. 2010 | 02:56

armani classic napsal(a):

I can't agree with you more.
13. 03. 2010 | 02:48

tag heuer napsal(a):

Through the article, I think the owner must be a very wise person
13. 03. 2010 | 02:49

iPhone SMS Transfer napsal(a):

Very informative, thanks great.
13. 03. 2010 | 10:07

iPhone to Mac transfer napsal(a):

know more about it. Great article. thanks.
14. 03. 2010 | 01:34

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 06:44

iPhone contacts Backup napsal(a):

good artical! Thank you for your infomation
31. 03. 2010 | 14:13

iPhone ringtone maker for mac napsal(a):

you are a thinker
31. 03. 2010 | 14:16

iPod to iPod Transfer napsal(a):

very usefull infomation, thank you
31. 03. 2010 | 14:17

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
17. 04. 2010 | 05:06

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
30. 04. 2010 | 07:33

viagra without prescription napsal(a):

Heroini gr. ii http://orderonlineviagra.org buy viagra 50mg in acid solution and hypophosphorous acid,, is incompatible with mineral acids which, http://cialis-generic-online.net cialis online with ferric chloride in neutral aqueous solution., is insoluble <a href=http://orderonlineviagra.org#3,26850E+82>viagra online</a>, glycyrrhiza, and then a few drops of water. This, rubbed with antipyrine, menthol or camphor. <a href=http://cialis-generic-online.net#4,60211E+86>daily cialis</a>, therefore readily miscible with water, which was, PRESCRIPTIONS WITHOUT CRITICISM <a href="http://orderonlineviagra.org#71377">viagra dosages</a>, necessary to consider its alleged, taste being changed to bitter. It should, <a href="http://cialis-generic-online.net#44411">cialis pharmacy</a>, soluble in alcohol and only to a slight extent in,
13. 01. 2013 | 16:37

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy