Největší hloupost Obamy v roce jedna

18. 01. 2010 | 01:34
Přečteno 16930 krát
Ekonomika Spojených států procházela před rokem hlubokou recesí, o 12 měsíců později se jí podařilo obnovit mírný růst.

Bankovní systém USA balancoval krátce před nástupem Baracka Obamy do prezidentského úřadu na pokraji kolapsu, dnes je v situaci, kdy skoro všechny velké banky byly schopny splatit miliardovou státní pomoc.

Přes půl století se převážně demokratičtí politici pokoušeli marně o zásadní reformu zdravotnického systému. Rok po inauguraci stojí Barack Obama už jen jeden poslední krok od jejího schválení.

Proč přes všechny tyto nesporné úspěchy Obamovi nikdo netleská, jeho podpora mezi Američany klesla podle průzkumů veřejného mínění o desítky procent a hovoří se o dramatických ztrátách jeho Demokratické strany v podzimních volbách?

Především: každý ze zmíněných úspěchů má jedno velmi významné „Ale“.

Hospodářství USA se sice vrátilo k růstu, nezaměstnanost v zemi je však neustále na úrovni 10 procent, tedy o dvě procenta výše, než Obama slíbil, že bude, pokud projde jeho stimulační balíček (schválen byl krátce po příchodu Obamy do Bílého domu).

Od začátku recese na začátku roku 2008 přišla doteď americká ekonomika o zhruba osm milionů pracovních míst, z toho přibližně polovina se ztratila za Obamovy vlády. Jen aby se udržela míra zaměstnanosti, potřebuje hospodářství USA vytvořit každý měsíc 125 tisíc nových pracovních míst. Minulý měsíc jich přitom ubylo 80 tisíc.

Konjunktura, která nezkracuje řady nezaměstnaných Američanů, znamená nezvratnou a permanentní politickou ztrátu pro Obamu.

Rekonvalescence finančního sektoru má hned dvě hlavní vady na kráse.

Řada špičkových ekonomů varuje, že ačkoli velkým bankám nehrozí bezprostřední riziko bankrotu, bankovnictví neprošlo systémovou změnou, která byla pro další hladké fungování ekonomiky nezbytná. Jedním z průvodních jevů tohoto stavu je skutečnost, že banky stále neposkytují podnikatelům v dostatečné míře úvěry.

Z bezprostřední politické perspektivy „tady a teď“ je pro Obamu ještě problematičtější návrat praxe, kdy si šéfové finančních korporací vyplácejí tučné odměny. A to jen necelý rok poté, co stáli s nataženou rukou před vládou, respektive daňovými poplatníky, kteří museli hasit jejich mnohaleté eskamotérství.

Jak je možné, že tito lidé, s jejichž zásadním přispěním jsme se dostali do nejtěžší ekonomické krize za půlstoletí, si vyplácejí milionové bonusy, zatímco já nejsem schopen zavadit o práci? ptá se běžný Američan a je velmi těžké dát mu uspokojivou odpověď. (Barack Obama se tuto hnisající ránu jal léčit hned po Novém roce, když jako první velkou vnitropolitickou iniciativu navrhl novou bankovní daň.)

Když ještě jako prezidentský kandidát hovořil Barack Obama o potřebě zdravotnické reformy, zdůrazňoval, vedle rozšíření počtu pojištěných, jako její hlavní benefit úsporu peněz. Jen málokdo dnes v Americe věří, že právě ji reforma přinese.

K této pochybnosti se navíc mezi miliony především starších Američanů přidává obava, že kvůli reformě bude omezena péče, již jim až dosud garantoval vládní program Medicare (část peněz, která dosud putovala do něj, by měla být použita na rozšíření řady pojištěných).

Personální šéf Bílého domu a dle všeho po prezidentovi hned druhý nejmocnější muž administrativy Rahm Emanuel se ještě před Obamovou inaugurací nechal slyšet, že ekonomická krize je příležitost pro přetvoření Ameriky, kterou si vláda nového prezidenta nesmí nechat uniknout mezi prsty.

Reforma zdravotnictví, nejrozsáhlejší zásah do sociálního systému od zákonů prosazených v rámci programu Velké společnosti prezidentem Johnsonem v 60. letech, je první brázdou na poli Obamovy „přestavby“ Ameriky.

V tuto chvíli se zároveň jeví být jeho dosud největším omylem.

Většina odborníků se shoduje na tom, že ve střednědobém horizontu je nereformované zdravotnictví, ukrajující čím dál tím větší díl z hrubého domácího produktu země, problémem, který potáhne americkou ekonomiku ke dnu.

Většina Američanů však nechápe, proč v roce, kdy nejpalčivější starostí celé společnosti je dostat hospodářství do takové kondice, kdy bude znovu vytvářet pracovní místa, tráví prezident polovinu svého času řešením tohoto střednědobého problému.

Tvrdohlavá snaha Obamy reformu zdravotnictví prosadit je ale součástí ještě širšího omylu.

Obama získal prezidentský mandát díky dvěma základním skupinám voličům. Mladým, obecněji však především progresivně zaměřeným Američanům, kteří přišli v dříve neobvyklém počtu odevzdat mu hlas v naději, že nastolí novou, liberální politiku. Ve stejné míře však také díky středovým, neideologicky smýšlejícím Američanům, kteří v něm – ve srovnání s těkajícím Johnem McCainem – uviděli pragmatického a rozvážného politika, schopného vyvést zemi z ekonomické krize.

Obama vyhrál předloňské volby pod praporem změny. Změna, pro niž tato druhá, klíčová skupina voličů hlasovala, ale byla především odmítnutím do té doby vládnoucí administrativy George Bushe a přitakáním Obamově příslibu konsensuální, stranicky nevyhrocené politiky.

Nebyl to hlas pro gruntovní přeměnu Ameriky (protlačenou hlasy zákonodárců za jednu stranu), ono využití krize, již si není možno nechat jako příležitost utéct, jak se vyjádřila Obamova pravá ruka Rahm Emanuel. (Obamovu politiku po roce schvaluje jen 49 procent nezávislých voličů, což je v tomto období vůbec nejméně ve srovnání s jeho předchůdci.)

Průzkumy veřejného mínění ukazují po celý první rok Obamovy vlády klesající podporu pro rozsáhlé zásahy vlády do ekonomiky a života Američanů obecně. Podle nejčerstvější sondáže pro Washington Post a televizi ABC preferují Američané malou vládu poskytující jen omezené služby v poměru 58 ku 38 procentům.

Obama stojí na prahu druhého roku své vlády podlomen nesplněním dvou velkých slibů. Američané stále ve svých životech nepocítili důsledky odražení se ekonomiky od krizového dna. Politika ve Washingtonu je stejně hašteřivá a bez vůle ke kompromisu jako před Obamovým nastěhováním se do Bílého domu.

Může to znít jako paradox, ale to nejlepší, co by mohlo Obamu v druhém roce jeho vlády potkat, je pořádný výprask v klíčových kongresových volbách na podzim. (Teoreticky se může takový budíček dostavit s desetiměsíčním předstihem, pokud už v úterních mimořádných volbách demokraté přijdou o senátorské křeslo v Massachusetts, v němž skoro půlstoletí zasedal vloni zesnulý Edward Kennedy.)

Ovládnutí jedné z komor opozičními republikány by ho mělo vrátit zpátky na zem a přivést zpět k jeho klíčovému slibu, na němž postavil svou washingtonskou kariéru: hledat napříč politickým spektrem praktická, neideologická řešení problémů, jimž Spojené státy čelí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sociolog napsal(a):

Pavel Tomášek,
dělejte poradce Klausovi,když jste takový neodolatelný kritik,
aby většina našeho národa nemusela ozobávat omítku a zobat písek.
18. 01. 2010 | 06:26

Konrad napsal(a):

Reforma zdravotnictvi neni zadny strednedoby problem, pane Tomasku,zvlaste kdyz z duvodu zadneho, ci nedostatecneho pojisteni umiraji lide, nebo prichazeji o strechu nad hlavou. Co se tyce hospodarstvi a ekonomiky USA, republikani to tahli ke dnu 8 let, je naivni se domnivat ze Obama to spravi za necely rok... Z clanku mam pocit, ze k mistrovani americkeho prezidenta jste jeste nedorostl, pane autore.
18. 01. 2010 | 06:37

Petr z Tábora napsal(a):

Pěkný příspěvek.Také si myslím, že v USA neproběhla žádná ozdravná bankovní krize. Jen se do černé díry bankovního sektoru nalily miliardy a probíhá rozsáhlá koncentrace kdy velké pohlcují ty malé banky.
Obama má pravdu, že je tragické, když v jedné z nejvyspělejších světových ekonomik nejsou pojištěny desítky milionů obyvatel.To se snaží řešit, ale souběžným problémem jsou vysoké jednotkové náklady jejich zdravotnictví a na to jednoduchý recept není.
18. 01. 2010 | 07:18

jj napsal(a):

Z článku jsem usoudil, že Obama není tak velký populista, za jakého jsem ho pokládal. Proto ho chválím.
18. 01. 2010 | 08:27

Vilém napsal(a):

Typický článek - když pravičák ztroskotá s úlisnými bláboly o dokonalém trhu a zvráceném státě obírajícím pilné a schopné ve prospěch líných a opilých flákačů, začne licoměrně vykládat cosi o neideologických řešeních.

Neexistují žádná stanoviska, která by nebyla hodnotově, a tím pádem také ideologicky, zakotvena. Zajisté jen část Obamových voličů je skutečně na výši a je ochotná řešit tak zásadní problémy jako barbarské poměry v americkém zdravotnictví. Zbytek, ti údajně neideologičtí voliči, jsou nenažraným davem, který si od Obamy sliboval, že jim co nejrychleji zajistí návrat ke konzumnímu třeštění a parazitování na úkor celého světa i vlastních chudších spoluobčanů.

Podobně jako Wilson nebo Gorbačov může Obama posunout Ameriku i svět někam dál, což je mnohem cennější než druhé funkční období. Kdyby třeba Gorbačov, nedělal "chyby" stejného druhu, pan Tomášek by dodnes psal reportáže ze sovětských kolchozů. Obama možná neuspěje v dalších volbách, ale reformy už nikdo nezvrátí.
18. 01. 2010 | 09:29

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, ó bama mia...
http://storm.interzet.ru/up...
18. 01. 2010 | 10:45

Honza napsal(a):

S tou nezaměstnaností to je zajímavý mediálně-politický fenomén. Chápu, že 10%+ je problém. Byl by všude na světě. Na druhou stranu mi přijde, že být otrokem různých mediálních průzkumů a manipulací není jak pro jednotlivce, tak ani pro společnost, dobré.

A přesně o tohle jde v tom poklesu popularity Obamy. Co asi mohl za necelý rok udělat a zařídit? Možná neměl slibovat konkrétní číslo. Na druhou stranu jen malé dítě může věřit, že ekonomický kolos typu USA, který jde X let spíše ke dnu, se zvedne za pár týdnů.

Jistě, ať si zvolí republikány. Je to ostatně jejich věc. Škoda jen, že nemají volby každý týden, to by tyhle kyvadlové výkyvy přízně mohli dovést k dokonalosti a bylo by více o čem psát. :-)

A nakonec, u nás se kritizuje Jiří Paroubek, jak žije ve vleku různých průzkumů. A tady to vidíme dovedené k dokonalosti. Stádní myšlení. :-)

Myslím, že USA stojí před mnohem hlubšími problémy, které mají jeden společný rys, a to je nedostatek omezení. Tedy skoro vše na trhu. Může to být užitečné, ale třeba u systémů, kde je omezená konkurence a neomezená spotřeba to vede k růstům cen - viz třeba to zdravotnictví. Když v USA nekomplikovaný porod vyjde na 10 - 15 tisíc USD, tak je asi někde něco špatně. O naší ceně 25 - 30 tisíc korun se můžeme také trochu pobavit, zejména o odměně zdravotního personálu, ale přeci jen jsme asi blíže realitě. Tak chápu, že když doktor dostane, kolik si řekne, tak proč by si neřekl hodně. Ale jak to chtějí v USA utáhnout?

Totéž ty banky. Říkají, že honorují schopné. O schopnsotech by se mohla vést diskuze. Ale prosím. Nicméně tou výší odměn už se dostávají do extrému, že vyvolávají extrémní otázky toho typu, jako k čemu je někomu 100 miliónů ročních odměn, odstupného atd.

Takhle ten systém rozloží a sežere sám sebe.
18. 01. 2010 | 11:25

pepr napsal(a):

Pan autor bohužek zkreslil Obamovy problémy - je to přesně naopak, právě proto, že se Obama za každou cenu snažil o dohodu napříč politickým spektrem, ač republikáni nebyli ochotni přistoupit na jakýkoliv kompromis, má teď problémy. Přesně to popisuje ve svém sloupku v NYT Paul Krugman a srovnává ho s Reaganem. Ten když nastoupil a prosadil snížení daní, tak šla taky nezaměstnanost nahoru, ale Reagan nebyl měkkýš; na rozdíl od Obamy pokračoval dál ve volební kampani a všechny své neúspěchy dál házel na Jimmyho Cartera... Na to, že za prakticky všemi dnešními problémy stojí 8 let katastrofálních Bushových rozhodnutí, se díky Obamově měkkotě ani ne rok po jeho nástupu do funkce už zapomíná..
18. 01. 2010 | 11:55

ta napsal(a):

Zajímavé, všechny příspěvky velebí O a zatracují B. Dojemná shoda!
18. 01. 2010 | 14:07

Charlie napsal(a):

pane Tomášku,
problémy Ameriky jsou strukturální a je iluzorní, že by s tím jednotlivec mohl něco udělat. Občané USA to budou muset pochopit dříve nebo později.
A jednotlivosti, které vytýkáte Obamovi jsou v tomto obrovském průšvihu malicherné.

USA se hospodářsky už dvacet let přibližují k okraji ekonomické propasti.
Na jedné straně přeplacení právníci, bankéři, doktoři, a na druhé straně narůstající počet nezaměstnaných (většinou barevných).
Do toho prudce stoupající množství imigrantů odkázaných téměř jen na podporu.
A aby průšvih nebyl malý - vstupuje na světový trh Čína a Indie se svými levnými, ale stále dokonalejšími výrobky.
A výdaje na boj se světovým terorizmem taky stojí pěkný balík dolarů.

Pro zpohodlnělé Američany úplná pohroma, které není schopen zabránit ani sebelepší prezident.
Žádný spasitel (na kterého byl Obama pasován) je z toho nevytáhne - budou muset zabrat.
Více práce, méně hamižnosti - toť NEW DEAL II

Honza
- s druhou částí vašeho komentáře naprostý souhlas
18. 01. 2010 | 14:33

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,
smazal jsem jeden urážlivý text ("lump"), který byl v rozporu se záměry těchto stránek, což je vytvářet prostor pro slušnou a věcnou diskusi.
Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů
18. 01. 2010 | 16:31

af napsal(a):

U Obamy jsem přímo hlouposti ani nezaznamenal, na rozdíl od dvou minulých prezidentů USA.
Obama si myslí, že nějaké zdravotní pojištění pro Američany je velice vhodné. Myslím si něco podobného, protože jinak by Amerika zůstala příliš na okraji civilizace.
18. 01. 2010 | 16:46

hovorka11 napsal(a):

Obama musí řešit a myslím, že dost neúspěšně podobné deformace trhu způsobené finanční výsadností neoliberálů a jejich penězovodů, které nastávají i u nás působením "Klausismu". Jedině průhledný trh bez výsadnosti bankéřů a jejich bohatnutím v rozporu s jejich fatálními kiksy a bez působení nekrytých papírků s mafiánskopolitickým nadvládím korupce nás může zachránit od dalšího ekonomického propadu !
18. 01. 2010 | 19:31

Petr napsal(a):

Obama je jen sasek hajici zajmy skupin, ktere ho tam vystrcili
18. 01. 2010 | 20:02

pryč s falešnými USA napsal(a):

USA - osa zla a nenávisti.Až se rozpadne,bude na světě veseleji. :-DD
18. 01. 2010 | 20:06

chupa napsal(a):

Co kdyby už konečně někdo místním vysvětlil, o co se vlastně v té reformě zdravotnictví v USA jedná a proč s tím má Obama problémyx? V žádném případě nejde o 30 Kč poplatek. Je to všechno jinak..... než tady v ČR. Diskutujeme o reformě zdravotnictví nejenom zde, a podle mně tak asi 1% ví, o co se tam optavdu jedná.
18. 01. 2010 | 20:09

pavel napsal(a):

Obama se snaží něco řešit, a vy s tímto článkem, který jen kritizuje a ukazuje vaší totální neznalost věcí můžete jít akorát.....
18. 01. 2010 | 20:13

tojejedno napsal(a):

OBAMA to myslí poctivě.Leč má kolem sebe arogantní krvelačné debili,a hloupý,lenivý americký národ.
18. 01. 2010 | 20:19

Pitkin napsal(a):

Republikáni jsou nacionalisté,a americký lid oblbován virtuálními nepříteli,a klamáním, jak mají ideální zemi na světě.Realita je však neúprosná.Tak jak došlo na pýchu CCCP,brzy dojde i na USA.
18. 01. 2010 | 20:23

Martin napsal(a):

Tomasku , bydlim ve spojenych statech
Pavliku Tomasku ! Bydlim a ziju ve spojenych statech , jsem lekar a mel bych tolik poznamek ke tvemu clanku , ze se omezim pouze na e mail. Zijes v zemi , kde tradici je zvolit nekoho , aby napachal co nejneslychanejsi veci , aby se o tom dalo u piva zvanit . Pokud te tak moc zajima Amerika ... tak se pristehuj sem ! Martin
18. 01. 2010 | 20:55

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva spamy (odkaz na komerční stránky a opakovaně publikovaný odkaz pod nejrůznějšími blogy bez ohledu na jejich téma), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 01. 2010 | 21:07

Hurá napsal(a):

To Martin !
Martine, bylo by strašně dobré, kdybyste právě Vy vysvětlil jaký je tam ve zdravotnictví skutečný stav věcí - např.(ne)pojištěnci a co má přinést (a odnést) Obamova reforma. Asi nebudu sám, kdo by si to rád přečetl. Naše média toho nejsou schopna a navíc vědí prdlajs !
18. 01. 2010 | 21:25

Realista napsal(a):

Vážený p. Tomášku, říkejte si co chcete, já se divím tomu, že Obamova reforma zdravotnictví nepřišla v tak progresivní zemi jako USA před 50-100 lety.
18. 01. 2010 | 21:29

Danny napsal(a):

Dobrý večer
Co se týká nezaměstnanosti, ta se projevuje většinou po roce kdy byli problémy. Platí to i opačně když má klesající tendenci. Jinak v celkem nadějném rozboru vnitřní politiky USA mi vadí příliš mnoho frází. Např. řada špičkových ekonomů, nebo většina odborníků. Zajímali by mne jména. Pak můžeme diskutovat.
18. 01. 2010 | 21:32

copacabanga napsal(a):

Pane Tomasku,
jste jeste velice mlady a tudiz nemate mnoho zkusenosti.
Nemuzete delat zavery ze situaci, ktere neznate osobne a kde nezijete.
Ziji v USA,vim co rikam.
Kdyz jste tak chytry, proc neporadite doma? Tam by to jiste potrebovali. A co se deje jinde, prenechte ostatnim. Oni si s tim uz poradi.
18. 01. 2010 | 21:57

Konrad napsal(a):

Americky prezident ma v kazde oblasti k dispozici tym spickovych odborniku, jsou to lide ovenceni tituly,a ruznymi cenami vcetne Nobelovy. Je usmevne jak nekteri natvrdly cesti zurnaliste, se tvari ze vedi lepe, jak ridit tuto obrovskou zemi.
18. 01. 2010 | 22:32

Rex napsal(a):

O blogovani plati ze je to forma masturbace. Nic vic !
18. 01. 2010 | 22:34

ada napsal(a):

Vidim ze napsano bez hluboke znalosti . Mozna by bylo lepe psat o Delnicke Strane to vam jde v te democracii ci jakk tomu hnoji rikate . Nejsem fanda cernyho presidenta ale racte si uvedomit jak asi byla cela America naladena kdyz uz ho zvolili. Podivejte se na debilni vyraz Bushe jeho prochcaneho VP a hejno zidu ktere udelalo skody za triliony ,vrazdy nekolika milionu nevinnych nehlede na vyvrazdeni legalni vlady v Iraku a jinde (kde se to hodilo ) . hrabejte se ve svem hnoji myslim ze v tom jste americu nejen dohonili ale daleko predhonili.
18. 01. 2010 | 22:43

qcko- napsal(a):

domnivam se ze autor clanku je na spravne stope ale unika mu jeden dulezity fakt...

pta se proc prezident Obama travi tolik casu resenim zravotnicke reformy v dobe ekonomicke krize a krize na trhu s praci...

odpoved je jednoducha... je to jedine co mu bylo dovoleno a to zrejme proto ze jeho reforma s komunistickym nadechem znamena vetsi prijmy farmaceutickym spolecnostem...

pokud by se snazil zasahovat do neceho jineho jako napriklad ukoncit valky, "hrat si" s financnim sektorem a podobne tak by se lide tezici z techto odvetvi rychle postarali o prezidentovo politicke (v pripade neuspechu fyzycke) odstraneni...

je treba se zbavit dojmu ze USA ridi jeden clovek... v USA (toto plati ovsem cim dal vic globalne) je kazde odvetvi v "oficialnim kartelu" na ktery je prezident kratky... cele to pak zastresuje kartel financniho sektoru ve forme FEDu...

Obama je opravdu jen panacek ktery i kdyby to myslel dobre tak ma svazane ruce a pokud si bude hrat na hrdinu tak spatne dopadne... proto se tak soustredi aspon na to co mu bylo dovoleno...
18. 01. 2010 | 22:53

Michael napsal(a):

Dovolil bych si pouze mensi poznamku - bavil jsem se s nekolika Cechy-emigranty, kteri ziji v Americe a maji jiz i obcanstvi USA a vsichni mi potvrdili, ze reforma zdravotnictvi je posledni pulrok tema cislo jedna takrka vsude. Valky v Iraku a Afganistanu jsou az daleko zatim, dokonce i krize samotna neni jiz tolik diskutovanym problemem.
Jinak k samotnemu Obamovi - typicky socialisticky populista, ktery se k moci dostal ne tak kvuli vlastni popularite, ale spise diky odporu velke casti Amrecinau k predchazejici garniture, ktera by se pod McCainem prilis nezmenila. Pristi volby dopadnou uplne jinak - lide kteri volili pouze z odporu k Bushovi k volbam neprijdou, velka cast mladych vystrizlivy z Obamo-horecky a Obama utrpi drtivou porazku, POKUD republikani prijdou s obstojnym kandidatem. Nic proti McCainovi ale 80-lety starik neslibuje prilis jasnou a energickou politiku do budoucna...
18. 01. 2010 | 23:25

Michael napsal(a):

to ADA: Jen tak btw, 70% Americkych Zidu voli demokraty...
18. 01. 2010 | 23:26

pralas napsal(a):

nazdar "humoristi" z Ceska! ...ze americani su lenivy a hlupaci,to ste tu napisali ,ako humorny prispevok.ked budete chciet vidiet,ako sa "plosne" tvrdo pracuje,tak ste tu v USA vitany.
18. 01. 2010 | 23:48

stoupa napsal(a):

Btw. O dva procentní body výše.
18. 01. 2010 | 23:49

Polaris napsal(a):

Nezlobte se prosím na mne, vážení diskutující, ale když vidím to kvantum nenávisti k USA, k demokracii a to vše doplněno neznalostí dokonce i svého vlastního jazyka... Je to k smíchu. Většině z vás bych doporučil delší návštěvu USA, možná byste něco málo pochopili. I když pravda, velká část z vás by pravděpodobně nenáviděla ještě více.
19. 01. 2010 | 00:36

ada napsal(a):

Vidime ze znalci jeste nevymreli blaboly o zidech a stranach v USA jsou k smichu, priste povidaji jen do veci jako vareni bramborove polevky a brambor . Odpovidat nema smysl neb "michael " vi zrejme zero atudiz hazeni perel svinim
19. 01. 2010 | 01:55

mik napsal(a):

Obama je borec ktery zaslouzi obdiv komentar o jeho chybach nema hlavu ani patu a je jen prazdnym zvanenim a zavisti..je treba si uvedomit nesmiritelnost bilych a cernych a dneska je cerny prezident..zkuste si predstavit v CR prezidenta cikana..co by asi tak mohl podnikat...a jinak Klaus nesaha Obamovi ani po kotniky,,,,Obama zvitezi i v dalsi volebnim obdobi...
19. 01. 2010 | 02:24

ms napsal(a):

čau jednostruntče, je to z tebou nuda. Jseš příliš monotématický.
19. 01. 2010 | 06:33

Helena napsal(a):

Dovolím si pár poznámek pro všechny, kteří chtějí porozumět tomu, proč se Obama tolik zabývá reformou zdravotnictví:
Největší problémy: amerického zdravotnictví:
1) Nákladnost a přehnaně vysoká cena péče - bezkonkurečně nejvyšší náklady na zdravotnictví na světe (cca 17% HDP x EU průměr 8%)
2)Při vysokých nákladech sociální nerovnost a nedostatečná dostupnost zdravotní péče (50 % z nákladů spotřebuje cca 2% populace), stát negarantuje zdravotní péči pro všechny (jako u nás i v celé Evropě), pouze pro některé sociální skupiny, a to důchodce /Medicare, chudé s příjmem menším než "poverty line"(Medicaid), Indiány a tělesně postižené.
3) „Uninsured“ - 47 miliónu zdravotně nepojištěných Američanů, tj. 16% populace, z toho 8,6 miliónů dětí.
4) „Underinsured“ – relativně nový jev, týká se střední třídy, mnoho lidí i rodin má jenom částečné pojištění, které v praxi nestačí na krytí nezbytné péče.
5) Soudní spory a velmi vysoká cena pojistky na tzv. „malpractice insurance“. Lékaři ze strachu, aby nebyli obviněni, že něco zanedbali, ordinují často diagnostické výkony, ne proto, že je to medicínsky nezbytné, ale proto, aby měli v případě soudního sporu argumenty pro právníky. Říká se tomu "defenzivní medicína" , která rovněž zvyšuje cenu péče, spolu s náklady na pojištění proti pochybení.
6) Závažná nemoc vnímána jako ekonomické ohrožení jednotlivce i rodiny, je to nejčastější příčina osobních bankrotů – 62% v r. 2007 (Robertson, et al., Health Matrix 2008).
19. 01. 2010 | 07:04

kocman napsal(a):

Kecy toho,kdo si myslí,že matematické modely jsou přesné.
Za daných podmínek by tratil popularitu každý,kdo by byl v čele a měl řešit tupost amerických bankovních idiotů,po vašem jednostrunatců.
Ostatně,jednostrunatcem jsme každý,to jste si ještě nejspíše nevšiml.
19. 01. 2010 | 07:41

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé výkřiky (obsahující výrazy jako "zmetek", "duševní chudák"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
19. 01. 2010 | 10:01

qcko- napsal(a):

rad bych zareagoval na prispivatele z USA...

zajimalo by me odkud vy berete informace... USA je opradu velka unie a federalni vlada je od vas zrejme dost vzdalena...

zabyvate se intenzivne politikou? vase realita je zrejme podobna te ceske... rano vstanete jdete do prace, vecer travite s rodinou prateli atd. vasim zdrojem informaci o stavu veci v USA je vase vyplatni paska vas doktor vas obchodak a media...

jenze vazeni media lzou... lzou v cesku a lzou jeste vic v USA... vase predstava o realite muze tak byt vice pokrivena nez nekoho z ceska kdo se situaci intenzivne zabyva...

nesouhlasim s tim co tu nekdo napsal ze americani jsou lini... lini rozhodne nejsou ale jsou ponekud mene aktivni nez byvalo driv zvykem... maji pocit ze jsou na federalni urady kratci a tak se casto dobrovolne (diky mediim) podrizuji utlaku... doufam ze jejich pohar trpelivosti pretece a ze udelaji pritrz tomu silenstvi...
19. 01. 2010 | 12:03

Slim napsal(a):

Milý p. Tomášek má prostě pro Obamu slabost, to bylo vidět v jeho komentářích už dávno před O. zvolením.

Skutečnost je taková, že dost možná stojíme na prahu velmi úspěšného prezidentství. Jako bylo Clintonovo, ale bez doutníků a aférek. Tak to bude mít pravicový elév Tomášek smůlu, až bude muset obracet.

Fakt ale je, že dnes v massachussettských dopl. volbách jde Obamovi o hodně a momentálně to moc skvěle nevypadá
19. 01. 2010 | 16:17

Vladimir napsal(a):

Idealem pro autora jsou socialisticke spojene staty, nemylim li se? Prezvykovanim polopravd o osmiletem propadu ekonomiky se situace nezmeni. Obama je ultravlevicovy socialista, ktery chce snizit uroven USA a srovnat se tak s ostatnimi rozvinutymi i rozvojovymi staty. Vyssi dane, socialisticke zdravotbictvi, statbi automobilky vyrabejici jen elktorvozidla, to vse uz tady bylo a bohuzel bude to vyzkouseno znovu. Komentare cechu, kteri o usa maji informace z tv a pisi o cenach piorodu a umirajicich lidech na ulicich jsou na urovni radia jerevan. Lide dnes umiraji v jinem americkem state a to proto, ze tam budovali socialismus vice nez 200 let.
20. 01. 2010 | 10:41

Bacon napsal(a):

Skutecnost je velice prosta. Obama preferuje zdravotnictvi, protoze vetsina cernochu neni pojistena.
S nezamestnanosti je ten problem, ze vetsina soukromniku a majitelu podniku, stehuje se do chudych zemi, kde postavi fabriku a plati zlomek regulerni mzdy, co by musel platit doma, a pojisteni nedava.
takze pracovni prilezitosti mizi.
21. 01. 2010 | 17:20

Fery napsal(a):

To pralas a Polaris:
Píšete přesně to, co cítím a jen bych doplnil, že každého od nás, který se nespokojí jen s informacemi z našich sdělovacích prostředků (a pokud není zcela tupý) musí šokovat, jak slušné a ohleduplné jsou vzájemné vztahy a jednání Američanů mezi sebou i jejich vztah k cizincům. Přirozený respekt i k odlišnému názoru je pro nás něco dost nepochopitelného. V tom jim bohužel nesaháme ani po podrážky, ale oni zase mají proti nám značné mezery v disciplinách jako je vzájemná nenávist a třídní boj. Jenže my kluci ze zdejší kotliny, kteří jsme všude byli, vše známe a od všeho máme klíče preferujeme raději vlastní, velice svérázné názory a kdo s tím nesouhlasí je přece naprostý b.b!
22. 01. 2010 | 10:38

Poptropica napsal(a):

thanks
14. 02. 2010 | 23:57

Jenda napsal(a):

nesouhlasím, že dělá jen to co mu dovolí. Prioritou je zdraví všude na světě. To že jsme všichni pojištění není samozřejmé. Může to být jednou jinak.

Říkat "byl zvolen protože..." je velice ambiciozní. Možná proto, že chtěl změnu, možná proto, že představoval naději. Kdo ví?

Skutečnost, že se na rozdíl od předchůdců dokáže dohodnout s ruskou administrativou je dobrá zpráva pro celý svět, nejen pro Američany.
21. 02. 2010 | 00:29

Jenda napsal(a):

Souhlasím - v USA musí lidé tvrdě pracovat. Nesouhlasím ale s tím, že dnes je ekonomika jen o intenzitě práce. Je to hlavně o kvalitní přípravě a vzdělání.

Když 6% občanů USA neumí číst a psát, tak je intenzita práce ani pojištění nezachrání. I uklizečka si musí umět přečíst návod k použití.

Ve finále rozhodne otázka - kdo si dnes koupí Americký výrobek? Nebo Český? Nebo Čínský?
21. 02. 2010 | 00:50

montblanc watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 08:14

omega watches napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
08. 03. 2010 | 08:17

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 03:53

breitling mont brillant napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 03:59

iPhone to Mac transfer napsal(a):

know more about it. Great article. thanks.
14. 03. 2010 | 01:33

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 06:44

CamilleHOLLOWAY28 napsal(a):

I will recommend not to hold off until you get enough money to buy all you need! You can get the <a href="http://lowest-rate-loans.com">loan</a> or secured loan and feel yourself free
18. 06. 2010 | 08:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy