Jak je důležité mít Jeba. A jak je těžké zvolit Bushe
Není to úplně obvyklé začínat politický komentář vyprávěním řadu let staré historky, ale může to být v tomto případě užitečné. Pojďme to tedy zkusit.
Co potřebuje Hillary k triumfu? Získat něco jako Floridu
Vyhraje Hillary Clintonová volby v USA a stane se první prezidentkou v historii této země? Od okamžiku, kdy bývalá první dáma a ministryně zahraničí svou kandidaturu v neděli oznámila, mi byla tato otázka položena několikrát.
Znáte Ryan test? Test inteligence, odvahy i PR
Napsal jsem před týdnem na tomto místě, že Mitt Romney, republikánský kandidát na amerického prezidenta, odhalí výběrem svého spolukandidáta to, jak (bez)nadějně v tuto chvíli vidí své šance na vítězství v listopadových volbách.
Řekni, s kým chceš jít, a já ti řeknu, jak se bojíš
Řekni mi, jakého si vybereš kandidáta na viceprezidenta a já ti řeknu, v jak těžké situaci se před volbami cítíš být. Přesně podle tohoto pravidla se vyplatí dívat na výběr a jeho oznámení, které republikánský soupeř amerického prezidenta Baracka Obamy učiní nejpozději příští týden.
Zemřel mi učitel, byl jím Vladimír Vácha
Musím se na úvod omluvit, následující řádky jsou mimo dramaturgii (netýkají se americké politiky) i žánr tohoto blogu (jde o ryze osobní vzpomínku).
Plichta z Iowy prý slibuje těsný boj. Nevěřte tomu
Vítězem stranických shromáždění republikánů v Iowě se sice o osm hlasů stal Mitt Romney, největší radost z toho však budou mít média.
Příštím prezidentem USA bude Romney či Christie
Předpovídat třináct měsíců před jejich konáním výsledek amerických prezidentských voleb je očividný nerozum silně kořeněný troufalostí.
Přesto je možné už nyní s přiměřenou dávkou rizika říct: pokud před listopadem příštího roku nedojde ve Spojených státech ke dvěma silně nepravděpodobným událostem, o jménu prezidenta země se rozhoduje už teď v souboji o republikánskou nominaci do skutečných voleb.
Tak bloudí Obama. Od naděje k soucitu
Není obvykle radno uchylovat se při politické analýze k psychologizování či dokonce existencialismu. V případě amerického prezidenta Baracka Obamy, který se právě dožívá 50 let, je však opodstatněné učinit výjimku.
Je mormon horší než černoch?
Ta otázka z politicko-korektního hlediska opravdu mimořádně zapáchá, v souvislosti s rýsujícím se volebním bojem o post amerického prezidenta se však už nyní stala velmi místnou.
Reaganovy státy americké. Prezident? Barack Obama
Když koncem ledna Barack Obama podal oběma komorám Kongresu svou zprávu o stavu unie, vkrádala se při čtení a poslechu jednotlivých pasáží projevu do hlavy neodbytně vzpomínka na jednoho z jeho předchůdců, který sice v čase prezidentského úřadování zastával jiné stranické barvy, současný nájemník v Bílém domě se však k němu několikrát nápadně přihlásil.