Co Obama podepíše v Praze, jsou drobky

05. 04. 2010 | 23:24
Přečteno 8123 krát
Pokud zkušenost posledních pár týdnů i obecných zákonitostí důležitých summitů může být jen trochu spolehlivým vodítkem, musíme se v souvislosti s pražským podpisem rusko-americké odzbrojovací smlouvy připravit na příval velkoústých slov, svou mohutností spíše v kategorii vodopádů Iguacu než těch na Niagaře.

Zacpeme-li si však na malý moment uši a pokusíme se to, co americký a ruský prezident v Praze podepíší, zasadit do širšího kontextu Obamovy zahraničně-politické strategie, vyloupne se nám nová smlouva START jako drobek, který je třeba vydávat za úspěch proto, že pořádný krajíc se za necelých 15 měsíců Obamovi ukrojit nepodařilo.

Obama se po osmi letech Bushovy angažované a často konfrontační politiky rozhodl vsadit na vyjednávání, a to především s těmi, kdo patřili dlouhodobě k americkým protivníkům či se této kategorii vývojem událostí posledních let přiblížili.

Šlo o logickou reakci na zahraniční politiku předchozí administrativy, která Spojené státy vyčerpala vojensky i ekonomicky a zcela unavila americké veřejné mínění, neochotné – především v podmínkách vážné ekonomické krize doma – dál „sponzorovat“ světovou ambicióznost, zvláště když způsobila historický propad obliby USA.

Čeho můj předchůdce nebyl schopen dosáhnout ukazováním svalů a nálepkováním nepohodlných aktérů na mezinárodní scéně, zkusím docílit podanou rukou a nabídkou otevřených rozhovorů, zněla Obamova (již předvolební) premisa.

Natažená ruka a velké NIC zato

Nejvážnější problém, který se s ní v roce 2008 a na začátku roku loňského spojoval, byl otazník, jak efektivní může tato strategie být. Problém dnešní spočívá v tom, že výměnou za nataženou ruku a ochotu seriózně jednat nezískal Obama nic.

Tedy skoro nic. Čehož dokladem je i nová odzbrojovací smlouva s Ruskem.

Americká administrativa ji na stůl „restartovacích“ rozhovorů s Moskvou hodila proto, že mělo jít o jejich hladké zahřívací kolo, něco na způsob otázky za 100 korun ve Chcete být milionářem. Byli to Rusové, kdo o novou smlouvu stáli víc, neboť potřebovali „zobchodovat“ redukci rezivějícího jaderného arzenálu, na jehož údržbu jim chybějí prostředky.

To, že se smlouvu podařilo dojednat s takřka půlročním zpožděním oproti nejzazšímu termínu v původním plánu, dokládá, jak si Rusové americké dary v podobě resetovacích tlačítek vyložili. Nikoli jako příležitost posunout se dál ve věcech společného zájmu, ale jako šanci otestovat si mezinárodně nezkušeného prezidenta.

Končíme, hrozil úspěšně Obama

Jedním z hlavních důvodů průtahů ve vyjednávání byly opakované pokusy Rusů propašovat do smlouvy formulace, které by Američanům svázaly ruce při budování protiraketového systému. Slouží Obamovi ke cti, že – také s ohledem na potřebu získat pro ratifikaci dohody hlasy republikánských senátorů – takovou věc nepřipustil a byl dokonce připraven jednání krátce před jejich koncem odpískat.

S trochou zdravé neuctivosti by se o ročním americko-ruském přetahování dalo říct, že dvě hory porodily myš. Z toho, co je dosud známo, by nový strop na počet rozmístěných jaderných hlavic měl činit 1550 kusů na každé straně. Ačkoli oficiálně je toto číslo vydáváno za třicetiprocentní pokles oproti dosavadnímu stavu, experti už varovali, že ve skutečnosti může ubýt jen mezi sto až dvěma sty hlavicemi.

Neambicióznost dohodnutého limitu ještě více vynikne při srovnání s odhadem velení amerických vzdušných sil, podle něhož by USA postačilo pro udržení dostatečné odstrašující síly jen něco málo přes tři stovky nukleárních zbraní. Na tento počet by přitom Spojené státy mohly jít jednostranně, bez dohody s ostatními jadernými mocnostmi.

Poměřováno Obamovými ambicemi, je dojednání nové rusko-americké odzbrojovací smlouvy úspěchem jen v uvozovkách.

Íránské fiasko

Ještě nanicovatější bilanci má však Obamova politika natažené ruky ve vztahu k Íránu. Obama zašel ve vstřícných gestech k teheránskému režimu daleko: nahrával vzkazy pro Íránce, posílal depeše nejvyššímu duchovnímu vůdci, podpořil vstřícný návrh světových mocností na dočasné vyřešení jaderného hlavolamu.

Vše marné, s íránským režimem to nehnulo. Přicházejí tedy ke slovu sankce.

Obamova administrativa po celou dobu „nadbíhání“ dávala neoficiálně najevo, že jeho sekundárním smyslem je získat na klíčové mocnosti páku, až přijde čas na potrestání Teheránu. Tím, že ukáže dobrou vůli k jednání, které Írán odmítne, bude snáze přesvědčovat partnery, že jedinou cestou jsou sankce, zněl předpoklad.

Další z řady těch, které nevyšly… Schválení sankcí v Radě bezpečnosti má vůči původním americkým představám několikaměsíční zpoždění. Obama sice minulý týden předpovídal, že hlasování o nich už je na spadnutí, vše však nasvědčuje tomu, že souhlas či aspoň toleranci Číny se podaří získat jen za cenu značného „naředění“ sankcí.

Tvrdost trestu bude kdesi poblíž bezzubosti dvou sankčních rezolucí, které se podařilo prosadit předchozí administrativě George Bushe. Američanům tak nezbude, než se uchýlit k jednostranným či s Evropany ad hoc koordinovaným krokům.

O něco méně křiklavá, nicméně obdobně bezvýsledná byla nabídka vstřícného přístupu ve vztahu k Číně (Obamova cesta tam byla co do efektivnosti jedním z jeho vůbec největších nezdarů), Severní Koreji (režim Kim Čong-ila si dělá dál, co chce), Kubě (po počátečním tání vše při starém) i Venezuele a spřáteleným jihoamerickým zemím (žádný posun).

Úspěšně ve stopách Bushe

Může to být chápáno jako historický paradox, ale dvě nejúspěšnější položky Obamovy zahraniční politiky jsou ty, které podědil po Bushovi: Irák a Afghánistán.

V prvním případě Obama pozdržel své předvolební sliby stran stahování amerických jednotek a pokud se povolební situace v Iráku dramaticky nezkomplikuje, je na dobré cestě k zodpovědnému a klidnému vycouvání z vojenského angažmá.

Afghánistán si Obama po několikaměsíčním podzimním váhání plně „přivlastnil“ jako svoji válku. Na cti mu naprosto netratí, že tak učinil pomocí strategie vyslání vojenských posil, která nápadně připomíná tu, již v roce 2007 uplatnil v Iráku George Bush.

Skutečnost, že dvě války rozpoutané neurvalým republikánským „jestřábem“ Bushem úspěšně dokončí „holubičí“ demokrat Obama je darem, v nějž americká politika snad ani nemohla doufat. Na poli zahraniční politiky se v USA vyrýsoval konsensus, o němž si ve vnitřní politice rozbouřené především schválenou zdravotní reformou může nechat Amerika jen zdát.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

sasa napsal(a):

autor: proc si kazdy smok mysli, ze vsemu nejlip rozumi. Vzdyt ten vas milovany Regan, pokud neceho dosahl, tak to bylo vyjednavanim s Gorbacovem. A pokud bude Obama vyjednavat s Iranem, tak dosahne jeho spoluprace. A pokud zatlaci na Izrael, tak dosahne i miru na Blizkem vychode
05. 04. 2010 | 23:37

kormoran napsal(a):

Ono soudruzi z vychodu , nechtel bych vam brat vase socialisticke iluze , ale Obama neni az takovy pitomec , aby vyslysel to vase komunistickosocialisticke "Help Me"!!!!!
Je si velmi dobre vedom , ze pokud zacne "prerozdelovat"(pokousi-se)pujde od 'valu' , neni co resit!!!
Smysleni "chudeho" cecha a chudeho americana je v principu absolutne odlisne)))Tomasku pro vas obvzlast!
Chapu, takovy Stalin to by byla trida! Sednout si na prdel v kancelari a oznacit nepritele. Nezaslouzil by si cesky narod opet nejakeho Stalina?

Jisteze ano!
V obycejne dem. spolecnosti by totiz CR mela snad 1000 komunistu, 1000 fasistu a tisic prislusniku cssd , priznivcu dvou vyse uvedenych stran. To je na vyvin mnoha staleti bohuzel.
""Nelze"" totiz sedet v kanoi a mit jednu nohu ve vode a druhou v clunu !Spadnete do vody.

Velky saman ktery posilal tanky, aby vam upevnil vedomi ,je proste pryc!Musite sami!! Chapete?
Ale nejjednodussi je , jak to pozoruji , hledani cechu v nejakeho spasitele , aby ho nasledne mohli ukrizovat , bez nasledku vlastni zodpovednosti!
06. 04. 2010 | 01:01

kormoran napsal(a):

Dodatek , Tomasku , amici se o vas nepostaraji tak , jak byste si predstavoval!
Hovada co?
06. 04. 2010 | 01:30

Bill napsal(a):

Kormorane, je možné, že váš vybičovaný antikomunismus a antisocialismus vám zakaluje zrak a vidíte tedy něco, co není ? At´ čtu ten autorův článek jak chci, nikde tam nevidím "Help me", nikde tam nevidím ani náznakem, že by očekával nějakou pomoc. Prostě jen hodnotí zahr. politiku Obamy - jak moc se mu povedlo či nepovedlo splnit, co sliboval.
06. 04. 2010 | 01:57

Jozef napsal(a):

Miesto slova Obama
vhodne je pouzivat slovo Washington,resp.americka administracia.
Americku zahranicnu politiku robia stale gremia,naozaj neporovnatelne silnejsi a "kvalifikovanejsi" machri,nez tento potomok belosky a cernocha znamy tiez nekvalifikovanostou v zahranicnej politike.

Washington zmenil banditsku retoriku a nic ine.Nezmenil obsah politiky.O podanej ruke nemozno hovorit.Utoky na Rusko pokracuju.Vratane obklucovania krajiny raketojadrovymi zariadeniami.

Washington pokracuje v utokoch na mnohych frontoch,neodpustil si dokonca ani provokacie voci Cine.Hrozia tazke debakly.
06. 04. 2010 | 02:00

Karel Mueller napsal(a):

Pane Tomášek,
není mi jasné, co jste vlastně chtěl říct.
Obama převzal USA po Bushovi v dost trisstní situaci. A to jak vnitropoliticky, tak mezinárodněpoliticky. V situaci, ky bylo asné, že na Pax Americana nemají USA dost sil a nadto musí řešit skandály kolem bank a finanční i hospodářskou krizi. O rostoucí konkurenci v důsledku vývozu kapitálu a technologií nemluvě. Ještě lze dodat, že na zahraniční politiku má týmy fundovaných analytiků, sám ji samozřejmě nedělá.

Takže projeďme, co jste napsal:

- Pokud vyřeší (či alespoň důstojně vycouvá) Afghanistán a Irák, tak vejde do dějin jako hotový čaroděj. Já v to moc nevěřím.

- Čína je americký věřitel, světový dodavatel spotřebního zboží a čím dál silnější jaderná velmoc. Nevidím možnost, jak ji k něčemu nutit, dokonce ji nestála za to ani přijetí koncepce G2 Brzezinského, která v podstatě představovala světovládu USA-Čína. Musí tedy mít vyšší ambice.

- Írán. To je pro Čínu příliš cenná karta na to, aby ho nechala jen tak padnout (a pro Rusy možná také). Takže pokud tam vojensky USA nevlezou, tak se celá otázka kolem Íránu změní v nekonečný pindalismus ... dokud ty atomky opravdu mít nebude. Pak nebude žádné pak. A vlést tam? o tom jsme debatovali mockrát.

- KLDR. Už má atomky, takže už toho nikdo moc nenadělá.

Teď co zdědil:

- Ukrajina. Ukrajinskou kartu posílaly do ztracena SRN a Francie, vztahy s Rusy příliš důležité. A vzhledem k vládnutí Juščenka a stavu v zemi bylo jasné, že po volbách v tom ztracenu skončí.

- Gruzie: Zpackaná trapně Sakašvilim. Jestli i dalšími se lze jen domnívat.

- Radar a Rusko: Na Boží štěstí dochází k pomalému oteplování, oba státy to budou potřebovat. Chtít zahnat do kouta stát s jaderným arsenálem na několikanásobnou likvidaci planety je idiotství.

- JA: Pokud by jste viděl na vlastní oči tamnější slumy, tak by jste pochopil, že Chávezovi a Castrovi (případně dalším) toho moc nehrozí. K dovršení všeho se na tomto americkém dvorku etabluje Čína. Velice čile.

Vnitropolitickou situaci po 8 letech vlády Bushe raději pomineme.

Tak co Obamovi vlastně vyčítáte a co by podle Vás měl dělat?
06. 04. 2010 | 03:14

kormoran napsal(a):

Bill , velmi dobre si uchovejte tato slova v pameti!

To, co mate v zapadni Evrope "zatim" , vdecite Americanum ti vam zachranili prdel pred bolsevikem!
To plati hlavne pro "Frantiky" Cechy v tomto smyslu vubec nepocitam , do vseho se serou , ale kdyz jde do tvrdeho zalezou do svych 'zemljanek' ))))bolsevikem vykutanymi!

Clanek jsem louskal trikrat a za tim co jsem usmolil si stojim!
prima dny preji
06. 04. 2010 | 03:55

kormoran napsal(a):

Pane Mueller prominte , ale smysleni americanu je takove , alespon co jsem svym selskym rozumem dokazal pochopit je takovy-... Ok Busch byl chuj fajn !
Ovsem jedeme dale! Vrcholny politik usa , ktery by kritizoval nasledky byvaleho politika a se vsemi dusledky ODPADNE!
Jde o statotvornost !
06. 04. 2010 | 04:10

kormoran napsal(a):

Na urcitych principech trzniho chovani neni co resit, je to jednoznacne , presne a cernobile
, jen nekteri delaji slozitejsi veci nez jak se jevi a dvojnasob jsou . li tim ziveni!https://www.youtube.com/watc...
06. 04. 2010 | 04:16

Petr z Tábora napsal(a):

Pěkný a realistický příspěvek pane Tomášku o tom jak to v politice chodí. Mnozí rozumní lidé si neuvědomují, že autoritářské režimy uznávají jen sílu a vstřícná gesta hodnotí jako slabost.
06. 04. 2010 | 08:08

Ládik napsal(a):

Je mi jasné, proč jedou šaškovat do Prahy. Lepší místo nenašli.
06. 04. 2010 | 08:20

Suchec napsal(a):

kormoran:
Máš opravdu pěkně vymalováno.
06. 04. 2010 | 08:24

Nuba napsal(a):

USA a Rusko jsou mocnosti, které svými kroky určují směr světového vývoje, to je nesporné. Z tohoto hlediska je zásadní, jací lidé stojí v jejich čele. Jsem velice ráda, že právě americký prezident je iniciátorem pozitivního odzbrojovacího vývoje. Ať si škarohlídi mrmlají co chtějí. Jsou to totiž typy lidí, kteří si zaslouží, aby se jim za krásného dne ptáček zpěváček vyplknul na klopu saka.

A jsem poctěna, že se oba státníci setkávají právě v Praze. Je to z pohledu historického symbolické.

Prostě jako vždy - jsem nadšená.
06. 04. 2010 | 08:25

vlk napsal(a):

No pokdu autor označí evidentní vzrůst důvěry mezi US a Ruskem za horu, co porodila myš, docela mu závidím. Vlastně ne- velikášství mu nezávidím.
A nezávidím mu ani jednoduchost myšlení , v které mu imponuje politika velkého klacku.

Ještě, že Obama a jeho poradci mají vlastní rozum. S těmi máme šanci, že s e vyhneme termonukleární válce. S Tomášky ,Vondry, Kacinskými a jinými podobnými to vůbec není jisté.

Jestliže Američané nakonec budou donuceni ke konfrontaci s Iránem, a já osobně jiné řešení už dávno nevidím, je lepší tuto konfrontaci podniknout s přtelským či minimálně - neutrálním Ruskem než s Ruskem, cpoucím do Iránu komplety S300 a jiné podobné sofistikované systémy a poskytující Iránu logistickoua zpravodajskou podporu.
Co to ovšem je pro vás? Nic, nebo skoro nic. Něco na úrovni plichty Sparty v Plzni.
06. 04. 2010 | 08:46

Tencokida Hnuj napsal(a):

kormoran

Muj Opa, ktera bojovat za wehrmacht u Stalingrad tež ržikat : " Ty kaťuše und fitězstvi u Moskvy to je alles nur bolševicka propaganda !
O fitězstvi davno už rozhodl Bily dům."
Když on potom sedět v russische lager, moc nadavat na svoje partei genossen, že oni mu to nefysvětlit drživ. Že Roosevelt se přšece domluvit s Hitler mohla a muj Opa tak nemuset do tak dlouha krieg.

Vy tak, kormoran, mochla nyni sedět na pobřeži Gronska a gemainsam se svym tschechische simulanten bande nějaká sdechla syrova fisch obirat a ja měla třži oder čtyřži kolchoz v Ukrajina a nemusela tak do arbeit chodit.

Ja, na ten bolševismus měl naš führer jit mit Bily dum. To mochlo jít k besser ende, bolševik by tu už nebyla držíve, než až jetzt.

Hei ... ! Ah - meine děravá Kopf ! Samozžejmě hezka zbytek dne přžeji.

Helmuth Krzeczek v.r.
06. 04. 2010 | 08:47

Tencokida Hnuj napsal(a):

vlk

Já osobně věřím, že se Írán nakonec buď podvolí mezinárodnímu tlaku anebo dojde ke korekci íránské jaderné politiky v důsledku změny mocenských poměrů uvnitř samotného Íránu.

Ale kdyby /nedej pánbů !/ došlo skutečně k preventivnímu úderu, nebude to Obama, ale Izrael, který zatroubí na šofary.
Takže - Rusko vydá nějaká ta prohlášení v OSN, načas stáhne své pozorovatele v NATO a to bude asi tak vše.

Ale souhlasím s Vámi, že je i pro naši zemi dobré, když jsou vztahy USA - Rusko dobré a vede se dialog o jaderném odzbrojování.

Další vývoj bude odvislý od cen ropy, zemního plynu, jejich zásob a o strategii, kterou jednotlivé země zvolí při nevyhnutelné substituci těchto zdrojů.

V tomto kontextu chápu i stavbu jaderných reaktorů v Íránu. Jen ten režim je tam opravdu dosti rozmarný.

Apropo, Pakistan prý Bombu už vlastní nějaký ten pátek.
No, že by to zrovna byla země, kam bych chtěl jezdit na víkend .... ?!?!!
06. 04. 2010 | 09:20

Prst napsal(a):

To kormoran,
za co děkovat amerikánum? Za to, že se dovalily do Plzně po funusu? A teď by rádi shrábly vítězství. Obama je jinej. Fandím mu.Ať si na nej českej národ zvyká.
06. 04. 2010 | 09:27

Suchec napsal(a):

Vlk:

Kurňa, v čemže to vidíš nutnost, aby USA vlítli do Iránu?

Infantilizer ČT24 nám tu od rána vtlouká do hlavy, že Irán odmítá smlouvu o nešíření JZ , a přitom ji, na rozdíl od Indie , Izraele podepsal a dodržuje.

Teď zase vytáhli, že financuje a podporuje Al-Kýtu.

Hmm, casus belli , jako když namaluje.

Takový malý Gliwice se určitě najdou.
06. 04. 2010 | 09:40

Suchec napsal(a):

TCKDH:

Apropo, Pákistán to oficiálně přiznává, Indie taky, Izrae, kupodivu ne, ale to jsou nadlidi, tam to tedy vůbec nevadí. Ne?
06. 04. 2010 | 09:42

Tencokida Hnuj napsal(a):

Suchec
Dovoluji si opraviti : Infantilizátor. :))
/Ne , že bych byl ješitný, ale přeci./ :))
06. 04. 2010 | 09:42

Aleš napsal(a):

Přesně Tomáškové,Vondrové, Kaczynští, přidejme ještě Sakašviliho a Juščenka- to jsou ti praví pro řešení zahraniční politiky.
Pan Tomášek asi nikdy nepochopí, že hlavní cíl Obamy je snížit napětí ve vztazích mezi Ruskem a USA a otevřít si ruce především v Iránu, který je největším nebezpečím pro Západ. A uspět v Afghanistanu se pokud vím v historii nikomu nepodařilo, přesto je důležité udržet zde napětí na co nejmenší míře. A smlouva- pane Tomášku- trochu pracovat s fakty by neškodilo-není to 6 měsíců, ale 3 měsíce a dva týdny a ona smlouva nepochybně není průlom, ale je to dohoda na možném a nepochybně jeden krůček k budování větší důvěry ve vztazích Rusko a USa a nepochybně krůček správným směrem, ale to již zmiňovaní jestřábi / opravdu s ptačím mozečkem/ asi nikdy nepochopí.
06. 04. 2010 | 09:45

Suchec napsal(a):

TCKDH:
Dík. To je tak, když si po sobě člověk nepřečte.
06. 04. 2010 | 09:56

jogín napsal(a):

Karel Mueller: Co měl Obama dělat je jasné. Zbavit se závislosti na ropě ze středního východu, je zatraceně drahá nejen v její ceně, ale taky v ceně válčení a politických průšvihů. Irák přišel USA moc draho z obou hledisek. Hrozba není Rusko, ale Čína. Ta hraje na dlouhodobou strategii, potichu obsazuje Afriku jako zdroj surovin. V budoucnu rozhodne válčení ekonomické a armády budou mít význam jako vykřikování: Chceš přes hubu? Jsem silnější.
06. 04. 2010 | 09:56

Tencokida Hnuj napsal(a):

Suchec
Nepoužívejte prosím tuto zavádějící zkratku (TCKDH) k označení mého nicku.
Víte, někdo třeba vypustí jedno či dvě písmena, nějaké to písmeno přehodí a mám na krku Komorouse či jak se ten jeho nástupce jmenuje.
Už tak budu asi čelit trestnímu stíhání ze strany veroniky vendlové via blog pana Gazdíka.

Děkuji.
06. 04. 2010 | 10:07

Suchec napsal(a):

:-)

Tak třeba "stájník", či "obráběč půdy"? :-)

Dobr, nebudu zkratkovitý, vypíšu plně. :-)

Copak jste to té Vendlové vlastně řekl? Musím se mrknout :-))))
06. 04. 2010 | 10:12

Tencokida Hnuj napsal(a):

Suchec
Stačí prosté " tenco ".
06. 04. 2010 | 10:14

Suchec napsal(a):

Tenco:
Á, už jsem to našel. To bylo, jak Vndlová s Gazdíkem vytahují tr. oznámení apod. Dobrá fraška.
06. 04. 2010 | 10:23

vlk napsal(a):

Suchec +Tenco kidahnuj

jo pánové, já nesdílím optimizmus ani jednoho z vás. Co se iránských fanatiků týče.
Oni prostě hrají o svou beztrestnost. Podobně jakos e to podařilo Kimovi.
Rád se spletu. Ale tihle lidé podle mne už zašli moc daleko. Není pro ně žádný problém být transparentní. otevřít s e světu, zastavit obohacování a nakupovat palivo na veřejných trzích. Oni zcela vědomě ale jdou dokonfrontací.
Také mi uniká, proč by někdo mocně vyvíjel rakety dlouhého doletu - Rusové tvrdí, že Irán už staví nosiče s doletem 5500 km, když by měl jen klasickou hlavici. To jsou vyhozené peníze.

Sucheci
v čemvidím nutnost vlítnout do Iránu? Ve fanatismu tamního zřízení. Ale neméně pádným důvodem je pro men i signál ostatním,kteří by rádi A bombu, ež jaderný klub už je uzavřen a nikdo jiný že ji mít nebude.
06. 04. 2010 | 10:53

Josef K. napsal(a):

Celková hodnota článku odpovídá autorovu postavení, patrně vládního experta na vojenské strategie. Opět: co si myslím, to musí být pravda. Vaše pravda jsou pouhá tvrzení, nemající oporu v ničem. Je zoufalé, kdo všechno v Česku může psát zcela bez znalostí, odpovědnosti a zábran.
06. 04. 2010 | 11:36

Leo K napsal(a):

To Josef K:
S tím se dá souhlasit. Ještě k té klasifikaci "jednostrunatců". Strunatci - živočichové, kteří mají jako své nervové centrum hřbetní strunu, ze které se vyvinula páteř. Jsem rád, že do tohoto řádu autor sám sebe nezahrnuje.
06. 04. 2010 | 12:15

Jozef napsal(a):

Vazeni,
kolegovia na suchom prasnom hnoji.Problem s Iranom je dnes /stale a este/ len tam,kde ho nahodou presne vidi aj Brzezinski: "Iran je starobila kultura.Hrdy narod."

Je problem mu prejst cez hlavu,donutit k podriadeniu.Moznosti su dve:pokracovat v dobyjani v uplne pomylenom zaujme "vyvoleneho naroda" alebo zakopat sekery a dyky.
Len jedna je rozumna.
06. 04. 2010 | 12:31

Jorg napsal(a):

Jsem rád, že po špičkových, světových a geo ekonomech, kteří to alespoň o sobě tvrdí, máme u nás i světové politické myslitele. Co by Obama a Medveděv dali za takovou světovou hvězdu a politického rádce, jak je nějaký pošuk z horní dolní, Pavel Tomášek. Určitě se ho už amíci a Rusové snažili přetáhnout, ale on statečně odolal, aby nás tady mohl oblažit moudrým komentářem. Tomášek je špica.
06. 04. 2010 | 12:40

Suchec napsal(a):

Vlk:
1. Proč kupovat něco, co si mohu vyrobit sám?
2. Proč vyvážet surovinu, a nakupovat její zpracování?
3. Saddám se taky podřídil rezolucím, odzbrojil, a byl vypleněn. A našli někdy Bildtovi inspektoři něco? Nenašli.
To je jako s Al-Kejdou. Jsou ze SA, jsou z Jordánska, ale platí je Irán.
Husajn je prý taky platil, že?
Iránci maj svých starostí dost na to, aby se cpali někam ven.
Nikdo jim neprokázal porušení jediného článku dohody o nešíření JZ.
Izrael ji nikdy nepodepsal, a má je. Dokonce prý kdysi na tom dělali i s JAR (tam to dopadlo kdoví jak, kde si je schovali)
06. 04. 2010 | 12:44

jj napsal(a):

pro Suchece: Irák se možná podřídil rezolucím, ale jaderné inspektory vyhodil.
Írán se vyhýbá nabídkám ke kontrole svého jaderného arzenálu.
Ani jeden, ani druhej se nemůžou divit.
06. 04. 2010 | 12:58

Suchec napsal(a):

jj:
V Iránu probíhají kontroly MAAE. Občas se sice dohádali, ale probíhají.

Husajn komisaře vyhodil , když se provalilo, že "špiónují" úplně něco jiného, než měli v náplni kontroly.

A stejně se nikdy nic od r. 1995 nenašlo.
06. 04. 2010 | 13:33

vlk napsal(a):

Suchec

pletete si dřevo nebo naftu a urana obohacování uranu.
Což není totéž. Není totiž možné vyrobit dřevěný kyj nebo sestrojit naftovou či benzinovou bombu, kterými by šlo zničit celý svět a vyhladit lidstvo.
Nota bene - Irán musí uran dovážet.

Saddám s e podřídil, to je pravda.Při t om ovšem dělal všechno možné, aby si jeho obyvatelstvoa jeho podporovatelé mysleli , že s e nepodřídil A dojel na to. Saddáma prostě není škoda.
Irán zatím naopak porušil všechno co podepsal. A vždycky se z toho vylhal, když zjistil, že ostatní už jeho tajemství znají a že ho hodlají zveřejnit. Nic víc e a nic méně.

A jeješě jedne aspekt - když s e ohledně iránského chování, jeho motivů, cílů a relaiyt spletu já, nic s eneděje,světu nehrozi malér. KDyž s e spletete vy, má svět generální problém s teroristy - islámskými, co mají A zbraň.
06. 04. 2010 | 15:18

Admirál napsal(a):

vlk - Irán, jak to s tím programem je Bůh suď. V každém případě má právo na to samé, co jiné státy.

Tvrzení USA a dalších beru s velkou rezervou, několikrát se naprosto vědomě a cíleně snažili manipulovat veřejnost, vyráběli falešné důkazy atd., atd.

Vám nevadí, že z Vás i z všech ostatních dělali voly?

Proč bych jim měl věřit. Jen vůl naběhne opakovaně na vidle.
06. 04. 2010 | 15:54

Suchec napsal(a):

Vlk:
No, pokud si pamatuji, tak Irán se nemusel moc vylhávat.
Irán ta svá zařízení oznámil MAAE dřív, než s tím vylezla masmedia se svojí antikampaní.
Potvrdil to vícekrát i Baradej.
Proto Rusko a Čína do sankcí nepůjdou.

Měl bys zde tedy vypsat, co ten Irán porušil.

Já jsem opravdu zvědav, co vyštracháš.

A věřit v tomto někomu, kdo za posledních 20 let několikrát flagrantně porušil nejzákladnější principy charty OSN, kdo nedodržuje základní pravidla a mez. dohody, tak to už chce opravdu silné zaujetí pro věc.

Z Afghánistánu 11/9 nikdo neorganizoval, ani nebyl nikdo účasten, a i přesto byl napaden.
Irák plnil všechny sankce, a ne, že ne. Ani to nestačilo.
US i GB (přímo Blair) se přiznaly k tomu, že žádná taková skutečná záminka neexistovala, že chtěli sundat SH bez ohledu na mez. právo, bez ohledu na mínění OSN.

Pax Americana je vše jiné, než dodržování jakýchkoliv dohod.
I tu o ABM jednostranně porušil GWB, a ne RUsko.
06. 04. 2010 | 16:45

skogen napsal(a):

Klíííííídek vážení.Nebude to dlouho trvat a budou velmoci nám to vše "rozumně" vysvětlí s jejich asijskou trpělivostí.Nějací Obamové a další postupně odumírající státní bandy zmizí a potom to příjde!!!Pozdě potom zazpíváme "teď když máme co jsme chtěli",ONI nám to demokraticky vysvětlí a to již bude pozdě!
06. 04. 2010 | 17:16

Igor napsal(a):

No, zase jsme si početli pohádky o tom,
jaký zlý byl Bush a a co po něm zbylo,
jací realističtí jsou dnešní vládci
v Rossii, zemi řízené Ersatpräsidentem.
Dočteme se v příštích dnech, jak bude
Václav Klaus podávat hlášení o vládnutí v této zemi! Zdarec, experti!
06. 04. 2010 | 17:46

Ed napsal(a):

Bla bla bla!!!!Bush nebyl nenavidenej, protoze valcil .Nakonec to bylo dobre ze to nenechal dojit do Spojenych statu.Nenavideli ho akorat liberalove neboli progresivni jak si rikaji dnes,ale tem nikdo smysleni stejne neobrati.Bush si to prohral v popularite protoze jim moc ustupoval a neuvedomoval si ze se sockama se spolupracovat neda kdyz jim nelezes do prdele 100%,protoze jenom on vi co je zpravny.
06. 04. 2010 | 17:48

jokles napsal(a):

Ten komentář není vůbec špatný a dá se s ním plně souhlasit ! Ano, je velmi syrový a bez povinné úcty k bohům...
06. 04. 2010 | 17:49

jokles napsal(a):

Pro EDa: Stačilo pouze říct ta první tři slova ! To by bylo teprv to "zprávny" ...
06. 04. 2010 | 17:52

jokles napsal(a):

Panebože ! Izolujte někdo toho Igora ! Vždyť on bude nebezpečnej i sám sobě ! Hospitalizovat !
06. 04. 2010 | 17:54

jj napsal(a):

pro Suchec: zřejmě čteme různé tisky. z diskuse s Vámi odcházím.
06. 04. 2010 | 19:06

vlk napsal(a):

Suchec

omyl Baradej potvrdil jaderné ambic e iránu! A Irán oznámil svoje tajné kapacity vždy až tehdy , když měl signnály, ež d ruhá strana nich ví.
06. 04. 2010 | 20:38

INIZIO napsal(a):

Zaplať bůh i za drobky
07. 04. 2010 | 00:26

Josef K. napsal(a):

Pane Tomášku, promiňte, ale musím se chtě nechtě zeptat. Vy jste studoval Harward, Oxford, EUI, stýkáte se pravidelně s mocnými tohoto světa, předními akademiky??? Znáte vůbec ten svět? Nemyslím. Píšete provinční nemysly, ze kterých čiší nejen guberniální nevzdělanost, ale především jakási hloupá nabubřelost chatrče na pokraji civilizace. Nevím jak je možné, že jsou česká média zaplevelena podobnými grafomanskými texty na úrovni nezávazné hospodské a značně neurotické reakce po pěti pivech...Chápu, nemáte míru , ani intelektuální ani v pití.
07. 04. 2010 | 01:17

Hurá napsal(a):

To Kormorán:
Přečtěte si Churchillovy paměti, vy lidový filosofe !
07. 04. 2010 | 02:08

ironik napsal(a):

Všěchno je jinak,ejchuchů a tanečky kolem surovin a laciné pracovní síly a snaha určit směr jak na to aby se vlk nažral a koza zustala celá samozřejmě Mě a mým spřízněným kumpánům v této komedii.
07. 04. 2010 | 09:08

stařík napsal(a):

6o let už uplynulo od první jaderné zbraně. Za tu dobu pokročila věda v mnoha oborech a je nepochybné, že na tom má zásluhy i vojenský výzkum. Jestliže obě strany podepisují pražskou dohodu, lze předpokládat, že už mají v kapse nové a ještě účinnější zbraně, o nichž nemá světová veřejnost ani tušení. Zároveň tím vytvářejí spojený tlak na Čínu, která se stává jejich společným protivníkem. Americký dluh Číně je nesplatitelný a hrozí nebezpečí, že bude umořen tak, jak ve středověku likvidovali panovníci své dluhy u židů: pogromem. V daném případě zničující válkou proti ČLR. Kéž bych se mýlil.
07. 04. 2010 | 11:24

Tencokida Hnuj napsal(a):

stařík
Dnes se pogromů báti netřeba. Ale spekulací s měnovými kurzy a vládními dluhopisy ano.
V tomto kontextu ovšem dosah těchto operací může mít jistý nádech pogromu, ne-li holokaustu.
07. 04. 2010 | 11:30

rys napsal(a):

Nic jsi neviděl, nic jsi nezažil a ničemu nerozumíš. Nic jsi nedokázal a jen zlehčuješ to, co dokážou jiní. Jsi trapný pisálek.
07. 04. 2010 | 12:35

arrigo napsal(a):

Obama je hodny Bush,tak kouknete treba na http://www.zlo.cz.Hodne lidi kouka na tv,ale podivejte se i z te druhe stranky,Myslim,ze clanek je smyslny.
08. 04. 2010 | 09:36

Petr napsal(a):

vlk, Suchec:

Ještě jsem si nevšiml možná malého, ale určitě ne zanedbatelného detailu ohledně Íránu:

V prosinci 2007 Írán odmítl akceptovat platby za ropu v US dolarech, od roku 2008 je možno platit za jejich ropu v Euru, japonském yenu, íránském rialu a údajně také v rublech, ale NE v US dolarech, podle WIkipedie od konce října 2009 je platba možná jen v rialech a v Euru.

Podobné opatření (zrušení platby íránské ropy v US dolarech) zavedl Sadám Husajn v roce 2000, po invazi a nově zvolené íránské vládě byla platba v US dolarech obnovena - až do roku 2007 (viz výše).

Co se týká množství zásob ropy, je Irán ve světě na třetím místě po Saudské Arábii a Kanadě. Jaký dopad a vliv má tato změna (obchod jen v Euru a rialech) na americký dolar ? Jaké následky na politiku ?
09. 04. 2010 | 15:20

PetrF napsal(a):

Vlku napsal jste: 06.04.2010 08:46:13 Jestliže Američané nakonec budou donuceni ke konfrontaci s Iránem, a já osobně jiné řešení už dávno nevidím,

Jiné řešení (Které já osobně vidím) je posáno ZDE: http://goo.gl/87Yt
lidé reagujií na 'obohacení' ale jestli je to na 20% nebo 95% - to jim uniká.

Ovšem souhlasím s Vámi o Tomáskovi. Ten jen překládá šplechty extremní pravice
(typu Obama je Bush) ianiž by Americe rozuměl. Pripomíná mě Chosudosdky/Clair
duo o němž jsem psal ZDE http://goo.gl/8jjqc
22. 12. 2010 | 07:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peka Karel · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy