Prof. Jiří Kocian se zaměřuje na české a československé dějiny po roce 1945, konkrétně na vývoj politického systému a politického stranictví. Od roku 1994 působí v Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Je členem několika oborových grémií v rámci spolupráce ústavu s dalšími historickými pracovišti, pedagogicky působí na Univerzitě Karlově a na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem. Autorsky či spoluautorsky se podílel na několika monografiích, je autorem odborných studií, podílel se na vzniku učebnic nejnovějších dějin.
Výjimky umožňující kouření ve vnitřních veřejně přístupných místech slibuje skupina poslanců v čele s Markem Bendou. Svůj návrh eufemisticky označují jako „zmírnění protikuřáckého zákona“. Fakticky se ale jedná o cestu zpět do minulosti.
"Soudobá debata o referendu o vystoupení z EU, kterou nezodpovědně rozdmýchává část politických elit, zcela postrádá základní rámec, v němž by se měla i na základě zkušeností z liberálních demokracií pohybovat," píše Přemysl Rosůlek, politolog Západočeské univerzity v Plzni.
Pravidla pro transparentní financování politických kampaní podle kritiků letos dostala na frak od “přátel” Miloše Zemana. Mnozí se proto začali ptát, jestli není legislativa špatně nastavená a nefunkční. Osobně si myslím, že zákon má svoje díry, ale jsou poměrně snadno opravitelné. Pojďme se spolu proto podívat na to, kde by zákony potřebovaly menší či větší změny.
Od roku 2002 trvale bydlím na vesnici ve frýdlantském výběžku, dva kilometry od státní hranice. Někdejší Sudety. Moji schopnější sousedé dojíždějí za prací a vstávají ráno kolem páté. Ti méně podnikaví považují za přijatelný plat patnáct tisíc hrubého. Nakupovat jezdíme (pokud máme auto) do pět kilometrů vzdáleného Frýdlantu, do jednoho ze tří místních supermarketu. Největší návštěvnost má ten nejlevnější. Zájem je především o málo kvalitní potraviny a nápoje. Pokud si lidé kupují noviny, tak většinou Blesk, pokud se dívají na televizi tak na Novu a Primu. Mnoho z nich je těžce zadlužených.