Nedávno jsme se u skleničky sešli s několika spolužáky z vysoké. Kromě fotek dětí a našich malých proher a úspěchů jsme se pustili také do hodnocení politické situace. U našeho stolu neseděl ani jeden komunista, volič Zemana či babišovec. Dle reakcí v diskusi tam byli jen voliči ODS, TOP 09, STANu a Pirátů a zřejmě i jeden lidovec. Byli jsme takový podivný nereprezentativní vzorek republiky - a to i když mezi námi byli zčásti i mimopražští. Že nám společně vadí Babiš, jeho lži a podvody bylo jasné, přesto jsme se po několika minutách začali handrkovat, kdo je pro nás nepřijatelný i v oněch dalších stranách, které volíme.
„Hlava mi klesá uprostřed boje, dech poslední patří jen vám, vy Čechy krásné, vy Čechy krásné, ty Praho moje! Budete žít, já umírám...“ Tak údajně zní poslední slova písničky milovaného písničkáře, spisovatele, scénáristy a herce Karla Hašlera.
V rámci pozemkových úprav se realizují takzvaná společná zařízení. Část pozemků je vyčleněna pro obecně prospěšná opatření, jako jsou cesty, biokoridory či protipovodňová opatření. Těmi „nejzdařilejšími“ se Státní pozemkový úřad chlubí prostřednictvím soutěže nazvané Žít krajinou (www.soutezzitkrajinou.cz). Podíváme-li se na projekty nominované v kategorii dopravní infrastruktura, vyznívá jméno soutěže jako výsměch. Asfalt, asfalt a asfalt!
Je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů? Tvrdí, že v žádném případě, protože všechno udělal tak, jak zákon žádá. Své firmy svěřil svěřenským fondům a vůbec se o ně nezajímá (jak sám národu řekl). A já mu věřím. Vždyť, co je na tom taky kromě těch peněz zajímavého.
10. prosince 1948 byla Organizací spojených národů přijata Všeobecná deklarace lidských práv, která se od té doby stala základem pro zakotvení tohoto konceptu do národních legislativ a mezinárodních smluv. Na rozdíl od komunistického Československa pro její schválení tehdy hlasovala i Čína, formálně stále ovládána Národní stranou (Kuomintang). 1. října 1949 však moc převzala Komunistická strana (KS) Číny, pod jejímž vedením Čínská lidová republika (ČLR) od té doby lidská práva soustavně porušuje, a to zejména od nástupu generálního tajemníka KS Číny Si Ťin-pchinga v listopadu roku 2012.
Kulturní veřejnost je rozrušena, protože ve vzduchu visí hrozba konce ředitele rozhlasové stanice Vltava Petra Fischera, který má smlouvu jen do konce roku. Osobnosti zdejší literatury, filmu či dokumentaristiky sepsaly dopis, ve kterém žádají generálního ředitele René Zavorala, aby Fischera v pozici šéfa potvrdil.
Dlouho bublající kauza střetu zájmů pana premiéra Babiše v sobotu naplno propukla a přinesla nejedno překvapení. A tím není to, že Komise upozornila na střet zájmů pana premiéra, neb tento pocit mohl mít každý, kdo si od srpna platící evropský předpis přečetl. Jde o něco vážnějšího.