Už víc než půl roku si zvykáme na zrušenou karenční dobu nemocnosti – sociální benefit slíbený v programovém prohlášení vlády. Pro připomenutí – změna účinná od loňského července spočívá v tom, že marodi dostávají od svých zaměstnavatelů náhrady mzdy i za první tři dny pracovní neschopnosti, zatímco dříve jim náležela tato dávka až od čtvrtého dne nemoci. Odborníci upozorňovali, že opatření zvedne celkovou vykazovanou nemocnost. A dnes lze s vysokou spolehlivostí tvrdit – stalo se.
Krajní levice i část “konzervativní” pravice si našly společného favorita v (post)komunistické ČLR.
Asi se shodneme, kam by to v naší zemi dotáhl občan, který by ostentativně a po léta porušoval zákony. Patrně do žaláře. Případně na politický vrchol a pak do žaláře, dodal by možná satirik. Smutné ovšem je, když se podobným způsobem chová státní organizace. Správa železnic se tak chová a nakonec jsem z toho smutný i já.
13. února 2020 zveřejnily americké noviny The Wall Street Journal článek pod názvem: Český předseda vlády chce vědět, kdo změnil jméno jeho země; Rajče-rajche spor mezi dvěma lídry, zda nazývat jejich zemi Českou republikou nebo Českem. “Vůbec se mi to nelíbí”.
Česká republika sice bohužel příliš s řešením financování důchodového systému pro období nadcházejících demografických změn nepokročila, ale alespoň panuje politická shoda, že jde o problém a že jej bude třeba řešit. Dokonce se reforma důchodového systému dostala do vládního programu.