Francouzská vesnička Taizé, která se nachází na jihu Burgundska, je domovem mezinárodní ekumenické komunity, kterou založil v roce 1940 bratr Roger. Bratři se zavazují na celý život, že budou spolu sdílet materiální i duchovní společenství, život v celibátu a velké prostotě. Dnes tvoří komunitu více než sto bratří – katolíků i různých protestantských vyznání – z více než pětadvaceti různých národů. Více o Taizé zde.
_____________
Před pěti lety byla publikována encyklika papeže Františka Laudato Si’, ve které „naléhavě vyzýval k obnovení dialogu o tom, jak vytváříme budoucnost planety“. A dodal: „Potřebujeme debatu, do které se zapojíme všichni, protože krize životního prostředí a její lidské kořeny se týkají a dotýkají nás všech.“(1)
Ruská vláda v posledních týdnech spustila nejagresivnější nátlak na Českou republiku za posledních třicet let. Můžeme však udělat jeden tah, díky kterému budeme schopni se razantně bránit a dostaneme tak možnost vyřešit jeden z největších dlouhodobých bezpečnostních problémů Česka.
Prvotní výzvu současné ekonomické krize – propad likvidity ve firmách a oslabení zaměstnanosti – diskutujeme již od března. Na udržení zaměstnanosti míří kurzarbeit programy. Na podporu likvidity míří vládní opatření, jako jsou garance úvěrů nebo odklad plateb sociálního pojištění, i když s nešťastným zpožděním. V druhém kroku řešení krize je teď třeba se zamyslet i nad stabilizací poptávky. S propadem exportu, tj. zahraniční poptávky, toho vláda moc nenadělá. Může a měla by investovat, například do vzdělání a vědy, ale to chvíli zabere. Klíčový problém se však rýsuje na straně domácností, tj. na straně domácí poptávky.
Čína se snaží využít pandemie covid-19 a posílit. Pomocí zahraniční propagandy se chce zbavit nálepky viníka a prezentovat se jako lídr v boji s nákazou. Pomáhat se jí v tom snaží i čeští aktéři, kteří prosazují sblížení s Pekingem. Abychom do budoucna byli schopni zabránit podobným katastrofám, potřebujeme ale podporovat právě ty hodnoty, které Komunistická strana Číny potlačuje. Pandemie nám nabízí jedinečnou příležitost zamyslet se nad vztahy s Čínou.
Jen nemnoho oborů lidské činnosti prošlo za posledních 200 let tak malými změnami jako školství.
Je čas říct si nepopulární pravdu a rozhodovat bez krizových emocí. Zdravotnictví musí do budoucna omezit výdaje a tlačit na efektivitu.
Koronavirus českou ekonomiku letos připraví o 600 až 800 miliard korun. Jedná se o odhad nevytvořené přidané hodnoty ve srovnání se stavem, jaký ekonomické subjekty očekávaly v době tvorby svých finančních plánů na letošní rok. Kdo bude postrádat uvedenou částku? Z definice platí, že se o přidanou hodnotu po odvodu nepřímých daní státu dělí zaměstnanci ve formě odměny za práci se zaměstnavateli, kteří mají zbytek k dispozici pro investice či odvody vlastníkům.
Provázet nejistotou. To je jedna z klíčových rolí dětského paliativního týmu v péči o malé pacienty. Pečujeme o děti velmi těžce nemocné, nevyléčitelně nemocné a umírající. A také pečujeme o děti, u kterých existuje šance na vyléčení, avšak vyléčení není jisté. Nejistota je asi nejvýstižnější termín, kterým lze dětskou paliativní péči popsat.
Svět vstupuje do bezprecedentní hospodářské krize způsobené globální pandemií koronaviru. Státy po celém světě mobilizují gigantické objemy prostředků a pumpují je do ekonomiky, aby zabránily jejímu kolapsu. V tutéž chvíli se nacházíme uprostřed eskalujícího problému změny klimatu, která se v Česku projevuje především dlouhodobým suchem. Ač je to s podivem, jedna krize se může stát řešením krize druhé a ukázat nám cestu ze zdánlivě bezvýchodné situace.
Svět si zanedlouho připomene 75 let vítězství nad nacismem ve druhé světové válce. Tato válka byla největší katastrofou v dějinách lidstva, tragédií vskutku planetárního rozsahu. Podle některých odhadů si vyžádala přes osmdesát milionů obětí. Den vítězství nad nacismem je pro většinu zemí dnem smutku a piety, dnem, kdy je třeba se ztišit, uctít památku obětí, pomodlit se a vzájemně si slíbit, že se nacismus už nikdy nevrátí.