Vláda inspirovaná diskusí u německých sousedů v současnosti uvažuje o tom, že zavede v hromadné dopravě a ve školách povinnost nosit respirátory místo stávajících látkových roušek. Jistě ten nápad vznikl v dobré víře ochránit obyvatelstvo před infekcí koronaviru lépe než dosud.
S blížícím se hlasováním Poslanecké sněmovny o dostavbě dálnice D4 v okolí Příbrami se vyrojily mediální obhajoby projektu, který si ministr dopravy vytkl jako cíl při vstupu do funkce: rozjet financování státních staveb skrze tzv. PPP projekty („partnerství soukromého a veřejného sektoru“). Projekt z vlády právě míří do Parlamentu a zatím má podporu i ze strany opozice. Možná je to proto, že projekt dnes vypadá jako náplast na rozpočet, který se (nejen) kvůli koronaviru potácí v hlubokém schodku. Pravda je ale trochu někde jinde.
Jsou jich stovky, někdy i tisíce každý den. Lékaři bez hranic vidí tyto zoufalé, ale zároveň odhodlané lidi přijíždět lodí, náklaďákem nebo i přicházet pěšky sem do Pemby, hlavního města bohaté provincie Cabo Delgado, i do měst v okolí. Opustili všechno, aby přežili.
Za deset let stejný poměr starých lidí jako v Japonsku. “V polovině století pak vlna stárnutí ještě postoupí – třetina obyvatel bude starší 65 let,” varuje obsáhlý text Deníku N o neplněných domácích úkolech. “Důsledky není těžké domýšlet: zvýší se tlak na mladší lidi. Nyní připadají na jednoho člověka v důchodu tři pracující, kolem roku 2040 to bude 1,7 pracujícího na jednoho penzistu.”