Spiklenecké teorie mě vždycky fascinovaly, líbilo se mi, jak parta několika šikovných lidí nepotřebuje ani pevný bod ve vesmíru a pohne zeměkoulí. Zaujalo mě třeba, že před jednadvaceti roky stačilo, aby se Václav Havel spiknul s Miloušem Jakešem a ve správné chvíli (to byly Havlovy kulisácké zkušenosti) nechali čas oponou trhnout a změněn byl svět…
Dne 27. ledna 1945, nebo také 12. Ševatu roku 5705 podle hebrejského kalendáře, osvobodila Rudá armáda koncentrační tábor Auschwitz (polsky Oświęcim, česky Osvětim). Přežilo asi 7500 lidí, zatímco více než 1 100 000 v něm zahynulo, z toho téměř milion Židů. Pro Evropu tak oficiálně končil Holocaust, během něhož bylo vyvražděno přes šest milionů Židů. Pro mnoho lidí však nekončí a pro některé je současností dodnes, přestože se narodili dávno po válce…
Shakespearova veselohra Zkrocení zlé ženy nese v originále název The taming of the shrew; to tedy není o zlé ženě, ale o sani. Saň, na rozdíl od draka, má více hlav (většinou tři, ačkoliv se rodí s jednou, ty další dorostou teprve v pubertě), má křídla, ale daleko nedoletí a je spíše zvíře, než cokoliv jiného, což dokládá také tím, že je vejcorodá. Bylo by velkou chybou považovat ji za sestru či manželku draka, jde o zcela jiný druh.
Americká lékařská společnost uvedla mezi deseti nejzajímavějšími událostmi loňského roku příběh z texaské nemocnice, který si jistě původně nečinil ambice na světovou popularitu, nějak se ale vymknul naplánované režii a byl prostřednictvím portálů určených ke vzdělávání rozprasen na všechny kontinenty.