Všemocní Úředníci nám vrátili hodinu času ukradenou na jaře, a téměř čtvrtina z nás je toho mínění, že si ji mohli klidně strčit... za klobouk, protože to pro ně bude představovat zase nejméně dva týdny složitého uspořádávání jejich biorytmů.
Vývoj druhu Homo sapiens sapiens nebyl jednoduchou záležitostí a na dlouhou dobu dokonce ustrnul na jakémsi mrtvém bodě, kdy se až zdálo, že naši prapředci neodvratně míří do naprosto slepé ulice. Skutečnost, že se před 70 000 roky utrhli a rozběhli nevídaným tempem kupředu, je podle posledních výzkumů podmíněna tím, že se v dnešní Tanzanii objevili nadaní jedinci (jejich rodokmen pokračuje posléze až k Boltovi nebo k Owensovi), kteří byli schopni vyvinout takovou rychlost, že dokázali uštvat antilopu.
Na stránkách http://psychology.about.com lze najít zajímavé věci, počínaje obecnou psychologií, přes historii, psychopatologii, až po každotýdenní téma, které například dnes vyjevuje (údajně vědecky ověřené) způsoby, jak vylepšit paměť. Redaktoři si přitom příliš nevymýšlejí, otázkou je, nakolik spolehlivé byly citované studie. Třeba ty o žvýkačkách jsou bez výjimky z časopisu Apetit a těžko říci, nakolik jsou jeho recenzenti přísní, co se týká psychologických metodik.
Narazil jsem na to čirou náhodou a protože mám rád výročí a jejich oslavy, usoudil jsem, že tu je nová příležitost. Dočetl jsem se, že 1775 byla v Praze založena první půjčovna knih. Založil ji Wolfgang Christian Gerle na Staroměstském náměstí poblíž svého knihkupectví a ročně vybíral čtyři zlaté. Ale možná to bylo trochu jinak, možná ne.
Moc se mi líbí, když zástupci vědy předstírají, že se nemýlí a dokonce mají jakýsi tribunál, koncil, institut papežské neomylnosti, který hanebníkům uděluje bludné balvany za jejich nebetyčné omyly. Kdysi mi zde v diskusi nějaký statečný anonym – mám moc rád statečné anonymy, zejména když mají takové trefné přezdívky neboli nicky (nicka je něco jako nula, není-liž pravda?) – sliboval, že mi něco podobného opatří. Bohužel jsem se těšil marně.
Nicholas Carr v knize Skleněná klec (právě teď u nás vychází) popisuje experiment, při kterém vědci sestavili skupinu sta dobrovolníků z pěti firem.