Kdo bojuje proti Asadovi?

16. 09. 2013 | 13:43
Přečteno 6275 krát
Vojenský úder proti syrskému režimu diktátora Asada se odkládá, nastupuje pokus o diplomatické řešení. Jedním z důvodů je i nevelká ochota Západu podporovat v občanské válce ty, kdo bojují proti Asadovi. Máme se rebelů skutečně bát?

Před pár měsíci kolovalo po internetu video. Velitel skupiny rebelů Abu Sakkar na něm rozřízl hrudník mrtvého vojáka a vyňal z něj nějaký orgán. Pak se otočil na kameru a prohlásil: „Přísahám Bohu, vojáci Bašára Asada, vy psi – sníme vaše srdce a játra.“ A skutečně udělal to, co slíbil. Sám později prohlásil, že jednal v afektu, protože u vojáka našel na mobilu nahrané znásilnění neznámé ženy a jejích dvou dcer. Kromě toho mu Asadovi vojáci zabili bratra, strýce a tetu.

Video přesto může sloužit jako symbol obav západních i amerických politiků, kteří odmítají útok na Asadův režim. I když zásah, alespoň tak, jak o něm v uplynulých dnech hovořil americký prezident Barack Obama, měl potrestat Asada za použití chemických zbraní, nikoli ho svrhnout. Ale syrská opozice to nejsou zdaleka jen podobné výjevy. Přese všechno násilí existuje v Sýrii stále i nenásilný odpor, jímž kdysi, na jaře 2011, rebelie proti diktátorovi začala. Harakat as-súrí as-salmí (Syrské hnutí nenásilí) denně mapuje kreativní a originální formy nenásilného protirežimního protestu po celé Sýrii.

Jenže demonstranty, kteří odmítají násilí, už v ulicích měst dávno zastínili ozbrojenci a polní velitelé. Po dvou a půl letech konfliktu se válka v Sýrii geograficky „stabilizovala“ a rozdělila ji do tří částí – asadovské, kurdské a kontrolované rebely.

Pokud rebelové dobudou nové město nebo vesnici, syrská armáda zareaguje leteckým útokem, aby zbytečně neztrácela vojáky, tedy pokud nejde o vyloženě strategické území. Například spojení mezi přímořskou Latákijí, kde žije velká část syrských alávitů, a hlavním městem Damaškem pojistila přítomnost jednotek libanonského Hizballáhu a „poradců“ Íránské republikánské gardy. Írán totiž chce prostřednictvím Sýrie ovlivňovat dění v Levantě, tedy oblasti východního Středomoří. Dlouho vlekoucí se konflikt však nahrává extremistům na obou stranách, kteří se neštítí vybít si vztek na civilistech nebo prorazit protivníkovu obranu za použití jakýchkoli zbraní.

Asadův režim v boji o přežití rozdal zbraně spřáteleným vesnicím, kmenům, kriminálním gangům, polovojenským jednotkám, a dokonce i členům vedoucí politické strany. Ještě více je decentralizován tábor opozice. Strach, ať už záměrně živený, nebo odůvodněný, přiměl obyčejné lidi hledat ochranu u těch „svých“. Sektářské násilí a extremistické ideologie se na tomto strachu vydatně živí. Které skupiny rebelů tedy bojují proti Asadovi?

Spojenci al-Káidy

Džabhat an-Nusra sice není nejpočetnější skupinou, ale rozhodně hodně viditelnou. Skládá se zhruba ze 6 000 mužů (převážně Syřanů) a má na svědomí asi 90% sebevražedných útoků v zemi. Celým názvem Džabhat an-Nusra li-Ahl aš-Šám (Fronta na podporu levantského lidu) vznikla v lednu 2012 a již v prosinci byla označena OSN a USA za teroristickou organizaci.

O čtyři měsíce později se kuriózním způsobem sama přihlásila k nechvalně známé islamistické teroristické síti al-Káida. Stalo se tak, když vůdce irácké odnože al-Káidy vydal prohlášení oznamující spojení se syrskou Džabhat an-Nusra a vznik Islámského státu v Iráku a Levantě. Tajuplný vůdce Džabhat an-Nusry, Abú Mohamed al-Golání (tzn. „z Golanských výšin“ – kdysi syrského území, nyní okupovaného Izraelem), se zdvořile ohradil, že ke spojení nedošlo, protože nechce hrát druhé housle, ale současně potvrdil svoji loajalitu Ajmánu Zavahrímu, vůdci al-Káidy. Od té chvíle tak v Sýrii operují i jednotky pod vlajkou „Islámského státu“. V některých regionech bojují společně s an-Nusrou, v jiných se zdá, že oboje splynuly do jediné organizace. Potenciální vnitřní boj o moc mezi vůdci „Islámského státu“ a an-Nusry totiž zatím úspěšně zažehnal vůdce al-Káidy Zavahrí osobní intervencí.

Džabhat an-Nusra zavádí na dobytých územích náboženské soudy a její členové jsou také známí popravami lidí, které podezřívají z podpory režimu. Každý velitel an-Nusry má k dispozici radikálního duchovního (často nekvalifikovaného náboženského pseudovzdělance), který má utužit morálku. Poučena zkušenostmi al-Káidy v Iráku se an-Nusra snaží upevňovat moc i poskytováním sociálních služeb a svoji image vylepšuje pomocí speciálního mediálního týmu. Navíc se zmocnila některých ropných vrtů v centrální Sýrii, ze kterých čerpá finanční prostředky. Většinu peněz však získává tato organizace přes různé charity a sítě působící v arabských zemích Perského zálivu, hlavně ze Saúdské Arábie a Kuvajtu. Například ze sítě radikálního kuvajtského duchovního Šáfího al-Adžámího. Mnoho zbraní si opatřili i dobytím syrských armádních skladů.

Džabhat an-Nusra operuje v celé Sýrii a spolupracuje s menšími džihádistickými skupinami, například s Džajš al-Muhádžirín wal Ansár, která sdružuje okolo tisícovky nesyrských džihádistů. Někdy spolupracují s an-Nusrou i jiné jednotky rebelů, pro které Bašár Asad představuje přece jen větší zlo. Napětí mezi džihádisty a ostatními bojovníky syrské opozice na mnohých místech vyústilo v omezené střety. Jak džihádisté, tak nábožensky radikální část syrské opozice otevřeně mluví o tom, že až padne Bašár Asad, další boj se odehraje mezi nimi.

Saláfisté

Syrská islámská fronta je početnější organizací, disponuje okolo 15 000 bojovníků. Jde o saláfistickou alianci, která si jako cíl otevřeně vytyčila vybudování přísně islámského státu. Saláfisté jsou obdobou křesťanských fundamentalistů a hlásají návrat ke kořenům víry, jak si je sami definují. Spojuje je odmítání racionálního nebo mystického výkladu náboženství. Vedení organizace vykazuje známky vypočítavého pragmatismu a distancuje se od globálních džihádistů typu al-Káidy. Nabádá také k větší trpělivosti a opatrnosti. Prohlášení fronty nejsou tak radikální jako ta, která vydává Džabhat an-Nusra, zejména co se týče označování alávitů a dalších minorit za nevěřící nebo heretiky. Abu Abdulláh al-Hamáví, lídr fronty, by rád organizaci situoval do role hlavní islamistické opozice v zemi, která je ochotná komunikovat se Západem. Fronta odmítá americkou intervenci a nemá ambice pokračovat v boji mimo syrské hranice.

Shttp://blog.aktualne.centrum.cz/admin/images/button-bold.gifyrská islámská fronta byla založena v prosinci 2012 poté, co ztroskotala jednání o ustavení široké islamistické opoziční aliance s dalšími ozbrojenými skupinami, které nakonec založily Syrskou islámskou osvobozeneckou frontu. Jádrem Syrské islámské fronty je skupina Harakát ahrár aš-Šám al-islámí (Islámské hnutí svobodných z Levantu). Kromě té v ní působí další čtyři organizace, které dohromady zastřešují desítky jednotlivých brigád operujících zejména v Idlibu, Aleppu, Latákji, Damašku a Dejr al-Zúru.

Syrská islámská fronta získává většinu financí od bohatých jednotlivců v Saúdské Arábii, Kuvajtu a Spojených arabských emirátů. A tyto monarchie si přísun peněz netroufají zastavit.

Pragmatičtí islamisté

Syrská islámská osvobozenecká fronta, tedy organizace, které ji tvoří, patří k nejmocnějším opozičním silám v zemi. Skládá se ze zhruba dvaceti ozbrojených frakcí. Podle slov vedení disponuje až 40 000 bojovníků, ve skutečnosti je to pravděpodobně méně. Jejími hlavními skupinami jsou zejména Sukúr aš-Šám (Levantští sokoli) a Katáib Farúk (Farúkovy brigády). Druhá jmenovaná skupina vznikla už v září 2011 a proslavila se zejména vytrvalou obranou čtvrti Báb Amr ve městě Homs. Na druhé straně nechvalně také proslul již zmíněný velitel jedné z jejich volně přidružených jednotek Abu Sakkar.

V rámci fronty působí i menší frakce s velmi rozdílnými zájmy. Třeba Líva al-Islám operující v Damašku s an-Nusrou je výrazně salafisticky orientovaná. Frakce Líva at-Tauhíd zase nedávno prohlásila, že si budoucí Sýrii představuje jako civilní, v arabském kontextu sekulární stát.

Pokud bychom měli hrubě zjednodušovat, Syrská islámská osvobozenecká fronta je sice islamistickým seskupením, ale více umírněným než Syrská islámská fronta. Inspiruje se spíše pragmatickou ideologií Muslimského bratrstva než salafismem zahleděným do minulosti. Některé jeho brigády se dostaly do konfliktu i s z Džabhat an-Nusrou.

I když mohou členové Syrské islámské osvobozenecké fronty používat islamistickou rétoriku a symboliku, jedná se většinou o projevy společné identity nebo snahu získat finance z konzervativních zdrojů. Salafistické vzezření a islamistická rétorika se obecně staly u mnohých rebelů projevem vypjaté sunitské identity, která je stavěna do kontrastu s režimem více a více vnímaným jako alavitský. Mnohé z těchto bojovníků ale nezajímají salafistické doktríny a islámské právo.

Až donedávna byla hlavním sponzorem fronty Saúdská Arábie (kromě peněz, které přicházely od soukromých dárců). Ta ale v dubnu letošního roku oznámila, že všechny finance bude syrské ozbrojené opozici poskytovat přes jiný orgán, takzvané Nejvyšší společné velitelství, stejně jako tak mají oficiálně činit USA, Turecko, Spojené arabské emiráty a Katar.

Nejvyšší společné vojenské velitelství představuje nejnovější pokus, jak sjednotit většinu ozbrojené syrské opozice. Vzniklo v prosinci 2012 za vydatné podpory Saúdské Arábie, Kataru a USA, v reakci na vznik Syrské národní koalice o měsíc dříve. Záměrem bylo spojit politickou reprezentaci opozice s ozbrojenými jednotkami v Sýrii. Taková snaha však nebyla ničím novým. V prvním roce syrské revoluce se státy podporující syrskou opozici pokoušely vytvořit funkční vztah mezi tehdy vzniklými Syrskou národní radou a Syrskou svobodnou armádou. Jenže pokus selhal.

Ani Nejvyšší společné vojenské velitelství si zatím nevede úspěšněji. Jeho ustavení se zúčastnilo na 260 velitelů syrských opozičních frakcí, kteří si ale od této nové formace slibují přísun nových zbraní a finančních prostředků, spíše, než že by měli chuť nechat se absorbovat do její struktury a poslouchat rozkazy generála Salíma Idríse, který byl zvolen jejich teoretickým nejvyšším velitelem. Míra vlivu velitelství se bude odvíjet od ochoty dárců, hlavně Saúdské Arábie, využívat nové zastřešující organizace k distribuci zbraní a peněz opozici v Sýrii.

Velitelství pod sebou formálně sdružuje Svobodnou syrskou armádu, Syrskou islámskou osvobozeneckou frontu, Syrskou islámskou frontu a zhruba devět aliancí nezávislých ozbrojených brigád.

Syrská svobodná armáda

Syrská svobodná armáda je svým způsobem pouhou značkou, pod níž se skrývají různé skupiny rebelů. Formálně sice sdružuje možná až 50 000 bojovníků, ale není skutečnou armádou. Termín Syrská svobodná armáda se dnes už používá i pro obecné označení protirežimních jednotek, zvláště těch nesalafistických. Pod její vlajkou bojují některé brigády patřící k Syrské islámské osvobozenecké frontě, zbytek je tvořen desítkami, možná stovkami brigád převážně místní domobrany, které většinou nejsou motivované ideologií a nepůsobí za hranicemi svých měst.

Stranou konfliktu se snaží většinou držet Kurdové. Jejich hlavním zájmem je střežit bezpečnost syrského Kurdistánu a prosazení autonomie. Většina tamních ozbrojenců působí v Obranných lidových jednotkách (YPG), což je kurdská milice, která formálně operuje pod velením Kurdského nejvyššího výboru na severovýchodu země.

Závěr

Ty, co bojují proti Asadovi, ať už se zbraní v ruce nebo politicky, spojuje pouze jejich nenávist k syrskému režimu vtělená do osoby diktátora. Čím déle se konflikt vleče, tím více přibývá lidí, kteří jako Abu Sakkar ztratili rodinu a s ní veškeré lidské zábrany. Spojenců al Káidy a různých džihádistů je mezi opozicí stále jasná menšina a už dnes je vidět, v místech, které džihádisté ovládají, že Syřané nejsou k fanatikům zahleděným do imaginární minulosti pozitivně nakloněni. Saúdská Arábie, která vymanévrovala Katar z dominantní pozice, co se týče vlivu na opozici, nemá zájem na destabilizaci Jordánska a na posilování al-Káidy, která saúdskou monarchii z duše nenávidí. Na druhou stranu by Saudové rádi oslabili Irán, a to znamená zasadit ránu syrskému režimu a Hizballáhu. Na fatální úder ale nemají Saúdská Arábie ani jeho spojenci v Sýrii sílu. Potřebují Američany, kteří se do akce příliš nehrnou. Ani opozice, ani režim nejsou natolik zoufalí, aby vyjednávaly, a nevypadá to, že by je k tomu USA a Saúdská Arábie na jedné straně a Rusko s Iránem na straně druhé příliš úspěšně, popřípadě upřímně, tlačily. Proto se ambice mezinárodní komunity smrskly na udržování konfliktu uvnitř Sýrie a doufání v zázrak. Některým zemím může současný stav i docela vyhovovat – Hizballáh bojuje na dvou frontách, Irán je také zaměstnaný, Asad citelně oslabený a džihádisté se alespoň lépe likvidují, když jsou na jednom místě. Takový cynismum je ale urážkou všech mrtvých, uprchlých a zlomených Syřanů.

Článek (se zkráceným závěrem) vyšel ve víkendové Kavárně (14.-15.9.) MF Dnes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

v ukrajine ar usku se pry verbuji dobrovolnici na pomoc asadovi - veli jim pry byvali dustojnici sovetske armady, byvali specnazovci atd...
16. 09. 2013 | 13:53

Ládik!!! napsal(a):

Západu to takhle vyhovuje. Ale tomahawkům vypršela záruční doba, měly by najít úrodnou půdu.
16. 09. 2013 | 13:54

Luba napsal(a):

A co takhle embargo na dovoz munice?

Ať se kluci fackujou!
16. 09. 2013 | 14:16

Skogen napsal(a):

Scénář pro Sýrii se neliší od scénáře pro Libyi, Irák a Jugoslávii. Liší se pouze ochota veřejnosti rozdmýchávání vášní podporovat a to nikoliv na základě jednoho videozáznamu, byť jednodušší jedince, o které se tak nicotným kouskem otře dojem, co je to válka, ovlivnit může.

Od jednoho insidera, který je dlouhá léta v politice a nikdy nepřevlékl kabát (t.j. komunista), jsem slyšel, že Obama dostal Nobelovu cenu míru za to, že nechtěl válčit v Evropě a EU za to, že nedopustila, aby se válečný konflikt v Jugoslávii přelil do dalších zemí, jak bylo zamýšleno.
16. 09. 2013 | 14:19

Gustáv Kočí napsal(a):

Považujete za možné, že se Sýrie rozpadne a vzniknou státy v nových hranicích?
16. 09. 2013 | 14:22

Targus napsal(a):

To: Luba

Zakázat dovážet munici? Vy jste se zbláznil!
Jak by naši velcí bratři zvyšovali HDP a zajišťovali příchod světlejších zítřků? Víte, jak skvělý byznys je barter ropa - munice?
16. 09. 2013 | 14:39

Rudi Koutek napsal(a):

Skogen napsal(a):
"Od jednoho insidera, který je dlouhá léta v politice a nikdy nepřevlékl kabát (t.j. komunista), jsem slyšel, že Obama dostal Nobelovu cenu míru za to, že nechtěl válčit v Evropě a EU za to, že nedopustila, aby se válečný konflikt v Jugoslávii přelil do dalších zemí, jak bylo zamýšleno.
16. 09. 2013 | 14:19"


Pochopil jsem spravne? Nejaky komunista ma interni informace z vyboru, ktery rozhoduje o udeleni Nobelovky za mir?
Mam tomu rozumet, ze tam cesti komunisti maji sve spiony?
Kdo zamyslel prelit jugoslavsky konflikt do jinych zemi?
A do kterych?
16. 09. 2013 | 14:40

pan Tau napsal(a):

"Free Syrian Army (FSA) units and members of the jihadist al-Nusra Front occupied Maaloula for several hours on Thursday before withdrawing when their positions were bombed by government warplanes."

http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-24051440

Na příkladu dobytí té křesťanské obce Malula je vidět, tzv. "umírnění" rebelové ze Svobodné syrské armády a džihádisté z fronty al-Nusra bojují společně. Takže lze přepodkládat, že se budou dělit i o zbraně, které Američané těm "umírněným" dodají. Jakékoli rozdělování rebelů na "umírněné" a džihádisty je tedy zbytečné.
16. 09. 2013 | 14:57

Realista napsal(a):

Nedavno jsem sledoval rozhovor s clovekem, ktery delal doubla synovi Saddama Husseina Udayovi. Poslouchalo se to jak soubor otresnesnych historek z nejakeho hodne kruteho horroru - jak Uday svevolne znasilnoval, mucil, zabijel a tyral vsechny, kdo se mu znelibili nebo proste jenom tak pro zabavu.
Nicmene, co me na cele veci zaujalo je to, ze ten clovek obdivuje Udayova otce - Saddama Husseian a prohlasil, ze zeme potrebuje leadera jako byl Saddam Hussein. V podstate rekl, ze lide v oblasti nerozumi demokracii a potrebuji silnou ruku.
Kdyz se tak divam, tak si myslim, ze lide v oblasti v sobe maji touhu se mezi sebou rvat jako divoka zver a duvod se vzdy najde. Bud je to neco ohromne "podstatneho" jako nabozenske schisma pred tisici lety nebo nejaky kmenovy spor a nutna pomsta, urazka nabozenstvi, nespravedlive vymerene hranice....atd. Kdyz nekdo neni schopen svoje jednani seberegulovat a omezovat, tak holt potrebuje klacek.
No nic, kazdopadne me napada, ze zesnuly Uday Hussein (mel mj. i funkci trenera Irackeho fotbaloveho tymu) by nebyl spatny trener pro cesky fotbalovy narodni tym. Myslim, ze by primadonam a lemram zvedl bojovou moralku a dodal potrebnou chybejici motivaci...-:)
16. 09. 2013 | 14:59

češka napsal(a):

Ach jo, Laurenc sliboval zachování celistvosti Turecka, konala se i svatba mezi dynastiemi sumitů a šíitů, jenže Anglie, Francie, Židé a USA se rozhodly jinak.
Ještě ke všemu se tam našla ropa.
Je mi domorodců, hlavně křesťanů, líto. Oni opravdu nemají důvod nás, občany EU a USA, milovat.
16. 09. 2013 | 15:04

Skogen napsal(a):

Rudi Koutek, obávám se, že jste nepochopil správně :)

Do kterých? Nejprve nejspíš do sousedních, vy byste to snad bral cik-cak :) ? Zda by se válka v Evropě v konečném součtu vyplatila, je věc kalkulu. Určitě by se vyřešila evropská konkurence a poválečná obnova by byl také velký kšeft. Od oka tak dvacet let prosperity. Takže asi vyplatila ;)

Mimochodem, myslíte si, že je v zájmu Evropy mít vyzbrojené žoldáky a hrdlořezy v destabilizované Libyi a Sýrii 300 km od svých hranic, anebo se status quo přece jen mění?
16. 09. 2013 | 15:09

češka napsal(a):

To MM
Paní Mercelová uvedla, že do Syrie míří mnoho mladých dobrovolníků, občanů SRN.
Uvedla, že nedovolí, aby proti sobě ve válečném konfliktu stáli němečtí spoluobčané proti sobě.
16. 09. 2013 | 15:12

Yosif K napsal(a):

Syrští alavité bývali považováni za nemuslimy, až do nastolení vlády Assadovců slavili tradičně křestanské svátky, převážně ignrorovali ramadán atd. Toto za Assadovců zmizlo, Assadovci dělali vše možné aby alavité zvykově splznuli s ostatními muslimy.

Oficielní papír že alavité jsou šiité získal starý Assad až v 70 letech z Libanonu - výměnou za zbraně posílané Hizbole.

Alawitům hrozila jako "šopatným muslimům" či spíše nemuslimům perzekuce ze strany sunitů, za Francouzů proto měli svůj Alawi State včetně samosprávy, pošštovních známek atd. Kdzž Francouzi balili kufry, děda dnešního diktártora psal úpěnlivé dopisy Francouzům aby neodcházeli dokud nezaručí alawitům samostatnost.

Podobně jako na Balkáně mezi srby a chorvaty, snad ještě hůře, soužití alawitů a sunitů v jednom státě bude těžké, možná zcela nemožné.

Dohoda o jakémkoliv soužití nebo autonomii či rozdělení země je však mezi Araby téměř nemožná. Arabové tradičně považují JAKOUKOLIV psanou dohodu s kýmkoliv za cár papíru který mají právo porušit jakmile to pro ně bude výhodné.

To je důvod proč k dohodě či jednání nedochází, to je důvod proč se bojuje pořád dál. Největší škůdci muslimů nejsou ani židé, ani USA, jsou to s bezkonkurenčním náskokem sami muslimové. A to sice v poměru cca 1 mrtvý v israelsko-arabském konfliktu na 1 milion mrtvých ve vnitro-muslimských válkách.

Mimochodem - cca 80-90% Palestinců podporují rebely - sunité drží se sunity. S Asadem sympatizuje pouze malá část palestisnkých frakcí - cca skupinky sdílející socalistickou baasisitickou ideologii.
16. 09. 2013 | 15:28

pavzal napsal(a):

Je tedy nasnadě položit si otázku.Znásilňoval skutečný Udaj nebo ten dvojník. Když to tak všechno věděl?
16. 09. 2013 | 15:33

Rudi Koutek napsal(a):

skogan
Takze znovu:
Okud ma Vas insider informace?

Kdo zamyslel(prosim konkretni zeme) prelit jugoslavsky konflikt do jinych zemi?

Byvala Jugoslavie sousedila s Italii, Rakouskem, Madarskem, Rumunskem, Bulharskem, Reckem a Albanii.
Mam tomu rozumet, ze ten Vas nekdo chtel ve vyse uvedenych zemich rozpoutat valku? Z jakeho duvodu?
16. 09. 2013 | 15:34

Yosif K napsal(a):

Realista napsal(a):
Nedavno jsem sledoval rozhovor s clovekem, ktery delal doubla synovi Saddama Husseina Udayovi. Poslouchalo se to jak soubor otresnesnych historek z nejakeho hodne kruteho horroru - jak Uday svevolne znasilnoval, mucil, zabijel a tyral vsechny, kdo se mu znelibili nebo proste jenom tak pro zabavu.
Nicmene, co me na cele veci zaujalo je to, ze ten clovek obdivuje Udayova otce - Saddama Husseian a prohlasil, ze zeme potrebuje leadera jako byl Saddam Hussein. V podstate rekl, ze lide v oblasti nerozumi demokracii a potrebuji silnou ruku.
Kdyz se tak divam, tak si myslim, ze lide v oblasti v sobe maji touhu se mezi sebou rvat jako divoka zver a duvod se vzdy najde. Bud je to neco ohromne "podstatneho" jako nabozenske schisma pred tisici lety nebo nejaky kmenovy spor a nutna pomsta, urazka nabozenstvi, nespravedlive vymerene hranice....atd.
KONEC CITATU.

Ty věci splývají - šiitsko-sunitské schizma existuje, sunité vidí v šiítech vidláky kteří se mrskají důtkami do krve a rozřezávají kinžály při ašuře. Na druhé straně je i spousta šiitů kteří se nebičují a nepořezávají do krve. Mají však smůlu, jsou šiité.... S ohledem na přežívající kmenovou nedůvěru v mnoha státech - v mnoha případech je šíítsko-sunitská nenávist zástěrkou pro nenávist mezikmenovou.
Specielně nomádské kmeny z pouště mají mnohdy postavení horší než Ropmové na Slovensku - dokonce ani v "civilizovaném" Kuweitu nemá většina nomádů ani volební právo, ani osobní doklady atd.

Většina palestinců v Jordánsku která o sobě tvrdí že byla vzhnána židy s Palestiny mírně řečeno lže jako tiskne - odešli za lepším do Kueweitu a odtamtud byli vykopnuti PO 40 LETECH POBYTU JAKO TOULAVÍ PSI.
Nejsou to vyhnanci z Palestiny ale fyzicky a fakticky jsou to vyhnanci z Kuweitu, akorát se to nesmí mezi Araby takto na plnou hubu říkat.
16. 09. 2013 | 15:41

TomášL napsal(a):

Dobrý den autore,

nyní by to chtělo napsat článek "Kdo bojuje s Asadem".
16. 09. 2013 | 15:41

Honza napsal(a):

Jak, pane Šádí, vidíte budoucnost křesťanů v Sýrii, pokud tedy, nedej Bože, vyhrají rebelové... Syrští biskupové se totiž shodují na tom, že žádná z opozičních frakcí, neřeší budoucnost této menšiny a tudíž není zaručena bezpečnost křesťanů...
Na to jak dlouhé písání jste tentokráte ráčil vytvořit, je poněkud zvláštní, že ani slovem nezmiňujete tuto nejstarší složku syrské společnosti, kterou se ti "hodní" na mnoha místech snaží vyeliminovat... Viz např poslední události z Maalouly, kde prokazatelně "osvoboditelé" zabily tři křesťany z důvpdu jejich neochoty opustit křesťanství a stát se muslimy.
16. 09. 2013 | 15:44

pan Tau napsal(a):

Jane's report: Téměř polovina rebelů bojujících v Sýrii jsou džihádisté a tvrdí islamisté.
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/middleeast/syria/10311007/Syria-nearly-half-rebel-fighters-are-jihadists-or-hardline-Islamists-says-IHS-Janes-report.html
16. 09. 2013 | 15:45

Honza napsal(a):

oprava: zabili... z důvodu...
16. 09. 2013 | 15:46

hovorka11 napsal(a):

Nebýt diplomacie Putina podpořenou obranou syrských vod před odpalovanými US raketami,tak vojenský zásah v Sýrii dávno proběhl a Obama by udělal maximum pro to, aby se objímal objímal se zástupci loutkové vlády převezené do Damašku z Londýna, za kterou by stála ALL-kaidá a všechny ty vražedné fanatické formace vybíjející jinověrce.
Stačí si přečíst co se děje v Líbyi, kde těžba ropy v dobrých momentech vystupuje na 10% z půvdních těžebních hodnot za vlády Kaddáfího a All-kaidovci vymáhají na západu vyšší platy za plundrování ropných zdrojů. To si USA, GB a Francie pomohli...
16. 09. 2013 | 16:10

veverka napsal(a):

Sýrie: Již téměř polovina povstalců náleží k džihádistům nebo tvrdým islamistům -

http://www.blisty.cz/art/70113.html

Téměř polovina povstaleckých bojovníků v Sýrii dnes náleží k džihádistickým nebo tvrdě islamistickým skupinám. Tvrdí to analýza renomované britské konzultantské společnosti IHS Jane's.
16. 09. 2013 | 16:12

Vít Kakraholt napsal(a):

Ani jsem ty výmysly a (s)myšlenkové konstrukce islámského apologeta Š.Sanaáha neměl sílu dočíst do konce.
Vidím jen jedno řešení do budoucna,že se ty země zbaví islámu,tak jako se německo zbavilo islámu. Ale to je běh na hóódně dlouhou trať.
Pro Evropu je důležité,aby v žádném případě nepřijímala uprchlíky" z těchto zemí, navíc můžou tzv.uprchlíci odejít do sousedních zemí, nebo rovnou do bohaté vybájené Saúdské Arábie, zůstanou tak v podstatě doma mezi svými souvěrci a dopřávat si krás islámu po kterém tak touží. Doufám,že džihádnici ať už z Ruska,Francie,Německa kteří přišli pomoci" svým souvěrům z tzv. osvobozeneckých,svobodných a kdovíjakých revolučních brigád řezat hlavy a srdce se už do Evropy nevrátí...
16. 09. 2013 | 16:15

Joe Ratata napsal(a):

Vždycky si říkám,jak to,že si všichni ti zapálení vykladači úmyslů božích nepřipouštějí,že se mohou mýlit a že je za to bůh potrestá.Sporné se mi zdá i šíření víry ohněm a mečem a vůbec všechna zvěrstva páchaná k větší slávě boží.
Bůh musí být nadšením bez sebe,když v jeho jménu někomu uříznou hlavu.
16. 09. 2013 | 16:17

Jiří napsal(a):

Šádí, vaše soukmenovce zlikviduje Egyptská armáda a "ošklivý" Izrael nebude muset hnou malíčkem.

http://m.eretz.cz/2013/09/aktualni-situace-egypte-gaze/
16. 09. 2013 | 16:22

hovorka11 napsal(a):

Zajímalo by mě, jak to vypadalo v Sýrie, kterou před nepovolenou agresí chránilo stanovisko OSN.
Ve skutečnosti 10 ruských lodí, které chránily obyvatelé Sýrie před bombardováním, protože Obama řekl, že pro USA nemá stanovisko a rezoluce OSN význam
(USA má vytírání rezolucemi OSN nacvičeno pro vyhánění obyvatel z okupovaných míst Izraelem):

Agrese skončila v okamžiku vypálení dvou balistických raket:

"Dobře informovaný diplomatický zdroj novinám As-Safir řekl, že „americká válka proti Sýrii začala a skončila ve chvíli, kdy byly tyto dvě balistické rakety odpáleny, a zůstaly pak jen nekonzistentní informace, kdy to Izrael popíral a Rusko potvrdilo, dokud nebylo nakonec vydáno Izraelem prohlášení, ve kterém uvedl, že rakety byly odpáleny v kontextu společného izraelsko-amerického cvičení a že spadly do moře, a že nesouvisely se syrskou krizí“.
Zdroj dále tomuto libanonskému deníku řekl, že „americké jednotky odpálily tyto dvě rakety ze základny NATO ve Španělsku a že byly okamžitě detekovány ruskými radary a konfrontovány ruskými obrannými systémy, takže jedna z nich vybuchla ve vzduchu a druhá se odchýlila nad moře“.
V tomto kontextu zdroj zdůraznil, že „prohlášení vydané ruským ministerstvem obrany, ve kterém bylo detekování dvou balistických raket odpálených na Střední východ zmíněno, záměrně vynechalo dvě věci: tou první bylo místo, ze kterého byly tyto dvě rakety odpáleny, a tou druhou bylo jejich sundání. Proč? Protože v tu chvíli byla zahájena přímá vojenská operace, šéf ruské tajné služby kontaktoval americkou rozvědku a informoval ji, že „zasažení Damašku bude znamenat zasažení Moskvy“, a že výraz „dvě sundané rakety“ jsme z prohlášení odstranili, abychom zachovali bilaterální vztahy a vyhnuli se eskalaci. Proto musíte okamžitě přehodnotit svoji politiku, přístup a záměry u syrské krize, neboť si musíte být jisti, že nemůžete eliminovat naši přítomnost ve Středomoří“.
„Tato neoznámená přímá konfrontace mezi Moskvou a Washingtonem zvýšila zmatenost Obamovy vlády a jistotu, že ruská strana je připravena jednat u Sýrie až do konce, a že USA nemají ze své slepé uličky jinou cestu ven, než prostřednictvím ruské iniciativy, která by Americe zachránila tvář…,“ dodal."

Zdroj přeložitelný GOOGLE CHROME:

http://www.assafir.com/Article.aspx?EditionId=2563&articleId=1134&ChannelId=61909&Author=%D8%AF%D8%A7%D9%88%D8%AF%20%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%84#.UjcSAY_0M5m
16. 09. 2013 | 16:28

Targus napsal(a):

To: Rudi Koutek

Mam tomu rozumet, ze ten Vas nekdo chtel ve vyse uvedenych zemich rozpoutat valku? Z jakeho duvodu?

Vy jste ale naiva. Vy jste ještě neslyšel o tom, jaký prímovní kšeft je válka?
Kilo velice kvalitního ocelového polotovaru stojí cca 40 Kč.
Čtyřkilová útočná puška AK-47, zvaná Kalašnikov stojí podle místa poptávky a koupěschopnosti obyvatelstva od šest do desíti tisíc. A když je zle, klidně dáte i dvacku, abyste měl čím vyprášit kožich smetákům, kteří vám jdou natrtkat ženu a vás zaživa přibít na vrata od stodoly.
Tomu říkám vejvar.
Dále faktická likvidace nadprodukce potravin, válčící území sežere všechny sračky, co tam dotáhnete, a to za dvoj až desetinásobek standardních cen kvalitních potravin, opět podle kupní síly v místě a čase. Hlad je svině, Rudínku.
Totéž platí o pohonných hmotách, v Chorvatsku se běžně prodávala nafta za dvojnásobnou cenu v místech s haprujícím zásobováním oproti Zagrebu.
A pak smetánka - válečná půjčka je nahrazena poválečnou, obnova infrastruktury, hezky bez soutěžení a výběrů, ber nebo nech ležet, dodávky cementu, stavební oceli, oken, střešní rytiny, to jsou mňamky, o jakých se vám ani nezdá.
16. 09. 2013 | 16:30

Targus napsal(a):

To: hovorka 11

Já si to myslel, že to tak nějak bylo, kdepak cvičení dvěma raketkami, chachá...
16. 09. 2013 | 16:34

Důchodce68r napsal(a):

Věci se dějí:
1) jak vidno zde (p.Shanaah díky) jednak v Sýrii,
2) jednak kolem Sýrie
http://www.zvedavec.org/komentare/2013/09/5659-agrese-skoncila-v-okamziku-vypaleni-dvou-balistickych-raket.htm
3) ale i daleko od Sýrie
http://www.zvedavec.org/komentare/2013/09/5658-cina-buduje-hedvabnou-stezku-sco.htm

(Tak jsme vůbec lidi, nebo zvěř? Ne, jinak. Zvěř je lepší.)
16. 09. 2013 | 16:36

Čochtan napsal(a):

Šádí Shanaáh, díky za potvrzení mého postoje v tomto konfliktu. Assád není demokrat, ale ve srovnání s jeho odpůrci je hotovej anděl. Všechno je relativní. I andělé v islámské zemi.
Syrie byla první křesťanskou zemí a islám je tam jen vetřelec, který se chová jako kuna v kurníku.
16. 09. 2013 | 16:37

pan Tau napsal(a):

veverka: pamatuji se ještě, jak se Kerry snažil přesvědčit váhající kongresmany, že v Sýrii v podstatě žádná al-Kajda není a že opozice se stává stále více a více umírněnou. Asi mu to nakukala ta poradkyně, která lhala o svém vzdělání.
16. 09. 2013 | 16:42

Jiří Čížek napsal(a):

Pane Šanaáhu - Vaše podomácku vyrobené analýzy jsou v naprostém rozporu s těmi nově zveřejněnými. Podle nich patří 75 procent tzv. rebelů k islamistům zahrnujícím jak muslimy z Al-Kaidy a další bojovníky tvrdých islamistů, tak "umírněné" bojovníky typu egyptských bratrů. Bylo by naivní si myslet, že by v případě vítězství islamistických bojovníků měli obyčejní obyvatelé Sýrie šanci na život v žitelné podobě.
16. 09. 2013 | 16:42

frojt napsal(a):

Možná se proti němu spiklo jeho vnitřní já?
16. 09. 2013 | 16:57

Pepa napsal(a):

V Sýrii bojují cizí žoldáci za žold arabských šejků, aby mohli zavést právo
šaría v celé oblasti.Po nabytí dostatečného množství nových nejmodernějších zbraňových systému, včetně ZHN-i chemických zautočí v jednom šiku na USA.Kde nejprve vyvolají chaos a občanskou válku.Arabové v USA nebudou sami bojovat, k nim se přidají
další národnostní skupiny (Latinoameričané,černoši a Asiati), kterých bude za krátkou dobu přes 60%.Obdobná situace se bude opakovat v západní Evropěš.
16. 09. 2013 | 17:02

Wenrar F. Chonka napsal(a):

Proč propagandista Shanaah nezmíní tamní křesťany (stále jich je celkem dost)! Páč je to propagandistický *****?
16. 09. 2013 | 17:15

Da.Rock napsal(a):

Ať si to machometáni vyřídí mezi sebou, co je nám do toho? Proč má západ pořád hasit požáry, které zažehli nějací fanatici s ručníky na hlavách a ještě k tomu daleko od nás? Pokud by to byl jasný souboj dobra a zla, nebo přinejhorším souboj západních hodnot a východního barbarství, pak dejme tomu. Ale tohle je čistě v jejich režii. Západním hodnotám se paradoxně blíží víc Asad, než smečky zdivočelých řezačů hlav, kteří jsou vůči němu v opozici.
Takže se do toho buďto nemíchejme, nebo pomozme Asádovi.
16. 09. 2013 | 17:20

Skogen napsal(a):

Příliš mne úkolujete, Rudi Koutku... Je vaším právem říct mi, že píšu nesmysly a nechť zalezu do kouta. A já tak učiním :)
16. 09. 2013 | 17:21

když umřel kimčolkil, grebeníček se smál napsal(a):

ten závěr je hodně ujetej...prý některým zemím ( rozuměj izraeli) občanská válka v syrii vyhovuje. izrael se války v syrii děsí, především toho, že se syrské zbraně přesunou do rukou teroristů z hisbasláhu. komu ta válka vyhovuje??? myslím, že nikomu, ale většině lidí je lhostejná. že se muslimové navzájem vraždí jako zvěř, to je smutný, ale je to jejich zodpovědnost. od začátku konfliktu se do té války začaly okažtitě míchat irán, hizbaláh a rusáci, kteří se klepou o svoji základnu. že se do toho američanum nechce?? lze se tomu divit?
16. 09. 2013 | 17:28

alláh juhanni ukum napsal(a):

Atawaqqa šaj sajjí
hlavičky si řezají
mám takové tušení
že se tam nic nezmění

vysvětli nám hlavo bystrá
kdo je hasan a kdo ne
a proč volit zelené?

kdo je karím a kdo damír
proč bojovat pořád za mír
když to chtějí, ať to mají
krkčíčky si podřezají

je to prý boj za demošku
tvrdil včera jeden šána
achmaq achdar, Allah ví
ale ten nic nepoví

srdce teplé, to je gusto
ostrý kinžál
v hlavě pusto.....
až se vrátí
bude psina
sajtár čili rakovina

Alláhu akbar a džihádu nazdar!
16. 09. 2013 | 17:30

Targus napsal(a):

To: Skogen

Rudínek se zatím neozývá, asi počítá procentuální výnosnost výroby útočných pušek typu Avtamát Kalašníkava.
:-)))

Rudínku, klid. I na licencovaných amíckých M16 se dá trhnout docela dost.
16. 09. 2013 | 17:39

hovorka11 napsal(a):

Targus:

Pro to odpálení balistických raket ze Španělska hovoří i logika.
Ruské lodě udělali obrannou zeď ve vodách Sýrie. Bez povolení k útoku radou OSN by byla USA agresorem. Pokud by vznikla válka, tak by za ni mohlo jasně USA, protože by jednalo proti OSN- to už by bylo silné kafe. Navíc ruské lodě měli protilodní manévrovatelné 2,5 M rychlé střely Yakhont a protiraketové systámy S400 na lodích
Amici vědí, že časem se proflákne pravda o chemických útocích rebely díky vyšetřování OSN a odsouzení pašujících rebelů v Turecku.
Potřebovali teky zasáhnout dříve, než připluje k Syrským břehům velitelská loď Moskva, která tam připlula zřejmě včera a má nejvýkonnější radarový systém.
Teď budou amici chrllit zbraně "rebelům" (All-kaidě).
Zřejmě proto pluje další ruská výsadková loď s materiálem k syrským břehům.
Rusáci nemají na vybranou, buď ubrání Sýrii proti All kaidě, nebo budou další na řadě.
O co jde výborně informuje tento odkaz:

http://news.e-republika.cz/article2079-Fakta-o-Syrii-IX-aneb-Byti-a-nebyti-dolaru
16. 09. 2013 | 17:39

Targus napsal(a):

Zdravím všechny řepy v okolí...
:-)
16. 09. 2013 | 17:41

Petr Popíšil napsal(a):

http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/313473-polovina-syrskych-rebelu-jsou-dzihadiste-a-islamsti-radikalove.html
Zelené expertidlo se opět projevilo. Nejdřív plácal o minimu džihádistů, teď o menšině a možná za pár měsíců se přiblíží trochu realitě. Ostatně s podobnými počty má dlouhodobou tradici, kdy jako správný multikulti islamofil hlásá propagandu o milionech bezproblémových muslimech a pár radikálech v Evropě. Přitom salafismem je infikována každá druhá mešita ne-li více. V ČR dokonce 100%, kdy jak v Praze, tak v Brně, působí a káže ksindl vycepovaný v Saudské Arábii.
16. 09. 2013 | 17:46

Admirál napsal(a):

Kdo bojuje proti Asadovi?

V první řadě tajné služby některých zemí. Rozdmychali konflikt (známé schéma, použité mnohokrát předtím, v mnohonárodnostním a mnohakonfesním státě, jako je Sýrie, to nemohlo nevyjít), vyzbrojili loupežníky a ze všech koutů světa bestie a poslali je bojovat za demokracii, pravdu a lásku.

Pak následoval osvědčená vstup hasiče - žháře.

Volalo se hlasitě

"Hoří a ty oběti"
S tím se něco musí udělat, nejlépe humanitárně bombardovat.

A důvod se najde. Jako ho našel Hitler v Gliwicíh, tak se uskutečnil chemický útok v Damašku.

Kdo ho provedl, je vedlejší. Bude se bombardovat a my víme koho. Všechna svobodná,demokratická, nezávislá, vyvážená, masmédia to pěla sborem.

Nevadí, že zpíváme falešně, text je odporuje logice, ale je nás slyšet.

Není liž pravda, pane SHANAÁH?

Ale něco se zadrhlo. A to je zatraceně dobře.
16. 09. 2013 | 17:50

hovorka11 napsal(a):

"když umřel kimčolkil, grebeníček se smál"

Izrael má zájem na vítězství rebelů a vyjímečně i All- kaidy v Sýrii.
Získal by tím natrvalo Golanské výšiny kde už prodává licenci americkým firmám na těžbu ropy, ačkoliv je to území Sýrie:

Informace od izraelského zdroje:

http://eretz.cz/2013/02/izrael-povolil-tezbu-ropy-golanskych-vysinach/

‍‍22.2.2013
Izraelské ministerstvo energetiky a vodních zdrojů včera dalo zelenou těžbě ropy na Golanských výšinách. Licence na těžbu černého zlata byla schválena americko-izraelské energetické společnosti Genie Energy Ltd., v jejímž čele stojí bývalý izraelský ministr Effie Eitam. Informuje ekonomický portál Globes.

Mezi podílníky jsou mediální magnát Rupert Murdoch, lord Jacob Rothschild a Howard Jonas. Jako poradce projektu působí bývalý viceprezident USA Dick Cheney.
----------------------------------

To loupení, okrádání a drzost rotsichlovské válečné skupiny je "demokraticky neomezená".
Až tam vyhrají islamisté, tak Izrael pod hesly boje proti "terorismu" uloupí kousek někde jinde a zase jim to budeme žrát...
16. 09. 2013 | 17:51

Targus napsal(a):

To: hovorka

Hmm, myslel jsem, že to odpálili z některé ze svých válečných lodí, mají jich tam taky dost. A počítal jsem, že jim to sundali Syřani přes ruské radarové systémy, přeci jen sundat Amíkům dvě rakety naráz, to je docela velká drzost, to musel mít Putin otlak na uchu od mobilu jako prase. A na Syřanech by to jaksi shořelo, že ano, vydrželi by tak dva tři dny, pak už by jim to padalo na hlavu tuplovaně.
No, přiznám se, že nemám páru o tom, kolik čeho kdo má a s jakou účinností.
Každopádně jsem zděšen bohorovností Evropy, a to jak politiků, tak i normálních lidí. Ti si vůbec neumějí představit, že by se třeba taky mohlo stát totéž za dvacet třicet let tady.
16. 09. 2013 | 17:53

Karel martel napsal(a):

TO je zase snůška lží a hovadin. Koneckonů co čekat, je to jako kdyby IIww měl komentovat Goebles.
16. 09. 2013 | 18:07

když umřel kimčolkil, grebeníček se smál napsal(a):

hovorka,
izrael má golanské vyšiny i bez vítězství rebelů. jak vas napadlo, že globální džihádisti, kteří by nejradši izrael vymazali z mapy světa, mu budou dávat golanské výšiny. ????? bud ste se praštil do hlavy, nebo vám přeskočilo ze čtení halo novin. obama by neměl opakovat tu samou chybu, kterou dělali američani v afganistánu, když podporovali mudžahediny. mezi blázny je nejlepší se nemíchat. šíření demokracie v islámských zemích je blud. je to kontraproduktivní. američani by měli zničit iránský jaderný zařízení a jinak se mezi ty šilence neplest. USA míří k energetický soběstačnosti. v budoucnosti budou mezi muslimama dělat pořádek čínani, kteří budou vozit ropu z perskýho zálivu.
16. 09. 2013 | 18:09

hovorka11 napsal(a):

Targus:

Ten radarový systém lodě Moskva má schopnost sledovat oblasti i v Turecku. Fokticky vše, co je odpáleno okolo Sýrie.
Pokud by je amici odpálili ze svých lodí, tak Damašek má více jak hodinu na jejich zlikvidování. Celou dobu by byla upřesňována jejich dráha a využíváno systému Pancir (rychlopalné kulomety kombinované s raketami- vše velmi rychle naváděno radarem s dosahem přes 30 km,
Americké rakety s plochou drahou letu jsou podzvukové a tím zasažitelné docela snadno pro vyspělou obramu. Jsou fakticky zastaralé pomalostí
16. 09. 2013 | 18:15

Rudi Koutek napsal(a):

Targus napsal(a):
"To: Skogen

Rudínek se zatím neozývá, asi počítá procentuální výnosnost výroby útočných pušek typu Avtamát Kalašníkava.
:-)))

Rudínku, klid. I na licencovaných amíckých M16 se dá trhnout docela dost.
16. 09. 2013 | 17:39"

Targusiku je mi lito, ale nesedim cele dny u pocitace. Nic nepocitam. Kdyz to skogen nebyl schopen vysvetlit, tak mi to vysvetlete vy.

Kdo chtel podle Vas prelit do sousednich zemi jugoslavsky konflikt?

To chtel nekdo valku v Italii, Rakousku, Madarsku, Rumunsku, Bulharsku, Recku a Albanii? Kdo tam mel s kym bojovat?
Italove proti komu? Tirolskym nacionalistum, Rekum na jihu nebo proti Sardum? Slovincum, Chorvatum? Proc?
Rakousko proti Slovincum, Chorvatum nebo Madarum? Proc?
Atd.

Proc skoncil konflikt ve Slovinsku po par dnech? Vzdyt ta valka tak vynasi penize a ti tajuplni ONI mohli prodat vice zbrani?
Proc ti tajuplni ONI nevyzbrojili vojvodinske Madary? Proc vojvodinsti Madari nebojovali proti Srbum? Tolik zbrani se mohlo prodat.
Proc ti tajuplni ONI nevyvolali italsko-slovinsko/chorvatsky konflikt?
Proc ti tajuplni ONI nepodporovali Bulhary pri jejich narocich na Makedonii?
Proc nedoslo v Rumunsku k valce mezi Rumuny a Madary?
Kdyz to bylo tak jednoduche. Vyvolat konflikt a prodavat obema stranam zbrane.

OPRAVDU SI MYSLITE, ZA TO K CEMU DOSLO V JUGOSLAVII BYLO JENOM PROTO, ABY SE PRODAVALY ZBRANE A POTOM SE INVESTOVALY PENIZE DO ZNOVUBUDOVANI VSEHO?
Pokud ano, proc (pokud nepocitame Kosovo a tzv. Makedonii), nedoslo k valkam v soudednich zemich, preneseni valky neni preco nic tezkeho. Proc nedoslo v Evrope k jinym valkam, nedoresenych konfliktu ma Evropa docela hodne, proc se nikde krome byvale Jugoslavie nebojovalo?
Kdyz ti ONI chcou prece prodavat sve zbrane a vydelavat miliardy.
16. 09. 2013 | 18:36

ta hra s kostrami má jméno saratán napsal(a):

Rudý Hovorka ze ZáGolan u Kladna to vysvětlil.

Celý svět se klepe před ruskou letadlovou lodí Maskva a rakety přiletěly ze stadionu Realu Madríd, odpálil je agent Bale.
:-)
Ach jo.

Vypatlanci všech zemí spojte se proti USraeli.
Hurá na Rot Sichlovce

U Dimašku se bojuje za al-Quds.
Když by to bradatý džihádista obrátíl a z Daráa to vzal přes Golany na pejzatý bude najednou našinec
:-)
-------------------------------------------
Že Šáno,Hesová, hovorko, veverko a tobolko?(!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
-------------------------------------------
O to tady jde především.

Není tady očař specialista?
Jeden má zelený zákal, druhý rudý.
Ostatní by měli přemýšlet tou zbytečnou koulí na krku, co se stane, až rozrajcovaný bradatý chlapík z Tunisu, tahríru nebo Halábu se vrátí domů. do belgie, GB, Německa....etc.
klidně uvažujte politicky nekorektně,když na někoho praskne, že sloužil v legii, jde za katr.
16. 09. 2013 | 18:48

Inu našinec je našinec napsal(a):

Radarový systém MOCKBA Vás vídí.....soudzi.
A vzápětí sde hovorka rozčílí nad NSA
Není sladkej?
:-)
Jinak mudrcové, ze zemí konfliktu nelze z Ruzyně vracet. Naštěstí mají rozumného místního šajcha, má i internetové stránky v podstatě mírumilovný chlapík.
Zato minulý týden dorazil celý kamion Libyjců, narvaných jako sardinky. Znají to tady byli kdysi ve Vodochodech a te´d jim jdou-Šánovi demokraté po krku.

Inu boj za demokracii....tvrdí tady tři roky.
Jak najednou v tichosti otošil
16. 09. 2013 | 18:57

Skogen napsal(a):

to Targus,

Rudi tlumí vášně, to je svým způsobem záslužná činnost, stačí prý, když si pustíme do kalhot, až přijde pravý čas ;)
16. 09. 2013 | 18:58

Rudi Koutek napsal(a):

Targus
Uplne jsem zapomel na jinou evropskou valku. V Moldavii. Moldavci(Rumuni) proti Slovanum(Rusum, Ukrajincum). Vlastne obracene. To urcite taky vyvolali ti, kteri vyvolali valku v byvale Jugoslavii.
Kseft na de vse. Ale nejak jim to tam hned utichlo. Asi je treba podporit Moldavii zbranemi, aby ziskali na zpatek sve uzemi? Proc to ONI neudelaji, dalsi valka, dalsi kseft.
16. 09. 2013 | 18:58

ex-nemo napsal(a):

Hovorka 11
Potvrzujete můj názor, že celé ty Amerikou a Izraelem vyvolané války v muslimské oblasti nejsou zaměřeny proti muslimům, nýbrž jejich konečným cílem je Evropa.
Poučné v tom směru je i plácání propagandistické skupiny Yosif k.
16. 09. 2013 | 19:00

Ing. N. napsal(a):

Zajímavá informace na http://www.zvedavec.org/komentare/2013/09/5659-agrese-skoncila-v-okamziku-vypaleni-dvou-balistickych-raket.htm
16. 09. 2013 | 19:10

hovorka11 napsal(a):

Když vám vadí název lodi, tak ji přejmenujte.
Jste trapní, co jw na tom pojmenovat loď podle města ?
Určitě je to lepší, než je pojmenovat podle válečných zločinců.
Na fakta se samozřejmě nezmůžete, jen na primitivní štvaní pro zatemněné mozky.

amici mají letadlové lodi: New York
Ronald Reagan
George H. W. Bush
J. F. Kennedy
George Washington
Theodore Roosevelt
Celkem jich mají 11. Rusko jen 1 a ještě k tomu v docích na údržbě, přesto Obama u Sýrie udělal bobek i s válečnými spojanci.
16. 09. 2013 | 19:19

Skogen napsal(a):

Víte, Rudi,

těch neuralgických bodů má Evropa mnoho. Drží to pohromadě jen díky důslednému dodržování diplomacie a mezinárodních závazků, přičemž jakýkoliv nacionalismus a separatismus se tlumí hned v zárodku. Dokonce i taková IRA, ETA, RB (Rudé brigády, ne Rada bezpečnosti) a další celkem rychle pochopily, že dnes se hraje na vyšším levelu.

Poblíž nás si dokážu představit konflikt mezi Maďary a Slováky, nejprve samozřejmě lokální, klidně na základě provokace, kdy je jménem jedné strany učiněno fiktivní příkoří straně druhé, druhá strana pomyslnou odplatou učiní reálné příkoří straně první, první vrací reálnou odplatou - a už se to veze. Je to opravdu velmi jednoduché. Kdybyste ze sebe nedělal zabedněnce, uvědomil byste si, co se děje na Blízkém východě a v Severní Africe.

Ale v Jugoslávii nebyl spouštěčem otevřený spor mezi Srby, Slovinci a Chorvaty. Tam to začalo Albánci, kteří jsou podobnou výspou kulturního střetu, jako bývali Maurové ve středověkém Španělsku. Za notného přilévání oleje do ohně PROVOKACEMI ze západu, jak mediálními, tak faktickými. A pár stovek žoldáků v cizích uniformách neuralgickými body zatřást opravdu dokáží, Evropu nevyjímaje. Nejsme nijak odolnější, díky tomu, jak spoléháme na dobrou vůli k vzájemné dohodě, jsme spíše dost zranitelní.
16. 09. 2013 | 19:22

jozef napsal(a):

Autor dobrovolne vygumoval zo Syrie spoluvladnucich syrskych krestanov,
alebo je na vine jednotny severoatlanticky medialny cip?

Su autorovi genocidou ohrozeni krestania v Syrii fuk,presne tak,ako celej usraelskej politicko-medialnej satanskej elite?
Z poslednych,brutalne manipulativnych clankov autora mam taky dojem,ze ano.

"Vsetci proti diktatorovi Asadovi" - no hnus,standardny,kazdodenny hnusny,krvavy masmedialny hnus!
16. 09. 2013 | 19:25

Targus napsal(a):

To: Rudi Koutek

Rudínku, odpověď na vaše dotazy přesahuje rámec možností této diskuze a mimo to je vše dohledatelné na netu.
Takže jen v heslech.
Zkuste pohledat hesla ropovod, Nabucco, Vlora,Azerbajdžán, atd.
Do toho tady máme regionální velmoc, kterou SFRJ nepochybně byla. Když Tito natáhl bačkory, počalo se zadělávat na její rozpad. Důvod a cíl? Tentýž, který vedl k rozpadu socprc. soustavy s cílem ji nejdříve hospodářsky rozvrátit - u většiny států to nedalo moc práce - a pak vše skoupit, vnutit půjčky a podvázat případný nežádoucí hospodářský růst přijetím diskriminačních podmínek ke vstoupení do EU. Účel? Umenšení konkurence, odbytiště pro vlastní produkci a odklad krize z nadprodukce asi tak o patnáct, dvacet let, přenos ekonomicky nezajímavé, avšak důležité produkce (levné subdodávky do drahých ekonomických celků).
Jenže ten všivák Miloševič se začal škubat a hrabat jen pod sebe, tomu bylo třeba učinit přítrž. Scénář rozpadu SFRJ jsem četl v knižním vydání již v r. 86,anglicky píšící autor byl pasován na naprostého blázna.

Proč se válčilo ve Slovinsku jen týden?
Opět vše vygůglíte. Slovinci to provedli profesionálně a s chladným kalkulem, pochopitelně s předem vyjednanou podporou západu (okamžité uznání), atd.
Chorvatsko - nacionalista Tudžman nechtěl nezávislost, chtěl se stát otcem nového, silného Chorvatska, proto usiloval od samého počátku o etnicky homogenní stát, což se mu podařilo. Proto se vyškrtnuli z nové ústavy jako obyvatelé Chorvatska, proto Tudžman ustavil Národní gardu, vyzbrojil ji a vycvičil, a pak ty chlapáky pustil do civilu i se zbraněmi.
16. 09. 2013 | 19:26

Rudi Koutek napsal(a):

Hovorka 11 napsal:
"To loupení, okrádání a drzost rotsichlovské válečné skupiny je "demokraticky neomezená".
Až tam vyhrají islamisté, tak Izrael pod hesly boje proti "terorismu" uloupí kousek někde jinde a zase jim to budeme žrát...
16. 09. 2013 | 17:51"

Kdyz Vam tak vadi uloupene Golany a tzv. Palestina, vadi Vam taky napr.:
Rusy uloupena Karelie, Vychodni Prusko
Polaky uloupene Vychodni Prusko, Slezsko, Pomoransko,
Italy uloupene Jizni Tyrolsko
Turky uloupeny Severni Kypr
atd., atd.?
16. 09. 2013 | 19:29

ex-nemo napsal(a):

Targus
Jeden můj známý, velmi informovaný a moudrý člověk, mimo jiné vnuk našeho známého spisovatele chrakterizoval obecně důvod agrese proti Jugoslávii a organizování jejího rozpdu :
Peníze tam nešly správným směrem, do rukou bankovní oligarchie, nýbrž zůstaly v rukou národa. Proto bylo třeba ten stát zlikvidovat.
Ještě jedna zajímavost. Zahájením rozpadu jak známo bylo uznání Slovinska Genscherem. Genscher ovšem je považován za prokázaného agenta KGB (s krycím jménem Kobra).
Závěr nechť si z toho udělá každý sám.
16. 09. 2013 | 19:36

Targus napsal(a):

pokračování Rudínkovi

Dál jste tu zamíchal Moldávii. Ta jako suverénní stát v rámci SNS oznámila vystoupení z tohoto nefunkčního útvaru, čímž nasrala spoustu Ukrajinců a Rusů v Podněstří (a taky Rumuny, protože Besarábii jim sebrali Rusáci a onu si na ni dělali zuby), protože ochrana jejich práv byla stejná, jako v Tudžmanově Chorvatsku, to jest žádná. A máme tu Podněsterskou republiku, kde drží na uzdě obě strany ruský kontingent.
Btw. opravdu si myslíte, že by dnes byla Moldávie samostatná, kdyby ji nechránila ruská vojska? Rumuni to překousávali hodně špatně a potyčky na této hranici byly na denním pořádku. Jediná výhoda - v blízkosti Moldávie se prozatím neví o ropě, jinak by to skončilo hodně blbě.
Co se týká jiných konfliktů, zkuste třeba něco málo o Baskicku, a Severním Irsku, ale ne wikinu, hledejte alternativní zdroje a zapojte mozek.
16. 09. 2013 | 19:37

Rudi Koutek napsal(a):

Targus, Skogen
Mam tomu rozumet, ze za vsim stoji zli kapitalisti z USA a Nemecka?
Samozrejme nesmim taky zapomenout na celosvetovou zidovskou loby, ktera defacto vsechno a vsechny ovlada. Muzou za to Zide?
Milosevic a Srbove jsou nebohe obeti?
Je to to cemu verite?
16. 09. 2013 | 19:40

Targus napsal(a):

To: ex-nemo

Úlohu Říše v řízeném rozpadu jugošky najdete dokonce i ve wikině, a to už je co říct.
:-)))
S penízky bych si dovolil maličko nesouhlasit, trvám na tvrzení, že Miloševič a jeho svita se nechtěli dělit, resp. sbírat jen drobty z bohatě prostřeného stolu.
Ale to je na dlouhou a asi neplodnou diskuzi.
:-)))
16. 09. 2013 | 19:41

hovorka11 napsal(a):

ex-nemo:
vypadá to zdánlivě neskutečně, ale je to tak. Evropa je skutečný vazal USA a Izraele.
Je to odhalitelné a těch důkazů je bezpočet, když se o ně budete zajímat. Jsou obsaženy i ve struktuře obsazovaných míst ve veřejnoprávních médiích a řídících strukturách humanitárních organizací i v jejich příjmech (mimo krycí příjmy od podváděných obyvytel).
Dříve jsem byl přesvědčen, že měna EUR bude soupeř dolaru. Dnes vidím, že právě EU dává přednost nadvládě dolaru a zříká se obchodu v měně EUR tam, kde USA rozhodne, že jej zakáže. Pak EU tyto státy ještě na rozkaz USA embarguje. Jde to právě proto, že USA nemá zájem na sjednocení evropských států i když tvrdí opak. Státy EU tak zůstávají pod obrovským tlakem finanční lobby a vazalství se prohlubuje přes MMF a ECB (viz Řecko, které nesmí zkrachovat, protože banky z Německa a Francie by přišli o zisky z otrokářského přístupu těžení majetku Řecka. Proto mu MMF půjčuje na vysoký úvěr, aniž by se peníze dostali k lidem. Vlastně ještě zvyšují zadlužení obyvatel přes bankovní sektor, který vydělá na tom, že místo krachu sebe sama udělá z řeků nevolníky - domáhají se tak splácení vnucené lichvy. Tady se jen dočítáme o "rozhazovačnosti" řeků a přitom mají zakázáno !!! zkrachovat). Proto i Nečas sliboval hájení zájmů Izraele a USA za každé situace. Tím nám zachoval vysoké hodnocení amerických ratingovek.
Jsem zvědav, až vyhraje volby tzv. "levice", jestli nás potrestají.
16. 09. 2013 | 19:49

Rudi Koutek napsal(a):

Targus
Vy si opravdu myslite, ze ruske vojsko chrani Moldavii pred rumunskou agresi? Mam tomu rozumet, ze Rusove, kteri jsou na hranici mezi Moldavii a Podnestrim(samozrejme na strane odstepenych Slovanu), by pri napadeni Moldavie Rumuskem valcili na strane Moldavanu proti Rumunum? Opravdu?
Co se tyka Basku, tak ti maji samozrejme pravo na vlastni stat stejne jako Katalanci anebo Galicijci.
Severni Irsko by melo patrit Irsku(problemem jsou vetsinovi "Britove").
Ale to mi snad nechcete tvrdit, ze tam byla opravdova valka.
16. 09. 2013 | 19:54

jozef napsal(a):

"Machiavelli je proti tymto Ghandi"!!

Prosim toto pise v sobotnajsich Sme Timothy Garton Ash,aspon jeden masmedialny autor,v ktorom zaznel naznak cloveciny.Mozno strachu?

"niektore z najmrazivejsich analyz,ktore som v poslednych tyzdnoch cital,hovoria,ze pre Izrael je najmenej zlym scenarom,ked...budu pokracovat v boji do vycerpania.
"Nas najlepsi scenar je,ked budu nadalej zamestnavat vzajomnym bojom..." povedal izraelsky spravodajsky dostojnik pre portal buzzfeed.com
"Nechajte ich oboch vykrvacat, - take je tu strategicke uvazovanie,povedal Alon Pinkas,byvaly izraelsky generalny konzul v New Yorku.Machiavelli je proti tomu Ghandi...

Do obcianskej vojny stvana protialawitska a protikrastanska opozicia uz vyse roka sabotuje mierove rokovania,pretoze sa dostala do defenzivy /autor zavadza!/.Aby masaker mohol pokracovat objednali si Saudi a Netanjahu americke bombardovanie...

Vykrvacat moze /bez pouzitia zbrani hromadneho nicenia/ len cast armad,ti,co ostanu,tak,ako v Iraku a inde,budu ovela viac bojaschopni,nez pred vojnou.
A pripravenejsi na novu vojnu s Izraelom aj s krestanmi.
16. 09. 2013 | 20:00

Skogen napsal(a):

Rudi Koutek,

dějiny přece píší vítězové, konkrétnosti vyplývají ze situací. Obecně se každý snaží maximalizovat své perspektivy.

Studená válka byla fiktivní válkou, ale reálným soupeřením, fyzicky ke konfrontacím docházelo v třetích zemích, povětšinou některou stranou zprostředkovaně. Po zániku východního bloku jsme se stali politicky svobodnými, ale vlastně bez alternativy, hospodářsky pak kořistí. Dnes je zisk z ČR (rozdíl mezi produktivitou práce, cenou práce a cenovou hladinou v poměru vlastníků kapitálu tuzemských a zahraničních) vyvážen ven a profitují na něm jiní, my pouze sbíráme drobečky. Prohráli jsme válku a dnes už je znát, že více než sami Rusové.

Efekt pro samotné USA jednoduše uvidíte na grafu růstu zadlužování USA, který v devadesátých letech značně ubral na strmosti, což koresponduje s obdobím, kdy jsme odprodávali kapitál, přestávali konkurovat a zadlužovali se jako lukrativní (do té doby nezadlužené) odbytiště.

USA jsou dnes v poměrně ožehavé situaci. Východní Evropa je nasycena, dálný východ si poradí sám, Afrika krom zdrojů nemá potenciál a zbytek nestojí za řeč. Ve zkratce stačí vzít v potaz reálnou hodnotu dolaru a fakt, že jeho nominální hodnota je značnou měrou určována politickými aspekty. Tedy schopností dojít si pro zdroje a měnit politickou mapu světa. V jiných dobách a jiných místech to byly jiné národy a země, a v budoucnu opět budou.
16. 09. 2013 | 20:02

hovorka11 napsal(a):

Rudi Koutek:
Pokud vím, tak se snaží vyvolat válku proti Íránu Izrael, Sýrii taky chce bombardovat.
Židovská lobby AIPACu je nejsilnější lobby v USA- tím vylučuje demokratické zastupování obyvatel USA v daných zájmových oblastech Izraele.

"Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti (anglicky: American Israel Public Affairs Committee; odtud zkratka AIPAC) je americká zájmová skupina, která v Bílém domě a Kongresu Spojených států amerických lobuje za silnou americkou podporu Izraele. Je považován za nejmocnější a nejvlivnější lobbistickou skupinu ve Washingtonu. AIPAC se sám označuje jako „Americká proizraelská lobby“. Jedná se o neziskovou organizaci s velkým množstvím členů, mezi jejíž členy patří členové Demokratické strany, Republikánské strany i nezávislých. AIPAC je financován prostřednictvím příspěvků a darů jeho členů."

Zdroj:

http://cs.wikipedia.org/wiki/AIPAC

Za peníze si bere na paškál kongresmeny, kteří nejdou s válkou a snaží se je přeškolit neustálým otravováním, školením v Izraeli atd., atd. Věřím, že se dá říci, že je to mozkový implantát americké vlády.
16. 09. 2013 | 20:03

Jakelin de Mailly napsal(a):

"Kdo bojuje proti Asadovi ?"

Shannáh svou stupidní vytrvalou proislámskou propagandou.
16. 09. 2013 | 20:06

Jakelin de Mailly napsal(a):

Placený z Kataru nebo SA.
16. 09. 2013 | 20:07

Jakelin de Mailly napsal(a):

Čochtan

První zemí, která přijala křesťanství, byla Arménie.
16. 09. 2013 | 20:18

Jakelin de Mailly napsal(a):

"pragmatičtí islámisté"

:-))))))))))))))))))))))))

S+H
16. 09. 2013 | 20:19

Sláma napsal(a):

Autor blogu se patrně mýlí, neboť dnes jsou na všech serverech články o tom, že nejméně polovina rebelů jsou radikální islamisté.
Už před cca 20 let upozorňovali někteří komentátoři na to, že existuje společných plán státu Izraele a některých vlivových skupin v USA (jaké to jsou nemohu napsat, protože by mi Stejskal smazal celý příspěvek) na likvidaci režimů v Iráku, Libyi a Sýrii v zájmu vzniku Velkého Izraele, tedy v zájmu anexe okupovaných území Izraelem. Ve dvou částech již k tomu došlo - Izrael anektovat okupované Golanské výšiny a Jeruzalém.
Je zřejmé, že stát Izrael ještě stále dává přednost radikálním islamistickým hnutím před sekulárními režimy. Je to v celku logické, i když patrně poněkud krátkozraké.
16. 09. 2013 | 20:24

jozef napsal(a):

To Jakelin de Mailly

Zial,platene,alebo skrze cipy cez pocitac riadene su aj tisicky severoatlantickych redakcii.Televiznych,rozhlasovych,printovych.

Sucasny satansky /arcimachiavllisticky/,orwellovsky NWO,fungujuci ako aliancia Wall Streetu /jeho agenturnej siete sieti/a stupencov sarije,konci porazkou greckorimskej civilizacie a posilnenim radikalneho expanzivneho islamu.
16. 09. 2013 | 20:28

Baťa napsal(a):

Kdo bojuje proti Assadovi?

Chcete to opravdu vědět?
Tak přemluvte zelenou Issovou, původem ze Sýrie, ať natočí
spot Přemluv svou muslimskou bábu a svého šariátského dědu a dejte to do syrské televize.

Úspěch zaručen.
16. 09. 2013 | 20:31

lugis napsal(a):

Pochopil jsem to dobře že mydlí muslim muslima? Pak je vše v pořádku ne? Jindy to bude naopak,tak jak to umí jen tihle chlapíci.A příště pokud nebude fotka sestřenice z Free Palestajn budu fakt zklamanej.
16. 09. 2013 | 20:48

Jáchym napsal(a):

Sýrie: Již téměř polovina povstalců náleží k džihádistům nebo tvrdým islamistům

Téměř polovina povstaleckých bojovníků v Sýrii dnes náleží k džihádistickým nebo tvrdě islamistickým skupinám. Tvrdí to analýza renomované britské konzultantské společnosti IHS Jane's.
Opoziční skupiny bojující proti režimu Bašára Asada mají v současnosti asi 100 000 mužů, ale i po více jak dvou letech bojů jsou fragmentovány na zhruba 1000 tlup (bands). Nová studie IHS Jane's tvrdí, že asi 10 000 z nich patří mezi džihádisty (zahrnující i zahraniční bojovníky) bojující pro skupiny napojené na al-Kajdu. Dalších 30 - 35 000 se počítá k islamistům, kteří do značné míry sdílejí názory džihádistů, ale ne jejich mezinárodní plány. Dále je tu ještě nejméně 30 000 umírněných, kteří také patří ke skupinám islámského charakteru.

To znamená, že pouze malá menšina povstalců se skutečně počítá k sekulárním nebo čistě nacionalistickým uskupením.

Analýza, která bude vcelku publikována během tohoto týdne, souhlasí s odhady západních diplomatů, podle nichž méně než třetina opozičních sil je pro Británii "stravitelná", zatímco američtí vyslanci jsou ještě skeptičtější.

Celý článek:
http://blisty.cz/art/70113.html
(Uveden i odkaz na zdroj v angličtině)
16. 09. 2013 | 20:52

šašek z Jihlavy napsal(a):

Da.Rock napsal(a):
Ať si to machometáni vyřídí mezi sebou, co je nám do toho? Proč má západ pořád hasit požáry, které zažehli nějací fanatici s ručníky na hlavách a ještě k tomu daleko od nás? Pokud by to byl jasný souboj dobra a zla, nebo přinejhorším souboj západních hodnot a východního barbarství, pak dejme tomu. Ale tohle je čistě v jejich režii. Západním hodnotám se paradoxně blíží víc Asad, než smečky zdivočelých řezačů hlav, kteří jsou vůči němu v opozici.
Takže se do toho buďto nemíchejme, nebo pomozme Asádovi.
16. 09. 2013 | 17:20
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
S tímto stanoviskem bych se mohl ztotožnit.
Stálo mne to velké sebezapření dočíst blog i diskusi až do konce a jsem z toho paf. Tady si snad dali pod různými nicky dostaveníčko zaměstnanci ZAMINI a příslušníci všech možných tajných služeb. Zatímco se zde přou o Syrském konfliktu a jeho důvodech a možných důsledcích, doma se schyluje k vnitropolitickému patu, který nám může zošklivit život na několik příštích let. Ale ješitnost našich vždy dobře informovaných diskutérů nezastaví snad ani návštěva mimozemšťanů nebo dopad asteroidu. Jen když mohou předvádět své zahraničně-politické úvahy.
Nakonec se zjistí, že všechno bylo jinak.
16. 09. 2013 | 20:56

jozef napsal(a):

to lugis

Pochopil ste to tak,ako chcu media.Ako chce Jednotny severoatlanticky masmedialny front Stryka Sama.

Realita je dnes skor taka,ze na jednej strane stoja krestania a najma francuzmi davnejsie vojensky vycviceni,krestanom blizki alawiti a na druhej strane obcianskej vojny stoja najma stupenci sarie a "demokratickym Zapadom" do vojny hnani a vyzbrojovani nepriatelia krestanov,alawitov a umiernenych islamistov...

Vsetci su do vojnovych masakier hnan preto,lebo Izraelcania si praju,aby vsetci vykrvacali a severoatlanticki spojenci vyznavajuci radikalny islam chcu v Syrii vladnut...
16. 09. 2013 | 21:04

Luba napsal(a):

Nejvíc mě zaujaly gastronomické postřehy pana Šádího ...

Abú Sakkar zjevně není vegetarián. Jak by se asi zatvářil Prorok Muhammad, že jeden z jeho svatých bojovníků žere maso svého souvěrce bez předchozí tepelné úpravy.

Muhammad jasně přikázal, že jeho stoupenci nesmí žrát vepřové - zajisté proto, že v pouštním podnebí nejrychleji podléhá zkáze.

Co to je za džihádisty, když nedodržují základní stravovací a hygienická pravidla?!

P.S.: Povolil Prorok lidojedství? A s omáčkou neb bez omáčky?
16. 09. 2013 | 21:06

Jáchym napsal(a):

Šašek z Jihlavy:
Vyplatí se mrknout na blogy Spencerové do Literárek.
Ta ženská(?) monitoruje den za dnem snad veškeré relevantní prameny z celého světa.
A poměrně peprně je komentuje.

Dnešní článek je zde - ale je dobré se podívat i na starší blogy - či přímo na články v papírovém vydání Literárek.

http://www.literarky.cz/tereza-spencerova/15805-janeas-polovinu-rebel-v-syrii-tvoi-extremiste-a-teroriste
16. 09. 2013 | 21:10

Targus napsal(a):

To: RK

Vy si opravdu myslite, ze ruske vojsko chrani Moldavii pred rumunskou agresi?

Samozřejmě, že Rusko chrání své zájmy, jukněte na mapu, jak daleko je Oděsa a Sevastopol, popřemýšlejte, s kým se Rumuni vojensky paktují. Moldavci jsou mimořádně vydařenou zástěrkou.

Severni Irsko by melo patrit Irsku(problemem jsou vetsinovi "Britove").
Ale to mi snad nechcete tvrdit, ze tam byla opravdova valka.

Jak jinak pojmenujete hromadnou střelbu z automatických zbraní, operace vojenských jednotek v počtu jednotek tisíců mužů, opevněné check pointy s těžkými zbraněmi, opevněné kasárny, užívání nástražných výbušných systémů, fyzická likvidace odpůrců bez řádného soudu (česky zabití v boji nebo bez boje, vsjo ravno)? Pionýrský tábor? To byl normální gerilový způsob vedení války. Samozřejmě to můžete nazývat poněkud eufemističtěji, ale to pak neexistuje válka ani v Sýrii a ty statisíce lidí zdrhají do okolních států jen z rozežranosti.
Na zbytek vašich otázek reagoval daleko erudovaněji nick Skogen a hovorka 11.

Samozřejmě se nejedná o jakousi jednotnou kliku, která rozpoutává války jen tak z plezíru. Jedná se o boj každého proti každému, nikdo není dnes takovým spojencem, aby se mu nemohl zítra vrazit nůž do zad, bude-li to prospěšné.
Zpět k první otázce, ano válka je byznys mimořádných rozměrů, s tím nic nenaděláte.

To: Skogen

mimořádně trefné, není co doplnit.
16. 09. 2013 | 21:14

Xury napsal(a):

Pro Slámu:
"Je zřejmé, že stát Izrael ještě stále dává přednost radikálním islamistickým hnutím před sekulárními režimy. Je to v celku logické, i když patrně poněkud krátkozraké. "
- řekl bych, že něco takového Izrael rozhodně nedělá. Konečně s Mubarakem (a před ním i se Sádatem) se dokázal dohodnout a leckdy i spolupracovat. Kdyby Izraelci uvažovali krátkozrace, tak už dávno žádný Izrael není.
16. 09. 2013 | 21:14

Targus napsal(a):

To: RK

Haagský soud měl k rozlousknutí těžký oříšek - dokázat Miloševičovi, že chtěl vybudovat tzv. Velké Srbsko. Oříšek nerozlouskl, seč se snažil, jak mohl, a Miloševič musel "být umřen", jinak by z toho USA A EU vylezly obrovskou ostudou. Vlastně by představitelé těchto stran byli zralí na postavení před haagský tribunál.
Jinak Miloševiče samozřejmě nijak nelituju a neobhajuju. Typický aparátčík se zvládnutou technologií vládnutí, na zájmy obyčejných lidí kálel ze značné výšky, šlo mu jen o jedno - hrabat co nejdéle. Kalousek je proti němu hotový břídil.
16. 09. 2013 | 21:27

nil novi sub sole napsal(a):

„...Izraelcania si praju,aby vsetci vykrvacali ...“
A je to hned jasné!
Víc než dvouletá válka v Sýrii je jen další mazaný židovský pokus o propagaci prodeje dámských vložek.

Ovšem vaše silné menzes a nepravidelné krvácení nezastaví ani naše vložky Always ultra night.
16. 09. 2013 | 21:29

Targus napsal(a):

To: Xury

Izrael rozhodně podporuje oslabování svých nepřátel, mezi něž se Sýrie i Írán bohužel počítají. Osobně bych to viděl na takové fakírské číslo - hra s ohněm. Odměna za vydařený výstup je značně vysoká, odpovídá riziku popálení...
Vezměte v potaz další vývoj v Sýrii - dalších zaručených dvacet třicet let tvrdé řežby ručníkářů. Než se dají dohromady a začnou být opravdovou vojenskou hrozbou, proteče Tigridem hodně vody. Stotisícová armáda s kulomety na džípech je Izraelcům k smíchu.
16. 09. 2013 | 21:36

Jakelin de Mailly napsal(a):

Jáchym

Shannáh je živoucí příklad takíje.
16. 09. 2013 | 22:32

Sadi Shanaah napsal(a):

Gustáv Kočí napsal(a):
Považujete za možné, že se Sýrie rozpadne a vzniknou státy v nových hranicích?

Myslím si, že se tak nestane. Ano, oblast Levantu skutečně doznala hranic moderních států relativně nedávno a vnik těchto hranic nerespektoval vztahy různých osmanských provincií navzájem (S humorem zde: https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=P63PkXjECmo).

Nové centrální vlády narušily po staletí zachovávaný princip administrativní flexibility, kdy některé oblasti měly vyšší autonomii než jiné a spravovaly se dohromady delikátním systémem, v jejichž středu byli lokální zástupci různých komunit.

Přesto všechno ale když jednou národní stát zapustí kořeny, pak se jen velmi těžko zpřetrhávají. Vlajka, hymna, historické mýty, vzdělávací systém, média - vše buduje "národ" a jeho identitu. Kromě Kurdů v Sýrii nevidím kriticky velkou skupinu lidí, kteří by opouštěli myšlenku Sýrie jendím nebo druhým směrem (ve smyslu sjednocení s jiným státemúčástí jiného státu nebo odtržením). A Kurdové jsou velmi opatrní, přemýšlí v mnohem delší době a nechtějí se ukvapit - zatím prosazují autonomii v rámci stávajících států. Sýrie se rozpadne de facto na území, která budou mít pod kontrolou různé brigády, ale bude to pouze dočasné a geograficky proměnlivé. Uvidíme. Každopádně si myslím, že státy v Levantu mají tužší kořínek, než se zdá. I v době vrcholného pan-Arabismu ke trvalému sjednocení a překreslení mapy nedošlo.
16. 09. 2013 | 22:55

Ivan Hochmann napsal(a):

Lubo ta "tepelná úprava" se ti povedla.

Jen s tebou nesouhlasím v řešení embargem zbraní.
To prostě už nyní nejde.
Ba naopak.Bylo-li by možno po mém - narval bych jim všemožné třaskaviny a plyny.,ať se vybijí mezi sebou a je od nich pokoj.!

Když tak čtu ty učené,a pracně sestavené rešerše o počtech těch,či oněch islámských mouřenínů,vraždících jako automaty na počkání co se hýbe ,- je mě na zvracení.

Už toho bylo dost!
Muslimové jsou světová katastrova horší než ebola.
Dokud se budou mydlit mezi sebou tak se nic neděje.
Horší až už nebudou třecí plochy v arabském světě.
Pak budou "přesvědčovat" křesťany v Evropě a těmi samými prostředky (včetně sarinu).
Máte se nač těšit vážení.!

Ivan
16. 09. 2013 | 23:34

jozef napsal(a):

To Targus

Syria nebola pre Izrael ziadnou hrozbou.Dnes je.
Hrozbou boli a su dzihadisti.A kazda vojna dzihad roznecuje.
Vojaci,ktori dobyli Kabul po boku Talibanu,dobyjali potom Juhoslaviu,dobyjali a dobyjaju Krym,severnu Afriku ap.Dokonca dopustaju sa teroru v USA.
Z Europy do Syrie propaganda pritiahla mnozstvo dobrovolnikov.Nemalo bojovnikov prislo do Syrie aj z Cecenska...

Permanentne vojny radikalizuju a upevnuju islamsku vieru vseobecne,radikalizuju aj islam v boji s "kriziakmi".

Je tiez naivne kalkulovat z "gulometmi" proti Izraelu,ked sa tvoria zastupy osob ochotnych zomierat za svatu vec.
16. 09. 2013 | 23:58

Jakelin de Mailly napsal(a):

Shannah

Všechny - opakuji - VŠECHNY Vaše dosavadní "myslím" se ukázaly být těžce mimo.
Proto jakékoli Vaše "myslím" je směšné a trapné.
Pokud Asad padne, dopadne to kombinací Iráku a Libye, tj. vraždění a chaos mezi sektami a klany.
A někdo - a neříkejte, že nevíte kdo - to bude chtít postupně dostat pod jeden zelený prapor.
Tím "vrcholným panarabismem" myslíte co ?
SAR ?
Nebo první pokus o zničení Izraele v 1948 ?
17. 09. 2013 | 00:04

Ivan Hochmann napsal(a):

Jozef mě zaujal svojí větou:

Cit:........"ked sa tvoria zastupy osob ochotnych zomierat za svatu vec."
To je ta pravá příčina!!!!!

Dostal jsem mail ve kterém se tato skutečnost vysvětluje.:
**************
Důvod k muslimskému terorismu
Všichni se diví, ze muslimští teroristé neváhají a spáchají sebevraždu.
Podívejme se na to:
Žádný pivo, žádná pařba, žádný disko, bary, restaurace, žádná televize, žádná zábava, žádnej sport, žádný pořádný žrádlo. Místo oblečení prostěradlo, místo kšiltovky ručník.
Neustálé skučení chlapa na věži. Pětkrát denně klekat na bolavý kolena. Tahat sebou špinavej ručník na modlení.
Alláh je s tebou i na wécku při honění. Nesmíš se holit. Tvá žena se nesmi holit. Nesmíš flirtovat s kočkama na ulici.
Hrkat můžeš až po svatbě. Nevěstu ti vybere někdo jiný, škaredou, která tě nevzrušuje. Ženský, který sis vzal se nesnášej a vybíjí si to na tobě a navíc jsou hysterky, chodí oblečený do pytle a musí mít neustále závoj.
Všude samej písek a sucho v tlamě.
Celej den ti puchejř pere na řepu. Seš špinavej jak vepř.
Sžíráš se závistí k Americe a Evropě.
Copak je to ňákej život, todleto?
To radši smrt.
A hurá na to.
A vzít sebou co nejvíc těch prasat, co se maj líp než já!!!!
*************

Co říkáte? Ivan.
17. 09. 2013 | 00:58

Luba napsal(a):

Zdar Ivane!

No, mejlík je to pěkný :)

Ale v některých pasážích nepravdivý.
Všiml jsem si, že když se ten ženský hábit poodhalí, ukáže se docela fešná holka.
Věčná škoda to zakrývat!

A co se hygieny týče, mezi největší vymydlence patří právě moslemíni. Smraďochy by Muhammad hnal!

A ta životospráva! Nešpor by byl hnedle v sedmém nebi, poněvádž by se tam neuživil :)
17. 09. 2013 | 02:10

šrouby do hlavy napsal(a):

Tak si to shrneme.
Nejdříve pár omylů ve stylu bratra Wěnczeslaua.

Nejedná se vůbec o střet mezi sekularisty a muslimy, protože sekularistu můžete v celém Maghribu hledat se svíčkou. I Háf, Muammar či Saddám nebo Mubárak, byli hluboce věřící a praktikující.Zřejmě i Bašár.
Pokud jel někdo do zemí pracovně na delší čas, musel vypsat kolonku náboženství(většinou se psalo ŘK) a nesměl zmínit, že je členem Komunistické strany . Ta je téměř všude mimo zákon.
Přirozeně při pobytu v resortu nebo krátkodobé turistice netřeba. Docela se bavím představou, co by napsal hovorka.

Střet je primárně střetem mezi větvemi islámu a pak důsledkem toho, že se USA stahují z oblasti a vakuum se snaží vyplnit regionální mocnosti,(u žabožroutů mimořádně úsměvné) které se ovšem bez vojenské kapacity USA a chechtáků z Qartaru i SA. neobejdou.
V žádném případě není střetem židovko-arabským, ani jadaisticko-islámských, jak kovaní antisemité vyvozují.

To že ten černý vzadu se stal svým postupem kašpárkem, jak v očích šíitů tak sunnitů-budou mu vyčítat, že tomahavky neletěly- a on i EU se může stát předmětem atentátů i ze strany rebelů, protože slíbil, ale nedodržel
Schytá to po návratu džihádistů-jejichž účast vlády EU trestuhodně tolerují- i Evropa. Ať si vico vzpomene až budou.

Ivanův mail je sice úsměvný, opravdu se stává život po půl roce pobytu klášterními galejemi, proto se po roce dává dovolená. Všechno poznáte a začíná Vás to ubíjet, musíte se zamilovat do pouště a pak to jde přežít

Zkuste se ale na věc podívat očima machometána.
Není třeba zesměšňovat islám jako takový -to byla chyba broukologa- má různé podoby, dává jim smysl života, je něčím, co Vás přesahuje, stmeluje komunitu, dává-jako křesťanství posmrtnou naději.
Přirozeně Vás v mnohém omezuje, ale je to součást jejich identity, tím že strká nos do všeho –od gastronomie po právo- mnohem víc než jiná náboženství, formuje životní styl od kolébky po hábit. Osvícenectví nečekejte, jde jinou cestou než křesťanství.
Ale oni si to zvolili dobrovolně i když je v tom –mnohdy-nesmírné –pokrytectví.
Chodili chlemstat vodu o ramadánu, aby je nikdo neviděl a při nájezdech do Evropy řádili u flašky s děvkama.

Odpověď? Tam se Alláh nedívá je to dům nevěřících..
Takíja je dalším prvkem ve styku s jinými. Tu rozebírat nechci.

Takže sekundární střet t,zv. Střet civilizací geniálního Hutchinsona není ani strašákem ba ani žádné novum. Probíhá-skrytě- přes tisíc let, jde –v podstatě- i o střet dvou odlišnýchstylů života.
To, že oba mají dnes mobil je o ničem.

Experta Šánu properu příště, jestli mě zase nesmažou.
Teď se už může víc, protože už i hlavy pomazané pochopily,-po třech letech!!!!!!!- o co v Maghribu jde a Boží voko se přimhouří.
Musí. Doba to připouští.Před rokem naprosto nemyslitelné!

Pan Shanaáh si. založil si kšeft na tom, že má tatínka Palestince-hraje jejich hru, hájí jejich zájmy-, zná sice Egypt, ale podezírám ho, že do Syrie nepáchl, občas něco opíše z arabských serverů a zase ho přizvou do medii.

Je to jako kdyby měl někdo tatínka tučńáka, který utekl do Patagonie, potomek nikdy v Patagonii nebyl, ale vypráví jaké to tam je. Na Fakultě je nebo byla řada znalců-třeba sňatkový podvodník Gombár- kteří studovali vnitřní kmenové a politické vazby jednotlivých států, které nejsou všude stejné.
Jejich znalosti se nedají s povrchním mudrováním o hranicích nebo možnosti dělení srovnat. O tom psala stokrát jiná media.

Ovšem jak otočil pan Šána z tříleté nalejvárny o boji za demokracii k přiznání pozadí je opravdu nestydaté.
Ten člověk nemá kapku studu, aby řekl:

Mýlil jsem se,dělal jsem Vám díru do hlavy, sorry!
17. 09. 2013 | 08:21

Targus napsal(a):

To: Jozef

Máte v mnohém pravdu, nicméně zapomínáte na skutečnost, že Izrael je pod křídly Velkého Bratra a stejně jako on si může dělat, co chce, aniž by si kdokoli z jiných států jej dovolil kritizovat, potažmo proti němu vojensky zasáhnout.

Pro Izrael není problém použít vojenskou sílu na území jiných států - viz např. bombardování objektů v Sýrii bez jakéhokoli upozornění "JEN TAK"!
To je nesmírně důležité, protože pak nelze vytvořit logistické a výcvikové základny a předmostí, která např. nyní poskytuje Turecko syrským teroristům (nejsou to žádní rebelové, ani povstalci, jsou to jen nájemní vrazi, nic víc a nic míň).
Rovněž nebude pro Izrael velký problém ztížit takovým potenciálním útočníkům přísun peněz, bez kterých se žádné válčení neobejde. Zmrazí se účty, vyhlásí se embarga na neposlušné banky a je vymalováno. Naposledy to předvedli Rusové s čečenskými separatisty, ti jsou teď odkázáni jen na to, co ukradou nebo přenesou na zádech přes hranice.
Nic z toho si Srbové a následně při válce o Kosovo i Miloševič nemohli dovolit, naopak leteckou podporu měli banditi, o kterých píšete.
Jak jsem napsal v minulém příspěvku, ze strany Izraele je to fakírský výkon, ale případné zdařilé artistické číslo bude "po zásluze" odměněno. Nyní stačí vyčkávat a v pravou chvíli podpořit toho, kdo bude nebezpečně prohrávat, čím déle bude trvat tento konflikt, tím lépe pro Izrael, obě strany se totiž den ze dne stávají slabšími a slabšími.
Dále má Izrael jednu obrovskou výhodu, je to národnostně i náboženský poměrně homogenní stát, gerilové jednotky by tam velice těžko hledaly jakoukoli podporu od domácího obyvatelstva, která je při takovém typu boje nezbytná. Navíc nezapomínejte, že v Izraeli umějí zacházet s ručními zbraněmi muži i ženy, což znamená zdvojnásobení počtu potenciálních bojovníků.
Když to shrneme - ano, lze počítat s pumovými útoky, se kterými mají Izraelci bohaté zkušenosti a umějí je do značné míry eliminovat, kdyby tomu tak nebylo, odehrávaly by se dodnes. Překročení hranic lehce ozbrojenými jednotkami je ovšem značně nepravděpodobné, stejně jako dlouhodobý boj na území Izraele pro jeho nespornou převahu ve vzduch i těžké výzbroji.
17. 09. 2013 | 08:38

Luba napsal(a):

"Ten člověk nemá kapku studu"

Pepo,
asi orientální lest na nevěřící psy :)
17. 09. 2013 | 08:44

Ivan Hochmann napsal(a):

Po posledním článku (8,21) už netřeba žádné diskuze!

Nedá mě však,abych si nedovolil jen pár odtažitých slov:
Po pečlivém přečtení blogu a příspěvků je zřejmé,že zkušení manipulátoři i naivní ambiciózni pisálci to nebudou mít postupem internetové doby LEHKÉ.
Tento blog je typickým příkladem,jak bude oposice vůči sprosté politické manipulaci i v reálné situaci postupovat.Doufám!
Moje příspěvky se vyznačují především skepsí k postojům české veřejnosti ke všem problematikám.
Tento blog se mi zdá světlou vyjímkou.
(Hovorka a Sláma jen potvrzují názor).

Takže dík pánové a pěkný den.Ivan
17. 09. 2013 | 09:06

JardaV napsal(a):

Pro Skogen

V TV mě zaujala - pozitivně - informace,že v Albánii je zakázáno náboženství,jakékoliv.To je úžasná věc,to by se mělo šířit.Ale ne zbraněmi.
Jugoslávie prý byla válečně rozbita z jednoho důvodu - chtěli privatizaci prostřednictvím družstev.Ta by se nedala tak snadno rozkrást jako akciovky v Česku.
A množství vlastníků by vylučovalo agresivní nátlak nebo vydírání.
Vaše myšlenka ohledně případné eskalace konfliktu do okolních států by se asi
neuskutečnila.Mohlo by to skončit hlasitým pojmenováním agresora a spojením
nešťastných zemí.Už jednou to takhle dopadlo jako výsledek 2.sv.války.
Co se týká Sýrie - je to jejich vnitřní problém.Okolní státy měly uzavřít hranice a nedovolit nikomu zdrhnout.Tím by se vyostřilo napětí a Syřani by nakonec třeba i za hekatomby obětí dosáhli nějakého výsledku.Ono je snadné pro nevzdělané a i jinak
nic moc lidi jít za lepším,které ale následně už nemusí zůstat lepším.Hunové
na kobylách rozvrátili římskou říši.Na to nezapomínejme.Evropa by měla vůbec uzavřít hranice a nedovolit imigraci.Ti,co přicházejí,si vozí náboženský fanatismus,nízké vzdělání,špínu,svoje nemoci,primitivní reakce na společnost atd.
Nemluvím o jedincích,ti mohou být i lepší než nejhorší evropani.Ale jako skupina
je v podstatě torpédem k destrukci civilizace.Všichni můžou zůstat doma a makat
na vzrůstu svých zemí.Dnes vyspělé země jim dávají obrovský dar : výsledky vzdělání,výzkumu,vědy a to všechno bezpracně !!!Co jen museli jedinci i národy podstoupit,aby se k takovým výsledkům dopracovaly!!!Takže žádná imigrace,je to zrada vlastních národů,které si musí poradit se svými diktátory bez vnějšího zásahu.A budovat svoje země,ne čekat,až přiletí letadla s pomocí.
17. 09. 2013 | 09:22

jozka napsal(a):

JardaV:

silne pochybuji, Albanie je normalni moselminska zeme, i tech obchodak u Cernohorskych hranic je alkoholuprosty :-)

Nejspis jde o info z dob, kdy po cele zemi Skipetaru rostly betonove bunkry a zemi vladl Enver Hodza.
17. 09. 2013 | 10:10

JardaV napsal(a):

Pro jozka

Byl to nedávno - pár dnů - nějaký krátký film.Aktuální.Že by něco takového vypustili bez ověření??Je to dost zásadní informace.A mělo by se to zavést i u nás.Ne omezovat víru,ale zakázat církve jako hospodářské subjekty.Restituce povedou k takové míře korupce,že kromě trestu smrti,který nemáme,ji nic nezastaví.
17. 09. 2013 | 11:23

jozka napsal(a):

JardaV:

Je mi lito, bud jste se preslechl nebo neco nepochopili tvurci filmu. nic takoveho jako zakaz cirkvi v Albanii od kvetna 1990 neexistuje.
17. 09. 2013 | 11:57

minatomirai napsal(a):

Předpokládám, že pod nickem šrouby do hlavy píše zřejmě Pepa Řepa, který se obává uvést z nějakého důvodu svůj bývalý nick.
-----------------------------------------------------------------------------------
Pokud jel někdo do zemí pracovně na delší čas, musel vypsat kolonku náboženství(většinou se psalo ŘK) a nesměl zmínit, že je členem Komunistické strany . Ta je téměř všude mimo zákon.
Přirozeně při pobytu v resortu nebo krátkodobé turistice netřeba. Docela se bavím představou, co by napsal hovorka.
-----------------------------------------------------------------------------------
Hloupost, vy jste zřejmě už desetiletí v muslimské zemi nepracoval. Na rozdíl ode mne, který v ní pracuje, a nejedná se pouze o jedinou zemi, protože pracovně působím i v dalších. Saudská Arábie si hlídá, komu udělí pracovní vízum, žádost o vízum je na netu, stačí se podívat, jaké mají požadavky. Soukromé vycestování do Saudské Arábie je téměř nemožné. Ovšem požadavky zbytku muslimského světa pro udělení pracovních víz se nikterak neliší od ostatních zemí. Budu s tím mít větší zkušenosti než vy, který dostal kdysi pomazání KSČ a jel pomáhat bratru Arabovi, aby se mu po dvaceti letech vysmíval.
Domníval jsem se, že jste alespoň částečně inteligentní člověk. Vaše paranoia ohledně islámu však i toto vyvrací.
Pro mne osobně jsou vaše příspěvky od damašské brány neskutečně nudné, hloupé a dětinské. Zdá se, že zvolením Zemana český lid podstatně zhloupl, stačí se podívat na Lubu a jeho zápal v debatách. I gavialovi by odepřel jeho těžce milenii zkoušené krokodýlství.
17. 09. 2013 | 13:33

Čochtan napsal(a):

Pepo Řepo,
fajn, že jsi zpátky, i když pod jiným jménem. Moc jsi tu chyběl !
17. 09. 2013 | 14:08

hovorka11 napsal(a):

Izrael má teď potíže "morálně" uhájit svoje chemické zbraně. V Gaze upaloval civilisty "humanitárními" fosforovými bombami, které dokáží do těla propálit díru skrz na skrz a nově už patří do společenství několika mála zemí s jadernou triádou (může použít jaderné zbraně ze vzduchu, z moře a ze souše. Jejich rakety s jadernou hlavicí pokrývají dostřelem celou Evropu.
Chtějí nás zlikvidovat, nebo vydírat?
Izraelci si tak můžou každého podržet pod krkem, kdyby od nich chtěl likvidaci chemických zbraní. Holt nadřazení bozi můžou.

http://12160.info/profiles/blogs/zionists-panic-as-assad-move-outsmarts-them-on-chemical-weapons?xg_source=activity
17. 09. 2013 | 15:11

Ivan Hochmann napsal(a):

No jasně,zase nějaký miratomiraj si myslí,že je na Facebooku.
Takových chytráků se tady presentuje čím dál více.
Už jim nestačí "sociální sítě".
Oni musí opruzovat,provokovat,dehonestovat a urážet i zde na solidních blozích.
Někdo zde dříve napsal,abychom si těchto expertů vůbec nevšímali.Nereagovali na jejich špínu.
Já tudíž činím dnes vyjímku.Už jsem začal se Slámou a hovorkou.Pokračuji tedy i tímto miracosi.
Za těch pět let jsem si mnohokrát přál dostat takové grázly do svých rukou.
Pan Editor to ví a myslím,že by po zkušenostech výchovnou exekuci dokonce toleroval.

Myslím,ale že budeme dál pokračovat ve svých přátelských debatách a těchto (jak je pojmenovat?)- vyjímek si nevšínat a nereagovat.

Ivan.
17. 09. 2013 | 15:53

Ivan Hochmann napsal(a):

Ale nejdříve si musím ulevit:
Kdysi jsme v Brně psali po zdech "Válka je vůl".Válka se přitom jen usmíval.
Takže dnes mohu s klidným svědomím napsát:
"hovorka je vůl"!!!!!
On to pan Stejskal stejně smaže,ale prosil bych, aby to zde alespoň chvilku nechal viset.

Děkuji Ivan.
17. 09. 2013 | 15:58

minatomirai napsal(a):

Dostal jsem mail ve kterém se tato skutečnost vysvětluje.:
--------------------------------------------------------
Vám, milý Hochmane, stačí jeden primitivní mail, které s největší pravděpodobností bude s vámi silně rezonovat. Pokud používám výraz, který je vám cizí, znamená to asi to, že najde u vás odezvu. Něco v tom smylsu, že ve Stínu padišáha bude jediná odborná literatura, kterou jste ochoten konzultovat, pokud se vynoří pochyby.

I já koneckonců porušuji jisté své zásady, a sice takové, že se vyhýbám lidské omezenosti, ať již reálné či virtuálně zprostředkované. Nedalo mi to ovšem, neboť mne zaujala vaše výhrůžka ohledně jisté manuální schopnosti, kterou zmiňujete.
17. 09. 2013 | 16:41

všechno už tu bylo napsal(a):

IH
Ale no tak, proč?
Je to moje sluníčko. Býk kterému se stalo neštěstí.
Tady vidíte-v přímém přenosu- jak se rodí konspirativní teorie pro vymazané hlavy.

Pejzatec odpálí z Negevu dvě rakety, jako pro výstrahu, hovorka č.1 hbitě sdělí, že byly odpáleny z Madridu a že je sundala udatná ruská loď MOSKBA, celý Pentagon se z toho podělal a Obama stáhl ocas.
Da zdeastvujeť krasnaja armija.
Pak to převrezme hovorka č.2 a už to žije svým životem. Jako 9/11

Má i jiné kousky, jako vytvoření makety Dimašku v atelierech v L.A -to se namakali:-), či vysazení americké paradesantní brigády na poušti u Benghází, čehož si nikdo-v době satelitů-nikdo nepovšiml.

A zase to žije svým internetovým životem a je pravdou pravdoucí neb dal hovorka odkaz.
:-)
A máte obraz směsi antisemitistického běsněn a vygumovaností
Izák se sice dívá z Golan dolu jako z okna, jak si Ahmed s Mustafou vyřezávají a požírají srdíčka,čeká co se z toho vyvine ale může za to on.

Nic nového, takovým se musíte smát, stejně jako štěkům šariátníka, který zaujal pouze vytrvalou propagací šariátu v Evropě.
17. 09. 2013 | 16:52

Jakelin de Mailly napsal(a):

minatomirai

Kelbe,

pohled PŘ je pohledem inteligentní osoby s mozkem nevymytým konvertováním.
17. 09. 2013 | 18:10

Luba napsal(a):

minatomirai,
no jo, občas se pletu ...

Vy ne?
17. 09. 2013 | 18:25

minatomirai napsal(a):

Vy ne?
---------------
Kupodivu ne, pokud se jedná o krokodýly.
17. 09. 2013 | 18:48

Luba napsal(a):

miratomirai,
vysvětlete, proč se Vám gaviál zdá legrační ...
Snad proto, že Vás, jakožto pescetarián, nemůže sežrat?

To je mi záhadou. Mně totiž žádná zvířata směšná nepřipadají, krom některých hominidů s funkcemi.

Krásná, to ano. Zajímavá, to ano. Ale směšná?

A proč považujete lidi s jinými názory, než je ten Váš, za hlupáky? Rozdělovat nálepky je nesmírně snadné. Umět se dívat na problém z různých perspektiv však vyžaduje otevřenou a kritickou mysl. A pestré zkušenosti.

Preferujete svůj obzor viděný ze své vlastní klíčové dírky, méte jej za pupek světa, za tu pravou realitu, a pár výjezdů po světě Vám stačí, abyste si udělal obrázek o všech světech minulých, současných i příštích. Což je sice normální, ale jinak stupidní.

Ápropós,
co Husseinovi radíte? Útočit nebo neútočit? Co na to Čína?
17. 09. 2013 | 19:31

Ivan Hochmann napsal(a):

https://www.youtube.com/watch?v=9BNTymuwHM4

Zdarec ivan.
17. 09. 2013 | 19:57

minatomirai napsal(a):

Zřejmě jsem vás popudil, Lubo. Mezi legračním a směšným je podstatný rozdíl, směšný tedy nikoliv, nejsem si vědom, že bych ho takto označil, legrační ano. Jeho výrustek na čelisti mne rozesmál. Pustil jsem si zvuky, které vydává, i ty mi připadají legrační. A nakonec i to, že pokud bych se s ním v přírodě setkal, by mně neublížil, je ve své podstatě příjemná i legrační představa. Dá se tedy říci, že se mi gavial dostal pod kůži.
K těm dalším dotazům jenom krátce, znám vás jako úporného grafomana a nerad bych se dočkal stovky odkazů na vaše oblíbence, jak to míváte ve zvyku. Na odkazy totiž zásadně neklikám, to na vysvětlenou.
Pokud někdo tvrdí prokazatelnou hloupost, považuji ho za hlupáka.
Do světa nevyjíždím, ve světě pracuji.Pokud tedy hovoříme o pestrých zkušenostech, dalo by se objektivně říci, že jich budu mít o něco málo více než vy. Předpokládám, že s tím budete souhlasit.
Co se Pepy týče, jedná se o jednu a tutéž báchorku sdělovanou již několik let. Občas jsem v posledních dvou letech nahlédl a přispěl. V jeho báchorce se pouze změní místo, z Ahmeda se stane Jamal. Stále stejný pohled z pod damašské brány starý nejméně třicet let. Pepa je již za svým arabským zenitem. Domnívám se, že si je toho vědom.
17. 09. 2013 | 20:10

Ivan Hochmann napsal(a):

Zase jeden Přechytralý.

"Pracuje" ve světě,všemu rozumí,starší lidé,kteří oplývají vědomostmi i třebas historickými jsou mu k smíchu,on má ty nejlepší vědomosti a zkušenosti z aktuálního světa.
Nejsměšnější jsou jeho legrační vstupy,které považuje za vrchol projevu své inteligence.
Uvědom si hochu,že jsi zde na blozích jako host a podle toho se chovej.
Nikdo ti nebrání v diskuzi i oposici.Jen si ponech hodnocení jednotlivých osobností a ostatních diskutérů.
Nikdo na tvoje hovadiny není zvědavý.

Zasíráš diskuzi a myslíš si jak nejsi "in".
Minatomirai- toť skvělý nick!

Ivan.
17. 09. 2013 | 20:37

Luba napsal(a):

minatomirai,
tak směšné ... hmmm. To vypadá, že buď okolní svět a přírodu vnímáte perspektivou batolete, což může být jistá vývojová nezralost, nebo jde o přechodnou otcovskou nákazu od potomka.
V prvním případě předpokládám, že se podobně smějete např. i lidem s chybějícími nebo přebývajícími údy.

Na co klikáte či neklikáte je mi putna. Jakožto nick se cítím povinován hodnověrnost svých tvrzení doložit. A když kopíruji cizí zajímavý text, jsem povinen uvést autora a zdroj, jinak by šlo o krádež. Je to záležitost etiky.

Pro Vaši jednoduchost a předsudečnost mluví tato věta: "Pokud někdo tvrdí prokazatelnou hloupost, považuji ho za hlupáka."

Všichni občas řekli nebo provedli nějakou hloupost. Ovšem jen ti poctiví a dostatečně sebevědomí to přiznávají. K hlupství je odsouzen jen ten, kdo se ke svým chybám nepřizná a hlavně je nepřizná ani sám sobě. Hlupákem tedy není ten, kdo tvrdil prokazatelnou hloupost - ale ten, kdo se vydává za bezchybného.

Je docela možné, že máte "o něco málo více zkušeností", nežli já, ale Vy rozhodně nemáte ty moje. Záleží na tom, jakého charakteru jsou ty zkušenosti, čeho se dotýkají. Jestli jde o účetnictví, nebo o problematiku existenciální povahy. Zkušenější člověk nemusí být člověkem moudřejším.

Co se Pepy týče, oproti němu nemáme nikdo šanci :)
Pepa je literární génius a muž velmi kreativní, jeho příspěvky jsou šťavnaté, vtipné a mnohdy naprosto výstižné, a přitom strohé. Pepa pobaví, a toho si cení i jeho antagonisté.

A co se týče arabského světa - je to svět třináctého století, rigidní svět zamrzlé evoluce, svět středověku - tedy mentálně.
Zdá se mi, že Pepa si tuto část světa oblíbil že k ní má niterný vztah - a proto ty jeho příkré soudy. Je to tím, že ty problémy zřetelně vnímá, a považuje je za racionálními prostředky neřešitelné. Mentalita lidí je to nejhůře měnitelné -což můžeme koneckonců pozorovat i u nás.

K Sýrii:

V patriarchální společnosti pouštních národů se diplomatické ústupky považují za slabost - a kdo projeví slabost, toho je vhodné zničit. My se, díky své zadrátované minulosti můžeme do mentality kulturně izolovaných Arabů, při troše dobré vůle, lépe vcítit, než např. Američané. I proto víme, že vyvážet demokracii na hlavních tanků je naprosto nemožné a kontraproduktivní - nás nikdo nezblbne, pokud se nenecháme.

Primárně jde o boj o zdroje, nikoli o "humanitu". A Sýrie nemá v tomto směru co nabídnout. USA ale bude možná chtít vyhovět svým surovinovým dodavatelům a chránit své spojence.

A Izraeli jde především o přežití. Izraelcům tu upřímnost ohledně humanitární pomoci směrem k Syřanům věřím.
Jak pravil jeden v Izraeli hospitalizovaný syrský džihádista:
"Říkali nám, že Izrael je tou nejhorší zemí. Ale já ji teď považuji za tu nejlepší."
17. 09. 2013 | 21:09

Ach med napsal(a):

Pokud někdo tvrdí prokazatelnou hloupost,
Je za a) směšný
b) komický
c ) legrační
d) srandovní
e) nepatrný (například penis, pardon, peníz )
f) bezvýznamný

A pokud k tomu ještě neví, co je to synonym, považuji ho za hlupáka.
17. 09. 2013 | 21:13

Tesáno do kamene napsal(a):

Z moudra Jokohamského předměstí
aneb repete. Pro velký úspěch.

Mezi legračním a směšným je podstatný rozdíl,
směšný tedy nikoliv,
nejsem si vědom, že bych ho takto označil,
legrační ano.
17. 09. 2013 | 21:41

Ivan Hochmann napsal(a):

Lubo,Buď tak laskav a příště věnuj ta moudrá slova mě.

Já bych ti možná oponoval,třebas že zkušenost generuje moudrost,nebo že na tancích se demokracie nevyváží,atd.

Takto jsi hodil perlu sviním.
A vůbec ....dobrou noc .Ivan.
17. 09. 2013 | 21:42

Luba napsal(a):

Brou ...

A díky :)
17. 09. 2013 | 21:45

Ivan Hochmann napsal(a):

Ještě jsem zapoměl okomentovat tvoji poslední větu.
Všechny konflikty a konfrontační střety jsou přímo závislé na zkušenosti,vědomosti.
Možná to se to bude zdát někomu směšné,ale rozhodně to nebude legrační.

Ivan.
17. 09. 2013 | 21:48

Ivan Hochmann napsal(a):

Jejda ,jejda .....ještě před spaním jsem kontroloval poštu a našel jsem v ní zajímavost,která též patří k naší věci.
http://www.mojevideo.sk/video/1b052/najuprimnejsie_tri_a_pol_minuty_v_televizii.html

Pro ty,kteří odkazy nečtou ani neposlouchají to vlastně ani není.

Ahoj Ivan.
17. 09. 2013 | 22:28

hovorka11 napsal(a):

Podvody "humanitárních zabijáků" spřažených s All- kaidou neznají mezí:

"Generální tajemník OSN nesouhlasí s názorem řady západních zemí, že zpráva OSN údajně svědčí o tom, že chemické zbraně na Damašském předměstí použil právě syrský režim.
„Pokud si tu zprávu přečtete, tak pochopíte, že tam nejsou žádné závěry, odkud byly vystřeleny rakety (s chemickými zbraněmi)“, řekl Pan Ki-mun na úterní tiskové konferenci."
---------
Jisté je to, že Saudská arábie otevřela věznice a poslala do Sýrie vyvražďovat obyvatele zločinci odsouzenými na smrt. Za vraždy dostanou amnestii a rodina peníze...
17. 09. 2013 | 22:51

hovorka11 napsal(a):

17.9.13
USA: Obama zrušil část federálního zákona, který měl zabránit, aby se zbraně nedostaly do rukou teroristických skupin. Účelem je větší vojenská pomoc "rebelům", z nichž je většina radikálních muslimů.

Podle IHS Jane je v Sýrii zhruba 100 tisíc "rebelů", z toho 80 tisíc islamistů a 50 tisíc radikálních islamistů.

http://english.pravda.ru/news/hotspots/17-09-2013/125679-obama_arms_syrian_rebels-0/
17. 09. 2013 | 22:56

Jakelin de Mailly napsal(a):

hovorka

Co je to IHS, "in hoc signo?"
V tom případě amen, synu.
Dobrou noc.
18. 09. 2013 | 00:34

Jakelin de Mailly napsal(a):

IHS Jane - nový vatikánský akční film o bojových jeptiškách v Sýrii.
Režie - JAHA v koprodukci s TV Noe
Prý to trumfne hollywoodskou G.I. Jane.
Kulisy už stojí, říkal Hovorka.
18. 09. 2013 | 00:41

pozdrav z krematoria napsal(a):

Luba
Přirozeně že žiju z podstaty jako džamal z hrbu.

Vzpomínky na dlouhodobý pracovní pobyt či intrádu jsou staršího data, padl komunismus, změnily se i podmínky pro pracovní viza.Tady má šariátník pravdu.
Nicméně vzpomínky na Gazu, Jordán,Syrii i Maroko zase tak staré nejsou, pokud to šlo . zaskočil jsem a viděl to, co jsem viděl.

Dokládal jsem pouze to, že představy Xuryho o boji sekularistů proti věřícím, jsou pomýlené, stejně jako nalejvárna aktivistického dua SZ, že jde o boj za demokracii západního typu.
Pohyb je opačný a nutně povede i v Syrii buďˇk rozpadu, libanonizaci konfliktu nebo opět návratu nějakého chlapíčka z askarie jako v Egyptě.

Kdo má pravdu? Stačí srovnat ty bludy co psal před lety s realitou Egypta!
Obama rozvrtal co mohl. Bohužel, tady mají homolkové a hovorkové pravdu, ale tím jejich pravda končí.

Rozvrtal vazby,vztahy, relativní toleranci. Zavařil si sám a to zřejmě svou neobratností a spoléháním na bludy právě takových aktivistů jako je p Shanáah. Zřejmě jich má dost kolem sebe. Je v situaci, kdy mu jedni položí bombu za to, že podporoval saláfisty, jiní zato, že nevystřelil, ač to slíbil,
Ale opět to má jednu vaqdu na kráse.
Nerozvrtal Maroko, které má i předvídavého panovníka, či Alžír a tam je příklon k fundamentalismu nejvíc patrný.

Tvrzení šariátníka, že jsem mu opět pohaněl islám en bloc je –po odstavci vyzývajícím k pohledu machometánskýma očima-mimořádně zábavné.:-) Vedly mě k tomu debaty s pražským šajchem Syřanů, poklidným súfistou.

Ale to je pro kolegu málo, propaguje přece úřední zavedení šariátu v ČR –pravda zatím pouze pro muslimy.
Hezká vize!
Tak to s klucíma bradatýma chodí, zvláště s konvertity. Podej malík, urvou ruku a ti vášnivější vyříznou srdíčko a sbaští i když není halál.
Chutnalo?

Mám ale -na rozdíl od Božího voka -rád pestré názory. Provokují k jedům a to my-grafomani-rádi.
Nijak mě tedy nerajcuje ani šariátník, podepsal se na broukologovi, vytáčel ho oslovováním Martino až mu ruply nervy, což byla voda na mlýn PC editorovi a byl také hbitě poslán do věčných lovišť.
Já mám nervy pevné, což je asi to jediné pevné na mém těle.

Takoví hovorkové jsou zase neuvěřitelně kreativní vždy EX POST ohnou skutečnost k obrazu svého pohledu na svět. Jako s raketami.

Autor hraje svou hru, stejně jako většina zelenáčů čeká až se zase potáhne na pejzatce.
Neuvědomuje si však, že bez pomocí právě takových gurmánů jako je pojídač vnitřností to nepůjde a je fuk jestli jsou z Chamásu Hizballáhu, Bosny nebo Afghpaku.
18. 09. 2013 | 09:29

santawizard napsal(a):

Dokud nebude na jedné straně panovat bible a tarot a na druhé straně korán a taroky,tak ten váš svět mainkamfů a das kapitalů bude míti svoje mučedníky a válečníky na hovno.
18. 09. 2013 | 13:42

kosoúhlý průmět čtverce napsal(a):

A mimochodem,
Víte, kdy bude v islámském světě konečně mír, pokoj, prosperita a klid??
To nastane teprve tehdy, až si židi udělají z Kaaby synagogu........
Nebude quibla (to je směr, kterým se muslim modlí), nebude problém!
18. 09. 2013 | 14:05

Ivan Hochmann napsal(a):

No ano,také žiji ze vzpomínek.
A kdo ne?

Do Latakie jsme připluli ruskou lodí.
(Adžaria,1měsíc po Středomořských ostrovech,Egypt,Syrie,
Turecko ,Řecko, psal se rok 1982)
Fakultativní zájezd Ugaritu.Historie 6.000let před Kristem.Památky naprosto zpustlé,zanedbané.Vstupní budova plná h.... a smradu,žebrající děti,pochodující oddíl ca10-letých děvčátek v uniformách se samopaly,nálet izraelských letadel na základnu hned vedle Latakie,u každých dveří autobusu jeden přičmoudlý se samopalem.Vedoucí syrské cestovky nám odpovídal na dotazy.Zeptal jsem se jak si představují syřané příměří,resp smíření s Izraelem.Odpovědí bylo zarachocení kvérů jeho poskoků,od té chvíle jsem měl neustále jednoho parchanta s kalašnikovem za pr......
Návštěva Latakie.Opět bez pasů,přesto v individuálním režimu.Pokud by se vám něco stalo neměli jste šanci.
Paradoxy,Krámky plné zlata kontrastovaly s neuvěřitelným bordelem,posranými ulicemi,polorozbořenými domy,pouličním prodejem všelijakách hader a krámů.No prostě Chánov byl proti tomu Hawaj.
Krematorium má pravdu.Je to přes 30let stará zkušenost.
Ale velmi vypovídající.
Mám z toho "zážitku" stovky diapoositivů a čtyři presentace PPSX.
Nikdo už mě nikdy nevtluče šrouby do hlavy pane Shanaáhu!
Od těch dob jsem už nikdy s Československou ani jinou cestovkou necestoval.
Těch pár dní v každém tom státě na Kypru a Krétě bylo velice poučnou podívanou a zážitkem.
A mě plně STAČILO k učinění adekvátních závěrů.
Ono se zase tak moc změnit ani nemohlo.
V těchto zemích se zastavil čas.

Přesto to bylo dobrodružství:
V Istanbulu bylo vyhlášené stanné právo,(hádka na lodním můstku s vedocím výpravy o vydání pasů,údiv celníků,kterým jsem kontraversi překládal do němčiny,na Kypru volby a z Larnaky do Nikosie pod vojenským a policejním doprovodem.Tam zavřeli zájezd na 6hodin do musea a pak zpátky na loď. .Naše parta do musea odmítla,poněvadž jsme už tušili ,tak jsme courali po městě rozděleném zdí jako Berlín a u zdi se střílelo ostrými.Pochopitelně se za námi po celý pobyt v Hlavním městě Kypru táhli jako smradi ruští estébáci.Do Egypta nás odmítli vpustit,v Sýrii jsme zažili nálet izraelských letadel,v Athénách samé stávky -(už tehdy)-ale také mramorem obložený,s čidly a zlatými automatickými kohoutky v prosklených stěnách veřejného záchodku!

Bych mohl vyprávět.....

Ivan.
18. 09. 2013 | 20:51

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy