Diskuze Tomáše Sedláčka a Jana Macháčka na ČRo Rádio Česko - 25.5.2011.
http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player-2.php?id=2346229&drm=1
(36. minuta)
Poslední CD křehké britské punkerky P. J. Harvey, která sklízí nekončící ovace kritiků, se jmenuje Let England Shake (ať se Anglie zatřese). Poslední kniha "nejnebezpečnějšího filosofa současnosti", slovinského levicového Slavoje Žižeka, se jmenuje Living it the End Times (Život na konci věků).
Kdyby státy měly v průběhu krize moc tisknout peníze, měli bychom teď pořádný problém s inflací, v některých zemích možná i hyperinflací.
Kdyby státy (evropské nebo americké) měly možnost znehodnocovat své měny, čelili bychom zas krizi měnové a viděli bychom klasický řetězec devalvačních či deflačních politik, které by nakonec neprospěly nikomu.
Obě tyto zbraně hromadného ničení jsme si jak ve státech amerických, tak evropských (moudře) odepřeli - politik nad nimi (díky společné měně dolar a euro) nemá žádnou pravomoc. Monetární politika byla v tomto smyslu zcela depolitizována.
Člověk se v určitém věku jen těžko dojme. Obzvláště, když jde o ekonomickou tematiku.
Nicméně, tyto řádky píši v Egyptě a jistý revolučně-transformační patos bude tentokrát asi na místě. Ministerstvo zahraniční se ve spolupráci s naší ambasádou v Káhiře snaží pomoci zemi, která nedávno svrhla svého diktátora - a teď, podobně jako kdysi my před dvaceti lety, pořádně neví, co a jak dál.
Mluvit o sociální spravedlnosti je běžné. Přitom mám pocit, že řeč by spíš měla být o sociální nespravedlnosti. Součástí sociální spravedlnosti je totiž tržní nespravedlnost.