O vyrovnání s minulostí – tentokrát poválečnou

29. 08. 2010 | 12:20
Přečteno 13482 krát
Psáno pro ČRo6

Česká televize odvysílala program o nálezu lidských ostatků v obci Dobronín u Jihlavy. Jedná se pravděpodobně o oběti „odplaty“ páchané ve dnech a měsících po skončení druhé světové války.

Europoslanec Jan Zahradil napsal na svůj blog na serveru aktuálně.cz článek Letní záchvat vzteku. Ocitujme z jeho začátku: „A už se to na nás zase valí, z ČT, i odjinud. Čtu články, koukám na reportáže o dnes již slavném místě kousek od Jihlavy. Vidím Berndta Posselta, jak potěšeně pochrochtává a vzkazuje českým politikům, aby podpořili vyšetřování ohavného zločinu z roku 1945, a ještě tam a ještě onde. A mám zase vztek nad celým tím humbukem.“

Europoslanec pokračuje:

„Někdy se mi totiž zdá, že hlavním problémem nebyl německý teror, vyhlazování české inteligence, plánovaná likvidace celého českého národa, ale poválečné vraždy Němců, spáchané Čechy, zdivočelými šesti lety nacistické okupace. Neomlouvám je. Ale také nesoudím. (…) Nasazovat na tu dobu dnešní měřítka je zpozdilost.“

Tolik Jan Zahradil. Hans-Jörg Schmidt, korespondent listu Die Welt, který o případu referoval pár dní před tím v Die Weltu a rakouské Die Presse, do diskuse pod blogem, která obsahovala vesměs pozitivní hodnocení Zahradilova přístupu, napsal, že je mu Zahradilova postoje líto. Editor ho proto požádal, aby se k případu vyjádřil vlastním článkem. A začaly se dít věci. Na jeho článek mj. reagoval profesor Václav Hořejší, ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd.

Zahradilův postoj je jasný a z diskuse pod blogem plyne, že ho sdílí většina spoluobčanů, přinejmenším těch starších. Potíž je v tom, že se k minulosti nemůžeme nikdy vztahovat jinak než na základě dnešních měřítek. Představte si, že stojíte tváří v tvář člověku, jemuž revoluční či polovojenské jednotky zabily rodiče. Třeba v Tocově, kde postřílely přes dvacet rukojmích. Myslíte, že bude považovat za férové, když mu řeknete, že za to může Hitler a nacisti? A že to nehodláte soudit? I když je nepochybně pravda, že bez Hitlera by nebyl odsun, co opravňuje takhle mávnutím ruky přejít vraždění civilistů bez soudu?

Hans-Jörg Schmidt ve svém blogu nejprve jasně deklaruje, že chápe německou vinu za zvěrstva druhé světové války. Píše: „Dnešní Němci vědí nadmíru přesně, co spáchali jejich otcové a dědové. A dodnes se zato stydí. Já osobně vyjadřuji svůj stud každou kyticí položenou v Lidicích.“

Pak klade otázku, mají-li Němci nebo Rakušané právo vytýkat Čechům, že selhali. Klade po reakcích českého tisku na jeho věcný článek, který o kauze Dobronín do německých a rakouských novin napsal. Troufl si pojmenovat, jak on vidí česká selhání: poukaz na to, že nezničení zbraní po Mnichovu, vnímání dějin prizmatem „hodní Češi“ a „zlí Němci“. Nakonec dodává, že reflexe vlastních zločinů osvobozuje.

No, dovolil si zřejmě hodně. Jeho blog rozhořčil profesora Hořejšího, autora, který postoj „dostali jste, co jste chtěli“ dříve nezastával. Nicméně nyní je kategorický: německé zločiny jsou nesouměřitelné. Věcné konstatování Schmidta, že Němci svoje dějiny zvládli, zatímco Češi to mají před sebou, pana profesora velmi pobouřilo. Ještě víc konstatování, že po Mnichovu jsme neudělali nic, abychom zničili svůj zbojní arsenál. To pan profesor považuje za přímo nestoudné. Ptá se, jestli by napsal podobný článek vybízející Brity k reflexi vojensky bezvýznamného zničení Drážďan, při kterém zahynulo stokrát víc nevinných civilistů než v poválečném Československu? Nakonec Schmidta, který svůj článek začal oblíbeným heslem Ericha Honeckera Vorwärts immer, rückwärts nimmer! (Vždy kupředu, nikdy zpět) poučí, že heslo „Kupředu levá, zpátky ni krok“, jak překladatel Honeckera pochopitelně přeložil, pochází z české budovatelské písně. Dodá, že nechápe, proč se o tom Schmidt vlastně zmiňuje.

To není zrovna zářivý příklad, jak český vzdělanec zvládá národní minulost a diskusi o ní. Začněme Honeckerem: v roce 1989 prohlašoval, že berlínská zeď bude stát dalších 50 nebo sto let. Vždy kupředu! A co se stalo za pár měsíců? Šlo se hezky rychle zpátky, až do poválečné doby, a Německo se sjednotilo.

Říká-li teď premiér Nečas, stejně jako celá česká politika od roku 1992, že je třeba jít dopředu a nedívat se zpátky, nečíhá na ni v budoucnosti Nemesis jako na Honeckera? Co se týče zbrojních arsenálů, z nichž Hitler vyzbrojil několik divizí, to je přece skutečně ostuda. Ano, Mnichov nám byl vnucen velmocemi. Ale byla orientace na Berlín, která se prosadila bezprostředně po Mnichovu, skutečně jediná možná? Co vypovídá o pevnosti našich demokratických zásad? Byly naším vnitřním přesvědčením, nebo jsme je drželi jenom ve spojenectví s Francií? Tyto otázky jsme si s kolegy kladli ještě hluboko v komunistickém režimu. Nevidím důvod, proč by je nemohl položit kdokoliv.

Teze, že Němci a Rakušané nemají právo nás kritizovat, je naprosto neudržitelná. Proč? Protože její východisko, které pan profesor sdílí s europoslancem Zahradilem, je neudržitelné. Minulost totiž nelze posuzovat jinak než z dnešních měřítek. Jsou jedinou půdou, kterou máme s Němci společnou: respekt k lidským právům. A jedině na této půdě může dojít ke smíření. Proto také v Británii běžela po léta diskuse, jestli bombardování Drážďan nebyl válečný zločin. Jako gesto smíření předal v roce 2000 vévoda z Kentu Drážďanům kříž, zhotovený synem jednoho z pilotů, kteří město bombardovali. Po pět let před tím putoval po Británii od města k městu. Od roku 2004 zdobí kopuli obnovené drážďanské Frauenkirche. Peníze se vybraly ve sbírkách.

Je to jednoduché: chceme-li žít bez železné opony v jednom světě, musíme se odnaučit strachu a předsudkům. Britové mohli klidně říci: co je nám po Frauenkirche, rozbili jste nám Coventry. Ne. Rozumějí tomu, že v Drážďanech zemřely desítky tisíc lidí, kteří Coventry nerozbili. Kéž by konečně i Češi pochopili, že nacistické zločiny nevyviňují český gestapismus a začnou se za něj také stydět. A je úplně jedno, že nacistické zločiny byly mnohem masovější, to přece každý ví. Jestli je totiž něco vodou na mlýn věčně nesmířeným sudetským Němcům, pak je to tato neschopnost. Ti ostatní, kteří si prošli zpytováním svědomí, neochotě přijmout odpovědnost za svoje zločiny prostě nerozumějí. Mají pravdu: ukazuje to nedospělost značné části české veřejnosti.

x************************************************************************x
P. S. Pro Pepu Řepu: zase pozdě.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Zabíjení bez řádného soudu (a někdy i s tzv. soudem) je vždy vraždou! Je třeba vyšetřit, kdo se toho zločinu dopustil a veřejně vrahy odsoudit. Omlouvat se za někoho, kdo již nežije, nemá smysl.
29. 08. 2010 | 12:45

Karel Mueller napsal(a):

Pane Žák,

nemám chuť opakoat mnohokrát řečené, mj. na Vašich blozích.

A tak jen tolik:
Z blogu pana Zahradila jste vybral jen to "vhodné", právě tak, jako z našich debat.

Přečtěte si ty tři blogy a debaty v nich ještě jednou a pozorně ... lze se vyjádřit i k jiným myšlenkám pana Zahradila nebo debatérů. Třeba i k mé poznámce ...

" Mít spoluodpovědnost za 2.WW s jejím šílenstvím a zločiny a zároveň odmítat tlustou čáru může jen někdo, kdo má druhou stranu za úplnou havěť. Pardon. "
29. 08. 2010 | 12:52

Řepák napsal(a):

Češi se nikdy a to zcela oprávněně s minulostí nikdy nevyrovnají, pokud bude aktivní sudetoněmecký landsmanšaft. S minulostí se totiž nelze vyrovnávat jednostranně!
29. 08. 2010 | 13:12

vlk napsal(a):

Promiňte pane Žáku, ale tohle je přímo neuvěřitelný blog. Píši to s plným vědomím toho, že vás považuji za jednoho z vůbec nejlepších blogerů , kteří jsou nejen na Aktuálně , ale vůbec na českém netu.A píši to také s plným vědomím toho, že zřejmě až na otázku odsunu je náš hodnotový svět velmi podobný, ne li stejný.
Ale tento blog a jeho úvahy jsou pro mne naprosto nepřijatelné.
Klíčovým sdělením vašeho blogu je pro mne tohle:
Představte si, že stojíte tváří v tvář člověku, jemuž revoluční či polovojenské jednotky zabily rodiče. Třeba v Tocově, kde postřílely přes dvacet rukojmích. Myslíte, že bude považovat za férové, když mu řeknete, že za to může Hitler a nacisti? A že to nehodláte soudit? I když je nepochybně pravda, že bez Hitlera by nebyl odsun, co opravňuje takhle mávnutím ruky přejít vraždění civilistů bez soudu?
umím si u situaci představit. Už jsem v podobné pozici osobně několikrát dokonce byl. ne tedy, že by se mnou někdo diskutoval o mrtvých v Tocově.konkrétně. Ale už jsem prostě ve velmi podobné situaci párkrát byl.
A odpověděl jsme přesně tak, jak píšete - bez Hitlera, 2.ww a AKTIVNÍHO PODÍLU drtivé většiny SN by prostě žádného odsunut a tím méně násilí na Němcích prostě nebylo.
My jsme nepřipojili k naší republice žádné území, které před rokem 1938 patřilo Německu. Na rozdíl od Polska a Sovětského svazu.
My jsme pouze získali kontrolu nad územím, které nám bylo odˇnato. Za vydatného přispění obyvatel tohoto území, která prostě k s klidným srdcem zradila svůj předchozí s tát a která by byla s klidným svědomím byla vydala na smrt , podle Heydrichových úvah své české sousedy, pokud by byl Adolf Hitler vyhrál. A že to bylo jen o fous.
Nemohu a chápat a nikdy nepochopím ty, kteří jimž kalendář začíná 09,5.1945. Kteří vidí a zohledňují jen nesporné křivdy a činy proti lidskosti a zdravému rozumu od tohoto data .
Ale nevidí, že ty činy, to utržení lůzy ze řetězu bylo prostě až důsledkem působení džina, kterého z jeho láhve vydatně vypouštěli Sudetští Němci.
A promiňte , skutečně tohle myslíte vážně?
Ano, Mnichov nám byl vnucen velmocemi. Ale byla orientace na Berlín, která se prosadila bezprostředně po Mnichovu, skutečně jediná možná? Co vypovídá o pevnosti našich demokratických zásad? Byly naším vnitřním přesvědčením, nebo jsme je drželi jenom ve spojenectví s Francií? Tyto otázky jsme si s kolegy kladli ještě hluboko v komunistickém režimu. Nevidím důvod, proč by je nemohl položit kdokoliv.
Můžete mi prosím sdělit, na koho se dokonale zmrzačený stát - onou vnucenou Mnichovskou dohodou, po jasné zradě našeho hlavního garanta Francie a po stejné zradě jejího nejbližšího spojence -Anglie měla druhá republika orientovat? Se silnou německou menšinou uvnitř zmrzačeného státu? Uzavřená v nehajitelných hranicích, obklopená naprosto nepřátelskými státy? Rád s e nechám poučit, jakou jinou možnost jsme v tehdejším evropském a světovém rozložení sil měli.. USA ? S e svou politikou nevměšování snad? nebo Sovětské Rusko?
neznám na světě druhý národ, který by opakovaně , přistupoval ke své identitě a ke svým dějinám tak flagelantsky , jako je tomu u nás. V Čechách. Nejdříve tenhle národ téměř vymizel z mapy světa tím, že s e mu dokonale a jako jedinému v Evropě , téměř zcela stoprocentně odnárodnily elity. Představované šlechtou, církví i elitou duševní. musel , prakticky od základu podstoupit znovuvybudování a zrovnoprávnění svého jazyka a své kultury Na svém vlastním území! Proti většinové vůli těchto elit.
pokračování
29. 08. 2010 | 13:22

vlk napsal(a):

ne dosti na tom. Dnes část duchovních elit téhle země, ke které vás počítám mají zvláštní pochopení pro křivdy spíchané vlastní lůzou / a tu má každý národ/ na jiných, Alee numí zohlednit to, že ti ,kteří onou lůzou byli postiženi ji kdysi uvolnili s nadšením ze řetězu.

Ne pane Žáku, dějiny opravdu nezačínají až 09.05.1945. Začaly daleko dříve. Třeba na Volkstagu v Brně , tuším, že v roce 19010.A s tehdejším mrtvým onoho Volkstagu.

A opravdu - když jde o kritiku Čechů , bude skutečně dobře, když kritizující Němec nebo Rakušan si nejdříve , než kritiku naším směrem začne, si vezme rodokmen , a spočítá všechny členy své rodiny v NSDAP, všechny příslušníky zbraní SS, všechny příslušníky SA, všechny příslušníky gestapa a všechny příslušníky Wehrmachtu, které tam najde. eventuálně ještě také Hitlerjugend.
Až je spočte, pak nechť začne s kritikou. Nejspíš nebude ani jeden, který v tomto seznamu bud e mít nulu. Ale bud e kritizovat řadu lidí na druhé straně , u těch kritizovaných , co tam prostě tu mulu budou mít. protože u nás těch , co měli předky v rabovacící gardě nebo patřili k vraždící a terorizující lůze bylo skutečně jen pár . Řekněme nanejvýš několik tisíc. pane Žáku. Několik tisíc.
oproti desítkám milionů.
Takhle stojí historický poměr grázlů a násilí na obou stranách. Nikdo naši vinu nepopírá. Nemělo s e to stát. A pokud nao, měl následovat nekompromisní trest.
Nezlobte s e na mne, ale nemohu označit to, co píše Doležal, to co psal Mandler, co píš e Mlynárik a co jste napsal vy dnes jinak než jako mnichovanství.
A to píši s plným vědomím toho, co jsme napsal o vás začátkem tohoto příspěvku a s plným vědomím faktu, že si myslím, že tento národ je prostě odsouzen k pokud možno co nejtěsnější spolupráci s Němci. Že bez ní nemá, minimálně ekonomickou, budoucnost. Ale je opravdu nejvyšší čas, aby si uměl zjednat vůči Německu a Němcům stejný respekt jako třeba Dánové.
A to s politikou mnichovanství, flagelaství a vciťování se prostě nepůjde.
29. 08. 2010 | 13:22

arnazach napsal(a):

Pěkný článek, zvlášť užitečný pro vlky.

Až na toto: "Říká-li teď premiér Nečas... že je třeba jít dopředu a NEDÍVAT SE ZPÁTKY..." (zdůrazněno mnou)

Kde to prosím Nečas takto říká?
29. 08. 2010 | 13:28

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Žáku, pochopil jsem.
Vy jste takový vrchní rozhodčí jako v krasobruslení.

Necháte zajet Zahradila,Schmidta, Hořejšího -další závodníci se už bohužel nezúčastnili-volné jízdy a pak vytahujete známky.
Zahradilovi se nepovedl dvojitý rittberger, Schmidt dobře provedl německou piruetu, Hořejší měl malou výšku skoků, škoda že odřekl Oleg Protopopov.

Že jsem tak smělý, jak se stane člověk vrchnim arbitrem, kde se to dá vystudovat?

Dal bych nějakého potomka na toto studium, zřejmě je funkce doživotní.
:-)))
29. 08. 2010 | 13:47

valdštejn napsal(a):

Pane Žáku , jste asi pěkně hloupý - srovnáváte organizované
vyvražďování obyvatel okupovaných zemí Němci - židé , slované , komunisté atd .... atd ... a možná pomstu , možná loupení - divoké a nekontrolovatelné - band po válce . A tak : jste hloupý , nebo placený Němci ??????
29. 08. 2010 | 13:48

Deny napsal(a):

@ vlk

Vlku, já čumím. Vy umíte psát taky bez překlepů? To už je jiné čtení :-)
PS. Nepsal to někdo za Vás?
29. 08. 2010 | 13:56

Pepa Řepa napsal(a):

Doplňující otázky pro autora:

Bruslili Madame de Pompadour, Napoleon Bonaparte, či Casanova.

Bruslil jste někdy?
Měl jste na nohách aspoň šlajfky?
Nebo sudička řekla:
Ejhle Václav Žák. Narodil se nový Josef Dědič, nový doživotní arbitr,posuzující komu lépe sluší flitry.

A mezi námi.
Že si v sauně rád šleháte záda březovým koštětem?
Fortelným, německým.
Inu kvalita je kvalita.
29. 08. 2010 | 14:04

Deny napsal(a):

@ autor

Napsal jste: Minulost totiž nelze posuzovat jinak než z dnešních měřítek

Přečtěte si nějaký rozsudek Ústavního soudu týkající se restituce, či zbavení občanství po roce 1945.

Ústavní soud zastává názor, že "na otázky minulosti se nelze dívat očima současnosti"

Nebo mi chcete namluvit, že jste takový demokrat, takový charakter, že v případě situace (samozřejmě Vám to nepřeji), ale představme si modelovou situaci, že Vám řidič před Vašima očima na přechodu zabije manželku či Vaše dítě. Půjdete se starostlivě zeptat řidiče, zda se náhodou také nezranil a obvážete mu zranění nebo ho chytnete pod krkem a dáte mu pár facek. Přinejmenším.

Dle Vašich názorů na tomto blogu počkáte ve výše uvedeném ilustrativním případě na soud a s uspokojením asi přijmete rozsudek soudu znějící např. "podmínka 5 na 20 a zákaz řízení na dva roky"

Viník smrti Vašeho blízkého byl po právu potrestán, že? Jistě nebudete toužit po vendetě, oko za oko, zub za zub, že?
29. 08. 2010 | 14:10

Pepa Řepa napsal(a):

Doporučuju při šlehání vlastních zad zpívat píseň:
Ó Flageland. ó flageland...
zpívá se na melodii koledy
https://www.youtube.com/watc...
29. 08. 2010 | 14:10

nikdo napsal(a):

Pane Žáku, taktéž jsem vás považoval za výborného blogera.
Dnes jste mne zklamal. Tvrdit,že každý ví,že nacistické zločiny byly mnohem masovější je vrcholem licoměrnosti. Současné mladé generace právě toto vůbec neví. Bohužel dostává stále jednostranné masáže o řádění české soldatesky a vyhnání ubohých sudetských Němců po skončení války. Děkuji Vlkovi za jeho perfektní příspěvek.
29. 08. 2010 | 14:12

Čochtan napsal(a):

Na sudetský problém se zadělalo v roce 1918 tím, že do českého státu byly začleněny historicky české země s převážně německým (někde i pouze německým) obyvatelstvem.

Státotvorným národem v tomto předtím neexistujícím státě byl národ, který v podstatě před několika desetiletími povstal z mrtvých. Národ, který si naposledy vládl až před mnoha staletími. To nemohli Němci přenést přes srdce.

Poučení: už nikdy nepřipustit mnohonárodnost na našem území. Nikdy nepřipustit, aby tu zapustily kořeny cizí menšiny.
29. 08. 2010 | 14:13

Pepa Řepa napsal(a):

To Havelka
pořád si myslíte, že mnou navrhovaný projekt na založemí eseróčka na výrobu flagelantských důtek, nemá v ČR budoucnost?
Matička EU dodá 90% -je to přece v jejím zájmu- nějak už to dofinancujeme.
Popřemejšlejte o tom.
29. 08. 2010 | 14:24

Ares napsal(a):

„Kéž by konečně i Češi pochopili, že nacistické zločiny nevyviňují český gestapismus a začnou se za ně také stydět. Ti ostatní, kteří si prošli zpytováním svědomí, neochotě přijmout odpovědnost za svoje zločiny prostě nerozumějí.“

Je celkem ironie, když autor odsuzuje zločiny spáchané na základě kolektivní viny a pak ji uplatňuje ve své argumentaci proti druhým. Ono výrazy jako stydět se, zpytovat svědomí, odpovědnost za vlastní zločiny, v debatě lidí, kteří se narodili po válce, nemají jinak místo.

Pokud jsem ale četl ty blogy a diskuze správně, tak spor byl v podstatě jen o tom, jak diskutovat o zločinech ze strany Čechů po válce tak, aby to nikdo nepoužíval jako klacek proti nám v současnosti a nedošlo relativizaci zločinů nacismu.
29. 08. 2010 | 14:29

arnazach napsal(a):

Vlk, nikdo, Čochtan, Deny, Pepa Řepa:

Otázka kladená panem Žákem zní (cituju):

"I když je nepochybně pravda, že bez Hitlera by nebyl odsun, co opravňuje takhle mávnutím ruky přejít vraždění civilistů bez soudu?"

Jste si jisti, že nereagujete na něco jiného?
29. 08. 2010 | 14:38

JC napsal(a):

Ares,
Kéž by si pan autor konečně našel nějaké jiné lejno k rozmazávání.
29. 08. 2010 | 14:40

Béda napsal(a):

p. Žák,

vskutku neslýchané, co jste tady napsal (připojuji se k vlkovi).

Nebudu opakovat mnohokrát vyřčené.

1) nikdo žádné vraždění nechce přejít. Pokud vím, téměř všichni diskutéři požadují vyšetření a potrestání viníků podle platného práva padni komu padni! Byť by to byl Čech, Moravák, rakouský občan, Němec, propuštěný vězeň z koncentráku, kolaborant s nacisty, anebo bývalý nacista...
Pokud to sudetské Němce uspokojí a přestanou se svými setrvalými územními a majetkovými návrhy, pak doporučuji čské vládě vztyčit v Dobroníně symbolický kříž definitivního usmíření, které byude znamenat tlusou čáru za minulostí. Co myslíte, bude to SL stačit?

2) Já si na rozdíl od vás myslím, že Němci vyrovnání s minulostí nezvládli. Sudetští Němci jsou taky Němci. Až sudetští Němci přestanou s vytahováním traumat, obviňováním a pokusy o revizi výsledků války, pak se bude dát říct, že Němci své vyrovnání s minulosti zvládli.

3) Pokud jde o obviňování a usmiřování. Až budou sudetští Nměci začínat jakýkoliv dialog ve vzájemných vztazích s občany ČR pokornou omluvou za své předky, kteří olbřímým dílem přispěli k rozbití první Československé republiky, k Mnichovu a k ustavení Protektorátu BM a okupaci, pak budu brát jejich slova vážně. Doposud se tak nestalo a obviňování vyznívá zcela jednostranně bez sudetské sebereflexe. Odsun nespadnul z nebe. Odsun byl důsledkem čehosi, o čemž sudetští Němci neradi mluví.

4) Němcům, ani jmenovitě sudetským Němcům, kritika obyvatel ČR nepřísluší. Něco jiného by bylo, kdyby šlo o nějaká neviňátka a ne o viníky 2.SV. Kritiku potomky těch, co zavinili nejmasovější vraždění v dějinách průmyslově organizované státem na margo potomků obětí považuji za projev nejhlubší
morální zvrácenosti.
29. 08. 2010 | 14:40

Karel Mueller napsal(a):

Béďa:

Napsal jste:

Kritiku potomky těch, co zavinili nejmasovější vraždění v dějinách průmyslově organizované státem na margo potomků obětí považuji za projev nejhlubší
morální zvrácenosti.
29.08.2010 14:40:40

Asi nejvýstižnější, co kdo kdy napsal ... a že jsme toho napsali hodně. Navrhuji vyrýt na desky a každý flagelant by si to měl vyvěsit nad postel.
29. 08. 2010 | 14:47

Tencokida Hnuj napsal(a):

"Každou jednotlivou věc, kterou pozoruješ, si představuj, jak se už rozkládá a přeměňuje, postupně zetlívá či se rozptyluje, čili že je určena - podle přirozenosti každé věci - k pozvolné smrti."

(M. Aurelius)
29. 08. 2010 | 14:55

Čochtan napsal(a):

Co opravňuje takhle mávnutím ruky přejít vraždění civilistů bez soudu?
NIC !

Bylo už po válce, a chápal bych, kdyby nějaký koncentráčník poznal a zabil dozorce z lágru. Stejně tak bych pochopil, kdyby někdo, kdo přežil Jáchymov, zabil komunistického dozorce, estébáka nebo soudce. Na to by oba měli plné právo.

Zabíjet sedláky, kteří nevytáhli paty z vesnice, .... kdo asi "denacifikoval" jejich majetek ? Že byli ve straně ? No a ? Kolik Čechů bylo v partaji ?
29. 08. 2010 | 15:42

Pepa Řepa napsal(a):

To Armazach
Kde vidíte, že to někdo přechází mávnutím rukou?
Chcete to zase-po stoprvé- opakovat? To snad ne!

Pro mne to má stejnou vypovídající hodnotu, jako když po 65 letech vykopou šestičlennou rodinu, kterou kdosi beztrestně utloukl košem na odpadky v Pičíně.
Ať to vyšetří a pokud to zákony umožńují zavřou až zčernají.

Jestli tady chcete-üž na čtvrtý pokus-zformovat Stejskalovo procesí-poslužte si, máte-li potřebu se bičovat, bičujte se.

Ale mne do toho-laskavě- nezatahujte, já mám vyrovnání přes dvacet let za sebou.
Moje děti se (třeba) jmenujou Božetěch-Walter a Boženka-Brunhilda, Anička-Gertruda.Moc se to-ve skutečnosti- neliší. Kmotři germáni, potomci těch, kteří hnali mé rodiče v r.39 z Reichenbergu.

Jděte se s Vašim procesím vycpat, mně jste akorát pro srandu.
29. 08. 2010 | 15:42

skeptický napsal(a):

Totiž Němci si nikdy nadají pokoj.Za poslední tisíciletí začli sto válek,vždycky nakonec dostali na kokos,ale nedá jim to.

Cítí šanci.Místní pátá kolona,která nalezla po 89.do politiky je ochotná kolaborovat všude,kde z toho kouká osobní prospěch.

A spousta nul se tady může přetrhnout,aby bylo vidět,že jsou na té správné straně.Nevím,co si od toho slibují,Němci si už jednou o tom kdo je kdo udělali jasno,a ono to je stále v lidech.S nacismem to neumřelo.

Tady nejde o omluvu,ale majetek a území.Nakonec ho stejně dostanou.

Beneš na tohle pamatoval.Těm lidem říkal kolaboranti.To jsou ti,co dnes hlásají nejsme my Češi ale dobytek.Ti se taky po válce stříleli.Teď jich je tu jak naseto.

Když autor tvrí,že tehdejší hříchy se musí soudit dnešníma očima,pak se tehdy asi mělo počkat se soudy pětašedesát let za vraždění tady.

9.5.45.Válka skončila,odpískáno.Já nic,já muzikant.
29. 08. 2010 | 15:53

Pepa Řepa napsal(a):

A ještě jednu, snad poslední glosu, milý pane Armazachu.

Ty vaše, páně Žákovy a Stejskalovy kydy jsou ze stejného soudku, jako kdyby někdo chtěl potomkům Arnošta Lustiga vnutit pocit viny a studu za to, že týden po skončení války vzal jejich děda-hypoteticky- Ilsu Kochovou lopatou přes hlavu.
A oni by se za to měli stydět a pak by se měli za to stydět jejich děti.....blablabla.

Pokud tomu tak nebylo, tak je to stejný kriminální čin jako každý jiný.Stejná vražda.

Vůbec to neuvádím proto, abych ospravedlnil odvetu, ale pro ten pocit viny, který se tady snažíte-lidem co s tím nemají, co společného- nacpat do hlavy.

A já pár chlapíku s vytetovaným číslem znám osobně, jednoho mám v rodině.Kdybyste prožil to, co on asi byste se těžko ovládl, potkat svého dozorce.
To, že to není případ v Dobroníně, vím moc dobře.

Vražda jako vražda. Nic víc, nic míň.

A kvůli vraždě v Pičíně budete taky svolávat procesí. Jestli vymlátil rodinu pošťák, mají se stydět všichni zaměstnaci Pošty i jejich potomci?

Jinak se nenechte vyrušovat a pokračujte v procesí. Prokrvená záda zlepšují kravní oběh.
29. 08. 2010 | 16:09

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon krevní oběh.
Kouzlo nechtěného.
Ale co, i té němé tváři kravičkám a jejich samečkům prokrvení svědčí.
29. 08. 2010 | 16:12

jindra napsal(a):

Nutno rozlišovat.
Obyčejné členy Sudeto-Německého Landsmannschaftu a jeho placené funkcionáře jako je Bernd Posselt a další. Ti první už léta jezdí na srazy aby se viděli se starými známými, společně vypili pivo a jeli v pokoji domů. Těch je stále méně a méně, vymírají. Ti druzí, profesionální funkcionáři, nevymřou nikdy. Je hlostejno jestli Posselt, Erika Steinbach (ta dělá totéž pro polské vyhozené), nebo kdokoliv jiný, budou ještě sto let kecat. Na našich vzájemných sympatijích se nic nezmění.
29. 08. 2010 | 16:14

gaia napsal(a):

Pepo

docela fakt by mě zajímalo co by si o tomto myslel Arnošt Lustig ten by byl oprávněný něco napsat jinak autory psaní o tomto považuji za pisálky (v tomto kontextu jinak je samozřejmě neurážím a neznevažuji jejich jinou práci )ale poslední dobou je tu článků na toto téma nějak moc jakoby se nemělo o čem psát a nebyla nějaká společná vize spíš pro budoucnost
29. 08. 2010 | 16:17

curcu napsal(a):

Všechny ideologie v 1.polovině dvacátého století řešily podobné otázky:jednotlivec vs.kolektivismus,vs.masy a detailněji v pojmech skupina a moc,diktátor,armáda,válka a mír,rasa,rovnost,stát a národ atd.Po válce:kolektivní vina atd.
Není na škodu částečně tyto teoretické pojmy přeřešit.Předřešit tak budoucí situace,chceme-li se jim vyhnout,dokud není pozdě.Představa,že jsou témata-tabu,tlusté čáry za které nelze jít-se mýlí.Ve válce bylo vše jednodušší - kdo dostal povolávací rozkaz-musel jít bít protivníka i kdyby ho uznával.Chránit svůj život v boji,bez ohledu na ideologii:Viz Rumuni 1940-43 pomáhají Němcům obklíčit Stalingrad a dobýt Sevastopol,ale v bojích r.1944,kdy odpovídají na vstup Němců do Rumunska,jsou už spojenci na straně USA,SSSR a Velké Británie- padne 370 tisíc rumunských vojáků proti Němcům v nejzuřivějších bojích.Ale vše to kvasilo ideologiemi před válkou.Aby svět byl kooperativní,musí diskutovat a jednat,včetně hodnocení historie a minulosti.Neze nevidět,že mnohý voják bojující za fašisty byl i bez přetvářky přesvědčen o síle pravdy národních vůdců a nikoliv spojenců a bolševiků.U těch druhých totéž naopak.Typické to bylo pro mládež-jako Hitlerjugend,kteří byli nejfanatitičtější.Rok po válce,v době nejtěžších trestů v Itálii za fašismus,mladý neofašista našel hrob Mussoliniho,vykopal a přenesl z úcty k němu jeho ostatky tam,kde se uchovaly pietně.Je to prostě tak,že pro růžové brýle lidé nevidí a neslyší vlastní zločiny,nechápou křivdy na jiných od nich samých.Tito lidé byli postihování,ale ti kdo to vše dokonale zorganizovali-špičky SS,RSSH vraždící antifašisty do posledních dní války z nemalé části přísným trestům unikli.Čech,který zabíjel sudeťáky,neviděl,že to větší zlo byly SS.Netrestal zlo největší,ale zlo přidružené a následné.To je chyba.
29. 08. 2010 | 16:26

skeptický napsal(a):

PP
Jste nechtěně okouzlující,nadkolego.
Smutné je,že jediné lidi,kterým se dnes dá v zahraniční politice věřit,nepustí do vlády.
Tady je vidět proč.
Není to pro ochranu obyvatel.

Gaia

Co si o něčem myslí spisovatelé asi není berná mince.Všichni se čtou jak Jan Drda,heroické příběhy vycucané z prstu,poplatné době.Názory jistě taky.
O historicích škoda mluvit.
Jedině pamětníci,a ti vymřou.
29. 08. 2010 | 16:29

Belgičan napsal(a):

Pane Žák,

považuji Váš blog za nejzralejší ze všech blogů co na webu na téma poválečného vývoje kolují. (Bohužel dost lidí je jiného názoru.)
Dík za něj.
29. 08. 2010 | 16:30

arnazach napsal(a):

Pepa Řepa:
Ještě než se půjdu vycpat, mám jednu poznámky, vlastně dvě a celkem tři:

Proč si myslím, že Jan Zahradil mávl rukou? Protože reakgoval na případ Dobronín (včetně všeho kolem pochopitelně).

V této diskusi se neodlišují dvě věci: (1) Němci takové či makoví, (2) Jednotliví sudetští Němci či jejich potomci a jejich organizace stále si hrající s myšlenkou majektového "odškodnění".

Ad (1) Kdyby Beneš tušil, co se bude dít v 2. pol. 20. stol. (to by ale musel být věštec), souhlasil by s Žákem.

Ad (2): Konzistentní postoj našich vlád v poslendích 20 letech mi zcela vyhovuje.

(Proti odškodění, aspoň symbolickému, za bezpráví na německých antifašistech nejsem a Vy jistě taky ne.)

A teď se jdu vycpat. Hezký den.
29. 08. 2010 | 16:38

skeptický napsal(a):

Amazach
Než se půjdete vycpat,přečtěte si odkaz pres.Beneše.
29. 08. 2010 | 16:43

Jan Vaculík napsal(a):

To je nesmiřitelnosti, co se nám tu najednou line!

Myslím, že ve světle této nesmiřitelnosti je nejvyšší čas obrátit svou pozornost ke zločinům komunismu. Že by si měl každý Čech projít rodokmen a spočítat, kolik v řadách svých příbuzných najde komunistů. A pak si rozmyslet, jestli vůbec má právo ještě něco kritizovat ... dalších 60 let.

Ano, Vlku, reaguji na Vás (12:22), protože jiné příspěvky, podstatně dogmatičtější, mi nestojí za reakci, a své jsem řekl v diskusích pod jinými blogy. (Samozřejmě, že předchozí odstavec myslím ironicky.)
Ve vašem vstupu je nad čím přemýšlet, ale nejde mi do hlavy ta poslední věta.
Zamést si před vlastním prahem: vy v tom vidíte mnichovanství a flagelantství; já v tom vidím emancipaci a krok k posílení národní hrdosti.
29. 08. 2010 | 16:59

Pepa Řepa napsal(a):

To gaia
Inu milá matko země flagelanti zavedli novou disciplinu.

Štafetový běh s důtkami.
Výsledek je jediný. Vsugerovat Vám pocit viny, pan Žák to zjemnil na pocit studu.
Opakování matka moudrosti, řekl kdosi.

Lustig? Nevím. Ale potkávám tam dole ještě lidi s číslem na ruce.Teď z nich kdosi dělá nácky.
Joseph Goebbels by měl radost.Mediální válku vyhrál.

To armazach
Točíte se v kruhu jako pes za svým ocasem, zpíváte nekonečnou píseň o psu a jitrnici.
Vymlácená sláma, všechno tady bylo stokrát.
Ale nic ve zlým. Mám na chalupě vycpané káně a sovu.
Docela se mně s nimi dobře žije a je mi celkem jedno jestli je vycpal Čech nebo Němec.
Mějte se, nechtěl jsem vás z procesí vyhnat. Sorry.
29. 08. 2010 | 17:01

Vico napsal(a):

Kdyby před pár týdny neproběhla vášnivá diskuze o bratřích Mašínech!

Já zírám. Ty samé nicky, které odsuzovaly/řekl bych právem/ podřezání pokladního s výplatami a rozhořčovali se nad panem Čistým, který vraždu, která má správný ideologický motiv, označil za spravedlivý akt hodný obdivu, teď najednou mají pochopení pro řádění revolučních gardistů v květnu 1945.

Co se vlastně stalo, než zahřměl ten letní vztek pana Zahradila a vzápětí i diskutérů pod jeho článkem?

Byl objeven hromadný hrob. Pravděpodobně šlo o Němce, kteří se stali obětí násilí zdivočelých revolučních gardistů/kriminalisticky dosud zcela nepotvrzeno/

Korespondent listu Die Welt o tom napsal pro německé čtenáře. Z nepochopitelných důvodů nikoliv pro českou stranu pochvalně.

Na místě hrobu byl postaven nějakým "flagelantem" kříž.

Absolutně se necítím jako flagelant, pokud nad smrtí civilistů, kteří byli jak nějaké mršiny hozeni do jámy, vyslovím lítost.

Je scestné omlouvat řádění revolučních gard stresem z šestileté okupace.

Někteří parchanti a zmrdi/nikoho konkrétního neoznačuji/si ve své duši nenávistný stres pěstují jak vzácnou květinku. Ve chvilce jakéhokoliv přechodného bezvládí jsou kdykoliv připraveni navléknout si na rukáv pásku revolučních gardistů a dát průchod lidové spravedlnosti.

Tím, jak se k těm prasárnám dnes většina staví, dává tušit, co by se tu dělo, kdyby se znovu objevila vhodná příležitost.

Nedělám si iluze.
29. 08. 2010 | 17:06

Jan Vaculík napsal(a):

Pepo,
kolik lidí je potřeba, aby je bylo možno považovat procesí? Stačí jeden, nebo musí být dva?

Projděte si dikusní příspěvky pod blogy na toto téma, a uvidíte, do jakého šiku se koryfejové těchto diskusí seřadili, a jak si medí navzájem!
29. 08. 2010 | 17:09

Marcus Agrippa napsal(a):

Tady se pořád rozebírá nějaké vyrovnání s minulostí - osobně teda nemám s naší minulostí nejmenší problém. Vidím velkou křivdu na našich hrdinech z RAF. A sudetští Němci - ať se všechny média taky zajímají o minulost konkrétních osob. Pak je samozřejmě možné jednoznačně odsoudit smrt nevinných. Ale to jak to podává většina"českých"médií je naprosto ad absurdum.
29. 08. 2010 | 17:12

s... napsal(a):

VLK napsal:
A opravdu - když jde o kritiku Čechů , bude skutečně dobře, když kritizující Němec nebo Rakušan si nejdříve , než kritiku naším směrem začne, si vezme rodokmen , a spočítá všechny členy své rodiny v NSDAP, všechny příslušníky zbraní SS, všechny příslušníky SA, všechny příslušníky gestapa a všechny příslušníky Wehrmachtu, které tam najde. eventuálně ještě také Hitlerjugend.
Až je spočte, pak nechť začne s kritikou.

Pokud činny svých příbuzných nezlehčuje, může snad promluvit. Nebo je každý Němec navždy odsouzen k tomu, aby o některých tématech mlčel? Ptám se.

A dodávám:

Po Mnichově jsme se nepostavili zrůdné ideologi a bez boje jsme zahodili celé slavné obrození českého národa (vina Beneše, který jakožto člověk, který budoval republiku, byl ochoten ji ztratit jakožto vlastní výtvor) a nyní obhajujeme bezuzzdné vraždění kryté týmž člověkem a vydáváme ho za spravedlivé.

Ale zabíjet se mělo v zákopech, které byly hájeny hrdými a odhodlanými Čechy, ne když bylo po všem a se svolením mocností, které nás docela nedavno zradili.

Odsuďme vraždy a vyzdvihněme ty, co skutečně bojovali v odboji, RAF, legiích a Rudé armádě. Přestaňme se konečně hlásit ke zbabělosti!
29. 08. 2010 | 17:21

onemann napsal(a):

Pane Žák,
ano vyrovnání s minulostí, potřeba. Ať nám Němci zaplatí za všechny ty válečné škody a škody, které válkou vznikly (např. platby angločanům za to, že naši piloti pro RAF lítali a pod.) AŽ se Německo vyrovná takto s minulostí, pak může něco čekat od České republiky a taktéž i sudečtí němci.
29. 08. 2010 | 17:24

Skogen napsal(a):

Tlustá čára, budiž. Mladá generace Němců si stejně jako mladí Češi nezaslouží dědičný hřích. Revize dějin? Chápu, že s máslem na hlavě se těžko kraluje, a když už to máslo nejde zapřít, ať ho tam mají všichni. Potud pochopení, ne však souhlas.

Britové, obávám se, zažili poněkud jinou válku. Ano, jejich pomsta na Drážďanech byla krutá. Nikdo z nás netuší, jak krutí by byli Češi, pokud by měli podobné možnosti. Soudce Lynch není totéž co soudce ze zákona, český stát nevraždil a byl bych opatrný v tvrzení, že k lynchování se nechal strhnout národ. Takové tvrzení fakticky nemá šanci obstát. Osobně se s Němci cítím být smířen, nicméné jakmile ten který začne relativizovat historickou odpovědnost, začíná být mezi námi problém.

Ano, Češi nejsou holubičí povahy. A pro autora: A co takhle říct pardon i Rusům, které jsme po převratu odsunuli, tam by to přece mělo být i snazší.
29. 08. 2010 | 17:27

skeptický napsal(a):

Stačí si přečíst o táborech pro Němce na dobytém území vedené bývalýmí koncentráčníky.
S Němci si v krutosti nijak nezadali.Nikdy si na ně nikdo netrouf.

Ono by asi stačilo si prožít okupaci,aby jednomu leccos došlo.
Ustupující německé jednotky tu střílely do civilistů dávno po kapitulaci.

Šest těl,velká sláva.Neví se kdo jsou,a proč se to stalo.Tvrdí se ale, že se ví kdo to udělal,a Češi to nebyli.
Oběťmi klidně mohli být antinacisté,nebo se jednalo o nějaké staré účty.To dnes nikoho nezajímá.

Je s podivem,že je tu takový zájem dávat naodiv svoji mravní vyspělost zrovna mezi lidmi,pro které byl plánován komín.
29. 08. 2010 | 17:32

vaclavhorejsi napsal(a):

Autor:

"To není zrovna zářivý příklad, jak český vzdělanec zvládá národní minulost a diskusi o ní."

OK, ja uz to vickrat neudelam, vzdycky se nejdriv zeptam Vas (event. pana Stejskala), jak zvladat takovouto diskusi...
Polehcujici okolnosti mi snad muze byt, ze snad ani nejsem vzdelanec...

Ted ale vazne:

"Kéž by konečně i Češi pochopili, že nacistické zločiny nevyviňují český gestapismus a začnou se za něj také stydět."

Vy opravdu v mem psani nekde nachazite, ze omlouvam zlociny nekolika desitek ceskych uchylnych individui na nemeckych civilistech?
Dokonce i vy nejste schopen pochopit vyznam (ba dokonce doslovne zneni!) cteneho textu?
Smutne...

..
29. 08. 2010 | 17:35

s... napsal(a):

Skogen:

A co takhle říct pardon i Rusům, které jsme po převratu odsunuli, tam by to přece mělo být i snazší.

To jste vedle. Po převratu jsme (Československo) bez zabíjení odsunuli okupační armádu. Po válce byli napůl organizovaně a napůl živelně odsunuti příslušníci německého etnika. Při té příležitosti byli mnozí povražděni.
Jsou to dva různé odsuny, kdy se liší jak ti, kdo byli odsunuti, tak provedení odsunů. Vaše analogie je bezcenná.
29. 08. 2010 | 17:42

Kritik napsal(a):

Je vidět, že babrat se ve vlastní špíně je pro někoho zálibou.

Nic proti tomu, aby si viníci sypali popel na hlavu. Dokonce nic proti tomu, aby za viny předků učinil dnešní člověk zástupné pokání. Uvědomme si však, že kdo se neustále babrá ve špíně, může se také sám ušpinit!

Ostatně, není zbabělé chlubit se zbabělostí vlastního lidu, když je již dávno po všem a nedá se ověřit, jak zbaběle by se zachoval vynašeč zbabělostí?
29. 08. 2010 | 17:43

skeptický napsal(a):

Profesore,

Probůh zadržte.S tu smířlivostí se tu snad za chvíli prohlásíte za fachidiota.Těmhle lidem se musíte postavit.Omluvíte se,a zjistíte,že je jim to málo.

Ono to totiž dneska nese si hrát na dědičnou oběť.Chce to pár šajstr právníků.
29. 08. 2010 | 17:49

Pepa Řepa napsal(a):

To Skogen
přiznávám, že jsem velký obdivovatel Lynche.

A co takhle říct pardon i Rusům, které jsme po převratu odsunuli, tam by to přece mělo být i snazší.

A sakra, neměl bych se taky omluvit sovětské armádě, také byla-svým způsobem-odsunuta po r.89?

Kde je ten moudrá pán, který vylepil kdysi blog:neměli bychom se omluvit Vikingům?
Už tu není ani ten pán, ani blog.
Škoda.
29. 08. 2010 | 17:50

jezevec napsal(a):

Pane Žáku, já se nestydím za Čechy, neboť to byli Němci, kdo vypustili lidské běsy z řetězu. Češi šest let měli stažené zadnice z té hrůzy co rozpoutali Němci. Ryli držkou v zemi ze strachu o své nejbližší.Já tu dobu neprožil a tak nebudu soudit a ani se stydět!Po válce se také mohly projevit emoce z potoků krve a moří slz, které celá Evropa začala počítat.Obecnou pravdou té doby bylo rčení že dobrý Němec je mrtvý Němec.A po těch prožitých zkušenostech to nikdo tehdá nezpochybňoval.
29. 08. 2010 | 17:51

skeptický napsal(a):

A Švédové by se nám měli omluvit,že tu vybili civilní obyvatelstvo,a jak pravil Havel,vrátit Rudolfovy sbírky.
29. 08. 2010 | 17:53

vaclavhorejsi napsal(a):

Autor:

Jeste jednou - chtel jsem proste rici (a divim se, ze jste to nepochopil):

1) Povalecne zlociny na nemeckych civilistech jsou a vzdy byly odsouzenihodne, nicim neomluvitelne a mely byt potrestany.

2) V rade pripadu neni vubec zrejme, zada pachateli vubec byli Cesi (a nikoli napr. Rusove nebo Nemci - viz Dobronin) a zda obetmi byli nemecti civiliste (a nikoli napr. dopadeni wehrwolfove).

3) O tom, ze k temto zlocinum dochazelo se zde mluvi jiz 20 let a stalo se to vseobecne znamym; neznam nikoho, kdo by to schvaloval (ani ten Zahradil).

4) Pokud nas nejaky Nemec nabada, abychom se touto zalezitosti "vyrovnali" a klade za vzor to, jak se s tim na druhe strane vyrovnali Nemci, tak mi to pripada nevhodne ("chucpe") ze ctyr duvodu:

(a) obrovsky rozdil v mire tech zlocinu, takze takove rady mi pripadaji jako snaha relativizovat a bagatelizovat ty nacisticke zlociny ("vsak vy jste nebyli o nic lepsi")

(b) ignorace toho, ze jsme s tim "vyrovnani" podobne jako Nemci (vseobecne se uznava, ze k tomu dochazelo a vseobecne mineni, ze to byly neomluvitelne zlociny)

(c) v Nemecku je podle meho nazoru DALEKO vic lidi nez v Cesku, kteri se s tou minulosti nevyrovnali - spousta sudetskych Nemcu by si prala navraceni majetku (a otevrene to rikaji - jsou tam snad taci, kteri by pozadovali po GB reparace za zniceni Drazdan, nebo potrestani tech letcu?), spousta neonacistu.

(d) v Nemecku stale je (a v nedavne minulosti jeste mnohem vice bylo) DALEKO vice lidi, kteri nebyli potrestani za sve zlociny (kolik lidi bylo potrestano za vrazdeni milionu civilistu v SSSR?)

..
29. 08. 2010 | 17:54

Béda napsal(a):

Vico,

co je na tom nejasného? Trest pro zločince. Ať soud prozkoumá jednotlivé případy a vynese verdikt. V kauze Mašínů, tak jako v kauze Dobronín, zrovna tak jako v jakékoliv jiné kauze z kteréhokoliv období.

Pokud jde o revizi výsledků války, t.j. o pokus o anulování odsunu jako takového /a tím zpochybnění Benešovo politiky a všech dekretů, t.j. i restituční tečky/ a z toho odvozené nároky sudetských Němců, zde je potřeba nejvyšší opatrnosti. S prvotní pokorou musí přijít viník (Mnichova, zřízení Protektorátu B+M, okupace, války) - tedy sudetští Němci. Vsaďte se, že tato sebereflexe nikdy neproběhne i kdyby to automaticky znamenalo v odvetě přiznání chyb na straně české strany, skutečné smíření a odpuštění, tlustou čáru.

A víte proč to nepřijde? Protože by tím SL přiznal prvotní vinu na těch hrůzách a nemohl by se již ničeho domáhat. Takhle bude donekonečna mluvit o smíření, odpuštění, obviňovat jednostranně a nesebekriticky druhou stranu, která již celou záležitost dávno pohřbila v srdci a vyvolávat ze záhrobí nacionalistické vášně.

Přečtěte si na jiných blozích slova K.H. Franka a K.Henleina, která vytáhl z archivů Přírodovědec. A zkuste se hloubeji zamyslet nad tím, co se dnes při přepisování historie děje.

PS: Myslím, že pamětníci z českého pohraničí, kteří byli nuceni utéct před řáděním sudetských Němců dnes nevěřícně kroutí hlavou.
29. 08. 2010 | 17:58

Naštvaný napsal(a):

"Minulost totiž nelze posuzovat jinak než z dnešních měřítek." píšete autore; kolik vám za to ti exnáckové platěj? Jinak váš text nelze chápat? Poválečné akce wehrwolfů jsou tedy taky kolektivní vinou vlastizrádných českých Němců? Ano, tomu lze se jenom zasmát. Ale násilí a vraždy spáchané ordnery na českých občanech v době hlubokého míru byly bezpochyb kolektivní vinou! Jste-li upřímný a o pravdu usilující vzdělanec, budete-li příště psát o nešťastném násilí a politováníhodných vraždách na Němcích těsně po válce /k tomu došlo beztak jen proto, že česká policie byla nacismem demoralizovaná a rozložená/, současně musíte! psát i o onom sudeťáckém násilí. Ne-li, jste úplatná sketa.
29. 08. 2010 | 18:00

Slalome napsal(a):

V této souvislosti mne napadlo, že někteří Němci po válce pochopili, na nic nečekali a skončili to sami. A přitom měli třeba i svědomí čisté. Ale to byli šlechtici. Ti co teď tady ňafají, jsou ratlíci.
29. 08. 2010 | 18:07

Naštvaný napsal(a):

"a jak pravil Havel,vrátit Rudolfovy sbírky." Ať je sranda úplná: a Sasové Lužici, Poláci Slezsko a Rakušáci Vídeň, Burgundsko a Štýrsko. A basta.
29. 08. 2010 | 18:07

gaia napsal(a):

Smolíčku Pacholíčku otevři nám svou světničku jen co se ohřejeme hned zase půjdeme.
29. 08. 2010 | 18:07

vilcek napsal(a):

To cochtan: Jste si opravdu jisty, ze
z cestne vesnice SS byli zabiti obycejni sedlaci? Pri 20 proc. podilu prislusniku
leibstandarty Adolf Hitler. A co vy na
Die Presse - velitel RG byl cesky Rakusan?
To vlk: Kdyz jsem se decek v DK/Ribe/ zeptal, jestli se neboji Nemcu, odpovedeli:
ne, my jsme je honili uz za vikingu!
29. 08. 2010 | 18:11

přemluv bábu přemluv dědka ať dá pokoj napsal(a):

"Představte si, že stojíte tváří v tvář člověku, jemuž revoluční či polovojenské jednotky zabily rodiče. Třeba v Tocově, kde postřílely přes dvacet rukojmích. Myslíte, že bude považovat za ..."
tak takovému člověku je už nejméně 70 a pravděpodobně si už nepamatuje ani kdy se sám oženil nebo co měl včera k večeři a je rád že udrží moč

my mladí věříme heslu "nebav se s nikým komu je přes 30"

a nás mladé to nezajímá
29. 08. 2010 | 18:15

Karel Mueller napsal(a):

s...

Víte. Masarykův syn po Mnichově řekl vražda nebo sebevražda.

Nevím, jak by se situace vyvíjela, kdybychom se bránili. O možných variantách jsem se zmiňoval, na jedno však dávám ruku do ohně: Nakonec bychom to byli my, kdo za všechno může. Kteří "utlačovali sudetské Němce a bránili jim v sebeurčení" ...

Vůbec o tom nepochybujte ... proto ta Masarykova slova.
29. 08. 2010 | 18:17

Naštvaný napsal(a):

"Šest těl,velká sláva.Neví se kdo jsou,a proč se to stalo", tu kdosi připsal. Nicméně, Václave Žáku, jste-li poctivý novinář, když to teď provozujete, tak byste měl zjistit, co byli zač, ten starosta, státní úředník atd. Zjistíte-li jejich roli v tom nacistickém aparátu, teprve potom! můžete hodnotit a soudit. Jinak jsou vaše soudy obrazem podléhání úplatnosti, nebo těch liberálních předválečných intelektuálů, kteří byli duchovními otci českých intelektuálů, kteří stáli na straně komunuismu v 48, a v padesátých letech /Dienstbier, Kundera, Nezval, J. Hájek, a vy sám víte nejlíp, kdo ještě.
29. 08. 2010 | 18:20

xxx napsal(a):

To autor: Nemci jako celek/ne Bavori/
snad svou vinu na valce, i diky amikum, priznali.
Rakusane/snad proto, ze byli, podle me neopravnene,uznani za obet Hitlera/ ne.
Od Rakusanu zadne priznani viny za valku a zlociny v ni dodnes, a to Hitler byl
z Braunau a zbrane SS i dozorci v kt byli
Rakusanu plne.
29. 08. 2010 | 18:23

Vico napsal(a):

Béda : Ať už "Dobronínem" tak "Mašíny" se tu zabývám a píšu sem jen proto, neboť se nějakým výrazným způsobem dotýkají dneška a zejména našich představitelů.

Kauza Sudeťáci mne rozžhavila doběla především ve chvíli, když Klaus v souvislosti s LS zahnán do kouta, aby si zachoval tzv tvář, nečekaně jak pouťový kouzelník vytáhl z rukávu Sudeťáky a jejich masové žaloby k evropským soudům.

Načež se zvedla vlna hysterie, že Němci budou po nás požadovat bilióny a vysvlečou nás do trenýrek. Taťka Klaus spolu s Blanickými rytíři však v poslední vteřině nás zachránili.

Po dejme tomu ne zcela korektnímu článku dopisovatele Die Weltu se z české strany zvedla taková tsunami, jako když předtím náš prezident zcela chladnokrevně a odsouzeníhodně použil kartu Sudeťáků.
Ta naše tsunami, tak už to bývá, však nesmete Němce, ale nás. Tak já to cítím.

U Mašínů mi také vadí to, že i můj předseda vlády glorifikuje čin, který má všechny znaky trestného činu loupežné vraždy. Mně ani tak nevadí Mašíni z roku 1952, ale pan Čistý mektající nad rakví starého muže v roce 2010.

Já se prostě v tom davovém letním vzteku pro šutr neshýbnu.
29. 08. 2010 | 18:28

Naštvaný napsal(a):

"Joseph Goebbels by měl radost. Mediální válku vyhrál" napsal Pepa Řepa. Tomu nelze, než blahopřát a t1eskat během všech těchto diskuzí, jejichž téma nastolují úplatná individua. Pepo Řepo, blahopřeji, a sázejte to každu čtvrthodinu do diskuze.
29. 08. 2010 | 18:28

mp napsal(a):

Naštvaný
Jaké Rudolfovy sbírky?
29. 08. 2010 | 18:29

s... napsal(a):

Karel Mueller:

Víte, Beneš, jak vyplývá z jeho pamnětí, měl velmi přesný úsudek o nacistickém Německu. Proto nechápu, proč se zachoval, jak se zachoval. Vysvětluji si to tím, jak jsem již psal, že stál u zrodu velmi nejistého projektu Československa, a proto si dovedl představit jeho ztrátu. Ale zasadil tím Čechům, kteří se byli ochotni bránit navzdory nepříznivé situaci v evropské politice, strašnou ránu, která nás zbavila sebevědomí. Dodnes se s tím nevyrovnali. A všiměte si, od tohoto rozhodnutí ztratil Beneš i tu schopnost úsudku a byl ochoten přehlížet špatné zprávy ze Stalinova Ruska.
Zkrátka, v 38 zklamala elita, ne lid.

Berte to jako volnou úvahu, bez možnosti nahlédnout důsledky druhé varianty. Ale vývoj druhé války nedává Masarykovi za pravdu, svět se obrátil proti Hitlerovi a zničili Německo zaplatilo.
29. 08. 2010 | 18:33

s... napsal(a):

Vico:
Často píšete co si myslím, ale lépe. Neštvěte mě!
29. 08. 2010 | 18:38

Naštvaný napsal(a):

mp
viz skeptický 17.53;
ale jedná se o barokní výtvarné umění /sochy, obrazy/ ale rukodělné, mimořádné hodnoty. A i o rukopisy z 1. tisíciletí!
29. 08. 2010 | 18:43

Belgičan napsal(a):

vaclavhorejsi,

Vy prostě ještě nemáte na to, aby jste se povznesl nad nějakého Němce, co nás žádá o něco co se Vám nelíbí. Škoda.
29. 08. 2010 | 18:44

Petr Havelka napsal(a):

Pepo Řepo,

myslím, že situace na trhu s důtkami nám tu vyzrává.

Uděláme akci, jedny důtky a k tomu vuvuzelu zdarma.

Vhodný pro kšeft bude i sjezd flagelantů. Strahovský stadion, dejme tomu 10.června spolu s flagelanty z Němec, vypouštění holubic, párky, beer.
29. 08. 2010 | 18:46

poste.restante napsal(a):

Pod blogem pana Hořejšího jsem napsal a nyní zopakuji:

Má matka byla ročník 1926.
Její bratr zažil totální nasazení, pak útěk přes hranice, zradu, zatčení gestapem, známé Kounicovy koleje v Brně a posléze transport do koncentračního tábora, který naštěstí stihli osovobodit.

Vyprávěla mi o těch časech a vzpomínala, jak se bratr vrátil domů. Na to, jak sedával na dvoře a leštil pušku, jak přepočítával náboje, na jeho výraz, na jeho oči...

Nepochybovala o tom, že kdyby potkal někoho z těch, kdo mu ublížil, anebo kdyby prostě jen před ním někoho označili za kolaboranta, zabíjel by...

A bylo by mu naprosto jedno, že už je po 8. květnu a válka "oficiálně" skončila.

Válka dělá z lidí zvířata.

Já válku, naštěstí, viděl jen v televizi. Ale nepochybuji o tom, že mnoho z našich lidí si mělo co vyřizovat.

A nepochybuji také o tom, že mnoho "rychlokvašných partizánů" si chtělo rychle "sehnat zásluhy".

Nepochybuji také o tom, že spousta gaunerů dokázala nastalé situace zneužít. To třeba, když víte, že soused má doma zlaté hodinky a cenné poštovní známky, stačí ho označit za fašistu a jenom navnadit lidi v psychickém rozpoložení mého strýce...

Každé období historického zlomu provází chaos, který darebáci dokáží skvěle využít ve svůj prospěch.
Sám jsem byl po listopadu 89 svědkem, když o zločinech a nešvarech komunismu začali mluvit hlavně ti, kdo jim napomáhali, anebo se na nich rovnou podíleli.

Někdo tu napsal, že vražda je vraždou vždy. A také, že nezáleží na počtech mrtvých.
Považuji to za ukázku toho, kam jsme to dokázali dopracovat v našem myšlení a chápání historie.
Velmi, velmi smutná vizitka.

Ano. Vražda je vždy vraždou.
Je naprosto v pořádku, že i po desetiletích budou oběti i jejich vrazi alespoň pojmenováni, když už zločiny potrestat nestihneme.

Je také naprosto v pořádku, když se mrtvým dostane patřičné piety, protože je jen málo těch, kdo si za své činy za života nezaslouží ani hrob po smrti.
Na hřbitově v mé rodné obci jsou hroby německých i ruských vojáků sotva sto metrů od sebe. A tak by to mělo být. Ne v životě, a často ani ve smrti, ale alespoň v tom, co je po smrti bychom si snad mohli být rovni, nemyslíte?

Tak Němci se už se svou historií vyrovnali a my, Češi, toho prý nejsme schopni. Možná, i když i na to mám svůj názor. Každopádně tohle téma již za mne uzavřeli mnozí jiní.

Jedno vím ale zcela jistě. Přiznání si chyb, excesů i zločinů na naší straně není známkou slabosti, ale naopak velké morální síly.

Ale také rozhodně není na druhé straně, aby nás na naše chyby upozorňovala, pane Schmidte.

Jednoznačně a rezolutně ale odmítám stavění rovnítka mezi zločiny Čechů a Němců v časech druhé světové války.
Ano, vražda je vždy vraždou.
Ale stavět rovnítko mezi vraždu a genocidu prostě nelze.

Nechci a nemohu omlouvat zločiny, jen proto, že je páchali příslušníci mého národa.
Ale vždy, když slyším další zprávy o excesech v dobách krátce po skončení války, (jak často poslední dobou, že?), musím si vzpomenout, že naprostá většina zločinů jedněch by nikdy nebyla spáchána, nebýt zločinů těch prvních.

A vždy si vzpomenu na svého strýce...
29. 08. 2010 | 18:51

poste.restante napsal(a):

Dnes mohu doplnit jen toto:
Ústy Václava Havla se již český národ omluvil za vraždy a násilí, kterého se jeho příslušníci dopustili.
Tehdy jsem jej za to odsuzoval, ale dnes mohu říci, že to bylo gesto hodné dospělého národa.

V těchto diskusích snad téměř nikdo nezpochybňuje potřebu označit a pojmenovat hříchy naší minulosti. Ale prostě nelze zapomenout, že historie těchto zločinů se nezačala psát až 8.5.1945.
Proto pojmenujme oběti i jejich vrahy. A při všech pietních aktech vzpomeňme vždy VŠECHNY oběti oné nesmyslné války.

Mezi Němci mám mnoho přátel.
Necítím potřebu se s nimi o těchto tématech bavit. Je to pro nás oboustranně bolestná minulost, na které už nemůžeme nic změnit, tak proč rozrýpávat ránu, ještě zcela nezhojenou, ale uzavřenou zdravým strupem.
Nemíním s nimi diskutovat, čí utrpení bylo větší, protože si ani neumíme představit jeho velikost.

My, kteří jsme válku nezažili, nemůžeme na minulost nahlížet jinak, nežli očima současnosti. Ale jsme si vědomi, že to nelze, aniž by obraz historických událostí neztratil svou podstatnou část.
Neumíme se vžít do pocitů našich otců a dědů, protože životní zkušenost je nesdělitelná.
Bylo by to, jako poslouchat teorie o výchově dětí z úst patnáctiletého puberťáka.

A přesně podobný pocit zažívám při čtení příspěvků opakujících stále dokolečka: "Vrazi Češi, chudáci Němci". Vysvětlím to na následujícím srovnání.

Můj otec za války pomáhal v odboji a absolvoval i výslech na gestapu. Jako dítě jsem v něm viděl stejného hrdinu, jako byli ti v ruských filmech, kteří bez milosti zabíjeli ty hnusné fašisty.
Ono vůbec, když jsem byl dítě, byl pro mne otec něčím jako polobůh.
Zato když jsem přišel do puberty, viděl jsem především jeho nedostatky ... :-)
S dospělostí přišlo poznání, že otec nebyl dokonalý. Měl své chyby a špatné stránky, ale také mnoho odvahy a cti, která mu třeba bránila říkat si o odbojářský důchod za něco, co považoval za svou povinnost vůči svému státu.
Můj otec nebyl dokonalý, ale byl to prostě můj otec.

Ano, bylo by to krásné, kdyby na naší minulosti nelpěla tato temná šmouha. Leč nestalo se. Naši otcové a dědové nebyli tak dokonalí, rytířští a bez poskvrnky, jak by si zřejmě někteří přáli.
Zdá se proto, že mnozí současní intelektuáloví se s tím nedokáží smířit.

Připomínají mi můj postoj k otci v časech mé puberty.

Mám proto pro ně jedinou radu:
"Prosím, bez ohledu na Váš věk, zkuste dospět a brát naše dějiny prostě takové jaké jsou. Nedokonalé a se spoustami chyb, které už nejdou změnit. Ale jsou naše. Psali je naši otcové, kteří nebyli dokonalí, stejně jako nejsme ani my.

Kéž by naši synové mohli jednou říci alespoň to, co dnes plným právem můžeme říci my. Tedy, že časy druhé světové války nebyly z naší strany bezchybné, ale selhali jen jednotlivci. Jako národ máme být na co hrdí.

(A bez výčitek, jen "přátelsky" dodávám: Němci selhali jako národ, naopak nezklamali pouze jednotlivci. Také bychom to měli druhé straně stále připomínat, protože je to pro ni dobré?)
29. 08. 2010 | 18:52

Vico napsal(a):

s... : :-)
29. 08. 2010 | 18:53

Karel Mueller napsal(a):

s...

Nesouhlas, jeho paměti si ještě jednou přečtěte.

Pokud jde o Stalinovo Rusko ... uědomte si, že Beneš hrál partii o záchranu národa a je třeba vzít v potaz tehdejší dobu. Samozřejmě si sotva mohl za války představit, ja bude svět vypadat za pouhých 5 let. Zvlášť pozorně si přečtěte závěr jeho pamětí, byly psány v roce 43.
29. 08. 2010 | 18:54

Karel Mueller napsal(a):

Poste.restante:

Trochu jste mi připoměl i můj vztah k otci :-).

Ale k duchu Vašeho příspěvku: O co jde bylo řečeno mnohokrát a stále debata nebera konce kvůli jedné zásadní věci: Odmítnutí tlusté čáry ze strany landsmannschaftu a jeho podpora německou vládou. Ze zcela konkrétních důvodů formulovaných v jejich programovém prohlašení.

Do té doby nepůjde o žádné vyrovnání, bude to parie kdo z koho. Jestli bude 2.WW revidována nebo ne. To je třeba mít na paměti.

A naši flagelanti nahrávají druhé straně. A´t už z hlouposti, falešného idealismu či zcela vědomě za eura.
29. 08. 2010 | 19:02

skeptický napsal(a):

Nemluvě o tom,že bez spojenců,kteří nás prodali za čas na zbrojení byli Němci v Praze za týden.Po válce by tu nebyl nikdo pro koho republiku obnovovat.Ti by si tu za šest let Lebensraum vyčistili dokonale.I kdyby se nám po válce odpustilo rozpoutání války navzdory dohodě starších.

Viděli jsme to v Bělehradě.

Bez záruk spojenectví je naše země žrádlo pro psy.S rozdělenou republikou a rozpuštěnou armádou je to přesně momentální stav.
A naši spojenci jsou dnes ti,co podepsali Mnichov.

Pokud tady někdo Benešovi nerozumí,měl by si něco přečíst.

Nikdo krom Sovětů nezbýval.A to jsme mohli mluvit o štěstí,že se Benešovi podařilo,že Rusové brzo odešli.
29. 08. 2010 | 19:03

Béda napsal(a):

s...,

kdyby se Beneš nepodřídil rozhodnutí velmocí, Hitler by vojensky zaútočil a měl by na své straně krom Itálie ještě Francii a Británii.

Vzdor by byl pouze symbolický - Československo bylo v obklíčení (Rakousko, Maďarsko, Polsko, navíc kdoví jak by to bylo se Slovenskem.

Co by se dělo po dobytí, to si ani nedovedu představit. Třeba by v Československu vznikaly jako houby po dešti vyhlazovací tábory. A kdoví, jak by probíhala 2. SV. se západními velmocemi na straně Německa. Že nešlo o zcela scestnou úvahu, zejména na straně Británie viz

" Pakt Molotov-Ribbentrop: Sláva a pád reálpolitiky"
http://www.blisty.cz/2010/8...
29. 08. 2010 | 19:03

vlk napsal(a):

No myslím, že přišel čas, dát sem následující. Minimálně arnazach , předvídající , co by dnes Beneš řekl odsunu, si počte. A zjistí, že by řekl to samé. Protože předvídal a to s děsivou jasností, co že se tu stane!
Vážení spoluobčané!

V nedávné době jsem podepsal historicky významné dokumenty pro naši Československou republiku, tj. dekrety presidenta ČSR. Tyto dokumenty nám dávají naději, že se již nebudou opakovat tragické události let 1938–39.

Vědom si neblahých zkušeností našeho národa, zejména z druhé světové války, zanechávám Vám odkaz, ve kterém Vás varuji před možnými pozdějšími požadavky na znovu osídlení našeho pohraničí sudetskými Němci, kteří byli po právu, na základě mých dekretů z naší republiky odsunuti.

Může se stát, že mé dekrety, vydané z rozhodnutí vítězných mocností druhé světové války, budou postupem času revanšisty prohlašovány za neplatné.

Může se stát, tak jako v minulosti, že se najdou „tak zvaní čeští vlastenci“, kteří se budou sudetským Němcům za jejich odsun omlouvat a že budou nakloněni otázce jejich návratu.

Nenechte se oklamat a návratu nedopusťte. Hitlerové odcházejí, avšak snaha o ovládnutí Evropy Německem zůstává.

Mohou se najít vlastizrádci, kteří budou opět usilovat i o odtržení Slovenska od České republiky. Bylo by to pošlapání odkazu našeho prvního presidenta ČSR T. G. Masaryka a jeho spoluzakladatele M. R. Štefánka. Vedlo by to k zániku obou našich národů.

Nezapomeňte, že mé dekrety se týkají i potrestání vlastizrádců a že mají trvalou platnost a potrestejte všechny vlastizrádce, ať je to kdokoliv a v kterékoliv době.

Váš Dr. Edvard Beneš

Praha, květen 1947

Tím odpovídám i některým dalším. Třeba svému příteli Vicovi, nicku s... nebo Janu Vaculíkovi.
tomu chci ještě cosi dalšího sdělit. Počítal jsem , že někdo napíše cosi o komunistech v našich rodinách. Takže milý Vaculíku, není známo, že by čeští komouši chtěli vyhladit nějaký cizí národ, rovněž není známo, že by odtrhli jakési území od území jiného.
Ano, rozpoutali teror proti vlastnímu národu. To ano. Ale silně pochybuji, že štěpánovy potomci s e jednou budou dožadovat náhrady škody za arestování dědečka či pradědečka.
Navíc - nikdo nám nebránil, abychom s e s komouši vyrovnali v mezích zákona.

A jen nakonec bonmot - podle vaší logiky - nejdříve přezkoumejme my svoje komouše ve svých rodinách - jste připraven toto kritérium uplattnit i na nesmiřitelné szdetské Němece, kteří byli po válce odsunuti do býv. NDR? A zcela jistě se i v jejich rodinách najdou příslušníci Honyho partaje, STASI, FDJ a tak podobně?
To jsou podle vaší logiky dvojnásobní viníci.

Deny
ano, psal jsem to já. V textovém editoru. Teď už to zas e pálím naostro. To aby ste neměl problém s autentičností.
29. 08. 2010 | 19:03

argun napsal(a):

Vico 29.08.2010 17:06:59
No jistě, ty stejné nicky...

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Prý už pár tisíc let. Neslyšel jste o tom nikdy?

To není omluva, ale konstatování. Pokud to nevíte, nepochopíte nikdy nic. Ostatně ano, ani já si nedělám žádné iluze.

Morální rozhořčení má obvykle jediný smysl - adorovat morálku rozhořčujícího se. Tak do toho, vládče bohů...
29. 08. 2010 | 19:06

hoven napsal(a):

nechapu o co se vlastně autor snaží. vždyt česko-německé smíření už davno proběhlo před 20lety. havel se omluvil za vyhnání a tim to končí, nebo co ještě mají češi udělat?? vracet majetek a půdu?? nebo o co tady jde???
29. 08. 2010 | 19:07

P. napsal(a):

Tohle všechno je minulost, a je to dávno mimo naši zodpovědnost. Preferoval bych vyrovnávání se s naší válečnou současností, míním účast české armády na území Afghanistánu.

Pro zajímavost - takhle vypadá pád budovy WTC7 11. září 2001, čas 17:20, údajně v důsledku požáru.
https://www.youtube.com/watc...
29. 08. 2010 | 19:07

hoven napsal(a):

P.
ano, navrhuji českou učast v afganistánu vyrazně posílit.
29. 08. 2010 | 19:10

yara ze země krys napsal(a):

vlkovi: Napsal jste to pregnantně. Mám docela pana V.Žáka rád a dnes mu nějak nerozumím. Myslím, že za všemi těmi útoky z německé a rakouské strany je to, že cítí naši nebo přesněji řečeno našich politiků
slabost a neschopnost jasně a důrazně se vyjádřit!
29. 08. 2010 | 19:10

voroshilov napsal(a):

Beda:
Vyborny clanek,to by mel precist kazdy kdo srovnava Hitlera se Stalinem!
29. 08. 2010 | 19:12

poste.restante napsal(a):

Karel Mueller:

Souhlasím.
To oč hlavně jde je nezapomínat a nenechat přepisovat dějiny, protože se to "někomu" hodí.

Víte, představuji si ten rozhovor dvou synů, který zmiňuje pan Žák - cituji:

Představte si, že stojíte tváří v tvář člověku, jemuž revoluční či polovojenské jednotky zabily rodiče. Třeba v Tocově, kde postřílely přes dvacet rukojmích. Myslíte, že bude považovat za férové, když mu řeknete, že za to může Hitler a nacisti? A že to nehodláte soudit? Konec citace.

N: "Vy jste mi zabili při odsunech otce!"

Č: "A vy mně dědečka ve vápence v Nemecké na Slovensku"

N: "No jo, ale to bylo za války a šlo o potrestání banditů, kteří se postavili proti své vládě. Zatímco u mého otce šlo o vraždu bezbranného a navíc až skončení války."

Č: "Aha. No jo. To je fakt. Tak promiň."
29. 08. 2010 | 19:15

s... napsal(a):

Vlku:
Dal jste sem důkaz, jak moc se Beneš mýlil.

Německo neusiluje o ovládnutí Evropy, Sudetští němci se nesnaží o znovuosídlení sudet!

Za hlavní považuji Benešovu zaujatost (detzerminovanou děsivými událostmi)Němci. Díky této zaujatosti přehlédl hlavní nebezpečí, Stalina a jehopátou kolonu české komunisty. Tam měl napřít síly, tam bylo nebezpečí, které bylo navíc zřejmé i našim věrným spojencům z válečných let USA (jediní neuznali Mnichov) a Beneš měl dostatek informací. Nevnávist k Němcům (pochopitelná) mu však zničila schopnost úsudku. Tak skončil Beneš - státník a vznikl Beneš - český politik.
A my se ve stopách jeho odkazu dodnes zabýváme Němci a nechápeme, že svět se stačil od té doby několikrát změnit.
29. 08. 2010 | 19:16

s... napsal(a):

Karel Mueller:

Nejsem doma, ale rád se někdy do Benešových pamnětí opět podívám. Ale co si pamatuji, Beneš dal chybně přednost Stalinovi, před Roosveltem a Troomanem. A USA usilovali o obnovení ČSR v předmnichovských hranicích.
29. 08. 2010 | 19:22

s... napsal(a):

oprava
usilovalY smozřejmě
29. 08. 2010 | 19:23

Béda napsal(a):

s...

skromný dotaz. jak mohl dát Bemneš přednost Rooseveltovi a Trumanovi? Američtí prezidenti snad Beneše zvali do Jalty? Koho ze šéfů velmocí tehdy zajímal nějaký Beneš? Vždyť i českoslovenští vojáci v Británii (která sehrála neslavnou roli v Mnichově) bránili britské ostrovy a válčili v severní Africe na náklady českého státu.
29. 08. 2010 | 19:28

Karel napsal(a):

p. Žák staví rovnítko mezi vraždou a
genocidou.

Budeme zase přepisovat dějiny?
29. 08. 2010 | 19:28

češka napsal(a):

Pane Záku, děkuji.
Jsem zvědava, kdy jiz lidé pochopí, ze Anglie a Francie jednaly po 1.světové v Evropě tak, jako v Africe.
Pojistily si vlastní východní hranice parcelací Německa a Rakouska Uherska a uvalením reparací na všechny /včetně nás/ následnické státy, chtěly udrzet svou moc v Evropě.
Proto se spojily s Ruskem i kdyz to si s Německem svorně rozdělilo Polsko, proto vylodění proběhlo v Normandii a ne na Balkáně, odkud bral Hitler naftu a nás Stalinovi darovali.
29. 08. 2010 | 19:36

skeptický napsal(a):

Ono dneska pojem vlastizrada je už jaksi zapomenut.Hustí se nám do hlavy ,že vlastenectví je vlastně nacionalismus,a to je špatně.S tím už začli komunisti.Jsme internacionalisti.

O lidech,ktří mají svoji loyalitu všude jinde a pro Čechy nemá dobré slovo se říká,že jsou státotvorní.

K vlastenectví se nehlásí,oni jsou světoobčani.S Němci jsou ale jedna ruka.Jsou totiž objektivní.

Podstata je to tu dostat do konkursu,staročesky na buben.
29. 08. 2010 | 19:37

s... napsal(a):

Béda:
Nerozumím, jak si představujete zahraniční politiku. Jako že malý stát čeká v jakési neutrální čekárně na to, až bude někoho zajímat?
29. 08. 2010 | 19:38

Karel Mueller napsal(a):

poste.restante:

Tak to já si umím představit jiný rozhovor.

N: Tak si představ, že k nám do Heydy (dnes Nový Bor) přišli Rusové a na týden se nakvartýrovali do baráku. Pořád chlastali.

Č: Tak? A kolik Vás zabili, kolik příbuzných přežilo?

N: Přežili všichni z celého příbuzenstva kromě těch zabitých za války.

Č: No ne, já tady občas čtu o milionech spálených dětí a žen v Rusku a na Ukrajině ... ale to je v prastarých a nekorektních románech. Vždycky jsem si říkal, jak bestiálně se Vám ty asijští hrdlořezové museli mstít.

N: To víš, o těch zločinech na východě, to jsou babské kecy plivající na Němce a snižující jejich čest. Ale o těch hrdlořezích z východu si nedělej iluze.

Č: To je fakt, píší o nich i dnešní české noviny. Horší než Hitler ...
Na rozdíl od běžné formulky z románů jakákoliv souvislost se skutečností nemusí být náhodná.
29. 08. 2010 | 19:41

vlk napsal(a):

s...

vážně? Vážně neusiluje Německo o ovládnutí Evrpy? Vlastně - máte pravduu. Neusiluje. Ono již veropu ovládlo. Svou hospodářskou silou.
Nicméně , najeďte si na stránky SDL a uvidíte, oč že jim jde.

Beneš přesně předpověděl, co se stane. Já nebubnuji proti Němcům a Německu. Už jsme napsal, že náš osud a postavení je na ich a jejich úspěchu velmi závislé. Burcuji proti totální slepotě.
29. 08. 2010 | 19:42

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pane Žáku,
Váš článek obsahuje značné logické chyby, nemá význam je však vyvracet. Píšete ideologicky, nikoliv věcně.
29. 08. 2010 | 19:45

Pepa Řepa napsal(a):

To Vico
propadl jste už totálně pravolevému přetahování lanem.
Proč? Protože do debaty, která jde napříč politickým spektrem taháte současnou politizaci. Klause,LS, pana čistého....blablabla.

Ona by se situace změnila, kdyby doložka nebyla? V čem? Ona doložka rozdrásala již vyrovnaný a vyřešený problém?
Ale jděte.

Ještě k moralistům, pár jsem jich zažil.
Když řeknou jsme zmetci, myslí obvykle ty ostatní, sebe ne.

Když řeknou omluvte se, koukají jestli soused-hajzl jeden nenažrabná-už klečí.

On totiž, milý Vico, ten kdo chce si chce srovnat svědomí, respektive vyrovnat se s něčím, nepotřebuje publikum ani procesí, udělá to v tichosti.

Jinak je to směšný tyátr.
Jeden takový moralista tady byl. Viděl sám sebe v naleštěných holínkách a měl rád shrbené hřbety.
29. 08. 2010 | 19:46

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Jan Vaculík:
"Myslím, že ve světle této nesmiřitelnosti je nejvyšší čas obrátit svou pozornost ke zločinům komunismu."
Jasně, vy bijete černochy.
29. 08. 2010 | 19:48

argun napsal(a):

Pane skeptický kolego, aby nebyl. Vlast je sprosté slovo z náckovského slovníku a národ se ve slušném textu vytečkovávvá. Cožpak Vy nevíte, že místo vlasti máte euroregion, a místo národa politický lid? Proberte se, člověče, jsme v 21.století...
29. 08. 2010 | 19:49

Vico napsal(a):

Vlk : OK. V tomto ohledu jsem názorově trochu jinde, ale je to alespoň důkazem, že nejsme jedna smečka, jak se tu snaží někteří tvrdit. V tomto punktu jsem spíše zajedno s naším společným přítelem Tupelem a třeba s s...:-).

Pokud jde o Beneše, zdržuji se jakékoliv jeho dodatečné kritiky. Takové prezidentství, jaké bylo dopřáno jemu,tu neměl nikdo před ním, ani nikdo po něm.Nejblíže je mi na prezidenta Beneše názor VKCana.

Mne spíše zajímá, jak se poučit pro dnešek. Není od věci klást si otázku, proč jsme byli v tom 38.tak strašně opuštěni. Proč nás vlastně úplně všichni zradili? Proč naši sousedé byli vůči nám do jednoho nepřátelští?

Proč mne nemá nikdo rád?

Nebylo by aktuální si takovou otázku položit i dnes?

Argun : Napřed zmrd nyní vládce bohů. Z takového posunu mám samozřejmě radost. Jste na dobré cestě.
29. 08. 2010 | 19:50

s... napsal(a):

vlk:
Burcujete proti slepotě. To jsme dva. Jenomže Vy jste podepsal Zahradilův agresivní canc, který spustil tuto debatu (ne dobronín, schmidt, nebo posselt)

Zabývat se SDL jako hrozbou je jako se bát odtržení Moravy. Nebýt mnichovského komplexu, tak na hysterického Zahradila reagují jen pošuci jeho formátu. Al eprotože mnichovský komplex je součástí naší identity, reagujete na toho ubožáka i Vy, kterému v rozhledu nesahá Zahradil ani po kotníky a mnoho dalších, jindy rozumných lidí.
29. 08. 2010 | 19:53

Béda napsal(a):

Vico,

kladete otázku. Proč nás v 38 úplně všichni zradili. Proč jsme byli opuštěni. Proč všichni okolo byli nepřátelští.

Nebylo tomu tak. Srbové nás nezradili. Velmoci sledovaly své vlastní zájmy a jednaly s náma tak jak obvykle velmoci jednají s periferií, nárazníkem... A závoslí sousedé cítili příležitost k parcelaci, ke svému územnímu zisku. Až na ty Srby každý sledoval svůj vlastní zisk, resp. cíle (územní, geopolitické, strategické...).
29. 08. 2010 | 19:59

Vico napsal(a):

Pepa Řepa : My dva se asi vzájemně nepřesvědčíme. Maximálně bysme mohli stvořit scénář nějaké nekonečné soap-opery ve které by po vysílači na Ještědu přestaveném na minaret pobíhali flagelanti s uprchlíky z Lybie, zatímco "kožené kalhoty" by se vraceli do Liberce.

Ostatně flagelantství vítězí ze strany, kde byste to neočekával. Sedláčkovy "administrátory bolesti" tu máme, důtky, nechť si každý vybere sám. Je to čistě individuální záležitost.

Mám pocit, že se tu svým způsobem přes záda šviháme všichni.
29. 08. 2010 | 20:08

Faust napsal(a):

to češka

V zájmu historické pravdy se Spojenci nejprve vylodili na Sicílii (kde, mimo jiné osvobodili mafiány, které dal zavřít Mussolini . dějinný žert) a pokračovali v Itálii - kde trochu uvázli.
Na Stalinovo naléhání byla posléze uskutečněna invaze (1944) ve Francii.
29. 08. 2010 | 20:08

Béda napsal(a):

s...

takže vy byste radil nechat Dobronín Dobronínem, aťsi o něm píše pan Schmidt, Doležal a jiní co chtějí. Aťsi třeba píší, že by se Češi měli omlouvat, sypat si popel na hlavu a Berndt Posselt žádal omluvu a satisfakci.

Nechat to prostě
vyšumět jen tak. Aťsi každý praví co chce, lije kýble viny na předky a pomalu posouvá své nároky vůči českému státu a českému obyvatelstvu, který se nařčením nebrání využívaje každičké příležitosti.

Nechat prostě na sobě dříví štípat vytrháváním jevů ze souvislostí. Nevšímat si toho ani tehdy, kdyby nakonec někdo prohlásil, že vlastně Češi jsou viníci a sudetští Němci obětí války.

To by asi bylo to správné smíření.
29. 08. 2010 | 20:10

Faust napsal(a):

Ad blog

IMHO srovnávat státem posvěcenou genocidu a násilím několika jedinců či skupin, navíc v období. kdy byly paralyzovány veškeré mocenské orgány státu jako důsledek událostí, které jsme nezavinili, je velmi smělé.

A skutečně ze strany spešl (alespoň oficiálních struktur) SDl nevidět onu kýženou pokoru, která se vyžaduje od Čechů.

Dixi
29. 08. 2010 | 20:18

skeptický napsal(a):

Každý ví,že dvě národnosti v jednom státě nedělají dobrotu.

Beneš věděl,že my máme problém s Němci,a Slováci s Maďary.
Národy jsou si jazykově natolik blízko,že by si mohly rozumět.Kulturně asi každý pes jiná ves.

Naše šance byla z toho udělat československý národ,který by se měl šanci bránit.

Moc to nešlo.Po válce vše odpuštěno,jakoby se nechumelilo.

Tady jsme nadávali na to,jak se cpe do Slováků,a Slováci věděli,že nás sponzorují.

Ovšem jejich politici dali opakovaně přednost stát se velkou rybou v malém rybníčku.Slovenská národní politika ve společném státě by se dala popsat jako příživnictví,vyděračství a zrada.
Vemte si Belgii,Kanadu.Menšinový národ chce vše dvakrát,a vyhrožuje sebeurčením.Tak se to
rozpustilo bez velkých obštrukcí,a asi se to někomu taky hodilo.

Tak aby nám ty menšiny nechyběly,tak se zase jede podle receptu atomizovat,teď nám je dodávají.

Němcům už to taky začíná docházet,a tak jim také redukují armádu pod zástěrkou profesionalizace.Skončí jako my,ale budou muset mít pocit,že mají na někoho svrchu.

A skončí to jako něčí bezbranná kolonie evropa,a kdyby se lidé cukali,poštvou se menšiny(až jich bude dost).
29. 08. 2010 | 20:32

hoven napsal(a):

měli jsme se v roce 38 bránit. beneš rozkázal složit zbraně. jako president selhal. zničil duši národa. nemužem se vymlouvat na to, že nas někdo zradil, nikdy nemužeme na nikoho spolehat. francouzi a angličani nad zradí kdykoliv si vzpomenou, třeba ještě stokrát.
29. 08. 2010 | 20:37

hoven napsal(a):

anvíc beneš sklamal opět po válce, kdy ustoupil komunistům. to byl slaboch, který pořád ustupoval, nacistum i komunistum.
29. 08. 2010 | 20:39

arnazach napsal(a):

vlk:
Já jsem sice už vycpanej a sedím na římse na chalupě Pepy Řepy, ale stejně mi to nedá. Přečtěte si pořádně, co napsal Jan Vaculík, abyste nemluvil z cesty.
29. 08. 2010 | 20:45

Medikolog napsal(a):

Mám-li volit mezi Vlkem a Žákem, zvolím Vlka. Bohuže, pane Žáku, i díky vám Němci svojí vojenskou silou KDYKOLIV s naší otčinou bez armády (ten koloniální expediční sbor co jste z ČSLA udělali armádou nenazývám) udělají co budou chtít a díky vašim polistopadovým vládám nás ekonomicky třímají již stejně jistě, jako za protektorátu. A ZASE s požehnáním našich ostatních spojenců, kteří se kvůli nějakým Čechům nezfamfrní.. Precedent v Mnichovu tady je. A kdo jednou zradil..

Ale proč vznikly tyto debaty? Tento pokusný balónek?

Protože někdo tvrdí když uslyšel že někdo jiný nalezl kost, že ví čí je a že ví kdo je pachatel a označil za něho (jak jinak) Čechy - an blok včetně právě narozených. Od určité části Němců to nepřekvapuje, ale stále mě "dojímají" servilní také češi (s malým "č") kteří jim nekriticky věří co vysloví a dokonce to obhajují - jak nedávno pan Cyril Svoboda (tehdy MZV ČR) předstíral že věří každé lži Condoleezy Riceové o neexistujícím iráckém superarsenálu zbraní hromadného ničení. Mě z takové víry vyléčil již 21. srpen 1968 a to dost drsně. Od té doby "důvěřuji, ale prověřuji" ať se to komu líbí, nebo ne.

Vlku, díky za vaše pevné postoje a věcnou argumentaci.

A obávám se, že s Němci to je jako s homadou brambor. Všichni jsou dobří, až na pár s hnědou hnilobou. Ale co z nich všech bude "za pár"? Podle nejenom mých zkušeností jsou česká zištná servilita i německá hnědá hniloba silně virulentní.. a ve spojení jsou pro Český národ maligní.
29. 08. 2010 | 20:47

skeptický napsal(a):

Ono všelijakých válečníků a bombardérů z křesla by se v době míru našlo.Kdyby jim někdo dal do ruky pušku,a naložil do dobytčáku,asi by se posral.
29. 08. 2010 | 20:47

s... napsal(a):

Béda:

Po praktické stránce se to má tak:
Nároky Sudetských němců na majetek nebyly nikdy vyslyšeny. A nebudou. Dokud existuje ES a EU, tak není co řešit. Takže tuto rovinu máme z krku.

Po stránce historické máme částečně jasno, výzkumy probíhají. Mylím, že toto je také v pořádku.

Pak zde máme vinu Němců. Od 60 tých let je to ziemlich ferig: Němci říkají, ano, zvěrsvta, která napáchali naši předci byla neslýchaná a my se za ně omlouváme a uděláme vše proto, aby se nic podobného neopakovalo.

Oficiální stanoviska ČR a BRD jsou v českoněmecké deklaraci. Hotovo

Pak jsou tu články informující o masakrevh z konce války. Dobré. Pravdu je třeba znát.

A je tu koneckonců oficiální omluva presidenta Havla. Není se třeba dále omlouvat.

Druhá světová skončila, vše je jasné, není co řešit. N'est pas?

Pak je tady ovšem místní združení - SDL - s poslencem EP Posseltem v čele na jehož jakýkoliv výstup hladově čeká poslanec EP Zahradil, předseda výboru ublíženosti a též hrdinný stavitel barikád Klaus (apropós, stavěl i v roce 68?). Díky tomu vzniká dojem, že n ahranicích se povhoduje s pochodněmi a Merkelová dnem i nocí přemýšlí, jak nás obrat o Liberec a okolí.

Kdyby se výroky Posselta nezabývala "elita" ČR, neměli by žádnou váhu a pan Schmidt by neměl o čem psát.
Ale protože nacionalismus je zbraň populistů, bude mít Schmidt stále o čem.
29. 08. 2010 | 20:47

slavwin napsal(a):

Vážení spoludiskutující, nová klausova i socialistická mládeži. Musím se podělit s Vámi o své dojmy. Když jsem přelouskal blog p. Žáka napsaný v ostrém tónu, řekl téměř vše není co dodat a ono je a vždy bude. Vezmu vzdálenou nebo blízkou minulost, někoho prabába v ní ještě žila. Po dokončení obnovy českého jazyka se sešlo pár ctihodných strejců řeklo si žijeme s Němci nějaký patek a nežije se nám zle skončeme s tím škádlením a nazvěme se austroslavisty staročechy. Kmánové čeští i němečtí jsou na tom přibližně stejně, podle území žili v nějakých idylických polofeudálních poměrech, anebo rodící se kapitalismus je vysával daleko hůře než Liedl své prodavačky a pokladní. Podle majitele manufaktury se nadávalo na Žida, v českém prostředí na Němce, v německém asi Čech manufakturu nevlastnil. Nebo jen kapitalistu. Ejhle spory neskončily po staročeších se objevili mladočeši, omladina, proletáři a hromví co ještě. Guláš se vařil a každý podle gusta přisolil, inu proti gustu žádný dišputát mám z klasické literatury. Pak se objevil mág Hitler a vyšel mu eintopf, který nazval národním socialismem. Udělal z toho takovou sračku z které se stravitelná polévka nedá uvařit. Tak dnes zástupce strany tunelářů a veksláku si zgustne na němcích, kteří s hitlerovým eintopfem už nemají nic společného a guláš se dál vaří a každý solí dle svého gusta, mám jenom obavy aby z toho nevznikl nový fašistický eintopf.
29. 08. 2010 | 20:49

Ivan napsal(a):

to: Vlk
Přečetl jsem si Vaši reakci na příspěvek pana Žáka, s velkým zaujetím a skláním se před tímto příspěvkem, v plném znění. Je výstižný a věcný.
Děkuji, Ivan.
29. 08. 2010 | 20:55

Kelt napsal(a):

Pane Žáku,kdyby totéž napsal Doležal,nebo Mandler/úmyslně vynechávám "pan"/,pravděpodobně bych přečetl jen titulek,neb co by bylo pod ním bych si bez problému domyslel.
5O milionů mrtvých na konto hit.Německa,plánovaná genocida českého národa a proti tomu stavět na roveň excesy jednotlivců,navíc nedoloženo,zda šlo vždy o Čechy je chucpe.
Moc jste mne zklamal.
29. 08. 2010 | 21:01

vilcek napsal(a):

To s:Nemci Evropu ovladli.Ekonomicky. I nas.
K SL: I diky VK maji uz nejen pohranici
/i pres to,ze oficielne zde,zatim, pudu vlastnit nemohou/ ale pres nastrcene
i ve vnitrozemi odhadem 40 proc. pudy.
To Beda: A Srbum jsme se za vernost pri Mnichovu odvdecili tim,ze vlada CR /usty
MZ-KS/ uznala odtrzeni jeho soucasti -Kosova.Fuj!
Celi Cesi.
29. 08. 2010 | 21:03

prirodovedec napsal(a):

Nadherne, takze pokracujeme. Po Stejskalovi (weltmanovi), V.H., Weltmanovi, dalsi bloger.

Zaujali mne i nekteri vazeni kolegove diskutujici s..., Vico ...

Nicmene, spravna strategie trustu prirodovedec se ukazal nasledujici: hazet do diskusi spalky historickeho textu. :)

Plus vetny rozbor textu blogera vetu po vete.

Takze ted zvolime postup:

Nejprve rozbor blogera.

Pak zahltime text spalkz historickeho kolegu, protoze nekteri diskujici kolegove se jevi, ze neznaji fakta nebo je necetli jinde vcetne blogera.

Pak moyna reakce k jednotlivzm diskujicim. Nude to sice yatey pro nas software, ale asi se to da ya par hodin a stovek tapet za sebou zvladnout.

Proc tento postup? Protoze si to tema a vazeni zucastneni zaslouzi. A proste se ukaze, zda vcitovaci :), ci zastanci RG vrahu :) udrzi dale toto tema hrat. Nekdy neni nad software development. :) Do clanku bychom pak meli do acknowledgement "testovano na sudetskych Nemcich v duchu tradic nejlepsich valecnych sudetskych lekaru". :)

Zatim kazdy novy blog mi potvrzuje, ze se spravne drzim zestrucneneho postoje:

1) Jsme vyrovnan a smiren. Domluvim se s kolegy Nemci. Dokazeme byt hrdi na mnohe z historie a vyhnout se spornym mistum.

2) Jit dale je otazka duvery. Stale cekam na postoj sudetskych Nemcu vcetne witikobundu. Co napsali (charta) a jak se divaji na svoji historii (Frank, viz citace) moji duveru nebudi. Neme chut jit za blbce. Uz jednou kdosi rikla, ze nekdo Mein Kmapf nemysli Vazne. ted zase nekdo rika, ze pani Eriku a muze s knirkem a to co je v Charte sudetaku netreba brat vazne. Az se oni vciti, at se zase ozvou, do te doby si davam pozor na ne a jejich vcitovace a flagelanty, protoze svoji neznalosti, naivitou a hlouposti mohou komplikovat zivot mne a mym blizkym. Fraze bez faktu mne nezajimaji.

3) Opravdove victeni si zada oboustrannou znalost vsech faktu a schopnost prijmout. Dejiny jsou plne vrahu, vetsinou mocichtivych deprivantu, "tech nahore". Tak uvadejme vsechna fakta, vsechny projevy, vsechnz nazory vsech stran az do pocatku veku. A poradme si s tim, srovnejme se s ruznosti nazoru. Ti lide na obou stranach casto disponovali daleko vetsimi znalostmi a logickou argumentaci nez diksuteri zde, kteri je suverenne hazeji pres palubu. Smesne.

Tak a ted na autora.

Pak ty spalky.

A pak dojde i na Vica celeho v bilem :) a prijdou i Masini. Mne tam zaujala zase opacna poloha :) Via vtipne podana potesi. predtim si ale uzije rady sudetackych slov :).

Nejprve dekuji autorovi ya material k pitvani.
29. 08. 2010 | 21:08

prirodovedec napsal(a):

"29.08.2010: O vyrovnání s minulostí – tentokrát poválečnou Autor: Václav Žák Přečteno 1541 krát Pošli e-mailem
Psáno pro ČRo6"

Uvodem mne napadla jedna vec. Bylo by sympaticke, kdyby kazdy flagelant a antiflagelant zde nejprve vyplnili kadrovy dotaznik. Tj. vyjevili, jak dalece souvisi jejich nazory s jejich historii, pripadne jejich soucasnymi zajmy.

Napr. "Podporuji smireni a vyrovnani, protoze jiz od mladi ziskavam projekty SL a mam radu oceneni. Zaroven muj dedecek padl v radach wehrmachtu a po valce jsme zustali, protoze babicka byla Ceska."

Nebo: "Jsem velmi kriticky k SL, protoze moji pribuzni proleteli kominem koncentracniho tabora a pribuzny po navratu z koncentraku, jak se zvetil si vybijel svuj vztek na Nemcich a Nemkach a zabijel i deti."

Bylo by to takove v souladu s mym bodem 3. Pujde prikladem:

Cela rodina byt chuda, byla hrda na CSR, byt mnohdy zklamani z chudoby a krize. Cast rodiny prosla protektoratem strachem, shanenim potravin pro deti, uhybanim sudetakum a dalsim nemcourum. Cast napul diky odboji, puvodu a castecne nevine proletela kominy, ci se jim hlavy rozkutaleli. Nekoho zabila bomba u hangaru v Anglii, a tak nemohl byt zavren v padesatych letech. Pres chudobu se nikdo nenadchl pro Pavku Kohouta v padesatych letech, nekteri verili silne osmasedesatemu jini devetaosmdesatemu dalsi citili vdek ke Gorbimu jini vuci Reaganovi. Jejich postoje jsem prevzal od nich vcetne skepse a mnoheho dalsiho.

A co Vy autore? :) :)
29. 08. 2010 | 21:18

Zbyněk Matyáš napsal(a):

s...
"Němci říkají, ano, zvěrsvta, která napáchali naši předci byla neslýchaná a my se za ně omlouváme a uděláme vše proto, aby se nic podobného neopakovalo." Máte bohatou fantazii, Němci Čechům nikdy nic takového neřekli a naopak požadují, aby se omluvali Češi. Bohužel mají své zastánce i mezi námi, mnozí zde diskutují.
29. 08. 2010 | 21:36

slavwin napsal(a):

Prirodovedec: K dotazníku bych uvedl jen toto, tam v těch posledních 4 řádcích bych se někde vešel, ale mám z toho stejný zmatek jako když jsem měl jít v 7letech poprve ke zpovědi. Dali mi modlitební knížku a řekli na těch stranách jsou vyjmenované hříchy prober to určitě něco najdeš. Kromě lhal jsem a několika dalších banalit jsem tam našel že věřím pověrám. Farář byl z toho na větvi a chvíli ze mne páčil co tím myslím, než mi dal rozhřešení.
29. 08. 2010 | 21:38

znalec napsal(a):

Chápu oč panu Žákovi jde. Jde mu o smíření. Mně také. Nevím oč jde ostatním, kteří nesouhlasí. Asi o nesmíření. I to je nutné respektovat. Jen by měli uvést časový horizont. Nejlépe na počet generací.
29. 08. 2010 | 21:42

RA napsal(a):

dnes jsem o tomto případě mluvil se svými rodiči , odvětili, že v rodné vesničce otce se odehrálo to, že revoluční garda o počtu tří lidí z vesnice, lovila utíkající němce a upalovala je zavěšené za nohy. Otec jako dítě to osobně zahlédl. Dodnes samozřejmě ví, kdo tato zvěrstva prováděl. Proto se nikdy nemůže identifikovat s takovou havětí, zkrátka s touhle sebrankou nechce mít nic společného. Tito vrazi samozřejmě o pár let později byli aktivní při zakládání JZD, jako kovaní komunisté . Český stát a český národ, to jsou jen slova, nad některými lidmi, kteří patří do této skupiny byste se pozvraceli.
29. 08. 2010 | 21:45

prirodovedec napsal(a):

vilcek: Dobrz postreh. Ae netrapil bych se tim. Jak se to v CR vyviji, zase o tu pudu vlastnici jednou prijdou. Zjisti se jejich zlociny a znarodni se zprivatizovane ... to je kolobeh zivota. Lichtenstein nakradene po Bile hore take nemel navzdy. :)

Pokracujme s autorem:

"Česká televize odvysílala program o nálezu lidských ostatků v obci Dobronín u Jihlavy."

To je ten Vondracek? Muze nekdo dat odkaz?

"Jedná se pravděpodobně o oběti „odplaty“ páchané ve dnech a měsících po skončení druhé světové války."

OK, zde je autor OPATRNY. Pise slovo pravedepodobne (nepise uz, zda to tak formulovala CT - asi ne, protoze to nekritizuje, ze :), sam ale je po Eeelisce opatrny, asi se neche stat Vasikem pasikem :) ). Dale pise o odplate. A opet velmi chytre. Dava uvozovky, aby se dalo manevrovat a nepise, zda to byla odplata Rakusaku na sudetacich, ci Cechu na sudetacich (nicmene nepise co na to ta CT, ta asi byla sugestivnejsi, ne? Koneckoncu v ni pusobi ne "zaci", ale zumpaliste :) ).

"Europoslanec Jan Zahradil napsal na svůj blog na serveru aktuálně.cz článek Letní záchvat vzteku. Ocitujme z jeho začátku: „A už se to na nás zase valí, z ČT, i odjinud. Čtu články, koukám na reportáže o dnes již slavném místě kousek od Jihlavy. Vidím Berndta Posselta, jak potěšeně pochrochtává a vzkazuje českým politikům, aby podpořili vyšetřování ohavného zločinu z roku 1945, a ještě tam a ještě onde. A mám zase vztek nad celým tím humbukem.“"

Vyborna citace, zde autor brilantne kucha to co potrebuje. Tady se vraci to pochrochtavani, ktere zahradilovi i nekteri ti, co s nim souhlasili, vytykali. Rovnez nelze vynechat vetu, kde je vztek. Na druhe strane je VHODNE vynechat nebo ODLOZIT "Vztek je v politice špatná kategorie." pripadne rozbory proc autora vztek vzal. nebo to jeste prijde? :) Kazdopade od pana V. Zaka brilantni rozehravka, jak patri vlk patri pro neho k nejlepsim (my se softwarem rekneme "nejschopnejsim" blogerum).

"Europoslanec pokračuje:"

Nene, autor tak NEPOKRACUJE autore. Slabe. Ferovejsi by bylo "Europoslanec PO NEKOLIKA VETACH pokracuje" (mohl jste napsat "ktere nepovazuji za vyznamne protoze ...", protoze to vypada tak, ze je necitujete, protoze se Vam nehodi, vidte :) - vidite, co se Vam nehodilo? NAVRHUJI TIPOVACI soutez pro antiflagelanty, co se Zakovi nehodilo. Ja tam vidim dva momenty :) Pokud je nebo dalsi najdou flagelanti, budou oceneni jako antiantiflagelanti :) ).

"„Někdy se mi totiž zdá, že hlavním problémem nebyl německý teror, vyhlazování české inteligence, plánovaná likvidace celého českého národa, ale poválečné vraždy Němců, spáchané Čechy, zdivočelými šesti lety nacistické okupace. Neomlouvám je. Ale také nesoudím. (…) Nasazovat na tu dobu dnešní měřítka je zpozdilost.“

Tolik Jan Zahradil."

Ne tolik Zahradil. :) Ale "tolik jsem ja Zak pouzil ze Zahradila, protoze se mi to hodilo ... :)"

Vsimate si vsichni flagelanti a antiflagelanti, jak se pracuje s textem? Jak cesky nezumpalisticky publicista to umi, ze do teto chvile nikdo z Vas krome vrceni o samozvanem arbitrovi jste nemeli chut si ho prispendlit na nastenku PSM a zahazet si sipky? :) Az ten hnusny tapetar prirodovedec, ktery je skoro stroj (nastesti proto s nim zde editor nebude diskutovat :) ). Otazka. Ktere dalsi vety az do konce se nehodily Zakovi, aby pouzil sugestivni: "Tolik Zahradil?" Opet navrhuji antiflagelantskou soutez.

Je to podle mne cenne, jak se muzeme nekteri poucit o tom, co jsme mnozi vyjadrili u Stejskala. Ze nam vadi v postojich flagelantu SELEKTIVNOST, VYNECHANI KONTEXTU. Podle mne zde Zak nabizi DOKONALE priklady techt vad flagelantskych textu.

Poznamka nez prejdu k weltmanovi. Zamerne zde volim polopejorativni nalepky "flagelanti", "sudetaci", protoze mi to pripada jako jiste zlehceni vazneho tonu. Flagelant je projev me ucty k Pepovi Repovi a vlkovi, kteri prispeli k rozsireni tohoto oznaceni stejne jako Stejskal, ktery jej zaradil do prvni sady nalepek. Sudetak je cenny kompromis a prirozena reakce na zobecneni puvodniho pojmu Sudet a reakce na ruzne "Tschechei" oznaceni z druhe strany.

Spravny usmirovac musi byt nad veci. Uvedene vstupy jsou jiste testy schopnosti byt nad veci. :)

A prijde kouzelnik a pribeh Zakova kladaka Weltmana :):
29. 08. 2010 | 21:45

Tencokida Hnuj napsal(a):

B. Posselt na konferenci o velikosti germánského genitálu :

http://images4.wikia.nocook...

Obyvatelé čtvrté říše moc rozumu nepobrali :

http://necyklopedie.wikia.c...
29. 08. 2010 | 21:49

Béda napsal(a):

RA,

nahlásil váš otec tento případ policii?

Co jako s tím má dělat současná generace? Má se za to někomu omlouvat? Kdo a komu, když sám říkáte, že "Český stát a český národ, to jsou jen slova...,"
29. 08. 2010 | 21:50

Václav Žák napsal(a):

TO vaclavhorejsi
Vážený pane profesore, četl jsem Váš původní text pozorně. Doufám, že jsem Vaší argumentaci porozuměl, ve své článku ji nezkreslil, leč přesto s ní nesouhlasím. Pokud budete mít chuť, promyslete si britský postoj. Odpovídá umístění kříže na Frauenkirche Vaší představě, jak se měli zachovali Britové k námitkám o bombardování Drážďan? A budete-li chtít si o věci popovídat, rád Vás pozvu na kávu (vzak@email.cz).
To vlk:
Já si Vás také vážím jako významného diskutéra. Nevím opravdu, proč na dnešní postoj k poválečným událostem nechcete aplikovat standardní zásady, bez nichž společnost nemůže fungovat. Jenom ve strachem pokřiveném zrcadle může dnešní omluvný postoj za chování české společnosti po válce vypadat jako flagelantství. Nechte sudeťáky, kteří jsou nesmiřitelní, klidně stranou: vždyť se nejlépe izolují sami. Přijetí odpovědnosti i za to, co jsme neudělali, to je přece postoj dospělého člověka.
To Béďa:
Vaše reakce mne překvapila. Nemá se ztráta života v poválečném vyřizování účtů hodnotit úplně stejně jako ztráta života obětí bratří Mašínů?
To s… a dalším:
Jsem rád, že věci vidíme obdobně. Ano, jde o smíření.
29. 08. 2010 | 21:52

RA napsal(a):

Béda........bylo mu sedm let, dotyční už zkapali a dnes to hlásit na policii ? Cítíte tu bolševickou atmosféru tady ? Všichni ve vesnici to ví, on už tam dnes nežije.
29. 08. 2010 | 22:01

prirodovedec napsal(a):

Mezihra: Co mi sem kluci lezete? :) :) :) A trhate nit stodilne telenovely "Prirodovedec a Sudetaci: Smireni" :)

Z.M.: Ano i podle mne pan kolega s... zde nepracuje "presne" (presneji vubec) s dostupnymi zdroji a nevnima rozdil mezi Sudetaky a casti Nemcu.

slawin: mate na mysli: "hangaru v Anglii, a tak nemohl byt zavren v padesatych letech. Pres chudobu se nikdo nenadchl pro Pavku Kohouta v padesatych letech, nekteri verili silne osmasedesatemu jini devetaosmdesatemu dalsi citili vdek ke Gorbimu jini vuci Reaganovi. Jejich postoje jsem prevzal od nich vcetne skepse a mnoheho dalsiho."

K "le mám z toho stejný zmatek jako když jsem měl jít v 7letech poprve ke zpovědi." vidite, muzete se osvobodit a pridat se do nasi sekty "prirodovedec". My v tomto mame jasno. :)

znalec: Vlk by Vam napsal, ye neznalec by byl lepsi nick. Berte to ale zertem. neodolal jsem.

"Chápu oč panu Žákovi jde. Jde mu o smíření. Mně také."

Tak se usmirte.

"Nevím oč jde ostatním, kteří nesouhlasí. Asi o nesmíření."

Ted proc neznalec. vetsina tech lidi na blozich, kde jste mlcel, napsal, ze oni jsou smireni.

Ja se napr. obavam, aby usmirovani pana Zaka a Vas neohrozilo osudy mych blizkych, kteri ziji v CR. Kdz se usmirite za konkretni zlociny Vasich osobnich predku a priznate jejich viny, jiste to bude cenne. Nas s nevinnymi predky do toho neplette. Nejsme beranci bozi a nebudeme na sebe brat hrichy tohoto sveta. Nas spise inspiruji pohadky ovci babicky ... :)

"I to je nutné respektovat. Jen by měli uvést časový horizont. Nejlépe na počet generací."

Viz vyse. Soucasne smireni je plne vyhovujici navzdy. Mozna nejake reparace od Sudetaku za zniceni CR a plany likvidovat cesky narod by mohly casem prijit :).

RA: RA neznaci Ruda armada, ze ne? Jaky byl postoj otce k temto zlocinum? Jak je citil, ze se jim nepostavil, kdyz o nich vedel a povazoval je za zlociny? Vi o tom, za v mnoha pripadech se nekdo takto postavil? Jaka byla minulost tech darebaku z RG? Budoucnost jste popsal. Jaka byla budoucnost Vasi rodiny? Hajil Vas Vas otec, jako ty pronasledovane Nemce?

Zaujal mne nadherny kontrast meyi Vasim jasnym odsudkem a stanoviskem rodiny, ktera vedela o vrazdeni nevinnych (podle Vasich slov) a nehnula pro nevinne prstem. Ptal jste se proc?
29. 08. 2010 | 22:02

Gerd napsal(a):

Pane Žáku,
já, ani mí předci jsme nikdy Němcům neublížili, nikoho jsme nezabili. Proto se nemám komu omlouvat. Pokud se někdo chce Němcům omlouvat za své předky nebo své vlastní chyby (třeba Václav Havel za to, že seděl na kolenou nacistovi), ať se omluví sám za sebe.
Co se týká vraždění lidí po válce, ať je vyšetřeno a viníci nalezeni. K potrestání nedojde, viníci jsou pravděpodobně mrtví. Stejně tak můžeme jít hlouběji do minulosti a hledat pruské vojáky, kteří zabili nevinné civilní obyvatelstvo v roce 1866. Má to smysl? Nemá!
Celý smysl téhle diskuze a diskuzí jim podobných má jen jeden cíl, zpochybnit Benešovy dekrety a vracení majetku sudetským Němcům - tedy jejich potomkům. Tak by také potomci Němců mohli zaplatit válečné škody, které jejich předci napáchali.
Váš blog postrádá smysl, celé téma je už dávno vyčpělé a pseudohumanisté bojují dávno zašlé bitvy, aniž by se připravovali na bitvy nové.
V celém článku úplně pomíjíte fakt, že to byli Němci, kdo aktivně usilovali o vyhlazení Čechů a nikoliv naopak. Dělat ale závěry z řádění pomatených jednotlivců není vhodné. Jestli někdo zná viníky, ať jsou vypátráni, odsouzeni a zveřejněni. Většina českých obětí má jen dva viníky - nacisty a Němce, kteří je zvolili a podporovali. Tedy drtivá většina německého národa.

P.S.: Až přijdou muslimové a naši potomci budou šťastně vzývat Alláha, nějaké bnality jako pocity sudetských Němců nebudou žádného kadího zajímat.
29. 08. 2010 | 22:04

Marianna napsal(a):

Vážený pane autore, ty, co ví, není třeba přesvědčovat, těm, co vědět nechtějí, je zdánlivě zbytečné snášet agrumenty. Je to stále stejné, i zpaměti vím, co napíší zdejší zavedení nickové. Nevadí ale : i tak je třeba zvednout hlas, když je to zapotřebí.
Ono to nakonec půjde, a ne že ne ... :-) Díky.
P.S. : Prý text zavání mnichovanstvím. Haha ... :-)
29. 08. 2010 | 22:05

Béda napsal(a):

Václav Žák,

k vaší otázce. Samozřejmě má se hodnotit jako každá zbytečná, nesmyslná vědomě násilím způsobená ztráta života. Jako ztráta životů v pohraničí před Mnichovem i po Mnichovu.

Důležité ovšem jest zjistit a prokázat kdo zabil, koho a s jakým úmyslem a motivem zabíjel. U Mašínů to bylo zjištěno zcela přesně. Jste si jist, že tomu tak bylo i v Dobroníně? Proč nestačí tyto případy řešit klasickými prostředky policejního vyšetřování a soudního řízení? Proč požadujete kolektivní omluvy, když šlo o excesy jednotlivců? Proč nepožadujete taky kolektivní omlůuvu sudetských Němců, resp. jejich zastřešujících organizací? Anebo již někde někdy taková omluva proběhla?

PS: jak byste hodnotil naplňování programu konečného řešení slovanské otázky v Proteltorátu B+M? Myslíte, že s Mnichovem a Protektorátem měli co společného předci sudetských Němců sdružených v SL? Myslíte, že existuje nějaká souvisost mezi jejich činností, misí lorda Runcimana, Mnichovem a vyhlášením Protektorátu?
29. 08. 2010 | 22:11

prirodovedec napsal(a):

Pokracovani mezihry:

RA: Co tedy na to otec Vaseho otce, kdyz otci bylo sedm let? Vz osobne souhlasite s tim, ze Vasi predci mlceli ke zlocinu? A zadate smirovani a omluvy od tech, kteri svedky tohoto zlocinu nebyli? Je mozna vhodne se osobne omluvit, za to, ze Vasi predci mlceli ...

Tesi mne vstup autora do diskuse. Je od neho mile, ze diskuse cte. Zda se mi ale, ze napr. vlkovi naprosto nerozumi. Skoda. Snad se mu vlk opet bez preklepu :) ozve.

Jen bych se zeptal: "Jenom ve strachem pokřiveném zrcadle může dnešní omluvný postoj za chování české společnosti po válce vypadat jako flagelantství. Nechte sudeťáky, kteří jsou nesmiřitelní, klidně stranou: vždyť se nejlépe izolují sami. Přijetí odpovědnosti i za to, co jsme neudělali, to je přece postoj dospělého člověka."

Za co vsechno v minulosti jiz prijimate, ci jste prijal odpovednost, at jste se toho ucastnil? A zahybalo to CR?

Omluvil jste se za privatizaci a znicene lidske osudy za dvacet let?

Za nenaplnena ocekavani 89, 68, (pridejme 48 :) )?

Za padesata leta?

Za vrazdu predka ucetniho masiny doc.Rosickemu?

Za ...

Ne? Citite se dostetecne dospely?

"Jde o smireni"

Lze upresnit? Koho s kym? Diskutujicich s Vami? S Weltmannem? Cechu a Nemcu? A co kdyz jsme nekteri podle sveho presvedceni smireni a mame mezi kolegy Nemci radu pratel? Vas osobne s Posseltem?

Vite, ono to zni tak trochu jako "prazdna fraze". A pokud vstupujete do diskusi a pisete, zvazte, zda opravdu nejste prilis selektivni :).
29. 08. 2010 | 22:12

RA napsal(a):

přírodovědec.......kdyby se v té době rodina vražděných němců zastala, nepřežila by. Dokážete to pochopit ? Pak,za komunistů, jaksi nebylo vhodné poukazovat na zvěrstva revolučních gard, byli to přece partyzáni a můj děda s babičkou rozkulačení bývalí majitelé středně velkého hospodářství, kteří byli donuceni vstoupit do JZD. Je vidět, že o té době nemáte nejmenší tuchy.
29. 08. 2010 | 22:15

Zacheus napsal(a):

Já si nemohu pomoci, ale přes na první pohled nesmiřitelná stanoviska v jednotlivých diskusních příspěvcích se nakonec jejich autoři ( s vyjímkou poněkud nevkusného příspěvku pana JC), zase až tolik neliší:

Podle mne naprosto správně jádro problému vystihl pan Ares:
"Pokud jsem ale četl ty blogy a diskuze správně, tak spor byl v podstatě jen o tom, jak diskutovat o zločinech ze strany Čechů po válce tak, aby to nikdo nepoužíval jako klacek proti nám v současnosti a nedošlo relativizaci zločinů nacismu."

A já bych si,aniž se považuji za mnichovana, k tomu ještě dovolil dodat " ale na druhé straně, aby v důsledku toho zároveň též nedošlo k relativizaci zločinů ze strany českých občanů, pokud byly prokázány". Jinak si myslím, že se snad všichni shodneme na tom, že nelze vidět historii až od května 1945 a úlohu Německa ve II. světové válce a to i ve vztahu k Čechům. Ostatně si stačí přecíst "programový" projev R. Heydricha. Tady problém osobně nevidím.

Winston Churchill ( o jehož činech by se ovšem také dalo dlouho diskutovat) vyslovil zajímavou myšlenku o tom, jak se dělá politika:

"ve válce rozhodně, při vítězství velkomyslně, při porážce se vzdorem a v míru s dobrou vůlí".

Jen si lze možná - místo letního přemítání se vztekem pana Zahradila - zcela na okraj položit v této souvislosti i otázku, zda v době, kdy se po válce zcela pochopitelně vzdemuly emoce Čechů vůči Němcům nebyla pověstným "přiléváním do ohně" i slova tehdejšího prezidenta Edvarda Beneše, který dne 12.5. 1945 na adresu Němců pronesl, že "řekli jsme si, že německý problém v republice musíme definitivně vylikvidovat..." , s tím že tento národ se nám jeví už jen jako veliká lidská nestvůra...".

Historii už nezměníme.
29. 08. 2010 | 22:17

Pepa Řepa napsal(a):

Václav Žák napsal(a):
Přijetí odpovědnosti i za to, co jsme neudělali, to je přece postoj dospělého člověka.
-----------
Vzhledem k tomu, že jsem dospělý člověk, chci se přihlásit k odpovědnosti za loupežné tažení Jana Žižky, vraždu Otylie Vranské, rozčtvrcení žen ve Whitechapel, atentátu na protektora, složení Twins i záplavy v Čechách.

Nemám sice ponětí, co s tím mám do činění, ale chci, aby duše pana Žáka nalezla mír a klid.

Vaše věta-pane Žáku-tomu dala korunu.
To nemá chybu.
29. 08. 2010 | 22:18

prirodovedec napsal(a):

Marianna: "Vážený pane autore, ty, co ví,"

Jako Vy?

"není třeba přesvědčovat, těm, co vědět nechtějí, je zdánlivě zbytečné snášet agrumenty."

OK, zatim plati, ze od Vas zde argumenty a fakta = 0. Pouze reci. legracni.

"Je to stále stejné, i zpaměti vím, co napíší zdejší zavedení nickové."

Jim je zase jasne, co napisi nicky, ktere argumenty nemaji, fakta neznaji nebo odmitaji a logicky psat zrejme neumi. Takze je to vzajemne. :)

"Nevadí ale : i tak je třeba zvednout hlas, když je to zapotřebí."

Naprosty souhlas. To Vase zavedene nicky cini. :) A vy, jak by rekl vlk tu zbleptejte :).

"Ono to nakonec půjde, a ne že ne ... :-) Díky."

Neverte tomu Marianne. Nebo snad Eriko? :) A kdyby to nahodou slo, ono to zase pujde naopak. Vsak vite, kdo ovladl ceskou kotlinu, vzdy si zalozil na pad. :) Pravda i sudetakum to trvalo hezkych par let. :) Inu lide tam jsou jako ta trava ... :)

Bedo: Nezlobte autora :).

Zpet k rozboru autorova textu vetu po vete.
29. 08. 2010 | 22:19

Zbyněk Matyáš napsal(a):

znalec:
"Chápu oč panu Žákovi jde. Jde mu o smíření" Myslím, že ne. Smíření s očividně lživým zdůvodněním není možné.
29. 08. 2010 | 22:21

prirodovedec napsal(a):

P.R.: Strucneji, ale podobne. :)

Zacheus: Dobry pokus. Od toho bych se umel odpichnout k dosazeni blizkych stanovisek. :)

RA: "přírodovědec.......kdyby se v té době rodina vražděných němců zastala, nepřežila by."

Asi to vite.

"Dokážete to pochopit ? Pak,za komunistů, jaksi nebylo vhodné poukazovat na zvěrstva revolučních gard, byli to přece partyzáni a můj děda s babičkou rozkulačení bývalí majitelé středně velkého hospodářství, kteří byli donuceni vstoupit do JZD. Je vidět, že o té době nemáte nejmenší tuchy."

Zda mam tuchy nebo ne nereste. Piste k napsanemu nebo nepiste tak jak pisete, protoze intepretace Vami napsaneho jsou zrejme. Vy vlastne zastavate velke idealy smireni a omlouvate mravni selhani svych predku vuci Nemcum. Alespon tak jste to popsal, ne? Vedeli o zlocinech (a ze strachu - omluva to je ve Vasich ocich - protoze jsou to Vasi predci nebo je strach omluvou vzdy?) a nepostavili se jim. Korektni by tedy pri Vasem volani po usmireni a mravni narocnosti na druhe podle dnesnich meritek, abyste se za ne Nemcum osobne (lepe asi potomkum zavrazdenych v Nemecku) omluvil. Ja se domnivam, ze to je forma usmireni, ktera by Vam prinesla ulevu a dost mozna i publicitu a byl byste prikladem pro dalsi takove, kteri asi pocituji vinu za predky, ale radi by se omluvili tak nejak spolecne.

A dekuji, ze jste vyplnil muj vyse uvedeny kadrovy dotaznik a vysvetlil vzpominkou, proc zastavate sve nazory. Je mi to z hlediska rodinneho kontextu pochopitelne.
29. 08. 2010 | 22:29

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Václav Žák:
"Přijetí odpovědnosti i za to, co jsme neudělali, to je přece postoj dospělého člověka." To je přece nesmysl. Když se Vám hodí, je třeba hodnotit histórii podle dnešního hlediska, jindy podle principu kolektívní viny... a teď máme přijmout odpovědnost i za to, co jsme neudělali, jinak prý nejsme dospělí.
Už ve svém prvním vstupu jsem si dovolil Vám sdělit názor, že Váš článek je ideologický a máte v něm logické chyby. Tato je jednou z nich.
29. 08. 2010 | 22:31

https://www.youtube.com/watch?v=skormoran napsal(a):

Je to pitomost, hrabat se v pres 60 let stare historii , nechme to historikum.Spise se ozyvaji hysterici.
A kdyz uz , tak dopurucuji, aby kazdy nemec i cech nad 80 let pri navsteve protejsi zeme nosil na zadech papir od kabanosu s napisem "prominte"

No a z takoveho papiru by mel mit napr. Jakes , nebo podnikatel Mohoryta usity cely oblek nemyslite?))...Minulost nedavna!!!
29. 08. 2010 | 22:31

Marianna napsal(a):

Přírodovědec : Argumenty nula, pravdu díte. Škoda času totiž, diskusní elán mne už dávno opustil. Pokud se týká nicku "Erika", nevím, kdo to je, nikdy jsem od něj/ní nic nečetla, to je ale fuk, zjevně si myslíte, že podobný názor je osamocený. To není, bohudíky, úplně pravda. Přibývá nás, přibývá. Jen to jde - na můj vkus - dost pomalu ... :-)
29. 08. 2010 | 22:32

kormoran napsal(a):

29. 08. 2010 | 22:33

Jemnický napsal(a):

Autor:

Na popravy českých vlastenců v Brně na Kounicových kolejích za protektorátu se prodávaly lístky a brněnští Němci tam vodili i své děti.

Němci jsou psychicky narušený národ, který se snad uzdravuje.

Pokud vám už neslouží paměť, přečtěte si znovu projevy Heydricha a Henleina.

Pac a pusu Herr Posseltovi.

Jemnický
29. 08. 2010 | 22:33

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Pepa Řepa:
Až teď vidím, že jste to napsal daleko líp, než já, gratuluji.
Co jsou to za lidi, tihle kazatelé. Oni si snad myslí, že už jsme všichni zhloupli.
29. 08. 2010 | 22:34

Béda napsal(a):

Václav Žák,

a ještě jednu věc bych měl. Jestliže se mám já, potomek rodičů a starých rodičů, kteří neměli vůbec nic se sudetskými Němci omlouvat za to co má rodina neudělala, naopak střádala v důsledku okupace a války, pak mě vysvětlete proč se mě neomluvil dodnes Berndt Posselt, za to co způsobily sudetoněmecké organizace i kdyby s tím jeho rodina nikdy nic neměla.
29. 08. 2010 | 22:35

Naštvaný napsal(a):

"jde o smíření". píše autor Žák. Mně ale z příspěvků vystupuje, že česká strana je ve své většině smířena se vším, co si před válkou, za války i po válce od českých i říšských Němců vytrpěla, či jejich předkové. Jsem přesvědčen, že se za to stydí drtivá většina Němců i bývalých českých. A ti se smiřují dnes a denně při nejrozličnějších setkání. A nikdo jim nemusí totalitárně diktovat, jak to má probíhat, kolikrát se mají omlouvat atd. A těch několik českých gaunerů, kteří se u nás po válce rozhodli vzít "právo" do svých rukou, ti nestojí za řeč v tom záplavovém toku nacistické bestiality. Jen pár tentokrát německých gaunerů, kteří si z toho dělají politikum - a ti se vlastně rovnají té české poválečné lůze - a jedou v intencích Velkoněmecka, je stále připomíná! A na ty nalítne vždycky i několik českých troubů, a ti pak tady v Čechách dělají dusno. Autore, už se vzpamatujte!
29. 08. 2010 | 22:35

im napsal(a):

P.S. pro Pepu Řepu dnes cca 17 hod.

Jen drobnou poznámku. Omluva za vikingy nezmizela, ta tu pořád je:

http://blog.aktualne.centru...

P.P.S.
Názor na Seriozního muže pod posledním Kurasem.
29. 08. 2010 | 22:38

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Marianna napsal(a):
"Vážený pane autore, ty, co ví" Vy něco víte? Sem s tím.
29. 08. 2010 | 22:40

Naštvaný napsal(a):

No a z takoveho papiru by mel mit napr. Jakes , nebo podnikatel Mohoryta usity cely oblek nemyslite?))... píše autor příspěvku. A já se ptám: To by jim šil Bilak? On prej ale neuměl ani vzít míru na ty pánský obleky. To by mu eště něco zůstalo za nehty.
29. 08. 2010 | 22:41

Anna napsal(a):

Ztotožňuji se s názorem autora.
Zjednodušeně řečeno - ten problém cítím tak, že i menší hřích je hřích a náleží za něj omluva, i když byl na nás spáchán hřích daleko, daleko větší. Velikost člověka i národa je právě v těchto postojích. Názory např. pana Vlka apod. ať jsou jakkoli podloženy slušnými argumenty, vyznívá z nich malost ducha. Dobrou noc.
29. 08. 2010 | 23:00

Pepa Řepa napsal(a):

Pepa Řepa napsal(a):
Václav Žák napsal(a):
Přijetí odpovědnosti i za to, co jsme neudělali, to je přece postoj dospělého člověka.
------------
Ještě jednou jsem si přečetl celý odstavec.
Věta-pro mne naprosto neuvěřitelná- není vytržena z kontextu.
A Vás pane Žáku lze podezírat ze všeho možného, jen ne z ukvapenosti.

Už toho nechám, nemá to cenu.
Ještě jednou:

On totiž, ten kdo chce si chce srovnat svědomí, respektive vyrovnat se s něčím, nepotřebuje publikum ani procesí, udělá to v tichosti sám za sebe a nedělá tyátr, nemluví za ostatní a nesvolává procesí.
Mám už to přes dvacet let za sebou.
Mějte se.
29. 08. 2010 | 23:00

Aleš napsal(a):

Před dvaceti lety jsem si myslel, že do 10-15 let se postavíme čelem k Benešovým dekretům, jako k výsledku 2. světové války, jako k dekretům, které jsou překonané, protože jsou postaveny na kolektivní vině. Ale už po doprovodném usnesení parlamentu k Česko německé deklaraci jsem pochopil, že překvapivě velká část českého národa, má stále socialistickou sebereflexi a to i v roce 2010. Pan Žák opět uhodil hřebíček na hlavičku bez vzájemného odpuštění / a jeho výrazem je onen britský kříž v Drážďanech/ nemůže být pochopení křivd na obou stranách.
A jen si vzpomeňme kolik za svá slova o odpuštění v roce 1990 dostává dnes stále disident Havel, jak se vyjadřují dnes a denně národovci v ODS /Klaus, Zahradil i Nečas/ , jen si vzpomeňme na skvělý blog pana Žáka o roli pana prezidenta v Lisabonské smlouvě, vždyť i vněm hrály události spojené s odsunem klíčovou roli,podívejme se na postoj k vyrovnání se s církví, n\ tahanice kolem ÚSTR a další "příběhy" , které dokládají jak se sebreflexi v této kotlině nedaří!!
29. 08. 2010 | 23:02

Jan Vaculík napsal(a):

Pepa Řepa (23:00)
Poslední odstavec - ano, to je přesné, však říkám od začátku: to je naše vnitřní záležitost.
Druhá věc je, že druhou stranu potěší, když se o té vnitřní záležitosti nějak dozví.
Řičení blahem by si měla odpustit.
29. 08. 2010 | 23:06

jezevec napsal(a):

Pane Žáku, proč pořád usilujete o usmíření se Sudeťáky, když z jejich strany nezazněla žádná sebereflexe ? Jenom slyšíme od Sudeťáku právo na vlast a porušení lidských práv ze strany Čechů. Až uslyšíme, byli jsme pěkný svině a Čechům se nedivíme, že po tom všem se tak k nám zachovali, tak začne změna. Až uslyším nějakou lítost z Německa, tak začnu měknout a podám ruku k usmíření !
29. 08. 2010 | 23:07

kormoran napsal(a):

Nastvany, no prave , to budou ti pravi sevci , kteri najdou suche hovno a ohlodanym ucitelskym ukazovatkem se do nej snazi rypat a obracet, pritom od cerstveho utikaji))
(jeste nenastal ten 100 lety cas ,zrejme).
Holt cesky saman si pod sebou v hospode U Svejka sam zidli neodstreli))) A ideologicky boj pretrvava)))))
29. 08. 2010 | 23:21

Gerd napsal(a):

Aleši,
jediné možné řešení je vypátrat a pojmenovat konkrétní viníky zvěrstev na Němcích. Vraždy na Němcích způsobili konkrétní lidé, nikoliv český národ.
Naopak ale platí, že Němci vyjma velmi malé části populace svou aktivní podporou nastolili režim, jehož cílem bylo kolektivní vymýcení českého národa. Co kdyby se nám sudetsští Němci také omluvili, třeba slovy: "Promiňte, že se naši předci snažili celý český národ vyhladit podobně jako to činili Židům?" Plány takového řešení české otázky Heydrichem jsou zcela konkrétní věc.
Pokud někdo cítí potřebu se Němcům omluvit, nech´t tak učiní znovu a znovu. Já ani mí předci jsme jim neublížili, naopak Němci ublížili mým předkům. Tak nemám potřebu se komukoliv omlouvat a se sudetoněmeckou otázkou jsem se vyrovnal již před lety.
Hezký večer!
29. 08. 2010 | 23:27

Jemnický napsal(a):

Drazí flagelanti a pitevníci českých vin

Uvádím pár citátů, které dokreslují problém Sudetských Němců.

Českou pánev a Moravu a východní regiony na hranici Německa osídlíme německými sedláky. Čechy vysídlíme na Sibiř nebo do oblasti Volyně. Přidělíme jim rezervace s novými federativními státy. Češi musí opustit střední Evropu. Dokud tady budou, budou tvořit husitsko-bolševický agitační blok.
"A nyní, když máte před sebou celkový obraz, musí vám být jasné, že v žádném případě nesmíme ponechat tento českomoravský prostor ve stavu, který by umožňoval Čechům třeba jen tvrdit, že je to jejich prostor. Musí nám být jasné, že v německých dějinách byly Čechy a Morava srdcem říše, srdcem, jež bylo v příznivých dobách vždy baštou němectví a v době kolonizace stráží proti Východu, a konečně - jak do dokumentuje i vývoj na kulturním poli - bývaly Čechy v dobrých dobách vždy pevností, a jak to řekl Bismarck, citadelou Evropy. Bylo to způsobeno i tím, že první říšská univerzita, ještě před Krakovem a před Vídní, byla založena zde, v Praze. Zamyslíte-li se pozorněji nad těmito okolnostmi, bude vám bezesporu jasné, jaký osudový význam má tento prostor pro Německo a pro německé dějiny. Přehlédneme-li je, shledáme, že rány dýkou do zad, jež sledovaly porážku říše, vycházely ve většině případů právě z tohoto prostoru.

"Pro veškeré takové počínání musí stále však platit, ač nevyslovena, základní linie: Tento prostor jednou musí být německým prostorem a Čech tu nakonec nemá co pohledávat. A nyní, pánové, několik myšlenek o konečném řešení.
Tento prostor musí být jednou definitivně osídlen německy. O konečném poněmčení tohoto prostoru však nechci říci nic v tom smyslu - pokusíme se nyní starými metodami poněmčit tu českou verbež *) - nýbrž říkám naprosto střízlivě: vyjděme od záležitostí, s nimiž můžeme už dnes skrytě začít. Abych získal přehled, kdo z lidí v tomto prostoru je vhodný k poněmčení, musím provést soupis obyvatelstva podle rasového zřetele. To tedy znamená, že si musím najít příležitost, abych mohl zhruba národnostně a rasově ohodnotit veškeré obyvatelstvo - nejrůznějšími metodami a s využitím nejrůznějších postranních cestiček. Ať už to bude pod záminkou rentgenového vyšetření na jednotlivých školách, nebo ať rasově přezkoumám mládež pod záminkou vyhlášení pracovní služby."

Výňatky z tajného projevu R. Heydricha

Dokud SN budou mít zakořeněn pocit panské rasy, dotud se nesmíří sami se sebou a tím méně s národem, který měl být zničen i jejich přičiněním.

Vše ostatní kolem je jen politikum. Uzdravit se musí každý sám v sobě.

Nechť roní SN krokodýlí slzy, rád jim je utřu papírovým kapesníčkem s projevy Heydricha, Henleina ... . Snad se jim zase rozzáří šťastný úsměv na panské tváři.
Oni totiž z minulosti ještě ani nevybředli a nejraději by nás do ní vrátili.
.
S pozdravem,

Jemnický
29. 08. 2010 | 23:31

prirodovedec napsal(a):

Mezihra: Jak to pise Orwell" pravda je lez a lez je pravda? Charta je omluvou?: :)

http://aktualne.centrum.cz/...

Je treba to precist cele. :)

Marianne, Anna: Erika neni Erika Eleniak (pro Pepu Repu), ta ma jine prednosti:

http://de.wikipedia.org/wik...

zde byla moznost hlasovat pro ni (pro flagelanty) pripadne proti pro antiflagelanty

http://cs.electionsmeter.co...

Slova, ze je Vas vice zni hrozive, tak henleinovsky :).

Erika ponekud jinak:

http://www.spiegel.de/inter...

Citace:

" „Češi za nacistické okupace skoro vůbec netrpěli, jelikož se k nim Hitler nechoval výrazně odlišněji než ke svým spoluobčanům v Německé říši,“ který nedávno Erika Steinbach, předsedkyně německého Svazu vyhnanců, vysvětlovala v Radiožurnálu. Strašné na té větě je, že šedesát pět roků po porážce nacismu tato Němka vylučuje implicitně židy z pojmu Češi."

Inu zde v diskusich to nekteri flagelanti delaji casto :)

http://www.novinky.cz/kultu...

Presne:

http://www.rozhlas.cz/zprav...

Takze drahe "eriky" :) take nekdy nejaka fakta a argumenty prosim, tupohlavost, frazovitost, vira a povrchnost je zde pro smich nejen mne. :)

Aleš: proc jste se tedy uz davno Vy celem nepostavil?

jezevec: Odpovi? Viz vyse u Orwella.
29. 08. 2010 | 23:33

prirodovedec napsal(a):

kormoran: proc ten strach s faktu a minulosti? Ceho se bojite? Staci vse ucitelsky uvest prebrat omlouvat se a smirovat se daleko hloubeji. prece nechcete veritom tomu, ze ty "povrchni pindy" o vinach bez znalosti a zverejneni faktu mohou k necemu vest?
29. 08. 2010 | 23:35

Jan Vaculík napsal(a):

Vlku (19:03),
předpokládal jsem, že je jasné, proč jsem zabrousil ke komunistům: abych ukázal, jak je nesmyslné kádrovat příbuzné, navíc ještě šedesát let nazpátek.

Jezevec
V řadě příhraničních obcí, kdysi německých, bývalí sudeťáci hodně pomohli. Pokud vím, tak jejich aktivity jsou v zásadě smířlivé.
29. 08. 2010 | 23:35

prirodovedec napsal(a):

Jan Vaculik: " řadě příhraničních obcí, kdysi německých, bývalí sudeťáci hodně pomohli. Pokud vím, tak jejich aktivity jsou v zásadě smířlivé."

Absolutne skvele. Nakonec Vas na tu faktografii predelam. Budou konkretni odkazy? A hodne? Diky predem. At to zase nezustane jako JPP ... (cenim si POKUD VIM MyCechovani uz neni :) )

Jemnicky: Vase historicke odkazy byly skvele, budete tak laskav a date dalsi (rad si doplnim archiv, to se vzdy hodi, kdyz sem jeden :) musi hrnout spalky textu).
29. 08. 2010 | 23:42

kormoran napsal(a):

Prirodovedec , nebojim se niceho , nebod valecna a povalecna leta jsem neprozil,muj tata byl totalne nasazeny v Gere.
Spise bych rekl , ze pokud by clovecenstvo bylo obdarovano zitim mnohonasobne generacnim))) otevrely by se rany treba i z tricetilete valky.
Ciste poukazuji na fakt , ze cesi se nevyrovnali zatim ani s komunismem a hlavne s jejich hybnymi pakami, ktere ovlivnili negativne zivot druhych, ale oznacit vyniky , kteri jsou jiz po smrti z druhe svetove valky je typicky ceske hrdinstvi! Jedna , nebo druha strana , je to suma fuk.
29. 08. 2010 | 23:53

Jemnický napsal(a):

Prirodovedec

Myslím, že není třeba dalších odkazů. Ten projev R. Heydricha je naprosto jasný, alespoň pro mne. Nevím, jak jasné jsou pro pana Žáka.
Pan H-J Schmidt na svém blogu nijak neodpověděl, asi už má jiné aktuální téma.

S pozdravem,

Jemnický
29. 08. 2010 | 23:54

prirodovedec napsal(a):

Jemnicky: Podle mne nikdy neni dost. Hodilo by se prelozit ten Henleinuv projev (i pro kormorana), ktery se nasel ...

kormoran: Na rozdil od Vas vidim to vyrovnavani se pres konkretni fakta a ne pres obecne glosy a pohledy, ktere obvykle souvisi sevetonazorem, virou, pozici, a rodinnou minulosti. Tam mezi nami bude asi rozdil ten komin, kterym vyletel kour z pribuznych a ten mrtvy letec. S ohledem na miru chudoby co byla a zkusenosti prababicky se sluzbou, asi zase tolik neprozivam ten Vas komancov.

Mezihra: Citace Eriky:

Je pro mě důležité, že kulturní dědictví, které si vyhnanci přinesli do Německa, se stalo naší součástí. Vezměte se poslední držitelku Nobelovy ceny za literaturu Hertu Müllerovou. Ta vyrůstala v Rumunsku, ale patřila k německé menšině, která tam po staletí žila. Je součástí naší jazykové kultury stejně, jako Franz Werfel nebo Franz Kafka. Ti žili a pracovali ve Svaté říši římské, národa německého, resp. v Československu, ale jsou nedílnou součástí naší kultury.

Zdravim diskutujici ze svate rise naroda nemeckeho :)

Nebo z EU? :) Co na to Sarkozy. To je ale baba :) (povzdech pubertaka :) ) Nicmene mnou zamerne vynechane :) pasaze jako reklama na interview obsahuji i velice srozumitelne pasaze, se kterym muze souhlasit mnohy antiflagelant ... :) Ty prenechejme flagelantum ... k citovani ...

"Nikdy jsem moc nechápal, že německá historiografie jakoby zapomíná nebo ignoruje, že cestu k vysídlení Němců oficiálně "vydláždili" Spojenci na Postupimské konferenci. Jak vnímáte tuhle skutečnost?

"Ale přece už před přijetím Postupimské dohody byly ze svých domovů vyhnány tisíce a tisíce lidí a to tím nejagresivnějším a nejvíce barbarským způsobem, ať už to bylo v Československu nebo v Polsku. V tomto ohledu nehrála Postupim žádnou roli. A když už se na Postupimskou dohodu zaměříme, pak i ona odporovala mezinárodnímu právu a to už tehdy! Ale když už si tenhle dokument vezmeme coby alibi, tak se v textu píše o "vysídlení humánním způsobem." Už vyvlastnění majetku bez nároku na náhradu nezní moc humánně. Humánní je něco docela jiného. Každý by přece měl mít možnost ponechat si svůj majetek, i když už se tedy musí vystěhovat. To všechno je jen alibi. Jednání spojenců bylo z hlediska tehdejší situace možná pochopitelné, ale vyhánění začalo už dávno předtím.""

V souvislosti s procesem usmíření používáte často výraz "uzdravení" nebo "léčení." Jaký "léčebný prostředek" by teď podle vás měla nasadit česká vláda, aby ukázala vyhnancům dobrou vůli?

"Vyhnanci nemají v drtivé většině případů potřebu říct: "Chci svůj majetek nezbytně zpátky, je to pro mě srdeční záležitost..." Ale je tu hluboká potřeba dostat třeba od českého prezidenta pozvání k návštěvě bývalé vlasti. Že by sudetským Němcům řekl: "Jste naši bývalí spoluobčané, jste tu vítáni..." Kdysi jsem o tom mluvila s jedním bývalým českým velvyslancem. Ten mi pověděl, že by českou vládu dostalo do pořádných těžkostí, kdyby vzkázala, že sice nemůže vrátit vyhnancům materiální hodnoty, ale že při každé návštěvě mohou jezdit zdarma tramvají nebo metrem a budou něco na způsob "čestných občanů." My bychom rádi získali pocit, že jsme v Česku vítáni, že nás lidé neodstrkují oběma rukama. Věřte, že by to vyhnanci přijali velmi vstřícně."
30. 08. 2010 | 00:06

prirodovedec napsal(a):

"Já bych se například zaradovala, kdyby se vysoký představitel českého státu objevil 5.srpna na oslavách 60.výročí přijetí Charty německých vyhnanců. V ní přece stojí, že dotyční chtějí přispět k obnově Evropy, ve které by spolu národy žily v míru. Kdyby třeba přijel český prezident a pronesl řeč, udělalo by mi to radost a sudetským Němcům zvlášť!"

Je podle Vás chybou, že za dvacet let po pádu komunismu ještě bavorský premiér nepřijel na oficiální návštěvu České republiky?

"Oni sudetští Němci tvoří v Bavorsku tzv. 4. kmen, jsou to bavorské adoptivní děti. Zemský premiér je sudetským Němcům pochopitelně zavázán. Ale přijel by okamžitě, kdyby z druhé strany cítil, že s sebou může přivézt i šéfa sudetských Němců. Vždyť to jsou děti bývalých československých státních příslušníků. To by podle mě onomu "léčení" velmi pomohlo."

Zajimave:

"Cítím se jako advokát vyhnanců, protože já prostě útěk vědomě nezažila. I další lidé, kteří se angažují ve Svazu vyhnanců, kteří sedí v jeho předsednictvu nebo i nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt, to všechno jsou potomci vyhnanců. Vytyčili si ale úkol udržet osudy svých rodičů a prarodičů v paměti národa a zachovat jejich kulturu. Chtějí sledovat, jak tady v Německu s tímto dědictvím naložíme."

Jak dlouho ještě bude trvat německé vyrovnávání se s nacistickou minulostí, jak dlouho si Němci ještě ponesou tohle "Kainovo znamení?"

"Proces denacifikace u nás probíhá v takových vlnách. To se nedá jinak popsat. Já sama jsem před dvěma nebo třemi lety zadala vědecké zkoumání nacistické minulosti poválečných členů vedení Svazu vyhnanců. Vědecká práce je už v podstatě hotová a teď se poznatky vyhodnocují.

Kdyz to shrneme, z rozhovoru je zrejme, ze jde o vyleceni sudetskych Nemcu prostrednictvim smireni $podle autora a dalsich. Cili jedna se o jakousi samaritanskou cinnost a projev ohleduplnosti vuci sudetskym Nemcum a uspokojeni jejich tuzeb. A zkratka autor a ti kteri s nim souzni teto uslechtile vizi veri a radi ji naplnuji.

Pak jsou ti usmireni s jinymi Nemci a znali faktu a minulosti a historie napr. povestne prvni nemecke univerzity :) (viz stejskal) a proste tak uslechtili jako autor nejsou ...

Prvky leceni jsou konkretizovany v rozhovoru vyse ...
30. 08. 2010 | 00:06

Targus napsal(a):

To Václav Žák:

Nemohu si pomoci, ale při kritice textu páně Zahradila se mi neustále zjevovalo slovo HOVNIVÁL. Ne ten, co valí svou kuličku krajem, ale ten, kterého popsal pan Zahradil.
30. 08. 2010 | 00:07

Targus napsal(a):

To Václav Žák:

A ještě mne dojalo, jak jste nám tady rozprávěl, jak měli českoslovenští vojáci ničit zbraně. Notak to jste teda úplný borec.
Než začnete blbě žvanit, zkuste si napřed něco zjistit. České zbraně coby trofejní kusy se určitě ve výzbroji druhořadých jednotek objevily, rozhodně však nepocházely ze záboru pohraničí.
30. 08. 2010 | 00:11

Medikolog napsal(a):

Pane Žáku,

Když trváte na premise, že "Přijetí odpovědnosti I ZA TO CO JSME NEUDĚLALI, to je přece postoj dospělého člověka" , nezbývá než abyste pro sebe sama vyvodil logický soud - a VYHLÁSIL SE ZA "JEŽÍŠKA".

Příjmete na sebe vinu za zmizení některých Němců při odsunu a třeba i za vypálení Vítkovského squatu? Příjmete na sebe vinu za dovoz stalinismu do ČSR? Omluvíte se za omluvu Václava Havla? "Proti gustu žádnej dišputát..." ale nezatahujte do toho omlouvání jiné lidi protože se nemají za co komu omlouvat.
Kdyby se Češi se svojí holubičí povahou zachovali po válce k Němcům tak jako by se zachovali k Čechům Němci být na straně vítězné, TAK BY DNES z Německa žádný drzý revanšistický hlas nezazníval. A za to by se měli NÁM omluvit .....Kontrolní otázka: KDO myslíte, pane Žáku?
30. 08. 2010 | 00:12

Tencokida Hnuj napsal(a):

prirodovedec
Já bych ale učinil jiný závěr než on.
Ex post - no jasně že je to snazší, ale tak už to při obcování s historií chodí. :))

Než varování (zmiňovaný příklad polabských a pomořanských Slovanů)bych viděl jeho rozbor jako důkaz , že přes veškerá uvedená fakta o kolonizaci a s ní spojenou či vyplývající germanizaci, existuje stále cosi jako slovanské národy říše německé. :))

Záleží jen na každém jednom, jestli se dnešní danost stane (vá) spíše subjektem či objektem evropských dějin. Na někom záleží víc, na někom míň, samozřejmě.
Ale tak tomu bylo vždycky a tak tomu bude snad i nadále.

Protože zfanatizovaný dav - to je špatný tvůrce dějin.
Ještě horší je zfanatizovaný dav pod vedením nacionalistického vůdce.
A vůbec nejhorší je, když je takových davů více.

Cosi v duši davů se proměňuje. V čase.
U každého z obou národů trochu jinak.
Jinou rychlostí. Ale jistě.

Potřebujeme snad Velkého Synchronizátora ?

Osobně si myslím, že bude stačit Velký Mandarín.

Ten nás spojí tak, až se nám budou panenky šikmit.

Slyšíte ? Už ťuká na dveře ....

P.S. Evropa nezvládla svoji roli světového vládce. Nevadí. S tím se dá žít.
Nejhorší by byly rozbroje uvnitř a nepřiznání si tohoto faktu.
A navíc - nic není navěky. Kde je ta tisíciletá třetí říše ?

V prdeli.

Dobrou noc.
30. 08. 2010 | 00:12

Tencokida Hnuj napsal(a):

prirodovedec
Pardon. Vypadl mi 1. odstavec. Vyjadřuji se k tomu 1. odkazu od Vás. Gorazd a německá kolonizace.
30. 08. 2010 | 00:13

kormoran napsal(a):

Prirodovedec , jaka fakta? A hlavne ci fakta? Ja jsem v poho horsi je to s vami!!!!
Problem je v tom , ze vy a vami podobni do smirovani maji hodne daleko!
Ale kdyz uz jste zasel sedmimilovou botou, vite ciste mezi nami))) Blizsi je mi nemecka preciznost , nez rusky bordel)))
Prima dny preji!
30. 08. 2010 | 00:19

Jemnický napsal(a):

Přírodovědec
Přece jen přidávám něco z projevu KH Franka na Heydrichově pohřbu (velmi poučné je přečíst si celý projev v kontextu s tajným projevem Heydricha a Pražském hradě)

"Je to starý historický, ale také jasný nacionálněsocialistický poznatek, že Čechy a Morava nemohou existovati bez Říše a že na druhé straně silná Říše musí míti Čechy a Moravu jakožto nerozlučnou součást uvnitř svých hranic. Všechny politické pokusy a záměry, prohřešující se proti této zásadě, byly vždy osudné Čechám a Moravě a jejich obyvatelům, ale vedly též k oslabení Říše.

V tomto poznání vykonal Vůdce dne 16. března 1939 významný historický akt tím, že Čechy a Moravu pokojně znovu včlenil do Říše. Byla to veliká chvíle světových dějin, když Vůdce nové Říše stanul na pražském Hradě. V této chvíli byly položeny základy pro nový řád a zemi a jejím obyvatelům byly pro všechny budoucí časy dány nové životní možnosti.

Tím se však také ujasnil úkol, který je uložen žijící generaci. Co se v předchozích desítiletích stalo v tomto prostoru proti Říši, co hlavně v posledních letech česko-slovenského pseudostátu bylo promarněno ve smyslu židovsko-zednářské politiky nepokoje a v čem se hřešilo proti evropské myšlence, musilo a musí se nyní korigovati ve smyslu opravdu evropské říšské politiky, nebo vymýtiti. Po formálním státoprávním vtělení Čech a Moravy do Říše úkol nyní zní: Získati Čechy a Moravu a jejich obyvatelstvo znovu a úplně, duchovně i duševně, pro Říši a pro říšskou myšlenku.

Tento velký úkol nebyl odsunut stranou ani válkou, která nám byla vnucena. Válka má ovšem své zvláštní zákony. Mnohé, co nacionální socialismus začal anebo se chystal učiniti pro nový řád v tomto prostoru, musilo býti pominuto nebo odloženo. Na místo velkých reforem, hlavně na sociálním poli, nastoupila tvrdá válečná omezení. Tato nejtěžší a největší ze všech válek, ve které jde o rozhodnutí na staletí, je vedena totálně ve všech oblastech a nezná ohledu na jednotlivce nebo na zvláštní zájmy krajů a kmenů, jež se zřetelem na světově rozhodující rozsah této války se jeví jako malicherné. Zato přinese naše vítězství definitivní vyřadění věčných kazimírů, a tím pro Evropu nový trvalý řád a skutečný mír.

Souhrnně můžeme konstatovati, že velká část českého národa pochopila pravý smysl svých dějin a životní zákon tohoto prostoru uprostřed německého národa a Říše a od počátku války si uvědomila také tvrdé válečné nezbytnosti a snaží se podle toho žít a jednat. Tito Češi pochopili, že nejtěžší práce v dolech, u stroje, za pluhem daleko za frontami, i při největším omezení individuálních svobod a lidských životních zvyklostí se jeví lehkou a snesitelnou ve srovnání s nadlidskými výkony německých vojáků, ve srovnání s krvavou daní, kterou již přes tři léta platí synové německého národa na frontě za život a kulturu všech národů evropských. Tito čeští lidé chápou význam Vůdcova výroku:

"...že žádná česká matka nemusí prolévati slz, protože její syn, bojující jako voják na frontě, padl, a že výkon a podíl českého národa v této válce má záležeti jen v neúnavné práci pro Říši."

S pozdravem,

Jemnický
30. 08. 2010 | 00:22

Jemnický napsal(a):

Konrad Henlein 4. března 1941 ve svém projevu zpětně hodnotil činnost Sudetoněmecké strany následovně:
Během několika let se sudetským Němcům podařilo ohrozit vnitřní stabilitu Československa tak zásadně a rozrušit jeho vnitřní poměry tak dokonale, že bylo zralé pro likvidaci. To vše se mohlo stát jen díky tomu, že všichni sudetští Němci se stali národními socialisty... Historie vynese jednoho dne svůj soud: Sudetští Němci vykonali věrně a dobrovolně svou povinnost.
Po německé NSDAP a italské fašistické straně byla SdP třetí nejsilnější nacisticky orientovanou stranou v Evropě. 24. dubna 1938 Konrad Henlein na karlovarském sjezdu uvedl: „v nacionálním socialismu nachází každý Němec realizaci koncepce svého života a morálky. Sudetoněmecká komunita nemůže zůstat a nezůstane stranou filozofie, kterou dnes všichni Němci na světě s takovou radostí vyznávají.“).

S pozdravem,

Jemnický
30. 08. 2010 | 00:53

s... napsal(a):

jemnický:

Myslím, že se s Žákem shodnete, že je dobře, že Heydricha odděali čeští výsadkáři. Já si to myslím též a jsme na to, ač s tou akcí nemám nic společného, hrdý. Navíc to byla akce, která zachránila Československo. Komunisté o jeho obnově, jak vyplývá z Benešových pamnětí (nemám u sebe přírodovědče)původně vůbec neuvažovali. V tomto byla Benešova exilová činnost velmi záslužná.

Ale myslím, že i bez odpuštění velkým nacistickým vrahům se dají odsoudit malí čeští vrazi. A bez odpuštění Henleinovcům se dají odsoudit poválečná partizánština a lynče civilistů.

A frau Erika? Je správné se odvolávat na humanismus, ale zřejmě si neuvědomuje, že vyhnání z domova na jednom žebřiňáku bylo tehdy humání. I postřeh jejího otce, že v protektorátu byly pralinky a u nich ne je dojemný.
Jenomže si představte, že nás reprezentuje Václav Klaus! Brrr. To by mě zajímalo, co o nás píše například wolf nebo Joseph Rübe na aktuálně.de

Nu což, vyhnáno již 65 let. Nechme to být. Raději si pustme hladivý seriál Vyprávěj, který je o tom, jak se tenkrát muselo trochu slevit. No, co, no. Sme lidi, ne? O víkendu můžeme na výlet do sudet. Kdybyste náhodou zakopli o nějakou kost, tak pšt. Nebo zase dostane Zahradil psotník.
30. 08. 2010 | 01:00

kormoran napsal(a):

Samani , nahodim tema R. Heydrich.
Ano prasivec , ptal se nekdo z Vas potomku z Lidic?Co prozivali lide v poslednim momentu sveho zivota? Asi?
Asi nekteri brali smrt za hrdinskou s nenavisti vuci nemcum, nekteri v moment smrti necitili vubec nic, nekteri nenavideli jen ty ,kteri Heydricha odpravili a nekteri oboje .
Po sedesati letech prijdou samani celou vec analyzovat)))))).
Bezte do pr.... soudruzi!
30. 08. 2010 | 01:19

Carlos V. napsal(a):

Vyporadani s historii...

Existuje podezdreni, ze pred sedesatipeti lety se stal zlocin, kdy cca jedenact podezdrelych melo spachat vrazdu vetsiho poctu obeti.

Nejsem pravnik a nevim, zdali byl cin promlcen ci amnebstovan. Jestli ne, necht kona policie, zjisti viniky a ziji-li, preda soudu.

Neni duvod rozpoutavat kampan o vyporadani s minulosti ani protinemeke nalady.

Proc se nevyporadavat s historii ? Ale ano, vyporadejme se, vezme kdo co delal - za valky, v padesatych letech i za normalizace.

Ovsem kampan, vcetne vnejsich projevu (pominky apod) neni vyporadanim, ale pohou provokaci.

A obcane Ceska, byt casto konfidenstke svine (za kterehokoliv rezimu), nemeli rozhodne vladu snazici se programove vyhubit Nemce ani prislusniky jineho naroda a podobne zlociny byly vzdy (nebylo jich ale tolik) vzdy povazovany za zlociny a nikoli program.

Navic - vinici ani akteri povalecnych zlocinu nejsou jiz vetsinou mezi nami. Nejsme Nemecko po valce.

Zaverem otazka - Cui bono ?
30. 08. 2010 | 01:52

prirodovedec napsal(a):

Carlos V: Naznacim komu to slouzi. Na diskusich o sudetacich se vyborne testuji algoritmy na identifikaci tzv. vlivovych grafu z psaneho textu (tj. treba kteri novinari kopou za ktereho politika, pripadne vliv kterych skupin tam pusobi), protoze fuzzy membership function maji pomerne slusne nekdy az crisp nosice :). Ale pst. Snad byste neveril, ze to hrnuti spalku textu ma jediny vyznam :), jak si mysli kormoran.

Jemnicky: dekuji.

s.., kormoran: Jak jsem psal ted skoncila analyza Zaka, behem zitrka se sem prekopiruji psotupne diskusni spalky a citace z jinych diskusi, a pak dojde na Vica :) a Vas :). Poznamka pro kormorana - pomaha nam s tim mlady temer cesky mluvici kolega a kralovsky se bavi (nema respekt ke 4. kmeni) a prihrava tipy na nemecke zdroje, ke kterym hledam ceske preklady. S nim jsme asi smireni. Ale on je mlady a tak trochu zelene-SPD-linke (praded mu skoncil v koncentraku hned zahy) a neni ten dedic rodinnych obcas pravicovych nackovskych tradic.

Pokracujeme v rozboru textu autora: "Pak klade otázku, mají-li Němci nebo Rakušané právo vytýkat Čechům, že selhali."

Coz ovsem NELZE NALEZT V TEXTU jeho blogu. Ale jedna se navrat pod text, ktery zverejnil Stejskal VE SVEM BLOGU:

http://blog.aktualne.centru...

VAMI zminene nazory pana Schmidta v teto formulaci nelze nalezt ANI v DISKUSI na jeho blogu, ale na Stejskalovi. OK matouci drobnost.

"Klade po reakcích českého tisku na jeho věcný článek, který o kauze Dobronín do německých a rakouských novin napsal."

Clanek je VECNY obecne? Nebo PODLE Vas? Ja vim:

http://diepresse.com/home/p...

Nicmene VAM TAM chybi to co POCTIVE uvedl Schmidt:

"Vzpomněl jsem si na tuto větu, když jsem četl několik uštěpačných komentářů – mezi jinými v Lidových novinách – o mé reportáži pro rakouské noviny Die Presse o hromadném hrobě v Dobroníně. Redakce ve Vídni vložila – bez mého přičinění - do mého rukopisu větu, podle níž Čechy dohonila jejich vlastní historie. Německé noviny DIE WELT byly o něco opatrnější a větu si nepřibásnily."

TAKZE ten clanek je vecny PODLE VAS i s tou vetou? :))) podle autora jej ta veta kazi, je pribasnena :), vidte :). Takove male zatajeni "rakusacke" manipulace z Vasi strany, vidte :).

"Troufl si pojmenovat, jak on vidí česká selhání: poukaz na to, že nezničení zbraní po Mnichovu, vnímání dějin prizmatem „hodní Češi“ a „zlí Němci“.

Je tam toho PONEKUD :) vice.

"Nakonec dodává, že reflexe vlastních zločinů osvobozuje."

Podarila se Vam osobne? :) Kdyz uz i autorovi ...

"No, dovolil si zřejmě hodně."

Ale kdepak. Jen vyjadril nazor a uvolnil prostor por podle mne absolutne skvelou a dlouhou diskusi u Stejskala. To je ten rozdil mezi Vami a jinymi. Ta diskuse umoznila stovky lidi seznamit se zasutymi fakty, o kterych se od padu komunismu pise mene nez o dohaneni historie ... Vynikajici. Tyto blogy jako Vas v podstate umoznuji vyvazovat jednostranne psani "pasovskych novinaru" i "äktualnich Eeelisek" a uvadet to co se lidem cpalo o valce do hlavy za komunismu, jak napsal jeden flagelant. :)

Proboha to cekate, ze pred "novinarem" byt nemeckym nebo Vami "politologem" nekdo bude stat v pozoru? On vyjadril nazor v blogu, kde je diskuse. Cili samozrejme mohl diskusi ocekavat, mohl se do ni zapojit (coz ucinil vice mene minimalne a podstatnym glosam a dotazum se vyhnul, jako vetsinou Vy).
30. 08. 2010 | 02:37

prirodovedec napsal(a):

"Jeho blog rozhořčil profesora Hořejšího, autora, který postoj „dostali jste, co jste chtěli“ dříve nezastával."

Chapu, ze to co bylo drive, diskuse, ignorujete. CHAPU, ze to NEPISETE ZAMERNE v textu pro ROZHLAS. Bylo by obtizne asi napsat, ze na jeho nazory reagovali anonymni diskutujici takto souhlasne i nesouhlasne. Vyberu nekolik reakci ...

pripada mi to, ze je ve Vas zapusten respekt k elitam vice nez k obcanum a jejich anonymni nazory je snazsi ignorovat. Neni to tak?

"Nicméně nyní je kategorický: ..."

PROFESOR VAM VASE dezinterpretace oglosoval vyse sam, Vy jste se odmlcel.

NAVRH pro V.H. zkuste tez text pro Rozhlas, napr. o blogu Zaka, mate svoleni mne citovat. Jako priklad rozdilu mezi logicky myslenim prirodovedcu a tim dnesniho politologa a publicisty(byvaleho inzenyra FJFI cili prirodovedce). :) Najdete zde perly ...

"Věcné konstatování Schmidta, že Němci svoje dějiny zvládli,"

PODLE autora NEMCE zvladli.

"zatímco Češi to mají před sebou, pana profesora velmi pobouřilo."

PODLE Zaka pobourilo. A podle autora NEMCE a podle Cecha Zaka to maji pred sebou (a podle Eriky). :)

Podle jinych Cechu zde, Cesi to zvladli davno take a podle nekterych Cechu lze pripustit velkomyslne :) jako Nemci (slova A.N. jinde), ze to mozna Nemci zvladli, asi az na ten 4. bavorsky kmen samozrejme ... :)

"Ještě víc konstatování, že po Mnichovu jsme neudělali nic, abychom zničili svůj zbrojní arsenál."

Presne napsal: "Rád bych připomněl, že desetitisíce sudetských Němců bylo připraveno bránit Československo proti Hitlerovi i se zbraní v ruce a to ještě před tím, než Češi sami od sebe ustoupili a postupujícím vojákům Wehrmachtu dobrovolně předali každé letadlo a každou patronu. Já vím, že to bolí. Ale bylo to tak."

"To pan profesor považuje za přímo nestoudné."

Jak chapat Vas posun? Ja tam spise vidim klasicka novinarska zjednoduseni a primo jistou hloupost :) i v tom Vasem souhlasu. Samozrejme neni pravda, ze by odevzdali kazde letadlo a kazdou patronu pri obsazeni pohranici. To napise asi jen fantazirujici novinar. Bylo by dobre, kdyby spise napsal, ze odevzdali pevnosti a zbrane v nich. Kupodivu letiste nebyla jen v Sudetech :).

http://www.fronta.cz/dokume...

http://www.military.cz/opev...

"Ptá se, jestli by napsal podobný článek vybízející Brity ..."

Drazdany jsou brilantne zvladnuty, je ovsem, ze autor nevyuzil brilantni vlkovu reakci :).

"Nakonec Schmidta, který svůj článek začal oblíbeným heslem Ericha Honeckera Vorwärts immer, rückwärts nimmer! (Vždy kupředu, nikdy zpět)"

Nicmene, jak se lze snadno presvedcit na:

http://blog.aktualne.centru...

Uvedene heslo nebylo pouzito jak pise Zak (ani nemecky, ani cesky) ale autor a Stejskal pouzili ceskou variantu podle citace Horejsiho. :) Nepresnost nebo V.Zak prekladal Schmidtuv blog a vi vice? :)

"poučí, že heslo „Kupředu levá, zpátky ni krok“, jak překladatel Honeckera pochopitelně přeložil, pochází z české budovatelské písně."

Hmmm, takze co vi pan V. Zak o prekladanem nemeckem textu? PROSBA NA EDITORA: Lze nastolit rovne podminky s panem Zakem a poskytnout i puvodnim nemeckou verzi clanku pana Schmidta? A pripadne priste a dale uvadet jmena prekladatelu a dat jim moznost vyjadrit se? Umeleckym prekladem vznikaji lecjaka nedorozumeni, vzpominam na davnou pohadku O Lotrandovi a postavu Haliho hranou Taborskym :). Lze uvest, kdo je "Hali" aktualne pro Schmidta? Abychom se nedovidali jen "odborne pindy" jak pravi klasik? A je mozne se vyjadrit, zda Schmidt preklady autorizuje? Cesky umi velmi dobre takze muze uopresnit, zda pan V. Zak jen fabuluje nebo mel originalni text nebo jej dokonce prekladal.

Dekuji pane profesore V.H., ze jste nabidl tento vhled, pravdou je, ze jsme to nasli softwarove, neco nesedelo :].
30. 08. 2010 | 02:38

prirodovedec napsal(a):

"Dodá, že nechápe, proč se o tom Schmidt vlastně zmiňuje. To není zrovna zářivý příklad, jak český vzdělanec zvládá národní minulost a diskusi o ní."

PODLE VAS, PODLE VAS. Podle mne Vase manipulace v tomto textu nejsou zarivou ukazkou toho jak cesky vzdelanec a chartista zvlada soucasnost, byt je clenem
"Koordinační rady Česko-německého diskusního fóra" a ma to vlastne v popisu prace.

"Začněme Honeckerem: v roce 1989 prohlašoval, že berlínská zeď bude stát dalších 50 nebo sto let. Vždy kupředu! A co se stalo za pár měsíců? Šlo se hezky rychle zpátky, až do poválečné doby, a Německo se sjednotilo."

Ano, k tomu dve glosy: Nase velkorysa neucst na 4+2 a co hlasal (zase) tehdejsi prezident o tom, kde bude zit jiz pristi generace a co urcite nechce zavest. :)

"Říká-li teď premiér Nečas, stejně jako celá česká politika od roku 1992, že je třeba jít dopředu a nedívat se zpátky, nečíhá na ni v budoucnosti Nemesis jako na Honeckera?"

Ale samozrejme, uvedomte si, ze po dvaceti letech sebediskreditaci soucasna garnitura vcetne Vas nenaplnila ocekavani a odchazi ... je to jen otazka casu a formy ...

"Co se týče zbrojních arsenálů, z nichž Hitler vyzbrojil několik divizí, to je přece skutečně ostuda."

Vase? Moje ne. Navic to berte jako formu vyjadreni vztahu vuci Francii a Anglii. Oni rekli at si poradime sami, tak ted at si zase poradi oni :) Cerny humor, ze? Zase matlate do kupy Mnichov a 15. brezen. Tam uz to byla spise agrarne protofasiticka mirne katolicka pronemecka 2. republika.

Mne vadi vice ten ustvany capek, Vam ne?

"Ano, Mnichov nám byl vnucen velmocemi. Ale byla orientace na Berlín, která se prosadila bezprostředně po Mnichovu, skutečně jediná možná?"

Tu prosadili flagelanti tehdejis doby, vidte. :)

"Co vypovídá o pevnosti našich
demokratických zásad?"

O vasich vypovida ignorivani diskusi zde, manipulace vypovedi o blozich zde pro Rozhlas ... o nasich nic ... vypovida to o spickach, Hachovi, Beranovi ...

"Byly naším vnitřním přesvědčením, nebo jsme je drželi jenom ve spojenectví s Francií?"

Uz zase MyCechujete. Obycejni Cesi tehdy do Berlina nadeje neupirali :). To snad vite z pameti rodicu.

"Tyto otázky jsme si s kolegy kladli ještě hluboko v komunistickém režimu. Nevidím důvod, proč by je nemohl položit kdokoliv."

Samozrejme a podobne muze kdokoliv klast jine otazky. Cili zkusme jednu. Byla zapadonemecka (i z Bavorska) i financni podpora nekterych Vasich kolegu tehdy nebo dnes vzynamna pro formovani Vasich nazoru nebo nemela vyznam. Nezacali jste vnimat vice jejich podporu jako podporu demokracie a Vaseho disentu ney jako investici do budoucna pro ne (viy klasicke inestice tajnych sluzeb do ruznych prevratu v minulosti na obou stranach opony).

"Teze, že Němci a Rakušané nemají právo nás kritizovat, je naprosto neudržitelná. Proč?"

Samozrejme. Kazdy muze kritizovat kohokoliv a kritizujici samozrejme musi pak vydrzet take kritiku. I kdyz se jmenuje V. Zak a zaslouzil se o nasi demokracii nebo je to Nemec ci Rakusan. Je idealni, ze demokracie umoznuje otvreen uvadet vsechna fakta a otevrene diskutovat a neni nutne padat na usta uctou pred nejakym novinarem nebo nejakym blogerem. Bud maji argumenty a umi argumentovat nebo ne. A kdyz ne, tak prohraji, protoze na nepresnosti a povidani je malokdo zvedeavy.

"Protože její východisko, které pan profesor sdílí s europoslancem Zahradilem, je neudržitelné. Minulost totiž nelze posuzovat jinak než z dnešních měřítek."

Jiz jsem zminil. Pepa Repa Vas diky teto vete podle mne dosti zesmesnil. Za Vasi vetu v zaveru, tu nerozhlasovou se mu to podarilo dokonale. :)

To je pro mne nadeje pro budoucnost. Bezejmenny a anonymni Pepa Repa si muze delat soufky z byvaleho apratcika :) nove doby a jednim lehkym vstupem rozpusti jeho sebevedomi pod carou. Kouzelne. Kafkiada. Ac mirime do protofasismu :), presto zijeme v nejlepsim z moznych svetu.
30. 08. 2010 | 02:39

prirodovedec napsal(a):

"Jsou jedinou půdou, kterou máme s Němci společnou: respekt k lidským právům. A jedině na této půdě může dojít ke smíření."

To zni hezky. A je to jedna z vet, kterou bych pro zmenu vypichl jako uprimnou a konzistentni. Mozna kdybyste tuto vetu meisto tech nepresnosti rozvedl do Vaseho blogu, mohl jste obstat lepe.

Takto mohu jen posmevacne dodat:
A na pude Vaseho "üradu" pardon komise :)

"Proto také v Británii běžela po léta diskuse, ...
Peníze se vybraly ve sbírkách."

Inspirace pro sudetske Nemce? :) Protoze se nevybralo ani na povodne nevybere se ani na Eriku a jeji partu.

"Je to jednoduché: chceme-li žít bez železné opony v jednom světě, musíme se odnaučit strachu a předsudkům."

Hezka fraze. Opet by to slo pri vynechani ostatniho rozvest a mohlo to byt hladce dobre. Takto ne. Vzhledem k tomu, ze ti smireni sve postoje nepovazuji za strach a predsudek a naopak vidi predsudky ve Vasich postojich tak to bude asi legracni neshoda mezi vykladacem lidskych prav, co se mame odnaucit a temi, kteri se mu za jeho nepresnosti v textu smeji.

"Britové mohli klidně říci: co je nám po Frauenkirche, rozbili jste nám Coventry. Ne. Rozumějí tomu, že v Drážďanech zemřely desítky tisíc lidí, kteří Coventry nerozbili. Kéž by konečně i Češi pochopili, že nacistické zločiny nevyviňují český gestapismus a začnou se za něj také stydět."

Vite stydim se za RA, ze jeho rodice nezabranili pronasledovani Nemcu. Stydim se za vas, ktereho jsem si vazil, ze mate v blogu tolik manipulaci a vecnych chyb. Kdyz jsme to zaali ptivat, nevypadalo to tak.

Ale beru na vedomi, ze ambiciozni mocichtive bestie, ktere nam vladly a vladnou zapricinuji dnes a denne to, ze i "obycejni lide" upadnou do besneni projevi se v nich ty nejhorsi pudy a vrazdi ... tu ve Rwande, tu v Afghanistanu, tu tam i onde, .... kdysi v pohranici CR, ... kdysi na v zemich CR se uniklo genocide ... nejak se za vsechny ty vrahy nedokazu stydet ... a selektivne jako Vy se mi stydet nechce ...

Mam malo ambici. Neplest se jako Vy a dalsi, lepe argumentovat, mene chybovat, a nevrazdit ani jako ti z RG, kteri byli gestapacti a ani jako sudetaci v gestapu.

Dalsi veta by znela LEPE :) kdyby zacinala: PODLE MNE V. Zaka "A je úplně jedno, že nacistické zločiny byly mnohem masovější, to přece každý ví. Jestli je totiž něco vodou na mlýn věčně nesmířeným sudetským Němcům, pak je to tato neschopnost."

Ano to je Vas nazor. V diskusi byly desitky rozboru jinych pohledu.

"Ti ostatní, kteří si prošli zpytováním svědomí, neochotě přijmout odpovědnost za svoje zločiny prostě nerozumějí."

Jenze tady fubguje obcansky princip uz ne narodni. Kazdy za sebe. Jsou zde lide, ktery maji naprosto nulovy pocit sounalezitosti s Vami a daleko vice si rozumi se zahranicm=nimi kolegy. To, ze to jsou podle Vas "svoje" tedy "jejich" zlociny nerozumi. Vzdyt Vy patrite mezi ty, kteri odmitaji kolektivni vinu a najednou ji hlasate? nebudte tak legrcni. :) Proste venujte se svemu cesko-nemeckemu byznysu, jste v komisi, je to pochopitelne, musite mit vzstupy, jsou projekty ... a nehalte to do vynesenosti a misijni cinnosti. A hlavne to delejte poradneji ney v tomto textu.

Chybi MAJI PODLE MNE V. Zaka

"Mají pravdu: ukazuje to nedospělost značné části české veřejnosti."

Podle mne je projevem nedospelosti casti intelektualu jako jste Vy naprosta neschopnost shormazdit a zverejnit vsechna fakta o vrazdeni na vsech stranach kombinovana s temer pubertalni potrebou davat tem vyrovnanym svoji nevyrovnanost najevo a volat po tom, ze se maji vyrovnat ti druzi.

> P. S. Pro Pepu Řepu:
> zase pozdě.

To nevadi, prest elegantne odpovedel :). Pokud Vam Horejsi odpovi ma idealni material jak si z Vas strilet pres P.R. :)

Jinak pro vsechny (vlk, Jemnicky, Lex, Z.M., K.M.), aby bylo jasne proc uvadet fakta a proc flagelanti a kromorani :) by nemeli chut uvadet fakta, pokud by byli oblibenou pataou kolonou. Coy jiste nejsou, ale vse se musi uvest. Protoze pak prevladnou jen urcite pohledy. Napr takove (vlku pocti si a zapocti sve pribuzne):

http://www.cs-magazin.com/2...

Jak vidite ten text autore?

A smirliveji: Snazte se v te Vasi komisi o vyhrnuti tech faktu na stul co nejvice, a pak o to at mladi cestuji a navstevuji se. Ale s temi fakty na www. protoze jinak na obou stranach budou pekne bezbrani (viz Vam znamy clanek Hahnovych o zmene strategi SL). Pokud budou mit fakta, reknou si, ze jejich predci byli takovi, ze v tomto v jejich slepejich jit nechteji. A odposseltovateji se, odzakuji se, odprirodvedcuji se. Budou za sebe a nebudou z nich zase vrazi a hledaci nejakeho lebensraumu.

To uz tu stejne bude islam (turecky v nemecku a u nas asi jiny) a pak Cinane. :)
30. 08. 2010 | 02:39

Ares napsal(a):

Před třinácti lety byla podepsána Česko-Německá deklarace. Měl jsem za to, že to je to vyrovnání se s minulostí, přiznání si vlastních hříchů atd., po kterých tak dnes volá autor. Mimo jiné se v ní píše:

Obě strany jsou si zároveň vědomy, že společná cesta do budoucnosti vyžaduje jasné slovo o minulosti, přičemž příčina a následek ve sledu událostí nesmějí být opomíjeny.

Německá strana přiznává odpovědnost Německa za jeho roli v historickém vývoji, který vedl k Mnichovské dohodě z roku 1938, k útěku a vyhánění lidí z československého pohraničí, jakož i k rozbití a obsazení Československé republiky. Lituje utrpení a křivd, které Němci způsobili českému lidu nacionálněsocialistickými zločiny. Německá strana vzdává čest obětem nacionálněsocialistické vlády násilí a těm, kteří této vládě násilí kladli odpor. Německá strana si je rovněž vědoma, že nacionálněsocialistická politika násilí vůči českému lidu přispěla k vytvoření půdy pro poválečný útěk, vyhánění a nucené vysídlení.

Česká strana lituje, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny. Zejména lituje excesů, které byly v rozporu s elementárními humanitárními zásadami i s tehdy platnými právními normami, a nadto lituje, že bylo na základě zákona č. 115 z 8. května 1946 umožněno nepohlížet na tyto excesy jako na bezprávné a že následkem toho nebyly tyto činy potrestány.

Obě strany se shodují v tom, že spáchané křivdy náležejí minulosti, a že tudíž zaměří své vztahy do budoucnosti. Právě proto, že si zůstávají vědomy tragických kapitol svých dějin, jsou rozhodnuty nadále dávat při utváření svých vztahů přednost dorozumění a vzájemné shodě, přičemž každá strana zůstává vázána svým právním řádem a respektuje, že druhá strana má jiný právní názor. Obě strany proto prohlašují, že nebudou zatěžovat své vztahy politickými a právními otázkami pocházejícími z minulosti.

Má snad někdo z diskutujících výhrady vůči napsanému? Ne? Tak o čem se tu celou dobu dohadujeme?
30. 08. 2010 | 02:51

prirodovedec napsal(a):

Ares: Rad Vas tu. :)

Svuj nahled proc pokracuji jsem popsal vyse. Take se dobre kompletuji zdroje a je to krasne flagelantske a MyCechisticke tema.

A nekazte zabavu, uz mame nastradanych asi 100 historickych vstupu ... :)
30. 08. 2010 | 03:17

arnazach napsal(a):

prirodovedec:
To, co děláte je exhibice. Tady nejde v první řadě o fakta (a už vůbec nejde o detaily, tak či onak potvrzující potvrzené), ale o náš náhled na ně. Kdybyste si ale založil stránky, na nichž byste kriticky seřadil důležité dokumenty, včetně těch o detailech, bylo by to k něčemu dobré a já bych se rozhodně přišel podívat.

Vlk:
Z různých náznaků mám tušení, ale nemám ho čím doložit, že se v 1948 (nebo i dřív) v zákulisí spekulovalo o rozdělení Československa s tím, že by Česko pak mohlo zůstat na Západě, kdežto Slovensko by připadlo Rusku. Pokud takové úvahy byly na stole, Beneš je rezolutně odmítl (a jistě nejen on), byla by to zrada. Nemohli bychom se ještě teď podívat Slovákům do očí. (Ač jsme v té době nežili, nemohli bychom se dnes Slovákům podívat do očí.)

Svobodné rozdělení Československa, k němuž nakonec došlo, žádná zrada není. Máme se Slováky nejlepší vztahy od roku 1918.

Za odsud se neomlouvám, chápu ho jako dobových důsledek celé té šílené války. Vyslovuju nad ním lítost - kéž by se to nikdy nestalo.

Já Vás čtu pozorně a rád, dělejte to prosím taky.
30. 08. 2010 | 04:08

Béda napsal(a):

prirodovedec, ares,

ares - díky.
prirodovedec - kladu si otázku za kterou stranu je pan Žák vlastně v nominován té komisi? Maně se mi zdá, jakoby se někdo pomalu a jistě pokoušel text česko-německé deklarace pozměnit a přepsat. Když tak nad tím hloubám, souhlasím s aresem. Vše již bylo popsáno a uzavřeno (chce li pan Žák tak usmířeno) v textu té deklarace.

PS: pokusy o její tvůrčí doplnění, pozměnění, nakládání viny pouze na jednu stranu považuji za pokusy o rozdmychávání nacionálního napětí a nesnášenlivosti.
30. 08. 2010 | 04:57

Zbyněk Matyáš napsal(a):

kormoran:
30.08.2010 01:19:37
Takže podle Vás za smrt lidických občanů nemohou nacisté, ale atentátníci na Heydricha. Opravdu hnusná demagogie.
Je vidět, jací lidé se identifikují s ´usmířením´ pod německým vedením.A Vy máte drzost posílat někoho do prdele. Sám tam patříte.
30. 08. 2010 | 06:00

Zbyněk Matyáš napsal(a):

A pan Žák, aby dodal údernosti své agitce s mravním ponaučením o nedospělosti značné části české veřejnosti, vymyslel termín "český gestapismus", za který prý se máme stydět. Popravovali snad čeští komunističtí diktátoři v Pečkárně ty, kteří souhlasili s vraždami spáchanými Mašíny?
Ve spojení s mesianistickou tézí, že prý dospělý člověk přijme zodpovědnost i za to, co neudělal, jde o další pokus vtlouct do hlavy lidí krátce řečeno, jak jsou nedospělí a blbí, když neposlouchají české posluhy německých zájmů.
30. 08. 2010 | 06:46

vasja napsal(a):

Běžte se léčit. A až vás pustěj, tak ať daj i hlídače v bílém. Abyste se z toho sebezpytování nepřefik.
30. 08. 2010 | 07:04

Pepa Řepa napsal(a):

Drazí plivníci dlaždičů cest do světlé budoucnnosti, plivníci dlaždičů Stejskala a Žáka, chtěl bych Vás upozornit na tři věci.

1. Nic nového z prázdné slámy nevymlátíte. Vše se řešilo v devadesátých letech a výsledkem možného byla deklarace.
I kdybyste vyhrabávali zamordované Germány po jednom, Vaše-pro Vás bohulibá činnost-je kontraproduktivní, stejně jako každá činnost jiných aktivistů, Jen na.erete ty, co už to neřeší a kteří se běžně mezi sebou stýkají.

2. Vaše války jsou Vašimi válkami, Vaše děti na ně kašlou, dokonce se mezi sebou oba národy páří a je to dobře.

V té souvislosti nevzdává než vzdát hold sudetoněmeckému kmeni z Heimatlandu, který narval svým potomkům pocit křivdy-a přitom vymazal pocit viny a studu za svá zvěrstva-do palic.

Ale ruku na srdce. Chcete být jako oni, chcete tím své potomky zatížit?
Chcete, aby se věčně rejpali v zahojených bolácích jako Job na hnoji?
Proč to tedy děláte?

3.Nesedí Vám noty, zpíváte falešně.
Na jednu stranu vytloukáte z hlav soudržnost populace na základě národnostního principu jako reliktu 18.století (podle Vás) a na druhé straně chcete -na stejném, tedy národnostním principu, vyvolat pocit viny a studu.
Nebo se mají omlovat a stydět i němečtí antifašisté?
Pravda, bylo jich málo, ale byli.
To byste je potěšili.

A tak, drazí plivníci.
Podívejte se na kolegu Armazacha, jak mu preparace prospěla.
Obnovte tedy tradici Vycpálkova souboru písní a tanců, nastuduje Ó flageland, ó flageland a vyražte-spolu se sbormistrem Stejskalem- na Sudetoněmecké dny.
Ženské vokály (Mariana, Anna-kde je Monika?) už máte, sukses je zaručen. Padací kalhoty Vás ocení.
http://www.znkr.cz/fotogale...
Gute Reise.
30. 08. 2010 | 07:26

Pepa Řepa napsal(a):

Pozor na sbormistra Stejskala.
Abyste nedopadli jako Bambini di Praga.
30. 08. 2010 | 07:32

Midori napsal(a):

Pane Žáku,
v životě jsem se zklamal v mnoha lidech a věcech.
U vás bych to věru nečekal, vaše dosavadní blogy jsem považoval za jedny z nejkvalitnějších.
Nu což. Pro příště se vám vyhnu.
30. 08. 2010 | 07:38

Pepa Řepa napsal(a):

To arnazach
Inu-kolego- na závěr každého MS v krasobruslení je přece exhibice.
Při té už se známky nevytahují.
Že by byl už závěr.
Hosana. Hallelujah.

Tak zase za měsíc, sejdeme se na dalším procesí. Ovulace je ovulace.
30. 08. 2010 | 07:39

vasja napsal(a):

Jó a všimnou si všichni, že takovéhle chujoviny jsou dycky psány pro ČRo 6.
A kdo to tam bydlí? :)))
30. 08. 2010 | 07:54

Béda napsal(a):

PŘ,

Jak to tak vypadá, sudetští Němci vycházejí z toho,že nejsou jmenovitě zmíněni v deklaraci.
SL, který se stylizuje do role jejich oficiálního reprezenta pak lavíruje mezi češstvím a němectvím. Ač současní němečtí občané, za první československé republiky její občané, hlásící se většinově (viz projev Henleina někde výše) ke Třetí říši, tváří se jako kdyby jejich předci se třetí říší ani rozbitím Československa nic neměli, jako kdyby byli čistými oběťmi, resp. jako kdyby se najednou jejich společenství ve střední Evropě zjevilo až po válce a jako Ježíš neslo válečný kříž.

PS: Myslím, že jedinou chybou vyjednavačů při koncipování deklarace bylo, že sudetští Němci nebyli jasně pojmenováni a zahrnuti jako součást německých vin.
30. 08. 2010 | 08:00

Pepa Řepa napsal(a):

To přírodovědec
Není pán patolog?
Nebo je pitva Váš koníček?
:-))
30. 08. 2010 | 08:05

counhove napsal(a):

Lidové "procesy" se Sudetskými Němci,pokud je zařadíme do celoevropského kontextu té doby,nám dnešní optikou stejně jako poválečné justiční tresty pro fašisty vůbec mohou připadat často podivné.
Mnoho lidí si neuvědomuje,že Jozef Stalin se postavil nebo byl Aliancí postaven po Norimberském procesu vesměs do role pro nejčastěji neúměrně nízké tresty pro fašisty,takže se jeví obdobou byzantského císaře Konstantina Velikého,který po vítězství v bitvě nad západořímskou gardou pretoriánů západořímského císaře Maxentia v bitvě u Milánského mostu r.313 stáhl do hranic Byzance.Zatímco vlastní německá fašistická justice popravila po atentátu na Hitlera 200 lidí-antihitlerovců a 5000 lidí internovala,Češi bezprostředně po válce soudili za zradu 70 000 lidí, z toho 700 popravili. U Němců vládla podivuhodná schizofrenie:zatímco uvnitř Německa lidé s "von" před jménem během války prováděli rozsáhlou beztrestnou opoziční činnost vůči Hitlerovi do atentátu 1944 a přesto zastávali místa generálů,konzulů,prostě vrchnosti,každý voják na východě nejspíše ze strachu,aby nebyl zastřelen z důvodů neloajality doslova řádil na civilním obyvatelstvu.Vždyť rozsah masakrů civilů,zejména v periférii SSSR-jako byly Pobaltské republiky,Ukrajina,Bělorusko přesahoval všechny meze,ve srovnání s nimiž jsou represe sudetských Němců kapka v oceánu krve a tresty pro nacisty a SS po válce věsměs skoro žádné.Volynští Češi byli nacisty hromadně upalováni ve stodolách podobně jako kdysi husitská panská jednota Jiřího z Poděbrad u Lipan učinila s husitskými sirotky.Ačkoliv mnoho z nich sympatie k sovětskému zřízení předtím necítilo.Z toho důvodu tvořili z 99% armádu gen.Ludvíka Svobody.
Horthy,jehož Maďarsko ze 760 tisíc maďarských židů zůstavilo jich koncem války pouhých 250 tisíc,zemřel na stáří r.1957 jako exilant v Portugalsku zklamaný neúspěchem Maďarských událostí r.1956,a tvrdící,že o usmrcování lidí v německých koncentrácích nic nevěděl.Franco, o něhož před soud žádal Norimberský soud sám J.V.Stalin,dožil po válce dlouho ve státní funkci ve Španělsku,pokračujíc v represích-osvobozen od soudu z vůle Aliance.
Oběti druhé světové války vlastně zůstaly téměř nepomstěny.Kdyby se dodržovaly Ženevské konvence,nemohly by civilové a zajatci v takovém počtu přijít o život,být v lágrech vystaveni takovému zacházení.Metody Němců za 2.sv.války definitivně skončily s dlouhověkými tradicemi klasického humanismu na celém Západě od té doby vůbec.Obdobou je historická barbarizace Ŕíše římské po r.300 n.l.Lidé popravení v Německu po atentátu na Hitlera byli v Německu reprezentanty klasického humanismu.To té části z nich,která byla ve velicích generálských nebo důstojnických postech na východě,nebránilo zde v důsledném boji,který všude byl provázen masakry.Někteří z nich si to později uvědomili,jako Stauffenberg,že Hitler znamená denně smrt 16 tisíc obyvatel.
30. 08. 2010 | 08:46

KM napsal(a):

Pro autora a další podobně smýšlející:

Můžete prosím někdo nám pomalejším vysvětlit, co máme tedy udělat, abyste byli s naším "vyrovnáním se s minulostí" spokojení a dali jste s tím už konečně pokoj? Toto není řečnická otázka, to bych skutečně rád věděl.

1. Naprostá většina diskutujících násilí na civiltstech odsuzuje a shoduje se v tom, že každý, kdo masakroval po válce německé civilisty, by měl být souzen a potrestán

2. V Dobroníně již stojí kříž na památku zabitých Němců, vyrobený místními ČESKÝMI občany

3. Prezident Havel se omluvil už někdy na začátku 90. let

4. Na toto téma stále vycházejí knihy, jak faktografické, tak i beletrie na motivy vyhnání, pravidelně se o tom píše v tisku a objevuje se to v televizi, poválečné zločiny, které mají na svědomí Češi, se staly součástí obecného povědomí

Co ještě chcete, aby už byl konečně klid? V případné odpovědi prosím vynechte bezcenné fráze tohoto typu: "Je to jednoduché: chceme-li žít bez železné opony v jednom světě, musíme se odnaučit strachu a předsudkům."

Děkuji.
30. 08. 2010 | 08:46

Pepa Řepa napsal(a):

"Proč to všechno děláš?" ptal se večer doma Plivníka.
Plivník se nad takovou neznalostí podivil a vysvětlil, že slouží tomu, kdo ho vyseděl, což je pro něho jako pro Plivníka samozřejmé.

Z Knihy Pavla Buksy.
30. 08. 2010 | 08:55

jezevec napsal(a):

to Ares
Vaše připomínka, že vše vyřešila čs.- něm. deklarace není špatná.Já se však domnívám, že tato diskuse je také o tom faktickém postoji bavorských vlád a vrcholné organizace Sudeťáků, které usmiřovací deklaraci neberou na vědomí.
30. 08. 2010 | 09:00

Ares napsal(a):

Osobně považuji záležitost za uzavřenou, i když je mi jasné, že někteří to vidí jinak. Takže bych se připojil ke KM a rád bych věděl, co by podle autora bylo na té kolektivní úrovni už konečně dostatečné vyrovnání s minulostí, když vše dosud řečené a udělané mu nestačí.

Pokud má autor pocit, že bychom měli například jako zmiňovaní Angličané udělat sbírku na kříž, proč ne. Pak bych navrhoval kříž, na kterém by byla zlatá deska a v ní vyryto „za vaše nevinné oběti“. Ale ten kříž by měl být hákový. Jaké by bylo jeho poselství?

Chcete naší omluvu, vidět naší lítost nad našimi hříchy? Máte to mít. My si je uvědomujeme. Pokaždé když se na ni ale podíváte, uvidíte i vlastní zločiny.

Chcete, abychom vám za naše hříchy zaplatili? Máte to mít. Roztavte tu zlatou desku. Zničíte ale vzpomínku na vaše oběti a zmizí i naše lítost. Zůstane jen připomínka vašich zločinů.

Chcete zapomenout na staré křivdy a společně budovat budoucnost? Máte to mít. Z naší strany neuvidíte žádné jiné kříže, které by vám připomínaly vaše zločiny.
30. 08. 2010 | 09:22

arisi napsal(a):

Lidé-Češi-se mohou podivovat i nad tím,jak tolerantně byla Spojenci vzata do zajetí nacházející se na českém území Schoernerova armáda o počtu 1 milion vojáků.
Ono předcházelo uhlazování si cestičky k tomu,přestože tito vojáci na území ČR rozlili od 5.5 do 12.5.1945 mnoho české krve.
A sice:
Němci zakázali r.1942 jednu z velice mnoha českých fašistických organizací,která se už za první reubliky rekrutovala z části dílem českých studentů práv a medicíny,před válkou zde nejmilitantnější český fašismus.
Dále: v r.1944 patřilo Pražské gestapo k účastníkům spiknutí proti Hitlerovi r.1944,podobně jako Pařížské SS.
30. 08. 2010 | 09:34

Lex napsal(a):

Pepa Řepa 07:26:51
Příjměte, prosím, ode mne v hlubokém předklonu projevenou úctu za tento (a nejen tento) komentář, a potom i následující potlesk vestoje.
Dík.
Lex
30. 08. 2010 | 09:34

Tencokida Hnuj napsal(a):

Pepa Řepa
Nevěděl jsem, že Karel Michal je Pavel Buksa.
Ale budu mu stejně raději říkat Karel Michal.
Mám totiž špatnou paměť co se týká příjmení.
Zejména nezvládám ta příjmení papežů.
30. 08. 2010 | 09:53

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane KM,

sám za sebe (navzdory tomu, že mne zde pár konstruktivně debatujících debatujících pasovalo na jeden ze symbolů neoflagelantství) odpovídám: nic. To, co jste napsal ve svých čtyřech bodech, je přesně to, co mi přijde jako důležité a vlastně i jediné, co je třeba dělat neustále. Nic více, ale také nic méně.

A proč se zde o tom občas hovoří (třeba v reakci na text pana Zahradila, který se letos v létě velmi rozčílil (ad blog Letní záchvat vzteku http://blog.aktualne.centru...)?

Cituji (a trochu doplňuji) kolegyni z Respektu: "Jde o to, že řada lidí v této zemi reaguje stále třeba na odhalení hrobu po válce ubitých Němců polemikou a odmítáním. Irituje je, že se o tom vůbec píše a mluví... Zatímco od 70. let francouzští novináři s velkou vervou píší o Vichy, tedy kolaboraci s Hitlerem. A v Německu se i devadesátý dokument o nacionálním socialismu a jeho zvěrstvech setkává se zájmem miliónů diváků", zde se řada lidí automaticky ohradí proti čemukoliv, co podle nich neukazuje na to, jak jsou lidé v této zemi milí, přívětivý, mírumilovní atd.

Čili "smyslem historiografie není, abychom lidi a národy do černobílých schémat pachatelů a obětí nebo si zúčtovávali vinu". Jejím smyslem je zkoumat a informovat o zjištěném a nalezeném.

Znovu říkám: z mého pohledu je přesně to, o čem Vy píšete ve svých čtyřech bodech důležité. Nechci to na nikom vymáhat, ani nemohu. Ale nemíním si tento pocit nechávat pro sebe, či se dokonce tvářit odmítavě popř. rozhořčeně, když se nějaká nová fakta objeví. A ne kvůli minulosti. Vstřícnot vůči těm, kteří vstřícnost nabízejí.

Díky za Váš vstup, pomohl mi objasnit (si), o co mi vlastně jde.

Libor Stejskal

P.S. Už jsme do této debaty nechtěl vstupovat (napsal jsem vše pod svým blogem s textem pana Schmidta i kdysi třeba pod blogem pana docenta Hojdy). Ale neodpovědět na Vaší otázku jsem prostě nedokázal. Zkusím si zase dát půst ;-)
30. 08. 2010 | 10:26

Targus napsal(a):

Položil bych zde ještě jednu malou otázečku panu Žákovi, jakož i ostatním obhájcům válení se v hnoji a všelikého ostatního sebeobviňování a sebetrýznění všech Čechů bez výjimky.

Ptám se, zda-li se někdy sudetští Němci, jakož i ostatní Němci omluvili za ČESKÉ obyvatelstvo, které bylo zabito či jen obyčejně trýzněno a okrádáno PO 8. 5. 1945. Pokud mne paměť neplete, komunisti nám tloukli do hlavy, že ještě nejméně týden se v různých lokalitách střílelo.
Nehledě k tomu, že válka skončila pro Německo podpisem kapitulace o více než týden dříve.
Co Vy na to hovniválové? Kdo se bude omlouvat?
30. 08. 2010 | 10:28

Ivan Hochmann napsal(a):

Tak to už na světě chodí....

že za každou vinou následuje TREST!

Jen blázni nechápou a neuznávají cesty prozřetelné spravedlnosti.
(Nehovořím zde o spravedlnosti Boží.)
Pokud zůstane přece jen něco "následně nepotrestáno",zůstává ve skříních jako obligátní kostlivci, kteří pak se sveřepou vehemencí periodicky vypadávají.

Cožpak se to musí neustále opakovat?
Vždyť to přece všichni víme,...."co jsme zač".
Otázkou jest zdali jsme ochotni se z historie poučit?

Odpovím:NEJSME!

Zase nastanou situace,kdy se bude s Pravdou jako se zásadním fenoménem manipulovat ,převracet a zametat pod koberce.
Ba tvrdím,že ona Nemesis,je přímo očekávaná a vítaná gardedáma zpupných lidí tohoto světa.
A může mně pan Žák stokrát vyčítat moji nedospělost.
Zase je to věc zásadních principů a následných odpovědností za ústupnost Molochům.

Přece se pane žáku nebudeme přít o vině a trestu?
Že při cestách lidských "spravedlností",létají třísky je přec známá věc.
Kdo s čím zachází s tím také schází.
Coventry nebo Drážďany ?

Nikdy se z historie nepoučíme!

Přec nám v parlamentě sedí masoví vrazi?(členové a následovníci mocenského uskupení způsobivší nejkrvavější exodus v historii lidstva.)
Nebo se mýlím?

Ivan.
30. 08. 2010 | 10:28

stejskal napsal(a):

Ale ta paralela s Bubáky pro každý den není špatná ;-) l.s.
30. 08. 2010 | 10:28

Targus napsal(a):

To stejskal:

Nerad ruším, ale můj názor - nepochybně nejen můj - na to, co jste popsal, je asi takový. Pokud by sdělovací prostředky informovaly o vzniku takových děl, jaká jste uvedl, popř. by dokonce něco takového některá z televizí uvedla, nemyslím, že by tyto debaty byly tak bouřlivé.
Ostatně dokument o E. Moravcovi a podobných by určitě nezvedl lidi tak, jako téma stavby pomníků příslušníkům SS obyvatelům vzorné obce SS, atd., atd.

V obecné rovině jedná se o totéž, jako u "tzv. cikánského problému". Média informují neobjektivně, nevyváženě, jednostranně, čímž vzniká davová hysterie.
Nebýt netu, málem by člověk šel podepsat petici za udělení co nejpřísnějšího trestu, jedno komu, jedno za co. Nepřipomíná Vám to něco?
30. 08. 2010 | 10:36

Pepa Řepa napsal(a):

.....od čtvrtého dne se půst projeví hlavně tím, že se zvýší citlivost na barvy a tvary, zjemní se čich i sluch.

Rady pro Ty co chtějí zkusit půst
Půst si naplánujte dlouho dopředu a pořádně se na něj psychicky připravte.
Pro půst si vytvořte co nejlepší podmínky, pokud možno si vezměte dovolenou (ideální je začít přípravný den pátkem a končit půst následující sobotu).
Sdělte rodině i známým, že hodláte půst vydržet – tím se přinutíte překonat krize.
Spojte půst s celkovou péčí o tělo – masáže!!!!!!(zřejmě zad), zábaly, výplach střev, kosmetika.
Zajistěte si podporu rodiny a blízkého okolí.
Budete potřebovat klid a duševní pohodu – proto si zajistěte nějaké místo, kde můžete být o samotě.
-----------
Tolik příručka:jak držet půst.
:-))
30. 08. 2010 | 10:41

skeptický napsal(a):

I.H.
Máte na mysli ten biblický?
30. 08. 2010 | 10:41

Ctibor napsal(a):

Omluv a pokání není nikdy dosti, jsou napřeženou rukou ke kvalitním vztahům.
Současní Němci si jsou plně vědomi své hrůzostrašné minulosti a snaží se nepodělat i z toho, že okolní státečky s jejich lidičkama jsou na nich závislí, protože jako národ jsou ve všech ohledech národem schopnějším, civilizovanějším i velkorysejším. Tady se většina grafomanů bije arogantně v prsa a dožaduje stejného postavení a práv, tak nějak rovnostářsky, bez ohledu na své možnosti. Vždy z těchto názorů vyjde "hrdý" Čech spíš jako zakomplexovaný a už vůbec ne prozřetelný či diplomatický tvor, potažmo národ. Ctít, opisovat a snažit se spolupracovat s větším, schopnějším, moudřejším by mělo být naší prioritou. Jen tak budeme mezinárodně bráni.

Páně Žákovy eseje pasují mému vnímání světa a tímto jej zdravím.
30. 08. 2010 | 10:55

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
tento je ryze světský wikipůst
http://www.zbynekmlcoch.cz/...

pozoruhodná je věta
Půst nesmíte držet při zaměstnání, pokud jste zodpovědný za bezpečnost jiných

Vzhledem k velké odpovědnosti drahého editora, zodpovědného za pangalaktickou bezpečnost bych půst zvážil.
30. 08. 2010 | 10:58

cucumber napsal(a):

Kolektivní vina,uplatňovaná po válce,sednes v mnoha případech jeví postihem typu hon na čarodějnice,šlendrián justice.Jenže představme si,že částečně původ kolektivní viny omlouvá nacistická mediální a personální politika a požadovaná služební loajalita.Ovšem ti, kdož byli náhle postaveni před úkol to řešit v r.1945 dost rychle,dokud vina psychologicky neuplyne,dokud se nesmažou stopy,nesmaží zápisy,žijí svědkové apod. -na koho se mohli obrátit s plnou důvěrou? Kdo byl absolutně čistý a důvěryhodný? Právníci,kteří vytvořili zakázanou Vlajku?
A navíc zločiny vojáků a na civilním obyvatelstvu nelze úplně směšovat.To co voják činil ze služební povinnosti dle rozkazu domácí kolaboranti dělali dobrovolně,buď ze strach o přežití,pro peníze nebo z obdivu k nacismu,jako přesvědčení o jeho pravdách.Oddělit zrno od plev v tehdejší justici vyžadovalo svěží paměť.Požadavek rychlosti soudů a nedostatek lidí důvěryhodných justici ztělesňovat,vedlo nakonec k nejjednodušší možné koncepci-kolektivní viny,rozsudkům samozvaných nebo pollegálních i legálních lidových soudů.Podezření se lehce nesmyje i když je nezdůvodněné i naopak obtížně dokazuje,vždyť archivy gestapo zničilo nebo odvezlo včas.Věru ta doba to neměla snadné,lidé se nepřáli mstít,už vůbec ne na neprokázané vině někoho,ale přesto k tomu nutně muselo i často docházet.Ty dřívější legální vraždy od nacistů šly lehce,ale ta čistka po nich byla dost obtížná a problematická,to si všichni přiznejme.Lidoví mstitelé asi nevěřili,že vůbec kdy dojde ke spravedlnosti na Němcích,že přesně od 9.5.1945 se začnou dodržovat,právě kvůli Němcům,všechny konvence,které oni do 9.5.1945 nikdy nedodržovali.Když chtěli odsoudit,odsoudili za nic,dokonce i bez soudů se často obešli,když spěchali,chtěli zahladit stopy nebo nechtěli jít do situací spojených s vlastním ohrožením.
Už den dva po vstupu Němců do ČR se 800 Čechů ocitlo v Berlínské věznici s návrhem trestu smrti později.Lítost u nich neexistovala.Prominuli snad jedině části studentů z protestů r.1939 deportovaných do koncentráků na mnoho intervencí a žádostí-přece jenom Čechy byl týl,kde potřebovali klid a rozjet výrobu.Síla fašismu ve velké části Evropy tehdy svědčí o slabosti demokracie,o jejím zaměření vlnou propandy na jednoduše definované cíle jako byli židé a komunisté.6e se později mezi takto roztáčená kola přimísili nechtě i jiní,to vyplývalo z jejich naivity.Nechápali,že fašismus nezná mez,nezastaví se před ničím a neušetří nikoho.
30. 08. 2010 | 11:01

stejskal napsal(a):

To máte pravdu, pane Tarqusi,

že média například v případě Romů/Cikánů referují nevyváženě. Pan Horváth si to též myslí (viz Objektivní média http://blog.aktualne.centru...)

Nicméně tu neobjektivitu vidí v něčem úplně jiném než Vy (domnívá se, že poškozují Romy/Cikány). Kdo je tedy objektivní? Vy? Pan Horváth? Média?

Zkusím si odpovědět. Nikdo! Ani Vy, ani pan Horváth, ani média (ona totiž ani žádná jednotná mediální informace neexistuje, možná tendence, u někoho silnější, u někoho slabší). Nemusím snad dodávat, že ani já ne.

Ale pár lidí by se aspoň mohlo zkusit více poslouchat, aby to nebylo pořád jen o předsudcích a strachu z toho druhého (a určitě to nikdy nebudou všichni. Jen jde o to, aby neubývali, protože pak zpravidla nastupuje rozhořčený dav).

Raději bych skutečně už do této debaty nezasahoval (ale položil jste mi slušnou, korektní a a věcnou otázku, přišlo by mi neslušné Vám neodpovědět).

Hezký den.

Libor Stejskal
30. 08. 2010 | 11:04

Trodas napsal(a):

Angažovali se dotyční „Revoluční gardisté“ z Dobronína v odboji v době, kdy byli Němci ještě v plné síle, nebo jejich hrdinství vypuklo až měsíc po válce? Jakpak by asi ti samí lidé jednali, kdyby oni sami byli v uniformách a pozici Wehrmachtu a SS, nebo byla situace obrácená? Troufám si tvrdit, že by jednali naprosto stejně, ostatně nám to již za pár let předvedli v uniformách SNB a v kožákách StB. Velmi zajímavé, umlácení již bezbranných civilistů lopatami v době, kdy už nám nic nehrozilo je omlouváno, kdežto činy bratrů Mašínů, v době plného bolševického teroru jsou dodnes považovány za vraždu. Jako dítko školou povinné jsem jako povinnou četbu četl Vyšší princip. Jakže to říkal dotyčný pan profesor? „Z hlediska vyššího principu mravního vražda na tyranovi není zločinem...“. Hleďme a najednou to neplatí. Z toho usuzuji, že podle české logiky byli tedy ti umlácení civilisté tyrany, kdežto pohůnci zločinného bolševického systému nevinnými oběťmi? Víte, že se někdy stydím, že jsem taky Čech?
30. 08. 2010 | 11:09

skeptický napsal(a):

Ctibore,
nebo jak se vlastně jmenujete.

Ctění Velkého bratra už tady bylo.A byli jsme "bráni" mezinárodně 40 let.

Němci nikdy jiní nebudou.Co ale dokáže naštvat jsou jejich "objektivní" přisluhovači tady.

Je skrz to vidět.Starší to nežerou,ti mladí,co nevědí,kolik je třikrát šest bez zouvání vám to možná zbaští.

Pokračujte ve svém jidášském díle,jen s tím vděkem opatrně.

P.S.
Už jsou tady.Má někdo hebrejský font na recaptchu?
30. 08. 2010 | 11:16

skeptický napsal(a):

P.S.
Koukám,že tamtamy se rozezněly,apologetové se slétají pro vyváženější diskusi.Nebo se jeden chudák potí pod pěti nicky.
30. 08. 2010 | 11:19

stejskal napsal(a):

Jinak všem vřele doporučuji knihu kolegy Pavla Kosatíka s výmluvným titulem České snění (vyšla letos, bohužel je rozebrána http://www.kosmas.cz/knihy/...)

Ukazuje, kolik mýtů, často i vzájemně si odporujících už ovládalo v tomto prostoru myšlení řady lidí za posledních dvě stě let.

A podobná kniha (řada knih) by se dala sepsat o jakomkoliv národě resp. lidech, kteří staví národ nad člověka. Někdy jsou asi mýty potřeba (v době ohrožení stmelují, burcují apod), jindy jsou spíše hezkými pohádkami (směšnými, pokud se jich někdo drží jako dogmatu).

Hezký den všem.

Libor Stejskal
30. 08. 2010 | 11:25

abc napsal(a):

to Vlk a vsichni ostatni co sice plivou na zaka, ale hned se dusujou, ze by byli pro prisne potrestani konkretnich viniku.
a to je prave kamen urazu, pac jeden s benesovych dekretu udeluje na tyto zlociny amnestii.
a to je dle meho nazoru zrudne (a bylo to zrudne v roce 45, 90 i ted. a pevne verim, ze neco takoveho bude povazovano za nechutne do skonani sveta)
dokud holt budem srdbate branit takove pravni zhovadilosti, tak budem porad valit vodu na posseltuv mlyn. howg
30. 08. 2010 | 11:36

skeptický napsal(a):

Stejskal

nadkolego
Tak jsem se podíval na Wiki,a chtěl jsem jenom říci,že kvůli mně druhé vydání být nemusí.
Mám jasno.
30. 08. 2010 | 11:39

skeptický napsal(a):

abc
Konečně s pravdou ven.Ještě jste s tím měl počkat.
30. 08. 2010 | 11:41

Tencokida Hnuj napsal(a):

stejskal
Knihu jsem nečetl. Ale zřejmě bude o iluzích, o tom jak se vytvářejí, jak se tvoří jejich otisk v duši, jak působí na rozum a na cit a co to s tím či oním provede, neřku-li co pod vládou těchto iluzí dovede napáchat on, zejména je-li zrovna přítomno pár stejně uvažujících kámošů, pořádný klacek a někdo na koho lze ukázat prstem.

"Dát lidem ttrochu nadějí a iluzí, bez kterých nemohou žít, je smyslem existence bohů, hrdinů a básníků.
Nějekou dobu se zdálo, že tento úkol na sebe převezme věda.
Co ji však zkompromitovalo v srdcích žíznících po ideálu, bylo, že se už neodvažuje dost slibovat a že neumí dost lhát." :))

(Gustave Le Bon - Psychologie Davu)
30. 08. 2010 | 11:42

stejskal napsal(a):

To je dobře, pane skeptický. Ze srdce Vám to přeji.

Ano, pane Tenco. V Psychologii davu je celá řada skvělých postřehů, řekl bych. Hodně si této knihy cením.

Hezký den i Vám.

Libor Stejskal
30. 08. 2010 | 11:43

skeptický napsal(a):

Stejskal

Pardon,hezký den.
Dík za lekci.
S.
30. 08. 2010 | 11:45

Ivan Hochmann napsal(a):

Bohužel pane skeptický....

I ten,i ten.

Ivan.

P.S.
Už mě to vlastní mentorování leze krkem.Ale jak jinak se vymezit nesouhlasem od všech těch hloupých dohadů jak upravit svoji budoucnost....
když se vlastně nemůžeme shodnout ani na zásadách jak hodnotit vlastní minulost?

Já plně chápu,že existují lidé,kteří chtějí čistou a objektivní spravedlnosti,-padni komu padni.
Ale to by musela nastat také alespoň jakási částečná shoda opustit svoje nesmiřitelné dojmy vyplývající z vlastních zkušeností.
A to každý nedokáže.Vím to podle sebe.
Však Vy pane dobře víte o čem hovořím.
Proto soudím,že dokud budou současné hodnotící kritéria vycházet z přísně osobních hledisek nelze dobrati se konců.

Karel Kryl to vyjádřil pregnantně a velice výstižně:
"Být stádem Hamletů"!

Ivan.
30. 08. 2010 | 11:53

Václav Žák napsal(a):

Milý Přírodovědče,
Musím říci, že jsem se srdečně zasmál, když jsem si četl, jak jsem dostal německý originál od pana Stejskala.

Musím Vás zklamat. Žádný originál jsem nedostal, s panem Stejskalem jsem nekomunikoval ani mailem, ani mobilem, ani z pusy do ucha, ba ani poštovními holuby.

Jak jsem na to přišel? Inu vzal jsem vážně, že když novinář cituje heslo Ericha Honeckera, asi ví, co dělá. A že Honecker stěží znal české budovatelské písně. Tak jsem se podíval do německé Wikipedie na heslo Honecker – a ejhle, bylo tam Vorwärts immer, rückwärts nimmer. O levé ani slovo. Ale chápu, že překladatel, kterého také neznám, to heslo přeložil známým popěvkem.

Kdo chtěl, mohl udělat totéž. I Vy, přírodovědče. Ale to byste se musel naučit napřed něčemu věřit.
30. 08. 2010 | 11:56

poste.restante napsal(a):

Trodas

Přečtěte si můj příspěvek o kus výše, prosím.

Víte, že se také někdy stydím za to, že lidé, píšící jako Vy jsou také Češi?
30. 08. 2010 | 11:58

poste.restante napsal(a):

abc:
Dokud my sami budeme Benešovy dekrety zpochybňovat, bude to ta pravá voda na "posseltuv mlyn".

Benešovy dekrety právně nikdy nezpochybnily potrestání vražd nevinných. Že realita uplatňování práva byla těsně po válce i v následujících 50 letech jiná, o tom zde již bylo napsanáno mnoho.

Doporučuji znovu přečíst text čeko-německé deklarace. Tam je dána jasná tečka. - Dvojtečku z ní chtějí dělat jen někteří.
30. 08. 2010 | 12:05

Groby napsal(a):

Milý autore, jen mi zde chybí úvaha ze současnosti. Dnes jsou bojovníci proti Americké okupaci Iráku a AFGH TERORISTÉ. Tedy je nutné ČASOVĚ rozlišovat zabití Němců po WWII. DO osvobození by to byly akty terorizmu, PO osovobzení se jednalo o celkem pochopitelný projev vlastenectví. A za to je jistě nutné vrahy Němců pochválit stejně jako oblíbence naší vlády vrahy Mašíny. Hlavně že oběti nebyly židovské, potom by to byl holokaust 3. a vrahy by už honil Mosad po celém světě. Shalom
30. 08. 2010 | 12:18

skeptický napsal(a):

PP
Jako kardiak a duševně labilní jedinec smím při půstu kouřit?
30. 08. 2010 | 12:19

slavwin napsal(a):

Nevím proč všichni ti bojovníci proti Němcům volají komunisty, když sami říkají že němci umožnili Leninovi nastolit komunismus.
30. 08. 2010 | 12:42

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
Vy, drahý nadkolego, smíte všechno.
Kdybyste viděl kolik machometánů chodilo ke mně do komory o ramadánu tajně chlemtat vodu, byl byste v klidu.
Já těm Tatamášům, vyhrožujícím půstem moc nevěřím.
30. 08. 2010 | 12:42

haui1 napsal(a):

A budou se v médiích probírat i vraždy, které provedli těsně před Mnichovem a před zabráním našeho státu Německem němečtí občané? Mám na mysli vraždy našich celníků, pohraničníků a běžných občanů v pohraničí. Tyto vraždy byly spáchány ještě v době míru a nevím o tom, že by pachatelé byli chyceni, odsouzeni a potrestáni.
30. 08. 2010 | 13:25

skeptický napsal(a):

IH

Kolego kladný hrdino,

Neochvějně kráčejte cestou pravdy,a nedejte se zviklat nehodnými.Nesuďte,a nebudete souzen,ale nenechte si nic líbit.

To,co se tady rozpoutalo je čarodějnický sabat.Satan vládne světu.

Dáme si postíček,u pana Pepy nám dají v komoře nachlemtat,a dozvíme se jaké to je mít šest žen.Houby zle.
30. 08. 2010 | 13:30

Václav Žák napsal(a):

To Pepa Řepa, Z.M., Medikolog a další

"Přijetí odpovědnosti I ZA TO CO JSME NEUDĚLALI, to je přece postoj dospělého člověka"

Připadá Vám to absurdní? Tak si představte, co asi vedlo vévodu z Kentu k tomu, aby se staral o drážďanský kostel? On Drážďany nebombardoval, bylo mu tehdy 9 let. Na rozkazech se nepodílel. Tak proč se stal královským patronem Drážďanského trustu, který v rekonstrukci kostela viděl "usmíření mezi Velkou Britániía Německem a jejich rozhodnutí odstranit zášť minulosti"? Myslíte, že se jeho Výsost nudila a neměla nic jiného na práci?

Inu, vážení nickové, dovolím si vám navrhnout odpověď sám: vévoda, křesťan, cítil odpovědnost za minulost, kterou nezapříčinil. A s ním mnoho Britů, kteří se účastnili sbírky na kříž.

Večer 30. října 2005, měl Colin Bennetts, biskup z Coventry, kázání během ekumenické mše v nově rekonstruovaném a znovu vysvěceném kostele naší Paní, tedy Frauenkirche. Biskup z katedrály svatého Michala, kterou Němci rozbombardovali za války před tím, než byly rozbombardovány Drážďany. Proč tam, proboha, biskup jel a proč se chtěl smiřovat?

Inu, zdá se mi, že ten, co nerozumí větě o odpovědnosti, jenom demonstruje, jak hluboká propast ho dělí od civilizace. Tedy alespoň té křesťanské.
30. 08. 2010 | 13:42

neakademik napsal(a):

Zoja Kosmodemjanskaja polozila zivot za komsomolskou legitimaci a za generalisima Stalina. Ano soudruzi, s takovym sebeobetovanim se vyhrava valka.

Proto se ptam, jak je mozne, ze tito sudetaci nepolozili sve zivoty za Vudce a riskeho kanclere, kdyz tak prisahali Vudci a byla to jejich povinnost a nejvyssi cest. Vudce by se za ne stydel, kdyby videl,ze se starali vic o penize nez o vitezstvi Vudce. To jim nevadi, co by si o nich Vudce myslel?
30. 08. 2010 | 13:46

Naštvaný napsal(a):

"věčně nesmířeným sudetským Němcům," napsal autor Žák. A to je jediné rozumné sousloví v jeho tolik si protiřečícím textu. A to je ještě jen z malé části pravdivé. Protože, a je třeba to opakovat- drtivé většině Němců z tzv. Sudet v Česku a jejich potomkům, je dnes naprosto jedno, že jsou obyvateli Německa a ne Česka!! Nesmiřitelně o všech událostech kolem odsunu dnes mele jen skupina, dnes se říká, zastánců starých pořádků, kdybych napsal revanšistů, tak byste mě vyštěkali,a žel i pár hlupáků v Česku, kteří z nejrozličnějších důvodů - jako jsou:naivita, hloupost, hamižnost, potěšení z poplácávání po ramenou a co já vím pro co ještě, jsou jimi ovlivněni a píší pro ně. Navrhuji takové apoštoly nenávisti a vzájemného nesmíření jako jsou Žák, Doležal, Pehe,Schmidt apod. prostě ignorovat!
30. 08. 2010 | 13:50

MILAN napsal(a):

Dnešní generace němců se vůbec nestydí za to,co páchali za války jejich otcové a dědové.Odvolávají se na to,že byli oběťmi tehdejší propagandy.Tohle mám z první ruky,neboť po léta v Německu žiji a mám zde hodně německých přátel a známých.V tomhle pane Žáku přehled nemáte,to si asi jen přejete.MILAN
30. 08. 2010 | 14:10

Vico napsal(a):

Bezvýchodnost celé diskuze tu nejlépe ilustroval Naštvaný.

Autor poté, kdy dostal několik direktů za své "flagelantství" byl vyprovozen ze sálu naštvaných slušných jako "apoštol nenávisti a vzájemného nesmíření".

Takovéto diskuze se asi nedají vést jiným způsobem než s kriglem v ruce.

Největší legrace je, že ti, o nichž je řeč, buď uvázli v koloně před Brennerem anebo jsou zase někde na cestě vlakem /Schmit/, protože každý den je třeba psát o někom nebo něčem jiném.
30. 08. 2010 | 14:15

Tencokida Hnuj napsal(a):

"A ty se mě chceš zbavit?" Plivník pootevřel údivem jantarové oči.
"Ježíši Kriste, a proč myslíš, že jsem tě škrtil?"
"Vím já? Vy lidé jste někdy takoví divní. Tak ty se mě chceš opravdu zbavit?"
"Opravdu se tě chci zbavit. Na mou duši se tě chci zbavit. Chci se tě zbavit, chci.-Ty se divíš?"
"Nedivím. Mně do toho nic není, to je tvoje věc. Já jenom jestli se mě chceš zbavit, tak řekni fuj, fuj, nechci tě. Ale zpátky to pak nejde vzít. - Tak co ?"
Houska se vzpřímil. Plivník seskočil z jeho ramene a natáhl v očekávání krk.
"Fuj, fuj," řekl Houska, "ty, já ti nechtěl ublížit!"
"Já vím, to ty jenom z blbosti. Tak co, bude to ? "
"Fuj, fuj, nechci tě," řekl Houska tvrdě a čekal, kdy se země otevře, aby Plivníka pohltila. Ten se však klidně otočil a odcházel podél chodníku. Houska pokročil v údivu za ním.
"Ty, co s tebou bude, " zeptal se zvědavě.
Plivník obrátil hlavu a upřel na něj podivně cizí pohled.
"Kokoko-" vyrazil ze sebe.
"Neblbni!"
"Kokokoko-"
Houska mávl znechuceně rukou. Začínalo mžít. Zvedl si límec saka a odcházel směrem k domovu.
"-dák, dák" dokončil Plivník. Přikrčil se k podstavci sochy, přisedl a bez viditelného úsilí snesl vejce.

(Karel Michal)
30. 08. 2010 | 14:17

ignacius napsal(a):

V te dobe jsem nezil jako vetsina lidi tady a nejsem ji tedy nijak zatizen. Nebudu snazit popisovat nejake obektivni stanovisko - coz je vzdy nesmysl, ale budu se snazit rict jen nsvuj nazor. Ja s autorem souhlasim. Nedela mi uznat fakt, ze svet a lidi nejsou kulisou velkeho filmu. Dejiny tvori lidi a ti se jako lidi bohuzel chovaji. Je mi hluboce lito vsech zlocinu -jak tech ktere pachali za valky nemci, tak i tech kterych se prokazatelne dopousteli na bezbranych lidech cesi. Nemam potrebu si je sam pred sebou nijak omlouvat ani balit dolibivejsiho obalu. Nemam ani problem s tim, rici ze tech veci lituji. Chci totiz vedet a znat historicka fakta a ne neci interpretace. Chci znat proc a k tomu patri i kontext. Nechci nikoho soudit a memu narodnimu citeni rozhodne nijak neublizi uznani toho, ze to co se tu delo byly v mnoha pripadech sproste vrazdy pachane luzou, a ze stat pri tom mlcel ... (jako ostatne i v jinych pripadech tehdy - jako byly napr. unosy nasich spoluobcanu ruske narodnosti do stalinova saju) za to se stydim a tohle je mi lito ... Myslim si, ze nacionalni handrkovani se je vzdy zasterka neceho jineho ... S pitomci se nedomluvim asi nikdy. A to plati jak pro nektere cechy a taky pro nektere nemce. Rozumni lide budou to co se stalo chapat jako tragedii a budou se snazit z ni poucit. Omluva neni imho znamkou slabosti ale sily. mravni sily, ze jsem schopen sebereflexe a priznani toho, ze i muj narod delal chyby a dopoustel se zlocinu. To nema s nemci co delat myslim.
30. 08. 2010 | 14:31

KM napsal(a):

Děkuji panu Stejskalovi za reakci.

Víte, kolikrát se mi debaty na podobná témata zdají jako dialog hluchých. V krátkosti sumarizuji, co je oficiálním postojem české strany: česko-německá deklarace, kriminalistické vyšetřování odkrytých hrobů, lítost nad událostmi vyslovená předními politiky (včetně pana Zahradila, prosím - i on násilí odsoudil!), mezinárodní spolupráce historiků, nikdo zprávy o hrobech necenzuruje, nikdo nebrání historickému bádání o těchto událostech, nikdo z politiků nežádá po Německu placení nějakých reparací a další a další omluvy za Lidice apod...
Neoficiálně: lidé dobrovolně postavili v Dobroníně kříž, nikdo ho neposprejoval a nezhanobil, naprostá většina veřejných příspěvků poválečné zločiny na Němcích neschvaluje (včetně těch, kteří vyjadřují určité pochopení v kontextu doby těsně po nepřestavitelných hrůzách války), Češi neobcházejí auta s německou SPZ korunou, nikdo se nesnaží lynčovat německé turisty ba ani Němce usazené v Čechách ...
Myslím, že nikdo nemůže upřít, že se v této oblasti hodně pokročilo. Hodně lidí proto irituje, když se zjeví nějaký mentor typu pana Žáka, jehož příspěvek vyznívá, jako kdyby se neudělalo vůbec nic, i když není důvod se domnívat, že se nebude pokračovat ve stejném duchu jako dosud, tedy: i nadále se bude "zkoumat a informovat o zjištěném a nalezeném," aniž by to mělo komplikovat současné a budoucí česko-německé vztahy.

To, že pan Žák dává české společnosti za příklad kříž, který věnoval Drážďanům vévoda z Kentu a obrazně řečeno jej tak pan Žák míní Čechům omlátit o hlavu, od něj považuji za neuvěřitelně neuctivé vůči těm, kdo zhotovili dobronínský kříž a kdo jsou rádi, že byl vztyčen. Vyznívá to totiž tak, jakoby ten dobronínský byl panu Žákovi málo, že mu nestál za zmínku. Má tam snad stát těch křížů několik, nebo ho musí věnovat vévoda, aby byl pan Žák spokojen?

Osobně mám za to, že pes je zakopán zde: "Jde o to, že řada lidí v této zemi reaguje stále třeba na odhalení hrobu po válce ubitých Němců polemikou a odmítáním. Irituje je, že se o tom vůbec píše a mluví..."

Nu, pane Stejskale, představte si, že se někde v Německu vynoří nějaký magor, který začne hlásat, že Třetí říše byla zlatým obdobím dějin Německa a že ten Hitler byl fajn chlap, který to měl v hlavě dobře srovnané (a že se to děje a že je takových magorů více než jeden!). Je to důvod křičet, že se Němci nevyrovnali s nacistickou minulostí a že se musí odnaučit strachu a předsudkům?
I na dějinách 2. SV je stále co zkoumat, je to snad důvod začít Němce poučovat, že "dosud nezvládli svoje dějiny?"

Ten článek v Respektu jsem nečetl, vycházím jen z Vašeho výňatku, ale jestli to vyrovnání s minulostí má znamenat, že se nenajde jediný hlas, který by nebyl "iritován tím, že se píše a mluví o nemeckých hrobech", tak to se na to vyrovnání hodně načekáme.

Přimlouvám se za to, aby se pokračovalo v tom, co se začalo, tedy stále "zkoumat a informovat o zjištěném a nalezeném," ale přestaňme kádrovat celý národ tím, že Němci mají domácí úkol splněn a Češi zatím ne. Tak se k ničemu nedobereme. Buďme rádi za trend který začal a nechme jej běžet.
30. 08. 2010 | 14:40

s... napsal(a):

KM:

To mi přijde rozumné. Mohu jen souhlasit. Hezký závěr

Jen bych doplnil, že na obou stranách se najdou JEDNOTLIVÍ významní politici, kteří tohoto tématu zneužívají. (odtud i Žákova reakce) U nás je to dokonce president. Kdyby tito dali pokoj, zůstane vyhnání sudetských Němců uzavřenou historickou událostí i po morální stránce, tak jak tomu dávno je po stránce právní.
30. 08. 2010 | 14:57

Pepa Řepa napsal(a):

To KM
ušetřil jste mě práci, děkuji.
Pokud k tomu ještě pan Žák dodává ze svého piedestalu nejmravnějšího člověka-na který ovšem opět pasoval sám sebe-lekce z křesťanství a naznačuje necivilizovanost lidí odlišného názoru, není o čem hovořit.
30. 08. 2010 | 14:59

skeptický napsal(a):

Dříve to zkoušeli tím,že vyspělost našeho státu a vyrovnání se s minulostí se dá dokázat jenom zrušením dekretů,které už jsou dnes zastaralé.

To bylo moc přímé,tak teď na to jdou od lesa.
30. 08. 2010 | 15:01

Mc Cali napsal(a):

Já za sebe to už moc neřešim.
Německo rozpoutalo druhou světovou válku a od toho dne až do kapitulaci a dejme tomu ještě půl roku po ní jde vše na jeho vrub. To vše by totiž nevzniklo, nebýt války.
A tímto prohlašuji, že se již k blogům ohledně německých obětí po válce nebudu vyjadřovat, neb se tu mele dokola pořád to samé.
30. 08. 2010 | 15:14

stejskal napsal(a):

Pane KM,

to, co jste napsal, je velmi moudré, podepisuji to prakticky v plném rozsahu.

Několikrát jsem na těchto stránkách napsal, že se mi nelíbí paušalizace na ONI a MY (tedy ani ONI Němci - zlí, či kajícní - MY Češi - oběti, či třeba zatvrzelí a nesmiřitelní). Napsal jsem to i pod texty, které spíše konvenují mému vidění těchto věcí. Prostě to dle mého takto nefunguje, ani v dobrém, ani ve zlém.

Dávám jen k úvaze: přečtěte si prosím - máte-li čas - debaty pod blogy na toto téma. Jana Zahradila - Letní záchvat vzteku http://blog.aktualne.centru..., Hanse-Jörge Schmidta Kupředu levá, zpátky ni krok? http://blog.aktualne.centru... a Není to škoda, co myslíte? http://blog.aktualne.centru..., a Václava Hořejšího http://blog.aktualne.centru...)

Nejde mi o žádnou jednotu projevu, souhlasné mrmlání ani nic podobného. Ale zároveň mne zaráží, jak moc lidí bere dvojí metr na zvěrstva páchaná tu Němci a tu Čechy. Kolik logických zdůvodnění, že jedna vražda je méně než druhá vražda apod. Naopak se jen sem tam najde hlas, který hovoří smířlivě (a pokud vím, nikdo zde nikdy nebagatelizoval zločiny nacismu, nacistů i těch Němců, kteří zločiny páchali. Přečtěte si prosím ty debaty...

To je jediný důvod, proč se do těchto debat pouštím. Mám za to, že "vox populi" zní trochu moc nesmiřitelně (a nechci spolu s lidmi, kteří vztyčují kříže, mluví spolu, setkávají se, společně opravují kostely, parky apod., aby to vypadalo jako to jediné, co zde zní).

Neberte prosím ty čytři odstavce výše jako nějakou výraznou polemiku s Vámi (spíše vysvětlení mého postoje, který si nedělá nárok na to, že je jediný správný). Jsem přesvědčen, že ve většině podstatných věcí ohledně tohoto tématu se shodujeme).

Hezký den. A díky.

Libor Stejskal

P.S. Ještě před pětadvaceti třiceti lety, když jsem se na toto téma s kýmkoliv bavil (a mé názory se nezměnily), bylo těch hlasů smíření ještě podstatně podstatně méně. Za těch pár let se přeci jen něco pohnulo. Samozřejmě nejen proto, že se o tom debatuje (ale dle mého i proto).
30. 08. 2010 | 15:19

Pepa Řepa napsal(a):

To KM
myslíte, že vztyčení křížů v Postoloprtech, Ústí, Brně (chválihodné gesto) vše vyřeší?
Řekl bych že ne.
Pojede to dál. A zase se najdou flagelanti, tvrdící, že toho není dost.
Myslím, že mladší generace už toho má plné zuby.

Jestli chce pan Žák uctít oběti, nechť zajede do Dobronína, položí kytičku a nesvolává okázalá procesí, nementoruje, nemistruje a nedává lekce z křesťanské morálky.
Už nemám,co dodat.
Jen bych připomenul:
Nesuďte, abyste nebyli souzeni.

A pan Žák soudí moc rád.Ostatní.
30. 08. 2010 | 15:24

Michal V. napsal(a):

Mě se spíše zdá tento článek jakési koukání do minulosti. Nad tím, co píšete pane Žák, se pozastavuje už jen hrstka lidí, vůbec ne značná část české veřejnosti. Některé obsáhlé reakce vystihují, proč se tam těch málo stále kouká a já s tim souhlasim.
Zcestný článek...
30. 08. 2010 | 15:42

Lex napsal(a):

skeptický
Nějak mi z těch českých snů páně Kosatíka vypadly - asi ty osudové - Sen o Francii a Sen o Anglii. Především tyto dva (chybějící) příběhy bych si docela rád přečetl.
30. 08. 2010 | 16:12

Rejpal napsal(a):

Bravo blogerovi!

Nesouhlas s dogmatiky (Pepa Řepa, Vlk a j.).
30. 08. 2010 | 16:50

Skogen napsal(a):

Řekněme si proč? Kdo je tady vlastně nesmířen? Přidávám se k panu Lexovi a taktéž zatleskám brilantnímu příspěvku pana Pepy Řepy. Současník nemá s česko-německými vztahy problém. Zeptejte se mladých Němců, zda se cítí být týmiž Němci, kteří budovali Třetí říši. A mladých Čechů, zda se cele identifikují se svými dědy, jestliže mají o tehdejším životě alespoň trochu páru. Pakliže ano, usilovně hledejme dialog a omlouvejme se za odsun, za fašismus, za Žižku a za Branibory.. Jenže já jsem si jistý, že současné generace až na ty nejstarší jsou někde úplně jinde, v úplně jiné realitě, která si anachronická příkoří nezasluhuje.

Tolik k lidem. A nyní k národům, protože to není totéž. Němci jsou evropskými leadery, o tom žádná. Jenže v politickém rozměru, má-li jít o skutečné premianty a autority se vším všudy, se více než hodí i morální převaha. A tady to skřípe, protože pověst národa je trvalejší než pověst člověka a vydrží generace - až do dalšího lámání chleba. Když to nejde rehabilitací, šlo by prozatím morální kredit národa vylepšit uznáním, že jsme všichni jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. Vidím v tom politiku, živý zájem konkrétních lidí, vyjma snad dinosaurů, nijak zvlášť ne.
30. 08. 2010 | 16:50

Pepa Řepa napsal(a):

To Lex, Skogen a Rejpal.
Děkuji všem třem. Rejpalovi proto, že kdyby chválil, bylo by něco špatně.
Jsem rád, že jsem v Rejpalových očích dogmatikem, S půlkou rodiny v Gummersbachu a kmotry sudetskými Němci.
Docela mne s označením za dogmatika pobavil.

Začal jsem tím, že považuji postoj pana Žáka za postoj samozvaného soudce nad články ostatních blogerů a jsem rád, že autor mé očekávání naplnil závěrečným -typicky soudcovským-příspěvkem.30.08.2010 13:42:37

V prvním odstavci položí řečnickou otázku, aby ji ve druhém sám za nechápavé zodpověděl, ve třetím uvede precedenc a v závěrečném se pustí do verdiktu, kdo je za vodním příkopem křesťanské civilizace.

Přitom na sto jiných, konkrétních záhad v obsáhlém šetření nereagoval.

Už snad soudce s čtením rozsudku skončil, i přísedící si řekl své, tak si konečně mohu sednout.
30. 08. 2010 | 17:22

Pepa Řepa napsal(a):

A jaké poučení z toho plyne, Sluníčko na hnoji?

Řekl bych, že když se houskové zbaví plivníků, zvednou límec saka a odejdou domů, nezbyde otravným plivníkům nic jiného, než dělat cosi užitečného.
Třeba snášet vejce.
30. 08. 2010 | 17:32

vaclavhorejsi napsal(a):

Pane Stejskale,

V reakci na KM jste v prvni vete napsal:

"to, co jste napsal, je velmi moudré, podepisuji to prakticky v plném rozsahu."

Zaradoval jsem se, ze i Vy jste se dal presvedcit dobrymi diskusnimi argumenty.

Ale pak jste napsal:

"Ale zároveň mne zaráží, jak moc lidí bere dvojí metr na zvěrstva páchaná tu Němci a tu Čechy. Kolik logických zdůvodnění, že jedna vražda je méně než druhá vražda apod."

SAKRA!!! Jak to muzete takhle doslova sproste prekrucovat?
Kdo tady neco takoveho rekl???
Vsichni "antiflagelanti" tady prece bez vyjimky rikali, ze vrazda je v kazdem pripade vrazda, nic ji nemuze ospravedlnit, ma byt vysetrena a potrestana.
To, co se tady rikalo, bylo, ze tech nemeckych vrazd bylo nesrovnatelne vic, ze byly systematicke, zatimco ty ceske byly dilem maleho poctu uchylu.
TO JE PRECE BNECO UPLNE JINEHO, NEZ JAK TADY NEUVERITELNE MANIPULATIVNE PODSOUVATE.

Opravdu jste me maximalne nastval....
***********

Pepa Repa:

Ackoli mi jinak casto pijete krev, tentokrat klobouk dolu...
**************
Ares:

Vas strizlivy prispevek poukazujici na cesko-nemeckou deklaraci byl naprosto klicovy, diky za nej...

..
30. 08. 2010 | 17:35

Michal V. napsal(a):

Přesně jako Skogen jsem to myslel a chtěl i napsat, jen jsem na to moc tupý :)
30. 08. 2010 | 17:38

Petr Havelka napsal(a):

ČECHY DOHONILA JEJICH HISTORIE tento titulek v rakouských novinách "rozjel" tyto nekonečné debaty.

Je nepravdivý, nedohonila nás. O poválečných masakrech se mluví, píše, točí se dokumenty, filmy aktuální film bude Habermanův mlýn.

Pochrochtávání Posselta je skutečně pochrochtávání člověka, který má "sudetskou" živnost v Mnichově. Každý se nějak živí.

Teď trochu flagelanství. Co jde, zatím, ztuha je přiznání KONKRÉTNÍ viny v místech, které mají temnou minulost. Tedy, že pán xy s yz v Dobroníně udělali tohle a tohle.

V Postoloprtech nemohla být pamětní deska "konkrétní"

Původní návrh

Německým obětem postoloprtského masakru z roku 1945

Schváleno postoloprtským zastupetelstvem. "kompromis"

"Všem nevinným obětem postoloprtských událostí z května a června 1945".

http://www.rozhlas.cz/zprav...

Nevím, proč nemohl být odsouhlasen původní návrh!
Je to pravda. Nevidím v tom žádné flagelanství.

"Kompromis" jen zlehčuje tehdejší viny, nabízí se možnost, že mezi obětmi byli i "vinní".

Ne, skutečnost je taková, že byly bez soudu zmasakrovány stovky němců.

Masakr není událost.
30. 08. 2010 | 17:49

Pepa Řepa napsal(a):

To VH
A sakra, to jsem asi něco pohnojil.
:-))
Nebojte, příště se zase chytneme.
30. 08. 2010 | 17:50

Michal Macek napsal(a):

naposledy se vyjadrim k tomuto tematu a to takto:

zlociny 2.svet valky nemaji obdoby.bohuzel vetsina primych pametniku jiz nezije.presto od konce valky neuplynulo ani 70 let coz je prumerna delka JEDNOHO lidskeho zivota.diky kniham,dokumentum a filmum si muzeme udelat aspon PREDSTAVU jake to tehdy bylo.ale rikam: mit stroj casu tak vsechny kdo rikalji ze je zlocin jako zlocin aspon na hodinu teleportuji treba na peron osvetimskeho nadrazi,nebo do nejstarsiho koncetraku dachau,nebo do getha v lodzi,nebo do lidic.nebo atd atd atd .... a pak je presunu do dobronina u jihlavy.vsadim se ze vetsina by uznala nesoumeritelnost zlocinu a myslim ze nekteri by mozna i vzali dop ruky pusku nebo vidle.ja mozna jo....
30. 08. 2010 | 17:56

poste.restante napsal(a):

Nejde o to, aby se neobjevili magoři, kteří budou tvrdit, že Hitler byl vlastně frajer anebo, že všichni Němci byli fašisti, kteří si odsuny a to kolem nich zasloužili.
Magoři jsou, byli a budou.

Podstatné je, abychom my všichni ostatní věděli, že podobné hlasy jsou hlasy magorů.

Abychom je jako magory uměli bez váhání označit.

Pokud budou na svých tvrzeních trvat, pak v případě nutnosti a dle platných zákonů o hnutích potlačujících svobody atd., na základě příslušného rozhodnutí nezávislého soudu je třeba umístit magory do odpovídajícího zařízení - tedy blázince či kriminálu.

A hlavně si všichni pamatujme proč.
Ten chlapík s knírkem totiž ze začátku také působil na mnohé jako neškodný magor.
30. 08. 2010 | 17:56

Karel napsal(a):

Vážený pane,

Vy asi nečtete noviny, Vy asi nekoukáte na televizi, Vy asi neposloucháte rozhlas.

Pokud byste tak činil, zjistíte, že na české oběti německého systémového řádění připadá mnohem méně prostoru, než na poválečné, nesystémové zločiny české lůzy. Jediné oběti německé (ano, německé, i když dnes je populární říkat "nacistické", vždyť vlastně i ti chudáci Němci byli obětmi nacismu, že?) zločinnosti, které se soustavně připomínají (a po právu) jsou oběti židovské. Na české oběti se většinou kašle (ostatně jsme přeci "národ kolaborantů" a za německé okupace jsme se měli skvěle, jak dnes píší někteří "historici").

O velikosti německé viny se totiž nemluví. Jak Vy byste asi řekl "Každý to totiž ví.". Možná. Ale za pár let už to takové nebude. Děti vyrostou s tím, že "nacisté" provedli Čechům jedno zlo a pak Češi druhé (ale ti to provedli samozřejmě Němcům, ne nacistům!). Je to 1:1, nemáme si co vyčítat.

Hovořit takto vytrženě z kontextu o českých zločinech je falšování historie. Nic jiného. Pěkně po bolševicku, pravda je jen nástroj v rukou schopných demagogů.

Tohle není vyrovnávání se s vlastní minulostí (kdo dnes popírá řádění české lůzy po 2. sv. válce?!), tohle je revizionistické zkreslování historie.
30. 08. 2010 | 17:59

Karel napsal(a):

Zoufalost autoru blogu je otřesná. Podle něho k minulosti musíme přistupovat vždy v duchu dnešních měřítek.
Takže holocaust můžeme považovat za zcela oprávněný, protože ho poměříme dnešním přístupem Izraelců k Palestincům a je vymalováno.
Na Německu neasmíme chtít reparace, protože dnes jsou naši spojenci a přátelé, zatím co zločinným Rusům musíme zatnout tipec, aby zapomněli na to, jak naše zbrojovky se podíleli na vraždění jeho obyvatel
30. 08. 2010 | 18:26

Ares napsal(a):

stejskal: „Ale zároveň mne zaráží, jak moc lidí bere dvojí metr na zvěrstva páchaná tu Němci a tu Čechy. Kolik logických zdůvodnění, že jedna vražda je méně než druhá vražda apod.“

Je otázka, jestli jste dobře své oponenty četl. Opravdu tvrdili, že jedna vražda je méně než druhá. Netvrdili náhodou, že vraždění jedné strany bylo mnohem menší než té druhé a mělo jiné důvody.

Stále si myslím, že tu obě strany v podstatě říkají to stejné. Vy si myslíte, že vaši oponenti nejsou k Němcům dost vstřícní a snažíte se je o kus posunout jejich směrem. Jenže vaši oponenti jsou vám názorově blíže než si myslíte a takový posun by je už dostal do pozice, kdy by protistraně nepřiměřeně ustupovali. Snahu je k tomu dotlačit vám zase vyčítají oni, i když vám o to nejde.

Jedna strana té druhé vyčítá přílišnou nesmiřitelnost v názorech, druhá té první flagelantství. Obě ale mají reálně stejné názory na minulé události.

V případě autora nevím. Tam ta kolektivní vina, obviňování národa jako celku, evidentní přehlížení toho, co bylo dosažené ve vzájemných vztazích, mi přijde příliš evidentní, než aby to bylo jen o špatné formulaci či nepochopení textu. Ale třeba se v něm pletu.

Oproti nickům, které tu znám, jsem o dost mladší. Válka je pro mě už dost vzdálená událost a Němci jsou pro mě prostě jen Němci. A nemám v plánu na tom do budoucna nic měnit. Rozhodně nechci, aby tu někdo křivdy minulosti a vzájemné obviňování tahal do naší současnosti. Máme tu dost jiných problémů. A tak mi přijde zbytečné dohadovat se možná jen proto, že špatně čteme, co píší ti druzí. A energii bych si šetřil pro ty, u kterých to není jen nedorozumění.
30. 08. 2010 | 18:39

Parel napsal(a):

Jenže co víme o té události z konce války.
S velkým propagandistickým nadšením rozjela ČT společně s "novinářem" Marešem story o 15 ubitých( nevinných jak jinak ) Němcích ze Vzorné vesnice SS. Nakonec se našlo 6 lidských ostatků a hlavně se tam objevil parádní kříž. Víme koho bylo těch 6 lidských ostatků? Co když to jsou třeba lidé z pochodu smrti z konce války nebo nedej bože Židé? Co pak s tím festovním křížem?
Co pak na to rakouský tisk, ze země Evropy, která jako jedinná po válce měla presidenta s nacistickou minulostí, ovšem nevinného, jak jinak.
30. 08. 2010 | 18:40

poste.restante napsal(a):

Ares

Opět velmi trefné.
Souhlas.
30. 08. 2010 | 18:48

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane profosore,

zřejmě jste si vzal osobně něco, co na Vás nebylo míněno (Vašimi slovy "manipulativně podsunul" a "sprostě překroutil"). Ostatně mám dojem, že kolem tohoto důležitého momentu vzájemného nepochopení se točí tak osmdesát až devadesát procent těchto debat, ale je to čistě soukromý a nijak neverifikovaný odhad).

Pokud si přečtete debaty, na které jsem zde odkazoval, dozvíte se celou řadu argumentů proti tomu, co zde napsal pan Hans Jörg Schmidt. Počínaje tvrzením,, že Němci jsou jiní než ostatní, že už nám zase chtějí škodit, že nás nenávidí a chtějí nás vyhladit, že "to" mají v genech, že to, co se nepodařilo Hitlerovi dosáhli nyní Němci prostřednictvím EU.

Nemohu so pomoci, ale tyto úvahy ve mne budí dojem, že někteří lidé vidí sama sebe resp. svůj národ poněkud jinýma očima než jiné resp. jiné národy a cítil jsem v tom jisté náznaky, že je pode toho třeb aposuzovat i "jejich" a "naše" činy.

Nezřídka také zaznívá, že vyšetření dobronínských vražd (či jiných podobných) někomu slouží, že by se měly připomínat hlavně německé viny a zločiny apod. Ani tyto názory mi nezní jako volání po vyšetření zločinů padni komu padni.

Velmi často se též v této debatě objevuje líčení křivd, které Němec či Němci (určitě měli i jména) způsobili přibuzným zde debatujících (ne vždy mám pocit, že mají tato líčení podpořit požadavek odsouzení všech zvěrstev, ať už je spáchal kdokoliv a ve jménu čehokoliv včetně vyhánění lidí uz jejich domovů).

Nemyslím, že byste něco z toho zrovna Vy akcentoval, naopak.

Nicméně když už jsme u toho: co mne jako bytostného flagelanta překvapilo (tedy kromě toho, co uvádí pan Žák), byl dojem, který jsem z Vaší repliky panu Schmidtovi nabyl (opravte mne, jestli se mýlím, prosím).

Němec nemá právo cokoliv komukoliv v souvislosti s válkou vytýkat, upozorňovat na to, co mu přijde nepatřičné, pozstavovat se nad čímkoliv, protože... protože je to Němec. Tomuto nerozumím

Maně mne napadá třeba taková debata mezi Lotyši a Rusy (jak známo, řada "Baltů" působila v zajateckých a konentračních táborech SS a někteří si počínali obzvláště krutě). No, jo, ale když si ti Rusové vlastně začali. Takže mohou teď akorát být zticha, o zvěrstvech v koncentračních táborech páchaných "Balty" mohou mluvit jen "Baltové" sami. Divná logika. Já si myslím, že o zvěrstvech může (a měl by) mluvit každý, kdo nechce, aby se opakovaly).

Rusové by navíc podle této logiky vůbec neměli mluvit o koncentračních táborech. Na území jimi spravovaném v nich za Stalina zahynuly milióny lidí. To mi hlava nebere.

Čili nevztahujete si na sebe vše, co zde zazní. Je to zbytečné, vede to pak k "letním záchvatům vzteku" či "maximální naštvanosti". Chcete-li si o jiném než Vašem úhlu pohledu (či pocitu z této debaty) popovídat, jsem plně k dispozici.

Raději bych ale počkal, až Vás to naštvání přejde. Nerad vedu debaty plné emocí a vzájemného obviňování z úskočných praktik :-)

Ještě jednou hezký večer.

Libor Stejskal
30. 08. 2010 | 18:51

Karel napsal(a):

Může být někdo tak hloupý, jako naši (pseudo)intelektuálové? Konkrétně Václav Žák asi nemůže mít IQ větší než 95!
To si tihkle přihlouplí lidé myslí, že Němci by se nechali snadno odsunout, kdyby Češi jich po válco občas pár neztloukloli nebo rovnou nepostříleli?
Naštěestí tehdy lidé jako V.Žák měli strach, jak "intelktuálně" dobře vycházeli s Němci, takže drželi pro jistotu hubu. Je ale s podivem, jak tihle lidé nám stále dávají intelektuální rozumy. hlavně tedy bývalým většinou mrtvým předkům, jak se měli zachovat - abychom vyhunuli jako polabští Slované. Je třeba si položit zásadní otázku, zda to dělají z tohle lidé blbosti anebo proto, že to jsou potonmci bývalých fašounů.
Ať V.Žák nejprve napíše, jak to bylo s jeho rodiči za II.světové války a potom ať teprve píše své články.
30. 08. 2010 | 18:55

Michal Macek napsal(a):

poste.restante:

a jak byste chtel oznacovat magory?co treba slusive tetovani na zapesti?
30. 08. 2010 | 19:02

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Aresi,

to mi přijde jako velmi dobrý a korektně vyjádřený názor. Také já si myslím, že řada oponentů je k sobě názorově dost blízko (pod svým blogem s textem pana Schmidta jsme se nakonec dokázal i na něčem shodnout třeba i s pány Tarqusem či Bédou).

Víte, někdy se asi možná moc pokládáme do toho, o čem debatujeme či přemýšlíme (tím myslím sebe). A ztrácíme rozměr souvislostí (jak to čalo, pokračovalo).

Debatuji o tomto historickém období už hodně dlouho, ale na druhou stranu jsem se zde o něm už dlouho nezmínil (naposledy tuším před dvěma lety pod blogem docenta Hojdy). Asi by to tak i zůstalo, kdyby pár nadšenců neobjevilo hrob s pozůstatky (s nezanedbatelnou mírou pravděpodobnosti) sudetských Němců zavražděných po válce (zdaleka ne první a jistě ani poslední - celkově se česko-německá komise shodla na zhruba 30 tisících mrtvých sudetských Němců v souvislosti s koncem války a tzv. odsunem).

Média o tom informovala, snažila se vypátrat podprobnosti (je to pochopitelně zajímavé téma, padesát let se tu nic takového nedělo, teprve posledních dvacet).

Úplně normální zpravodajství, žádný z redaktorů není nacista ani jejich přívrženec, pravděpodobně nejsou ani všichni uplaceni tzv. landsmašaftem. Byl vztyčen kříž, média opět informovala (především proto, že již dříve zde bylo několik menších křížů zničeno).

Zde na blozích to moc nerezonovalo, je to spíše téma pro zpravodajství. A najednu se zde objeví blog s názvem "Letní záchvat vzteku". Hned v úvodu je tam cosi o "chrochtajícím" Posseltovi a celkové vyznění: Komu to slouží? Sudetským Němcům! http://blog.aktualne.centru... Přečtěte si debatu pod tímto blogem. Vůbec to nevypadá, že by většina lidí brala vyšetřování vražd sudetských Němců jako něco, om čem by se mělo mluvit (stejně jako o jakýchkoliv jiných zvěrstvech z těchto let).

Svůj názor vložil i dopisovatel Die Welt pan Schmidt. Neurážlivý, nijak zvlášť nekontroverzní, prostě názor. Nabídl jsme mu prostor pro jeho úhel pohledu a vzápětí zveřejnil jeho text ve svém blogu... Opět vcelku nekontroverzní, klidný a vstřícný text.

A od té doby to jede. Teď už jsme u maximálního naštvání, obviňování z manipulace atd. Uvědomuje si ještě někdo proč se právě teď ta debata rozjela?

Víte, mně nejde o minulost, tu stejně nezměním a celá řada účastníků už je mrtvých (jak Češi, tak Němci).

Zajímá mne spíše budoucnost. A říkám si: kdo se ozve, až se třeba na mně bude jedna křivda nahrazovat křivdou jinou? Až mne bude někdo vyhánět z domova, říkat mi, abych mlčel, že nemám právo...? Prostě mám za to, že čím více lidí bude některé věci cítit jako nepřípustné za každých okolností, pak mám i já větší šanci, že mne a mé děti někdo z domova nepožene svinským krokem. Prostě že jsou nastaveny nějaké normy, které většina lidí bere za své, garantuje je nejen pro sebe, ale obecně.

Asi se do toho opravdu moc pokládám, Váš příspěvek je věcný a líbí se mi. Budu o něm hodně přemýšlet. Opravdu.

Libor Stejskal
30. 08. 2010 | 19:18

stejskal napsal(a):

Ty příspvěky pana Karla výše si opravdu nepíšu já, abych dokumentoval některé úvahy ze svých replik ;-) l.s.
30. 08. 2010 | 19:20

Zbyněk Matyáš napsal(a):

Václav Žák:
"Inu, zdá se mi, že ten, co nerozumí větě o odpovědnosti, jenom demonstruje, jak hluboká propast ho dělí od civilizace. Tedy alespoň té křesťanské." Pregnantní příklad křesťanské arogance. Přehlížení kauzality, bagatelizování vin a zločinů, znevažování obětí - to má být prý civilizace. Než tuto vaši křesťanskou civilizaci, tak raději být ve Vašich očích necivilizovaný, nehledě na mnohé zločiny samotných křesťanů.. Pevně věřím, že takový nesmysl, aby potomci zločinců se mermomocí dožadovali ´smíření´ s potomky obětí s odůvodněním, že potomci obětí prý byli také zločinci, se všeobecně neujme.
30. 08. 2010 | 19:30

Jemnický napsal(a):

Pan Stejskal

Dovolím si jen pro ukázku citovat některé pasáže z projevu projevu Bernda Posselta, mluvčího „sudetoněmecké národnostní skupiny“ na 61. sjezdu Němců, odsunutých z Československa, 22. – 23. května 2010, Augsburk
"Sudetoněmectví jako „budoucí celosvětový problém“

Konečně máme v Evropské komisi, která dříve bez ostychu postupně selhávala – to selhání má jméno, a to Günter Verheugen – komisařku pro základní práva, Lucemburčanku Viviane Redingovou, se kterou jsem řadu let působil ve vnitřním výboru Evropského parlamentu. V posledním týdnu jsme se dohodli a vytvořili jsme i odpovídající grémium, že vypracujeme evropské právo národnostních menšin. Je nejvyšší čas, aby Evropa nebyla slepá k národnostním skupinám. Jsme odhodláni téma vyhánění zmezinárodnit a usilovat, aby nebylo i nadále prostředkem politiky, aby toto téma se stalo celosvětovým problémem. Evropská iniciativa napomůže k tomu, aby v OSN byl kodifikován zákaz vyhánění, nucené asimilace a potlačování. Našim úkolem je i nadále bojovat proti nespravedlivým Benešovým dekretům, které nejen dříve, ale i dnes otravují poměry mezi národy.
Před 20 lety, v roce 1990, jsme sudetoněmeckou Karlovu cenu propůjčili maďarskému lidu jako projev díků za to, že otevřel železnou oponu. Nově zvolený předseda maďarského parlamentu, můj přítel a kolega, Pál Schmidt, dříve poslanec EP, mne výslovně pověřil, abych sudetoněmecký sraz od něj srdečně pozdravoval. On i budoucí premiér Viktor Orbán řekli, že budou v budoucnu na každém sudetoněmeckém srazu zastoupeni, jelikož také zažili, jak silný je zloduch Benešových dekretů, nadále působící.

Co k tomu dodat?

Snad jen pár fakt z počátků první republiky. Ta přidám níže.

S pozdravem,

Jemnický
30. 08. 2010 | 19:45

Jemnický napsal(a):

Stejskal

Taková byla stanoviska Sudetských Němců při vzniku Československa.

Heslem pro vytvoření oblasti Deutschböhmen, která měla být přímou součástí nového Rakouska, se stalo: „ani jeden Němec do českého státu“.
Stanovisko nejen chebských nacionalistů k předpokládanému vzniku československého státu bylo jasně vyjádřeno v novinovém článku 26. října: „Nikdy se Deutschböhmen neskloní před dvouocasým lvem a nikdy neuzná lva jako zvíře svého štítu. Jen přes naše mrtvoly povede cesta Čechů na německé území. … Až města Deutschböhmen budou zničena a až Deutschböhmen bude existovat pouze na hřbitovech, pak teprve budou Češi moci slavit svůj triumfální průvod skrze Deutschböhmen. … Jen za cenu občanské války se Češi zmocní Deutschböhmen a jak doufáme, i kvůli tomu se o to nepokusí.“ Poté se slova ujal Dr. A. Bernardin, který na základě jednání okresního zastupitelstva pronesl Prohlášení samostatnosti Chebska: „Slavnostně prohlašujeme samostatnost Chebska a též jeho
začlenění do organizace Deutschböhmen.“ Shromáždění poté zakončil slovy „Požehnána budiž cesta, která vede k pramáti Germánii“.

Jemnický
30. 08. 2010 | 19:49

poste.restante napsal(a):

Michal Macek
a jak byste chtel oznacovat magory?co treba slusive tetovani na zapesti?

Ale no tak, pane Macku.
Smajlíka jsem neviděl, takže zřejmě nejde o vtip.

Pokud si dáte práci, pak zjistíte rovnou v této diskusi, že má rodina má zcela konkrétní zkušenosti s časy druhé světové války.

Pokud se mi tedy pokoušíte vložit do úst výzvu k něčemu podobnému, jako byla tetování vězňů koncentračních táborů, přinejmenším se ztrapňujete.

Jiná možnost ovšem je, že si na hlupáka nehrajete. V tom případě se pokusím Vám vysvětlit následující:

Větu "Abychom je jako magory uměli bez váhání označit." je sice možné interpretovat jako výzvu k fyzickému označování (nápisem, hvězdou, tetováním), byla však rozhodně míněna tak, že je nutno podobné hlasy jako hlasy magorů POJMENOVAT.

Nikoliv tedy fyzické označování, pouze nazvání věcí pravým jménem.

Podobně jako když teď já označuji Vaši poznámku za trapnou a hloupou.
Což je, mimochodem, něco jiného, nežli kdybych označil za trapného hlupáka Vás.
A něco zcela jiného, nežli kdybych požadoval, aby jste byl nucen chodit na veřejnosti s odpovídajícím nápisem.

Ostatním čtenářům diskuse se omlouvám, ale podobné poznámky mne dokáží spolehlivě nadzvednout.
30. 08. 2010 | 19:49

Michal Macek napsal(a):

jemnicky

mam pocit ze by se nasli i "lepsi" projevy...:)
30. 08. 2010 | 19:49

Jemnický napsal(a):

Stejskal

A na závěr uvádím něco z jiného soudku

Z projevu Wenzla Jaksche (1938)
„Spoluobčané! Jde o všechno!
Sudetští Němci jsou před historickým rozhodnutím. Jde o život nebo smrt našeho lidu. Brána k mírumilovnému zabezpečení sudetoněmeckých životních zájmů jest otevřena dokořán. Národní rovnoprávnost, dalekosáhlá samospráva našich věcí, hospodářská výstavba a sociální pomoc, toho všeho může být dosaženo bez války. Na druhé straně číhá smrtelné nebezpečí, že našeho lidu bude zneužito jako nástroje plánů imperialistické nadvlády a že bude svržen do propasti zkázy. Jenom jednou za staletí naskýtá se taková příležitost uzavřít s naším slovanským sousedem trvalý čestný mír. (…)
V násilném rozhodování povstane opět po zuby ozbrojený svět proti německému lidu.
Sudetští Němci budou první oběti, jejich domovina bude zničena ve srážce světových sil a jejich budoucnost smazána. (…) Rozhodněte se pro smírnou cestu!
Voláme ke všem svým spoluobčanům bez rozdílu světového názoru a politického vyznání, ať jsou to dělníci, rolníci, úředníci, průmyslníci nebo živnostníci, aby spojili svou vůli k zachraňujícímu činu k vytvoření sudetoněmeckého mírového a konstruktivního bloku.
Obracíme se k lidu heslem:
Spojení všech sil pro mír a svobodu, pro lepší budoucnost sudetských Němců, pro novou Evropu rovnoprávných národů.“

Ovšem proroky kamenujeme.

Pochybuji, že SN se hlásí k Wenzlu Jakschovi.

S pozdravem,

Jemnický
30. 08. 2010 | 19:52

Vladimir napsal(a):

Otázka se točí kolem problému, "zda vrah je zločincem v okamžiku, kdy spáchal vraždu nebo až okamžikem, kdy ho odsoudí soud". A co když soud odsoudí nevinného ?
Jak Žák, tak sudetští Němci se pořád točí kolem toho, že "v době míru" - tedy asi 10 dnů po podepsání bezpodmínečné kapitulace Německa (byť bojové operace Němců pokračovaly i po 5.5.45, ba i po 8.5.45 !) si nějací Češi (v případě Dobronína to ovšem byli členové rodiny Rakušana žijícího v českých zemích) dovolili zabít několk nacistů a ss-manů. Byli ti nacisti a ss-mani nevinné oběti ? Byli nevinné oběti jen proto, že nebyly prozkoumány a zvěřejněny jejich zločiny (např. soudem) nebo byli nevinné oběti skutečně , podle morálky ?
A má význam po 65 letech záležitost prozkoumávat ? Můžou dnes vyšetřovatelé objektivně posoudit motivy a pozadí tehdejšího skutku ? V případě, že by ve 45 nějaký lidový soud (jiné asi ve válkou a nacismem rozvráceném státě nebyly možné) případ vyšetřil, mohl by být dnes nález tehdejšího soudu "správný" a akceptovatelný ? Zcela jistě by SN a Žák (a další - Mandler, ...) napadal ten nález ...
Němci se v protektorátě Bohmen und Moren chystali na to, že po válce půjdou Češi na Sibiř nebo komínem krematoria do nebe a upravovali si státní správu v protektorátě podle té vize. Měla taková státní správa (vyštřovatelé, soudy) oprávnění soudit ??
30. 08. 2010 | 19:52

Starý napsal(a):

Posuzovat minulost dnešními měřítky je naprostá hloupost pane Žáku.
Napřílad antiku, ke které se naše civilizace tak hrdě hlásí, bychom podle Vás měli totálně odsoudit a poplivat, protože otrokům byla odpírána základní lidská práva ! Obdobně nejsme schopni plně pochopit poválečné protiněmecké nálady, protože skoro nikdo jsme nezažili Mnichov a okupaci.
A co nechápeme nemáme soudit. Ostatně to je jeden z důvodů, proč mají zločiny promlčecí lhůty.
30. 08. 2010 | 19:53

Jemnický napsal(a):

Michal Macek

Jistě že jsou, ale tento je z posledního srazu a ukazuje, odkud nám vítr fouká a z jakých tlamiček.

S pozdravem,
Jemnický
30. 08. 2010 | 19:55

Jemnický napsal(a):

Stejskal

Když vezmu ta dvě předválečná přání SN

„ani jeden Němec do českého státu“.

„Požehnána budiž cesta, která vede k pramáti Germánii“.

Pak se jim bohatě vyplnila.
Snad na přímluvu patrona České země.

S pozdravem,

Jemnický
30. 08. 2010 | 20:04

vaclavhorejsi napsal(a):

Pane Stejskale,

nema to cenu, vse bylo receno 10x, nechcete rozumet, oni jsou nam vzorem ve vyrovnani, nas dohnala minulost, jako dospeli musime prijmout odpovednost za skutky sadistickych uchylu, je uzitecne to vsechnio neustale rozvrtavat, deklarace-nedeklarace, OK, neda se nic delat...

..
30. 08. 2010 | 20:07

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane Jemnický,

nezlobte se, ale já už nemám sílu zde znovu vysvětlovat, jak se liší třeba Witiko bund, Ackermann-Gemeinde či Seliger-Gemeinde nehledě k tomu, že i v rámci těchto organizací jsou lidé s rozdílnými názory, požadavky a pohledy na věc (najděte si to prosím někde pod tuším mým blogem s textem pana Schmidta). Každá paučalizace je zde jen a jen ke škodě.

Pokud pan Posselt řekl (neznám všechny jeho projevy, ani zdaleka ne): "Jsme odhodláni téma vyhánění zmezinárodnit a usilovat, aby nebylo i nadále prostředkem politiky, aby toto téma se stalo celosvětovým problémem. Evropská iniciativa napomůže k tomu, aby v OSN byl kodifikován zákaz vyhánění, nucené asimilace a potlačování," celé toto jeho prohlášení podepisuji. Pevně doufám, že se to podaří. Psal jsem to i ve své odpovědi panu Aresovi.

Benešovy dekrety rušit netřeba, jsou právně vyhaslé (tedy ty, které má pan Posselt mysli). Takže se rušit nebudou, dohodla se na tom česká i německá vláda (i když v obecné rovině by si to některé z nich více než zasloužily).

Co se stalo s Wenzelem Jakschem asi víte (jen pro zajímavost, české úřady blokovaly jeho návrat z Británie do Německa až do roku 1946. Zejména Edvardovi Benešovi byl tento bytostný demokrat a člověk, jeho ž vize předstihly dobu nejméně o 50 let, trochu na obtíž).

Tuto debatu se stále stejnými argumenty zde vedu už týden, už se opravdu nechci opakovat. Ostatně co to má společného s tím, že v právním státe a v civilizované společnosti by se prostě civilisté ubíjet neměli (bez ohledu na národnost)?

Nechávámm si svůj názor, neberu Vám Váš.

Libor Stejskal
30. 08. 2010 | 20:19

stejskal napsal(a):

Obávám se, pane profesore,

že jste většinu mých vstupů do debaty o této problematice nečetl (chápu, ono je toho hodně).

Žádnou zodpovědnost ZA NIKOHO JINÉHO NEPŘIJÍMAM a také jí ale nikomu nevnucuji a nepožaduji, aby jí nesl (psal jsem to tu snad desetkrát).

Zajímají mne lidské běsi, které nás občas nutí chovat se jako zvířata (zajímají mne především kvůli sobě samému, abych jim pokud možno ani v extrémních situacích nepodlehl a nechoval se jako zvíře). A je samozřejmě v mém zájmu, aby podobně přemýšlelo co nejvíce lidí.

Zajímá mne, zda se někdo ohradí, ža mne budou vyhánět z domova či mlátit lopatou. Ujišťuji Vás, že mi bude srdečně jedno, zda se mne zastane Čech, Němec či Rus. Budu mu vděčný, že se těmi běsy kmenové příslušnosti a přidělování viny nenechal ovládnout (jako třeba zde již zmiňovaný Wenzel Jaksch, který též musel opustit svůj domov. Jakož i spousty jiíných po celém světě, těch Čechů, co je ordneři vyhnali z pohraničí v roce 19838).

Mluvíme každý o něčem jiném, říci, že nechci rozumět, je poměrně laciný trik.

Ještě jednou hezký večer.

Libor Stejskal
30. 08. 2010 | 20:29

Divíteseženaštvaný? napsal(a):

"kdyby pár nadšenců neobjevilo hrob s pozůstatky" píše pan Stejskal. A to je zásadní omyl! Vůbec se nejedná o nadšence, ale o řízené a bohatě placené propagandisty, kteří mají jediný úkol: Rozdmýchávat nesvár a nepokoj mezi tak dobře usmířenou drtivou většinou Čechů, bývalých českých Němců a jejich potomků, a Němců vůbec. Taková formulace je buď naivní, nebo metodologicky chybná, či dokonce podvodná.
30. 08. 2010 | 20:30

P. napsal(a):

I když na druhou stranu, proč by si pan Hitler a jeho přátelé nemohli svobodně válčit a připojovat naše území, pokud je to pro ně ekonomicky výhodné. Nic osobního.

Schwarzenberg - Evropa by měla přiznat ekonomické zájmy v Afghánistánu:
http://www.novinky.cz/disku...
30. 08. 2010 | 20:32

Naštvaný napsal(a):

"Zajímá mne, zda se někdo ohradí, ža mne budou vyhánět z domova či mlátit lopatou", autore, to je ale fůj demagogie!!! hodná Žáka a spol.
30. 08. 2010 | 20:33

Jemniický napsal(a):

Libor Stejskal

Nemám pocit, že se lišime v pohledu na nepřípustnost ubíjení civilistů v právním státě i v totalitě. Objevovat pravdu o válce a odsunu, ale nikoliv pro "politické účelovosti", ale pro pravdu samotnou, poučení nás a generací příštích, pro zamezeí opakování chyb.
Já se jen ptám sám sebe, odkud vítr fouká, protože nevěřím slzám prolévaným politiky nad hroby.
Některé věci jsou prostě vryty v kolektivním nevědomí národa Českého v Čechách a na Moravě.

Pekný večer,

Jemnický
30. 08. 2010 | 20:36

stejskal napsal(a):

Respektuji, pane Jemnický.

Ten první odstavec podepisuji v plném rozsahu.

Co se druhého týče, vidím tu účelovost spíše u těch, kteří hrozí pěstmi. Ale všude se najdou pokrytci. Nijak zásadně ani toto nerozporuji.

Kolektivní podvědemí není nic daného, neměnného. Naopak. Řada lidí (nejlépe pan Ares) zde popsala, jak se třeba kolektivní podvědomí ve vztahu k Němcům projevuje u řady lidí z mladších generací. Jiná generace by zase mohla rozebírat své kolektivní odvědomí ve vztahu k Rusům. Vyjde to nastejno.

Znovu opakuji, jde mi o ty běsi (bolševické, nacionalistické, nacistické i jinak totalitní; a jistě je i řada takových, o kterých ani nevím a možná mne ovládají). Jde mi o to, aby se o nich mluvilo a vědělo. Aby se o nich přemýšlelo.

Apropos: "Nevěřím" mi nestačí, chci "vědět", "poznávat" ;-)

Libor Stejskal
30. 08. 2010 | 20:52

AC napsal(a):

Deklarace z ledna 1997:

"..v Deklaraci jsou i místa českému hledisku nepříznivá...Nepříznivou skutečností je též fakt, že ze vzájemné omluvy jaksi vypadla teze o speciální historické odpovědnosti sudetských Němců za Mnichov a jeho válečné a okupační důsledky.
Zvláštní obezřetnost zaslouží ty pasáže Deklarace, v nichž bylo dosaženo kompromisu jen za tu cenu, že česká i německá strana budou moci posuzovat určité zásadní skutečnosti každá podle svého právního výkladu. To se týká jednak termínu „Unrecht“, která v němčině současně vyjadřuje bezpráví i křivdu. To znamená, že příslušná pasáž zní v češtině tak, že česká strana lituje, že sudetským Němcům bylo poválečným postupem způsobeno mnoho utrpení a křivd, zatímco německá strana- kupř. dle výkladu, jehož použil kancléř Kohl ve vládním prohlášení při ratifikaci Deklarace ve Spolkovém sněmu – tvrdí, že česká strana přiznává, že poprvé označuje vyhnání, vyvlastnění a zbavení občanství za 'bezpráví' – což neodpovídá skutečnosti.
Ještě závažnější je, že Deklarace připouští dvojí právní výklad i ve věci Postupimi, a to podle uzancí té které země. A to - při proklamované vůli nezatěžovat vzájemné vztahy politickými a právními otázkami minulosti - nastoluje otázku: Nebude tou či onou částí německé politiky v další fázi preferována snaha prosadit ve věci transferu právě německé právní pojetí? V tomto směru jako by cosi předznamenával postdeklarační kancléřův pražský výrok o trvající otevřenosti majetkových otázek, ačkoli podle mezinárodních smluv jde již o uzavřené téma. Znepokojující je i to, že německá strana v této věci odmítla již v roce 1992 československý návrh na tzv. nulitní řešení. Centrální otázkou je ovšem Postupimské prohlášení z 2. srpna 1945. Prosazení jeho nihilistického právního pojetí, německé straně vlastního, by znamenalo, že v rozporu s pojetím České republiky, ale i USA, SSSR a Velké Británie (v roce 1991 i 1996 opětně potvrzeného) by byl transfer zbaven jakéhokoliv mezinárodněprávního základu. To by samozřejmě s sebou přinášelo i možnost mezinárodně prosadit jeho odsudek jako bezpráví..."

Řekl bych to v kontextu toho, co se nyní děje, krátce- SL, tedy Němci, udělají vše pro anulování Benešových dekretů. Jde jim především o územní a majetkové nároky a všechny řečičky, smlouvy a omluvy jsou jen takovou nutnou kouřovou clonou, zástěrkou pro blbé. Nebude to tak dlouho trvat a celá slavná EU (a tou je především Německo), nás přijde setsakramentsky draho!
30. 08. 2010 | 21:07

Naštvaný napsal(a):

"Znepokojující je i to, že německá strana v této věci odmítla již v roce 1992 československý návrh na tzv. nulitní řešení." píše AC ve svém "nihilistickém" rozboru Deklarace.Co k tomu dodat? Na to jim přistoupil Žákův velice blízký přítelíček a guru Jiří Dienstbier. Tenkrát to bylo intenzivně kritizováno, ale byla to tehdejší klika Hradu, která žádnou kritiku nepřipouštěla.
30. 08. 2010 | 21:31

Vladimir napsal(a):

ad Stejskal :"Ostatně co to má společného s tím, že v právním státe a v civilizované společnosti by se prostě civilisté ubíjet neměli (bez ohledu na národnost)? "
Nevím, jestli p.Stejskal vztahuje výše zmíněný výrok k událostem z června 45 nebo to míní obecně ... Zdá se mně , že ten pán má na očích pásku, na uších klapky ...
V květnu 1945 nebyla ČR PRÁVNÍM A DEMOKRATICKÝM STÁTEM ! Jak by také mohla, když před týdnem tu vládl protektor, gestapo, německé úřady, soudy ovlivněné protektorátem, ... bez české vlády, parlamentu, bez policie ovládané deokreatckým vedením ... ?? V té době v ČSR panoval chaos, bezvládí, anarchie, ... Každý si dělal co chtěl ...
Je to těžké pochopit a netrousit tu moudra mimo kontext ??
30. 08. 2010 | 21:34

Michal Macek napsal(a):

vladimir:
mate recht - tady byl "divokej zapad",takze se lyncovalo,jak by takz ne....
30. 08. 2010 | 21:49

Targus napsal(a):

To stejskal:

1. Omluva za pozdní odpověď.
2. Na dojmologii s panem Horváthem nehraji, to je opravdu neobjektivní. Pan Horváth má totiž na posuzovanou věc jiný názor, nikoli rozdílné počty.

Zkusil jsem něco jiného. Podle vyhledávače - jistě jej taky znáte a ovládáte práci s ním - jsem si zadal patřičná hesla a počítal a počítal a počítal.

A nestačil jsem se divit.
Zkuste to taky a svůj názor maličko poopravíte.
Tedy pokud jste schopen.

Sám zde schválně neuvádím počty článků, abych nikoho neovlivňoval.
30. 08. 2010 | 21:49

stejskal napsal(a):

Přesně tak, pane Vladimíre,

panovalo bezpráví, násilí a anarchie. Každý si dělal, co chtěl.

Proto se dělo všechno to bezpráví, lidé si vyřizovali osobní účty, mstili se na nevinných. Proto je třeba říct, že to bylo špatné, a ne se nechat "zachvátit letním vztekemů, když o tom někdo chce jako o bezpráví mluvit.

A je třeba říct: toto se dít nemá a nesmí. Neschvalujeme to ani tehdy, ani v budoucnu. Nesmí se dít nacismus, bolševismus, ani se nesmí nechat vraždit nevinné. Či někoho vyhánět z domova.

Nejde o troušení mouder a snahu nastavit jakési obecně platné normy (znovu říkám, nejde mi o žádnou revizi výsledků druhé světové války, reparace či náhrady).

Hezký večer.

Libor Stejskal
30. 08. 2010 | 21:51

stejskal napsal(a):

Pane Tarqusi,

neobjektivní to samozřejmě je. Vždyť jsem to psal už na začátku. Žádná univerzální objektivita není, dokonce ani v případě počítání článků (tedy statistiky).

Libor Stejskal

P.S. Popravdě řečeno nevím, co jste počítal ;-)
30. 08. 2010 | 21:54

Michal Macek napsal(a):

stejskal:

napsal ste:

"Proto se dělo všechno to bezpráví, lidé si vyřizovali osobní účty, mstili se na nevinných."

a co ti co se mstili na vinnych?
30. 08. 2010 | 21:58

Michal Macek napsal(a):

stejskal:

napsal ste:

"Proto se dělo všechno to bezpráví, lidé si vyřizovali osobní účty, mstili se na nevinných."

a co ti co se mstili na vinnych?
30. 08. 2010 | 21:58

Luba napsal(a):

Abychom mohli dospět k hodnocení činů či zločinů, musíme si nejprve položit základní otázku:

Kdo je to Člověk?

Osvícenci tvrdili, že Člověk je v podstatě dobrý.

Konzervativní katolíci tvrdili, že Člověk je v podstatě zlý.

A co můžeme tvrdit my, potomci účastníků 2. sv. války? A těch, co prožili dvě totality?

Že Člověk je v podstatě?
Ano - že člověk je v podstatě stupidní!

Nechá si nakukat kde-co. Například, že jeho národ přichází o svou hypotetickou suverenitu, že svoboda znamená být nezávislým egoistickým individualistou, nebo že žijeme v demokracii ...

Přitom by si všichni naši státní a straničtí představitelé mohli říkat bez obalu "soudruhu".
Jsou to totiž lidé stejně vzácně charakterní, jako byli jejich předlistopadoví předchůdci.

Původ zla v člověku spočívá v jeho neznalosti a neschopnosti vidět svět ve všech souvislostech. V nedostatečné empatii a ochotě pro vhled do konkrétní lidské situace.

To kamenování je stále jaksi jednostranné. Jakoby nám chyběly středověké instituce s kazatelnami a kazateli, kteří by neustále neděli co neděli opakovali:
Kdo jsi bez viny, první hoď kamenem.

Jó, jo ... on ten židovský léčitel a buřič, co ho nakonec s Římem spřátelení kolaboranti nechali ukřižovat, měl pravdu, když tvrdil:
"Pane odpusť jim, neboť nevědí, co činí!"

Ano - v Bibli a Novém zákoně se píše hlavně o tom, že lidé jsou těžko poučitelní blbci, jejichž jedinou nadějí je nepřetržité vzdělávání u vzdělavatelných nebo indoktrinace Láskou ke svým bližním.
Jiné cesty vedou k sebezničení.
30. 08. 2010 | 22:01

skeptický napsal(a):

...nesmí se dít nacismus a bolševismus.

Dneska máme -ismy,které jsou posvátné krávy,a dělají totéž,vraždí nevinné a vyhánějí je z domova.

Bojuje se vždy s těmi minulými.
30. 08. 2010 | 22:01

Targus napsal(a):

To Václav Žák:

S Vámi je těžké si cokoli vyjasnit.

Já se nebudu omlouvat za to, co jsem neudělal.

Pokud můj fotr někoho zmrzačí, vyhne se trestu a nenahradí mu bolestné a škodu, je na mně - jako na oprávněném dědici, abych celou záležitost dal do pořádku.

Pokud něco takového udělal státní útvar (Třetí říše), přechází tato povinnost na nástupnický stát (Německo).

Pokud něco obdobného spáchají jedinci o své vůli, zůstává to jejich soukromým problémem. Nikoli mojím, tedy pokud to nebyl zrovna ten můj hypotetický fotr.

Jediný problém, který zde vidím, že se tyto poválečné excesy vyšetřovaly přinejmenším laxně, pokud vůbec, a že pokud došlo k případům nějaké msty či vyřizování válečných účtů, mnohdy se s tím svezli nevinní, kteří se jednoduše ocitli v nesprávnou dobu na nesprávném místě.

Pořád to ale nezakládá nárok protistrany na to, aby po mně požadovala válení se ve vlastních hovnech a hysterickému ječení o dědičné vině a zároveň se sápat po ztracených majetcích, které jim refundovalo Německo.

A to vše v případě, že se Československým obětem také NIKDO za německou stranu speciálně neomluvil za zvěrstva, která páchaly ustupující německé jednotky PO UKONČENÍ války.
30. 08. 2010 | 22:06

Vladimir napsal(a):

ad Stejskal:
"Proto se dělo všechno to bezpráví, lidé si vyřizovali osobní účty, mstili se na nevinných. Proto je třeba říct, že to bylo špatné, a ne se nechat "zachvátit letním vztekemů, když o tom někdo chce jako o bezpráví mluvit"
Proboha !!! p. Stejskale !!! Uvědomte si, z jaké příčiny tu byl bezprávní stav, anarchie, ....!!!
To nebylo z vůle Čechů, to nebylo z vůle Beneše !
Stejně jako jsme promoklí, když jsme vystaveni dešti , stejně tak tu byl v květnu, červnu ... 1945 bezprávný stav , protože byl poražený ten , kdo SVÉ PRÁVO tady 6,5 roku vnucoval ! To nebyla vina Čechů, to byla vina Němců, že tu byl bezprávný stav!
Uvědomte si ksakru souvislosti, máte -li na to mozkovou kapacitu !
Češi se nemají za co omlouvat, stejně jako se namjí co omlouvat za déšť. Byl to běh událostí.
30. 08. 2010 | 22:09

Karel Mueller napsal(a):

Pane Stejskal,

Wenzel Jaksch byl sice demokrat, ale byl to německý demokrat, který sledoval zájmy sudetských Němců. Nijak mu to nezazlívám.

Jaké k němu měl dr. Beneš výhrady?

Dporučuji jeho Paměti, kapitola VI.3 Odsun sudetských Němců, kde máte na straně 312 až 337 máte podán kompletní výklad od autora nejpovolanějšího a nadto snad nejschopnějšího politika a diplomata, jakého kdy Češi měli.

Debata na toto téma by se stala bezpředmětnou. Ale politik mající odpoědnost za stát a národ ... to se dnes moc nenosí, že?
30. 08. 2010 | 22:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy