Nekorektní otázky se samoživitelkám nepokládají
Existují rozčilující sociální témata a příběhy, o nichž je jaksi necitlivé až drzé chtít vědět víc. Média nám předkládají soucit vymáhající útržkovité kauzy, z nichž cítíme, že je mnohé zamlženo, zamlčeno. Máme podezření, že se s námi - diváky, posluchači, konzumenty takových zpráv nejedná poctivě, na rovinu. Tak například ve veřejném prostoru média dnes a denně připomínají vždy chudé a zoufalé samoživitele, tedy ženy, které jsou nuceny samy vychovávat děti.
Fenomen čarodějnictví, děsivý a věčný
S čarodějnicemi a čaroději je spojováno užívání nadpřirozených schopností a démonických sil. Tyto osoby, ať už skutečně nebo v představách lidí, inklinovali k magii, měli napjaté vztahy s náboženstvími a církvemi, jindy byly součástí systému. Provokovaly fantazii, někdy etiku a inspirovaly umění, budily respekt ale i hrůzu. Víra v čarodějnictví je přítomna v mnoha kulturách, je vlastní zvláště kulturám indoevropským, ale je značně rozšířená i v Africe a více či méně po celém světě. V našem kulturním okruhu se dnes stala součástí šoubyznysu, jindy feministických mýtů, v jiných částech světa, například v Africe nebo Indii jsou ještě dnes, především děti či ženy obviněné z čarodějnictví vyháněny, lynčovány a dokonce upalovány.
Dvouletá expirace lásky
V posledních třiceti letech vídám často dlouhotrvající nezávazné vztahy se zamlčenou budoucností. Dvojice spolu žije nebo takzvaně chodí dlouhá léta, aniž muž sdělí, prozradí, počítá-li s partnerkou ve vzdálenější budoucnosti. Ostatně sám neví. Je to v tisícileté historii dvojic zakládajících rodinu nový, znepokojující element. Žena se muže na společnou budoucnost raději neptá, aby neslyšela: Když se ti náš svobodný vztah nelíbí, tak si svobodně odejdi. Jsou ženy, kterým to na čas vyhovuje, třeba proto, že se zatím spokojí s jedincem, který je jaksi k dispozici a přitom se rozhlížejí po lepším úlovku. Na tomhle hřišti se málokdy hraje poctivě, skryté kalkulace a tajná přání jsou běžné na obou stranách.
Číst o Masajích a zažít je
Ze serveru Voluntair jsem lákána, abych navštívila tajemný a mystický kmen Masajů. Vybízejí:
Ponořte se do jejich tradičních zvyků, každodenních rutin a užijte si každou vteřinu tohoto nezapomenutelného zážitku! Bydlete přímo v kmeni a staňte se jeho součástí. Tento program poskytuje pohled na kulturu tohoto úžasného afrického kmene. Dnes jsou Masajové známí pro své tradiční oblečení, fantastické vyprávění tajemných příběhů, metody pasení svých stád a kočovný životní styl. Ačkoli úřady vyzývají Masaje, aby opustili svůj způsob života, tito hrdí lidé se stále drží svých starodávných zvyků.
Se synem Tomem a kamarádkou Martinou jsme je v létě roku 2019 navštívili v Tanzánii, takže jsem se nad tímto lákáním jen pousmála.
Tragikomická genderová témata
Na gender katedrách mnoha vysokých škol v Evropě i v zámoří, především v USA a v Kanadě, se připravuje munice toxického feminismu. I když se dnešní výstřelky gender studies mohou jevit jako legrační a trapné, jde v podstatě o naléhavé politikum, které si vytklo za cíl změnit a znevěrohodnit ve společnosti a v naší kultuře osvědčené modely chování žen a mužů, pomluvit a rozvrátit instituci manželství, potažmo otcovství, a zadupat do země archetypy mužnosti a ženskosti.
Život vycepovaných mužů
Žena učí aportovat psa, ten ale nechce spolupracovat, běhá si volně podle své chuti. Tak už s tím dej pokoj, vždyť vidíš, že to nemá cenu, říká její muž. Ale má, s tebou mi zpočátku taky nešlo!
Pokrytci naší doby
Surfuji na vlnách internetu s nadějí, že objevím něco veselého. A vyskočila na mě už pár měsíců stará informace o sexuálních gay orgiích v Bruselu. Organizátor rozmarného večírku, na němž se čtyřprocentní muži skupináčově veselili v jeho bytě v ulici Rue des Pierres, byl ke svým hostům překvapivě neloajální, když například polskému listu Onet prozradil, že tyto jeho večírky navštěvuje pestrá skupina europoslanců z Francie, Německa či Španělska, ale nejčastějšími hosty bývají Maďaři a mezi nimi devět politiků Fideszu a Poláci, včetně představitelů konzervativní vládní strany Právo a spravedlnost.
Ať si muži popláčou
Už pár let díky genderovým studiím víme, že mužnost je toxická. Muž mívá fyzickou sílu, mnohý je soutěživý, v mládí i později touží po ženách a bere ho pravěký teritoriální pud. Takový byl už jako pračlověk a nechce se nám lepšit! Mnozí muži baží po vlivu a moci a to jak na úrovni vesnické hospody tak i státu, chtějí být prostě v čele party, smečky, stáda jako nějaký jelen nebo lev.
O autorovi
Spisovatelka a novinářka
V roce 1990 jsem se stala redaktorkou Českého deníku, posledním mým zaměstnavatelem byly Hospodářské noviny. Většinou jsem se věnovala propagaci přírodních věd. Novinářskou profesi jsem střídala s obdobími, kdy jsem spolupracovala s médii externě a věnovala se psaní beletrie. Ta vycházela v nakladatelstvích Český spisovatel, Abonent ND, MozArt Praha, všechna ale časem zanikla.
Zaregistrovala jsem si tedy nakladatelství KLIKA a své knihy vydávám už jen v něm, vyrábíme se syny knihy hlavně samoplátcům. Jsem členkou PEN klubu. Vyšlo mi zatím 23 knih, nejznámější je trilogie románů Bereme, co je, Obsazeno a Víme svý. Na téma zneuznání a poškozování mužů systémem a ženami mi vyšly knihy Chraňme muže, Příběhy mužů a antiutopický sarkastický román Rozkošný zákon, který líčí drsné i dojemné příběhy takzvaného mamariátu s jeho hysterickou korektností a zdivočelým feminismem. Na stejné téma jsem napsala i divadelní hru, jejíž nastudování a plánovanou premiéru znemožnil expanzivní virus.
Vždy bezpartijní, odpor k totalitám a autoritářským režimům všeho druhu.
Více než čtyři desítky let jsem manželkou přírodovědce Jindřicha Noska. Synové Jiří a Tomáš se věnují nakladatelské činnosti.
Kromě psaní mě baví cestování, hlavně po zemích Jihovýchodní Asie, fotografování, film, divadlo a dějiny.
www.noskova.eu
vnoskova@centrum.cz