I dnes se na trzích vše točí kolem Číny. Všichni rozebírají její růst. Já si však přestávám být jistý, že je rozumné dívat se na Čínu tak, jak jsme zvyklí. Je to velká a exotická země. Všechno v ní je tak trochu jinak a nic není nemožné. Tak například už jen to, jak je obtížné pochopit, že se komunistická vláda může bát propadu akcií. To jsou pro mě dva nespojitelné pojmy, asi jako pivo a puntíkatý hrnek. O exotičnosti svědčí i to, že čínské úřady dnes zveřejnily, že kvůli oslavám konce druhé světové války v Tichomoří (kterých se krom jiných zúčastní i český prezident) pozastaví zveřejňování makroekonomických indikátorů. Např. na data o inflaci a průmyslové výrobě si budeme muset počkat. Proč? Co to má společného? Obávají se pokažení oslav, protože čísla nejsou dobrá? Zakážou i předpověď počasí, protože by mohla říct, že bude pršet?
Je zvláštní pozorovat, jak se svět mění. Když jsem chodil do první třídy, ti, co už uměli psát, dostali pero. Říkalo se mu Číňan, protože bylo z Číny. Dnes děti píšou pery, na kterých je napsáno Made in Japan. Počítače tehdy byly z Japonska. A dnes se počítače vyrábí v Číně. Svět se otáčí a s ním i struktura ekonomik.
Český statistický úřad dnes zveřejnil odhad HDP za druhý kvartál roku 2015. Data říkají, že ekonomika rostla na mezičtvrtletní bázi o 0,9 % a v meziročním porovnání roste o 4,4 %. To je šílené číslo. Trh v průměru čekal růst o 3,3 %. Ekonomika roste nebývale rychle. Takto rychle jsme léta nerostli. Zatím není známá struktura růstu, ale lze očekávat, že rostly všechny složky HDP. Tahounem budou pravděpodobně export a investice.
Finanční trhy dnes žijí Čínou. Tamější centrální banka v úterý devalvovala kurz. Ten se posunul z hodnot kolem 6,2 na dnešních 6,45 CNY/USD. Na druhou stranu kurz čínské měny byl léta držen na uzdě, takže tímto „skokem“ oslabil na nejslabší hodnotu od srpna 2011, což už tak málo není. V každém případě posun kurzu o pár procent s ekonomikou zásadně nepohne. Jestli chce Čína podpořit export, a to chce, protože poslední čísla tvrdí, že export poklesl o 8,3 %, musí oslabit měnu výrazněji. Třeba o 10 %. Problémem je, že Čína je významný globální hráč. A když takový globální hráč zásadně oslabí svou měnu, vlastně se tím snaží růst na úkor ostatních. Tím pak může být odstartována nová vlna devalvací, pro které se vžilo označení měnové války.
Dnes jsem si přečetl noviny. A mám z (opět) špatný pocit. V Japonsku obnovují výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách. Obyvatelstvo proti tomu protestuje a je zcela nedemokraticky ignorováno z důvodu ekonomických zájmů: 57 % lidí je proti a 30 % pro.