Ví Přemysl Sobotka co je přímá volba?

17. 08. 2012 | 17:45
Přečteno 2236 krát
Prezidentský kandidát ODS Přemysl Sobotka dnes odstartoval svou prezidentskou kampaň. Slůvko PŘÍMÁ (volba, demokracie) je teď velmi populární, a tak by tento občanskodemokratický senátor, pokud by byl zvolen prezidentem, chtěl mj. i zahájit debatu o přímé volbě poslanců.

Nevím, zdali si místopředseda horní komory jen popletl pojmy či to nezaregistroval, ale tuto debatu v případě svého zvolení zahajovat vůbec nemusí, jelikož přímou volbu poslanců v České republice máme. Přímou volbou se chápe, že je někdo do funkce volen přímo voliči bez prostředníků oproti tomu jak byl třeba v České republice doposud prostředníky (poslanci a senátory) volen či spíše někdy "handlován" prezident. A ne to, že by tomu tak bylo ve většinovém volebním systému, jehož zavedení je dlouholetým nesplněným snem Sobotkovy mateřské ODS a skrývá se za jeho návrhem. Že by toto pan Sobotka opravdu netušil?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

PB napsal(a):

Sobotka tento je ve velmi složité situaci.
Na jedné straně chce posbírat nějaké body do prezidentské volby - má to sice marné, protože Sobotka je proti Zemanovi FC Kotěhůlky proti Chelsia - a na straně druhé patří ke squadře, která se zove ODS. A tato squadra má zájem na odklonění stovky miliard přes církve. Takže Přemeček je na jedné straně PROTI církevním restitucím (jako 80 - 90% české populace), ale na straně druhé musí držet basu ODS, protože ta ho do tohoto "boje" vyslala. Musí tedy mít názory inteligenční úrovně Bendy Marka.
Jak licoměrné ...
17. 08. 2012 | 19:24

dennis napsal(a):

Mozna sofistokovany pan Premysl Sobotka mel na mysli, ze si jako prezident bude sve poslance volit primo on sam. Clovek ani nechce verit, ze by kandidat na prezidenta republiky vyslovil tak genialni myslenku jako je prima volba poslancu. Myslim, ze ODS se nemusi bat vazne konkurence. S takovym kandidatem musi vyhrat jeji kandidat uz v prvnim kole stylem KO.
17. 08. 2012 | 19:26

Karla Pík napsal(a):

Kdysi jsem rád četl ruskou klasickou litaraturu a od té doby mám rád kategorie jako "hoře z rozumu" a "zbytečný člověk" (lišnij čelověk).
Nemohu říci, že by mi Přemysl Sobotka připomínal třeba Gončarovova Oblomova z filmového zpracování ale nekonvenuje ani mé představě knižní postavy, neboť Oblomov ať byl, jaký byl, byl přemýšlivy až hlubokomyslný a rozhoupat se nemohl mimo jiné, protože okolní i svůj vnitřní svět vnímal dosti komplexeně s přítomností mnoha protiřečivých faktorů. Přesto když slyším Přemysla Sobotku, syna antikomunistického učitele, jak informuje například o nějaké výstavě či dětském dnu v Senátu, či glosuje něco z vedení ODS (jak stojí předsedovi pevně za zády /to Brutus také/, nemohu jinak a přes rty mi přeběhne - zbytečný člověk (lišnij čelověk); nejvíc mne štve, že se na jeho vegetu podílím svými daněmi, zatímco Oblomovi, ač je mi sympatičtější, jsem nikdy neposkytl ani kopějku.
A když se Přemysl Sobotka poutavě rozhovoří, jak si ještě drží 0,5 procentní úvazek v nějaké nemocnici, aby z něj nevyprchal lékař - odborník, modlím se - ač materialista - za klid duší těch, co péči Přemysla Sobotky zatím přežívají, i těch co jsou už na pravdě boží.
Viva Přemek Sobotka
kandidátů celá kopka
přímá volba prezidenta
všechno platí přece PENTA
stát za zády Nečasu
stejně všechno do času.
Prezidentem Zavadil
Čechům konečně dobrý deal.
Všem čtenářům vřelý dík
Loučí se mať geroj - Pík.
17. 08. 2012 | 19:43

Maximus napsal(a):

Pan Přemysl Sobotka kdysi studoval (a úspěšně) VUML! Mohl nám a hlavně mladým co to nepamatují něco o tom říci. To, že vypadá jako bratr rakouskéhoý úchyla Fritzela bych mu nezazlíval, ale že je hloupý jako "pučtok" (tp říkala moje babička), tak to vadí. Takový president s VUMLem, to by byla paráda!
17. 08. 2012 | 19:59

Eleshar napsal(a):

No jo, ono když celou volbu do parlamentu ovládají politické strany pořadím na kandidátkách počínaje, přes volební zákon definující kvórum, až po radu pro rozhlasové a televizní vysílání a českou televisi, tj. média a mediální prostor kandidátů, tak to prostě Přémov hned nedošlo a trochu mu to uteklo z pusy, že vlastně občan hraje v parlamentních volbách podružnou roli jen jakýmsi potvrzením předvybraných a mediálně předpřipravených kandidátů. Zase buďte fér a nemějte mu to za zlé, chtěl bych vidět vás, jak byste před televisními kamerami zvládli udržovat tak složitý stranický double-think.
17. 08. 2012 | 20:00

Maximus napsal(a):

Omluva za prav.chybu, koukám, že jsem měl ten VUML také navštěvovat....
17. 08. 2012 | 20:01

dennis napsal(a):

Tak jsem si precetl citat z Premkova projevu, ktery upresnuje sve pojeti "prime volby" poslancu. "Politicke strany by nepredkladaly sve kandidatky." (Nepochopil jsem, jak by se kandidati na poslance vybiraly - asi jako se vybiraji kandidati na prezidenta: z casti politicke strany, zcasti by se kandidati rojili sami.)

Jestlize Premyslu Sobotkovi trvalo triadvacet let, nez na tuhle skvelou myslenku prisel, da se ocekavat, ze dalsich triadvacet let bude nemene plodnych.
17. 08. 2012 | 20:04

stoppa napsal(a):

Teda Přemysl Sobotka zvaný "reálný Přemysl" mě docela vyboural geniálním tématem. Nepřechylovat jména sportovkyň!
Takovou invenci bych od kandidáta předsmažovaného na Jánském vršku nečekal. Instantní prezident! Stačí ho exponovat 2 minuty v TV a hned je jasné která bije.
17. 08. 2012 | 20:41

vasja napsal(a):

Přemda se už roky snaží, Němcovou vyhnal a nakonec nedostane ani bramborovou.
Zaslouženej konec.
17. 08. 2012 | 21:20

Maximus napsal(a):

Já jsem Sobotka Přemysl,
a mám čistý úmysl!

Chci být českým presidentem
být spravedlivým k lidem hentem.

Co na tom že pocházím z ODS líhně,
jsem ynteligentní a nevypadám líně
a nejsem s....!

Co na tom, že ODS je vyčůraná děvka,
která za peníze porodila svoje dítka!

Chci a chci být prezident, zvolte mě,
nebo vám nacpu do zadku herbadent!

Národ Čechů jen zírá a tupě čumí
jak to ten Přéma všechno zná a umí,
nastavuje v TV svoje tváře,
zatleskejme mu všichni....
na obě tváře!

P.S.
Zapomněl jsem dát tu info tupl,
že Přéma před časem absolvoval VUML!
Tím se všechno vysvětluje proč je všechno tak,
a né blbě a naopak!
17. 08. 2012 | 21:28

Maximus napsal(a):

Kdysi Čechům pomohl bájný Oráč Přemysl
nyní je tu připraven moudrý Sobotka Přemysl!
Ten převorá všechno špatné u nás přeci,
začne tím co Čechy štve jak tygra v kleci,
určitě Čechy trápí, že ženy od sportu nejvíce,
přechylujou svá jména jako slepice!
Správně už dávno mělo být napsáno včíl,
že 50let nepřekonaný sv.rekord drží Jarmil Kratochvíl!
(-:
17. 08. 2012 | 21:41

český maloměšťák napsal(a):

Sobotka to asi zamýšlel tak, že občané budou volit napřímo ty, kteří nashromáždí nejvíce peněz od kmotrů z ODS.
Asi to mají s Nečasem dobře spočítané.

Ostatně jde jen o předvolební blábol...za celou svoji dlouholetou stranickou éru nikdy nic v tomto kontextu v parlamebtu nenavrhl a vždy držel basu s matičkou stranou.
17. 08. 2012 | 21:44

Al Jouda napsal(a):

Přemysl Sobotka se předvedl jako nevolitelný kandidát.
17. 08. 2012 | 21:46

Maximus napsal(a):

č.m. napsal:
Asi to mají s Nečasem dobře spočítané.

Dovolil bych si Vás opravit na: Mají to s Nečasem spočítané.... nakonec Nečas už je tu přesčas!
Mějte se!
17. 08. 2012 | 21:50

dennis napsal(a):

Pane Maxime,
mozna ona veta by mela znit: Sobotka s Necasem to maji spocitane! A to je dobre... :-) nebo neee?
17. 08. 2012 | 22:24

Maximus napsal(a):

dennis
O.K.
17. 08. 2012 | 22:47

Scarabeus napsal(a):

autor:

"Že by toto pan Sobotka opravdu netušil?"

Tuší to velmi dobře, chce do voleb do poslanecké sněmovny ještě nějaký pokřivenější volební systém než je dnešní pokřivený tzv. D'Hontovou metodou.
http://cs.wikipedia.org/wiki/D'Hondtova_metoda

Od Přemysla Sobotky nic pozitivního nečekám, jen umírněný apel jednou za uherský rok ...... a pak nic.

Jsem jen rád, že existují i jiní kandidáti než typu Přemysla Sobotky, takže teď, po hodně dlouhé době, nejsem před volbami postaven před řešení hodně obtížně řešitelného rébusu, tzn. zjistit, který kandidát je ten nejméně špatný.

Nečekám, že můj kandidát vyhraje, samozřejmě líbilo by se mi to, ale i když nevyhraje, tak nebudu, po mnoha letech, u voleb za vola.
17. 08. 2012 | 23:36

pamětník napsal(a):

Přemysl Sobotka v tomto bodě má pravdu. Volba poslanců by byla přímá jenom tehdy, kdyby byl jenom jeden volební lístek se jmény všech kandidátů, z nichž by voliči mohli zakřížkovat ty volené ať už jednotlivě anebo celou partaj tak jako u místních voleb.
18. 08. 2012 | 00:05

oh napsal(a):

Přemysl Sobotka je nepochybně charakter, jak dokazuje jeho jednání při projednávání tzv. Topolánkova batohu v senátu: (následuje krátký uryvek zápisu z jednání)
"Senátor Josef Novotný: Vážení kolegové, já vás zdržím asi třicet vteřin. Musím tady připomenout slova předsedy Senátu, který koncem srpna odmítl pokusy o zrychlenou formu projednávání této normy a slíbil, že se touto normou bude Senát vážně zabývat a že ji zodpovědně posoudí. Institut nezabývat se popírá zcela tento slib, daný předsedou Senátu. Chápu, že se vám nechce o tomto zákonu diskutovat, protože je zrcadlem hříchů minulých, nebo všech současných parlamentních stran a nechce se vám veřejně se zodpovídat z těchto hříchů.
Já bych jenom chtěl podotknout, že pokud odhlasujeme nezabývat se, tak bychom na závěr jednání měli zde zhasnout.
Předseda Senátu Přemysl Sobotka: Já musím zareagovat. Pane kolego, já jsem to slíbil, ale já mám přesně jeden jediný hlas..."

A jakpak Přemysl Sobotka svůj jediný hlas použil? Pochopitelně osvědčil svou čestnost a nezlomný charakter a pilně hlasoval pro nezabývat se.
http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/hlasy?G=8172&O=6
18. 08. 2012 | 00:20

assa napsal(a):

Sobotka se kdysi v pořadu "Gilotina" svěřil TV divákům, proč se stal rentgenologem. Prý chtěl být chirurgem, ale když pochopil, že k první operaci ho pustí nadřízený profesor až za 5 let, tak to vzdal a dal se na rentgnlogii. CVACH!!!
On je Přéma intelektově nesmělý!
18. 08. 2012 | 07:05

Elév napsal(a):

No vidíte,
vyčítáte mu, že studoval VUML a on z něj nejvíce čerpá. Zjistil, že ve své každodenní činnosti jsou základy získané studiem o Marxovi i v dnešní době nepostradatelné. Má výhodu oproti jiným kandidátům, že může srovnávat učení Marxe s realitou dneška a ke svému zděšení dospěl k názoru, že Marx měl pravdu!!!
Jelikož již 22let bloudí mezi poslancem a senátorstvím, došel k názoru, že nejlépe se odvděčí své straně, když bude presidentem. Co na tom, že jej lid nechce.
Strana jej podrží.
18. 08. 2012 | 07:21

Baba Jaga napsal(a):

A na rozdělení ČR na padesátitisícové obvody zřídíme nový úřad - volební komise ale asi zachovat bude nutno, neb určitě by se všem voličům jen a jedině na tento úřad jít nechtělo.
No, myslím, že bude pan Sobotka zvolen. Možná i ona žena z lidu - věštkyně bude dobré řešení.
18. 08. 2012 | 07:50

stoppa napsal(a):

Prostředky vynaložené na kampaň "Reálného Přemysla" jsou ukázkovými penězi vyhozenými oknem. Tento člověk nemá šanci. Neoslovuje důležité skupiny voličů: blbci ho budou považovat za intelektuála a intelektuálové za blbce. Na hranici mezi těmito segmenty elektorátu se nachází tvrdé jádro ODS které je ale nepočetné.
18. 08. 2012 | 21:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mittner Jiří · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy