Řecko z eurozóny neodejde, smiřme se s tím

15. 06. 2012 | 10:28
Přečteno 4782 krát
Jestli dojde ke kolapsu ve Španělsku a dalších zemích, přestup na drachmu situaci jenom zhorší. Nejen proto k němu nedojde.

Je až zázračné, jak se stal odchod Řecka z eurozóny módní záležitostí. V České republice a v USA víc než v zemích platících eurem. Důvodem je především katastrofická přitažlivost takových scénářů pro seriózní i neseriózní čtenáře. V neposlední řadě však i škodolibost a pobitevní povýšenost.

Prorokové rozpadu na sebe neberou žádné riziko. Jestliže se euro nerozpadne letos, bude tomu tak přece napřesrok nebo za deset let. A za deset let už si na ně nikdo nevzpomene. Prorokové pokračování eurozóny jsou na tom opačně. Jestliže k rozpadu dojde, bude to jednorázový šok, během kterého si každý na jejich předpovědi vzpomene. Proto je takových proroků poskrovnu a proto si většina Evropanů myslí, že Řecko z eurozóny vystoupí. Situace ovšem stále svědčí o opaku.

Proč do toho Řecko nepůjde

O krátkodobých následcích řeckého odchodu jsem psal už před rokem. Od té doby se toho až překvapivě málo změnilo. Řecko stále ještě nedisponuje primárním přebytkem. Potřebuje externí financování nebo vlastní tiskárnu na důvěryhodné peníze. V případě přechodu na vlastní měnu nic z toho ale mít nebude.

Řecká centrální banka by neměla dostatek rezerv a kredibility na dlouhodobé udržování kurzu nové drachmy mimo její tržní hodnotu. I kdyby nedošlo k hyperinflaci, přesun ekonomiky k transakcím v nekonvertovaných eurech, dolarech nebo zvířecích kůžích by neumožnil vybírání daní a Řecký deficit by se ještě zvýšil. Dovoz zboží by se snížil na minimum, ten oficiální by na čas vymizel úplně.

Švýcarská UBS odhadla cenu chaotického odchodu Řecka na 40 až 50% jeho HDP jen v prvních dvanácti měsících, což je řádově dvakrát více než katastrofická recese trvající posledních pět let.

Přesto základní premisa zastánců Grexitu zní, že krátkodobé náklady budou vykoupeny zisky v budoucnu. Devalvace by pozitivní dopad na řeckou konkurenceschopnost bezesporu měla. Ale na konkurenceschopnost čeho vlastně?

Jak upozornil evropský komisař pro sociální záležitosti, László Andor, nesmíme si namlouvat, že jakmile se sníží platy o polovinu, Řecko začne exportovat auta nebo iPhony. Zemědělské produkty a výrobky s vysokou přidanou hodnotou (jako jsou zbraně nebo léky) vydají zhruba na tři miliardy eur, tedy sotva dvanáct procent vývozů zboží.

Zdaleka největšími vývozními artikly jsou rafinované ropné produkty a recyklovaný hliník, které tvoří více jak třetinu exportu. V obou případech se jedná o aktivity s malou přidanou hodnotou závislou na dovozu surovin, jejichž cena nebude devalvací drachmy zasažena. Propad počtu turistů i přes pokles cen pobytů v posledních letech pak ukazuje, že ani zde spása neleží. Návštěvníci se kvůli levnějším hotelům nepohrnou do země v humanitární krizi.

Vyrovnání obchodní bilance díky devalvaci měny by tedy ani v dlouhodobém horizontu nepřineslo tak zázračně pozitivní efekty, jak někteří uvádí. Řecko potřebuje investice, aby postavilo produkční průmysl. Investice ale nepřijdou do zkrachovalé země ekonomicky odtržené od svého geografického okolí, bez bankovního sektoru, s nestabilní měnou a s bezmocnou vládou. Už dnes je největším důvodem odlivu investic z Řecka právě strach z opuštění eurozóny.

Často také zapomínáme, že eurozóna se pasivně nemůže rozpadnout, řecké drachmy se samy nenatisknou a eura v řeckých kapsách se samy nekonvertují. Jen a pouze Řecko by z vlastní vůle muselo odejít. To by znamenalo velice aktivně a pracně zavedení měny plánovat a realizovat. Vzhledem k výše zmíněným krátkodobým výdajům a dlouhodobým nejistotám žádný řecký politik nepůjde proti názoru čtyř pětin svých voličů a drachmu nezavede.

Proč do toho eurozóna nepůjde

V zápalu vyhrožování Řekům, že je hodí přes palubu, jestliže si zvolí špatné strany, opakují evropští politici, že jsou na odchod připravení lépe než před dvěma lety. To je pravda. Ovšem být připraven lépe neznamená být připraven dobře.

V Řecku za poslední dva roky zmizela asi třetina vkladů, z velké části kvůli strachu z jejich znehodnocení převodem na novou drachmu. Výstup Řecka z eurozóny by znamenal, že eurozóna není opravdovou měnovou unií, ale jakousi extrémně rigidní dohodou o zafixování měnových kurzů. To by mělo obrovský efekt na riziko potenciálních směnných kurzů a euro by přestalo fungovat jako společná měna.

Odchod Řecka by už v okamžiku oznámení změnil pohled trhů na členství Španělska, Portugalska a dalších států. Navzdory novým evropským zárukám, eura na španělských a portugalských kontech by dostaly pesetový či escudový nádech. Masivní výběry hotovosti a migrace kapitálu z periferie eurozóny do jejího jádra by byla nasnadě a panika by vedla k sebenaplňujícím scénářům kolapsu bankovního sektoru a rozpadu zbytku eurozóny.

Nejdůležitějším přímým argumentem proti řeckému výstupu jsou ale peníze. Řecká vláda dluží evropským bankám sto sedmdesát a evropským zemím sto dvacet miliard. Jen pro představu, v případě vytlačení Řecka z eurozóny by se tak banky a státy musely rozloučit s částkou převyšující šest státních rozpočtů České republiky. O soukromých dluzích a expozici ECB v řeckých bankách ani nemluvě.

Volit Syrizu je pro řecké voliče riskantní, ale racionální

Zástupci zemí platících eurem jsou mezi Skyllou a Charybdou. Na jedné straně musí trhy uklidňovat, že k odchodu Řecka nedojde. Na stranu druhou musí Řekům vyhrožovat, že zvolení nevhodných politiků povede k jejich vykopnutí. To ale není pravda. Ačkoli to od představitelů eurozóny neuslyšíte, řecký bankrot je možný i v rámci eurozóny. Zavedení drachmy a splácení většiny dluhů je ovšem dočista nemožné.

Když teď evropští lídři hrozí Řekům zastavením financování, málokdo si uvědomuje, že Řecko má v kapse mnohem větší katastrofu, kterou lze strašit evropské lídry. Eurozóna sice může zastavit příští tranši v hodnotě nějakých šesti miliard, Řecko by ale mohlo ukončit splácení svých dluhů v hodnotě bezmála tří set miliard. Pro nikoho by to nebyl ideální scénář, ale Řecko má v téhle hře na kuře zatraceně navrch.

Katastrofální trumfy jsou tedy v řeckých rukách a Řecko má možnost vyjednat redukci a lidštější podmínky splácení současných dluhů. Pasok si toto uvědomil příliš pozdě a nabízí jen kosmetickou úpravu podmínek pomoci. Proto volební strategie Syrizy dává smysl.

Syriza si rozhodně hraje s ohněm, o tom žádná. S ohněm si ale hraje i konzervativní jádro eurozóny. Oba tábory se dají kritizovat za nezodpovědnost. Následky úsporných opatření v Řecku jsou ale natolik závažné a odchod z eurozóny tak nepravděpodobný, že se řeckým voličům vyplatí riziko podstoupit a volit Syrizu.

Odchod Řecka nás odvádí od opravdových řešení

Pokud by k odchodu Řecka přeci jenom došlo, pak by se nejednalo o racionální porovnání výhod a nevýhod, ale o pokus o iracionální morální spásu, potrestání špatného žáka pro výstrahu ostatním.

V první řadě je ale výstup Řecka z eurozóny nebezpečným odvedením pozornosti. Provokativní Wolfsonova cena, iniciovaná jedním britským šlechticem a prominentním euroskeptikem, je toho zářným příkladem. Ekonomičtí analytici by se na řecký odchod měli přestat dívat jako na přeseknutí gordického uzlu a začít místo toho myslet konstruktivně na vyřešení nerovnováh uvnitř eurozóny.

Vyšší inflace v jádru než na periferii eurozóny, společně ručené evropské dluhopisy, zpomalení rozpočtová konsolidace, fiskální expanze ve státech, které si to mohou dovolit, vyšší rozpočet strukturálních a kohezních fondů, alternativní daňové přijmy, kvalitativní změna mandátu ECB, celoevropská garance vkladů v eurech (nikoli v zatím neexistujících měnách). Tak zní seznam řešení, na jejichž většině se dnes už shodnou všichni kromě fanatických zastánců transcendentální vize morálního hazardu.

Pokud by opravdu došlo k řeckému odchodu a k rozpadu eurozóny, byla by to z velké části i zodpovědnost těch, kteří se místo hledání řešení uchylovali k zjednodušujícím, alarmistickým a sebenaplňujícím scénářům všeřešícího Grexitu. K němu ale nedojde.

Zveřejněno 14. června v Deníku Referendum

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

baka napsal(a):

Diky za racionalni analyzu.
15. 06. 2012 | 10:56

Xury napsal(a):

Pokud jde o zastavení splácení dluhu z řecké strany, tak si myslím, že i na to má eurozóna odpověď, kterou naznačil asi před čtrnácti dny tuším německý ministr financí - vytvoření řeckého eura, kterým by se platily splátky dluhů. Jinými slovy eurozóna by namísto Řecka platila splátky dluhů. Řecku by tak dál narůstal dluh o úroky a navíc by nemělo peníze na provoz.
15. 06. 2012 | 11:00

Xury napsal(a):

Ještě poznámečku:
z historie údajně plyne, že z měnové unie jako první odchází ten silnější. Tak uvidíme.
15. 06. 2012 | 11:13

PK napsal(a):

Díky pane Chmelař za dobrý a střízlivý článek v dnešní nejisté době.
15. 06. 2012 | 11:21

Yosif K napsal(a):

Mlady Rek dle socana Chmelare vykazuje 10 hodin prace denne,
rano pije kafe,
pres poledne ma 3 hodiny siestu,
v lete nepracuje,
v zime tanci,
zbozi s vysokou pridanou hodnotou nevyrabi,
a euro chce z 80% zachovat
a kdyz si napujcoval tolik, ze mu uz nikdo nechce pujcit,
voli zbolseviovanou levici,
ktere mu slibuje
ze Eura i nadale budou proudit ze SRN.

Proste kazdy Rek dle svych malych moznosti, kazdemu Rekovi dle jeho velkych socialistickych potreb!

Jen proboha zadne propousteni ze zasivaren ve statnim sektoru, zadna usporna opatreni - to by pak Recka zivotni uroven mohla klesnout na uroven sousedniho Bulharska nebo Makedonie!

To prece proletarsti internacionaliste jako pan Chmelar nemohou dopustit!!

(Jaktoze Slovaci maji taky Euro a maji 50% mzdy proti Recku? Aha - nevolili dosledne socany - Rekove, ti si vladou socanu pomohli k opravdu solidnim proletarskym mzdam a vydobytkum!)

Avanti o Popolo!
Viva el Communismo e la Liberta!
15. 06. 2012 | 12:25

kp napsal(a):

pro autora
Otázka: Je Váš kategorický závěr diktován pozicí, kterou nyní zastáváte (internista v oddělení finančních služeb Rady EU) nebo je skutečně objektivním závěrem vaší anylýzy? V článku je dosti diskutabilní ( možná i úmyslně chybných) faktů. Stále mně zaráží otázka jak daleko se vzdálila matematika ekonomů od této snad nejnezávislejší vědecké discipliny.
15. 06. 2012 | 12:28

Yosif K napsal(a):

Zda se zde mlade socialisty typu pan Chmelar se na LSE zapomneli naucit "ma dati dal".
Ze hrozi pri odchodu z EUROZONY propad zivotni urovne o 50%?

Tom same se vsak stalo v pripade statniho krachu Argentiny, Ruska, Ukrajiny, Ecuadoru, Mexika atd atd?
Zed by tim klesla zivotni uroven Reku na uroven Bulharska a Makedonie? No a co? Co kdyz dlouhodobe Recko na vic nema? Proc dlouhodbe dotovat Reky, a nikoliv treba Skytepary, Makedonce, Buhlkary, Hotentoty, Mashokolomby, Papuance, Indy, Pakiastance, Tadjiky atd atd?
15. 06. 2012 | 12:46

Kentus napsal(a):

Pane Yosif vy jste ale hlava.
15. 06. 2012 | 12:46

Jindra napsal(a):

Yosif K je asi nějaký emigrant, který nemá klávesnici s českou diakritikou.
Takhle tenhle hlupáček, který si ještě dnes není schopen něco takového pořídit, když pořád píše do českých diskusí, tak tenhle člověk rozumí ekonomii a hlavně ideologii. To bude zase jeden takový trouba, o kterého se vždy opíraly takové instituce jako Svobodná Evropa. Nějak se světový vývoj těmhle všeznalým předvídatelům budoucnosti ale začal vyvíjet poněkud jinak. Tak já čekám, kdy konečně tihle hlupáci bez háčků a čárek a s cizím akcentem nám tady (ale hlavně na celém světě) nastolí prosperující kapitalismus s pravou lidskou tváří.
P.S.
Konečně v Řecku může zase znovu začít vládnout vojenská chunta. To by konečně Yosif K asi přestal mít bezesné noci z nebezpečí řeckých socialistických nálad.
15. 06. 2012 | 13:03

Yosif K napsal(a):

Proc komukoliv dlouhodobe dotovat 50% zivotni urovne, kdyz na to dlouhodobe nema?

Toto jest zakladni otazka o smyslu sociku - jak to zaridit, aby bylo mozne socialisticky pracovat a kapitalisticky zit. Rekove si mysli ze na to nasli odpoved - zvoli vladu ultraradikalni levice. Ta jim zajisti balkanske zivotni tempo a zapadonemecke platy. Sen vsech socialistu.

Uvidime jak dopadnou recke volby..... Chmelarovi ideovi soudruzi zvitezi nebo nezvitezi. Pokud zvitezi - platit bude cela Evropa. A dokud se unie nerozpadne - Evropa bude platit porad. Alexise Zorbu jen tak hned neco nezmeni.
15. 06. 2012 | 13:03

Yosif K napsal(a):

Pane Jindro na kapitalistickou zivotni uroven socialistickych Reku muzete prispivat i dobrovolne. Dobrocinnosti se meze nekladou.

Dejme tpmu ze jste predseda odboroveho svazu ceskych popelaru. Muzete prodavat znamky solidarity s reckymi popelari. Cesti popelari kteri maji polovicni mzdy nez recti popelari zcela jiste na recke popelare proletarsky-internacionalisticky prispeji. Uz to vidim jako namalovany.
15. 06. 2012 | 13:09

resl napsal(a):

Prorokové rozpadu na sebe neberou žádné riziko. Jestliže se euro nerozpadne letos, bude tomu tak přece napřesrok nebo za deset let. A za deset let už si na ně nikdo nevzpomene.

asi tak, velkou roli hraje osoba škodolibého prezidenta Klause, který pro své povahové vlastnosti, nebyl nikdy přijat mezi evropské politiky. A to jim, tento mstivý pán, nikdy neodpustil. Raději nechá zemi utopit v ruském bahně.
15. 06. 2012 | 13:22

MildaM napsal(a):

Pane Yosif K,
a kdo přispívá na Vaší kapitalistickou životní úroveň.
Dle úrovně Vašich článků jsem si jist, že svojí prací se živit
nemůžete.
15. 06. 2012 | 14:07

hrochhonza napsal(a):

Vážení, Řecko € bude muset opustit. I nesplacení dluhů vidí ostatní Evropané jako menší zlo, než ten blázinec kolem jedné vcelku malé zemičky. Ano. € je v podstatě jen pevně daný kurzový lístek. Nicméně je lepší a politicky průchodnější jednu zemi od penězovodů odstřihnout, než aby zbytek Evropy dotoval tuto nevypočitatelnou ekonomiku a zahlazoval její excesy.
15. 06. 2012 | 14:28

Glosator napsal(a):

Řecko si už v 19 století bankrot vyzkoušelo a trvalo desetiletí, než bylo opět přijato do mezistátních obchodních vztahů.
Samozřejmě, članek předpokládá, že evropští politici jsou idioti a/nebo darebáci, což je ovšem předpoklad SPRÁVNÝ. Pokud někdo nemá na to, aby mi splácel dluhy, byl bych naprostý idiot, pokud bych mu půjčoval další peníze, což se v případě Řecka děje. A to autorovu jde.
Dluhy Řecka mají zaplatit němečtí penzistí a střádalové. Pak se ovšem jedinou myslitelnou rezervní měnou stane švýcarský frank, nebo ještě lépe, zlaté cihly.
Nabídku na "výhodné" odkoupení zlata čtu v deníku Metro kařdý den!
15. 06. 2012 | 14:28

já napsal(a):

Hezká analýza.
Stejná by se ale dala napsat v roce 1992 o Československu, jak by bylo pro Česko i Slovensko rozdělení státu eknomicky chybné a že tudíž k němu nedojde.
15. 06. 2012 | 14:30

Glosator napsal(a):

Ještě, na jedné české škole měli několik let spolupráci s německou školou, formou výměnných pobytů. Nyní jim německý koordinátor řekl, že další spolupráce nebude, protože nový ředitel nesnáší EU, nechce s ní nic mít a to vztáhl i na školy mimo Německo. Nevím, kolik Němců dospělo k podobnému názoru, jako ten ředitel...
Deutschlad, Deutschland zahlen alles...
15. 06. 2012 | 14:41

Da.Rock napsal(a):

Mám laický dotaz - proč se může platit Eurem v takovém Kosovu, kde je 50% nezaměstnanost, 100% korupce a nulový HDP a nikdo nedumá nad tím, že by si měli natisknout vlastní měnu a proč je takový problém s Řeckem? Jasně, ŘEcko je o něco větší, ale ne o tolik, o kolik je větší křik kvůli jeho problémům, oproti problémům Kosova.
Jestli s tím je opravdu takový problém, tak ať Řekové přejdou na placení dolarem, nebo librou. Nebudou muset nic tisknout, prostě jen za svá eura nakoupí dolary na běžném trhu a v obchodech přepíšou cenovky. A hotovo - dolar si Amerika může kdykoliv dotisknout.
(Druhý odstavec je pro odlehčení, první je myšlen vážně)
15. 06. 2012 | 15:09

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Autore, díky za článek.
15. 06. 2012 | 15:12

Milan Doubek napsal(a):

Vaše překvapivá jistota mne bohužel vůbec neuklidnila. Když zhodnotite skutecnost, jaka opravdu je, je rozpad eurozóny poměrně pravděpodobný. A to z iniciativy v ni dominujicich zemi. Je obecně znamo, ze statni dluhy se již nesplaci a s obtížemi se splaci pouze úroky. Řecko není výjimkou. Toto zacykleni musí logicky dojit do fáze kdy Řecko a další země dluhovou službu neufinacuji. Takže jak dal? Jake mate úžasné řešení a jake jsou Vaše argumenty?
15. 06. 2012 | 16:28

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):

Pro Milan Doubek.
Já bych nebyl tak hrr. Proti EU a euru brojí kdekdo, ale až se lidem po pravdě řekne, jakou to bude znamenat ztrátu, tak zmlknou.

A vaše financování dluhu
Co nabízíte, národní měnu a hyperinflaci, která smaže dluh?
Já nabízím zachovat euro no ať věřitelé dluh prostě odepíší, jako by jej stejně museli odepsat při přechodu na národní měnu a likvidaci dluhu inflací.

Mohlo by to fungovat tak, že budeme mít euro s rozumnou inflací a jen státní dluhopisy budou jednotlivé státy moci devalvovat podobně, jako kdyby inflací devalvovaly národní měnu.
15. 06. 2012 | 16:47

Mirek napsal(a):

Hezké, to zmíněné kuře už kvoká jako o závod. Především, věřitelé už o své peníze v Řecku přišli. Řekové je nikdy nevrátí, nemají z čeho. Ať je to třeba těch 300mld nebo víc. Podobnými panikářskými kecy jaké autor předvedl se je tito věřitelé pouze snaží vytáhnout z dosud solventních zemí. Spanělé a Italové nejsou insolventní kvůli Řecku nýbrž kvůli vlastní mizerné ekonomice a pracovní morálce. Za druhé autor těžce přeceňuje váhu racionálních argumentů. Myslí si snad, že se Němci, Finové, Slováci, Češi budou donekonečna dívat na líné Řeky jak prožírají jejich peníze a přitom jim ještě nadávají že je splácení ponižuje, zatímco jim rostou dluhy a zhrošují se ratingy? Asi těžko, i kdyby na tom měli tratit. Proč lidé honí zloděje malých věcí? Je to přece riskantní a málokdy to přinese nějaký efekt. Takže žádný strach,že by za megazlodějem jakým je Řecko nevystartovala celá Evropa. Jediné co se stane udržováním neudržitelného bude další degradace důvěry v EU včetně toho málo co v ní funguje, nárůst vlivu skutečných extrémistů (nejen dnešních realistů) a nakonec totální bankrot celé Evropy se všemi krásami jaké už několikrát zažila.
15. 06. 2012 | 17:28

Usher napsal(a):

Tedy s první třičtvrtinou článku jsem v podstatě souhlasil.
Pak ale přišel ten eurofilní, etatistický a keynesiánský výlev, který článek v mých očích dost zpochybnil.

Nepochybuji o tom, že není v zájmu ani řeckých politiků, ani centrálních bruselských byrokratů, aby ke grexitu došlo. Stejně tak to není v zájmu jejich bankéřských kamarádů.

Ale byl snad rozpad východního bloku a samotného SSSR v zájmu tehdejších politiků na všech úrovních? Někdy prostě ekonomická realita a dějinné zákonitosti zvítězí nad vůlí vládců.

Ano, Řecko si exportní schopnosti exitem nezlepší. Ale zlepší si je třeba Španělsko a proto také odejde jako první.

Každopádně ten závěr jak z pera socialistického centrálního plánovače mne trochu zarazil:

1) "fiskální expanze ve státech, které si to mohou dovolit"
A které to proboha jsou? Německo s dluhem větším, než má Španělsko????

2) "vyšší rozpočet strukturálních a kohezních fondů"
Prima, více peněz pro různé Rathy. Budeme mít možná i sedmiproudé cyklostezky.

3) "alternativní daňové přijmy"
WTF??? Daň z dýchání? Daň z fin.transakcí? No HonkKong, Singapur a Londýn se nemůže dočkat. Uhlíková daň? Ano, dražší energie určitě podpoří průmysl...

4) "kvalitativní změna mandátu ECB"
Print, print, inflate! Čím více peněz, tím větší blahobyt a prosperita. Časem po výplatě (2x za den) budeme všichni milardáři.

To je tedy opravdu "seznam řešení". Něco jako blahé paměti "Soubor opatření" z osmdesátých let....

Opravdu pevně doufám, že lidé propagující takovéto názory jdou příkladem a solidárně pomáhají PIIGS tím, že za veškeré své úspory nakupují jejich dluhopisy. Pevně doufám, že autor se štítí dolarových akcií a zejména zlata. A za 5 let si řekneme, kdo měl pravdu...
15. 06. 2012 | 17:37

Josef K. napsal(a):

Čím dál víc mám pocit jakoby český eurorealista až eroodpůrce byl občanem nějaké jihoafrické země a celý život strávil težkou prací v podzemí. Či ještě lépe, byl panovníkem nějaké Bohem zapomenutého kmene. Netušil jsem, že v Česko máme diamantové doly či neobjevené pralesní enklávy, kde se nikomu nechce stavět ani ty silnice - jako v Brazílii.
15. 06. 2012 | 18:04

Yosif K napsal(a):

Da.Rock napsal(a):
Mám laický dotaz - proč se může platit Eurem v takovém Kosovu, kde je 50% nezaměstnanost, 100% korupce a nulový HDP a nikdo nedumá nad tím, že by si měli natisknout vlastní měnu a proč je takový problém s Řeckem?
15. 06. 2012 | 15:09
Pane Da.Rock - mate uplnou pravdu. Estonsko, Kosovo, Bosna, Slovensko maji podtstane nizsi zivotni uroven nez recko a maji EURO a nemaji s tim az tak velky problem. Kosovo a Bosna jsou male protektoraty dotovane EU - tam neni problem s EU zadny.

I recko si muze EU snadno udrzet jako svou hlavni nebo vedlekjsi menu. Probelm je v tom, ze Recka valda (jak priznal pan Chmelar) je i v primarnim deficitu, takze plati recke statni zaestnance z nemeckych (atp) dani. UJakmile SRN prestanbe posilat do recka financni pomoc, tak jsou v zasade 3 moznosti:
1) Recko si necha EURO ale zacne platit rekum jen to vybere na danich - to znamena ze platy statnich zamewstnancu a penze atp pujdou jeste o dalsich 30-50% dolu a Recko se tak dostane postupne a bolestne na uroven Bulharska. Tato cesta je mene bolestna ohledne probelmu s tiskem novych penez, ale vice bolestna v tom, ze se prvne snizi platy statnim zamestnancum a zbytku spolecnosti to dojde postupne. Takze recti bolsevici zase budou organizovat stavky, pozary atd.
2) Recko misto platu v EUR zacne vyplacet davat lidem seky nebo poukazky nebo na EURA se splatnosti "az Angie neco posle dostanete za za tento papirek v bance 1 EURO". Kazdy rek by dostal novou platebni kartu na "recka eura" za ktera by mohl v bankomatech cerpat opravdova eura v trznim kursu (ten by spadl na nejakych 50% hodnorty Eura).
Vznikne tak paralelni mena jejiz hodnota bude rychle klesat.Pouzivani seku na EURA a platebnich karet na Recka eura v Reckych bankach by bylo mene technicky narocne nez tisk plnohodnotnych penez. Obchody by mely dvoji ceny - jako pred plnym zavedenim EURA.
3) Recko natiskne nove eurodrachmy se vsim vsudy. Tisk novych bankovek bude drahy, ovsemze se provali dopredu a ovsemze vznikne bankovni panika, kterou bude muset resit Armada a policie.

Varianta cislo jedna je to co EU navrhuje. Nechte si EURA, vyplacejte si Rekove jenom to co sami vyberete. Varianta cislo 2 je technicky nezvykla, ale s ohledem na to, ze v moderni ekonomii proibuiha vestina transakci bezhotovostne, dala by se realizovat.

Co rikaji recti levicaci? Chceme si nechat EURA a chvcene dalsi penize od Angely!!!! A hodne!!!!
PS pan Usher manaprostou pravdu - knizeci-socialisticke rady pana Chmelare hrozi privest k upadku celou Evropu. Jen proto aby si Rekove nemuseli "predcasne utahovat opasky". Mohou se pritom podivat k sousedum - Skyteprai, Makedonci i Bulhari maji opasky utazene az az a take ziji. Zadna velka traga.....
15. 06. 2012 | 18:29

ČechoSlovák napsal(a):

Slováci také nechtěli rozdělení Československa a ani nevolili strany, které odtržení jasně deklarovaly.
15. 06. 2012 | 19:35

český maloměšťák napsal(a):

CHmelařovy články jsou velmi dobré, zjevně zde nelobbuje ani za EU, ani proti ní....málo je takových nezideologizovaných článků ...
Škoda jen, že zde smeťák Yosif K zase porozházel horem dolem svůj artikl.
Ale kam by taky s tím svým zbožím jinam chodil že...vždyť ho odevšad ženou sotva strčí ncs mezi dveře - jen ten dobrák Stejskal se nad ním slitoval.
15. 06. 2012 | 20:45

xx napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):
No když se lidem popravdě řekne co to bude stát, a takticky se zamlčí co bude stát udržení Eura, tak zcela jistě zmlknou, to máte pravdu.

Ale správnější by bylo lidem říct po pravdě, co bude stát rozpad a co bude stát zachování aby se mohli relevantně rozhodovat.

Ale to se asi neujme, protože to se nebude hodit nikomu do krámu, že ?
15. 06. 2012 | 21:27

stařenka napsal(a):

Je potěšující, že máme tak šikovné mladé ekonomy. To Bohužel o našich politicích říci nemůžeme. Mnohým je EU jak trn v oku, člověk nechápe proč?
15. 06. 2012 | 22:18

Yosif K napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
CHmelařovy články jsou velmi dobré, zjevně zde nelobbuje ani za EU, ani proti ní....málo je takových nezideologizovaných článků ...
KONEC CITATU.
Pane CM - ja si na Chmelarove clanku cenim jedne veci:
Chmelar priznal ze Recko je v primarnim deficirtu.
Jinymi slovy jej netahnou dolu POUZE uroky za stare dluhy, ktere byly navic z poloviny odpusteny - ale PREDEVSIM STALE JESTE TO, ze Rekove rozhazuji vice penez nez si vyberou na danich. Takze si rekove stale jeste ziji nad pomery. Jak Chmelar trefne rekl - vubec nic s nejakou vyssi pridanou hodnotou nevyrabi.

Chmelar naivne-socialisticky vidi budoucnost Recka v tom, ze jim nemecti proletari budou chte nechte donekonecna posilat dalsi a dalsi transfery penez.

Ja vidim realsticteji to, ze nemecti proletari uz maji transferu na jih evropy plne zuby. A ze transfery brzy skonci. Pak jsou moznosti tyto:
1) Rekove si jeste vice utahnou opasky - srovnani s Bulhary ukazuje ze rezervy tu jsou....
2) Rekove si zacnou nejake nahrazkove penize tisknout sami a jeste jeste vice si utahnou opasky. Mozna pak brzy bude bochan chleba za 200 reckych EUR.

Dobrocinnosti se meze nekladou - zalozte na facbooku stranku "Prodavam znamky solidarity na recke soudruhy". Pochlubte se kolik vyberete.
15. 06. 2012 | 23:11

Yosif K napsal(a):

stařenka napsal(a):
Je potěšující, že máme tak šikovné mladé ekonomy. To Bohužel o našich politicích říci nemůžeme. Mnohým je EU jak trn v oku, člověk nechápe proč?
15. 06. 2012 | 22:18
Dockejte starenko - jeste se dozijete ze mlady socialista pan Chmelar prevezme zivnost po MUDr Rathovi a pujde pevne v jeho stopach - s krabici od vina bude nezistne bojovat za zajmy hladovych proletaru......
15. 06. 2012 | 23:14

Yosif K napsal(a):

Konečně v Řecku může zase znovu začít vládnout vojenská chunta. To by konečně Yosif K asi přestal mít bezesné noci z nebezpečí řeckých socialistických nálad.
15. 06. 2012 | 13:03

Jestli se zitra dostane k moci radikalni levice, mozna i ona bude muset ridit stat pomoci nejake levicove vojenske junty.

Jsem zvedav co bude pripadna ultralevcicova vlada delat az zjisti ze Angela jim dalsi penize neposila a ze neni z ceho zaplatit statni zamestnance. Zaplati platy vojakum a nasadi je do ulic aby zabranili rabovani.

Mozna dokonce opdveze odborarske vudce na nejaky pusty ostruvek aby je mela lepe pod dohledem. Viz roman od Sartra Kolostroj (Raederwerk)..........
15. 06. 2012 | 23:23

Důchodce68r napsal(a):

Aleš Chmelař.
Taky děkuji za racionální analýzu.
Racionální analýzu extrémě neracionálního stavu Evropy.
Nabízíte k úvaze řadu zajímavých souvislostí. Ale jinak, upřímně řečeno, kdybych dnes byl ekonomem, třeba i nobelistou, tak zalezu v nejhustším lese do díry pod kořeny stromů, a bojím se, a nevylízám.

Pane xx :
píšete: "..... Ale správnější by bylo lidem říct po pravdě, co bude stát rozpad a co bude stát zachování aby se mohli relevantně rozhodovat."
(Souhlasím, a taky nevěřím že by byli schopni.) Rád bych k tomu dodal: ... a aby mohli spravedlivě potrestat všechny ty, kteří Evropu do této situace dovedli, kteří z toho tyli, kteří tomu dopomáhali, kteří to trpěli a nezabránili tomu ač za to byli placeni.

Rád bych dodal mnohem, mnohem, mnohem, mnohem víc. Jak bych si představoval nápravu a ten trest. Nedodám. Pan Stejskal by to musel okamžitě smazat.
Zdravím vespolek.
16. 06. 2012 | 04:00

Josef K. napsal(a):

Yosif K. Vaše inteligence s hluboukou znalostí se plně projevila. Řecký krach je důsledkem vlády junty, která nastolila pozdější vládu elitních rodin, naprostou nehybnost hospodářského života díký vnitřním bariérám atp. Další moudro...Vaše pravicovost má stejný mšlenkový potenciál jako normalizační komunista.
16. 06. 2012 | 04:19

Milan Doubek napsal(a):

Pro hulvata,
Vážený pane, Vaše odpověd je zcela mimo rámec reality, kterou jsem popsal. Mne by zajímalo, kde hodláte ty úžasné věci v soucasné situaci vzít. Tyto socanske argumenty jsem slyšel mnohokrát, ale nikdy jsem neslyšel jake jsou prostředky k jejich naplnění. A v té souvislosti bych uvedl výrok jednoho taky ekonoma z vašich rad, který tvrdil, ze statni dluhy jsou přeci dluhy, které se splácet nemusí. To ze se nejaka forma rozpadu eurozóny blíží je nesporné a zatím to vypadá, ze to bude rozpad řízeny. A souhlasím s dalším diskutujícím, ze skutečný ekonom, uvažující ekonomicky a ne politicky by s hrůzou prchl. Politicke řešení zajišťující blahobyt na dluh už tu bylo a toto je dusledek. A kdo zná řešení .........? To Vaše to rozhodne nebude.
16. 06. 2012 | 07:02

Uvadec na pravou miru napsal(a):

Pan Chmelar ma pravdu, ovsem z duvodu zcela jineho.
Zid svoji obet nikdy nepusti. Nenecha ji ani zbankrotovat ani dluh splatit.
Zidovi je urok jak vlaha rostline.
16. 06. 2012 | 08:54

milan napsal(a):

Pro ty, kterým se tak líbí návrh řešení pana Chmelaře: vy opravdu souhlasíte se "společnými evropskými dluhopisy" a "celoevropskou garancí vkladů"? Neboli, ať už je někdo zodpovědný nebo nezodpovědný, dluhy jsou nás všech. To přece nutně povede k obrovskému morálnímu hazardu, protože dřív nebo později se začne většina chovat stejně jako Řekové, protože zjistí, že je úplně zbytečné chovat se zodpovědně, když stejně musím platit dluhy toho, kdo nepracuje, ale užívá si. Budeme zodpovědní, nebudeme zbyteně utrácet, ale náš dluh stejně poroste. To je tedy vyhlídka. Tohle skončí krachem celé EU, to jinak nemůže dopadnout.
16. 06. 2012 | 09:09

Yosif K napsal(a):

Josef K. napsal(a):
Yosif K. Vaše inteligence s hluboukou znalostí se plně projevila. Řecký krach je důsledkem vlády junty, která nastolila pozdější vládu elitních rodin, naprostou nehybnost hospodářského života díký vnitřním bariérám atp. Další moudro...Vaše pravicovost má stejný mšlenkový potenciál jako normalizační komunista.
16. 06. 2012 | 04:19
Pane Josefe - nastudujte si trochu historii - za hospodarsky krach a astronomickou inflaci v Rakousku v roce 1920 muze kdo - take pravicova junta? ve stejne dobe CSR provadela extremen pravicovou monetarni a fiskalni politiku. Hospdarsky dopadl lepe kdo? pracivoa valda v CSR nebo ultralevicova vlada v Rakousku?

Pravicova junta muze za leccos ale ne za to ze po 20 letech vlady radikalni levice v Recku praskla bublina nesmyslne vysokych proletarskych mezd.
Elitni rodiny jsou vsude - ve Svedsku, ve Svycarsku, ve Finsku.... svedske elitni rodiny z velke casti dani kedkoliv jinde nez ve Svedsku.

Takze v elitnich rodinach nebude ten hlavni problem a i kdyby se elitni rodiny buhvijak skripli tak to vystaci na subvencovani reckych proletaru tak na 6 tydnu.

Je nutno podivat se pravde do oci:
1) v normalne fungujici ekonomii se snahou o vyssi zdaneni elit mnoho nevyresi.
2) proto je soucasny stav takovy jaky je - recti proletari (jak rika chmelar neprodikujici vube nic s vyssi proidanou hodnotou) OTEVRENE PARAZITUJI na peneznich transferech z EU ktere jim de facto posilaji nemecti proletari. A slovensti proletari. A pokud to pujde takhle dal, tak cesti proletari se budou muset pridat.

Ale mozna to takhle dal nepujde, jelikoz nemecti proletari se nas...rou a penezovod do Recka utnou. Pro Evropu - cim drive tim lepe. nema smysl hazet penize do cerne diry, kazda solidarita MUSI MIT ROZUMNE MEZE.

Stane se neco? Podivejte se vedle do Bulharska - zivotni uroven polovicni nez v recku a Bulhari take ziji.
16. 06. 2012 | 11:13

Yosif K napsal(a):

ten, kdo se s blbem hádat nebude, napsal(a):
1)Já nabízím zachovat euro no ať věřitelé dluh prostě odepíší, jako by jej stejně museli odepsat při přechodu na národní měnu a likvidaci dluhu inflací.
2) Mohlo by to fungovat tak, že budeme mít euro s rozumnou inflací a jen státní dluhopisy budou jednotlivé státy moci devalvovat podobně, jako kdyby inflací devalvovaly národní měnu.
15. 06. 2012 | 16:47
ad 1) co si muyslite ze se stalo? recky dluh byl z velke casto odepsan. Jak rika Chmelar - a) rekove jsou v porimarnim deficitu - i bez uroku. I bez dluhu ziji nad pomery. b) Rekove nic s vysokou pridanou hodnotou nevyrabi - kazdy vidi ze nemaji z ceho splacet.

ad2)kdo si myslite ze je hlavnim veritelem recka atp? nejaci kapitaliste z wall streetu? Hlavnim veritelem statniho dluhu jsou ve vetsine statu penzijni fondy (tedy ve statech kde nejake poenzijni fondy vubec maji) - tedy de facto proletari. Nebo banky s ulozkami od stardatelu - proletaru. Pokud nejaky stat zbankrotuje - poskozuje tim zase hlavne proletare. KDO bude chtit pucit penzie statu, ktery dopredy vyhlasi ze pravidelne bankrotuje nebo "devalvuje svuj dluh". Nejaci debilove? To tak leda......

Nejtrapnejsi je pohled na socialsticke politiky - jeden den v nobinach nadavaji na nadvladu financniho trhu, druhy den se plazi do bank s ponizenou zadosti o lacinou pujcku na nesmyslne vysoke mzdy statnich byrokratu a proletaru ve statnich podnicich.......
16. 06. 2012 | 11:28

Yosif K napsal(a):

společně ručené evropské dluhopisy = ruceni nemeckych proletaru za jizni proletare = ANGELO ZACHRAN NAS!!!!!!
zpomalení rozpočtová konsolidace = zbesily narust dluhu
fiskální expanze ve státech, které si to mohou dovolit = zadne takove staty uz nejsou
vyšší rozpočet strukturálních a kohezních fondů = hazeni penez do cernych der
alternativní daňové přijmy = snizeni efektivity prumyslobve vyroby
kvalitativní změna mandátu ECB = jde proti lisabonske smlouve = podpora rozhazovani tam kde si uz nadmiru rozhazuje......

Myslim ze nemecti proletari uz ctou panevrospke socialisticke instrukce celkem jasne - Nemci plattte ze vsechny vsechno! Jsem zvedav jak dlouho to bude fungovat. Pokud si dnes Rekove zvoli ultralevicovou vladu, penezovod doufam konci......
16. 06. 2012 | 11:48

Yosif K napsal(a):

Rek pise o Recku: Populisti a neo-bolsevici na vzestupu:

The discredited New Democracy party, which governed Greece from 2004 to 2009, represents the failed political system that allowed Greece to fall so deeply into debt in the first place and then signed on to harsh austerity measures.

And a coalition led by the left-wing coalition Syriza wouldn’t be the breath of fresh air that its 37-year-old leader, Alexis Tsipras, would like us to believe. Its platform is populist to the point of nihilism as it tries to suck up the support of those who’ve abandoned the mainstream parties and their failed policies: it promises to annul the reforms and austerity measures of the past two years, nationalize banks, block privatization plans and even take back some of the state companies that were recently sold off.

Meanwhile Pasok, the socialist party that until May had been Greece’s other major political faction, alongside New Democracy, has withered to near irrelevance because it is blamed both for policies that stacked the public sector with political clients and bloated state spending, and for implementing the austerity and reforms demanded by our creditors.
16. 06. 2012 | 12:04

Miki napsal(a):

Autore, uchylujete se k zjednodušujícím a sebenaplňujícím scénářům. (Nebo-li, dělejme víc toho, co nás sem dovedlo.)
16. 06. 2012 | 12:38

Yosif K napsal(a):

Syriza slibuje raj proletaru na zemi:
1) odbourani uspornych opatreni
2) znovuznarodneni nedavno privatizovanych podniku.
3) zachovani a posileni penezovodu z EU.

Jak Chmelar spravne rika - pridana hodnota tvorena reky je pritom velmi nizka - temer nula.
Kdo to ma financovat? Nemecti proletari?
16. 06. 2012 | 15:30

stařenka napsal(a):

Yosif K napsal:
"Dockejte starenko - jeste se dozijete ze mlady socialista pan Chmelar prevezme zivnost po MUDr Rathovi a pujde pevne v jeho stopach - s krabici od vina bude nezistne bojovat za zajmy hladovych proletaru......"

Z vaší katastrofické vize rozhodně strach nemám.Paní Merklová je chytrá ženská a udělá vše proto, aby ti v EU klapalo. Je dost možné, že budeme mít v EU třeba dvě jednotné měny, jak to navrhuje Deutsche Bank.
A ještě poznámku: je zajímavé, že ve vyspělých kapitalistických zemích není obyčejný člověk takový chudák, jak v tom našem komunistickém rádoby kapitalismu.Zatím co u nás žije důchodce na hranici bídy, v Německu si ušetří každých pět let na nové auto, o zahraničních cestách, úrovni bydlení ani nemluvím.
16. 06. 2012 | 16:48

Baluk napsal(a):

>>Pracoval pro Evropskou sociálně demokratickou stranu na portfoliu globální finanční reformy a nyní je internistou v oddělení finančních služeb Rady EU<<

Možná jsem arogantní, ale článek jsem raději nečetl.
16. 06. 2012 | 17:03

Kulab napsal(a):

Jo, to je jako by soudruh Adamec v roce 1988 tvrdil, že polská Solidarita nemá šanci uspět a Perestrojka přežije.
16. 06. 2012 | 17:05

mňo napsal(a):

při vší úctě,
je mi líto,
blbne se fest na kvadrát už moc dlouho
má dáti-dal neochčiješ,nebo ne zas na tak dlouho

socialismus
(jakýchkoliv barev,názvů,praporů,směrů etc)
šlape VŽDY do té doby,
dokud nedojdou peníze všech ostatních.

zbytek je medyjalní masáž.
(m.j.,je přece šikovné zamaskovat akcelerující se průser...
třeba nemeckeho penzijniho systemu(nejen)
krizi kdovíčehopořádněvůbec v recku,
nebo kdovičím vhodným kdekoliv)

preji vesele hledani viniků
16. 06. 2012 | 18:28

Jirka napsal(a):

Dříve než si myslíš.Smiř se s tím.
16. 06. 2012 | 19:24

Yosif K napsal(a):

Chmelar napsal:
Na stranu druhou musí Řekům vyhrožovat, že zvolení nevhodných politiků povede k jejich vykopnutí.
Omyl ruzovy soudruhu Chymelar. Rekove si klidne mohou euro ponechat - ale nemectio proletari uz jsou dost nas....ni a po viztezstvi radikalni levice v Reckou proste zastavi nemecky penezovod do Recka.

Redkobve si budou muset rozdelovat jen ty euraky, co si vydelaji sami. Euraky urvaqny od huby nemeckych proelatru jim budou schazet - nez si zvyknou na bulharskou zivotni uroven. Ovsem ani bulhari neumitraji haldy. A necekam zed by Rekove jezdili uklizet do Bulharska - tak jak ted bulharky uklizeji v Recku.
16. 06. 2012 | 20:02

Yosif K napsal(a):

stařenka napsal(a):
Yosif K napsal:
A ještě poznámku: je zajímavé, že ve vyspělých kapitalistických zemích není obyčejný člověk takový chudák, jak v tom našem komunistickém rádoby kapitalismu.Zatím co u nás žije důchodce na hranici bídy, v Německu si ušetří každých pět let na nové auto, o zahraničních cestách, úrovni bydlení ani nemluvím.
16. 06. 2012 | 16:48
Predstavte si starenko, ze byste cetla na hotentotskem aktualne skuhrot nejake hotentotske starenky ze nema stejne socialni vydobytky jako Ceska Republika nebo treba i SRN (proc ne, jak k tomu ti hotentoti prijdou, ze se nemaji stejne jako obcane SRN?). Asi byste se porvala smichy.


Jak k tomu prijdou? Proste Hotentoti meli jiny historicky vyvoj a vyrabeji jine veci nez Cesi a
Cesi zase meli jiny historicky vyvoj a v mnoha pripadech vyrabeji jine veci nez Nemci.
Dokonce i dederoni meli jiny historikcy vyvoj nez SRN a vyrabeji doposud jine veci nez RN a doposud maji jinou zivotni uroven nez SRN a to do nich SRN narvala asi 140 miliard EUR......
Pripada vam to nespravedlive? Cesi mohou byt radi ze u nich Nemci investuji a vetsinou plati lepsi platy nez Ceske firmy.
16. 06. 2012 | 20:12

stařenka napsal(a):

Yosif K
1.Češi mohou být rádi za německé investice.
2.SRN narvala do bývalé NDR 140 miliard EUR.
3.Německé firmy lépe platí.

V těchto bodech s vámi musím souhlasit.

Škoda, že nemáme my nějakého takového staršího bráchu, který by nám pomohl.
17. 06. 2012 | 01:55

český maloměšťák napsal(a):

http://www.bloomberg.com/news/2012-06-17/greek-vote-outcomes-range-from-coalition-to-euro-exit-scenarios.html
17. 06. 2012 | 12:09

Starý napsal(a):

Bláboly.
Rozpad Českoslvenské měny znamenal, že Československo nebylo skutečnou měnovou unií !?
A odchodd Řecka z EUROzóny nezávisí vůbec na řecích ale na Německu. Pkud se rozhodne, že se řekům nebudou posílat další peníze, ta budou muset vyhlásit bankrot a honem si natisknout vlastní měnu !
Ten Chmelař se považuje za odborníku přes Ekonomiku ? Či co ?
19. 06. 2012 | 17:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy