Blairova nová cesta k prosperitě

24. 11. 2011 | 06:46
Přečteno 2815 krát
Jaká škoda pro Evropu, že se jejím prezidentem, místo belgického básníka haiku s charismatem mokrého hadru, nestal, jak tehdy mnozí navrhovali, charismatik hvězdného formátu a čiperné všudypřítomnosti Tony Blair. Zvládal by to levou rukou i při všech svých ostatních činnostech. Nadělal by v prezidentské funkci hodně dobra. Byl by nám zdrojem evropské hrdosti a terčem obdivu. Modelem politického úspěchu. A nekonečným pramenem nápadů, co všechno a kde všude by se dalo dělat z našich peněz. V zájmu univerzálního dobra, jehož on je neúnavným a neochvějným ztělesněním.

Tak neúnavným, že při čilých snahách o řešení konfliktu Blízkého Východu (ve funkci emisara kvarteta USA, EU, OSN a Ruska), poradní činnosti pro americké investory a švýcarské pojišťovatele a řetězem přednášek ještě taky zvládá radit vládám Kuvajtu, Emirátů, Kazachstánu, Libérie, Rwandy a Sierry Leone (donedávna taky ještě Lybie, než tam přišel o svého přítele Muammara). Učit je, jak vládnout lépe a radostněji. Trénovat je ve svém úsměvném stylu, za nímž sídlí „vláda se silným centrem“, jak jim rád vysvětluje vzpomínáním na svoje vládnutí. Říká té výuce „Tony Blair Governance Initiative“.

Sierra Leone ho za to povýšila na „čestného svrchovaného náčelníka vesnice Mahera“, i s pestrobarevným náčelnickým kaftanem. Rwanda mu dala k dispozici desítky pracovníků ministerstev a armády. Že tím pomáhá udržovat totalitní režimy, je prý jen „mírně řečeno“, myslí si pracovníci organizace Human Rights Watch, nedávno za své sledování lidských práv vykázaní z Blairem školené Rwandy, kde vláda likviduje neposlušná média, provádí atentáty disidentů a na jejíž armádu OSN posbírala důkazy desetitisícových masakrů. Ale vykázaní pracovníci HRW si „nejsou vědomi, že by se Tony Blair či jeho zaměstnanci zabývali porušováním lidských práv“.

Tony holt dosáhl dospělosti a zmoudřel. Konečně mu v hloubi duše zahlodalo svědomí nad tím, jak nás, celý Západ, spletivem dezinformací a pseudomorálních výzev typu „dobro musí vítězit nad zlem“ zavlekl do svržení jednoho takového tyrana, které nás pak stálo tisíce životů, aniž nám získalo co jiného než ostudu a Irák bezděky proměnilo v pohřebiště posledních zbytků křesťanství. Pro Blaira to byla věc „absolutní morality“, když už mu nikdo nevěřil, že táhneme proti zbraním hromadného ničení. Budování národů a šíření demokracie jsme tomu tehdy říkali. A věřili, božíčku, jak upřímně jsme věřili, že napravujeme svět.

Tonyho zmoudření je návratem ke starému pravidlu, že jak zacházejí cizí tyrani se svým lidem, nám může být ukradené, jestliže na nich můžeme vydělat. A Tonymu to vynáší sedm milionů liber ročně, skromným odhadem, z nedostatku přesných účetních informací o rozsahu jeho globálních činností komerčních a dobročinných, těžko rozlišitelných.

Teď Tony povýšil pojem chucpe do nových obdivuhodných dimenzí, když si pro svoje africké projekty u britského ministerstva pro mezinárodní rozvoj podal žádost o granty a zakázky. Než se někdo stačil ozvat s námitkami, zda tím nehrozí konflikt zájmů, upozornil je jeho právník, že by se mohli dopouštět nactiutrhačství.

Tak se dělá prosperita.

Vyšlo v MFDnes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

notabene napsal(a):

Blair je opravdu šikula..A zřejmě i autor článku - dost ho čtu..I proto, že je to z vejšky skoro spolužák a krajan..Hrávali jsme spolu kdysi volejbal..Byl lepší..
24. 11. 2011 | 07:40

schlimbach napsal(a):

Blair? Válečný zločinec - čemu se kdo může divit?
24. 11. 2011 | 08:23

aga napsal(a):

Ano, politická korektnost stojí na takto pevných morálních základech. V Blairovi vždy měla oddaného zastánce a propagátora. Je klidně možno domorodce u nich doma humanitárně vybombardovat na základě účelově vykonstruovaných obvinění, ale nesmíte o nich mluvit nekorektními výrazy, pokud uvás doma dělají bordel.
24. 11. 2011 | 08:39

Jáchym napsal(a):

Pane Kurasi,
rád Vás čtu a mám několik Vašich knížek. Jste politicky nekorektní pravičák, nebo si to o sobě alespoň myslíte.
Já jsem politicky nekorektní levičák, nebo si to často o sobě myslím.

Někteří pomaleji myslící jedinci si dlouho mysleli, že je Blair levicový politik.

Náš Bohuslav Sobotka, dej mu pánbu urychlené prohlédnutí, si to myslí dodnes.

Blair byl, je a bude mistr politického wrestlingu.
24. 11. 2011 | 08:42

berkowitz napsal(a):

Bush a Blair shledáni v Malajsii vinnými z válečných zločinů

Tribunál pro válečné zločiny v Malajsii shledal bývalého Amerického prezidenta George W. Bushe a bývalého Britského premiéra Tonyho Blaira vinnými z válečných zločinů během války v Iráku, uvedla Press TV.

Více na : http://wertyzreport.com/ (Vše je v češtině)
24. 11. 2011 | 08:56

Jáchym napsal(a):

Ago,
četl jste MACHIAVELISTICKÉ ETUDY od Jaroslava Matějky? ( Doporučuji i p. Sobotkovi a Kurasovi.)
24. 11. 2011 | 08:58

Baba napsal(a):

Zapamatujte si, že Tony Blair je právník, z právnické rodiny a v právnické rodině. V Česku vrstevník například Dagmar Havlové, Jaromíra Nohavici nebo Jana Krause. Na sklonku roku 2007 se stal katolíkem. Měřítka britské prosperity budou asi jiná než ta naše.
24. 11. 2011 | 08:58

Jáchym napsal(a):

Babo 24. 11. 2011 | 08:58 ,
i mezi katolíky a právníky z právnické rodiny narazíte na slušného člověka!:-)
24. 11. 2011 | 09:26

aga napsal(a):

Jáchyme

nečetl. Já vůbec málo čtu. Stále totiž doufám, že se přeci jen mýlím, že lidé jsou lepší a budoucnost růžovější. Kdybych pak našel potvrzení svých chmurných tušení u lidí moudřejších, než jsem já, vzalo by mi to i tuto poslední naději.
24. 11. 2011 | 09:31

Jáchym napsal(a):

Politik dneška je především herec, hrající cizí hry...
Je fakt, že ideální kvalifikací pro politika dneška je praxe advokáta nebo herce: Očistit sériového vraha či mafiána dočista dočista, aby se mohl okamžitě vrátit ke svému milovanému povolání vyžaduje dokonalý herecký výkon.
A čím dříve bude gauner v pracovním procesu, tím dříve si vydělá další prachy. Vzápětí na něj něco práskne nepřející konkurence - a část jeho miliónů mám v kapse.
Kdo není vynikající herec ani právník, musí být alespoň dramatik a psát si role na tělo, příměřené svým schopnostem.
24. 11. 2011 | 09:46

Jáchym napsal(a):

ČÁST lidí je lepší, Ago! Určitě lepší, než my dva dohromady!
24. 11. 2011 | 09:49

aga napsal(a):

Jáchyme

tak už by ale konečně měli vylézt z ilegality a něco s tím světem udělat. My dva na to nestačíme.
24. 11. 2011 | 10:24

Baba napsal(a):

A to ještě nevíte, zda jsou mezi recepty v Pravicové kuchařce pana Kurase i nějaké bábovičky.
24. 11. 2011 | 10:36

Yosif K napsal(a):

Pane Jachyme - zkuste vyjmenovat mezi tzv "levicovymi politiky" v CSSD nekoho, kdo ma opravdu levicove mysleni a nebere politiku jako moznost dat kamosum licneci na dovoz elektriky z Ukrajiny, nechat je skrze tu licenci vydelat par miliard a pak se stahnout se 70 mega odmneny na Floridu.

Spidla? Vykopnuty nahoru blouznit o nesmyslech za 500 tisic mesicne v Bruselu?
Multi-muliti-multi milionar p Dienstbier? Cista duse kterou prispevky od kmotru nezajimaji?
Jeste nekdo?
24. 11. 2011 | 10:56

Jáchym napsal(a):

Baba napsal(a):
A to ještě nevíte, zda jsou mezi recepty v Pravicové kuchařce pana Kurase i nějaké bábovičky.
24. 11. 2011 | 10:36

Babo, neraď !
Já sežvýkám všechno, i bábovičku, ku půlnebí tisknu,po jazyku poválím - a pak to buď vyplivnu nebo polknu.
24. 11. 2011 | 10:56

Pepa Řepa napsal(a):

A tribunál pro válečné zločiny v Antarktidě, sestávající z osmi tučňáků, tří tuleňů a jednoho letního medvěda shledal toho právníka (fuj!) a katolika (2x fuj!) z Blair Witch vinným z oteplování planety a zakázal mu luštěniny.

Zdejší debata nabírá na kvalitě.
24. 11. 2011 | 13:09

Baba napsal(a):

Mám o vás starost, Jáchyme,
plete si internetovou diskusi se zpovědnicí, čímž přichází dřívější kavárenské tříbení názorů zkrátka. Jděte do sebe, hochu, dávám této odpovědi prostor.
24. 11. 2011 | 15:55

pgjed napsal(a):

Pane Kurasi,

To je tedy blábol! Když pominu nechytrý příměr o charismatu, vysvětlete, prosím, jak a na základě čeho by pan Blair to dobro konal? Nějak vám totiž uniklo, že onen "Evropský prezident", tedy předseda Evropské rady, je funkce v podstatě administrativní, bez výkonných pravomocí. Má-li Blair, jak z dalšího vašeho textu plyne neodolatelné nutkání, tedy ke konání dobra, nechť si poslouží dle libosti a pokud možno za své. U pana Rompuye máme alespoň jistotu, že je to seriózní konzervativní člověk, který je dalek toho aby dělal populistické skopičiny pro osobní zviditelnění.
24. 11. 2011 | 16:29

Jáchym napsal(a):

Baba 16:55
Dík, Babo ! Moje vlastní babička by mi neporadila lépe: Už jsem v sobě!
Je tu teplo a černo... Asi jsem neměl před introspekcí jíst ten borůvkový džem.
24. 11. 2011 | 17:28

Jáchym napsal(a):

Pepa Řepa napsal(a):
A tribunál pro válečné zločiny v Antarktidě, sestávající z osmi tučňáků, tří tuleňů a jednoho letního medvěda shledal toho právníka (fuj!) a katolika (2x fuj!) z Blair Witch vinným z oteplování planety a zakázal mu luštěniny.
Zdejší debata nabírá na kvalitě.
****
Já nevím, co máte proti téhle debatě?
Třeba tahle Vaše replika je špíčková! Ten "letní" medvěd v Antarktidě, prdící luštěniny v kruhu tučňáků - juristů ( Staník Gross?) - fakt nejste výtvarník? Já to vidím v barvách, akorát to neumím hodit na plátno!
Dnes jsem zase béčko.
24. 11. 2011 | 17:59

Baba napsal(a):

Jáchyme, pro mne jste na těchto blozích nový nick, přestaňte mne laskavě oslovovat, ok?
24. 11. 2011 | 19:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy