Chci lidem popisovat lumpárny EU

11. 05. 2009 | 20:16
Přečteno 4720 krát
Deník Mladá fronta DNES mne požádal o rozhovor. Kandiduji do Evropského parlamentu, taková nabídka se neodmítá ;-) A říkal jsme si, že by odpovědi možná mohly zajímat i některé čtenáře mého blogu.

* Jste spisovatel a publicista. Proč jste vstoupil do politiky? Doteď jste ji navíc často tvrdě kritizoval.
Zatím jsem na politiky spíše posměvačně pokřikoval, ale politika je jednou z věcí, na kterou jsem se ještě nepodíval pořádně zevnitř. Chci v Evropském parlamentu působit jako novinářská záškodnická pátá kolona. Budu to brát i jako námět pro své psaní.

* To tam budete hodně osamocený.
Letos má šanci dostat se do parlamentu více lidí, kteří jsou velmi kritičtí k fungování EU. Bude nás víc, kdo se chtějí pokusit změnit její vnitřní mechanismy. Vždyť se tam mrhají peníze na obrovské úrovni, o které se českým korupčníkům nezdá. Chtěl bych zprůhlednit neprůhledné financování. Přeorat Brusel, lidově řečeno.

* Půjde to vůbec sladit? Být současně novinářem i europoslancem?
Mezi politikou a novinařinou je konflikt zájmů. Jednou z povinností novináře je hlídat politiky, protože nehlídaný politik je škodná. V jedné osobě se to možná bude těžko dávat dohromady. Chci se ale prokousat do útrob Evropské unie. Prozkoumat její mechanismy, abych je mohl lépe kritizovat. Vidět, jakým způsobem tam rozhodnutí vznikají, kdo je dělá, co jsou to za anonymní tváře, o kterých často nic nevíme.

* Někteří lidé to už zkusili před vámi – byli novináři, stali se europoslanci či nějak jinak působili v souvislosti s Unií. To není tak nové.
Ano. Například Brit Daniel Hannan z Konzervativní strany. A pak dva další: Christopher Booker a Richard North. Byli hlavně novináři, pak se dostali do funkcí v Evropské unii. Především díky těmto třem lidem vlastně víme, jaké absurdity se v EU často dějí.

* Kdo vlastně přišel s myšlenkou, že vstoupíte do politiky?
Když Petr Mach, se kterým jsem se několikrát setkal při besedách se studenty, oznámil, že zakládá novou stranu, tak jsem si říkal – zkusím to, pomohu mu, potřebují konzervativní pohled mezi těmi liberály. On to přijal a chtěl, abych za ně kandidoval. Opět jsem si říkal – pokud je to cena za to, že se budu pár měsíců bavit při zakládání nové strany a budu mít trochu vliv na její program, tak to beru.

* Je zábavné zakládat politickou stranu? To jsem nevěděl.
Ano. Je to skoro jako psát hru.

* Kolik má dnes strana členů?
Kolem 800 platících. Je to skoro zázrak, protože jsme ji založili v polovině února a už máme ve všech regionech pobočky. Byl jsem na ustavujícím sjezdu překvapený, kolik kvalitních praktických lidí, manažerů, podnikatelů, se tam sjelo. Běželo mi hlavou: Zaplať pánbůh, že tady nejsme samí intelektuálové.

* Nástup vaší strany byl razantní, ale pak se Strana svobodných občanů jakoby vytratila. Proč?
Péče o stranu vyžaduje hodně mravenčí práce, kterou zvenčí nikdo nevidí. Například při vzniku regionálních sdružení. O tom média nepíší, a proč by také psala? Nemáme sice peníze, zato máme v každém městě hrstku lidí, kteří se aktivně angažují. Ještě nás uvidíte.

* Může ve volbách uspět strana, která nemá peníze?
Počkejme si. Věřím, že se do Evropského parlamentu dostaneme. Když oslovujeme lidi na ulicích, tak hned říkají, že o politicích nechtějí nic slyšet. Když pak zjistí, že četli jednu z mých knih, tak se ze zvědavosti podívají na vystoupení či letáček a vyslechnou si argumenty.

* Petr Mach, váš předseda, byl mnoho let spolupracovníkem Václava Klause. Jenže prezident teď naznačuje, že mu vaše strana moc „nevoní“. Znáte důvod?
Nelámu si s tím hlavu. Nejdříve nás podpořil. Před nějakými dvěma týdny jsem se s Klausem potkal na koncertu a on mi řekl: „Vy jste zbabrali šanci pravicové politiky na pět let.“ Než jsem měl čas se ho zeptat, co tím myslí, nebo mu odseknout, tak mě přítelkyně odtáhla. Osobně na Klausovu podporu nespoléhám, nečekám ji, a dokonce ani nevím, zda by mi pomohla, či uškodila.

* Další lidé si myslí, že jste stranou, která má zaplnit v určitých směrech místo, které uvolnila svou současnou politikou ODS. Je to tak?
Do určité míry. Ale fungujeme jinak, jsme víc individualisté. Kolem 15 procent členů tvoří bývalí ódéesáci, ale většinou jsou to někdejší nestraníci a v mém případě bývalý člen britské Konzervativní strany.

* Je velký rozdíl mezi českou a britskou politikou? Znáte je obě.
Nikdy bych do české domácí politiky nelezl, je mně nepochopitelná. Zajímá mě evropská politika. Chci v europarlamentu narušit dosavadní konsenzus všech stran, levicových i pravicových, o tom, že EU má fungovat tak, jak funguje, a že má pokračovat dál v integraci, k větší byrokratizaci amenší pravomoci občanů a států. Jde to i jinak.

* Ptal jsem se vás na rozdíl mezi britskou a českou politikou.
Britská se začíná čím dál víc podobat české. Místo aby se po roce 1989 do Česka přelila demokracie západní, přelila se východoevropská postkomunistická korupce tam. Už i v Británii dvě hlavní strany, labouristé a konzervativci, honí především středové voliče. Konzervativci se tím začínají podobat ODS.

* Jakými jazyky hovoříte, když už chcete bourat mechanismy europarlamentu?
Kromě perfektní češtiny a angličtiny mohu i Italům a Francouzům vynadat v jejich mateřštině. Domluvím se trochu také německy, v Německu žije můj pětiletý syn, s kterým trávím vždy několik dní v měsíci. Mám rád i Portugalsko a Španělsko. Vlastně jsem takový „ideální integrovaný“ Evropan.

* Při evropských volbách se očekává malá účast. Co hlavního představíte v kampani, abyste přilákali voliče?
Máme každý trochu jinou kampaň. Já se více soustřeďuji na Moravu, a tím mimo jiné i na zemědělství. Po mnoha schůzkách a mítincích jsem dospěl k závěru, že jestli neexistuje opravdové spiknutí, tak to alespoň vypadá jako spiknutí Evropské unie, německých supermarketů a naší vlády na likvidaci českého zemědělství. Jsem dlouholetýmilovník gastronomie a taky o ní hodně píšu, zemědělství sleduji a vím, že společná zemědělská politika EU velmi uškodila Británii a pravděpodobně už klade nůž na krk i českým zemědělcům.

* Je spočítáno, že jedna evropská kráva dostává dotaci na den dvě eura. Na zemědělství dává navíc Unie několikanásobně víc než na vědu, výzkum a vzdělávání dohromady. To je sice nenormální, ale nijak rychle se to nezmění. Proto v kampani orientace i na zemědělce?
Chci hlavně mluvit s těmi, kteří jsou podobným způsobem Evropskou unií poškozeni. Naši chovatelé prasat se nedokážou zbavit svých zvířat, protože výkupci je mají levněji z Holandska. Jak je to možné? Holanďanovi doplácí jeho vláda na exportní dotaci. Do údajného společného trhu? Absurdní... Kdyby se to vyváželo do Peru nebo Číny, tak to chápu, ale tady? Jestli se nepokusíme takový systém změnit, mám strach, že české zemědělství se rychle položí na záda.

* Jaká domácí témata se u vás objeví v kampani?
Chci, aby se platilo co nejméně daní a aby se daně nesmyslně nepřerozdělovaly, a když už, tak tam, kde jsou skutečně potřebné. Uvedu příklad z malé vesnice na Jesenicku. Starostka čtyři roky žádala EU o dotaci na infrastrukturu. Nedostala ji. Prodala pak školu, vesnice už neměla děti. Za pár měsíců koupila školu stavební firma z Olomouce, přestavuje ji na relax centrum s velkým plakátem „sponzorství Evropské unie“. Absurdita! Nemají tam pořádný vodovod a silnici, ale budou mít za pomoci evropských peněz relaxační soukromé centrum.

* Senát tento týden schválil Lisabonskou smlouvu. Vy s ní souhlasíte?
Ne. Je to přechod od zastupitelské demokracie k nadvládě byrokratických nevolených institucí Unie vzdálených rozhodování jednotlivých států i všech občanů.

* Jenže kdybyste se dostal do europarlamentu, tak nepřímo budete muset podporovat to, co tady vehementně kritizujete. Není to naivní?
Hmm... Šance na změnu jsou možná malé, naivní to možná je, ale přece to musí alespoň někdo zkoušet. Jestliže EU nastavila systém, s nímž všichni politici souhlasí, musíme mu nastavit opozici. Když na to někdo upozorní, je označen za extremistu. Jako například Klaus.

* Takže počítáte s tím, že budete označen za extremistu?
Jistě. Už jsem byl označen kdysi za xenofoba či za extrémního pravičáka. Ale já jsem klasický konzervativec vyznávající thatcherismus, který stojí na principu neutrácej víc, než vyděláš, nespoléhej na stát a přijímej za sebe odpovědnost.

* Má obecně pro vás EU smysl?
Volný pohyb kapitálu, lidí imožnost kdekoli pracovat jsou pro Evropu velmi dobré věci. Bylo by to ideální, ale jen za podmínky, kdyby se rozrůstající byrokracii ustřihla křídla a pařáty. Do chudších regionů by firmy přece investovaly také, kdyby viděly, že tam je levněji a dá se tam víc vydělat. Proč má o proudu peněz rozhodovat horda úředníků a stovky úřadů, které kontroluje Brusel? Tím se peníze ztrácejí po cestě. Pokud už se dávají do chudších regionů, tak tam, kde jsou skutečně potřebné, ne kamarádům kamarádů. Bruselská byrokracie způsobila, že nad vším je kontrola menší a korupční příležitosti větší.

* Kdo ztratil možnost kontroly?
Jednoznačně občané, teď už i jednotlivé vlády členských zemí, a dokonce někdy ani Evropský parlament neví, co se přesně děje.

* Tak proč tam chcete?
Abych se mohl hrabat v tom neprůhledném systému vládnutí a zveřejňovat jeho absurdity a lumpárny. Pravidelně o tom psát do médií. Přestaňme krmit tučné evropské instituce. Účetnictví EU je nepřehledné. Ať si o penězích rozhodují hlavně občané, s menšími daněmi.

* Na co byste dal peníze vy, kdyby se na evropské byrokracii ušetřilo?
Když už vůbec na něco, tak v této fázi například do málo prosperujících a zpustošených vesnic. Těch jsou v Evropě pořád tisíce. Zesnadnil bych vzájemnou dopravu mezi státy. Něco zřejmě patří životnímu prostředí, zejména když to ovlivňuje více států najednou. Zrušil bych odlišné ceny mobilních operátorů za roaming. Hranice nemáme, ale za tou pomyslnou hranicí platíte za telefon všude jinak. Přitom to provozují stejné firmy jednotnou technologií. To si hrajeme na jeden trh? Zrušil bych exportní dotace na společném trhu. V zemědělství bych nejdřív vyrovnal dotace pro zemědělství, aby byly pro všechny fair, ale postupně bych je rušil.

* Kdybyste všechno zjednodušil a něco zrušil, to by nemusel být ani Evropský parlament, do kterého kandidujete.
Klidně bych byl pro jeho zrušení. Napřed se v něm ale pokusím přispět k tomu, aby EU fungovala daleko průhlednějším způsobem.

* Mnohé kritiky Unie však bruselská byrokracie požrala. To se říká dnes i o Mirku Topolánkovi, že v souvislosti s českým předsednictvím oslabují jeho výhrady k EU.
Toho se nebojím, moje averze k byrokratizaci a kolektivizaci Unie je tak silná, že by to nezměnily ani žádné peníze. Navíc já jsem si v lepších dobách vydělával i víc, než bych dostal v tom parlamentu. Na rozdíl od jiných mě plat europoslance neomračuje.

* Jaká je podle vás ideální Evropa? Jednotná, ale různá podle regionů?
Rozdíly by se měly zachovat, glajchšalt škodí. Vadí mi třeba, že když jedu do Portugalska, tak mi tam dávají holandský sýr, a ten portugalský, skvělý domácí ovčí a kozí, už na mnoha místech není, nebo je dražší. Nechal bych věci víc přirozenému vývoji jednotlivých států. Portugalci s pomocí dotací vyrábějí věci, které kdysi nevyráběli, Holanďaně dotují export a vytlačují z portugalského trhu místní sýraře. V Česku se děje totéž s vepřovým a mlékem. Šílenství.

* Ve svých článcích zpochybňujete i celkový vývoj v Evropě. Máte obavu, že euroatlantická civilizace slábne, přestože si EU hraje na velmoc?Evropská unie by nám mohla v konkurenci s Amerikou, Čínou, Indií a dalšími mocnostmi pomoci, kdyby její správa byla tak štíhlá, jakou má NATO. Jinak asi skončíme tak, že všichni budeme pracovat pro nějakou evropskou instituci a otáčet si budeme daně mezi sebou. Vliv Evropy ve světě slábne. Pozoruji u Evropanů dokonce stud za to, že patří k západní civilizaci. Ten stud nám oslabuje pud sebezáchovy.

* Přispěla k tomu i konkrétní rozhodnutí Evropské unie?
Bohužel. Regulace a zákony o xenofobii v podstatě zakazují lidem v Evropě být hrdí na svůj národ. Označují je za šovinisty a extremisty.

* V Česku není moc známo, že jste napsal i 16 divadelních her. Není EU dobrým námětem na další?
Dovedu si představit komedii, která se odehrává v nějaké evropské instituci. Třeba šašek Berlusconi vedle šaška Blaira. A dovedu si představit, že se hraje ve všech hlavních městech Evropy.

* To byste měl možná víc peněz než za místo v Evropském parlamentu.
No vidíte! Díky za nápad.

Autor: Viliam Buchert
Mladá fronta DNES 9. 5. 2009, rubrika: SOBOTNÍ ROZHOVOR, strana: 12

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jan Kudrna napsal(a):

Už aby bylo po volbách... Snad zase zdejší blogy budou trochu zajímavější, třeba i za cenu toho, že ne každý bude přispívat tak aktivně, jako teď.

Nemusím s autorem souhlasit ani ve většině jeho názorů, ale tenhle rozhovor mi připadá jednak o ničem, a jednak jako takové drbání ze strany V. Bucherta pod bradou. Což je snad ještě větší "zločin", než to prvé. ;-)
11. 05. 2009 | 20:50

michal napsal(a):

Já s autorem - Kurasem - plně souhlasím. Jen houšť takových europoslanců.
11. 05. 2009 | 21:06

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý večer pane Kuras,
členem Vaší strany bych být nemohl, neb jsem národní socialista a Benešovec.

Ale přeji Vám mnoho zdaru.
11. 05. 2009 | 21:39

jarpor napsal(a):

Že by měli do veřejného života vstupovat lidé, jež jsou "za vodou" a tedy, že brebendy nejsou pro tyto lidi hlavním motivem vstupu do "politiky",
že korupčníci by lítali od takových lidí ven okny, to je i "moje" filosofie...

Prospěcháři však nalezou do každé strany, takže nezbývá, než sledovat, jak se "ta Vaše" bude těmto lidem bránit.

Hodně štěstí.
11. 05. 2009 | 21:58

Nový napsal(a):

Konečně dobrý kandidát na europoslance !
11. 05. 2009 | 22:27

skeptický napsal(a):

Práskat se nemá,ale není nad teplej bonz.

Jako pohnutka jít do politiky je přinejmenším tak ušlechtilá,jako jít si tam namastit kapsu,což je dnes běžné.

Nemám ale pochyb,že té novinářské páté kolony je všude plno.My jí máme určitě svůj díl.
O politické nemluvě.

Jen najít medium,které by Vám to dneska otisklo.

Zatím tady v tomhle směru existuje informační vakuum.

Žábu,která sedí na prameni tam nepotkáte.

A pokud se tam objeví někdo,kdo by měl na srdci zájmy lidu bude sypat jak cukrář.
11. 05. 2009 | 23:34

Ládik napsal(a):

Nehlídaný politik je škodná.... a co symbioza mravenci a mšice? Nepotřebují politici novináře pro svou existenci?
12. 05. 2009 | 06:58

Pepa Řepa napsal(a):

Pane Kurasi
tohle mně nedělejte! Můj svět se otřásá v základech.

Zrada je oklivá věc a já-skalní volič Balbínovy poetické strany-uvažuju o zradě své matky, jediné volitelné strany.

Z té bídy, kterou vidím okolo, z té přehlídky ojroparazitů, kteří se chtěji nechat-i ve svém věku-kojit z bruselského prsu, mně přijdete jako nejvhodnější kandidát.

Z mnoha důvodů. Jste konzistentní,netočíte se na obrtlíku jako valaši s gulama, dokážete se uživit i jinou činností než spartakiádním mačkáním tlačítek a nemáte skoliozu páteře, která vám dovoluje pouze kývat.

Nejen, že se Eurohujer rozhodl dobrovolně vzdát svéprávnosti a svěřit rozhodování o svém majetku, svém životě, i životě svých dětí do rukou tchýně, ale požaduje od ostatních, aby to i oni "dobrovolně" učinili.

Používá k tomu nátlaku, který je srovnatelný s kolektivizací v padesátých letech.Jednou juká bubák z Moskvy, podruhé z Washingtonu, potřetí z Tel Avivu.
Podepiš nebo chcípneš!

Uskupení, které se odchýlilo od původní principu, které nejhrubějším způsobem porušuje demokratická pravidla, která samo nastavilo, uskupení, které zatajuje svá vlastní rozhodnutí, které nemá odvahu vypsat referendum, uskupení, které plánuje rozšíření od hranic s Iránem až po Timbuktu nemá šanci na úspěch.

Ve společném Eurobobu je potřeba brzdařů.
Ne proto, aby se bob zastavil(!), ale proto, aby nevylétl z dráhy a všichni jsme si nenamlátili hubu!

Přijdete mi jako dobrý brzdař, v kladném slova smyslu.

Je totiž tragické, když se o děsivých a zatajovaných usneseních EP, o plánech na znovuusídlení běženců nebo polsko-britských doložkách o nadřazení domácího majetkového práva musím dozvídat od lidí tak nízkého charakteru a ztracené kredibility jako jsou Vovka, Bobo nebo Tlusťoch.

Jen nějak zaměstnejte Macha, ať se věnuje mladé Topolánkové a moc se na veřejnosti neukazuje.

Pak-jak doufám-budete mít naději na úspěch.Stojí to za námahu už jen proto, že se nebudete stydět sám před sebou.

Lehké to mít nebudete. Flusance přiletí, zvláště od České obce eurohujerské a Syndikátu přátel čurajícího chlapečka.
Už jste si snad zvyknul.
12. 05. 2009 | 07:08

Silvie napsal(a):

Rozhovor pro MF jsem četla a doufám, že pan Kuras nekandiduje jen pro mrzký peníz, ale toliko jen pro svou touhu "brzdit eurohujery". Ale nějak se tomu nechce věřit. Ostatně - stejně jako tomu, že několik jedinců (Bobošíková, Železný, Zahradil, Kuras?) zásadně změní pohled bruselských byrokratů na svět.
V momentu, kdy usednou ke svým korýtkům, začnou taky blaženě chrochtat a mlaskat, to ostatní je už jen divadlo pro publikum.
12. 05. 2009 | 08:34

Vasja napsal(a):

Pane Kurasi, knihou Češi na vlásku jste mne dost nasr...., ale SOS budu volit :.)
12. 05. 2009 | 08:41

Železnohorský napsal(a):

Nevládli jsme si sami, vládla nám komunistická strana. Tam, nahoře, v sekretariátu, tam rozhodovali. O všem. To se mi samozřejmě nelíbilo. Žádná suverenita, sebrali kde co... Jak jsem proti tomu bojoval? No, vstoupil jsem do komunistické strany, abych poznal, jak funguje. Chtěl jsem se prokousat do útrob, prozkoumat mechanismy. Ano, abych stranu na základě tohoto poznání rozložil zevnitř. Jenže, to víte, takové poznávání nějakou dobu trvá, musíte jít s proudem, využívat výhody.... No, než jsem si to všechno mohl sesumírovat, přišla sametová revoluce...

Nepřipomíná vám to něco? :-)
12. 05. 2009 | 09:24

Holubář napsal(a):

Železnohorský:
Přesně! Mj. také můj příběh :-).
12. 05. 2009 | 10:54

jaryn napsal(a):

Pane Kurasi,

berete na sebe velkou zodpovědnost, totiž nezklamat sebe a své příznivce.
Doufám, že to dokážete.
Držím palce. V tomhle eurobordelu to bude za chvíli o krk.
Nás všech.
Tak hodně štěstí
jaryn
12. 05. 2009 | 11:29

Vysedlina pathologická napsal(a):

Pane Kurasi, které tři skutečnosti byste "přetáhl" z USA do EU a kterým třem by se EU měla vyhnout.
12. 05. 2009 | 11:33

Rudolf napsal(a):

Nevím, zda jde o naivitu, nebo o hlubokou neznalost, ale jako jednotlivec v EP nezměníte nic. Musíte být členem nějaké významné frakce a tam "přesvědčit" další členy o své pravdě. Věřím tomu, že společná zemědělská politika je pod palbou kritiky některých poslanců, ale bohužel zatím je jich málo. Zemědělská loby je v Evropě nesmírně silná a boj to bude hodně těžký. Jenom si dejte pozor, abyste neřečnil jak pomáháte našim občanům (Bobošíková), protože tomu nikdo nevěří. Taky bezbřehá kritika EU jako instituce není ten správný šálek kávy. Představitelé této kritiky to u našich občanů nemají právě moc dobré. (http://www.lidoveforum.cz). Každopádně pokud se do EP dostanete, přeji hodně úspěchů.
12. 05. 2009 | 11:51

Míval napsal(a):

Snad by, pane Kurasi, bylo rozumnější se pokoušet těm lumpárnám zabraňovat, než je pouze lidem popisovat. Pokud tedy budete "uvnitř". Mimochodem - pátá kolona, záškodnictví - velmi hezké programové priority.
12. 05. 2009 | 13:35

StandaT napsal(a):

Klaus má pravdu, když říká, že pravicová politika byla zbabrána. Zbabrali jste to tím, že jste se nedohodli a vytvořili hned několik nových stran místo jedné a místo snahy do ní ingerovat stávající malá seskupení, jako jsou např. Hybáškovci. Šance byla ve vytvořitení silné konkurence ODS. V tom byla ohromná šance.

Na jednu stranu je zde stále vzrůstající fragmentace nekolektivistických sil, drobení opozice do stále méně a méně významných skupinek, ztráta schopnosti ovlivňovat dění na celostátní úrovni. Na druhou stranu ale musím ocenit, když vidím, jak se to napravo hýbe. Vznikají nové strany, objevují se noví lidé, spory se vedou i o idee, ne jen o moci, objevují se i střednědobé a dlouhodobé plány. Z takovéhoto kvasu se mohou vyhoupnout osobnosti a nová (nejen politická) elita. Bohužel ale nějak přestávám věřit, že dostane šanci.
12. 05. 2009 | 18:25

Čenda napsal(a):

Pane Kurasi, udělal byste mnohem lépe, kdyby jste popisoval především lumpárny v ČR. A že jich tady je! Především Váš guru na Hradě by mohl vyprávět. Česky se tomu říká, pokud jste za svého pobytu v GB pozapoměl, "Zameťte si před vlastním prahem..." Ne že by nebylo co v EU kritizovat, ale jestli vaše jediná činnost v EU parlamentu bude kritika bez nabídky jiné alternativy, tak doufám, že se tam neobjevíte.
13. 05. 2009 | 17:24

prirodovedec napsal(a):

StandaT: Je to o ekonomickych hlasech ne o idejich. Lide budou stale vice volit penezenkou. Pokud pravicove ideje neoslovi procenta ve stredu a doleva nemaji sanci. V case krize ani pak nemohou byt ciste pravicove, musi byt hodne populisticke. Cili sance pro styl DS.

Moznosti samozrejme je, ze socani vyhraji v rijnu volby a v listopadu lid vyjde po dvaceti letech zase do ulic. I v CR podle jizni Ameriky by to asi stylem Chile (bez generala vcele a stadionu pro levicaky) mohlo fungovat. Nicmene podle mne CR zatim neni v Batove Patagonii. :)
14. 05. 2009 | 01:34

Vysedlina pathologická napsal(a):

To BK
Pane Kurasi, Vás bych už nevolila, protože nejste ochoten odpovědět na otázky. Ve skutečnosti jste asi též povýšený intelektuál.
14. 05. 2009 | 12:38

R.J. napsal(a):

Znáte to, slova a činy. Že do té nedemokratické hrůzovlády kandidujete ? To budete zevnitř "brzdit" ? Všiml jste si, co zde najednou máme "brzdičů" od bolševiků ? Takže to budete také "bourat" zevnitř ? Napadá mě , že by ten výděleček......ne, fuj, toho filosof není schopen. Pročpak nebojujete "doma" ? Proč se hnát do Bruselu ? Zde snad není práce? Třeba na zákonech, abychom neměli ještě dvacet let po revoluci paskvil a pseudoprávo.
15. 05. 2009 | 08:11

iko napsal(a):

Neni to ponekud slaba kvalifikace na to, stat se europoslancem? POlitici, by mal i neco reprezentovat a prosazovat, a ne jen poukazovat na zlorady...
19. 05. 2009 | 15:34

Jan Svoboda napsal(a):

Daniel Hannan je muj neoblibenejsi recnik v Evropskem Parlamentu. Diky jemu a mnoha dalsim vcetne Nigela Farage a Jense-Petera Bondeho muzeme videt a slyset co se v EP skutecne deje.

Doufam ze se tam pane Kurasi dostanete a podusite "wild federalists" v jejich vlastni stave!

"Pactio Olisipiensis censena est!"
23. 05. 2009 | 00:34

air jordan shoes napsal(a):

Třeba na zákonech, abychom neměli ještě dvacet let po revoluci paskvil a pseudoprávo.
26. 05. 2009 | 05:43

basketball shoes napsal(a):

Ve skutečnosti jste asi též povýšený intelektuál.
26. 05. 2009 | 05:48

jordan shoes napsal(a):

To budete zevnitř "brzdit" ? Všiml jste si, co zde najednou máme "brzdičů" od bolševiků ?
26. 05. 2009 | 05:50

Přidal Waigl napsal(a):

Známý pan Benjamin Kuras, velmi kritický
novinář, nyní však již blbec na kvadrát!
Tvrdí, že je judaista. Ví, že dementní
Václav Klaus, kterého bezmezně obdivuje,
je nevěřící pes, probolševik, putinovský
agent, který s dalším soudruhem a svazá-
kem Mečiarem rozbil Československou re-
bubliku, zřejmě podle přání agenta KGB
plk. Putina (důvody ať si najde na idnes.cz geiörg novotny! - Václava Klau¨se velmi obdivuje islamista . spící agent v Praze Mohamed Abbás, protože Klaus v r. 2005 prohlásil v HN, že "islám není nebez-
pečím pro Evropu!" - Za to ho Abbás dává
za vzor Čechům - takového prezidenta prý si Češi nezaslouží, podle jeho slov!
Tak tedy: Tento B. Kuras ve svých knihách
popisuje, jací jsou Agličané blbí, když si do země natahali islamistickou sběř!
A tak se dal k obdivovatelům Klause a do
SSO Petra Macha, již na první pohled
"teplého"! Bůhví jak je to s B.K.
A Kuras vyhlašuje, jak bude potírat idioty
z EU!
Takže hajzl Kuras, místo aby něco solidního budoval, bude zevnitř biourat
Evropskou unii! Rusko, Putin s Klausem,
dělají takovou politiku, aby státy, které se vymanily z područí nejimperialistické
země světa - carsko-nolševického Ruska,
aw všemožně snaží, aby sjednocovací snahy
Evropy byl zmařeny! Lépe byse rozkouskovaná Evropa dala ovládat!
Mr. Benjamin Kuras? Žid, tedy podporuje
špinavé islamistické vrahy!
Znamená to, že ve svých knihách lže
o islámu a vlastně ho svými proklausovskými "činy" propaguje a posi-
luje! Je to špinavec a hajzl a budme to
o něm rozhlašovat všude po světě!
26. 05. 2009 | 22:55

Přidal Waigl napsal(a):

Takže Benjamin Kuras prohlašuje, že v EP
bude fungovat jako pátá, záškodnická kolona!
Pěkná kurva! Tož to, milý soudruhu ne!
26. 05. 2009 | 22:59

Princ Jason napsal(a):

Jste doufam pripraven na to, ze pokud vas zvoli, tak budete mit ty "lumparny" take na svedomi. A uz nebudete moci kritizovat.
27. 05. 2009 | 04:55

Princ Jason napsal(a):

Mimochodem, soucasti LS je taky princip verejnosti, tedy zadne tajne dokumenty. Vse bude verejne a dostupne. Mozna, ze by podpora LS pomohla vice nez vase, pravdepodobne sporadicka, hlaseni kdo co komu a jak.
27. 05. 2009 | 05:42

Botaska napsal(a):

"Napřed se v něm ale pokusím přispět k tomu, aby EU fungovala daleko průhlednějším způsobem."

Na to stačí uvést do chodu Lisabonskou smlouvu.
27. 05. 2009 | 17:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy