KOHO NEVOLIT, díl IV. – TOP 09 (+ STAN)

15. 10. 2017 | 19:04
Přečteno 3900 krát
Otrocká práce, zvýšená kontrola úředníků nad životem nezaměstnaných, porušování lidských práv, potlačování občanské společnosti - to je praktická politika TOP 09 a STAN, která je v některých ohledech v podstatě komunistická.

V prvních třech dílech jsme rozebírali proč nevolit hnutí ANO, ODS a ČSSD. Dnes se zaměříme na TOP 09 + Starosty a nezávislé (STAN).

TOP 09 komunistická

Karel Schwarzenberg v praktické politice selhal. A nejen tím, že spoluzaložil TOP 09, čímž v politice udržel Miroslava Kalouska. To samo o sobě by mělo k argumentaci proti volbě této strany postačovat. Starostové a nezávislí (STAN) podporovali všechny ideologické pomatenosti, za jejichž pomoci nám TOP 09 společně s ODS a stranou Věci veřejné vládla. Dva z příkladů:

Novela zákona o pomoci v hmotné nouzi zásadně změnila pravidla pro čerpání podpory v nezaměstnanosti: nezaměstnaní od té doby museli přijmout nabídnutou veřejnou práci (třeba zametání ulic apod.), za níž však nedostali zaplaceno. Pokud by to odmítli, přišli by o podporu v nezaměstnanosti, o dávky v hmotné nouzi a museli by si platit zdravotní a sociální pojištění. Začalo se tomu říkat otrocká práce, protože nebyla placená a byla povinná, oficiální výraz zněl "nucená práce" - buď budeš zametat ulice, nebo budeš bez peněz. Tuto novelu prosadil člen TOP 09, ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Drábek má na svědomí i druhý příklad. Nezaměstnaní se museli několikrát měsíčně hlásit u okénka na poště. Cílem prý bylo ztížit podmínky pro práci na černo. Když se dotyčný jednou byť jen o pět minut zpozdil, poštovní úředník ho nahlásil úřadu práce a ten přestal dotyčnému vyplácet podporu, dávky v hmotné nouzi a platit za něj zdravotní a sociální pojištění. A aby bylo jasno, na koho to bylo směrováno, na poště se nemuseli hlásit všichni nezaměstnaní, ale jen ti, které vybral úředník z Úřadu práce. Podle informací, které jsem tehdy získával přímo v terénu (severní a západní Čechy, Moravsko-slezský kraj, Praha), se toto opatření týkalo především Romů, ale nejen jich. Pány nad životem nezaměstnaných se tak stali úředníci, včetně těch poštovních.

Lidská antipráva a boj za korupci

Oba výstřelky nakonec zrušil Ústavní soud. „Je to ponižující, odporuje to Listině základních práv a svobod i zákazu nucené práce,“ znělo zdůvodnění ÚS. To však neomlouvá TOP 09 + STAN, že u nás spolu s ODS a VV znovu de facto zavedli povinnost pracovat. To před nimi uzákonili jen nacisté a komunisti. Řekneme-li tedy, že uvažování TOP 09 + STAN (ODS a VV) se v lecčems blíží komunistické představě o způsobu vládnutí, nejsme daleko od pravdy. Možná i proto Kalousek ještě jako předseda lidovců chtěl vyjednávat s komunisty o možné podpoře vlády, jeho myšlení má s tím komunistickým styčné body.

TOP 09 má permanentně ústa plná lidských práv, její praktická politika je však opačná: za pomoci ideologie škrtů a šetření za jakoukoli cenu výrazně utlumila činnost občanské společnosti a nasměrovala Českou republiku k současné fašizaci, protože legitimizovala extremistické přístupy při řešení společenských problémů.

Právě tak TOP 09 prostřednictvím svých představitelů hovoří o boji proti zlodějně a korupci, v praxi však bránila zrušení anonymních akcií, byla proti zavedení majetkových přiznání (plošných, nad dvacet milionů), proti zveřejňování všech smluv v rámci zadávání veřejných zakázek, což jsou jinde uznávané protikorupční nástroje, podporovala hazardní průmysl a zaváděla novinky, které korupci přímo podporovaly. Viz i oba výše uvedené příklady.

TOP 09 pokrytecká

Dalším argumentem, proč nevolit TOP 09 je její pod kůží zadřené pokrytectví. Karel Schvarzenberg v rozhovoru se serverem Lidovky.cz uznal, že Kalouskova minulost nemusí být bez poskvrny. „Můžu si představit, že svého času sháněl ňáký peníze pro lidovce, ale myslím, že sám pro sebe nikdy nic. Jsem o tom dosti přesvědčen,“ dodal Schwarzenberg. Kdyby tedy Kalousek sháněl korupční peníze pro lidovce, Schwarzenbergovi by to nevadilo. Pro „boj TOP 09 proti korupci“ je to příznačné.

Přitom v té době již bylo všeobecně známo, že Kalousek není schopen vysvětlit, kde vzal peníze na některé nemovitosti. Kalousek „přežil i opakované prověřování svých majetkových poměrů. Investice do rodinného domu v Bechyni či bytu v Praze, aniž by k tomu potřeboval půjčku z banky. Přežil i kauzu se směnkou na byt na Veleslavíně, který prý původně patřil Richardu Hávovi a pak Lubomíru Kašákovi. Přežil i další finanční podporu firmy IDOS. Přežil mnohé košaté peripetie mega kšeftů svého přítele Richarda Hávy a jeho firem Omnipol a Zenit,“ píše známý politik a publicista Petr Havlík.

"Omnipol získával od Ministerstva obrany velmi lukrativní státní zakázky. Háva prodal Kalouskovu švagrovi Lubomíru Kašákovi luxusní byt v Praze, přes něj tento byt pak získala po Kašákově smrti jeho sestra – manželka ministra Kalouska. Lubomír Kašák byl zapojen do aféry „příbramské Palermo“ a jeho firma IDOS Praha, s.r.o., dostala zakázky od města za asi 150 milionů... Kašák nakonec skončil zastřelen, jeho vrah vzápětí podle policie spáchal sebevraždu" - podrobněji píše o spjatosti Hávy a Kalouska Nadační fond proti korupci.

Kalousek vadné padáky doporučil

Kalousek byl jako náměstek ministra obrany zodpovědný za zadávání zakázek - průšvihů a příkladů korupce zde bylo více, především smrt parašutisty. Ten skákal s padákem od firmy, která je nikdy před tím nevyráběla. Přímo pod smlouvami sice Kalouskův podpis není, podepsal však dokument, ve kterém tyto padáky doporučil tehdejšímu náčelníkovi generálního štábu Jiřímu Nekvasilovi. Kalousek později za některou ze svých kauz "přijal politickou odpovědnost“. A jak ji přijal? Prostě oznámil, že ji přijímá, toť vše, ve státních i stranických funkcích působil dál.

Není také pravda další Kalouskovo tvrzení, že policie jej ze všech jeho kauz vyvinila - policisté prostě nesehnali dost důkazů. Možné je i to, že vyšetřování ukončili v rámci tehdejšího zametání „politických kauz“ pod koberec (ministři vnitra Ivan Langer a Stanislav Gross z toho byli viněni veřejně). Souhrn Kalouskových kauz dal dohromady Nadační fond proti korupci.

Zaslepenost osobností

Tak jako dříve podlehl Kalouskově výmluvnosti a demagogii Karel Schwarzenberg, nyní totéž činí některé další známé osobnosti, které jdou do voleb za Liberálně ekologickou stranu (LES) na kandidátkách TOP 09. Jejich hlavním důvodem je strach z Babiše a jeho politiky. Tento strach je oprávněný, je ovšem dobré si uvědomit, že Kalousek nepředstavuje menší nebezpečí pro demokracii než Babiš, ale stejné. A že oni právě toto nebezpečí svou zaslepeností podporují.Předešlé díly seriálu "Koho nevolit".
KOHO NEVOLIT, díl I. - hnutí ANO
KOHO NEVOLIT, díl II. - ODS
KOHO NEVOLIT, díl III. - ČSSDKomentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy