Uslyšte můj křik: Za vaši a naši svobodu!
„8. září r. 1968 se na varšavském Stadionu Desetiletí odehrávala celopolská dožínková slavnost, na kterou přijelo na 100 tisíc lidí ze všech koutů Polska. Na tribuně zasedlo celé vedení strany a vlády v čele s 1. tajemníkem Ústředního výboru Polské sjednocené dělnické strany Władysławem Gomułkou."
„Nashledanou, pane prezidente,“ píše čtenář Gazety Wyborczy
na internetovém fóru věnovaném Václavu Havlovi. Pod články, vyjádřeními polských politiků, členů protikomunistické opozice a dalších osobností se hromadí slova obdivu, postřehy, úvahy, dokonce verše. Václav Havel byl přítelem Polska. A Polsko na Havla s dojetím už od včerejška vzpomíná.
Procházka nezávislosti
Polsko slaví Den nezávislosti. Večerní zprávy ovládly záběry pouličních bojůvek, vybuchujících petard, zraněných policistů, oblaků slzného plynu a vyhořelého auta televizního zpravodajství jedné komerční stanice. Veřejnoprávní média je střídají se záběry ranních oficialit, projevu prezidenta a kladení věnců. Ale mezi ránem a večerem patřilo město Varšavanům. Procházela jsem se s nimi.
Masaryk a Paderewski, dvě osobnosti, které se (ne)setkaly
Setkali se, pochopitelně. V posledních měsících první světové války si ve Washingtonu nejspíš podávali dveře pracoven a salonů předních politiků Spojených států včetně samotného prezidenta Woodrowa Wilsona. Osudy Československa a Polska, států, o jejichž vznik se tolik zasloužili, se však v meziválečném období navzdory úsilí těchto dvou státníků nakonec nesetkaly.
Nový spanilý svět
Jednou z tichých obětí minulého režimu je v Polsku – stejně jako v Česku –
antikomunistická levice. S ní zůstává pozapomenuté i její intelektuální podhoubí, předválečná tradice sociální demokracie a umělecká avantgarda. Zpola zkompromitovaná reálným socialismem, zpola zdeformovaná komunistickým režimem hledá „levicovost“ v Polsku svou novou tvář.
Pravda o Smolensku
Polsko hledá pravdu o smolenské katastrofě z 10. dubna už mnoho měsíců. V posledních týdnech byly dokončeny výsledky práce vyšetřovacích komisí, nejprve ruské MAK (Mezistátní komise pro letectví) a poté i komise polské. Další kolo zjitřené debaty začalo nanovo. Ve virtuálním světě médií se střílí ostrými. A to budou volby teprve v říjnu.
Lukašenko prohrál – takže hra může znovu začít?
Varšavská redakce Evropského rádia pro Bělorusko je skrytá za fasádou řadového dvojdomku, který z ulice vyhlíží poklidně a nevýrazně. Ani uvnitř není zvláštní ruch a shon. Veškeré napětí se koncentruje v hlavách redaktorů a v éteru, především na lince Varšava – Minsk.
Šťastný jako Polák
Počítám, že při vyprávění zážitků z cizí země málokdy opomenete stížnosti. Na byrokracii, dopravní zácpy, parkování, úřední obstrukce a vůbec.
Jazykový koutek pro polonofily
O letních prázninách uspořádal deník Gazeta Wyborcza anketu O nejkrásnější polské slovo. Mým favoritem byl odjakživa tłuszcz.
Pod křídly stalinské gotiky se rodí moderno
Špička varšavského Paláce kultury a vědy se za podzimních dnů ztrácí v mlze ve více než dvousetmetrové výšce. Nehmotná a vzdálená jako budoucnost centra města, kterému vévodí. Mrakodrapy z východní strany dotírají jen z odstupu, přes bezpečí hlavních tříd. K mladší, obludnější sestře pražského Internacionálu se prozatím žádný nepřiblížil.