Dvojí metr ve prospěch jaderných elektráren

26. 01. 2010 | 17:00
Přečteno 4064 krát
Státní úřad pro jadernou bezpečnost z dobrých důvodů odmítá letištní skenery. Bohužel tytéž argumenty o nutnosti chránit zdraví občanů odmítá uplatnit vůči jadernému průmyslu.

V debatě o zavedení rentgenových rámů, kterými by na letištích museli procházet všichni cestující, překvapivě zaznělo odmítavé stanovisko Státního úřadu pro jadernou bezpečnost. Zpráva ČTK cituje předsedkyni úřadu Danu Drábovou:

„Je sice pravda, že dávka ionizačního záření je u těchto skenerů malá, ale současné poznatky říkají, že neexistuje žádná bezpečná dávka záření. Každá dávka, i ta malá, představuje určitou pravděpodobnost, že vyvolá rakovinu. Proto k provozování takového skeneru nikomu nevydáme povolení." Drábová tvrdí, že dávka záření, která se při snímání tímto typem rentgenových skenerů dostane do těla, je asi o polovinu méně škodlivá než běžné rentgenové vyšetření u lékaře. „Takové vyšetření ale přináší prokazatelný užitek pacientovi, což se o letištních skenerech říct nedá. I k rentgenu u lékaře se ale sahá jen v případě, že není jak jinak vyšetření provést." V případě letištních rentgenů jsou podle ní alternativy - například osobní prohlídka. „Druhou možností je například metoda prohlídky ultrazvukem. Právě proto, že je mnoho jiných variant, které plní bezpečnostní účel stejně dobře, je naše stanovisko zamítavé," prohlásila Drábová.

To je velmi výstižné shrnutí principu radiační ochrany: i sebemenší dávka ionizačního záření zvyšuje zdravotní rizika. Z toho vyplývá, že pokud není činnost, která ji způsobuje, nezbytná nebo pokud nepřináší dotčené osobě jednoznačný užitek, nemá být přípustná.

Je ale zarážející, že se tento princip uplatňuje vůči letištním skenerům, zatímco na jaderné elektrárny platí jiný metr. Přitom se o nich se dá říci právě to samé: obyvatelé, kteří jsou plošně vystaveni zvýšenému zdravotnímu riziku, nepodstupují toto riziko dobrovolně, ani nemají z provozu reaktorů jednoznačný přínos, jenž by rizika vyvažoval a odůvodňoval. A především: existují jiné způsoby, jak zajistit dostatek energie.

Nebezpečí, které zmiňuji, nehrozí jen v případě těžké nehody, při které by došlo k poškození reaktoru nebo jaderného paliva. To si umí představit každý. Méně už je známo, že jaderné elektrárny uvolňují radioaktivní látky do životního prostředí i během rutinního provozu. Jedná se jednak o plynné radioaktivní emise vypuštěné ventilačními komíny do ovzduší, jednak o kontaminované odpadní vody.

Jistě, úřady tvrdí, že jimi způsobené dávky ionizačního záření jsou velmi malé a v normě. Jenže tady je třeba připomenout, že ani velmi malá dávka není neškodná: zvyšuje riziko, že zasažená osoba dostane rakovinu nebo bude mít takto postižené děti. Dodržení normy tedy ještě neznamená, že je daná zátěž neškodná. Navíc s postupujícím vědeckým poznáním se limity pro ionizační záření postupně zpřísňují, což ukazuje, že máme tendenci jeho dopady spíše podceňovat.

Ze zpráv o provozu našich jaderných elektráren je vidět, že největší problémy s dodržením předepsaných limitů, pokud jde o rutinní radioaktivní výpusti, jsou s tritiem – radioaktivním izotopem vodíku. Mimo jiné proto, že atom vodíku je tak malý, že dokáže postupně pronikat plasty, gumou i ocelí. Zvýšený výskyt tritia v okolí jaderných reaktorů je proto nevyhnutelný. Ve Vltavě v jižních Čechách došlo například po spuštění Temelína ke stonásobnému zvýšení koncentrace tritia, ta je oproti původním hodnotám několikanásobně vyšší až v Praze. K překročení limitu emisí přitom stačí, aby tritia z jaderné elektrárny uniklo za rok pouhých několik gramů.

O tom, jestli v okolí jaderných elektráren hrozí kvůli jejich provozu vyšší zdravotní riziko, se stále vedou odborné spory. Potíž spočívá v tom, že pravdivost nebo nepravdivost této hypotézy je velmi obtížné doložit: i při trvalém naplnění zákonem přípustné dávky (1 miliSievert ročně z umělých zdrojů) lze podle mezinárodně akceptovaného modelu odhadnout, že předčasně zemře jeden ze čtyř set takto exponovaných lidí. To rozhodně není zanedbatelné riziko, avšak průměrné dávky jsou značně nižší a dokázat zvýšený výskyt onemocnění v populaci je statisticky takřka nemožné, protože na rakovinu v ČR umírá každý čtvrtý člověk a faktorů, které způsobují zhoubné bujení, je celá řada.

Diskusi na téma zdravotních rizik jaderných elektráren oživila rozsáhlá studie, kterou si v letech 2007-2008 nechala vypracovat německá spolková vláda. Rozhodla se přezkoumat zjištění některých výzkumů, že v okolí jaderných reaktorů trpí malé děti častějším výskytem leukémie. Výsledky rozsáhlé a pečlivé studie, které byly vědecky oponované a otištěny v odborných publikacích [1], tento nález potvrdily. V nejbližším okolí do pěti kilometrů od německých jaderných elektráren byl zjištěn statisticky významný nárůst výskytu nádorů u malých dětí o 60 % a výskyt leukémie u nich byl více než dvojnásobný.

Tyto výsledky nezpochybňuje ani jaderný průmysl, který jen poukazuje na to, že vědci nedokázali, že za častější rakovinu může právě umělá radioaktivita a ne něco úplně jiného. Ale zatímco není známo, jaký jiný mechanismus by mohl pozorované výsledky vysvětlit, dvě věci jsou jisté. Tyto děti vyrůstají poblíž reaktorů, které dnem i nocí vypouštějí radioaktivní emise – a pravděpodobnost jejich onemocnění je statisticky tím vyšší, čím blíže těmto reaktorům žijí.

Už v osmdesátých a devadesátých letech zjistily některé studie vyšší výskyt dětské leukémie poblíž britských jaderných komplexů. Protože však nárůst byl příliš vysoký na to, aby se podle konvenčních modelů dal přisoudit působení radioaktivních výpustí, diskuze na toto téma tehdy skončila do ztracena.

Nezávisle na nových německých výzkumech publikoval před třemi lety tým Univerzity Jižní Karolíny komplexní analýzu sedmnácti samostatných studií, které sledovaly zdravotní statistiky v okolí 137 jaderných elektráren v Británii, Kanadě, Francii, Spojených Státech, Německu, Japonsku a Španělsku [2]. U dětí do devíti let věku byl pozorovatelný nárůst výskytu leukémie o 14 až 21 procent. Jejich úmrtnost na tuto formu rakoviny byla o 5 až 24 procent vyšší, a to v závislosti na vzdálenosti od reaktoru.

A loňská analýza šedesáti nezávislých studií ukázala, že ve většině zkoumaných případů dochází rovněž k podobnému nárůstu výskytu leukémie, ačkoliv vzhledem k malým vzorkům populace nejsou často tyto nálezy samy o sobě takzvaně statisticky významné (jinak řečeno: jsou sice doložené, ale nelze vyloučit, že nejde jen o náhodu) [3].

Domnívám se proto, že i v souvislosti s tlakem ČEZ na stavbu dalších reaktorů v Temelíně, v Dukovanech a v Blahutovicích je třeba otevřít širokou diskuzi o rizicích, které by tyto projekty přinesly. I o tom, že státní úřady nemohou měřit dvojím metrem leteckému a jaderném průmyslu.

Odkazy:

[1] Kaatsch P. et al (2008) Leukaemia in young children living in the vicinity of German nuclear power plants. Int J Cancer. 2008; 122(4) pp 721-6. / Spix C. et al (2008) Case-control study on childhood cancer in the vicinity of nuclear power plants in Germany 1980 – 2003. Eur J Cancer. 2008 Jan; 44(2) pp 275-84.

[2] Baker P., Hoel D. (2007) Meta-analysis of standardized incidence and mortality rates of childhood leukaemias in proximity to nuclear facilities. Eur J Cancer Care. 2007;16:355–363.

[3] Fairlie I., Körblein A. (2009) Review of epidemiology studies of childhood leukaemia near nuclear facilities: Commentary on Laurier et al. Radiation Protection Dosimetry (2009) Vol 137, Number 3-4 doi:10.1093/rpd/ncp246.

Tento text byl napsán pro Deník referendum 21.1.2010.

Upozornění: Postoje a názory vyjádřené v tomto textu jsou osobním hodnocením autora, nikoliv organizace Greenpeace.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy