Veselé Vánočky (Dopisy z Tramtárie /1)

28. 12. 2008 | 11:25
Přečteno 3093 krát
Vybral jsem si od Ježíška dárek trochu dřív. Vyjel jsem za kamarády do Tramtárie. A jsem tu. Krásné "osahávání" zeměkoule. Dlouho nezažité nepospíchání. Uprostřed noci mi paní na konci světa podala patřičné papíry a malý autobus mě zavezl kamsi na obrovské parkoviště. Kromě tisíce jiných tam stála krásná a úplně nová červená toyotka Yaris. Leccos úplně jinak než na mých dosavadních autech, leccos úplně jiné ve značení na silnicích, po půlnoci, v mlze, v neznámém městě bez mapy a GPS najít kudy kam a vymotat se po dálnicích do správného směru na můj cíl. Nádherný pocit. Ta nejistota, neznámo. Pak po šedesáti km ve správném městě a hledání cesty do správného motelu. OK, jsem tady. Ahoj Tramtárie!

Ve tři ráno bez jakékoliv ženy v cizím pokoji. Převrácený čas. Vůbec se mi nechce spát. Vybaluji třicetikilový kufr. Praštím sebou na neuvěřitelnou king size postel. Nádherné letiště pro tři až čtyři normální lidi. Nebo pro dva maxi Tramtáristy. Ta postel mě bude asi trápit myšlenkami na neuvěřitelné možnosti jejího využití... Zatím jsem umlácený a z koupelny se jen převaluji do toho king size hnízda neřestí.

Dobré poledne, Praho, dobrou noc, Tramtárie!

Trochu jsem se prospal, ale jen asi necelé čtyři hodiny. Cítím se dost převálcovaně, ale asi už neusnu. Vybaluji kufr, jdu na snídani. Nealko, čaj, kafe, samé sladké a ještě sladší blbosti. Neskutečně barevné kornflejky, nedá se na ně dívat, natož je jíst…

Co s prvním dnem. Než jsem odjel, koupil jsem v Datartu jakýsi adaptér, který má fungovat po celém světě. Možná po celém světě funguje, ale v Tramtárii ani náhodou. Jsem namydlený. Nejde lapík, ani holicí strojek, ani nabíječka mobilu. Takže začnu tímhle malérem…

Nacházím nejbližší turistické informace. Uvnitř sličné důchodkyně, jasné volunteers. Vrhají se na mě, ještě jsem za sebou ani nezavřel. Co si taky mají v tenhle čas v tomhle městě počít, než se vrhnout na jediného cizáka, který sem zabloudil? Ihned se mnou vyplňují jakýsi výzkum (co tu hledám, jak hodlám trávit čas, kolik na to mám peněz, co tu postrádám…). Snesly by mi modré z nebe. A z nebe to taky celé asi bylo.

Proč? Po vysvětlení problému mi tři ženy věnují mapu, spoustu propagačních letáků o tom, že Tramtárie a speciálně tahle malá, ale jejich, je nejkrásnější na světě a nasměrují mě do patřičného obchodu, kde mi s adaptéry zaručeně pomohou. Napadá mě, jak je člověk dokonalý stroj. Adaptuje se, aniž musí cokoliv zastrkovat do zásuvky... Už chci vypochodovat, když ta jedna sedmdesátiletá volunteerka s krásně upraveným účesem laškovně řekne: „A vesele vanocky!“

Zůstanu jako opařený. Neudržím se smíchy. Rozesměje se na celé kolo a hýká se mnou jako patnáctiletá puberta. A tramtárijsky dodává: „Moje maminka byla totiž Skrživanek. Bety Skrživanek.“ Vycházím z domečku, kde sedmdesátileté dobrovolnice páchají zcela dobrovolně dobro. Sestupuji po schodech k autu, ale vznáším se. Bože, to je ono. To jsou ty okamžiky…

Těsně před tím, než jsem odjel, jsme totiž v divadle Milenium dělali konkurzy na obsazení chystaného muzikálu Kladivo na čarodějnice. Pro všechny uchazeče jsme měli připraveny i dvě fungl nové písničky. Jednu pro ženskou a druhou pro mužskou roli. Ta křehoučká píseň, jejíž text jsem napsal pro lyrickou hrdinku představení, která po tři dny zněla prázdným hledištěm a od té doby mi zní v hlavě při usínání i při v stávání, se jmenuje Skřivánek („Skřivánku, / křídly výš zatřepej, / lítej, /zazpívej / slunce-li za horou / vychází…“).

Slunce nad Tramtárií dneska nějak nevyšlo. Ale blonďatá čupr dobrovolnice Skrživanek vyšla ze dveří a jednou provždy mi zamávala.

Veselé Vánočky, Skrživanku!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pták napsal(a):

Paní Krůtová určitě nebude krůta,protože Krůta se dá číst,a Krůta by si nevzal krůtu.
28. 12. 2008 | 15:14

Hajný napsal(a):

Pane Krůta!
Možná,že v Tramtarii je krásně,ale pro mne je nejkrásněji doma.
Sedím si ve svém kutlochu,v krbových kamnech žhne javorové poleno.Na stolku džbáneček mělnického,za oknem zimní les.Na klíně pěkná knížka.Manželka tiše kouká na televizi na druhém konci baráku(cca 15 m).
Co může být za větší štěstí pro čtyřicetiletým manželstvím otlučeného starého hříšníka?
28. 12. 2008 | 16:16

vlk napsal(a):

Pane Krůto vítejte! Naposled jsem Vás četl, no...no může to být nějakých 30 let nazpátek...
A možná víc. Ale pau Stejskalovi s e podařil opět prvotřídní úlovek.

A Hajnýmu - aprde, máš to prima zařízený....
28. 12. 2008 | 17:31

Hajný napsal(a):

to vlk:
Bůh žehnej TV Nova a Prima.Bůh žehnej americkým filmům a telenovelám.Pokud možno v seriálech.
Nakonec co se starým dědkem.I ten důchod má malý!
28. 12. 2008 | 17:37

Líný černý pes napsal(a):

to Hajný :
S mělnickým Vavřinečkem nepřehánět. Kolik džbánečků dnes padlo? Jestli je to tak, jak odhaduji, navrhnu rozšíři vinohrady.

to vlk:
Ten titul "aprde" je vynikající novotvar :)
Dosud byl mistr překlepů pes.
28. 12. 2008 | 18:09

zdenekmihalco napsal(a):

Hajný

Dobrý den, smazal jsem Vaše nechtěné duplikáty :-)

Zdeněk Mihalco,
správce blogů a diskusí
28. 12. 2008 | 18:16

Lila napsal(a):

Přidám se k vlkovi, i já četla Jana Krůtu v Mlaďáku moc ráda, ale kdeže loňské sněhy jsou.
S úžasem zjišťuji, že jeho dnešní text "zvoní" snad ještě víc, než tenkrát.

Už dlouho mě nic tak nepotěšilo.
28. 12. 2008 | 18:18

Hajný napsal(a):

To LČP:
Dobrého pomálu!Takže zatím jen jeden.Musím se krotit,zítra mne chce vidět náš obvodní šaman a bylo by krajně nevhodné,kdybych mu tam začal zpívat onu klasickou píseň o starém Bártovi a ševcovské dratvi.
28. 12. 2008 | 18:31

Baba Jaga napsal(a):

Panebože, to je krása! To jsem měla po Vánočkách šťastnou myš.
28. 12. 2008 | 19:06

vlk napsal(a):

vlk

no každý na seriály v bedně koukáme jinak. Mne vyhnaly definitivně+ od bedny! A jak slyším slovo seriál, mažu na internet!

Omlouvám s e za šílený překlep, na který jsme upozorněn naší milou paní Pes PARDE!
Paní Pes zaútočil jsem na VAše prvenství sice nechtíc, leč dokonale.....
28. 12. 2008 | 19:07

Hajný napsal(a):

to vlk:
Tak to jsme blíženci.Já zase mažu do svého kutlochu buď k internetu nebo ke knize.
Hlavně,že mám pokoj a nemusím si povídat!

Ten novotvar byl docela roztomilý.
28. 12. 2008 | 19:26

Pavla napsal(a):

Teda chlapi, vy jste asi fakt všichni stejní. Jen si zalézt, abyste si s náma nemuseli vykládat. A co my? My bysme si zase rády pokecaly, ale když vy zalezete, tak nám pak zbývá pomalu taky jen ten internet. Můj manžel taky pořád říká, co prý si se mnou má po tolika letech pořád vykládat. Ale ono je stále co, jen mi připadá, že je to z lenosti, že už je zdechlý i tu pusu otvírat. Samozřejmě kromě jídla a piva.
28. 12. 2008 | 20:54

Hajný napsal(a):

to Pavla:
Jak je vidět,tak ženská si nevybere.Třeba je to ten trest za prvotní hřích.
28. 12. 2008 | 21:00

Pavla napsal(a):

Pane Hajný, to myslíte, že máme jako trpět za ten hřích donekonečna?
28. 12. 2008 | 21:11

vlk napsal(a):

PAvlo

nemohu si odpustit- vzpomínáte na diskusi o Sněhurkách?
Tak proto jste tady za Sněhurky. Že vás posloucháme a bereme vážně.
Jinak váš manžel je moudrý muž. Dobře jste si vybrala.
S Hajným to potvrzujeme oba.

proč bych opotvíral pusu , kromě piva a jídla, když stejěn už dopředu vím že když řeknu tohle, dostanu takovouhle odpověď, když támhleto , pak odpověď bude onaká?

AZ to kdybychom s i s edli u Hajného v trucovně u žbánku, jistě by bylo podstatných námětů k řešení a rozebírání...
28. 12. 2008 | 21:23

Hajný napsal(a):

Paní Pavlo,
po čtyřiceti letech manželství jsem si už dávno odvykl samostatně myslet.
Nedávno jsem měl s mojí chotí rozhovor na toto tema.A dozvěděl jsem se,že ji vůbec nevadí,když mne celý den nevidí.
Že nemusí poslouchat věty typu:
Uděláš mi kafe?
Kdy bude něco k jídlu?
Podáš mi čistou košili.
Nevíš do kterého kouta jsem postavil ponožky od včera?
Co jsem ti to jenom chtěl říci?

A pod.Můžete dosadit.
Někdy je nejlepší nechat věci být.Trápit se tím,co stejně nezměníme......
Přeji hezký večer.
28. 12. 2008 | 21:33

Pavla napsal(a):

Pane Vlku, Hajný,máte pravdu. Myslím, že jsem si vybrala dobře, protože s blbem bych nevydržela. S těmi odpověďmi to asi taky je tak, jak píšete. Ale většina ženských je ukecaná a kolikrát je třeba probrat i blbosti, a to jen kvůli tomu, abychom si v baráku nepřipadali zbyteční a sami. Aspoň já to tak cítím. Mně připadá divné kolem sebe jen chodit a nemluvit.Ale musím přiznat, že já chodím, mluvím a stejně mě nikdo nevnímá, protože je v televizi zrovna něco strašně zajímavého. A druhý den se rozčiluju, že jsem něco říkala a je mi tvrzeno, že nikoliv. No a to bych občas vraždila. Ale asi i toto k životu patří, a proto se tím zas až tak netrápím. A když už zrovna je taková situace, tak ráda sednu k internetu, čtu a píšu. Takže díky za odpovědi.
28. 12. 2008 | 22:34

zdesta napsal(a):

Tak nevím chlapi jestli mám štěstí nebo smůlu.Moje žena se na žádné serialy nedívá.Čumí se mnou na Spektrum,Diskovery, Zone reality a.t.p.Vyženu ji jen pokud si pustím nějaký sport.Nejlépe nějakým profesionálním utkáním v boxu.
29. 12. 2008 | 15:51

replica handbags napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 19:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy