O co se hraje v podzimních volbách - kauza Senát 2010

19. 08. 2010 | 00:21
Přečteno 6210 krát
Jubilejní, v pořadí desáté senátní volby slibuji nezvykle poutavé politické dění. Doposavad byla česká senátní klání spíše poklidným bojem a volbami druhého řádu, které lákaly pouze tradiční a věrné voliče. Ani letos neočekávejme rekordní účast voličů, ba naopak. Za solidní účast bude považována hranice okolo jedné třetiny všech oprávněných voličů. Přesto se bude soutěžit o řadu zajímavých primátů, které mohou ovlivnit domácí politickou stabilitu nejméně na rok dopředu.

Soubojem prvním bude volební konkurence mezi blokem vládní koalice a opozicí, zejména pak post-paroubkovskou ČSSD. Hraje se o hodně, především o udržení početní převahy a tím i zákonodárné dominance v horní komoře, která zajistí kontrolu nad celým legislativním procesem. Prvenství sociální demokracie v počtu senátorských křesel by poskytlo opozici cennou příležitost vymezovat se vůči návrhům kabinetu. Ty budou často nepopulární, proto bude vůle u vlády přijímat je rychle a pokud možno i demonstrativní jednotou. Převaha oranžových politiků v Senátu by akceschopnost vlády významně zbrzdila a sociální demokracii by pomohla převzít iniciativu. Naopak neutrální či dokonce podprůměrný výsledek ČSSD by znásobil dosavadní rozpolcenost strany, individualismus místopředsedů a iniciativu by přihrál hejtmanům a významným komunálním politikům z této strany. Uskupení oranžové růže by se začalo regionalizovat.

Střet druhý se povede o reputaci koaličních stran. Výsledek senátních voleb, vedle těch regionálních odhalí v jaké jsou momentálně kondici, jak úspěšně pracují se svými voliči a jaká bude jejich dlouhodobá pozice na české scéně. Zda budou luxovat nespokojené, či se spíše soustředí na klasické tradicionalistické voliče.

Mediálně velmi vděčným bude konkurenční boj o převahu na pravici, zda ji pro sebe získá TOP 09 a tím ODS odsune na druhou kolej a do vnitřní deprese. Či ji uhájí strana modré holubice, nastartuje svoji personální stabilizaci a naopak donutí topku hledat si nové, dlouhodobé poselství veřejnosti, které ji vymezí jako stranu - specialistu s tematickou nabídkou pro vybrané voličské skupiny. Tento dostih bude velmi bedlivě sledovat strana Věci veřejné, které výsledek napoví jakou roli nadále sehrávat ve vládě a vůči komu se vymezovat.

Neméně zajímavou volební výzvou bude i pokus o politický comeback u lidovců, zelených, ale i nezávislých osobností. Tyto politické proudy si uvědomují, že jde o možná poslední příležitost, než se stanou zapomenutými a dlouhodobě zbytnými. Tím také donutí nové tváře Sněmovny zaujmout jasnější postoj ve svých dalších plánech, což může nabudit veřejnost k zájmu o podzimní volbu.

Všechny tyto duely spojuje snaha přitáhnout tradiční voliče k účasti, proto vedle plamenných sporů nad celostátními tématy, reformními ambicemi a sváry o podobu šetření, se objeví další unikátní předvolební jev. Svého druhu komunalizace senátní nabídky. Voliči totiž stále častěji spojují své rozhodování nejen se stranou kandidáta, jeho jménem a charisma, ale i s místními potřebami, regionálními a komunálními tématy. Více než kdy jindy budeme slýchat od rekordního počtu senátních kandidátů, že budou ochraňovateli celostátních zájmů, ale i že pomohou místním řešením a budou viditelnými stoupenci svých měst a čtvrtí.

Můžeme čekat vlnobití ve vnitrostranických vodách a přeskupování na české politické scéně, kuriózně však sám Senát se zas tak příliš nezmění. Rozvášnění vítězové se brzy zklidní a obdobně jako v minulosti se vydají cestou relativního klidu a věcnosti. O stranách po volbách se to s velkou pravděpodobností říct nedá.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

čtenář napsal(a):

O příspěvky do stranické pokladny, o senátorské platy, o možnost jednat s lobisty o posunu znění nějakého zákona.

Četl jsem jenom nadpis, číst to celé - co bych se asi tak dozvěděl, tak na to jsem unavený. I kdybych to přečetl, tak odhaduji, že moje reakce by mohla být stejná.
19. 08. 2010 | 00:55

Petr z Tábora napsal(a):

Souhlasím s Vašimi názory, nicméně jsem od Vás očekával větší přidanou hodnotu, je to vděčné téma.
19. 08. 2010 | 06:54

Ládik!!! napsal(a):

Já bych to tak horké neviděl. Podle mě na to každý zvysoka.
19. 08. 2010 | 07:12

Pepa Řepa napsal(a):

Hlavné aby Zelenka nenatočil clip: Bábo přemluv vnuka.
To by byla zase mela.
19. 08. 2010 | 07:29

SuP napsal(a):

Já se jen těšim, jak zase dostanou sosani na prdel jak sedláci u Chlumce. A bude zas na chvíli posekáno.
19. 08. 2010 | 07:35

vlk napsal(a):

Po několika hodně odbytých blozích jste sem dal dobrou analýzu.
Ano tyto s enátní volby konečně budou o něčem. Budou o možném reparátu sociální d emorkacie.
Ta by eventuální většinou ve sněmovně / nezíská ji sama , jen ve spojení s dalšími zvolenými senátory mimo famoglii 118/ získala velmi mediálně účinnou politickou platformu, kterou nutně potřebuje ke svému zviditelnění.
Dále - hraje se o to, jak moc bud e poražena ODS. Myslím, že nikdo soudný nepochybuje o tom, že bud enejvětším poraženým v senátkách . Odepíše velkou řadu mandátů. Otázkou je jen , kolik.

Zcela nepochybně získá hlavně TOP , opět - stejná otázka - jak mc získá.
Podle men je tento souboj vůbec nejzajímavější a nejdůležitější z celých senátek. Ten bud e určovat politické dění na naší scéně po mnoho dalších let.
Kubáček píše o důsledcích pro stabilitu soc dem při špatném volebním výsledku. Tohle jediné vidím jinak. SOc dem má svůj sjezd, kd emusí vyřešit stranické záležitosti na jaře. A tam s ebud e čistit tak jako tak. Takže buď to bud e víc ebo méně, ale rozhodně bud e a dost razantně. Stejně. Ať volby dopadnou jak chtějí. S čím nesouhlasím, je Kubáčkov a vize, že větší zviditelnění hejtmanů je špatně. Na tohle podle mne před léty dojela ODS , když své úspěšné a viditelné hejtmany nechala upozadit havní kanceláří a celostátními politiky, místo , aby je náležitě využila v celostátních tematech.
SOc d em podle mne produkuje stejně hloupou politiku. Proč ddrží pod regionální pokličkou Zimolu? Podle mne jediného politika , který má nutný mediální šmrnc na lídra, který by byl schopen oslovit ty vrstvy, kd e csoc d em tradičně selhává a a kterým není oder rathových afer? Proč drží pod pokličkou evidentně dobrého orghanizátor a Myšáka ze Zlína? Například?

Je právě nejvyšší čas, aby je , na úkor všelijakých Urbanů a podobných vystčila dopředu. Pokdu má smysl pro realitu a pud sebezáchovy.

Naproti tomu se sebevražedně chová ODS. Viz například odstřelení některých , slušných kandidátů velrybářskými praktikami v poslední chvíli...

V co tentokráte nevěřím, je úspěch Bátrovy bezpečnostní agentury. Podle men nemá šanci a bud e zásadním poraženým. Prostě - Bárta nestihl vychovat dost zbrojnošů a blondýmn a nemá dost příbuzných, které by byl schopen nastrčit přijatelně veřejnosti.
Tad y už hesla, navíc jasně vylhaná - o dinosaurech a boji proti korupci vůbec nepomohou. Proto s e Bárta snažil pomoci jinak. Tím, kd e zastaví dopravní stavby. Nepřekvapil mne mne. Je chytrý. věděl, že tenhle krok bezpečně poštve lidi proti vládní koalici. Tam, kd e to zastaví. takže zásadně stopnul jen to, co s e staví na sverní Moravě a severních Čechách. ted y v krajích, kd e famiglia 118 má dlouhodobě nejnižší preference tak jako tak.

ještě se vrátím k ODS. Pokdu prohraje hodně, a já myslím že s etak stane, a odevzdá i radnic e v důležitých městech, jsme zvědav, jak bud e Nečas lepit rozhádanou a rozloženou stranu. Která zatím fungovala "dobřeů na regionální bázi. Na základ ě toho, ež si hlídala penězovody. A pokdu tohle skončí, struktury, které už většinově dělaly jen tohle , tu partaj mohou dokonale umrtvit. všechno názorně ukázala pražská kandidátka! Její stavba , která je trapnost sama už v tom, že nemá lídra a primátorského kandidáta. Zcela jasně to ukazuje, že někdo normální , přijatelnýa nezkorumpovaný s e nemohl prosadit do vrchních pater...
A takhle to nejspíš, a ž na čestné vajímky - viz třeba zatím senátor jirsa z Hluboké, bude všude.
Dalším poraženým pak podle mne budou lidovci a nezávislí kandidáti. Nevěřím, že obhájí své mandáty. Tohle budou senátky tvrdých voličských jader , nikoli volby protestujících.
Uvidíme. Rozhodně se nebudeme nudit.
19. 08. 2010 | 07:37

vlk napsal(a):

SuPe
jako dokonalý strateg mi jistě vysvětlíš, jak levice dostane világoš. Když neobhajuje ani jediný mandát. Už se těším brouku!
19. 08. 2010 | 07:44

mudrc napsal(a):

Každé parlamentní a senátní volby slibuji nezvykle poutavé politické dění. A všem zabezpečeným občanům je to prosím jedno. Výsledky mě buď můj majetkový koláč trochu zmenší nebo zvětší. Tak o co jde? Ti majetkově pode mnou jsou mě ukradení a těm majetkově nade mnou trochu podstrčím! To jen vám, pane politologu, jde o "víření" zájmu. Musím přiznat, že vy jste z těch "extraklasových". A tak mimochodem. Proč nikoho ještě nenapadlo udělat "žebříčkové" úrovně politologů? Syn mě dal 50 000 hudebních nahrávek. Já jsem z nich vybral asi 500 titulů. Ty jsem mohl dále rozčlenit po 16 - 17. A tak mám Extraklasu, 1.ligu, 2.druhé ligy atd. Přehrání mě trvá tak měsíc. Zkusíte politology také rozčlenit? Velmi byste nám ušetřil čas.
19. 08. 2010 | 07:47

jarpor napsal(a):

"SOc d em podle mne produkuje stejně hloupou politiku. Proč ddrží pod regionální pokličkou Zimolu? Podle mne jediného politika , který má nutný mediální šmrnc na lídra, který by byl schopen oslovit ty vrstvy, kd e csoc d em tradičně selhává a a kterým není oder rathových afer? Proč drží pod pokličkou evidentně dobrého orghanizátor a Myšáka ze Zlína? Například?"

Hmm... Třeba proto, že těm jmenovaným stačí to, že dobře dělají to, co dělají. Jako zde Vlk ... zde všemu rozumí... ale že by někde přiložil ruku k "veřejnému dílu" aby se pokusil napravovat co kritizuje... ani náhodou... že.

SuP

Zdravím.. No vidíš - nemohou dostat na prdel, protože neobhajují žádný mandát... .
A je to. :-))

Hezký den
19. 08. 2010 | 08:04

myrta napsal(a):

Souhlasím s autorem,že účast ve volbách bude velice nízká.Lidé jsou maximálně znechuceni.Ti co volili trojku,jsou značně rozčarováni co z toho vzešlo-nejhorší je asi Kalousek a jeho tlupa chráněných.A ti co volili opačně levicově,vidí že to stejně žádný smysl nemělo.Pro voliče z to ho vyplývá jedině beznaděj,dělej-vol tak nebo tak,vyjde to na stejno.Pro lidi k ničemu,proč tedy volit?
19. 08. 2010 | 08:27

StandaT napsal(a):

"Přesto se bude soutěžit o řadu zajímavých primátů, " - hezké je interpretovat slovo primátů ve významu opic :)))
SuPe, naopak. Lidi budou vyvažovat. Lidi nedovolí vznik jasné politické reprezentace (a pak budou zase skuhrat, že správa státu klesla o další parto dolů).
19. 08. 2010 | 08:55

SuP napsal(a):

Vidíš vlku -
To co jsem napsal na DVA řádky, ty okecávaáš na 53. To je produktivita!

Zdravím Jardu!
19. 08. 2010 | 08:56

Jedla napsal(a):

Senát - tedy dvoukolová většinová volba, třetina komory. Los je příznivý pro ČSSD (neobhajuje), KSČM (obhajuje 1 mandát). Nemají tedy co ztratit, leda nálepků looserů. Ve druhém kole bude účast ještě menší, přijdou pravověrní, možná budou volit negativně - proti jednomu z postupujících. Špatné pro VV, i kom, lidovci ani zalení nemají mnoho nadějí vůbec postoupit do druhého kola (i když lidovci mohou překvapit).
Pro ČSSD je největší problém právě nízká účast (popřípadě udržení účasti do 2. kola) - únava a pocit marnosti hraje proti ČSSD.
Vláda zatím jen žvaní, skutečné kroky se lidí "dotknou" až později, spíše v roce 2012 (mayský kalendář předvídá nějakou legraci :-0) takže část lidí ještě věří v hodnotu svých "koní" z minulých voleb - "bonus pro nedávného vítěze".
Ergo: Největší "zisk" topinka, ztráta ODS, určitý zisk ČSSD ale ne dost velký, aby senát opravdu sehrál v novém složení svoji roli demokratické pojistky. To by totiž museli vyhrát v 10 z 27 obvodů, v nichž se bude volit - a to mi připadá - právě kvůli únavě z voleb - nepravděpodobné. Mělo by to ale rozhodně být cílem.
19. 08. 2010 | 08:58

SuP napsal(a):

StandaT -
Jasně. Lidi jsou hraví. Třeba je těch 118:82 zaskočilo. Tak že by zase zkusili 40:41, aby byla zábava?
Líbí se mi, jak nám tu "L"-hoši radí, kdo se ná má nelíbit.
19. 08. 2010 | 09:11

SuP napsal(a):

...nám...
19. 08. 2010 | 09:12

gaia napsal(a):

SuPe
kde a kdy jsi to militantní pravičáctví navětral?
19. 08. 2010 | 09:27

Puck napsal(a):

Nejlepším myslitelným výsledkem senátních voleb by byl stejně katastrofální neúspěch ODS, jako minule. K němu by byl potřebný i mizerný výsledek TOP a VV.
Asi se budete divit proč ?
Nabízí se neopakovatelná možnost udělat se senátem krátký proces. Máme jedinečně silnou koalici se 118 hlasy ve sněmovně, což se nemusí opakovat. Stačí přidat dva hlasy z opozice ( s tím by neměla být potíž ), a může se začít s likvidací.
Co to české pravici přinese ? Kalousek ušetří nemalý peníz a občan bude naši pravici nosit na rukou. :-)
19. 08. 2010 | 09:28

SuP napsal(a):

gaia -
Jsou v tom léta dřiny ....
19. 08. 2010 | 09:35

SuP napsal(a):

gaia -
mimoto, já nejsem pravičák. Já jsem akorát NElevičák. Jsem totiž normální.
19. 08. 2010 | 09:39

jihočech napsal(a):

vlk

Které Zimolovy úspěchy máte na mysli? Zatím to spíš vypadá, že si z nezkušeného Zimoly udělala budějovická ODS kobereček ke krbu. Nebo si opravdu myslíte, že v politice stačí přitažlivá a případně sympatická tvář? Trochu málo, soudím.
19. 08. 2010 | 09:41

gaia napsal(a):

SuPe
takže též souhlasíš s církevními restitucemi ekologickou zakázkou a neviditelnou rukou trhu a dalším?
19. 08. 2010 | 09:56

Josef K. napsal(a):

Milý pane Kubáčku, či spíše "pane Kubáček"...Politolog i s průměrným vzděláním a průměrnou schopností myšlení a argumentace ví, že jde o více. Jde o celé směřování této země, která se dnes evropskému pojetí státu vzdaluje tempem vlaků Českých drah. Směr její cesty je zjevně do hnědé budoucnosti, k hodnotám protektorátích elit, elit druhé republiky, elit benešovského střihu či husákovské dekadence s nadvládou oligarchů ( viz, zjevná angažovanost Kellnera a Bakaly v posledních volbách), slouhů oligarchi: majitelů titulu MUDr., co je historicky vždy problém...Jestliže tato země zcela od roku 1970 kulturně vypahla, pak nyní se tato prázdnota projevuje semínovsko jochovským pseudosociálním inženýrstvím a renovací ideologických nonsenců 19. století. Snad nesnášenslivost normalizačních Čechů (většinového obyvatelstva) ke všem německému způsobuje, že tyto pseudointeligentní konstrukce, které historicky nevznikaly mimo okruh lůzy, dnes pretendují na výsostné ostavení v českém papiňáčku, zatímco ostatní svět se bere vážně. Je ypické objeveí Haidera jako klienta totalitních diktátorů. Jaké si asi najdou Nečasové, Klausové a jim podobní. ragedie Střední Evropy, kdysi českých zemí, dnes Česka, je na vzestupu. Nevím, patrně i Vás platí Hart a podobné kreatury?
19. 08. 2010 | 10:04

bača napsal(a):

Nevyprchá-li zlost lidí nad účastí našich politiků při pohřbu Paumera a jejich laudatio, prodělají při volbách ony strany, které politici zastupovali. ODS se stává stranou upozaděnou, pravici povede Topka. Výborně to v dnešních BL napsal volný novinář Milan Daniel:"Nečasova neobratnost až hloupost a možná i zbabělost nahraje TOP 09." Nečas dělá fau pax jedno za druhým-nyní návrh na jmenování MUDr.Romana Jocha svým poradcem pro lidská práva.
19. 08. 2010 | 10:45

Ivan napsal(a):

Dovedl bych vyslovit tajné přánmí a jak dosáhnout konečně klid a začne se jednat. Protože je třeba jednat napříč politic-
kým spektrem, nezpolitizovat vše a nesnažit o zisk jen ve svůj prospěch. Uvědomit si zodpověd-
nost za tento stát Ovšem zdá se mi, že to je jen sen. Uvidíme!
19. 08. 2010 | 11:59

IQ napsal(a):

Vlk píše m.j.:

SOc d em podle mne produkuje stejně hloupou politiku. Proč ddrží pod regionální pokličkou Zimolu? Podle mne jediného politika , který má nutný mediální šmrnc na lídra, který by byl schopen oslovit ty vrstvy, kd e csoc d em tradičně selhává a a kterým není oder rathových afer? Proč drží pod pokličkou evidentně dobrého orghanizátor a Myšáka ze Zlína? Například?

Souhlas. Zlínský kraj,t.j. hejtman dr. Myšák je jedním z mála hejtmanů, kteří nejvíce a důsledně vystupují proti zastavení prací na vybudování dopravních investic. Vždyť nejvíce strategických investic hodlá ministerstvo dopravy - ministr Bárta - zastavit na Moravě.

" Aby si vlastní investici sá, stát zařízl, to nemá hlavu a patu".
19. 08. 2010 | 12:07

IQ napsal(a):

Opravuji citát:

" Aby si vlastní investici sám stát zařízl, to nemá hlavu ani patu".
19. 08. 2010 | 12:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy