Fischer by měl vystoupit ze stínů

07. 10. 2009 | 08:52
Přečteno 4847 krát
Fischerova vláda se dostala před další klíčové rozhodování. V tomto týdnu si může vymezit míru své samostatnosti a vzájemného vlivu mezi sebou a parlamentními stranami. Ministerský předseda Fischer se po nepovedené pondělní schůzce a před plánovaným pátečním jednáním s parlamentními stranami ocitl v situaci, kdy si za jistých okolností může úspěšně vykolíkovat svůj politický prostor. Později už takovou příležitost mít nemusí.

Jasnějšímu vykreslení sfér vlivu nahrává vývoj okolo hledání českého eurokomisaře, ale i řešení ratifikace Lisabonské smlouvy. Parlamentní strany nechtějí riskovat otevřenou mezinárodní blamáž, která by znovu rozezlila jejich voliče. Nebudou tedy otevřeně torpédovat činnost překlenovacího kabinetu.

Mirek Topolánek, přes všechny řeči jeden z garantů tohoto vládního týmu, má navíc před kongresem ODS. Nebude tedy riskovat vážnou otevřenou rozmíšku s neutrálním premiérem Fischerem. Soupeřů má dost i bez toho – potřebuje se politicky vypořádat s Václavem Klausem a v záloze má věčného konkurenta, předsedu ČSSD.

Druhý „otec vlády“ Jiří Paroubek zase potřebuje zklidnit kritický hlas veřejného mínění, v němž doznívá rozčarování nad zrušením dojednaných předčasných voleb. Nepomohly mu ani nečekané názorové veletoče při jednání sněmovny o balíčku, kdy tvrdě kritizoval vládu složenou i ze svých nominantů. Proto ani on nemá sílu komplikovat Fischerovi život.

Společnost je vůči hlavním politickým stranám stále velmi kriticky naladěna. Očekává od nich ctění alespoň elementárního kompromisu ve prospěch hašení ekonomických požárů. A zvláště to platí o středových, stranicky přelétavých voličích, kteří momentálně upnuli své sympatie právě ke kabinetu odborníků. Žádná ze stran si tedy není jista, že by ji posléze za „trápení“ současného premiéra ve volbách nepotrestali.

Ráznému vykročení Fischerovy vlády nahrává i doba. Volby jsou zatím daleko, před Českem stojí poměrně důležité mezinárodní i vnitropolitické výzvy – komisař, Lisabon, rozpočet. Veřejnost volá po konstruktivní jednotě při řešení nejpalčivějších problémů. Fischer si klidně může dovolit opětovné hlasování o důvěře, protože každá strana, která by nyní chtěla shodit vládu, bude riskovat znatelný úbytek preferencí.

Jan Fischer může pro svou vládu získat silnější mandát, musí si o něj ovšem jasně říci a musí to udělat rychle, nejlépe ještě tento týden, než se zase začne probouzet ostrá předvolební kampaň. Navíc je jasné, že všechny neúspěchy či chyby budou beztak přičítány na vrub Fischerovi. Proto by neměl váhat a měl by si jasně říci o silný mandát. Osm měsíců se ve stínech politických stran schovávat nedá.

Psáno pro deník E15


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Jiří napsal(a):

Mně jenom udivuje, proč najednou bývalý komunista Fischer nezve na schůzky zástupce KSČM? To nějak rychle zapomněl, odkud vzešel... Anebo je tam zve, akorát že jsou momentálně v jiných stranách? Tak nějak to asi bude.

Ne, ne, pane Kubáčku. Vyjste dobrý politolog, ale tentokrát nemáte pravdu. Fischer by měl pokud možno odejít zpátky do stínů a vzít s sebou nejlépe mafiána Pecinu a stbáka Komorouse.
07. 10. 2009 | 09:01

arlon napsal(a):

****

To je dobré, blogere. Zejména "otcové vlády", to je na povýšení pádlem
07. 10. 2009 | 09:16

arlon napsal(a):

Jiří
s tím pánem v oranžové košili bych viděl stejně, nemá ji už umolousanou, tu jednu?
07. 10. 2009 | 09:21

Jiří napsal(a):

arlon: Oranžová v ČR nikdy nevybledne.
07. 10. 2009 | 09:28

Ládik napsal(a):

"Kupředu levá, zpátky ani krok!" (zvolání členů vlády před každým zasedáním).
07. 10. 2009 | 09:37

myrta napsal(a):

Tak jsem si všimla,že na všech blocích excelují stále jedni i titíž(placení?)blogeři se stále stejnými plkami.Pane Stejskale tím se vám daří zahubit všechny slušné blogery,ti nejlepší už jsou jinde.
07. 10. 2009 | 09:38

ali napsal(a):

se všemi souhlas, krom myrty :o)
07. 10. 2009 | 09:51

vlaďa napsal(a):

Bloger je registrovaný autor článků a ti plkači,to jsme my ostatní diskutéři(mnozí jistě i placení-ti otravují všude a jsou většinou u žrádla první :)
Ale stejně,pozoruji ten cvrkot už dost dlouho...asi tak jako exotické akvárium,lépe terárium :)) Pan Stejskal ví jistě mnohem víc.
07. 10. 2009 | 10:00

vlaďa napsal(a):

Pro myrta to mělo být :) ...a zase je tu jeden lizoň :) a hezký
07. 10. 2009 | 10:05

BAZA napsal(a):

Vtipné, vykolíkovat prostor k vládnutí zemi, ve které defakto vládne parlament. Fischer může maximálně dělat to, co dělal doposud. Udržovat věci v provozu. Protože sněmovna mu neschválí nic, co nebude levicové. Protože tam je v převaze levice. Ukázalo se, že SZ je levice, KDU-ČSL (ti co zbyli),jsou levice, ČSSD a KSČM jsou levice. Takže pro dalších 8 měsíců ať se bude vláda tvářit důležitě jak chce, bude zemi zpoza jejího štítu levice a budou schvalovány levicové zákony. Myslím, že pro pravici je toto špatně. Myslím, že by navzdory veřejnému mínění a umělé oblibě vlády by měli jít od toho. Měli by se vymezit proti levicovému vládnutí a ponechat vládu levicovým stranám. Měli by jít do opozice. Protože pokud budou zodpovídat za vládu, která defakto nevládne, ale nastane zde levicová politika, čemuž se nedá nijak zabránit, tak je to zničí. A co mě opravdu nejvíc překvapuje, že politický analytik toto nevidí. Možná jen chce psát to, co lidi chtějí číst. Pravda někdy není zrovna v souladu s veřejným míněním. A pan autor připisuje Fischerovi moc, kterou nemá. Vládne sněmovna, ne Fischer. A nezapomínejme, že Fischer je bývalý člen KSČ.
07. 10. 2009 | 10:49

maryfox napsal(a):

Dnes už je celkem jasné,že pan Fischer udělá za 8měsíců všechno co je nezbytné pro fungování této země a udělá to bez křiku,urážek,lží,bez toho aby nás stále obtěžoval svojí rodinnou situací a taky nám zcela jistě nebude vnucovat stupidní myšlenku,že jeho poslání zde je od "vyšší bytosti".Držím mu palce,při jednání s těmi hulváty, kteří by se nejvíc měli bát toho,že lidé už konečně pochopí, jak jsou zbyteční.Kéž by už konečně nastal konec hulvátů v Čechách.
07. 10. 2009 | 11:09

beník napsal(a):

BAZA
V zemi vládne parlament.. Ne nevládne.To je nesprávné hodnocení. V zemi vládne něco jiného.Vládne touha po moci, touha po penězích a hlavně sprostota a arogance mocných.Politici se vzájemně urážejí, přes sdělovací prostředky si posílají vzkazy hodné rozvášněných fotbalových fanoušků. Zdárně jim v tom sekundují sdělovací prostředky, které nejsou "hlídačem demokracie"ale "hlídačem" senzací se soukromí a mistry v dehonestování kdekoho.Pak se objeví diskutující, kteří naříkají nad úrovní naší politiky. A ejhle, co se dovídáme. Ten či onen je bolševik nebo hloupý pravičák, v lepším případě "socka". Příspěvky jsou až na pár výjimek snůškou stejných hrubostí jaké kritizujeme u politiků. Najednou se ukazuje, že nejen politici, ale většina z nás neunese názor druhého a pak mu to dá v příspěvku náležitě "vyžrat". Ne, naše chování není dílo bolševiků. Není to pozůstatek totality.Dostalo se nám svobody. Najednou zjišťujeme, že s ní neumíme zacházet.Jsme jako vězeň který vyšel po mnoha letech z kriminálu/z totality/ a je na svobodě. Většinou nedokáže svobodu využívat, je bezradný a mnohdy se do totality/vězení/ vrací.Nejsme náhodou v obdobné situaci? Snad se ale nechceme znovu vrátit do totality.To ale za nás nevyřeší ani levice, ani pravice. To je v rukou všech.
07. 10. 2009 | 11:47

arlon napsal(a):

beník
Naprosto správně, máte *****.
Dnes jste nejlepší.
Takovéhle příspěvky jsou tu třeba jako sůl.
Jako kopec soli......
07. 10. 2009 | 12:56

Aleš napsal(a):

nick Beník , to je přesné!!
Jen bych doplnil a stejně jdeme jako ovce /většina z nás/ a volí ty stejné gaunery, kteří nadále usilují jen o moc a o to jak toho druhého vyhodit od vesla .
Nakonec v březnu jsme to ukázali celé Evropě!!
A pokud se objeví nějaká nová strana , která chce vrátit tvář politice, změní se do několika měsíců ve stejného korytáře. Obávám, se že většina lidí to pochopí přijde až padneme na hubu, nebo až se staneme defacto ruskou gubernii . Komu není rady tomu není pomoci!!
07. 10. 2009 | 13:20

Aleš napsal(a):

JInak vlstní blog výstižný a dobrý , jako většina :dílek: pana Kubáčka!!
07. 10. 2009 | 13:22

PatientO.T. napsal(a):

2 myrta:

Máte kontakt na někoho, kdo by mi platil za plky? Vzal bych to jako vedlejšák, není nad to mít placeného koníčka...
07. 10. 2009 | 13:40

BAZA napsal(a):

Pro Beník:
já jsem schválně vynechala zmínku o stavu naší demokracie. To je odrazem naší země, našich povah. Už v základní škole dochází například k šikaně a jednomu šikanovanému nikdo nepomůže. Většina se přidá k šikanujícím,nebo mlčí. To ale není jen u nás, to je lidská povaha. Já popsala současný stav v parlamentu, jak se budou schvalovat zákony a jaké budou. Upozornila jsem na to, že nevládne Fischer, ani vláda. Protože její složení neodpovídá současnému stavu v parlamentu. upozornila jsem na to, že na tento stav doplatí pravděpodobně pravice, pokud bude pomáhat krýt spolupráci ČSSD a KSČM ..... V zemi možná vládne nenávist a zloba, ale to nic nemění na tom, že je v parlamentu většina levicová. V tuto chvíli nemá cenu plakat nad úrovní vyjadřování se jednotlivých poslanců, protože to není důležité. Důležité jsou činy. Důležité je, kam republika směřuje, je jedno jestli pomocí jednoho ne zrovna decentního výrazu, nebo pomocí lží. Je třeba dívat se, kam jdeme, jakým směrem a co nás tam čeká. Protože jakými cestami jsme se tam dostali až tam budeme bude úplně jedno.
07. 10. 2009 | 13:51

SuP napsal(a):

Já myslím, že by měl.
(Fišer, stín, vystoupit). Je teď v pozici, že mu nikdo nevelí. Parlamen sám si posral kroky, kterými měl Fišerův mandát ukončit. Naopak by si měl teď nanominovat ministry, které potřebuje a ne které měl nadiktovány a vydržet až do voleb. Když totiž s nima nic neprosadí, nic se nestane, protože "politickokomplotní vládaů by neprosadila taky nic. Třeba by si vysloužil "opakování" pro dobré chování i v příštím volebním období. Jen mě furt trápí - proč se muselo tolik vpodstatě slušných a určitě schopných lidí "umazat od Strany" ?
07. 10. 2009 | 13:54

bonzak napsal(a):

On ten bloger nema prostor o moc vetsi, nez plkac a daleko mensi, nez plkaci celkem. Jaci plkaci, takovy blog. Jak rikat uz taticek TGM "Z lejna bic neupletes."
07. 10. 2009 | 13:54

bonzak napsal(a):

Situace je mimoradne vyhodna pro vznik Narodni fronty. Dalsimu vyvoji brani pouce evidentni historicke konotace. Vsak se brzo dockame.
07. 10. 2009 | 14:08

Zdenek Mihalco napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem jeden text, který byl napsán celý velkými písmeny, což je v rozporu se zdejšími pravidly (zvýrazňování příspěvku na úkor jiných textů). Pravidla jsou shrnuta v Kodexu diskutujících (http://blog.aktualne.centru...)

Děkuji za pochopení,
Zdeněk Mihalco
správce blogů a diskusí
07. 10. 2009 | 16:14

Jan napsal(a):

Fišer je dobrý premiér a vyskakování arogantního, velkohubého ratlíka z ODS, který pohnojil co mohl, tomu se může jen smát. Máte p, Kubáček pravdu, Fišer by si měl dupnout. Kdokoliv bude lepší, jen ne TupoDalíkÍčkova mafie.
08. 10. 2009 | 08:18

béda napsal(a):

My politologové z hostince "na růžku" s panem politologem nesouhlasíme. Ať se dostaví a obhájí své bludy.Fišerovi je ve stínu dobře.
08. 10. 2009 | 09:25

ali napsal(a):

od P. Mach
Byrokracie bují: Jen Kocábovo „ministerstvo pro menšiny" stojí 89 milionů a zaměstnává přes 59 byrokratů. Proč jej Fischerova vláda nezrušila? Protože je prodlouženou rukou skryté velké koalice. Potřebujeme rušit desítky zbytečných úřadů. Mimochodem, Český statistický úřad nás stojí letos 1,057 miliardy (jen na platy 800 milionů) a dále bobtná. Jinými slovy, šéf ČSÚ toho času premiér ČR zjevně šetřit neumí.

p.s. a nač taky..my to zaplatíme z daní..Ministerstvo pro menšiny je stejně k ničemu.
08. 10. 2009 | 09:34

SuP napsal(a):

bubuhuhu -
Děkuji za odkaz na tu snůšku bolševických idiociíí, včetně debaty pod tím.
DOPORUČUJI všem k přečtení, alespoň letmo.
08. 10. 2009 | 09:54

ali napsal(a):

už to smázli, SuPe :o(
08. 10. 2009 | 16:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy