"Německo-francouzská" Evropa aneb Nelžeme si do kapsy

04. 10. 2009 | 18:26
Přečteno 8169 krát
Tak nám Irové schválili Lisabonskou smlouvu. Napodruhé. S výjimkami. Je to jistě výsostné právo irské politické reprezentace, nechat občany hlasovat podruhé o stejné smlouvě, kterou napoprvé odmítli. Pouze jsem přesvědčen, že dominantním pocitem z tohoto repete je pachuť politické frašky. Stejně tak mě rozčiluje dnes módní teze, kterou už hlásá kdekdo : že totiž ten, kdo odmítá Lisabon, je vědomě či nevědomě agentem Ruska, který nás vhání znovu do područí Moskvy a oslabuje naše západní vazby. To je nesmysl, jen naruby převrácená parafráze hesla „je proti nám, kdo není s námi“. Evropská unie by se zcela jistě bez Lisabonské smlouvy obešla (jako se bez ní obešla doposud), nezhroutila by se, ani nerozpadla. Toto pečlivě vypiplané dítě německého předsednictví EU nepřináší více demokracie či lepší fungování evropských institucí.

Jde prostě o nové překreslení poměrů na mocenské mapě Evropy ve prospěch německo-francouzského „tvrdého jádra“ EU, v důsledku bezprecedentního rozšíření EU na východ. To je reálpolitika, netřeba se nad tím pohoršovat, ale aspoň si také nelžeme do kapsy. Pokud by smlouva padla pod stůl díky „nějakým“ Irům nebo Čechům, znamenalo by to ránu především pro lídry typu Merkelové nebo Sarkozyho, kteří do ní investovali mnoho svého politického kapitálu a proto nic takového nepřipustí.

Vypadali by před světem jako šašci, kteří nedrží otěže evropské integrace pevně v rukou. Proto bylo vyvinuto tolik tlaku jak během sjednávání smlouvy, tak nyní během její ratifikace. Proto ostatně M. Topolánek jako premiér nemohl v roce 2007 dojednat nic jiného než dojednal – jsa tísněn zvenčí velkými evropskými hráči a zevnitř jak domácí opozicí, tak koaličními partnery v tehdy již de facto menšinové vládě. Něco o tom vím, byl jsem u toho.

Pravdou totiž je, že pokud jde o evropskou integraci, během 90. let si cílevědomá a pilná německá politika názorově „nakoupila“ kompletní středo- a výchoevropské politické elity od leva do prava. Téměř všichni skončili buď u evropských lidovců nebo evropských socialistů, kteří se v otázkách evropské politiky prakticky neliší a kde německé strany (CDU a SPD) dominují. To platí i pro ČR, s čestnou výjimkou ODS. Proto jsme po letošních eurovolbách odešli z frakce EPP a založili frakci novou, právě s britskými konzervativci.

Nehledě na geografické a geopolitické odlišnosti ČR a Velké Británie (které nikdo nepopírá), považujeme za potřebné prosazovat jiný, pružnější model EU, než je Německem vygenerovaný, do střední Evropy importovaný a Lisabonem dále posílený eurofederalismus. Ten bychom totiž mohli akceptovat za jediného předpokladu: že jedinou myslitelnou budoucnost ČR vidíme v roli satelitu zmíněného „tvrdého jádra“ EU a že jsme kvůli tomu postupně ochotni rezignovat na základní atributy státní suverenity. Zda ano či ne - na to nechť si každý už odpoví sám.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

lupa napsal(a):

I když toto mé prohlášení vzbudí jen více či méně shovívavý úsměv, prezident,který nerespektuje rozhodnutí parlamentu není mým prezidentem.
04. 10. 2009 | 18:37

Ládik napsal(a):

EU ano, LS ne. Pro normálního člověka jasná věc. Ze zdejších diskusí se dá vyčíst, že lidé mají dvojí původ: pravicově smýšlející mají za prapředka člověka, levouni jsou z opice. Někteří levouni (papaláši) se ještě nedovyvinuli.
04. 10. 2009 | 18:43

evropan napsal(a):

to lupa

Podívejte se do ústavy ČR a poznáte, že u těchto tipů ratifikací je podpis presidenta víc než formalitou. S článkem pana Zahradila souhlasím protože přece každý soudný občan ČR potažmo Evropy nechce být satelitem někoho jiného byť je silný, malý nebo jaký chcete. Potom proč usilovat o pády totalit a diktatur když vlastně být něčím satelitem je přece výhodné. Demokracie není o satelitech, ale o svobodě a jako satelit se svobodným necítím. Satelit nemůže nic měnit protože je na někom velkém přitahován a závislým. Jenže svobodný má možnost volby, že když to prospívá svobodě je jak s velkým tak s malým, ale ne diktát od někoho kdo přece tu svobodu zažívá déle apod.
04. 10. 2009 | 18:48

siven napsal(a):

Bububu.

A nejlépe nám bude, až půjdete se všemi kamarády taky-trafikanty konečně od válu.

Užívat, sice nakradený a našmelený, avšak nic než důchod.

Už aby to bylo...
04. 10. 2009 | 18:49

myrta napsal(a):

Pan Zahradil je asi z ODS,ne?A z kterého křídlo,je jich nějak moc teď.Ve stejně době kdy se Topol bije v Bruselu za LS podávají jeho ovečky stížnost u ÚS proti LS.A pan Bém je ticho po pěšině,připravuje si zadní vrátka.Jak dojemná shoda v ODS,pane Zahradil.JSTE PROSTĚ ŠPIČKY a určitě vás budeme NEVOLIT!!
04. 10. 2009 | 19:00

Gudka napsal(a):

Pan Zahradil sice "u toho byl", ale pravdu evidentně neříká, alspoň ne celou. Pročpak v takovém "tlaku" velkých hráčů asi nebylo třeba Polsko, které se vymínilo všelijaké garance? Jedině díky Topolánkově infantilitě, s níž se uspokojil poklepáním po ramení, zcela jako domorodec radující se z barevného sklíčka... za topolánkovskou iluzi "kamarádství" s týpky typu Barroso a spol. budem teď platit onu satelitní daň.
04. 10. 2009 | 19:18

evropan napsal(a):

Ano předseda evropské komise může tvrdit, že presidenta volí parlament, ale v ČR ústavní smlouvě k ratifikaci takových smluv jakou je LS zapomíná, že naše ústava dává velkou pravomoc presidentovi pro ratifikací smluv tohoto tipu. Ať si straší a vyhrožuje, ale co to má co dělat s demokracií???
04. 10. 2009 | 19:23

Carlos V. napsal(a):

Proboha, pane Zahradile, Topolanek jako predseda ODS LS podepsal, podporuje ji, a proto nam prosim nelzete.

Kdyby jste byl opravdu zasadovy, jiz davno by jste v ODS nebyl.
04. 10. 2009 | 19:28

Frante napsal(a):

Lisabonskou smlouvu jsem nečetl ale docela rád bych si přečetl nějakou nestrannou analýzu co nám její schválení přinese. Jaké výhody a šance, jaké nevýhody a rizika. Příklady nějakých možností ... Abych si mohl udělat názor, myslím že by to uvítali i jiní
04. 10. 2009 | 19:28

Gru napsal(a):

Německo-francouzská?
Podle LS bude rozhodující počet mandátů, odvozený od počtu obyvatel. V tom případě je třeba pomalu začít hovořit o Evropě německo-turecké, protože zmíněná země v době, kdy vstoupí do EU (to se stane, protože to chce Washington) - tedy v té době už Turecko za sebou v počtu obyvatel dávno nechá Británii a Francii a bud etvrdě šlapat na paty Německu.
04. 10. 2009 | 19:37

Jack napsal(a):

Podle pana Zahradila a některých diskutujících na tomto panelu, je nevyvratitelným axiomem to, že LS nějakým významným způsobem omezí naši suverenitu a uvrhne nás do jakési formy totality. Můžete mi prosím uvést odkazy na články smlouvy, které toto způsobí? Nebo alespoň uvést citaci bez vytržení z kontextu?
04. 10. 2009 | 19:38

vlk napsal(a):

Tak Zahradil si zas e dokonale zažvanil.
Dokonalý blábol. Německo nakoupilo politické elity na východě od leva do prava! Sic! S čstnou vyjímkou ODS...Ještě , že ty statečné hochy a dívky máme!

Jsou to titíž, kteří tad y předvádějí svou verzi oné pružné politiky a oné státní suverenity, která nění něčí slozhpu. Jsou to devotní majorové radarinové, jsou to ti kteří místo politického vyjednávání tvoří Dalikovy většiny, jsou to ti, co v politické diskusi ukazují vztyčené prostředníčky. Jsou to prostě Topolánkové, Zahradilové a podobní žvanilové.
04. 10. 2009 | 19:43

Jaroslav H. napsal(a):

Proč jste do Evropského parlamentu lezl, když vám ta Evropská unie moc nevoní? Ovšem plat evropského poslance Vám nesmrdí, když jste napodruhé kandidoval, co? A co jste tam vlastně za ty roky dobrého udělal pro lepší Evropu a lepší postavení ČR v ní? A máte v kapse ještě nějaký jiný program kromě již poněkud obehraného boje proti Lisabonské smlouvě? Kromě toho Váš článek i přes všechna pěkná slova v něm je obsahově dost mělký.
04. 10. 2009 | 19:43

Josef K. napsal(a):

Milý pane Zahradile, nějak nevím o tom, že by ČR, či Vy osobně, byla/byste byl spolu s UK tahounem EU, sršila/-l vtipem, nápady a koncepcemi jak zlepšit fungování EU, jak zachovat maximum demokracie a přitom z EU vytvořit více než silné společenství pro dobrý život jeho občanů. Vzhledem k Vašim poměrně siláckým vystoupením v tuzemských médiích jsem si otevřel Vaši stránku v EP. Hle, jediné vystoupení k českému předsednictví z poloviny června. Takové pracovistosti jistě odpovídá i ta zákulusní. Takže, milý bojovníku s tím zlem EU, chápu, že jste vychován a plně oddán normalizačnímu reálnému socialismu a doma si dovolíte říci víc než na ulici. Ale Vy prostě mlátíte prázdnou slámu,chlapče, v EP jste zcela nevýkonný a balamutíte tuzemské obyvatelstvo. které z lenosti či malého vzdělání neotevře mimo pornografických stránek internet. Takže Vám nevytýkám Váš pohled, ale působíte na mne velmi komicky a poklesle svou tlachavostí omezenou na české prostředí. Nemyslím, že by Vaše znalost problému Evropy přesáhla Vaše aktivity v EP. Mezi kaut se to kdysi nazývalo zbabělstvím a pokrytectvím, mezi chlapy stačilo říci, že jím nejte...Tak si, soudruhu Kysané Zelí.
04. 10. 2009 | 19:45

karel napsal(a):

Jen bych připomenul, že JZ byl u tvorby LS a před pár měsíci přesvědčoval své spolustraníky, že LS je třeba schválit. Jinak taky (ne)předpokládám, že své výhrady konzultuje s MT a s AV, kteří si evidentně myslí něco úplně opačného (jeden s LS teatrálně spojuje svoji politickou kariéru, stejně jako ji předtím spojoval s reformami a poté s radarem, druhý se užuž třese na eurokomisařství, které si přece veleúspěšným CZ PRES tvrdě odpracoval - Evropě to osladíme, že jo). Nebo snad JZ opět změnil názor na LS poté, co MT označil za taškařici Bémovu zmínku, že by právě JZ mohl být eurokomisařem? Ach jo.
04. 10. 2009 | 19:47

karel matousek napsal(a):

KVIZ
Mame tady v diskuzich Zizky, Svejky, Husy... Kam ale do teto galerie narodnich osobnosti, realnych i fiktivnich, zasadit Jana Zahradila? Vyherce ma u mne 500 Kc, o vysledku rozhoduju ja. (Myslim to vazne).
04. 10. 2009 | 19:53

karel matousek napsal(a):

kviz
porucik Dub
04. 10. 2009 | 19:54

Jack napsal(a):

kviz
pan Koprfkingl
04. 10. 2009 | 19:57

David napsal(a):

Za současnou situaci může především celá ODS tím, že včetně pana Zahradila dlouhodobě bránila naplnění ústavy v tom smyslu, aby byl zaveden zákon o obecném referendu.

Teď by se zákon o referendu hodil. A mohlo být už dávno rozhodnuto.

Ptám se, proč ODS už dávno nežádala, aby se také o Lisabonské smlouvě rozhodovalo v referendu tak, jako tomu bylo při vstupu do EU?
04. 10. 2009 | 19:59

Carlos V. napsal(a):

Jack :
ztrata prava veta

staci ?
04. 10. 2009 | 20:07

vlk napsal(a):

Karel matoušek

pro men už dávno poručík Troník
04. 10. 2009 | 20:13

Jack napsal(a):

to Carlos:
A ztráta práva veta je nějaký absolutní zásah do naší suverenity? Ono to může dopadnout jako v polském sejmu 18. století kdy měl každý právo veta a tak dlouho vetovali jednotlivá opatření, až bylo nakonec Polsko přerozděleno mezi své sousedy, kteří si s právem veta rozhodně hlavu nelámali. Mimochodem vždy je tady možnost vystoupení z EU, když se nám nebudou její zákony líbi. Pravda v neschválené evropské ústavě byla tato možnost dokonce procesně řešena, ale ani teď by to neměl být problém. Takže nestačí dál?
04. 10. 2009 | 20:13

pj napsal(a):

Prezident je vázán ústavou jako každý jiný a ratifikace pouze formálně ztvrzuje, nerozhoduje o ní - o tom rozhoduje Parlament! VK si dělá z ústavy i celého demokratického systému onuci, kterou používá, jak se mu zlíbí, zejména hrozí-li omezení jeho vlivu. Jeho odchod do ústraní bude největším požehnáním ČR od roku 1989.
04. 10. 2009 | 20:20

zdar pério napsal(a):

to jsou jen řeči o ničem.
04. 10. 2009 | 20:28

louda napsal(a):

A zajímavé je to, že když Topol agitoval za radar a Lisabon tak říkal buď tohle nebo vpadneme do hřtánu Ruska. Tak jak to vlastně máte v té Vaší straně, pŕedseda čihi vy hota a Klaus ten jke zas úplně někde jinde. Perfektní politický guláš.
04. 10. 2009 | 20:31

argun napsal(a):

Dobrý, střízlivý a výstižný blog. Díky.
04. 10. 2009 | 20:32

Gudka napsal(a):

Karel Matoušek
Nejste vy ten autor rozhlasové hry na BBC3 ???
04. 10. 2009 | 20:36

Lukas napsal(a):

Lisabonskou smlouvu pan VK podepíše, protože bude muset a myslím, že to všichni vědí. Ale té mediální pozornosti bez nejmenší námahy! Té reklamy! Pan VK vede boj svého zbytnělého ega, svého pocitu posledního rytíře jediné pravdy a svobody. To, že je senilním starcem, který si nevidí na špičku nosu, už nikdy nepochopí. Jen my tu zůstaneme všem pro smích, jak si s námi páni u koryt hrají.
04. 10. 2009 | 20:40

greef napsal(a):

Jakoby to psala Bobo, bubu Německo, Francie, my malí a pošlapaní co chápeme reálpolitik. Bobo by tam ještě dala lansmanšaft, ale je třeba se zeptat minimálně na dvě otázky:
Pane Zahradile nebyl jste náhodou vondrovou pravou rukou při vyjednávání LS v zákulisních schůzkách právě s Němci a dalšími? Co jste to prosím dojednal? A za druhé, to jsou Holanďané, Rakušani, Švédové, Poláci, Estonci a další úplný blbci že nerozpoznali ta rizika a nepřipojili se do vaší pružné protievropské frakce? To nás máte opravdu za takové debili, jakkoli trochu právem, když jsme tam zvolili vás a jančíkovu Andreu a další modré borce o kterých už není slyšet nic a nebo blbiny (jako zde blogující cyklista)? Můžete hnát ODS do rozštěpení, vy jedníma Dalíík druhým směrem, ale nechte už konečně být občany této země pro kterou je EU jedinou zárukou proti lidem jako jste vy nebo ten váš kolega řebíček. Je vidět, že máte potřebu v téhle chvíli něco žvanit, ale tak si zajděte na hrad za jaklem a von vás vyslechne a řekne to Klausovi. Znečišťujete atmosféru v téhle zemi již příliš dlouho a pozitivního a korektního jste nepřinesl nic, nejste ani šerpa špatných zpráv, jste jen nosič vody, otrávené a trapné. Naštěstí v EP nic neděláte, tak asi neuděláte ani mnoho ostudy, tak se ztáhněte do té vaší ničemné frakce a nekontaminujte.
04. 10. 2009 | 20:46

Carlos V. napsal(a):

Jack : pravo veta znamena suverenitu v spolku.

Mate ovsem pravdu, nejlepsim vychodiskem bude jiste vystoupeni z LS.

I kdyz ... ze Sovetskeho Svazu slo teoreticky vystoupit tez.
04. 10. 2009 | 20:53

majolenka napsal(a):

fascinuje mne, to vlastenctví a ochrana suverenity, pro vstup do EU jsem hlasovala také kvůli zoufalství a víře, že naši politici budou muset akceptopvat legislativu EU, i když stále pokulháváme, nedělám si iluze, že v Bruselu nefunguje klientelismus, ale opravdu mne rozesmívá, že do Bruselu se cpete pane Zahradile, tak ho bojkotujte, dovolím si připomenout např. vlastenku paní Bobošíkovou, jejíž manžel taktéž jejím asistentem coby poslankyně v EP (jisto jistě vlastenec) bez skrupulí přesune výrobu z Česka do Číny, tvrdý byznys, OK, ale koho chcete oblbovat?
04. 10. 2009 | 21:08

Carlos V. napsal(a):

Doufejme, za Klaus vydrzi tlak a Lisabon nikdy nepodepise.

Tak by LS mohla platit az s novym prezidentem, paklize ale mezitim nezanikne jinak.

Snad bude Klasu v dejinach zarazen po bok Masaryka, ktery nas z jine nadnarodni rise vyrval, a ne Hachy, ktery musel pred mocnosti sklonit hlavu.
04. 10. 2009 | 21:13

češka napsal(a):

Konečně pane Zahradile.
Az budeme jedním z federálních států, tak si nikdo za milion zákon na míru nekoupí.
Všichnim namočení do skandálů s grippeny, budou k disopzici vyšetrujícím orgánům ve vyšetrovací vazbě té země, která vede vyšetrování, bez ohledu na imunitu.
Ano LS, někdy se Tantalovy chlévy vymést musí, čím drív, tím líp.
04. 10. 2009 | 21:23

češka napsal(a):

To KM
Zajíc z Jen počkej.
Pred ostatními zvíraty se chvástá, ze se jde servat s vlkem.
Kdyz se ho ale vlk zeptá, co dělá, odpví, ze jen tak blbě kecá.
04. 10. 2009 | 21:32

severočech napsal(a):

češko, češko!
Tantal měl muka, Augiáš chlívy
04. 10. 2009 | 21:38

greef napsal(a):

Carlos V
klídek, Klaus podepíš po pár tanečcích a a zdvyžených obočích, jako si nepamatoval na Bacce a Sindhu a konto ve Švýcarsku, nevzpomene si ani na svůj "zásadový" postoj k LS. A jen tak na okraj, suverenita nevznika schopností zablokovat ostatní, to jr poněkud stalinské pojetí, že "NJET!!", suverenita znamená schopnost svůj zájem vyargumentovat a přesvědčit, a mimochodem, pokud již jezdíte s občanskou přes hranice bez kontroly, suverenita ve vašem pojetí jsou hranice, a těch už jste se taky vzdal, máte evropské, vaší suverenitou je EU, o členství rozhodlo suveréně referendum dosti jednoznačně, to také je suverenita? Proč nedal klaus rozdělení Československa do referenda, protože se s Mečiarem dohodli a báli se, že budou smeteni a teď má kecy proti Irům? Proč nedal LS u nás do referenda? Protože by prohrál nebylo by rozhodování na něm? A proč dělá blbečky ze senátu a poslanecké sněmovny, protože ví, že nakonec podepíše, jinak by musel složit mandát. Dejte si panáka a počkejte si, klausovy kecy a tanečky buydou velice zábavné, jinak vítejte v EU s vlastní ústavní smlouvou, hlasuje se 55% zemí s 65% procenty obyvatel, ale zdaleka ne všade. Přeju vám slunce v duši a Obrfalzera na igelitové tašce!
04. 10. 2009 | 21:39

Ben napsal(a):

Pane Matoušku,
já už pana Zahradila mám dávno "zařazeného".
Je to trojka Ž,Z,Ž.
Berte to také jako kvíz.
Pomůcka:(Ž=žena)
Po vyluštění si vyplaťte pětistovku :-)
04. 10. 2009 | 21:44

Myrda napsal(a):

Nalijme si čistého vína: je to Šušňožrout.
04. 10. 2009 | 21:44

Ikena napsal(a):

Pane Zahradile,
mam dojem, ze Irove v minulosti opakovali sva referenda nekolikrat a jednou jsme z toho meli prospech, urychlil se nas vstup do EU. Bohuzel vase strana se dnes nachazi v podivne schizofrenni situaci, nebot pan Topolanek nekolikrat uvedl, ze neprijetim LS se posouvame do zajmove sfery Ruska. Jak to vlastne vas predseda mysli? Mam to chapat tak, ze pokud je nekdo proti LS ci EU stava spojencem ci zaprodancem Moskvy? Rad bych znal jasne a kategoricke stanovisko ODS, chcete dalsi ucast CR v EU, ano ci ne.
Kam tedy patrite vy? Nebo domluvte panu Topolankovi, aby vazil slova.
Pro lepsi pochopeni vyznamu EU, bych pro cleny ODS navrhoval takove mensi jednoduche reseni. Ti clenove ODS, kteri cerpaji dotace z EU, by meli povinnost je vratit a vice o ne nezadat. Prachy ano, poslouchat ne.
04. 10. 2009 | 21:44

čáryfuk napsal(a):

Dobře napsané. Bohužel velká spousta lidí naletěla na prázdné fráze typu "silnější evropa", "efektivnější evropa", "společně čelit krizi" "čínané ani američané se s námi nebudou bavit" apod. a na strašení typu "sežere vás Moskva", "dostanete se do izolace" nebo naposled "přijdete o komisaře". Tyto skvělé argumenty skutečně asi přesvědčily spoustu lidí. Bohužel...
04. 10. 2009 | 22:14

Jirina napsal(a):

V zahranicni politice se moc nevyznam. Mohl by mi proto nekdo vysvetlit proc, kdyz se Evropane rozhodnou vytvorit si nejaky superstat, proc se jim do toho vlastne s.ereme ? To nemame vlastnich starosti dost ???
04. 10. 2009 | 22:15

otokar napsal(a):

Zahradile, proč chcete cestu do EU zahradit? Kdo Vás platí za tu dřinu? Jste jen hejno modrých klíšťat, přisátých na zbytku republiky a bojíte se eurobiolitu! To je ta vaše péče o suverenitu! Aby vás nevymákli, vy paraziti!
04. 10. 2009 | 22:18

Stařík napsal(a):

Pane Zahradile,na to nelze říci nic jiného, než že se za Vás docela upřímně stydím.
04. 10. 2009 | 22:39

xyz.xx napsal(a):

Kdo mi odpovi na jednoduchou otazku: Proc neopakovali referendum Francouzi, kdyz odmitli ustavni smlouvu EU ? Kdyz dnes povazujete obhajci EU opakovani referenda za navysost demokraticky postup ?
04. 10. 2009 | 22:49

Jan napsal(a):

LS = vytvoření 4 říše ve všech úrovních. To co jsme zažili za komunismu bude slabým odvarem proti tomu co nás čeká. Takže, až si lidé uvědomí co znamená LS pro fungování Evropy a jakmile začne Brusel pomalu a jistě utahovat "provazy kolem krku" jednotlivým zemím tak občanská válka v EU je naprostou jistotou! Vstupovali jsme do jiné EU než se stává tím, že vstoupí do platnosti LS. Politici jsou naprosto zkorumpovaní a lidé jim nikdy nezapomenou, že jim nedali možnost vyjádřit se o tak důležité věci v referendu! Proto si všichni pořizujte zbraně a učte se je používat, protože je v době blízké budeme potřebovat pro obranu svých svobod a lidského života!
04. 10. 2009 | 22:50

valdert napsal(a):

Tak jsem si přečetl smlouvu a nejsem právník.Ale pokud jsem to pochopil,tak pokud se budeme cítit jako satelit, můžeme vystoupit z EU. Nebo založit s obdobně cítícími se národy iniciativu, která by tuto představu změnila.Stačí 1000000 osob.Spíše nejsem nadšen nynějším stavem, kdy jsme chápáni jako druhořadí a našim součastným politikům je to fuk. Tak proč tak hulákají, zvláště z ODS? Dle stavu politického marasmu v tomto státě, být politikem držím pusu a jednám racionálně a ne stranicky. Ukažte mi, kdo je politikem a bere mandát jako službu? Politické špičky stran určitě NE!Asi bych si nejprve uklidil před vlastním prahem a následně se zajímal o práh souseda.
04. 10. 2009 | 22:53

češka napsal(a):

to Jan
můzete mi popsat, jak vám EU utahuje provaz kolem krku? Mne v mé profesi naši politici našimi zákony hodili pres palubu.
Lidé svou moznost, jedinkrát za existenci státu na tomto území, měli a taky ji vyuzili.
Mimochodem, od začátku jsme součástí Saté ríše Rímské, ze které jsme nikdy nevystoupili, tak o čem píšete?
Zaplat Pánbůh se Hitler špatně učil, takze naši otcové nemuseli do Wermachtu / s výjimkou těch z Hlučínska/.
04. 10. 2009 | 23:06

vasja napsal(a):

A kam zasadit Matouška?
Nalevo od Špejbla.
04. 10. 2009 | 23:11

ms napsal(a):

Pane Zahradile, když jiní jsou koupeni, tak jak máme věřit, že vy názorově nejste podplaceni zase britskými konzervativci, vždyť vy i své přístupy k různým věcem po odchodu velkého guru Václava začínáte modifikovat naprosto stejně jako oni. Neboli vašimi slovy za jakési vaší přihlouplé agitky před euvolbami, neopisujte pořád od těch Britů, opisování od většího bratra, to už jsme tu čtyřicet let měli.
04. 10. 2009 | 23:17

Zbyněk Matyáš napsal(a):

vasja:
Až za Žerýka?
Koukněte k Dr.Dr.B.B., mají mne za Vás.
04. 10. 2009 | 23:18

xyz.xx napsal(a):

Jestlipak Ceska Vi ze nasi politici nase zakony delaji v prevazne vetsine v souladu s narizenim nebo doporucenim Evropske Komise ? Nase legislativa je s Evropskou vicemene sladena, a jeste bude nejake sladovani probihat.

Predvadite naprostou dezorientaci v politice a jste zivoucim dokladem skodlivosti LS a Evropske integrace v podani soucasne Bruselske nevolene byrokracie !

Takze vlastne diky Vam za argument :-)
04. 10. 2009 | 23:23

kormoran napsal(a):

Vasja)))) Matousek je "indianska starena".
Zaoralek -Radar
Paroubek-Kazisvet
Rath-Dr.Grunstein
J.Havel -Cockin
Horejsi- Crazy eye
pres. Klaus-Geronimo
Stejskal-olejnicka
...vytah ze studentskeho deniku "Rev Septimy"
04. 10. 2009 | 23:26

vasja napsal(a):

Pane Matyáši, aspoň je nějaký povyražení:)))
04. 10. 2009 | 23:50

takyimunolog napsal(a):

pane Zahradile, praxe našich politkovů (včetně Vás) mne neustále přesvědčují, že čím více kompetencí bude naší moci výkonné i legislativní "odňato" ve prospěch Bruselu a čím dříve to bude, tím nám zde bude lépe.
05. 10. 2009 | 00:07

Al Jouda napsal(a):

Pane Zahradil, použiji Vaší logiku a dvoluji si tvrdit, že EU se lehce obejde bez LS stejně jako Vy byste se lehce obešel bez europoslaneckého mandátu.
05. 10. 2009 | 00:10

vasja napsal(a):

Jasně, dopřejme Žerýkovi fenečku. Svět se nezboří.
05. 10. 2009 | 00:12

karel matousek napsal(a):

Kopfrkingl a Tronik? Bohuzel mi nic nerika. Nemuseji to byt vsechno porucici. Susnozrout je smazatelne, spis bych ale aplikoval na internetove deprivaty a frustraty typu vasjy a kormorana, kteri si tak libuji v anonymnim urazeni, na ktere si zrejme zvykli jako domovnici za bolsevika, vedouce, ze se jim nestane.
05. 10. 2009 | 00:18

karel matousek napsal(a):

'nic nestane..'
05. 10. 2009 | 00:19

pavel napsal(a):

Jaký diktát Německa a Francie? Německo má 99 europoslanců na 80 mil. obyv, tedy 1 na 800000. Česko 23 na 10 mil. (1:435000), Lucembursko 6 na 600000 (1:100000). Rozumné by bylo rozdělit Evropu na stejně velké státy - tedy rozdělit velké země. Nebo všechny pravomoce v EU svěřit Evrop. parlamentu. Udělal byste to?
05. 10. 2009 | 01:21

Ara napsal(a):

Jan Zahradil:

"Lhát si do vlastní kapsy"? :-/
Tak to jistě nemusíme, pane Zahradile.
Vy to lhaní totiž hravě zvládnete za nás. :)
05. 10. 2009 | 01:26

Ara napsal(a):

Karel Matoušek:
Kviz:
Ehm, "baron Prášil"?
Kruci, du si dát za roh facku, baron byl přece pouhý fantasta, dobrák a čestný chlap-šlechtic... to tedy jaksi nesedí.
Ale co Jidáš? Nebo Babinský? Lepší? :oD
05. 10. 2009 | 01:46

Béda napsal(a):

Autor,

- přijmeme li LS dostaneme se pod vliv Moskvy, která kuje pikle proti EU a chce z Evropy obdobu RVHP (Klaus)
- nepřijmeme li LS dostaneme se rovněž pod vliv Moskvy, která kuje pikle proti EU (Topolánek)

Prosím vác pěkně, dohodněte se už konečně v té vaší slavné ODS, jak to vlastně s tou LS a vlivem Moskvy je. Takhle působíte akorát malinko schizofrénně a hodně směšně.
05. 10. 2009 | 03:34

schlimbach napsal(a):

Vaidert
no podle toho, co jste napsal, jste LS nepochopil, protože těch 1 000 000 podpisů stačí tak akorát na to, aby bylo návrhu těchto osob umožněno být projednán, nikde není záruka, že bude naplněn. Vystoupení z EU je možné, ovšem na základě smlouvy s EU, kterou uzavírá na straně EU Rada, která o tom musí rozhodnout kvalifikovanou většinou, která pro tento případ je klasifikována na úrovni 72 % ( jinak je 55 % ) hlasů zemí, které mají alespoň 65 % obyvatelstva EU. Nikde se nehovoří o podmínkách, na kterých se bude třeba dohodnout. Zákony EU sice přestávají platit pro vystupující zemi po 2 letech, pokud Rada nečiní, ale ...

Pan Zahradil

Jsem pro EU ale jsem proti LS a své důvody jsem již pod mnoha blogy zveřejnil. Jste to vy a vám podobní, kteří tento paskvil přitáhli do parlamentu k ratifikaci. Kdo nutil Topolánka ( ODS ) podepsat něco s čím ihned po podpisu nesouhlasil ? Jak to chcete vysvětlit ? Jste to vy a vám podobní, co tady otravujete ovzduší neustálým nebezpečím návratu ke komunismu a strašák Ruska máte pomalu v každé větě ve svých veřejných vystoupeních. Byl jste to vy a vám podobní, kdo zablokoval zákon o referendu a byl jste to vy a vám podobní, kdo nenavrhl ani specielní zákon k referendu o LS. Jsem proti LS ale zároveň se distancuji od Vás a Vaší politiky, která je pustá, falešná a jitří nejnižší pudy lidí.

Pro ty, kteří si s bohorovností myslí, že o nic ratifikací LS nejde, že si najdeme spřátelené státy, se kterými se dohodneme a bude po našem. Kolikrát se nám to podaří? Blokační podmínka je minimálně 4 státy ( které mají své komisaře a zároveň mají minimálně 35 % obyvatel EU ) čili ze současných 27 zemí bude komisařů jen 15. EU má cca 485 000 000 obyvatel, to znamená 35 % je 169 750 000 obyvatel. Pokud budeme chtít občas za x let něco zablokovat, potom to bude možné jedině v tom případě, že najdeme spojence ve staré 15 a vždy to bude muset být i Francie a Německo.
Důvody k ratifikaci, že zatneme tipec našim námi zvoleným představitelům, zlikvidujeme mafiánské dohody na místní úrovni při zadávání zakázek? Lidé, proberte se, pořádek za nás EU neudělá, ten si musíme udělat sami. Bez ratifikace LS se EU nerozpadne, bude fungovat dál a LS bychom neměli podepsat a celý tento podvod s novým uspořádáním již ve vlastním zájmu bychom měli zastavit, protože způsob ratifikace je o nás bez nás ( myslím tím lid všech zemí EU s výjimkou Irska )Jestliže jsme do EU vstupovali na základě referenda, které rozhodlo o tom, že přistupujeme k nějaké smlouvě, pak i změna této smlouvy by měla být stvrzena referendem.
05. 10. 2009 | 06:04

David napsal(a):

schlimbach:

- 05.10.2009 06:04:57

Pěkné - Naprostý souhlas.
05. 10. 2009 | 07:16

Paterik napsal(a):

Pane Zahradile, nevykládejte nám tady pohádky o zlé EU a zlém Německu a Francii. Hrajeme v EU roli úměrnou naší velikosti a prostě musíme umět hrát v kolektivu a ne si pořád stěžovat, jak nás jiní zase převezli. Klaus jako národní spasitel držící pošramocenou vlajku proti celé Evropě je prostě směšný mýtus. I jiné a menší země podepsaly beze strachu, to jen nám EU pořád ubližuje...
05. 10. 2009 | 08:04

ok napsal(a):

Zahradile, škodíte České republice. Odstěhujte se prosím třeba do Ruska, vaše názory mají pro to přiměřenou úroveň. Srašíte nepřítelem z minulé války, jste tedy buď zcela neschopný, nebo jste prolhaný manipulátor manipulující nevzdělanou část voličů.
Merkelová pracuje poctivě ku prospěchu Německa, jak je na tom s poctivostí ODS (o ČSSD nemluvě), to jste názorně předvedli v době předsednictví EU. V lepším případě jste banda nevzdělanců, která nemá v čele státu s tisíciletou tradicí co dělat. V horším případě jste banda kriminálníků. Teď se na vás dívá celá Evropa - alespoň dobře pochopí, s kým má tu čest.
05. 10. 2009 | 08:09

Aleš napsal(a):

Máme Evropě co nabídnout říká demokrat Zahradil- politickou kartelovou dohodu z roku 1998, vládu v roce 2006 resp. 2007 ustanovenou pomocí přeběhlíků, opakovanou stížnost na LS na stejné téma, podanou po pouhých 3 měsících přípravy.
Předsedy politických stran, kteří lobují u pana Barosa v jeenom týdnu za nového komisaře- každý pochopitelně za jiného, nulový zájem o EU, vyjádřený nejprve neschopností uzvaření dohody o neutočení a to v době kdy vláda ztratila většinu v parlamentu a vrcholící pádem vládyv polovině předsednictví,
Opravdu lepšího garnata svobody a demokracie těžko hledat!!
05. 10. 2009 | 08:10

Nos napsal(a):

Zahradile,máte velký nos ale malý rozum,
to co jste napsal a jak se chováte je ubohé...
05. 10. 2009 | 08:17

Marian napsal(a):

Je to stručné a jasné. I občan - nepolitik si mohl v průběhu posledních měsíců snadno odvodit co je ve hře. Prezidenta popravdě - nemusím i když s lecčíms a toto je ten případ, s ním souhlasím a věřím , že neustoupí a počká si na ty anglány. Už si nás totiž " žárovkáři " omotávají příliš kolem prstu.
05. 10. 2009 | 08:39

Vico napsal(a):

Matousek - Já bych Zahradila i v souvislosti s jeho europoslanectvím přirovnal spíše ke kuně skalní.

Jako nevítaný host se dostala na půdu. Teď dupe po hůře, dělá brajgl, zůstávají po ní malá černá hovínka, ale bát se hospodáře nemusí. Ochránci přírody je celoročně hájená.

Kuna své hostitele rovněž ráda nemá, ale na půdě/parlamentu EU/ je příjemně teplo. Možná vyvede i mladé.

Se Zahradilem - kunou, se dá vyžít - jen je třeba před ním na noc zamykat kurník.
05. 10. 2009 | 08:47

typro napsal(a):

P Zahradile, móóc dobré!!§ Tak to vidím i já!! Díky.
05. 10. 2009 | 08:56

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva příspěvky obsahující hrubé nadávkya urážky ("grázlové", "zmetci", vychcánku"), neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
05. 10. 2009 | 09:14

jeden napsal(a):

Pane Zahradile, vaše nářky na EU jsou sice zajímavé, ale mě momentálně s..e jiná věc : zrovna vyšla informace o tom, že opětovně sníží nemocenskou a ošetřovné, tak bych se rád zeptal, proč ještě stále vaši soukmenovci a kámoši z poslanecké sněmovny pobírají 100% nemocenskou, jakou v tom vidíte spravedlnost vzhledem k tomu, že neustále žvaní o potřebě šetřit všude, kde se dá. Jak dlouho budou politikové v této zemi kázat lidem vodu a sami pít víno??????
05. 10. 2009 | 09:15

Silvie napsal(a):

V této chvíli naprosto chápu jednání Topolánka, stejně jako to, proč v Irsku prošla LS.
Nebylo to v žádném případě proto, že by Irové náhle zázrakem prozřeli, zásadní roli v tom hrála hrůza z prohlubující se recese a z toho, že by mohli za své kverulantství zaplatit. EU použila tak nechutné metody zastrašování, že by se za ně nemusela stydět ani středověká inkvizice.
Konání opakovaného vynuceného referenda v Irsku pokládám za neuvěřitelnou aroganci ze strany EU, přesto těm ubožákům nic jiného nezbylo.
To, jak brutálně tlačí EU do kouta nás, nelze taky nevidět. Já sama jsem vždycky vystupovala proti LS, ale v téhle ekonomicky těžké době si nemůžeme opravdu dovolit stát mimo.
Musím se rovněž zastat Klause, nedomnívám se, že by mu šlo zviditelnění jeho osoby. Podpis na této smlouvě je v principiálním rozporu s celým jeho světonázorem a musí mu nutně dělat problém. Taky jsem přesvědčena o tom, že by nikdy nebyl ochoten dělat nějaký politický handl - podpis za úřad eurokomisaře pro energetiku nebo něco takového.
Beru to vcelku pragamaticky, dostali jsme se do slepé uličky z níž vede jenom cesta zpátky. Volíme menší zlo.
05. 10. 2009 | 09:23

Vico napsal(a):

Sylvie : Nelze, než respektovat, co jste napsala. Já plně uznávám, že někdo může mít na LS negativní názor. Dokonce uznávám, že argumenty snášející se proti tendenci k určitému užšímu propojení, mají své opodstatnění.

V demokracii však vždy nadejde chvíle, kdy se musím podřídit stanoveným procedurálním pravidlům a to navzdory tomu, že mám výhrady. Důležité je, aby byl dán prostor tyto výhrady uplatnit, pokusit se přesvědčit ostatní /zejména ty hlasující/, ale pak je na mně, abych respektoval výsledek.

Demokratická procedura byla striktně zachována, ten proces schvalování byl u nás v ČR dost komplikovaný, ale nějakým způsobem dopadl.

Odůvodňovat Klausovy obstrukce tím, že beztak má pravdu, je nepřijatelné, ale bohužel v případě našeho VK, jeho slovy, signifikantní.
05. 10. 2009 | 09:52

Nuba napsal(a):

Tak já bych to brala v souladu se svými kořeny čili po selsku. Svět se globalizuje a tlakům odolá jen silný. Je pro mě pořád přijatelnější být dejme tomu 20. státem EU než 51. státem USA nebo nevím kolikátým státem Ruska nebo Číny. To je pouze ve smyslu politického uspořádání.

Co se týká ekonomiky, je to obdobné. Myslím, že to Irové celkem rychle v souvislosti s hospodářskou krizí pochopili. Tvářit se, že si můžeme v současném světe nadnárodních korporací ponechat nějakou výlučnost a suverenitu v ekonomických otázkách je myslím z říše bájí. Nevím, co se na tom zdá našim pravicovým přátelům nepochopitelné, vždyť je to v souladu s jejich náboženstvím. Silnější (ekonomicky) vítězí. Tak to bylo, je a bude, není to žádná novinka.

Co se týká fobií pana Zahradila, to je jeho věc, já však chci považovat Němce i Francouze za svoje přátele, tak jako i ostatní národy v Evropě. Historie lidstva je v podstatě historie válek. Lidé, a to i ti dobří, se nechají mnohdy zmanipulovat špatnými vůdci. A to je příčina většiny světových konfliktů. Vývoj však jde dál, na evropském kontinentě vládne klid zbraní a toho je potřeba využít. V čele států jsou vesměs rozumní lidé a politika je vlivem propojených informačních sítí pod větší kontrolou, než tomu bylo kdykoliv před tím. Myslím si, že bychom si toho měli vážit a nekazit tu prozatím jemnou pavučinu přátelství nálety takových ovádů jako je pan Zahradil nebo prezident Klaus.

Ono totiž to jejich vzteklé dupání nožičkama je nejen směšné, ale hlavně trapné.
05. 10. 2009 | 09:53

Vendulka napsal(a):

Soudruhu Zahradile,
tak ti nerozumím. Ty jsi euroskeptik, eurodisident nebo docela obyčejná vyžírka eurodarebák ?? Co jste za celou dobu v tom europarlamentu prosadil ?? Čím jsi přispěl rozvoji evropské unie ?? Nebo ti šlo jenom o dobře placené koryto ?? Jsi Zahradile, jenom eurokritik a žvanil jako ostatní soudruzi z ODS.
05. 10. 2009 | 10:00

Myslivec napsal(a):

Dobrý den pane Vico, Váš příměr s kunou je zcela pravdivý. Jako myslivec Vám ovšem sděluji, že kunu lesní i skalní je možno lovit od 1.11 do 28.2
05. 10. 2009 | 10:03

schlimbach napsal(a):

k příspěvkům, které navozují odevzdání se osudu, že v globalizovaném světě již nic nezmůžeme. Je to jen a jen na nás, jestli se dáme i nadále vysávat nadnárodním kapitálem, nebo se o sebe postaráme sami. Vždyť je to nakonec tak jednoduché. To, co pro nás zištně za velké peníze dělá nadnárodní propojený finanční systém, dovede naše země sama pro sebe zařídit velice jednoduše a zadarmo, dovedeme pro sebe získat téměř neomezené zdroje pro nárůst životní úrovně všech skupin obyvatelstva a vytvořit výkonnou technickou a technologickou základnu pro podporu podnikatelských aktivit našich občanů doma i za hranicemi. Vůči zahraničí můžeme vystupovat suverenně a s hrdostí. Záleží to jen a jen na nás. EU podle LS je to poslední, co bychom si měli přát. http://ekonomickareforma.sw...
05. 10. 2009 | 10:06

karel matousek napsal(a):

ben
Nevim, nevim. Zahradil je stejny kalibr jako Bobosikova, ktera je ochotna udelat uplne vsechno, jen aby se s Bobosikem nejak udrzela v Bruselu, ktery tak nesnasi. Kdyz mu slo o vse (nemam rad to slovo koryto), hodil pres palubu i milovaneho Vasika, jehoz zadeckem se tak dlouho a ukaznene provrtaval na povrch a na vysluni.
05. 10. 2009 | 10:17

Vico napsal(a):

Myslivec : Tak to není zrovna nejlepší zpráva pro Zahradila...
Jen otázka : to povolení k lovu platí jen na honitby? Pokud ano, další důvod pro Zahradila držet se teplíčka na azylové "půdě" EUparlamentu.
05. 10. 2009 | 10:31

Taoiseach napsal(a):

autor:

Tentokrát musím ocenit Váš poměrně věcný a střízlivý tón. Např. "Je to jistě výsostné právo irské politické reprezentace, nechat občany hlasovat podruhé o stejné smlouvě, kterou napoprvé odmítli." - naprostý souhlas (narozdíl od toho, co ve svém blogu blábolí třeba pan Tomský).

Nicméně k názvu blogu: píšete "...za jediného předpokladu: že jedinou myslitelnou budoucnost ČR vidíme v roli satelitu zmíněného „tvrdého jádra“ EU". To je trochu nedorozumění, naším zájmem není být "satelitem", nýbrž AKTIVNÍ SOUČÁSTÍ tvrdého jádra. Že je to možné, je dobře vidět na příkladu Belgie nebo Lucemburska.
05. 10. 2009 | 10:37

Myslivec napsal(a):

Vico - bohužel (zvláště pro majitele holubů a slepic), lov je samozřejmě povolen pouze na honebních pozemcích
05. 10. 2009 | 10:41

jarpor napsal(a):

K LS toho bylo hodně řečeno a ještě bude řečeno.
Bylo napsáno hodně blogů a ještě bude napsáno....

I na diskusi pod Tomským, Pehe a zde je vidět, jak rozdílné názory panují mezi debatéry...

Soudím, že místo výkřiků - Klausi podepiš, Klausi nepodepisuj - by se se měl každý sám zamyslet, zda, s jistou znalostí současného stavu a s jistou znalostí změn přinášející LS, potřebuje změnu či nepotřebuje.
Zda přijetí LS pro něj osobně něco znamená - pozitivního či negativního, nebo je mu to jedno.
Z toho a jen z toho lze se pak dobrat, zda společnost většinově změnu chce či nechce.

Dle mého, jsme členy EU podle podmínek, jež jsme stvrdili referendem.
LS posouvá toto seskupení k "evropskému státu", více ke "globalizaci" evropské politiky a jejímu promítání do celé řady konkrétních podob - daně, podmínky "volného" trhu, sociální výdaje..... Rozhodovací procesy dává dále od občana - zástupci v EU parlamentu již dnes rozhodují o „úroveň výše“ než zástupci ve státních parlamentech, kteří, navíc, v dalších oblastech „nebudou mít právo do toho mluvit“.
Obecně – tato nevýrobní sféra EU nenahrazuje nevýrobní sféru ve státech EU, ale dále ji rozšiřuje a zbytňuje…
Jako občanovi pracujícím a podílejícím se nařízení v soukromé firmě jsem v situaci, kdy mi různé direktivy a nařízení spíše zkomplikovaly život, než jej usnadnily a nemám pocit, že LS tyto komplikace odstraňuje. Spíše se mi jeví, že to bude ještě horší….
V této chvíli, globalizace není to pravé ořechové, zvláště vidím-li jaké problémy může způsobit chování např. „globálních“ bank, či „globálních“ hráčů ve světovém měřítku,
jaká rozhodnutí jsou přijímána – např. v souvislosti s řešením krize,
jak je výrobní sféra schopna vytvořit dostatečné zdroje pro „nevýrobní sféru“ evropských sociálních úředníků,
jak je nakládáno na úrovni EU s odlišnými názory,
říkám : LS nepotřebuji.

Respektuji názory opačné, respektuji rozhodnutí těch, jimž jsem dal právo rozhodovat ať přímým mandátem či nepřímým mandátem. Nakonec, pokud bude LS platit, nebude zbývat nic jiného, než se s ní naučit žít. Nemám pocit, že se to „nenaučím“.
Nikdo za mne však problémy řešit nebude, pokud jsem v „marastu politiky“ a v zajetí „zlodějů“ – opět EU to za mne nezmění… nemám totiž ta očekávání, že LS mávnutím kouzelným proutkem napraví to, co považujeme za špatné.

Hezký den
05. 10. 2009 | 10:46

Pája napsal(a):

"že jsme kvůli tomu postupně ochotni rezignovat na základní atributy státní suverenity." Po radaru, bezvýhradné podpoře kdejaké nablblé války, posílání našich vojáků do těchto válek, redukci armády na expediční sbor pár speciálů, hospodářství jako servisu pro německou ekonomiku už prosím přestaňte blábolit o nějaké suverenitě. Tu nemáme minimálně od rozdělení Československa a rozkladu silné armády, a to je práce vás - sebestředných šaškovských politiků.
V EU se aspoň můžeme podílet na nějakém hodnotném civilizačním úsilí.

http://www.esa.int/esaCP/in...
05. 10. 2009 | 10:48

schlimbach napsal(a):

Taoisech

příklad Belgie a Lucemburska je správný, ale tyto dva státy mají dosti odlišnou pozici od ČR, kdy ČR není centrem finančního sektoru, ale ČR je spotřebitelem služeb finančního sektoru ( obrazně řečeno )a to hovoří za vše. Z tohoto pohledu počet obyvatel v ČR, Lucembursku i Belgii je nesouměřitelný a zájmy těchto zemí těžko budou kdy podobné jako zájmy ČR. Pokud vezmeme v úvahu, že finanční kapitál staré 15 ctky velice jednoduše a za podpory volených zástupců dalších 12 zemí, které k této 15 ctce přistoupili, skoupil vše podstatné a zajímavé v politickém a ekonomickém smyslu, potom různost zájmů staré 15 ctky a nových členů bude vždy garantována tak, jako bude garantována jistota v hlasování za zájmy staré 15 ctky díky novým podmínkám v LS.
05. 10. 2009 | 10:50

Midori napsal(a):

p.Schlimbach:
Podepisuji Vaše vynikající analýzy. EU ano, LS NE!
Hezký den přeje Jakub Midori.
05. 10. 2009 | 10:53

schlimbach napsal(a):

p.Midori

díky za podporu -))
hezký den i vám
Schlimbach Jiří
05. 10. 2009 | 10:56

Martin napsal(a):

A konečně dojde na slova A.Hitlera.Hlavní město Čech a Evropy bude Berlín.Jen se toho nedočkal,ale je vidět,že jeho vize a odkaz žijí dodnes.Ano lidé se umí poučit z historie.
05. 10. 2009 | 10:59

Ben napsal(a):

Pane Matoušku,
ale víte :-), vyplaťte si ale zatím jen 250,- korun, do nápovědy se vloudila malá chybička. Mělo být:(jendo Ž=žena)

PS: Už jsem to pak nechtěl opravovat, myslel jsem, že na takovou mou blbost nebudete reagovat.
05. 10. 2009 | 11:04

Taoiseach napsal(a):

Schlimbach

Belgie a Lucembursko jako zakládající členové mají náskok a tedy bezesporu výhodu. Jsou bohatší a hlavně mají zkušenost s vyjednáváním kompromisů a hledáním podpory pro společné zájmy s partnery.

Jinak ovšem počet obyvatel ČR a Belgie je srovnatelný velmi dobře. Finanční sektor je značně globalizovaný a jeho fungování na EU v podstatě nezávisí. Vše podstatné tu skoupil kapitál (zdaleka nejen západoevropský) dávno před přistoupením.

Kapitál je SOUKROMÝ a své zájmy bude prosazovat vždycky stejně. Pokud jde o zájmy členských STÁTŮ, asi byste měl uvést nějaké konkrétní příklady předpokládaných rozdílů. Předem upozorňuji, že pravidla, která státům zakazují zvýhodňovat "své" podniky, jsou velmi přísná a přísně se hlídají.
05. 10. 2009 | 11:17

Taoiseach napsal(a):

jarpor

"V této chvíli, globalizace není to pravé ořechové, zvláště vidím-li jaké problémy může způsobit chování např. „globálních“ bank, či „globálních“ hráčů ve světovém měřítku,"
A myslíte si, že při umravňování globálních hráčů má větší šance jednotná EU, nebo "plně suverenní" ČR?
05. 10. 2009 | 11:20

jarpor napsal(a):

Taoiseach

Soudím, že spor není o tom, zda "při umravňování" globálních hráčů má jednotná EU či "suverenní" ČR. Zde je odpověď každému jasná ve prospěch EU...

Sporem v souvislosti s LS je, zda dnešní jednotná EU potřebuje ještě další sjednocující prvek - LS.

Lze, aby dnešní EU byla v politice ke globálním hráčům plně podporována "plně suverenními" evropskými státy ? Dle mého tomu nic nebrání při dobré politice oné EU...

Hezký den
P.S. Snad z mého vyjádření je zřejmé, že se přikláním plně k již kýmsi řečenému : EU - ano, LS - ne.
05. 10. 2009 | 11:38

schlimbach napsal(a):

Taoiseach
psal jsem, že počty obyvatel těch zemí jsou nesouměřitelné právě s ohledemn na to, že Lucembursko i Belgie jsou co se týká finančního kapitálu zrojovými zeměmi a ČR zemí spotřebitelskou. Ten, kdo ovládá finanční toky bude ovládat i ekonomiku a co si budeme nalhávat, i politiku. 12 nových zemí, které přistoupili k ke staré 15 ctce byly důležité a jsou důležité jako nové trhy, noví spotřebitelé, nic víc a podle toho to také tak vypadá. Vše v čem jsme byli soběstační, soběstační nejsme. Veškeré strategické podniky a technologie jsou v rukou zahraničního kapitálu. Ratifikací LS již jen uděláme požadovanou tečku v tom smyslu, že nebudeme stát v cestě svým názorem, pokud bychom chtěli něco ovlivňovat v politické rovině. Naše země se klidně jako každá jiná obejde bez zahraničního soukromého kapitálu, protože zúčtování svých vnitřních ekonomických vztahů si dovede organizovat na základě barterových obchodů zjednodušených penězi, pokud odvrhne stupidní a nic neprodukující finanční spekulativní a virtuální sektor. Jenže toto zatím nikdo moc vidět nechce, protože pro většinu lidí je nepředstavitelné, že komerční banky ( soukromé ) vytvářejí peníze de facto z ničeho a při tom vysávají ekonomiku všech zemí podle svých vlastních rozhodnutí, která nezávisí vůbec od vůle volených zástupců lidu ... Svou vlastní hloupostí, pokud to tak mohu říci, přijímáme tvrzení, nejsou zdroje na to také nejsou zdroje a na toto také ne a když jsou, tak je necháme rozkrást v předražených stavbách atd ...
05. 10. 2009 | 11:41

Karel napsal(a):

Nechápu taneček prezidenta této banánové republiky, který si nevšiml, že Česko vlastní cizinci a jejich nadnárodní společnosti a my jsme hosté ve vlastní zemi.
05. 10. 2009 | 11:42

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane jarpore,

dovolte čistě osobní postřeh: Váš poslední text je myslím jedna z nejlepších úvah, které jsem na dané téma četl (a i s tím, že mi přijetí LS přijde spíše smysluplné, i když bych našel řadu výhrad a nezanedbatelných rizik).

Díky (je radost číst mezi těmi různými plamennými výzvami k onomu či něčemu zcela opačnému, strašením těmi či jinými, varováními před koncem světa střízlivý a věcný názor).

Omlouvám se ostatním, kteří píší v podobném duchu, že jsem si vybral zrovna pana jarpora (asi proto, že k LS mám přeci jen trochu jiný postoj ;-)

Libor Stejskal
05. 10. 2009 | 11:59

Petr napsal(a):

Zrovna nejásám nad činností EU. Zvláště mi vadí byrokraticko-úřednický drahý a zbytečný moloch.
Ale ODS, se kterou lze v postoji vůči EU ve většině souhlasit, za 5 let proti byrokratickému aparátu v Bruselu ani nepípla. Neohradila se proti práci, nepráci komisária Špidly. Netrvala na splnění slibů komise o předhonění USA v životní úrovni a HDP do r.2010 a nebo netrvala na osobní odpovědnosti evropských mocipánů za nesplnění slibů.
A gesto, spojení se s polskou fanaticko, fundamentaliostickou středověkou Ligou polských rodin, nám moc nepomohlo.
05. 10. 2009 | 12:02

Zay napsal(a):

LS stejně jako celou EU pokládám za nedokonalý, v řadě ohledů špatný projekt. Nicméně odmítám nacionalismus 19. století a věčné strašení Německem, jak léta předvádí pan Zahradil, povoláním chemik, nikoliv historik či právník. Takže proč se nedrží svého a plete se do záležitostí, v nichž není vzdělán???
05. 10. 2009 | 12:55

Je napsal(a):

Multilaterální vztahy evropských zemí lze dnes vidět na třech možných stupních. Spolupráce bez členství, členství v EU a členství završené ratifikací LS.
Pan Zahradil si vybral stupeň 2 aby byl relevantní jeho lukrativní post. Myslím, že kdyby existoval namísto evropského parlamentu jen "lisabonský", pan Zahradil by promtně volil stupeň 3.
Potom by mu ale už zůstala jen otřelá a nevěrohodná výmluva některých předlistopadových straníků o torpédování nepřítele zevnitř.
05. 10. 2009 | 13:01

Wintergruen napsal(a):

Já jsem taky absolvent VŠCHT ale co tady předvádí ing Zahradil tak to nechápu, že mohl absolvovat. Ale to je problém všech lidí, kteří nikdy nepracovali a nemusili tvořit to, co se dá prodat, ale před plyšákem mohli pouze tlachat, popřípadě psát qvazi výzkumné práce jako ing Zahradil.
05. 10. 2009 | 13:02

kocman napsal(a):

Vy pane Zahradile nemáte v EU jako europoslanec co pohledávat.
Současná verze LS,o níž Irové hlasovali,není totožná s onou původní,kterou nepřijali.
A to se musíme dozvědět od někoho jiného než politika.
Chtít po Vás,abyste nelhal je asi pěkná blbost.A po panu Klausovi či Paynem rovněž.
05. 10. 2009 | 13:05

Taoiseach napsal(a):

Petr

Jsem poněkud pedant, takže si neodpustím dvě poznámky.

V rámci Komise bylo Špidlovo působení hodnoceno jako nadprůměrné. Jenomže kolem něho nebyly žádné kontroverze, žádný humbuk v novinách, takže může vzniknou dojem "nepráce".

V lisabonské strategii není ani slovo o USA, ani slovo o životní úrovni. Je tam cíl, aby EU byla do roku 2010 nejvíce konkurenceschopnou ekonomikou světa (což se nejčastěji vykládá v termínech HDP na hlavu). To se samozřejmě nepodaří dosáhnout, ale nešlo o žádný "slib" (jak by to taky mohl někdo zaručit?) a už vůbec ne Komise - ti "mocipáni" (autoři strategie) byli (většinou už bývalí) předsedové vlád členských států.
05. 10. 2009 | 13:18

siven napsal(a):

Karel Matoušek - Co takhle kadet Biegler?

Pan Stejskal - Je mi líto, že jsem Vám rovněž nemohl udělat radost, tak jako pan jarpor.
Ovšem jsem blíže prototypu homo bohemicus moraviensis, což v tomto případě znamená : šetřit energií a hmotnými statky, kde se dá... obzvlášť v době krize.

V kontextu zdejšího článku a diskuse pod ním jsou humorné glosy asi to nejlepší, co lze nalézti i vyploditi. Což nijak nesnižuje moudrý příspěvek pana jarpora (patří k jeho nejlepším zde, jelikož má nadhled a je zcela prost politického fanatismu). Ovšem, bohužel, ne každý je natolik štědrý, aby jen tak házel perly... ehm... panu Zahradilovi.

A proto ještě jednou : velice se Vám omlouvám a prosím za odpuštění.

P.S. : Danou problematiku odborně studuji, vzhledem k nedostatku času a štědrosti tedy uvedu jen toliko - Podstata smluvního rámce EU je „odsouzena“ k neustálému pohybu a „aktualizacím“. Lisabon není žádné definitivum, natož cosi jako spása, či cesta do pekel. Ano, je ušit stále trochu horkou jehlou (byť o poznání chladnější, než Ústavní smlouva) a proto s jistotou lze očekávat, že se časem doplní a reformuje.
Viz. vývoj evropských smluv od roku 1958 (ne, celé to opravdu nestojí jen na střetu mezi státním a nadnárodním paradigmatem a ne, o žádný železně pravidelný synchronizovaný posun kompetencí se nejedná...). viz reformu smlouvy o EU v Amsterodamské smlouvě, nedostačující, dále pak Nice, atd., atd. Žádné obavy : Vývoj na poli globálním, ekonomickém, politickém i sociálním jde rychleji, než vývoj evropských smluv. Tedy ano, reformovat pokud možno co nejlépe a nejkvalitněji, avšak přešlapovat 10-20 let na místě raději ne-e...
05. 10. 2009 | 13:47

Taoiseach napsal(a):

Schlimbach

Tak ještě jeden pokus.

Konstatuji, že žádný konkrétní příklad různých zájmů jste neuvedl.

Pokud jde o finanční kapitál, je jasné, že ten směřuje do rozvíjejících se ekonomik, kde levně skupuje vše podstatné. Zároveň jsou tyto ekonomiky dobrým odbytištěm. Jenže kapitál je často nadnárodní a hlavně soukromý. Stavět věc do roviny patnáctka versus dvanáctka je tedy neodůvodněné.

Nebo mi snad chcete tvrdit, že u nás neskupovaly "vše podstatné" velcí hráči z USA, Kanady, Japonska, Švýcarska atd.? Že bohaté západní podniky neskupovaly všechno v Srbsku nebo v Albánii? Žádná úzká souvislost s EU, s jejím rozšířením a s reformní smlouvou tu prostě není.

Soběstačnost byla populární před válkou a ještě krátce po ní. V dnešní době je to nesmysl. Ostatně v ropě ani v zemním plynu soběstační nebudeme nikdy.

Bartrový obchod je nouzový nástroj, který se používá hlavně v případě zhroucení měny. I velké soukromé firmy (natož ty malé) potřebují finanční zdroje na strategické investice, bez nich nemůžou dlouhodobě prosperovat.

Že je třeba kontrolovat dodržování "pravidel" ze strany podniků a finančních institucí, je jistě pravda, stejně jako to, že je třeba zabránit podplácení politiků. Ochrana hospodářské soutěže v rámci EU tomu může jen pomoci.
05. 10. 2009 | 13:47

schlimbach napsal(a):

Taoiseach

tak teď zase jeden pokus já -)
píšete:
Konstatuji, že žádný konkrétní příklad různých zájmů jste neuvedl.

Já: takže žádný rozdíl v tom, jestli v nějaké zemi je centrála bankovních institucí nebo není, nevidíte, o.k. potom není co dodat.
Píšete:
Pokud jde o finanční kapitál, je jasné, že ten směřuje do rozvíjejících se ekonomik, kde levně skupuje vše podstatné. Zároveň jsou tyto ekonomiky dobrým odbytištěm. Jenže kapitál je často nadnárodní a hlavně soukromý. Stavět věc do roviny patnáctka versus dvanáctka je tedy neodůvodněné.
Já: je a vždy bude rozdíl čí kapitál směřuje do ekonomiky naší země. Naše země měla a má neustále obrovské možnosti, jak může sama vytvořit potřebné zdroje na vše a vůbec nemusí náš národ platit "výpalné" zahraničnímu a soukromému kapitálu. To, že se tak děje, děje se tak jedině díky našim voleným zástupcům, kteří bohužel neslouží našemu národu, ale jedou na vlně zájmu právě tohoto cizího kapitálu.
Vy:
Nebo mi snad chcete tvrdit, že u nás neskupovaly "vše podstatné" velcí hráči z USA, Kanady, Japonska, Švýcarska atd.? Že bohaté západní podniky neskupovaly všechno v Srbsku nebo v Albánii? Žádná úzká souvislost s EU, s jejím rozšířením a s reformní smlouvou tu prostě není.
Já: jistě že skupovaly a je to jedno, stejně je to cizí kapitál, kterému nyní již jen sloužíme. Bída LS je v tom, že naše země přijde o poslední zbytek suverenity a bude konat pouze a jen v zájmu těch, kteří ji přehlasují. Díky nově nastaveným podmínkám v LS i do budoucna tuto smlouvu bude možné měnit zájmovým skupinám, jak bude libo, naše země to v žádném případě neovlivní.
Vy:
Soběstačnost byla populární před válkou a ještě krátce po ní. V dnešní době je to nesmysl. Ostatně v ropě ani v zemním plynu soběstační nebudeme nikdy.
Já: jedině hlupák kupuje něco, co má doma a ještě se kvůli tomu zadluží. Takže k vašemu náízoru vám musím " poblahopřát "
Vy:
Bartrový obchod je nouzový nástroj, který se používá hlavně v případě zhroucení měny. I velké soukromé firmy (natož ty malé) potřebují finanční zdroje na strategické investice, bez nich nemůžou dlouhodobě prosperovat.
Já: pokud si můj příspěvek znovu přečtete, psal jsem o barterových obchodech podpořených penězi ( o reálné ekonomice bez virtuálních finančních operací ). Ty zdroje může mít každá společnost právě díky reálné ekonomice kolik potřebuje a politickou otázkou zůstane přerozdělení získaných statků ve společnosti. Toto není vůbe závislé od cizích zdrojů a pokud ano, potom ten, kdo to tvrdí je od těch cizích zdrojů zaplacen a ohlupuje ostatní.
Neomezené zdroje má ten, kdo emituje peníze a kredity do oběhu a to jsou centrální a komerční banky. Nevidím vůbec žádný dovod k tomu, proč bychom měli využívat těchto služeb od cizích subjektů, když si je můžeme zabezpečit sami a zadarmo a díky reálné ekonomice můžeme získat na zahraničních trzích potřebné cizí měny.
Vy:
Že je třeba kontrolovat dodržování "pravidel" ze strany podniků a finančních institucí, je jistě pravda, stejně jako to, že je třeba zabránit podplácení politiků. Ochrana hospodářské soutěže v rámci EU tomu může jen pomoci.
Já: byrokratický aparát zde nevyřeší nic. Pokud ten systém nebude samokontrolující se, řešení nebude.
05. 10. 2009 | 14:51

Tomas napsal(a):

Suvrenita pod vlaodu pdobnych typu jako jste Vy nebo Valav Klaus nebo paroubek?? Dekuji pekne, ale to mnohem radeji pani Merklovou a Sarkozyho. Cesti politici, to je neco otresneho, jen se to tu snazi rozkrast v takovem meritku, ze za chvily jiz nebude mozne jezdit ani autem, protze se silnice rozpadaji. Chapu ale , ze takove figurky jako je Zahradil a Klaus co nejvice krici, protoze v Evrope jsou to nuly a zde v Cechach tezi z kapitalu, ktery se rozkradl ve velke privatizaci. Takze asi tak.
05. 10. 2009 | 14:56

x napsal(a):

to Schlimbach:
musím podpořit názor Taoiseacha, Vaše argumentace je pro mne nepochopitelná - např.:
Jak souvisí suverenita země s toky kapitálu? Tvrdíte, že s LS k nám bude proudit více zahraničního kapitálu a toho bychom se podle Vás měli bát ...??? Míra korupce v Čechách je pravda slušnou bariérou, bojíte se, že by míra korupce mohla s LS klesnout? Proč? A jaký je pro zaměstnance rozdíl, jestli pracuje ve firmě vlastněné Kellnerem a nebo někým z Francie nebo Německa? Brání Vám někdo kromě české byrokracie a korupčního prostředí v sebeprosazení v podnikání?

Druhý příklad k soběstačnosti - řeklo bych naopak, že jen hlupák, když umí např. dobře dělat klavíry bude půl dne pracovat na poli, aby byl soběstačný, místo aby celý den vyráběl klavíry a jídlo si pak koupil (třeba chvíli i na dluh, než dokončí rozdělaný klavír :-) )...
Apodobně by se dalo odpovědět i na Vaše další "argumenty"...
05. 10. 2009 | 15:33

schlimbach napsal(a):

x

na první odstavec tedy reagovat nebudu, protože tam není šance se domluvit

k soběstačnosti:

věřím, že je celkem pochopitelné, že jsme vedli rozhovor o celonárodní úrovni, takže dávat jako argument, že ten, kdo umí vyrábět klavíry nebude pracovat na poli, je přinejmenším tristní. Nevidím důvod, proč by naše pole měla ležet ladem, proč bychom měli za to ještě platit, proč bychom se měli zadlužovat za zboží, které dovedeme sami vyrobit a v nadbytku a téměř ve všech ohledech kvalitněji, než to, kvůli kterému se zadlužujeme. To mi prostě hlava nebere. Proto budu i nadále tvrdit, že ten, kdo to dělá,je obyčejný hlupák. Dále také nevidím důvod, proč bychom si měli udržovat armádu nezaměstnaných, když by mohli klidně pracovat a mohli bychom tedy snížit i mandatorní výdaje atd.
05. 10. 2009 | 15:56

karel napsal(a):

Můžeme si tu k LS říkat co chceme, jisté ale je, že nikdo z nás nemá šanci se k tomu opravdu vyjádřit, a to je u tak zásadního dokumentu naprosto šílené. P. Zahradil tu možnost měl, na vypracování LS se podílel a do doby, než do ODS osobně uvedl AV, byl i hlavní zahraničněpolitickou a unijní ikonou strany. LS a předtím euroústavu pak kritizoval a je to jen pár měsíců, co zase schválení LS v našem parlamentu sám prosazoval. Teď už je tedy z něj opět akademický euroskeptik? Ještě nedávno jsem byl přesvědčen, že nelze překonat otitulování "Zásadový jako Cyril Svoboda" z jistého článku o vývoji veřejně proklamovaných názorů lidoveckého předáka z r. 2006 (srpen až říjen, den po dni). Troufám si ale dnes tvrdit, že komické či trapné přemety CS jsou jen slabým odvarem proti dopadům veletočů p. Zahradila.
05. 10. 2009 | 16:01

hovorka11 napsal(a):

Pane Zahradil, ten puch jde od Vás! Váš článek je snůška hrubých nepravd. Pan Topolánek mohl jednat přímo a vždy se stejným názorem k LS. Vlastně nám říkáte, že budete měnit dle potřeby názory jakkoliv, takže jste naprosto neprůhlední !
Včera mě Petr Mach dojal na svém vystoupení o LS u hradu. Zvažuje i odejití z EU- ale kam?
Tento Klausův prosazenec do místopředsednictví správní rady gigantu-fi MERA 100% akcionář ministerstva financí!! K této funkci stačila tomuto radikálnímu mladíkovi praxe v Klausově CEPu, kde jako neoliberalista bojující proti klientelismu,proti EU a za svobodu a demokracii kopírující Klause, dosáhl kvalifikaci na výrazný protekcionismus oproti všem schopným a zkušeným odborníkům!
Podraz s reklamou, kde jste zneuži Tomáše Topfera mluví o Vaši zákeřnosti.
Jestli chcete pomoci naší republice, tak běžte s panem Vondrou pracovat manuálně, jinak jen škodíte svou inteligenční neschopností a ziskuchtivou omezeností !
05. 10. 2009 | 16:16

x napsal(a):

to schlimbach:
Škoda, ten první odstavec mi připadá zásadnější ...

Ad soběstačnost - i z toho, co píšete plyne, že věříte, že mnou uvedený příklad platí i na "celostátní" úrovni (ve skutečnosti mi dává smysl jen na úrovni podnikové, srovnání na úrovni státu je vykonstruované - tvrdit, že jako stát nakupujeme předražené věci, které dokážeme kvalitněji a levněji vyrobit sami nechápu - leda byste snad měl na mysli státní rozpočet a to by mi pak nezbývalo, než souhlasit, ale to jsme zase u korupce a ne u LS).
Jinak ale jistě, máte pravdu, dražší věc v nižší kvalitě a ještě na dluh by kupoval jen hlupák - jakým způsobem se toho podle Vás čeští občané dopouštějí?
05. 10. 2009 | 16:41

zdesta napsal(a):

Spousta lidí a hlavně politiků se domnívá,žefinálové utkání se hraje na domácím hřišti.(obec,okres,kraj,stát.)Nehraje!Ví že nejsou v pozici hlavního rozhodčího,ale domnívají se že jsou na postech pomezních.Houby s octem,jsou jen diváci.A pokud by se chovali jako raudis,pak se s nimi bude také zacházet.
05. 10. 2009 | 18:04

Taoiseach napsal(a):

Schlimbach

Zkusím to stručně: "rozdíl v tom, jestli v nějaké zemi je centrála bankovních institucí nebo není". Otázka zní: jak tato skutečnost může ovlivňovat konkrétní politiku daného státu?

"je a vždy bude rozdíl čí kapitál směřuje do ekonomiky naší země. Naše země měla a má neustále obrovské možnosti, jak může sama vytvořit potřebné zdroje na vše"
Takže veškerý cizí kapitál Vám nevoní, ale kritizujete jenom "patnáctku". Pokud jde o "prvotní akumulaci kapitálu" u nás, největší machři byli Kožený, Železný, Chobot, Mrázek a pod. Zlatí cizí přivandrovalci!

K soběstačnosti - aby všichni dělali všechno, to už opravdu neodpovídá Evropě 21. století. Taky se mi nelíbí, že by měla pole ležet ladem, ale pokud si myslíte, že můžeme suspendovat volný pohyb zboží, tak nemůžeme. Před 50 lety na to bylo pozdě. Podobně společnou zemědělskou politiku můžeme reformovat, ale ne zrušit.

"Ty zdroje může mít každá společnost právě díky reálné ekonomice"
Společnost jako taková zdroje nemá. Volné finanční zdroje mají jen (někteří) soukromníci a představa, že je budou ochotně nabízet svým potenciálním konkurentům (a právě v tomtéž státě), není reálná.

Hospodářskou soutěž nechrání byrokratický aparát, nýbrž Soudní dvůr ES v Lucemburku. Pokud nějaký stát poskytne výhodu v rozporu s (přísnými) pravidly, čelí žalobě.
05. 10. 2009 | 18:08

jarpor napsal(a):

Libor Stejskal

Nemluvil bych pravdu, pokud bych řekl, že Vaše hodnocení mého příspěvku nemělo žádný vliv na ješitnost mého Já....
Díky... nicméně šetřte chválou pro jiné. Abych nezpychl.. :-))

Hezký večer
05. 10. 2009 | 20:03

karel matousek napsal(a):

ben
Reaguji na kazdou blbost. :)
05. 10. 2009 | 22:00

vasja napsal(a):

Pan Matoušek.
Nemáte úroveň, páč startujete na první našlápnutí. Škoda.
05. 10. 2009 | 23:27

schlimbach napsal(a):

Taoiseach

můj názor je snad srozumitelně vyjádřen zde http://ekonomickareforma.sw... , pokud jste to již četl, tak na základě výše uvedeného vašeho příspěvku je jasné, že to pro vás srozumitelně napsané není a já v současné době s tím asi nic moc neudělám, jedině snad, pokud byste měl zájem můžu vám na email zaslat několik dopisů, kterými jsem odpovídal na dotazy jiných diskutérů, kterými jsem vysvětloval ty části, které jimi byly špatně pochopeny. Již L.N. Tolstoj říkal, že povinná školní docházka je ideální způsob k zotročení společnosti. Ve škole nabyté vědomosti o fungování ekonomiky jsou jiné, než můj podhled na webu výše uvedeném, ale tento pohled není osamocený... Vy argumentujete tím co nyní existuje, já argumentuji tím, co může být a že to závisí jen a jen od našeho společného rozhodnutí.
06. 10. 2009 | 08:37

karel matousek napsal(a):

vasja
si pis, kdybys nebyl jen anonymni posera, ktery se vyziva v anonymnich urazkach, veda, ze se mu nic nestane, a rekl mi veci, co pises, do tvare, poznal bys to velmi rychle i s kamosem kormoranem. sedlina jako vy dva me naplnuje hlubokym opovrzenim.
06. 10. 2009 | 09:21

Ben napsal(a):

Pane Matoušku,
těch anonymů je na blozích většina. I já píšu anonymně. Ale zatím tu není povinnost uvést jméno.
06. 10. 2009 | 10:04

Vladimír napsal(a):

Pane Zahradile - děkuji za pragnantní vyjádření. Nic si nedělejte z křiku zdejších hlupáků, kteří realitu nerozpoznají, ani když ji mají před nosem.
06. 10. 2009 | 10:22

karel matousek napsal(a):

ben
Ale vy jste zjevne slusny clovek a nikoho anonymne neurazite, na rozdil od mnohych zdejsich geroju. Ani ja bych se tak nechoval. To je jako chovani neurvalych hulvatu, kteri okamzite dostanou strach a sklapnou, kdyz se jim postavite. Tihle anonymni nadavaci pochazeji ze stejne lihne a jeste maji drzost placat neco o urovni.
06. 10. 2009 | 10:28

Taoiseach napsal(a):

Schlimbach

Nedbal jsem výstrahy, že Váš odkazovaný text má smysl číst jen "několikrát a v klidu se nad tím zamyslet" a lehce jsem nahlédl dále. I narazil jsem na větu "Proto musíme vnitřní chod ekonomiky země oddělit zásadním způsobem od vnějších vlivů, které mají destrukční vliv na ekonomiky zemí". Praktická realizace takového přístupu by nevyhnutelně musela zásadním způsobem porušovat veškerou evropskou legislativu, Římskými smlouvami počínaje.

Jsou to jistě Vaše legitimní názory, které Vám nemíním vyvracet. Ale měl jste napsat rovnou, že nesouhlasíte se ZPŮSOBEM evropské integrace, jaký byl nastoupen na jejím začátku. Že Evropa jde posledních 50 let špatným směrem a má se vrátit na úplný začátek. Mohli jsme si ušetřit dohadování o nepodstatných detailech.
06. 10. 2009 | 10:31

JPK napsal(a):

Pane Zahradile, je to jednoduché: i to nejhorší a nejhloupější, co dokáže vzejít z EU je stokrát lepší, než co vymyslíte Vy a Vaši modří kamarádi.
06. 10. 2009 | 12:01

Karel napsal(a):

Schlimbachu, vždyť Češi dovedou sami od sebe jen krást a nasírat se navzájem.Opravdu, ale opravdu nevěřím, že Česko je životaschopná věc..
06. 10. 2009 | 13:14

schlimbach napsal(a):

Taoiseach

kdybyste to dočetl dál, pochopil byste, co je tím míněno, ale píše se tam i o tom, že členství v EU bude pozastaveno, pokud EU nebude souhlasit se změnami. Domnívám se, že ty změny by prospěly právě i EU.
06. 10. 2009 | 14:08

schlimbach napsal(a):

Karel
vy myslíte, že jsou všichni takoví jako naše reprezentace?
06. 10. 2009 | 14:10

vasja napsal(a):

Matoušek.
Já bláhovej. Hledat něco u třetiřadního podržtašky.......
I ten Buquoy je talentovanější.
07. 10. 2009 | 16:48

Jednající napsal(a):

"...německo-francouzského„ tvrdého jádra EU..."
Jen maličkost: německo- francouzské vztahy vůbec nejsou nějakým tvrdým jádrem. Je to účelová skořepina, která při prvním tlaku či přetlaku pukne a zevnitř vyteče smrdutý hnis. Snažme se, aby se takovým zapáchajícím hnisem nestala i ČR. A proto jednejme, jednejme a jednejme. Václav Klaus má pravdu: Přístup k EU podepsal, proč ne. Ale k EU, která by odpovídala i podmínkám ČR. A ty vycházejí z historických zkušeností. Zamysleme se, jak třeba Karel IV. velikášsky viděl pozici Koruny české uvnitř Říše. A co to přineslo! Má se to opakovat? Případné posměšky ignorantů jen potvrdí má slova.
A hlavně varujme se před moudry těch, kteří se rádi nechávají pomýlit. Oni moc dobře vědí proč tak činí. Jejich hroší kůže však nepřináleží české mentalitě. Té přináleží obezřetnost, a ne hurá do toho.
08. 10. 2009 | 09:27

Radek napsal(a):

Přijde mi, že se tady většina lidí baví o nečem, o čem neví vůbec nic. Z Lisabonské smlouvy se stalo jakési všemocné zaklínadlo, které jedni použít chtějí a druzí nechtějí, přitom ani jedna skupina neví, co nám jeho použití přinese. Nejsou tím vinní politici? Proč nenecháte udělat jasnou, nezávislou analýzu, z níž by bylo patrné, co nám tento dokument vlastně přinese? Pokud strkáme hlavu do oprátky, tak ať ji pan prezident nepodepisuje. Pokud po jejím podpisu nastane zlatý věk, ať ji podepíše. Je to jednoduché!
Zatím je to jen samá manipulace, a to zejména ze strany těch, kdo jsou pro její podpis. Argumenty typu "Všichni už podepsali, jen my ne" jsou nepřesvědčivé. Podobně argumetnovali komunisti. Říkali "Podepiš, všichni už podepsali."
Já osobně mám z LS strach. Pokud je to tak, jak říká pan prezident Klaus, pryč od tohoto dokumentu (http://www.klaus.cz/klaus2/...).
09. 10. 2009 | 09:36

Indo napsal(a):

Čí je Václav Klaus prezident? Nikdy jsem ho
za svého prezidenta nepovažoval a nepovažuji!
Na Hrad se dostal více méně podvodem a s fi-
nanční podporou těch, kteří financovali akce
po Evropě v 70. a 80. letech! Ti ovládali tuto a jiné země Evropy a Balkánské země!
10. 10. 2009 | 17:06

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
26. 03. 2010 | 01:39

DVD to iPad Converter napsal(a):

I have know more about it. very informative. thanks great
07. 04. 2010 | 13:20

discount air max shoes napsal(a):

<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 90</a>
<a href="http://www.discountairmax.c...">discount air max 95</a>
17. 04. 2010 | 05:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy