Demokratura samozvaných human-rightistů?

01. 03. 2011 | 21:15
Přečteno 5654 krát
Otázka možného jmenování Ladislava Bátory prvním náměstkem ministra školství se stala jepičí kauzou uplynulého týdne. Reakce na ni však odhalily hlubší problémy naší politické scény – neschopnost určit hranice extremismu, necitlivou personální politiku současné koalice, ale také určitou ghetoizaci myšlení lidí kolem Hradu.

Když se na ministra školství Josefa Dobeše (Věci veřejné) provalilo, že hodlá prosadit do vedení MŠMT problematického Ladislava Bátoru, tak narazil u premiéra Nečase i u veřejnosti. To by samo o sobě nebylo žádné drama. Panu Bátorovi nikdo nebrání mít svérázné názory, jen se nestal náměstkem ministra. I mne proto překvapila proto až militantní reakce prezidenta Václava Klause a šířící se hysterie mezi lidmi s jemu podobnými názory. Skoro by z toho někdo mohl mít pocit, že veřejná kritika nominace Bátory je vlastně osobním lynčem statečného vlastence a je tu ohrožena podstata demokracie.
K základním výtkám na adresu Ladislava Bátoryho patří, že byl lídrem kandidátky Národní strany, řazené k extremistickým subjektům. Tato strana sice nebyla zakázána jako Dělnická strana, ale to možná proto, že se prakticky v roce 2009 rozpadla a její sympatizanti se přesunuli k jinému extrémnímu subjektu. Národní strana se svého času nerozpakovala mluvit např. o „konečném řešení“ romské otázky, organizovat pochod v den 70.výročí „Kristallnacht“ pražskou židovskou čtvrtí a nebo vytvářet paramilitantní stranické uskupení, tzv. Národní gardu. Dost na to, aby bylo na pováženou, kdyby člověk který se nedistancuje od takového extrému, pracoval na špičkovém místě na ministerstvu, pod které spadá vzdělávání a výchova.
Bátorymu ani sobě svou provokativní obhajobou rozhodně nepomohl prezident Václav Klaus. Zcela nepřiměřeně přirovnal kritiku Bátoryho k rasově podmíněné a hystericky semitofobní hilsneriádě, ve které se na obranu nespravedlivě obviněného žida Leopolda Hilsnera z rituální vraždy na Anežky Hrůzové v Polné na Vysočině angažoval T.G. Masaryk. Srovnávat kritiku spojení s Národní stranou s tehdejší vlnou antisemitismu je značné míchání hrušek s jablky. Myslím, že v tomto případě se prostě prezident V. Klaus zásadně mýlí. Vzdělaného člověka, jako je Václav Klaus podobné příměry nejsou hodny. Takhle se TGM nepřiblíží.
Vír rozpoutané diskuse upozornil na další svérázné názory pana Bátoryho. Údajně má pouze národně konzervativní pohled na svět, který je vnímán jeho kritiky netolerantně. Zarazí už, že má raději stařičkého Františka Josefa I. než reformátora Josefa II., Ale prosím. Ale i z mého pohledu jsou další jeho názory opravdu na hraně. Už to, jak se negativně staví ke vštěpování znalostí mládeže o antikoncepci, je v rezortu MŠMT na pováženou. To že dává přednost národní pospolitosti před občanskou společností, nevysvětlí jen vlastenectvím. Copak nemáme vést naši mládež k aktivnímu občanství ?
Kauza Bátory vedla k útoku na tzv. politickou korektnost, kterou prý omezují skutečnou svobodu různí samozvanci. Asi je třeba se vyvarovat hyperkorektnosti – pod tím si představím přemrštěnou autocenzuru, používání sterilních slov bez emotivního náboje. Ale prostá politická korektnost není omezující diktát, je věcí politické kultury i obyčejné slušnosti. Koketování s extremismem prostě je při obsazování vysokých státních funkcí problém. Na tom nemění nic ani to, že se zástupci Národní strany svého času jednal i bývalý předseda ODS Mirek Topolánek.
Proč by nesměla být kritizována něčí neúcta k občanské společnosti, nebo to, že se mu protiví slova jako „pokrok“ ? Aspiruje-li někdo do vysoké státní funkce, měl by být schopen podrobit se veřejnému „grilování“. Své názory na feminismus či ekumenismus může zastávat pan Bátory vesele dál. Pokud otevřeně nemluví o násilí na jiných, má právo dokonce i na krajní názory. Hysterická reakce některých osob a subjektů na tuto kauzu ale byla svým způsobem zajímavým signálem. Pokud se někteří neobejdou bez bulvarizace svého projevu, aby aspoň tím upoutali něčí pozornost,.je to jejich vizitka.
Po schválení fundamentalisty Romana Jocha do funkce poradce pro lidská práva (autor výroku „demonstrující lůza by měla slyšet zvuk nabíjení pušek“) by jmenování Ladislava Bátoryho byla další ukázka personální necitlivosti současné vlády. Pokud ale s jmenováním pana Bátoryho do funkce má problém sám premiér Nečas, zdá se, že jemu snad alespoň zbytek určitých rozumných instinktů ještě zbyl. Nešlo totiž jen o reakci nějakých human-rigtistů, ale o hlas rozumu. I při poměrně liberálním přístupu k hlásání "bludů" je asi někde hranice od které se společnost musí ozvat. To že přitom Petr Nečas už nemá chuť vzkázat na Hrad, že hájí neobhajitelné, nemůže překvapit. Koneckonců i protestní volič se prostě někdy hodí. Ale určitě bude dobře tuto trapnou kauzu bez hysterie uzavřít a věnovat se řešení problémů, které lidi skutečně trápí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

JenTak napsal(a):

Klaus je nesoudný a nestoudný stařec na postu, kam nepatří nemorální člověk.
To je fakt, že kdyby ho z hrobu prohlásil sám Gottwald, či jeho bůh Lenin se svým náměstkem Stalinem, tak soudný člověk musí jen souhlasit.
01. 03. 2011 | 21:26

stráž míru a socialismu napsal(a):

autor:

"Takhle se TGM nepřiblíží".

Myslíte, jako komunista, že TGM nechal střílet do dělníků? V jakém smyslu se nepřiblíží, s tím střílením do dělníků?
01. 03. 2011 | 21:30

Archeopteryx napsal(a):

pane Dolejši, koho jste si zvolili prezidentem, toho teď máte, tak radši zpytujte svědomí a neplakejte tady na blogu... buďte s pozdravem...
01. 03. 2011 | 21:31

myslím napsal(a):

Není bývalý komunista a splašky jsou vždy jen splašky.
01. 03. 2011 | 21:32

JenTak napsal(a):

stráž míru a socialismu.
TGM nechal střílet do dělníků? Kdypak?
01. 03. 2011 | 21:35

stráž míru a socialismu napsal(a):

Archeopteryx:

Soudruh Dolejš Klause v roce 2008 presidentem nevolil, v roce 2003 prý také ne, ale to nemůže dokázat, protože volba byla tajná.
01. 03. 2011 | 21:35

rejpal napsal(a):

myslím
Například senátor Štětina JE bývalým komunistou. Kudy chodí, tudy je tepe.
01. 03. 2011 | 21:36

stráž míru a socialismu napsal(a):

JenTak:

To jsem se učil za socialismu ve škole, při každé příležitosti, když byla o TGM (výjimečně) řeč. :-)
01. 03. 2011 | 21:38

mens sana napsal(a):

nacionalista Bátory není žid Hilsner a zbabělí vítkovští žháři nejsou statečná milada horáková - tohle by vážně měl někdo hlavě státu konečně vysvětlit. Nebo nemá jiné poradce než Jakla s Hájkem a své roztleskávače z Revue Fragmnety a stryn Solidarita Jany Bobošíkové ?
01. 03. 2011 | 21:40

Johanna napsal(a):

Klaus už by vážně měl odejít - na smetiště dějin. Kromě rozkradené země - za což by se mohl již brzy smažit v pekle - nám tu nechal morální pomeje, vzpomínku na Viktora Koženého a tvrzení o neexistenci špinavých peněz. Proč už ho, pro Boha, někdo neodvezl z Hradu do Domova důchodců. Tam může omračovat důchodce - anebo oni jeho. Prezident propagující extremistu může být sám extremistou. Vám všem nevadí možný extremista v čele naší země? Ostuda v zahraničí nikoho nezajímá?
01. 03. 2011 | 21:40

JenTak napsal(a):

stráž míru a socialism
Tak to já si zase doplňoval vzdělání dál, a dal na řeči pamětníků, takže na mě neměly komunistické chujoviny žádný efekt.
01. 03. 2011 | 21:41

stráž míru a socialismu napsal(a):

JenTak:

Na mě také ne. :-)
01. 03. 2011 | 21:43

myslím napsal(a):

rejpal (21:36)
Mám něco proti tomu co jste právě napsal?
Je to komunista! Jen řve, jako ten zloděj, aby chytili toho druhého zloděje.
01. 03. 2011 | 21:50

speci.men napsal(a):

Vyjadřovat se k výrokům Klause je stejně těžké, ba nemožné,jako vést jakoukoliv smysluplnou debatu s jeho fanatickými obdivovateli. Většina z nich má myšlení rudých svazáků a samotný Klaus mi silně připomíná národovecké korporatisty typu Franca, Musolliniho nebo Tissa. Stačí se podívat, jakými lidmi se obklopuje (Jakl, Hájek, Bobo), jaké režimy obdivuje (Putinovské Rusko, Čína) a jaký typ lidí k němu vzhlíží. Zakomplexovaní čecháčkové, fanatičtí nacionalisti.
01. 03. 2011 | 21:53

mens sana napsal(a):

stráž míru a socialismu : doplńovat si vzdělání je dobré - počet popravených z 50. let není malý a komunisti to neradi slyší. Ale počty zastřelených stávkujících dělníků prvorepublikovým četnictvem taky nejsou malé. To zas nejradi slyší fanouškové dřívějších časů. Historie prostě není ani černá ani bílá, a rozhodně nebyla idylická.
01. 03. 2011 | 21:54

stráž míru a socialismu napsal(a):

Video z odkazu je dobré si připomenout.
http://www.youtube.com/watch?v=Mzkvf39K_ss

A tento bojovník za svobodu dovedl svoji zemi až k hladomoru.
http://www.youtube.com/watch?v=fg13WoJksIQ
http://cs.wikipedia.org/wiki/Robert_Mugabe
01. 03. 2011 | 21:55

simulant napsal(a):

A co Bobošíková, bude to znovu vaše kandidátka?
01. 03. 2011 | 21:57

Carlos V. napsal(a):

Omyl první : Bátora není fašistou. Je utrakonzervativním národovcem - tedy vyznavačem čehosi hystorického mýtu bez reálného obsahu a náznaku myšlenky

Omyl druhý : Bátora není nebezpečnou figurou. Je figurou směšnou, zcela nepoužitelnou k čemukoliv.

Omyl třetí : Dobeš vědomě činí zlo : nikoliv, Dobeš če zjevně osobou pomatenou, protožře instalace Bátory kamkoliv není dobrá snad ani korupčním kruhům

Omyl čtvrtý : Klaus není fašistou. Ovšem jeho "vděčnnost" věrným občas nerozeznává nepoužitelné šašky

Omyl pátý : Bojovníci proti Bátorovi a Klausovi nejsou bojovníci za pravdu. Většinou jsou si vědomi Bátorovy nepoužitelnosti a neškodnosti - ovšem lze s ním strašit stejně jako s hadrovým panákem
01. 03. 2011 | 21:57

stráž míru a socialismu napsal(a):

simulant:

Proč by nebyla? ........ Když někdo zaplatí inzerci v Haló novinách.
01. 03. 2011 | 22:01

simulant napsal(a):

stráž míru a socialismu
Je pravda, že státní příspěvek Suverenitě za poslední volby pár mega hodil, tak proč je vhodně neinvestovat do inzerce!
01. 03. 2011 | 22:19

simulant napsal(a):

Carlos V.
Směšná figura nepoužitelná k čemukoliv bez náznaku myšlenky ve službách pomateného ministra, panečku to mohl být tandem!
01. 03. 2011 | 22:25

stráž míru a socialismu napsal(a):

mens sana:

Historie nebyla nikdy idylická.
01. 03. 2011 | 22:27

rejpal napsal(a):

simulant
Ale co, zapadl by do toho panoptika dobře.
01. 03. 2011 | 22:32

Targus napsal(a):

To JenTak:

Nedá to velkou práci najít si místa a časy, kde a kdy si četníci dělali z robošů terče.

1. února 1919 bylo při generální stávce dělnictva v Bratislavě zastřeleno ozbrojenými legionáři 7 demonstrantů

25. března 1920 byli při stávce zemědělských a lesních dělníků v Rumanově na Slovensku zastřeleni dva dělníci

18. července 1920 byl při mzdových demonstracích v Hlohovci četníky zastřelen dělník Jan Kulda a více než 10 demonstrantů bylo těžce zraněno

18. prosince 1920 byli na protestní demonstraci ve Vráblech zastřeleni tři stávkující a jedno děcko a přes 20 stávkujících zraněno

21. února 1921 byli v Krompaších při demonstraci proti hladu a zásobovací krizi četníky zastřeleni 4 dělníci a 17 jich bylo zraněno

2. července 1921 byli při exekuci ve vesnici Ardenovo zastřeleni dva rolníci

12. října 1921 byl četníky v Topolčianech při zatýkání zavražděn jeden dělník. Byl zatýkán proto, že jeho dcera sbírala zbytky řepy na sklizeném poli

1. dubna 1922 stříleli v obci Hrušové četníci do stávkujících. 19 osob bylo zraněno

30. července 1922 uspořádala KSČ v Košicích slavnost skautů spojenou s táborem lidu. Při rozhánění průvodu zranila policie 12 dělníků

1. srpna 1922 stávkovali v Močenoku zemědělští dělníci z panství biskupa Kmeťka. Při rozhánění schůze stávkujících byl jeden dělník četníky zabit a jeden těžce zraněn

28. října 1923 provedli četníci v Dulové masakr malorolníků, kteří hájili právo na lesní pastviny, a zastřelili jednoho malozemědělce, 3 těžce a 30 lehce zranili

28. dubna 1924 byl v Zaričevu úkladně zavražděn okresní důvěrník KSČ

6. května 1924 byl v Turje agrárníky úkladně zavražděn důvěrník KS a místní starosta Ivan Stimák

30. května 1924 při násilné exekuci dobytka v Poljaně těžce zranili četníci 7 rolníků

3. srpna 1924 byli ve Svaljavě při protiválečné demonstraci policií zastřeleni tři rolníci

8. října 1924 byl při stávce textilních dělníků v Trenčíně zastřelen 1 dělník a 8 těžce zraněno

10. února 1925 byl v Praze po skončení protidrahotní demonstrace uspořádán demonstrační průvod přes Václavské náměstí. Proti demonstrujícím byla vyslána policie, která střílela a šest demonstrantů těžce a mnoho lehce zranila

31. května 1925 zabili četníci jednu dělnici při stávce cihlářů v Nerejově

11. června 1926 rozháněli v Praze četníci střelbou demonstraci dělníků proti zvýšení zemědělských cel a několik dělníků při tom zranili

2. května 1928 byla četníky při stávce zemědělských dělníků v Dolním Kereškýně zastřelena jedna žena a dvě další ženy a jeden hoch byli těžce zraněni

8. října 1928 byl v Boroňavě četníky v noci bezdůvodně uspořádán pogrom na rolníky. 34 muži a 4 ženy byli zbiti četníky a utrpěli vážná zranění
01. 03. 2011 | 22:39

Targus napsal(a):

Pokračování

11. ledna 1930 střílelo četnictvo proti stávkujícím sklářům v Dolním Rychnově. 5 dělníků bylo těžce zraněno. Nad Falknovskem byl vyhlášen výjimečný stav

20. dubna 1930 uspořádal Komunistický svaz mládeže sraz mladých u Radotína. Při rozhánění průvodu střelbou četníci těžce zranili dvě děti a tři členky Komunistického svazu mládeže

4. února 1931 byli při hladovém pochodu nezaměstnaných do Duchcova zabiti 4 horníci a další 4 těžce zraněni

25. května 1931 byli při táboru lidu na ukončení vítězné stávky zemědělských dělníků v Košutech četníky postřeleni 4 zemědělští dělníci a mnoho dalších osob bylo zraněno

20. července 1931 byl při stávce na stavbě regulace řeky v Chustu zastřelen jeden dělník

25. listopadu 1931 bylo při hladovém pochodu nezaměstnaných do Frývaldova četníky zastřeleno 8 demonstrantů, mezi nimi 14leté děvče, které šlo náhodou po ulici, a přes 30 dělníků bylo těžce zraněno

18. února 1932 byl v Turje Pasice při protestu zemědělců proti odvážení zatčených zemědělských dělníků četníky zastřelen jeden zemědělec a několik jich bylo zraněno

18. února 1932 byl při stávce textiláků ve Strakonicích četníky poraněno 18 dělnic

31. března 1932 byl při stávce v Horní Suché na Těšínsku četníky zastřelen jeden horník, dva těžce a několik dalších lehce zraněno

13. dubna 1932 byli při táboru stávkujících v Mostě za velké mostecké stávky zastřeleni dva dělníci, pět těžce a 21 lehce zraněno

8. června 1932 byl při stávce za vyšší mzdy na trati Červená Skala-Margecany četníky zastřelen jeden dělník a další čtyři zraněni

8. června 1932 stříleli četníci v Holiči do nezaměstnaných, kteří žádali, aby byly rozšířeny práce na regulaci řeky Moravy a aby zde dostali práci. Několik dělníků bylo zraněno, jeden z nich těžce

9. června 1932 zastavili v Pohorelé dělníci vlak a žádali, aby jejich soudruzi, kteří byli zatčeni v Telgártu a nyní odváženi v poutech, byli propuštěni. Četnictvo znovu střílelo do dělníků a několik jich zranilo

15. července 1932 byl při exekuci v obci Sutor zastřelen jeden malorolník. Jeho syn, který chtěl otce ošetřit, byl těžce zraněn

21. září 1932 byl při exekuci v Nižní Apši zastřelen jeden malorolník a tři rolníci těžce zraněni

9. listopadu 1932 byl v rosicko-oslavanském revíru při stávce proti snižování mezd četníky zatčen jeden horník a zbit tak, že podlehl zranění

16. listopadu 1932 byli při exekuci v Polomce četníky zastřeleni dva zemědělci

11. února 1933 byl při demonstraci proti zastavení závodu v Horkách četníky zabit jeden dělník

2. března 1933 byl ve Volovci při protestu nezaměstnaných proti zatčení a zbití dělnické delegace četníky zastřelen jeden rolník a tři nezaměstnaní byli zraněni

7. června 1933 byli při protestní demonstraci dřevařských dělníků proti snižování mezd v Čierném Balogu četníky těžce zraněni tři dělníci

11. března 1935 bylo při stávce zemědělských dělníků proti snížení žebráckých mezd v rachovském okrese četníky těžce zraněno 5 a lehce zraněno 15 stávkujících

14. března 1935 stříleli četníci při provádění exekuce v Čertižné do demonstrujících a mnoho osob zranili. Přesný počet raněných nebyl zjištěn, protože se rolníci skryli před četnickými zvěrstvy do lesů

57 obětí Masarykova „demokratického“ Československa...
01. 03. 2011 | 22:40

Rumcajs napsal(a):

Neschopnost určit hranice extrémismu... to jste řekl moc hezky pane Dolejši.
01. 03. 2011 | 22:40

donRortyFoide napsal(a):

stačí přijmout pravdu o posledních 20 letech a víme kdo je klaus a kam patří.
01. 03. 2011 | 22:44

Otázkář napsal(a):

simulant napsal(a):
Carlos V.
Směšná figura nepoužitelná k čemukoliv bez náznaku myšlenky ve službách pomateného ministra, panečku to mohl být tandem!
01. 03. 2011 | 22:25

k tomu není co dodat :)
01. 03. 2011 | 22:44

Rumcajs napsal(a):

Targus:

Komunisti hlásali násilné převzetí moci. Rukou komunistů zemřelo více lidí, jak v celé druhé světové válce. Mezi největší řezníky světa patří právě dělničtí vůdci.

Chceš začít vypisovat jejich zločiny ?
01. 03. 2011 | 22:46

Čochtan napsal(a):

Tak se nám do presidenta naváží veškerý odpad. Nakonec i komoušská sv... (cenzurováno). Je cosi shnilého ve státě, ve kterém se o komoušské ..... nesmí říct že je ..... .
01. 03. 2011 | 22:50

MA-FU napsal(a):

Soudruh Dolejš

Pláčete mimo mísu,Vy jste ho pomáhali zvolit,potom se taky soudruh Grebeníček mohl v Lánech producírovat na balkonu.
01. 03. 2011 | 22:58

vasja napsal(a):

A už sou všichni po kopě, na jedný straně barikády. Pehe, Liška a komouš:))
01. 03. 2011 | 23:03

jezevec napsal(a):

Targus
V tom výčtu ještě chybí Nikola Šuhaj loupežník.Díky za historický exkurs z něhož vyplývá, že nejvíce teklo krve na Slovensku a na Podkarpatský Rusi. Chtělo by to rozbor: Prečo konkrétno streliali žandáry?
Rumcajs má pravdu. První republika byla selanka proti tomu co rozpoutali komunisti po druhé světové válce v Československu.
01. 03. 2011 | 23:04

Dalimír napsal(a):

Rumcajsi bavme se o tom kdo to zabíjení začal ! A pak už se jen kumulovala nenávist a pomsta ! A V téhle skur.... době to již začíná znova ! Historie mrška jedna se dosti často opakuje ! Dl.
01. 03. 2011 | 23:09

Rumcajs napsal(a):

Dalimír:

A kdo to začal ?
01. 03. 2011 | 23:11

dennis napsal(a):

Inu, zatim, co ve sklenici bouri putky o politicke korektnosti a o hlavnich postavach uzasneho dramatu s nominaci jednoho ministerskeho namestka, muze se nase vlada v tichosti zodpovedne venovat zdravotnicke reforme. Tolik znevazujicich utoku na osobu pana presidenta, ktery tim zajistil klid pro praci ministrovi zdravotnictvi. To je statnik s rozhledem, ktereho vsichni nenavistnici hrube podcenuji. Doporucuji vsem zajemcum si jeste jednou precist blog profesora Horejsiho s textem pana P. Vlka. Tam si muze kazdy zopaknout roli ministerskeho predsedy a pana presidenta a porovnat jejich ambice a sance.
01. 03. 2011 | 23:16

dennis napsal(a):

Inu, zatim, co ve sklenici bouri putky o politicke korektnosti a o hlavnich postavach uzasneho dramatu s nominaci jednoho ministerskeho namestka, muze se nase vlada v tichosti zodpovedne venovat zdravotnicke reforme. Tolik znevazujicich utoku na osobu pana presidenta, ktery tim zajistil klid pro praci ministrovi zdravotnictvi. To je statnik s rozhledem, ktereho vsichni nenavistnici hrube podcenuji. Doporucuji vsem zajemcum si jeste jednou precist blog profesora Horejsiho s textem pana P. Vlka. Tam si muze kazdy zopaknout roli ministerskeho predsedy a pana presidenta a porovnat jejich ambice a sance.
01. 03. 2011 | 23:16

dennis napsal(a):

Sorry; re cuptcha zazlobila : -(
01. 03. 2011 | 23:18

badatel napsal(a):

to Rumcajs,
s tou definicí hranice extremismu je to složité. Víte ono nechat střílet do davu a vyprodukovat 57 obětí je špatné stejně, jako když v současnosti někdo nechá střílet do demonstrantů v severní Africe, nebo nechat střílet na drátech do Mexičanů, zoufale utíkajících do země zaslíbené.
Ty abstraktní metriky jste nikdy nechápal, že ano.
01. 03. 2011 | 23:26

Tunel napsal(a):

Rumcajs
Znáte tvorbu a názory K.Kryla? Ten nikdy neútočil na stranu nebo ideál, ale na tzv. bolševiky.
To nebyl ani komunista, ani nacista, ani levej, ani pravej. Podle Kryla to byl člověk, který se přeléval ze strany do strany a žádný kabát mu nebyl cizí. Sloužil nacistům, po válce se přelil ke komunistům a po 89´ začal utíkat přes OF do současných stran.

"V císařství se udělá nová šlechta, stará šlechta se z části postíná nebo odstraní, aby se znovu renovoval rod této šlechty a sešvagřil se s císařskou šlechtou. Vždycky tomu tak bylo a nastává to i v této zemi. To je můj názor. To znamená: nebudou tady žádné staré struktury, jsou tady dneska už staronové struktury a nedomnívám se, že komunistická strana je nebezpečná. Právě staronové bolševické struktury - bolševickokapitalistické - se bojí komunistické strany. Dneska - jak to zní směšně - aby jim náhodou ty nakradené prachy nesebrala."

Karel Kryl Necenzurované Noviny (1992/ 30, ročník 2)
01. 03. 2011 | 23:29

Targus napsal(a):

To Rumcajs a jezevec:

Nikdo vám nebrání, abyste udělali totéž, co já.
Rumcíku, vždyť ty to ani neumíš vygůglit, umíš jen blbě žvanit.
Pivní kecy o tom, jací byli komunisti svině, mě fakt dojímají. Zvlášť od těch zmetků, co chodili k volbám, na 1. máje šlapali v čele průvodu a po kapsách měli červené průkazky.

JenTak položil otázku, kdypak nechal tatíček Masryk střílet do lidí. Tak jsem mu odepsal, dalo to asi minutu práce. Na to kolik lidu pomlátili komouši v ČSSR, se neptal. Mám za to, že je to nějak kolem 250, kteří dostali špagát nebo zůstali v lágrech. Plus dejme tomu nějakých 600 na drátech, ale tam se počítají i příslušníci PS a SOS, těch byla zhruba polovina tohoto počtu. Do Hitlera hóóóódně daleko. Vymlátit za 12 let 58 mega lidu, tomu říkám umění.
01. 03. 2011 | 23:32

Targus napsal(a):

To Tunel:

Napsal jste to hezky, ale kradoucímu loupežníkovi to nevysvětlíte, namáháte se narosto zbytečně. Jeho IQ se blíží přezrálé bukvici.
01. 03. 2011 | 23:34

Dalimír napsal(a):

Kapitalisté se snažili vždy krutě využívat chudáky dělníky ve svůj prospěch ,vyždímat s nich za almužnu co se dalo ! Také v tom hle tom prohnilém soudobém kapitalismu se stěhují firmy za levnější prac. sílou do zahraničí ! Je to podlost a vychcanost nejvyššího kalibru ! Proč by naše firmy neměly zaměstávat naše lidi a za slušný plat u nás ! Tam vzniká ta nenávist ! A o tom to všechno je ! Dl.
01. 03. 2011 | 23:37

JenTak napsal(a):

Targus.
Máte doloženo, že ve všech případech velel střelbě Masaryk? Předložte důkaz, pak se můžeme bavit dál.
01. 03. 2011 | 23:42

jezevec napsal(a):

Targusi
Klídek. Na 1.máje jsem stál na chodníku a podporoval Ameriku. A v kapse jsem měl průkaz zahrádkáře. A komunisti byli svině. A protože se za minulost nestydí jsou sviněmi i nadále.
01. 03. 2011 | 23:54

badatel napsal(a):

to Targus,
vy jste na toho Rumcajse v argumentaci, kolik povraždili komunisté, moc měkký.
Musíte argumentovat celkovou sumou, kolik lidí bylo povražděno ve jménu kapitálu od pravěku až do dnešních dnů, takže součet povražděných ve jménu ideologie (např. naší církve svaté či komunistů) je číslo menší. Jó na kapitalismus, ani v tom vraždění nikdo nemá, že ano.
Na druhou stranu je nutno příznat, že díky tomu přechodnému vlivu komunismu,
ten současný kapitalismus je lidštější.
01. 03. 2011 | 23:58

Tunel napsal(a):

to Targus
Nemám ten dojem i já jsem dříve odsuzoval komunisty a komunismus jako celek. Jenže po 89´ jsem poslouchal a četl o normalizaci, kterou jsem si prožil a zjišťoval, že mám asi ztrátu paměti. Začal jsem tedy všechny "antikomunistické" a svoje postoje revidovat a ověřovat a dospěl k podobnému názoru jako K.Kryl. Ono určitě každý z nás zná nějakého toho převléklého.

to JenTak
Ono to má být "za Masarika se střílelo" a ne "Masarik nechal střílet". Tam platí to samé, co píši výše.

PS:Počítání obětí skončí vždy tím, že se oběti začnou "půjčovat" v Rusku, Číně, USA. Oběti tu prostě jsou na obou stranách a zaslouží si trochu úcty a ne je pořád tahat v hádkách špínou.

Nejlepší studnice naší historie již od roku 1848 v digitální podobě, jsou záznamy a stenoprotokoly z parlamentni knihovny. viz.http://www.psp.cz/eknih/
02. 03. 2011 | 00:16

Tunel napsal(a):

Pane bože Masaryk, omlouvám se.
02. 03. 2011 | 00:18

mens sana napsal(a):

divná debata, samozřejmě že prezident masaryk neběhal s flintou po republice - do protestujících stříleli četníci, resort vnitra a často i samotní jeho "údové" měli tehdy blízko k agrární straně, která byla významnou pravicovou stranou prvorepublikové demokracie.
Ta čs. republika jako celek má za tyto události i odpovědnost, některé se vyšetřovaly, jiné ne, ale příliš odsouzeny tehdejší mocí nebyly a staly se.
Badateli, ten targusův odkaz beru jako připomenutí fakt se kterými ať si naloží každý jak uzná za vhodné. Ale jako fakta prostě platí. Dělat si srandu o počtu mrtvých od pravěku není snad třeba. Doufejme jen, že se to už nebude opakovat.
02. 03. 2011 | 00:32

dennis napsal(a):

Pane Dalimire,
ktere nase firmy jsou skutecne nase. Kdyz na Vas promluvi sef Bakalovych bytu s tezkym anglickym akcentem, musime se sami sebe zeptat: Jak velkou silu ma (slovy Karla Kryla) soucasna ceska slechta mezi tou nasi soucasnou? Rekl bych nic moc. Zapojeni ceske ekonomiky do te evropske a svetove na pocatku 90. let byl jeden z nejdulezitejsi ukolu ceske (ceskych) vlad. Nerika se tomu "Dokonano jest!" nahodou?
02. 03. 2011 | 00:47

JenTak napsal(a):

Tunel.
Ono se střílelo také za Karla Čapka.
Podstatné je to, zda Čapek měl s touto střelbou něco společného. Podle mě měl toho společného se střelbou do lidí tolik, jako Masaryk.
Proč je se střelbou do lidí spojován TGM, který byl známý svým humanismem, a ne Karel Čapek? Obojí dvojí je nesmysl, ale lidé mají tu bolševickou propagandu stále zarytou pod kůží. Výmysl komunistů je některými jedinci stále vykládán jako fakt.
Jakou pitomost se člověk v mládí naučí, tak takovou ji ve stáří (často) najde.
02. 03. 2011 | 00:52

Tunel napsal(a):

to JenTak
Nemoc dneška je zkracování původních vět . V období vlády Masaryka, za vlády Masaryka , vláda Masaryka a nakonec zůstane Masaryk sám a blud je na světě.
V té parlamentní knihovně se dá dohledat, že střelba nebyla nařízena za shora , ale povětšinou se jednalo o selhání jedince, nebo malé skupiny. Ono dnešníma očima je viděno všechno jinak, než to vnímal člověk tenkrát.
02. 03. 2011 | 01:13

hoven napsal(a):

soudruhu dolejši
vysvětlete mi rozdíl mezi kandidátem národní strany a členem ksčm. neni to tak dávno, co se soudružka semelová vyplakala na hrobu klementa gottwalda, masového vraha. jakých zločinů se dopustila národní strana??? ne , že bych se chtěl narodní strany zastávat, nemam je rád, ale jaký teda je rozdíl mezi nima a váma?????
02. 03. 2011 | 01:42

Maximus napsal(a):

Tak jsem si zde přelétl diskusi a tak nějak je mi smutno. Výše hašteřící páni Targus nebo Rumcajs mají samozřejmě ze svých pevně zaujmutých pozic pravdu. Všechny politické režimy,ten úplně nalevo komunistický, ten hodně napravo fašistický, ale i ten středopravý kapitalistický, mají své meze či limity. Bohužel, dnes se ví, že žádný spravedlivý politický režim neexistuje, vždy musíme hledat jen ten nejméně nespravedlivý. Touha po sociální spravedlnosti je stará jako lidstvo samo. To bysme pokud půjdem do důsledku museli zrušit peníze, čertův vynález - to co ovlivňuje chování většiny z nás a vlastně skoro všech lidí! Zkušební verzi komunismu, socialismus jsme na vlastní kůži v praxi poznali ve dvou až řekl bych třech, nuancích. První v 50-tých letech byla hnusná a byla vedena podle dispozic sovětských poradců v zákulisí a na vrcholné scéně vládli Stalin a Gottwald, odporní lidi a lidské bezohledné svině. Jen za Stalinem jsou milióny mrtvých lidí u nás to byly "jen" stovky, ale ovšem tisíce zavřených a naivním režimem postižení všichni občané. Pak jsme tu krátkou dobu před rokem 1968 měli údajně snad nejlepší verzi socialismu dle informací pamětníků a pak následovala Husákova verze socialismu, která měla stále více a více hlavně ekonomických problémů a jiných omezení. Husákovi je však ke cti, že se nesnížil k vraždám opozice. No a teď tu máme 20 let kapitalismu, ale zase jsme si vybrali naší verzi kapitalismu, téměř bez pravidel hry, tu zlodějskou, místo abysme se snažili o funkční kapitalismus jaký je a byl v zemích Skandinávie, Dánska, Rakouska, Švýcarska, Německa apod. A v tom bude jádro našich soudobých problémů. Na pozice vládců naší země a k majoritě majetku u nás se dostali lidé co se tam ve většině případů neměli dostat. Skoro všichni z nich myslí jen na sebe a svůj bachor a své požitky. Velkorysost, vzdělanost a morální úroveň u našich politiků a lidí kolem nich nehledejme, kdo by z nich myslel na obyčejné lidi co se lopotí za každou korunou a mačkají se ráno v dopravních prostředcích když jsou vydělat nuzný peníz! Ale k meritu věci. Samozřejmě celý kapitalistický systém má své limity. Jeho problém je vlastnictví peníze a jejich zahušťování a koncetrace! Díky důmyslnému systému peněz a všeho co s tím souvisí (burzy, parity měn, rezervní měna USD atd.) dochází postupem času k zahušťování majetku a financí a vlastnictví majetku společnosti do úzké elity a postupnému zeštíhlování zejména střední třídy obyvatelstva. Střední třídu bych z hlediska výdělků definoval jako lidi, co vydělají v kontextu času více než utratí, ale musí s každou korunou, eurem či dolarem hospodárně nakládat, aby vyšli a neměli problémy v osobním životě. Pokud se v každém dílčím státě či společenství států, kde je společná měna, podaří udržet dostatečně velkou střední třídu, je potom v této zemi dobrá ekonomická a hospodářská stabilita! Pokud dochází k průběžnému rozkrádání veřejných financí a třeba i ke špatné alokaci financí ve státě, zmenšuje se, chudne střední třída, výrazně se zahušťuje elita, která má většinu zdrojů a ekonomiky země pod palcem a protože tito lidé nemají se střední třídou či dokonce chudými soucit, je na problémy a sociální pnutí zaděláno! Vždy jde jenom o stupeň rozkrádání v té či oné zemi, míru kolik se toho přemístí (majetku a financí) k této elitě a pak máme různé modifikace, např. v Evropě tu superzlodějskou Ruskou nebo Ukrajinskou, méně zlodějskou Maďarskou, Polskou nebo třeba Českou. Pak tu jsou verze z Jižní Evropy, které také nevedou k dobrému hospodaření. Otázkou zůstává, proč jsme se nevzhlédli např. u verze Severních zemí EU nebo třeba našeho jižního souseda Rakouska. Ale to bysme se museli zeptat našich "odborníků" přes ekonomiku z 90-tých let, co se nám to tady snažili zavést za kapitalistický systém. Záměrně jsem se vyhnul zemím jako jsou USA, Japonsko apod. Na závěr bych řekl, že otázka nestojí jestli socialismus nebo kapitalismus, ale kapitalismus, ale jaký!? Buď tu severní verzi EU nebo tu naši
českou s 15% rovnou daní a akciovými společnostmi na skrytého majitele a všemi těmi nesystémovýmiu pravidly či spíše bordelem.
Na čínskou verzi socialismu zapomeňme, tam budou brzy velké problémy, ale to je na delší diskusi. Zásadním problémem dnešní doby ovšem je to, že na celém světě zdrojů, prostoru ubývá a lidí přibývá. A to nemůže dopadnout dobře zvláště když o dění rozhodují polovzdělanci, ignoranti nebo někde ještě diktátoři.
Pěkný den všem, třeba nemám pravdu!
02. 03. 2011 | 02:04

Jirka napsal(a):

Soudruhu, to oko je už celkem dobré, ani to víčko už tak nepadá. Plastika ?
02. 03. 2011 | 04:55

Sladký napsal(a):

Vznik a rozšíření komunistické ideologie bylo odpovědí na nelidské podmínky, vytvořené "divokým kapitalismem bez přívlastků".Mimo jiné je na vině i naprosté selhání křesťanství a křesťanů.
02. 03. 2011 | 06:21

Sladký napsal(a):

Jirka- tohle bývalo místo slušných a inteligentních diskusí lidí na úrovni.Vidím, že se sem v čím dál větší míře hrnou nejrůznější agresivní primitivové.
02. 03. 2011 | 06:24

Sladký napsal(a):

Maximus- to je velmi kvalitní, pozoruhodný příspěvek! Klobouk dolů, a to říkám přesto, že s některými Vašimi myšlenkami nesouhlasím.Je radost potkat zde člověka, který je schopen napsat takový text!. Tím víc pak "vyniknou" primitivní štěky agresivních hlupáků.
02. 03. 2011 | 06:31

TomášL napsal(a):

Dobrý den vepolek!

Může mi někdo vysvětlit, jaktože tohle komunisická prase v klidu píše na zdejším blogu a proč jeho blog nesmažete?

Děkuji za odpověď.

Tomáš
02. 03. 2011 | 06:45

Sladký napsal(a):

Tomáš- 1.přečti si něco o demokracii.
2.Z historie je dobře známo a psychologicky vysvětleno, že z kolaborantů a udavačů se po změně režimu stali ti nejzuřivější a nejrdikálnější kritici minulého režimu. Stačí? Lidé, kteří komunistům nelezli do prdele nemají potřebu kopat do nich, když už se to smí.
02. 03. 2011 | 06:56

Sladký napsal(a):

Tu poslední zákonitost popsal elegantnější a méně razantně jeden z nejznámnějších polských disidentů : "Nebyl jsem s vámi včera zbabělý,proto s vámi nemusím být dnes statečný." Vy nejste jen statečný, Tomáši.Vy jste přímo hrdina. Akorát trochu pozdě.
02. 03. 2011 | 07:00

TomášL napsal(a):

Sladký:

Ono "včera" by mi bylo max. 8 let....
02. 03. 2011 | 07:06

Ládik!!! napsal(a):

Sladký,
bylo to místo slušných a inteligentních diskusí, dokud se diskutovao k věci. Časem nastoupilo komando lidí, napadající slušné a inteligentní diskutéry. Proto zde "diskutují" už jen lidé typu Kydač, Vlk, ty. Normální lidé diskutují jinde.
02. 03. 2011 | 07:15

Sladký napsal(a):

Aha.Tak to se nedivím, musíš s tím minulým režimem mít opravdu strašné osobní zkušenosti.
Já v něm žil od 20 let déle, než ty, komunisty jsem neměl rád, nadával jsem na ně stejně, jako velká většina lidí.To jsem ovšem ještě nevěděl, co vím dnes, není nad vlastní prožitky a možnost srovnávat.
Kdyby mi někdo před pětadvaceti lety řekl, že jednoho dne budu upozorňovat na pozitivní stránky minulého režimu a budu zastávat levicové názory, řekl bych mu, že je blázen a vyzval bych ho, aby se šel léčit.Tempora mutantur et nos mutamur in illís.
02. 03. 2011 | 07:17

Sladký napsal(a):

Ladík-ok, jsem rád,žes tu s námi zůstal,cvoku.:o)
02. 03. 2011 | 07:19

Sladký napsal(a):

Nic ve zlém, ládíkuopravdu jsi mne potěšil.Mám radost, žes mne zařadil k Vlkovi a Tencovi.Mohl bys uvést ještě pár dalších, ale jsem skromný, nemusím chtít všechno, zvlášť ne od tebe.
02. 03. 2011 | 07:22

Ládik!!! napsal(a):

Sladký,
jestli sis všiml, tak nediskutuji. Jen vydávám skřeky, na nic jiného nemám čas.
02. 03. 2011 | 07:30

Ládik!!! napsal(a):

Kdy slavíč tu 50? Dneska?
02. 03. 2011 | 07:32

patriot napsal(a):

JanTak:

„Proč je se střelbou do lidí spojován TGM, který byl známý svým humanismem, a ne Karel Čapek?“

Protože za každé takové svinstvo odpovídají z logiky věci politikové, nikoliv spisovatelé.

Kaddáfí je podle vás zřejmě rovněž humanistou.

Máte úraz hlavy?
02. 03. 2011 | 07:37

TomášL napsal(a):

Sladký

"Zastávat levicové názory."

Které myslíte?

T.
02. 03. 2011 | 07:43

student napsal(a):

Klausův článek byl průměrný článek obyčejného politika. Ale zaujaly mě tam 3 porovnání
1) páter Halík je stejný jako páter Koniáš
2) Franz Josef I. byl lepší než Josef II.
3) Jarmila Šuláková je lepší než Jura Pavlica
Víte někdo jaké důvody mají pánové Bátora a Klaus pro tato tvrzení ? Když ano, tak je napište.
Rád se poučím.
02. 03. 2011 | 08:20

Targus napsal(a):

To Tunel:

V tomto případě jsme na tom velice obdobně.

To JenTak:

Vy chcete důkazy, že Masaryk přímo nevelel vražedění dělníků a zadlužených sedláků?
Tak mi, prosím pěkně, i s Rumcajsem podejte důkazy, že těm vraždám za éry lidově demokratického režimu veleli jen samí přesvědčení členové KSČ. myslím, že můj požadavek je zcela relevantní.

Jestliže někdo jen tak odpráskne při jediné akci několik lidí, měl by za to dostat z pohledu dnešních měřítek min. 20 let basy - byla to organizovaná vražda, s tím nic nenaděláte. Klidně si to můžete srovnávat s příslušníky SOS a PS, kteří stříleli mnohdy ozbrojené lidi na drátech. Jediný rozdíl byl v tom, že ti, kteří k těm drátům šli, věděli, co je čeká (bylo to tam dokonce napsáno), kdežto s roboši za první republiky se mikdo nemazal.
02. 03. 2011 | 08:32

stráž míru a socialismu napsal(a):

Tak Vy jste se tady pohádali. :-(((( Pod Dolejšem?!?!?! No to snad ne. :-)

Pro jistotu, aby se kvůli tomu někdo nepohádal, poznamenávám, že písničku věnuji pouze autorovi blogu.
http://www.youtube.com/watch?v=Wiptx_V3GVg
02. 03. 2011 | 08:33

jezevec napsal(a):

Vymyslet ještě lepší politický systém než je kapitalismus nejde. Ten můžeme jenom vylepšovat.Kapitalismus nejlépe odpovídá lidské přirozenosti. Nebo si někdo myslí, že je nějaký systém, který předělá povahou hodného a k práci vlažného člověka? Nebo si někdo myslí, že agresivního, ale činorodého člověka předěláte?Sejde-li se sto lidí, každý má jinou povahu a teď ať někdo zkusí na ně vymyslet spravedlivý sociální systém !
Jak říkal Churchill: Komunisté chtějí z lidí udělat anděle, ale kdyby byli lidé andělé, tak nepotřebují komunismus.
02. 03. 2011 | 08:36

Targus napsal(a):

To TomášL:

Doporučuji nejdříve promrskat gramatiku, ať nemusím používat překladač do srozumitelné češtiny. A jen tak mimochodem upozorňuji, že slovo "svině" se tu příliš netoleruje, a to ani s adjektivem "komunistická". Jinak tu ztropím bordel a hlídací Stejskal, který vždy přikvačí, když začnu sprosťačit, vymázne nás oba.
02. 03. 2011 | 08:39

stráž míru a socialismu napsal(a):

jezevec:

Vyprovokoval jste mě k napsání jednoho citátu, podle mých (neověřených) informací je autorem Ronald Reagan.

"Komunismus plně prokázal, že je pro lidskou společnost naprosto nevhodný. Je uskutečnitelný pouze v nebi, kde jej nepotřebují, nebo v pekle, kde už ho mají."
02. 03. 2011 | 08:44

jiridolejs napsal(a):

téma bylo bátory (a klaus),takže bych zreagoval především na to:
1) Carlos V. - Bátory jen směšný, klaus jen pomýlený, no ano, je to jepičí kauza, ale reagovat je myslím rozumné, ta inklinace k Národní straně je vážně problém a nevnímat to by otevíralo cestu, kam bychom určitě nechtěli - rozhodně ČR není nějaká fašistická republika, ale prevence je důležitá.
2) Archeopteryx, MA-FU - prezidenské volby z let 2003 a 2008 jsou i pro KSČM problém, opravdu jsem ani jednou klause nevolil, ale to že ho mnozí mí kolegové brali jako menší zlo se ve vztahu k realitě těžko vysvěluje. ČSSD se ale omlouvala i za to, že zařízla svého Zemana. V tomhle prsty KSČM neměla.
3)Sráž míru a socialismu - vztah Klause k TGM je asi jako ke všemu kritický, ale u toho tatíčkovského kultu by se dali najít styčné plochy, masarykovská repubplika byl obrovský skok vpřed oproti starému mocnářství, ale selanka to nebyla, nejen kvůli těm zde citovaným 57 mrtvým (prezident není duch nad vodami), ale především z doby krize, po válce lidi skutečně chtěli učinit další krok (viz volby 1946), že se to nakonec zvrhlo je jiná otázka.
Celkově myslím, že ta kauza (pokud už boj za Bátoryho skončí) by už neměla bránit tomu věnovat se jiným problémům. Zdražení, důchody atp. Kdo je Koniáš lidi asi moc trápit nebude.
02. 03. 2011 | 08:47

TomášL napsal(a):

To Targus:

Jako já bych Vám měl doporučit, že byste jsi měl promrskat matematiku. Asi tak...
02. 03. 2011 | 09:03

dalimír napsal(a):

Dobrý den všem !Pane Maximusi Díky za Váš skvělý příspěvek ! Máte na to aby jste přednášel na katedře politologie !!! Dl.
02. 03. 2011 | 09:03

Ládik!!! napsal(a):

Dalimíre,
v lavici bys seděl jen ty.
02. 03. 2011 | 09:12

stráž míru a socialismu napsal(a):

jiridolejs:

Přímé(!) odpovědi na moji otázku jste se nějak vyhnul.

"že se to nakonec zvrhlo je jiná otázka"

Kvůli komu se to zvrhlo?

"by už neměla bránit tomu věnovat se jiným problémům."

Např. skrytému, ale legálnímu(!), financování politických stran lobisty přes inzerci ve stranickém tisku?
02. 03. 2011 | 09:14

Čochtan napsal(a):

Targus napsal: "... slovo "svině" se tu příliš netoleruje, a to ani s adjektivem "komunistická"....."
ale výplody té samé se tu nejen tolerují, ale dostanou i blog ! Dostal by tu blog třeba Goebels, kdyby byl přežil válku ? Třeba by mu cenzor jeho levičácké (nacionálně socialistické) kecy přeložil ?
02. 03. 2011 | 09:18

Čochtan napsal(a):

Díky ti, stráži míru a socialismu !
Vřelé díky za ten krásný a duchaplný citát. Ten vytesám do skály a pak tím šutrem levičáky po palici mlátit budu !
02. 03. 2011 | 09:21

vasja napsal(a):

To je nářku a kvikotu. Dokonce i do gatí si někdo nadělil. Tuna, U Pehů, v díře po zblblé lišce aj i mladej intoš se diví....jako by se mordovala selátka, pro hostinu na Hradě.
Copa pan Rychetský, Pithart, Jičínskej a podobní jsou nějak lepší než Bátora z Národní strany..... Proč nekvičíte, když šéfem Senátu se stane bejvalej člen zločinecký komoušský strany, nebo ten samej rozhoduje v Ústavnim soudu......
Asi to bude tim že vrána vráně voči nevykolbe. Zoufalci.

A navrch ten Chudák Dolejš nepobral, že o Bátoroj tahle kauza vůbec neni.
02. 03. 2011 | 09:23

Tenco napsal(a):

jiridolejs
"...by se dalY - tvrdé...plocha někdy bývá tvrdá, zvláště po dopadu na ní...

Otázka :
Máte již připraven falešný plnovous a převleky, potažmo ilegální byt a občanku na jméno dr. Horák ? Poté co podle nejnovějších zpráv zřejmě budete působit v ilegalitě ?
A jak se díváte na to, že vás budou honit policajti, státní zástupci a soudci, z nichž někteří byli členy předlistopadové KSČ ?
A neobáváte se, až vás chytnou, že pak můžete - již coby mukl, stavět např. příjezdovou cestu k Dlouhých či Kočárníkovic vilám ?
Jak byste se v tomto případě cítil ?
02. 03. 2011 | 09:29

Míval napsal(a):

Pane Dolejš, Váš článek je rozumný. Pouze závěr považuji za mylný. Tato vláda by měla mít co nejméně času na cokoliv, co hodlá dělat. Protože řešení problémů, které lidi skutečně trápí, ve své agendě nemá.
02. 03. 2011 | 09:32

K.K. napsal(a):

K tomu "střílení do dělníků" : použití zbraně bylo povoleno pouze k obraně četníků. Když začaly létat dlažební kostky, tak šlo o život. Ani Targus by si nechtěl nechat rozbít hlavu dlažební kostkou, i když v jeho případě by škoda nenastala.
Je to omyl levičáků, když si myslí, že oni smí vše, třeba i házet kameny, a protistrana se nesmí ani bránit.
02. 03. 2011 | 09:36

stráž míru a socialismu napsal(a):

jiridolejs:

TGM jste do tématu zatáhnul Vy! Vidíte, vidíte, jak se téma, díky Vám, rozvinulo.
02. 03. 2011 | 09:50

stráž míru a socialismu napsal(a):

Kvůli komu, kvůli jakému projevu, mimo jiné, bude možná KSČM poslána do ilegality.
http://www.youtube.com/watch?v=k7Jsskl6Rwo
02. 03. 2011 | 10:10

Tenco napsal(a):

stráž míru a socialismu

Dík za odkaz.

Můj komentář k videu :

Skupinový fanatismus není dobrým lékem na fanatismus/spíše nedostatek sebereflexe/ jednotlivce.
Rozhodnutí učiněná na základě emocí - afektů také nejsou mnohdy lepší než rozhodnutí učiněná chladným rozumem.
02. 03. 2011 | 10:28

jiridolejs napsal(a):

1) tenco - nemyslím že může podle práva dojít k nějakému zákazu KSČM, pro to neexistují důvody, ale pár měsíců bude asi koníčkem některých "zakazování" - nedokonavý vid znamená, že se tím bude jen strašit, aby se nemluvilo právě o tom důležitém (reformy).
2) míval - vaši nedůvěru k vládě logicky jako představitel opozice sdílím, ale na předčasné volby to zatím nevidím, takže kromě kritiky a odporu mimo zdi parlamentu je veřejný tlak na odpovědnost koaličních poslanců asi pochopitelný postup
3) straž míru a socialismu - obecně jsou projevy ve sněmovně pod imunitou, osobně ale mám za chybu, že se ten pátek 10. února místo legitimní kritiky návrhu zákona, vzbudil v PS dojem jako by si KSČM myslela, že každý kdo nesouhlasil s režimem byl terorista a každý, kdo ho v represivních složkách státu hájil byl hrdina. Tak to pochopitelně není a nemůže být - KSČM zneužívání moci minulým režimem jako celek odmítá už od svého vzniku, takovou a ne jinou KSČM jsem posledních 20 let pomáhal budovat.
02. 03. 2011 | 10:41

Tenco napsal(a):

jiridolejs
No, škoda že neodpovídáte na otázky.
Mě by stačilo kdybyste odpověděl alespoň na tu poslední.
Třeba " No jak asi ? Jako blbec."
02. 03. 2011 | 11:00

jiridolejs napsal(a):

vážený tecokidahnuj - význam vaší otázky jsem prostě neodhadl, na vše tu skutečně neodpovídám (i z časových důvodů).
To že např. Vláďa Dlouhý byl dříve u komunistů (vstoupil tam mnohem dříve než já) nemá žádný vztah k irelevanci právní konkstrukce na zákaz KSČM. A zákaz KSČM nemá zase žádný vztah k tomu, že se konkrétně on už docela dobře etabloval (jako spousta jiných bývalých nomenklatur) v současném režimu.
Takže s tím žádné vlastní pocity nespojuji - nezávidím, ani nekádruji. Z části starých elit se vždy stávají staronové elity, to je dialektika historického procesu. Stará šlechta také po buržoasních revolucích se často stávala továrníky, bankéři atp.
02. 03. 2011 | 11:11

Ládik!!! napsal(a):

To je dobré - alespoň vím, že komunisti se ještě dnes povařují za elitu národa. Proto to v ČR tak vypadá. Morálka naruby.
02. 03. 2011 | 11:22

stráž míru a socialismu napsal(a):

jiridolejs:

"obecně jsou projevy ve sněmovně pod imunitou"

Myslíte si, že to nevím? (nevěděl jsem)

Má Vaše nepřímá odpověď znamenat, mimo jiné, že s projevem soudružky poslankyně Semelové nesouhlasíte?
02. 03. 2011 | 11:25

Tenco napsal(a):

No, právní konstrukce je hezký pojem...
Já dám tedy , s dovolením, spíše na logiku a selský rozum.
A logika toho, že lidi, kteří za byrokratického centrálního kapitalismu patřili k stranické byrokracii /hmm - ten pan inženýr/exbratr/ Kalousek - nebyl on náhodou v tej Národní frontě ??/, tedy že ti a...no a TI DRUZÍ...

P.S.
Prej ten zákaz dnešní KSČM iniciuje jeho NYNĚJŚÍ partaj...

No , já být vámi, tak radši do té divadelní půjčovny kostýmů a plnovousů zajdu.
Jeden nikdy neví, kdy se takové věci můžou hodit.

Nevíte jestli mají divadlo i v Bechyni ?

Stará šlechta bývavala při buržuazních revolucích také často popravována.
02. 03. 2011 | 11:27

Targus napsal(a):

To TomášL:

Počkám, až vy zvládnete obyčejné počty, ano?

To Čochtan:
Zkuste si přečíst a popřemýšlet o tom, co řekl Karel Kryl. Je to tady někde v diskuzi. Vzhledem k tomu jak se projevujete, bych usuzoval, že je u Vás velká šance na to pochopit jeho myšlenku.
Potom tady nebudete provozovat to, čemu se v Ostravě říká "s××t na pysku".

Pro všechny ideově zabedněné:

Omluva KSČ zde:
http://blisty.cz/art/23506.html
Nezapomeňte začít ječet, že blablablabla.....

Omluvili se, konec, tečka.
Kdokoli z nás si o takové omluvě může myslet cokoli, ale to je tak všechno. Citovaný Karel Kryl dává odpověď všem, kdo jsou schopni myslet alespoň trochu normálně.
02. 03. 2011 | 11:33

Targus napsal(a):

To jiŕidolejs:

Mám pocit, že byste měl jít marnit čas jinam.
Oceňuji, že chcete obhajovat neobhájitelné, nicméně být Vámi soustředím se na zametání před vlastním prahem.
Myslím že i pokud vynecháme interval let 1948 - 1989, najde se od plyšáku spousta hnoje, který můžete vykydat. Od podařených voleb Vency II. Velikého Neomylného, přes různé rozkrádačky, u nichž jste zdatně asistovali zvedáním pacek, až po kladné vyjádření k prohlasování tabákového zákona za jeden mega.
02. 03. 2011 | 11:39

patriot napsal(a):

K.K.:

A kolik četníků po tom „házení dlažebních kostek“ zahynulo?

Jste rovněž po úrazu?
02. 03. 2011 | 11:55

VL napsal(a):

je pravda že tomu anšemu guru českého konzervativního myšlení „vonělo“ cca 17 hlasů komunistů při jeho první volbě do funkce prezidenta a nezapáchala ani významná „organizační“ pomoc s využítím estrády s madam Bobošíkovou při volbě druhé.
Teď nám tu prezident vnucuje svůj názor mimo své kompetence a význam funkce hlavy státu k „jepičímu“ problému jednoho zmateného skoronácka, který už Nečas vyřešil doufejme definitivně.
A perla od Klause na závěr :„Vidím hrozbu v tom, co do lidské společnosti zasel J. J. Rousseau, mám strach z toho, že se pod heslem občanské společnosti skrývá spousta velmi nedemokratických myšlenek“.
Taže osvícenctví a celá demokratická tradice občanství našemu neomylnému nevoní. K tomu už vážně není co dodat - snad jen modrý a nebo už nahnědlý bolševismus ?
02. 03. 2011 | 12:01

stráž míru a socialismu napsal(a):

patriot:

V této souvislosti je příhodná i otázka 'Kolik četníků zahynout mohlo pokud by se nebránili?'

Nejsem specialista na historický vývoj policejních zbraní/technik/taktik, např. zda už za 1. republiky existovaly gumové projektily, (relativně) bezpečný slzný plyn, zásahové výbušky(jen randál), ..... Nevím zda, v té době, existoval demokratický stát, který byl, co do vybavenosti policie, na lepší úrovni než ČSR, respektivě četnictvo.

Co vím(z fotek), tak v té době četnictvo nebylo vybaveno přilbou s obličejovým štítem, štítem, ...
02. 03. 2011 | 12:30

TomášL napsal(a):

Targus:

Znám jednoho Targuse, který byl na idnesu(cca před 2 roky) a měl tam svůj blog. Nějaký ing.arch v důchodě. Arogantní jelimánek, který si o sobě myslel mnohé (takový ten jelimánek, co má někde své IQ kolem 120-130)a kterému tam zrušili blog, protože na jeho dokonalost nebyl nikdo nikdy zvědavý.

Když to tak sečtu (styl psaní, stejný nick, arogance, tupost)... že jste to Vy? :-)

PS: Základní počty zvládám... Avšak otázka zní, zda-li je zvládáte Vy? A tím jsi nejsem zcela jist.
02. 03. 2011 | 12:58

Robert napsal(a):

stalinista nebo nácek... hnát to všechno někam do zadele. Jestli budou hajlovat a štvát na barevný a nebo jásat jak měl ten jejich Kléma pod čepicí, jen blbnou naštvaný lidi a předváděj se.
02. 03. 2011 | 13:04

Targus napsal(a):

To stráž míru a socialismu:

Kdybyste se alespoň trochu obtěžoval, zjistil byste, že četníci měli přilbu v základní výstroji, ale to je asi na vás moc. Kromě toho měli jízdní jednotky (koně), které jsou k potlačování nepovolených shtromáždění více, než vhodné.
A samozřejmě, že existovaly již v té době tzv. slepé náboje do karabin, jimiž byli vyzbrojeni, stejně jako cvičné ruční granáty, tzv. dělobuchy. Když vám hvízdne metr od palice, jste hluchý ještě půl dne potom.
Kromě toho jsem si nevšiml, že by bylo příliš demokretické, když četník zastřelí někoho při exekuci jeho majetku. To je teda fakt síla. Kolik sedláků zastřelili komunističtí SNB-áci při rozkulačování vesnic, máte přehled?

To TomášL:

Míříte hodně vedle. Na i-dnes jsem asi nikdy nebyl, blog jsem nikdy neměl, žádným titulem se nehonosím, IQ mi naměřili ještě vyšší a arogantnost a tupost tu zatím předvádíte pouze vy.
02. 03. 2011 | 13:38

Viola napsal(a):

Já teda nevím,

ale vy nemáte co kritizovat, protože se pořád nazýváte Komunistická strana Čech a Moravy a stále se hlásíte k odkazu bývalé KSČ. Být váma, tak se vůbec neozývám v této věci. Ladislav Bátora, jak jsem četla ani v té národní straně nebyl, jen za ní kandidoval a stejně se nedostal do poslanecké sněmovny. Já toho pána neznám, ale tolik povyku pro nic za nic mi připadá hysterické. Je ten člověk zločinec, nebo co? Teď zatkli komunálního politika pro výrobu drog z Prahy 9, jak je možné takového člověka zvolit, aby rozhodoval o věci veřejné?
02. 03. 2011 | 13:48

TomášL napsal(a):

Dobrý den pane Targusi,

jste to Vy.

Přejí pěkný a ničím nerušený den.

Tomáš

PS: Vaše IP je neomylná. :-)
02. 03. 2011 | 13:51

Tenco napsal(a):

Ládik!!! napsal(a):
Sladký,
bylo to místo slušných a inteligentních diskusí, dokud se diskutovao k věci. Časem nastoupilo komando lidí, napadající slušné a inteligentní diskutéry. Proto zde "diskutují" už jen lidé typu Kydač, Vlk, ty. Normální
lidé diskutují jinde.

------------------
Toto prosím napsalo individuum, jehož několik "diskuzních příspěvků"jsem si dovolil dát k lepšímu. /Jde o nezkrácenou - původní verzi !!!/

O Politické korektnosti :
Ládik!!! napsal(a):
Jan Hus své bludy neodvolal a byl upálen. Oteplil tím prostředí?

O politice :
Ládik!!! napsal(a):
Vy jste taky odešel pozdě.
02. 03. 2011 | 07:35

O penzijní reformě :
Ládik!!! napsal(a):
Dalším pilířem by mohli být lékaři, kteří by za malý peníz mohli na požádání ukončit zájemci život.

Toto individuum kecá/tedy pomocí změti citoslovců/ téměř do všeho, rochní si v pomlouvání a přitom :

Ládik!!! napsal(a):
špíno jakási -kázání nepotřebuji, platím daně a nevolím. Až budu na obtíž, odprásknu se.
02. 03. 2011 | 08:55

Tedy nechodí k volbám. A má sebevražedné sklony. :)))

Můžete mi prosím vás skutečně někdo poradit, jak se dá na dálku rozeznat imbecil od opilce ?
To mi neříkejte, že to nejde !!!
------------------------------------
A doplňující otázka :

Je Ládík!!! prototyp SLUŠNÉHO a INTELIGENTNÍHO diskutéra ?
Anebo je to obyčejný ...... či...... ?
:)))
02. 03. 2011 | 14:08

stráž míru a socialismu napsal(a):

Targus:

O přilbě samozřejmě vím, je to na všech fotkách, ve všech filmech, dokumentárních i hraných. Psal jsem "přilbou s obličejovým štítem", obličejový štít je podstatný. O koních vím také, proč tato taktika nebyla v té době více používána nevím. Slepý náboj není to stejné co gumový projektil. To, že by četníci zastřelili někoho při exekuci jeho majetku, jsem nečetl ani od komunistů. Osobně to nevylučuji, když někdo kladl aktivní odpor za pomoci zbraně.

Psal jsem, že "Nejsem specialista na historický vývoj policejních zbraní/technik/taktik". Očekával bych, že se k tomu někdo v diskusi fundovaně vyjádří a ne, že se bude do mě pouze lacině navážet.
02. 03. 2011 | 14:53

stráž míru a socialismu napsal(a):

TomášL:

Jak jste zjistil IP adresu, když zveřejňování IP adres diskutujících zde bylo zrušeno?
02. 03. 2011 | 14:57

stejskal napsal(a):

Tak to by mne také zajímalo, pane stráži míru a socialismu.

Hezký den.

Libor Stejskal
02. 03. 2011 | 15:18

Targus napsal(a):

To stráž míru a socialismu:

Obličejové štíty mít četníci nemohli, protože jaksi neexistovaly adekvátní materiály. Dále jsem napsal, že existovaly slepé náboje. V praxi se užívala střelba ostrými náboji nad hlavy demonstrujících, stejně jako dnes při zadržování osob páchajících trestnou činnost ohrožující majetek, zdraví a životy lidí. Většinou to dopadlo tak, že někdo vypálil už první ránu stylem, jak nás školili v ČSLA při strážní službě, to jest "do nohou od pasu nahoru". Místo toho mohli klidně volit dvě salvy slepými. Ostatně zkuste se postavit metr před hlaveň a vystřelit slepým nábojem. Jedná se ale hlavně o psychologický účinek. Ten mohl být dosažen stejně i vrháním cvičných granátů před čelo demonstrantů či rovnou mezi ně.
Proč se nepoužívaly jezdecké složky, netuším, možná, že nikoho z těch blbců ve vedení to nenapadlo, anebo měli strach, že četníci z koní popadají a potlučou se.
Pokud se juknete na tapetu, kterou jsem tu nahodil, zjistíte, že značná část mrtvých zemědělských dělníků (co se týká výdělků, nejubožejších z ubohých) byla zastřelena při exekuci majetku. Nemyslím si, že dva tři četníci by neměli umět zpacifikovat člověka bránícího se exekutorovi jinak než prostřelením hlavy či hrudníku. Z karabin, které se tenkráte u četnictva používaly, stačí vyřazení z boje průstřel končetiny.

Celkově bych si dovolil pronést osobní úsudek, že se tenkrát moc nehrálo na nějaká práva a oprávněnost k zásahu. Velitel četníků povětšinou přikázal rozpuštění demonstrace a vzápětí následovala výstražná salva nad hlavy demonstrantů, tak mi to alespoň líčila moje babi. Někdy měkoty jseště volily i salvu č. 2 mimo cíl, ale pak už to šlo natvrdo, lépe řečeno na bodák. Významnou okolností byla i skutečnost, že karabiny měly slabou kadenci a malý zásobník, nabíjely se, tuším, pouhými pěti náboji, pak už puška vyžadovala dosti pomalé "dokrmení", což by už taky četník nemusel stihnout, jestli proti němu stálo tisíc nasraných a hladových lopat.

To TomášL:

Zajisté jste schopen mou adresu zde uvést, takže do toho. Já si ji pak porovnám s tím inženýrkem, který publikuje pod mým nickem.
02. 03. 2011 | 15:27

VL napsal(a):

targusi, za omluvou českých komunistů není tečka ale právě díky Semelové dvojtečka a rovnou i vykřičník. A končí to i tímhle absuirdním přepočítáváním mrtvol jaké tu teď všichni předvádíte
02. 03. 2011 | 15:27

stráž míru a socialismu napsal(a):

Targus:

Teď už trochu serióznější odpověď.

"Obličejové štíty mít četníci nemohli, protože jaksi neexistovaly adekvátní materiály."

Myslel jsem si to, ale jistý jsem si nebyl. Vnitřní pocit ohrožení četníka byl větší, když neměl obličejový štít, ani (průhledný) (lehký a pevný) štít velký(tělový).

"Ostatně zkuste se postavit metr před hlaveň a vystřelit slepým nábojem."

To vím co to udělá, mimo jiné, na hodně blízkou vzdálenost vznikne (závažná) popálenina.

V koncovém odstavci jste možná osvětlil proč se používala taková policejní(četnická) taktika.

Srovnání s jinými demokratickými státy ve Vašem příspěvku chybí.
02. 03. 2011 | 16:37

Ládik!!! napsal(a):

Kydači,
píšu k tématu a své názory, nekydám špínu na druhé. Vytři si oko.
02. 03. 2011 | 17:29

VL napsal(a):

do sčítání zastřelených dělníků vám přidám ještě jedno datum :
1970 socialistické Polsko : v Gdaňsku silové složky dostaly k potlačení nepokojů povolení použít zbraně, čehož následkem bylo údajně 40 (dle tehdejších oficiálních zdrojů 5 mrtvých a 33 těžce raněných). Nevím jestli už měli poláci moderní ochranné a donucovací prostředky, ale hádánm, že o to zas tolik nejde.
02. 03. 2011 | 17:56

mens sana napsal(a):

takový případů v sovětském bloku bylo víc - u nás jsou známé např. nepokoje v Plzni dne 1. června 1953.
Tehdy vláda KSČ schválila měnovou reformu a Škodovka vyplatila dělníky ještě ve staré měně což je vyhnalo do ulic.
Do nepokojů se tam zapojilo na 20 000 osob a jejich odpor potlačily přivolané ozbrojené posily. Během plzeňského povstání bylo prý na obou stranách zraněno na 250 osob.
Nechme tohle raději historikům a snažme se aby nevznikly podmínky pro nějaký návrat vlády pevné ruky. Armáda v ulicích je vždycky průser.
02. 03. 2011 | 19:21

Targus napsal(a):

To stráž míru a socialismu:

Co se týká srovnání s ostatními demokraciemi, platí totéž, co jsem již napsal, tedy, že nějaké porušování osobních a lidských práv v dnešní podobě nikoho až tak nezajímalo. Minimálně co se středoevropského prostoru týká, ostatními zeměmi jsem se až tak do detailu nikdy nezajímal. Pamatujte, že to bylo "chvíli" po válce, "kdy vražda byla pozdvihnuta na vlastenecký čin" (to napsal, tuším, Karel Čapek). Jednak byly poněkud zhrublé mravy, jednak nikdo takové věci prostě neřešil. Střelba do rozbouřené masy lidí byla celkem normální záležitostí všude na světě (včetně USA, vzpomenu jen vznik 1. máje, coby Svátku práce). Prostě lidský život měl poněkud jinou hodnotu a povely a rozkazy ozbrojených složek měly jinou váhu, než dnes.
Pokud Vás toto téma až tak zajímá, zkuste si sehnat učebnici tzv. Marxáku neboli Světové dějiny revolučního dělnického hnutí. Tento paskvil se vyučoval za socíku povinně na všech VŠ, nicméně tyto věci tam byly zpracovány velmi podrobně včetně statistik.
02. 03. 2011 | 19:56

Targus napsal(a):

To VL:

To není absurdní přepočítávání mrtvol, to je celkem suchá řeč statistiky, která je ovšem mimořádně důležitá, pokud si má každý udělat vlastní názor na to, co se zde dělo v určité době.
Plky paní Semelové jsem nestudoval, za to mi ta paní nestojí. Nicméně pokud hovořila o tom, že českoslovenští pohraničníci se setkávali s ozbrojenými agenty - chodci, kteří byli přímo vycvičeni k okamžitému použití zbraně, měla bohužel pravdu. Naštěstí organizátoři těchto akcí celkem rychle pochopili, že tyto akce nepovedou k žádoucímu rozkladu režimu v ČSR a později ČSSR. Současně se čára započala drátovat, takže přechod zelené čáry se stal rázem násobně těžší.
K Vaší narážce na události v PL asi tolik. O r. 1970 nevím nic, pokud se jedná o r. 1980, pořádkové síly MV absolutně nestačily udržet alespoň nějaký řád, docházelo k rabování skladů potravin, loupežím a násilným trestným činům. Proto vyhlásil Jaruzelski stav rovnající se faktickému stannému právu. Na udržení pořádku byla povolána armáda, která určitě neměla adekvátní prostředky k potlačení masových projevů nespokojenosti. Proto se použilo to, co bylo k dispozici, kromě standardních pěchotních zbraní a i těžké kulomety a obrněná technika. Bohužel tenkrát šlo o život nejen těm vojákům a policajtům, ale i obyčejným lidem, kteří byli ohrožováni rabujícími bojůvkami. Zdroj - moji příbuzní.
P.S. ještě maličké popíchnutí - víte, že polská Solidarność dostala na podporu této akce 250 mil. USD od Vatikánu?
02. 03. 2011 | 20:16

stráž míru a socialismu napsal(a):

Targus:

Děkuji za odpověď.

Váš příspěvek si (sám pro sebe) překládám a shrnuji do věty 'Jiné demokratické státy na tom s (relativní) "ohleduplností" policejních(četnických) zásahů lépe nebyly.'

Za sebe dodávám, že v diktaturách, v té době, byly policejní zásahy, co do počtu obětí a závažnosti zranění těch proti nimž se zasahovalo, ještě horší.
02. 03. 2011 | 20:31

pgjed napsal(a):

Jistě s. Dolejši, demokracie do které se pletou bolševici opravdu nemá daleko k demokratůře.
02. 03. 2011 | 20:32

Xenon Withford napsal(a):

Číst výplody od těch pravičáckých podkoní a sběračů fekálii, je opravdový zážitek.
Ti Láddíci, rumcajzlové či hovnové, jsou opravdovou ozdobou zdejších ,,diskusí,,.
Ale jaký pán, takový kmán.
02. 03. 2011 | 20:49

Ládik!!! napsal(a):

Xenone,
kdyby nás nebylo, nic bys nečetl....
02. 03. 2011 | 21:08

jiridolejs napsal(a):

pgjed : problém s obhájci občanských práv tu má představitel krajní pravice (konzervativním bych jej neoznačil, protože by chtěl konzervovat i to co si to nezaslouží) a bohužel mu straní i hlava státu. Proto vůbec vznikl ten rozruch.
targus : nemyslím si že si tohle téma nezaslouží vůbec pozornost i když souhlasím, že problémy se zdražováním a tzv. reformou penzí jsou mnohem akutnější. Buďte klidný, těm se věnuji - viz např. minulý blog.
Pokud jde o způsob ochrany státních hranic - i zde platí že nebyli všichni co chtěli přes čáru teroristé a ti co po nich stříleli automaticky hrdinové. Možnost opustit republiku byla nepřiměřeně omezená a pak útíkali opravdu různí lidé - za lepším bydlem,za dobrodružstvím,nespokojení doma či v práci, motivace byly různé, nejen bojovat s režimem či dokonce jen utéci před postihem za kriminální činnost.
robert - řešit jako aktuální politikum jestli "kléma měl pod čepicí" jsou jen takové jalové řeči, jednostranné pokusy glorifikovat minulost nepomohou ničemu,jen zapouzdření v mesiášském ghetu jako kůl v plotě - kdo chce lepší alternativní budoucnost, měl by jí pomoci propracovat. Stalinismus opravdu není politikou KSČM.
03. 03. 2011 | 09:46

Ládik!!! napsal(a):

Pane Dolejši,
stalinismus to dnes pravděpodobně není, ale jak se tedy dá vaše (KSČM) ideologie nazvat jedním slovem? Děkuji za odpověď.
03. 03. 2011 | 10:09

stráž míru a socialismu napsal(a):

jiridolejs:

Moji otázku z příspěvku 02.03.2011 11:25 jste buď přehlédl nebo jste nechal bez (přímé) odpovědi.

Je to tak těžké odpovědět na takovou jednoduchou otázku? Nebo se odpovědět bojíte, s ohledem na vysoko postavenou kolegyni ze strany?

ad Váš příspěvek 03.03.2011 09:46

Motivace mohla být i kombinovaná.

I dnes se někteří lidé snaží utéci z ČR před postihem za kriminální činnost, v současnosti do států, které nemají s ČR smlouvu o vydávání pachatelů trestných činů, dost často z toho důvodu, že v těchto státech to s demokracií, případně s úrovní právního systému, nevypadá moc dobře.

Poněkud jste pozapomněl napsat, že útěky před postihem za kriminální činnost byly i opačné, stávalo se, že někdo utekl ze západu do soc. státu, ve kterém byl (někdy) následně prezentován a oslavován jen jako velký revolucionář, bojovník za svobodu národa/vlasti/pracujících.
03. 03. 2011 | 10:56

jiridolejs napsal(a):

stráž míru a socialismu - s tím posledním samozřejmě souhlasím, tyhle problémy jsou na všech hranicích světa, u nás ovšem dominoval pohyb od nás ven, naopak už méně. Zejm. v politickém případě - takový útek Deana Reada byla oslavovaná rarita.
Známkovat kolegyni opravdu veřejně nechci, to jste uhádl, ale obecně si myslím, že věcným tématem byl zákon o 3.odboji a ne emotivní obhajování celé minulosti, které jen kolem nás staví zbytečné hradby. Neměli bychom zapomínat i na selhání minulého režimu,ale ten dnešní jistě není nekritizovatelný a veřejnosti nabízené nové alternativy by měly být poučené a co nejreálnější.
03. 03. 2011 | 11:12

VL napsal(a):

tohle už targusi ale není jen statistika, to už je hodnocení : podle vás když zasahuje SNB nebo Milicja obywatelska, tak proti chuligánům, když prvorepublikoví četníci, tak proti proletářům ?
03. 03. 2011 | 12:17

stráž míru a socialismu napsal(a):

jiridolejs:

Děkuji za odpověď.

Máte pravdu v tom, že ani dnešní režim není nekritizovatelný, např. to, že lobisté(přes cokoliv, i přes hazard) si mohou legálně(!) kupovat znění zákonů, podle jejich přání, skrytým financováním politických stran přes inzerci ve stranickém tisku.

Jaké nové alternativy, v této záležitosti, Vy osobně veřejnosti nabízíte?
03. 03. 2011 | 12:24

VL napsal(a):

nebuďte směšný, strážce, komunisti jsou spíš zaslepení ideologií než korumpovaní kapitalismem - Drobil, Bárta, Kalousek, všude lítají stamiliony, véčkaři si dosazují metresy na ministerstva a vy řešíte kdo má inzerci v nějakých Halo novinách ? Kdyby komunisty zakázali, aspoň přejdou do ČSSD a svět jde dál. Žáby na prameni jsou ale dneska jinde.
03. 03. 2011 | 13:21

stráž míru a socialismu napsal(a):

VL:

Já se zde ptám autora blogu. Pod blogem Kalouska, který zde blog nemá, to by dopadl, pan Stejskal by nestačil mazat, bych se ptal Kalouska.

Jak já znám komunisty, tak převážná většina z nich má také ráda peníze, tím se od zbytku/většiny neliší. Samozřejmě komunisti mají rádi svoji ideologii, ale peníze (a moc) mají, alespoň většina z nich, ještě raději.

KSČM je parlamentní stranou, hlasy jejich poslanců leckdy a leckdo potřebuje, tzn. i ostatní strany zastoupené v parlamentu, jen se k tomu neradi (veřejně) přiznávají. Takže, z tohoto důvodu, bych poslance za KSČM, z případných žab na prameni, předem nevynechával.

Kdoví co(a hlavně za kolik) už se přes tu inzerci v Haló novinách řešilo/vyřešilo, jen to veřejnost, většinově až na jeden případ, neví, protože to neprasklo.
03. 03. 2011 | 14:19

stráž míru a socialismu napsal(a):

oprava: zbytku/většiny SPOLEČNOSTI neliší.
03. 03. 2011 | 14:26

Targus napsal(a):

To VL:

Nerozumím poslednímu příspěvku na mne. Nic jsem nehodnotil. O zásazích SNB jsem nic nepsal, o situaci v PL jsem psal to, co jsem načetl (knížky, český i polský dobový tisk) a to, co jsem slyšel od přímých účastníků. O chuligánech jsem nepsal. Psal jsem o tom, že protesty se jednak šířily nezvladatelným tempem, jednak při nich probíhalo ničení majetku a rabování nedostatkových (= prakticky všech) potravin ze skladů. Dále pak hrozilo z důvodu naprosté neschopnosti polské vlády jakkoli smysluplně reagovat na tlak ulice, že propukne otevřený boj nebo bude vláda nucena odstoupit.
Z tohoto důvodu vyhlásil jaruzelski stav rovnající se stannému právu a uzavřel neprodyšně hranice, protože reálně hrozilo to, co se stalo u nás v r. 1968. A jelikož Poláci nejsou Češi, neskončilo by to jednou stovkou mrtvých, jako u nás. Nezapomínejte, že byla tenkráte u vesla ještě klika L. I. Brežněva, žádný Gorbi, který každému řekl - éto váše děélo.
03. 03. 2011 | 14:47

Targus napsal(a):

Ještě dodatek - vy máte pocit, že v Polsku bylo tolik chuligánů, že proti nim musela být kromě jednotek MV nasazena i armáda s obrněnými vozidly a kulometné roty? Já o Polácích nemám naprosto žádné iluze, ale tak hluboko jsem ještě neklesl. Samozřejmě, že nepokojů se většinově účastili obyčejní lidé dohnaní k takové akci šílenou inflací, nutností mít alespoň dvě zaměstnání a naprostou absencí potravin v oficiální prodejní síti.
Nechtějte po mně, abych zde analyzoval příčiny, bylo by to na moc dlouho. Jisté však je, že Solidarność disponovala značnými finančními zdroji a vyškolenými kádry, které řídily celou operaci, chcete-li boj s vládou, jehož cílem byla již tenkrát jednoznačně změna režimu.
03. 03. 2011 | 14:57

VL napsal(a):

Targusi, uvádíte zdroj vaši příbuzní, když k té vaší suché statistice přidáváte, že českoslovenští pohraničníci se jen setkávali s ozbrojenými vycvičenými agenty a že v Polsku jen čelili rabování a že šlo o život nejen těm vojákům a policajtům, ale i obyčejným lidem, kteří byli ohrožováni rabujícími bojůvkami. To není hodnocení ? A neměříte různým metrem - komunistickým režimům a masarykově republice ?
Semelová vás nezajímá, no možná, ale dopouštíte se stejné jednostrannosti. Zbývá jen dodat : "republiku si rozvracet nedáme vyškolenými agenty CIA". Mimochodem "eto vaše delo" řekl právě Brežněv v 1968 a pak přišla okupace. Nebo i to byl jen pořádkový zásah ? A v roce 1980 ještě Gorby (teď mimochodem slavil 80. narozeniny) v čele nebyl.
03. 03. 2011 | 15:18

Miro napsal(a):

myslím že zdražení vlivevm zvýšené DPH a kupčení s cenovými mapami je důležitější než nějaký popletený Bátora, kterého se bohužel zastává i hlava státu. A bitev o minulost bylo už také dost.
Mimochodem, podle průzkumu, který agentura VCIOM zveřejnila v předvečer narozenin Gorbačova, počet Rusů, kteří bývalého vůdce nesnášejí, klesl během deseti let z 39 na 25 procent. Skoro polovině Rusů je nyní Michail Sergejevič už lhostejný.
03. 03. 2011 | 15:49

Targus napsal(a):

To VL:

Proč lžete?
Já jsem nenapsal, že SOS a PS se setkávali JEN s ozbrojenými agenty. Slůvko "jen" jste tam namontoval vy. Setkávali se I S ozbrojenými agenty. To je PODSTATNÝ rozdíl.
A co je hodnotícího na tom, když napíšu, že při lidových bouřích šlo o život i obyčejným lidem, potažmo zasahujícím pořádkovým jednotkám? Kolik bylo zabito dělníků, to se všeobecně ví. Kolik bylo zabito policistů a vojáků, o tom se nemluví. A nikdo samozřejmě už dnes nevyšetří, kolik neviiných obětí bylo zabito tou či onou stranou. Jedna strana takové vraždy háže na tu druhou.
Proto si vyprošuji, abyste mi vkládal do úst či spíše do klávesnice to, co jsem nenapsal. Vy chcete číst, že komunisti byli svině, nic jiného vás nezajímá. V tom případě zde ztrácíte čas. Já jsem pouze odpověděl na dva výroky. Jeden se ptal na to, jestli Masaryk velel při střelbě do dělníků (on jistě nikoli, nicméně stříleni prokazatelně byli), druhý zněl asi tak, že komunisti, resp. komunistické režimy zahubily více lidí, než fašizmus, potažmo Hitler. Bohužel, Áda má nepřekonatelné skóre, s tím nic nenaděláte. To pouze konstatuji, aniž bych se pouštěl do jakéhokoli souzení a rozebírání ostatních režimů, lhostejno zda ve východní Evropě nebo v Jižní Americe.
Jelikož vaší snahou je pouze urážet, ukončuji s vámi diskuzi.
03. 03. 2011 | 16:55

Targus napsal(a):

To MIro:

Kdybyste udělal stejný výzkum ke jménu Gustáva Husáka, dostal byste obdobné výsledky. Mladší generace se již nezatěžuje poměřováním slov a skutků bývalých špiček, lhostejno z kterého tábora. Má již zcela jiné starosti.
03. 03. 2011 | 16:57

Tenco napsal(a):

Targus
"Jednoduchá lež je vždy masami přijímána snáze než složitá pravda".

Tak, a teď nazvou komunistou mě.

:))))

Takové nevinné slovíčko - "JEN", že ?
A jak se hodí.
Někomu.

Kdoví co se takovému honí palicí.
Todle by mě zajímalo daleko víc než historie pohraniční stráže v Čechách, Slezsku a na Moravě.
04. 03. 2011 | 13:20

VL napsal(a):

tenco - když on targus jaksi psal opravdu "jen" o těch agentech chodcích a o rabování za komunismu v Polsku (tedy jen půl pravdy). Prostě tu druhou polovinu pravdy nepřipomněl a snažil se ohýbat realitu k obrazu svému... když dva dělají totéž, není to totéž - prvorepublikový četník není komunistický milicionář. Takže co se jemu honí palicí je docela zřejmé.
04. 03. 2011 | 15:15

Tenco napsal(a):

VL
Vy půl kila pravdy - on půl .../ehm...tam vidím minimálně 75 deka pravdy/.

"..když dva dělají totéž, není to totéž - prvorepublikový četník není komunistický milicionář..."

No, jak víte, že mezi pohraniční stráží nebyli i prvorepublikoví četníci ?
Lidi se nemění, mění se jen režimy.
Lidská hloupost, arogance, narcismus, lhostejnost a krutost je stále stejná.
Málokdo se dovede během života změnit.

Jen takový člověk ale skutečně žije.

Ti ostatní jsou jenom hroudou hlíny před norou.

Mě by spíše zajímala veřejná diskuze o transformaci 1989-2000. Oběti četníků a pohraničníků už nevzkřísí nikdo a jejich jednání na dnešní události nemá žádný vliv. Ale Češi se rádi babrají v té vzdálené minulosti. Oni mají rádi symboly a fangličky. Oni si je vyrábějí totiž i z přítomnosti.
V tom je ten problém.
Těšit se zaživa na pomník.
04. 03. 2011 | 15:31

VL napsal(a):

když on i ten souboj Havla a Klause z 90. let je hodně o těch pomnících...takže bych na věcnost zrovna těhle debat příliš nespoléhal. Ideologické cancání a přiblblou propagandu můžete udělat ze všeho.
04. 03. 2011 | 16:57

mens sana napsal(a):

věcně vzato by se to dalo uzavřít s tím,že hlava státu potvrdila jak se stárnutím ztrácí těmito trapnostmi formát. Jeho protagé Bátora se tu přitom nejen namočil s extremisty,ale předvedl se coby politický turista - od „nepravicové“ Československé straně socialistické až do supereuroskeptické iniciativy D. O. S. T. v populistickém bobostylu.
Co tedy Klaus chrání na tomto muži ? Rousseau a Josef II. kteří Bátorovi vadí, byli protagonisty osvícenství - znamená to snad že Hrad tleská návratu středověku a také tyto postavy zařazuje mezi četné Klausovy nelásky?
Václav Klaus dosud sice rád vybočoval ale nesklouzával až k extrému: nyní jakoby nosné konzervativní myšlenky nahrazoval udatenstvím plochého populismu vypůjčeného z politického okraje.
A to je ta hlavní zpráva - pokud bude chtít mluvit do toho, kdo by měl zastávatr jeho úřad po jeho odchodu, lze mu čím dále méně věřit, že to dělá po hluboké úvaze a na úrovni. Klaus začal odcházet dříve než opravdu odešel. Amen.
05. 03. 2011 | 19:34

Who napsal(a):

"Vědecká rada Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze nesouhlasí s návrhem angažování pana Ladislava Bátory do struktur vedení Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Jsme přesvědčeni, že lidé s podobnými xenofobními postoji by neměli zastávat žádné podobné funkce. Vyzýváme i další součásti akademické obce, aby se k tomuto našemu stanovisku připojily," stojí v prohlášení. Hlavně se nebá t mít názor - ochránci Bátory stejně budou volat, že je to kádrování.
22. 03. 2011 | 15:46

Nicol napsal(a):

jihočeská poslankyně ČSSD Bohdalová nedávno obvinila Bátoru z rasismu protože "volá po přesunu cikánů" - ten jí to vrátil žalobou za pomluvu, protože prý toto neřekl. Tím by jí hrozil trest až 14 měsíců.
Ten asi takhle imbecilní výrok nevyslovil, ale kandidoval za stranu, která touhle imbecilitou proslula - tj. za Národní stranu. Takže silně pochybuji že by parlament paní psolankyni v takové kauze vůbe vydal tak absurdnímu stíhání.
05. 05. 2011 | 15:22

Kléma Gottwald napsal(a):

To jako TGM měl mobilní telefon a zařval do něj: Střílejte !!!! Jak mohl dát rozkaz, když nebyl na místě události a ani nevěděl, že se k nějaké tragédii seběhne? Nebyla ta demonstrace vyprovokována soudruhy z Rudého práva včetně samotné komunistické strany při které se dav vrhl na četníky kteří začali střílet s obavy o svůj život? Jo a v r.69 za to může asi také TGM, že? Takže soudruhu Dolejši neber úplatky nebo se z toho zblázníš.
18. 06. 2011 | 13:53

Kléma Gottwald napsal(a):

soudruhu Targusi a kolik obětí zavinili demokraté z KSČ ???? Divím se, že jste tam nenapsal i oběti po 48 r......to by jsme se divili a ještě spoustu leváren se nedovíme neboť se vše zničilo po r.89... Cenzura je cenzura. Važte si svobody slova. Aspoň víme dnes, kdo lže a krade. Za totáče jste si to mohl jen myslet a neříkat nahlas. Nejvíce řečí o svobodě a pravicových zlodějnách mají hlavně ti, co to dělali sami (komunisti) - včetně vražd.
18. 06. 2011 | 13:58

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy