Pan Andy a co je fašismus

26. 01. 2008 | 18:41
Přečteno 7098 krát
Napsal mi pan Andy pod blog, že nevím, co je fašismus. Pletu si ho prý s nacismem. Což o to, mé neznalosti jsou jistě značné a jsem proto vděčen každému, kdo mne od srdce a rád poučí. Já si to pamatuji tak, že slovo fašismus má dva významy a jeden z těch významů zahrnuje i nacismus. Učili mne to tak kdysi na základní, střední i vysoké škole a užíval to tak i leckterý historik. Co na to třeba netová literatura, abychom si to všichni mohli rychle ověřit? Zkusme třeba Wikipedii.


Česká Wikipedie upozorňuje na to, že v nejužším smyslu se fašismem označuje antidemokratické a antiliberální hnutí především v jeho italské odrůdě. Ale upozorňuje, že pojem fašismus je často vnímán i v širším významu jako ideologie a režimy naplňující fašistické cíle. Česká Wiki kupodivu vynechává znaky fašismu, které jsou uvedeny v některých cizích jazycích. Proti gustu autora žádný dišputát.

Anglická Wiki upozorňuje na skutečnost, že fašismem se obecně rozumí celá řada ideologií a režimů. V užším smyslu pak italský originál, který se jako první chopil moci. Anglická verze uvádí výslovně: "Ačkoli moderní konsensus vidí nacismus jako typ či odnož fašismu, někteří odborníci jako G. Allardyce a A. F. K. Organski prokazují, že nacismus není fašismem, protože buď jsou rozdíly příliš hluboké nebo jsou přesvědčeni o tom, že fašismus nemůže být druhovým (obecným) označením." A anglická Wiki končí syntézou, že nacismus je formou rasově orientovaného fašismu, zatímco italský fašismus byl orientován státně. Fašismus se zde dále rozebírá jako obecný pojem se zvláštnostmi v jednotlivých státech jako např. Itálie a Německo. V anglické Wiki je také Paynova definice fašismu se znaky jako autoritativní stát, regulovaná ekonomika do značné míry propojená se státem, antiliberalismus, antikomunismus a antikonzervativismus. Tyto pasáže nejsou označeny jako sporné.

Německá Wiki zmiňuje, že řazení různých pravicových diktatur včetně nacismu pod pojem fašismus je sporné. Dále se zde o fašismu píše skutečně jen jako o italské záležitosti. Vyklepl jsem si i heslo antifašismus a ejhle, ten má v Německu historii od nějakých třicátých let. Proti nacistům tedy bojovali antifašisté. Zároveň je pravdou, že nacisté se fašisty sami nenazývali. Byli hrdí na svůj originál a považovali se v souladu s fašistickou i nacistickou ideologií za něco lepšího než ti druzí.

V rozsáhlém italském hesle se autoři věnují především italskému významu. Samozřejmě odtud slovo samotné pochází a Mussoliniho režim zde byl realitou trvající dvě desítky let. Okrajově se zmiňuje vztah k německému nacionálnímu socialismu a dalším větvím fašistických stran včetně fašismu bulharského, rakouského, řeckého, rumunského, maďarského, španělského, portugalského. Nezapomíná se ani na fašistická hnutí britská, francouzská či belgická. Mezi navazujícími hesly je uveden i slovenský klerofašismus.

Francouzská verze uvádí fašismus v užším smyslu, širším smyslu a rozšířeném významu. Širší smysl pak zahrnuje i jiné režimy včetně nacismu. Upozorňuje ale na to, že mnozí experti tvrdí, že nacismus je spíše opakem fašismu v užším smyslu. Konečně ten nejširší význam francouzské znění má za zcela sporné, má totiž přenesený význam na další režimy, které mají autoritativní prvky, např. islamofašismus či sociálfašismus.

Pozoruhodné je konstatování v ruské mutaci. Ta upozorňuje, že širší pojetí slova fašismus užívala od dvacátých let propagandisticky Kominterna a v tomto významu slovo bylo přejato za druhé světové války i ostatními spojeneckými velmocemi. Ty musely nějak označit, že nebojují jen proti Německu a potřebovaly obecnější termín. S trochou hrdosti se konstatuje, že slovem fašismus se dnes většinou chápe právě tento širší význam než samotný italský zdroj.

Polská verze konstatuje, že fašismus vznikl v Itálii a jeho německou formou je nacismus.

Katalánský text označuje za příklady fašismu režimy A. Hitlera, Mussoliniho a Franca. Nacionální fašismus pokládá za vůbec nejznámější případ fašismu. Rozsáhlejší španělská verze také považuje fašismus za obecný termín, pod který lze subsumovat další verze těchto režimů, tedy historicky první italský, druhý německý a třetí španělský.

Chorvatský text se vypořádává s fašismem velmi stručně jako s italským fenoménem. Pokud ale chcete s chorvatštině najít pravé poklady, klikněte na heslo Ustaše. Já jsem ten text raději zavřel, když jsem tam četl, že Pavelićovo Chorvatsko bylo vlastně k aplikaci rasových zákonů a holocaustu donuceno. A Srby masově vraždili coby odplatu za monarchistický útlak. Málokdo ví, že koncentrační tábor Jasenovac, kde se oběti popravovaly speciálním řeznickým nožem, je horší hnus než cokoli jiného. Termín ustašovský fašismus užíval Šimon Wiesenthal jistě oprávněně. Wiesenthala bych považoval za odbornou i morální autoritu.

No mohli bychom listovat dál. A hlavně bychom mohli otevřít kvanta politické, historické a politologické literatury. Jenže ono zas nemá smysl se donekonečna hádat o terminologii. Pan Andy má pravdu v tom, že nejpřesnější označení německých hříchů je nacismus. Ale sedmdesát let se tu užívá i slovo fašismus v obecnějším významu. Mně to nevadí. Pokud jde o fašismus či nacismus, rád bych hlavně zůstal laikem, který se s fenoménem v praxi nesetkává.

PS. Odpusťte mi občas nějakou překladovou nepřesnost. Vážně nejsem polygot.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vlk napsal(a):

Pane docente, hrách na zeď házíte. Budu předvídat reakci. Objeví se zde houf příznivců nejlepšího ze všech historiků moderních dějin, totiž Bendla. Kdybyste nevěděl náhodou, kterého myslím, pak středočeského hejtmana. Ten začal u nás razit jistou světoově novátorskou teorii, kterou, jak je vidět zatím žádná z různých Wikipedií nereflektuje. Aspoň vidíte, jak jsou vaše zdroje a internet nedokonalé.
26. 01. 2008 | 18:56

Ročník 53 napsal(a):

Řekl bych, že ruský zdroj se mýlí. Pokud se ovšem nemýlím zase já, že fašizmus vznikl ze italského slova fasco (svazek) a také se psal v původní podobě fascism.
Původně to označovalo římského úředníka, který měl ve znaku svazek prutů a sekeru, jako symbol jednoty a výkonného práva.
26. 01. 2008 | 18:57

Čochtan napsal(a):

Německý Nationalsocialismus nebyl fašismus, ale byl s fašistickými režimy přátelsky spjat.
Zapomněl jste ve vašem výčtu zmínit do dnes bující islámofašismus.
26. 01. 2008 | 19:04

Perry Mason napsal(a):

Čtu vždy až do konce. Vyplatí se to! "PS. Odpusťte mi občas nějakou překladovou nepřesnost. Vážně nejsem polygot." :-)
26. 01. 2008 | 19:04

Čochtan napsal(a):

"Paynova definice fašismu se znaky jako autoritativní stát, regulovaná ekonomika do značné míry propojená se státem, antiliberalismus, antikomunismus a antikonzervativismus"

Až na ten antikomunismus to pasuje i na Husákovo Československo.
26. 01. 2008 | 19:08

Jákoš napsal(a):

Pane docente těm hlavám s modrým raušem nic nevysvětlíte. Prostě jim to z hlavy nemůžete vyhnat, protože to je jejich ideologie, které bezmezně věří. Mezi sebou jsou vemi silní a jásají si navzájem v ústrety, podobnost čistě náhodná se srazy v mnichovských pivnicích ve 20 letech minulého století. Určitě se nebudu moc mýlit, když si dovolim tvrdit, že se ještě dočkáme poznání, že se budeme všichni divit, jak je fašismus pevně zakodován v hlavách nejvyšších představitelů strany, kde se pomalu každý den objevuje nový vyznavač tohoto myšlenkového směru. Fašismus - to je svojí podstatou násilí. Není to v poslední době vidět na jednání inženýra Topolánka, inženýra Nečase a doktora JUlínka ?
26. 01. 2008 | 19:28

Axlboy napsal(a):

to jákoš: děláš ze sebe hlupáka....
26. 01. 2008 | 20:01

koli napsal(a):

je to prašť jako uhoď.
26. 01. 2008 | 20:04

emes napsal(a):

Cochtane islamofasismus je stejne existujici vec jako fasisticky bushuv rezim - cili existuje protoze to nekdo tak nazyva. V jakemkoliv vyznamu slova fasismus nenajdete neco podobneho ruznym systemum islamskych zemi (a samozrejme i blabol o bushovi tam naprosto nepasuje).
26. 01. 2008 | 20:06

kočka šklíba napsal(a):

Axlboy: možná ano, možná Jákoš dělá ze sebe hlupáka(já si to nemyslím), ale my nevíme v čem, měl byste to upřesnit,a uvést nějaké argumenty,třeba pak dojdeme k témuž názoru jako vy. Jinak je to trapný a zbytečný výkřik.
26. 01. 2008 | 20:11

pepa napsal(a):

Docente Havle, argumentaci wikipedií opravdu myslíte vážně?
26. 01. 2008 | 20:15

emes napsal(a):

Pepo a muzete proti konkretnim bodum namitnout neco konkretniho ? Protoze vas vykrik nijak nedokazuje, ze pan Havel napsal nesmysl - zvlaste ze docela jasne dokazal sirokost onoho pojmu.
26. 01. 2008 | 20:20

Ročník 53 napsal(a):

Pepo, v testování věrohodnosti "Encyclopedia britannica" a "Wikipedie", se ukázala Wikipedie jako kvalitnější zdroj informací. Odkaz na Wikipedii není chybou.
26. 01. 2008 | 20:28

Václav napsal(a):

Socani k termínu "Tržní prostředí" přidali dodatek "Sociálně tržní prostředí". Lidstvo v 21.století musí přidat k termínu "Fašismus" dodatek "Fašismus s lidskou tváří". Naučme se vnímat verbální příznaky fašismu pozitivně. Tzn. fašismus bez zabíjení. Vždyť co může být depresivnější, než diskuze s sociálními komunisty či komunisty sociálními.
26. 01. 2008 | 20:30

Ladislav napsal(a):

pepa & emes & autor: Wikipedie by mela byt brana jako neautoritativni zakladni prehled tematu. Argumentovat ji jako tim pravym zjevenim pravdy neni fer, bez ohledu na platnost obsahu.

Cesky psane zdroje existuji - treba monografie Tomase Pasaka - a bylo by lepsi odkazovat na ne.
26. 01. 2008 | 20:37

Ročník 53 napsal(a):

Uvědomte si Václave, že já zase s vámi nestojím o diskuzi, přestože jsem byl vždy pravicový.
Je to pro mě depresivní. Diskutovat s někým, kdo vede monolog a má ideově tak jasno jako vy, se prostě nedá. Vy vnímáte jen to, co máte ve vlastní hlavě, a nikoli také oponenta. Jste jako Klaus, který si při argumentaci jiných čte noviny.
Všiml jste si jednoho rozdílu mezi námi? Ani by mě nenapadlo vás nazvat hanlivým způsobem, a natož generalizovat. U mě nejste "modrá straka", zato u vás jsou oponenti "socani". Ani vás neřadím do nějaké neschopné skupiny. Čtěte si svoje příspěvky po sobě, možná se poučíte.
26. 01. 2008 | 20:49

emes napsal(a):

Ladislave, ale v tomto pripade prave Wikipedia krasne splnila ucel, o ktery panu Havlovi slo. Na zaklade mnoha odkazu z mnoha zemi a i odkazu na puvodni zdroje muzeme jasne rici, ze fasismus ma velmi sirokou definici a nekteri k nemu zarazuji i nacismus. Nemusite pak hledat uz v konkretnich pracich jednoho ci dvou autoru, kdyz tyto informace se opiraji na pracich desitek autoru ci dokonce na narodnich zvyklostech.
26. 01. 2008 | 21:14

Axlboy napsal(a):

to kočka: protože z apolitické definice udělal politikum.... zachoval se jako hlupák, jeho slovy "v oranžovém rauši"
26. 01. 2008 | 21:47

vlk napsal(a):

Václav utrousil své obvyklé moudro!
Sociálně tržní hospodářství. Kdo že jen s tím termínem přišel první?? No nějakej Erhardt. Ludwig.. To musle nejt ale kovanej bolševik,co Václave?
Zkus Wikipedii. Určitě ti tvůj názor povtrdí. To víš, tady nejsi nejsi u Zahradila, kterej podle Tebe správně píše jen pro myslící občany. Tady jsou lidi, co používaj Wikipedie, encyklopedie, protože si nemyslí, že rozumí všemu na světě. Prostě lidí nedokonalí. Tobě asi vadíme, ale nedá se nic, dělat.
26. 01. 2008 | 22:00

Ladislav napsal(a):

enes: to ano ale clanek az moc naznacuje Wikipedii jako hlavni zdroj. Ja na ni sem tam prispeju, proto me to vadi. Opatrnici se vetsinou zastituji frazemi jako "if Wikipedia is to be believed ...."
26. 01. 2008 | 22:24

bigjirka napsal(a):

Čochtan is back!
fašismus je pravicový, o tom nelze pochybovat
nacismus má namíchané pravicové i levicové znaky
u obou není podstatným znakem pravicovost či levocovost, ale antiliberalismus
islamofašismus je myslím jen nálepka pro islámskou totalitu, která je moderním klonem středověkého křesťanství se slabým státem a silnou lokální úrovní. nízká koncentrace moci, nízká koncentrace kapitálu, malá rozvinutost. negramotnost velké části obyvatel, na druhé straně znalost snad celého koránu zpaměti
26. 01. 2008 | 22:34

Tibor napsal(a):

Chtěl jste nám tím v druhém sledu naznačit kolik umíte jazyků? ;) Postmoderní politologie popisuje fašismus jako směsici více ideologií a antiideologií (romantismus, nacionalismus, antimarxismus, biologický determinismus, atnisemitismus atd.). Zatímco nacismus je národní socialismus a obsahuje silné prvky antisemitismu a ideu pangermanismu. Fašismus je více orientován na stát a nacismus na rasu.
26. 01. 2008 | 22:52

Che Che Guev napsal(a):

V postkomunistických zemích probíhá proces právního, morálního a historického vyrovnání s bývalými režimy. V řadě zemí proběhly rehabilitace obětí komunistických režimů a restituce vyvlastněného majetku. Celkový počet mrtvých a poškozených se obtížně odhaduje: například počet obětí Stalinova režimu v Sovětském svazu se v různých pramenech odhaduje mezi 20 a 60 milióny mrtvých, v případě Maovy Číny se čísla dokonce pohybují v rozsahu 19,5 až 75 miliónů.[19] Přitom ovšem přímé popravy a vraždy komunistickými ozbrojenci tvoří menšinu ve srovnání s oběťmi nelidských podmínek v pracovních táborech, hladomorů vyvolaných komunistickou politikou a válek zapříčiněných komunisty. Historik Stéphane Courtois, editor Černé knihy komunismu, dospěl v předmluvě k této publikaci k celkovému počtu 97 milionů mrtvých, toto číslo se však skládá ze značně nepřesných dílčích odhadů počtů obětí v jednotlivých zemích.

Český Zákon o protiprávnosti komunistického režimu a o odporu proti němu komunistický režim odsoudil, lustrační zákony pak zabránily bývalým exponentům režimu působit ve veřejných funkcích.
Parlamentní Komunistická strana Čech a Moravy si však zachovala komunismus v názvu a marxistickou orientaci.
Takže fašismus a nacismus není jedno, ale oba dva jsou strašné a kruté. Ale jsou jen slabým odvarem komunismu.
Pane Havel, nebyl jste náhodou také komunista?
26. 01. 2008 | 23:29

Perry Mason napsal(a):

Odkaz pro bývalé i současné komunisty: http://zpravy.idnes.cz:80/m...
26. 01. 2008 | 23:36

m&m napsal(a):

Che Che Guev: A my jsme s nimi zatočili takto: http://www.radio.cz/en/arti... (fotka vpravo nahoře - s kým si to tam Klaus tak družně povídá?...)
26. 01. 2008 | 23:40

m&m napsal(a):

Aktuální příspěvek na téma "fašismu":

"Další sympatizant fašistů v ODS. Strana se chce bránit"

http://zpravy.idnes.cz/dals...
26. 01. 2008 | 23:53

Pumprlidentlich napsal(a):

"Národ a socialismus! Co jde první a co přichází až poté?" ptal se Goebbels řečnicky v debatě s Theodorem Vahlenem, Gauleiterem za Pomořansko, v porýnských stranických novinách Nazional sozialistische Briefe (Národně socialistické listy), jichž byl editorem, v polovině roku 1925. "Pro nás na západě nemůže být pochyb. Nejprve socialistická spása, pak přichází národní osvobození jako větrná smršť… Hitler stojí mezi oběma názory, ale je na cestě k tomu, aby se k nám zcela přidal.[8]" Goebbels se svými novinářskými schopnostmi se tak brzy stal spojencem Strassera v jeho boji o stranický program proti Bavorům. Konflikt podle nich nebyl s Hitlerem, ale s jeho zástupci Rudolfem Hessem, Juliem Streicherem a Hermannem Esserem, kteří, jak říkával, v Hitlerově nepřítomnosti stranu špatně vedli. V roce 1925 Goebbels publikoval otevřený dopis "mým přátelům na levici", v němž vyzval k jednotě socialistů a nacistů v boji proti kapitalistům. "Vy a já", napsal, "spolu bojujeme, ačkoli nejsme opravdoví nepřátelé

http://cs.wikipedia.org/wik...
27. 01. 2008 | 03:25

skeptický napsal(a):

V tomhle předmětu se mlžilo.To by vysvětlovalo,co se autor učil na střední i vysoké škole.

Existují tři formy autoritářského socialismu : fašismus,nacismus a komunismus.
Fašismus a nacismus,na rozdíl od Marxistického komunismu, neměl problém se soukromým vlastnictvím.V principu jsou ale všechna tato hnutí levicová.

Za fašisty začali Němce označovat v Rusku,aby se vědělo,že nebojují proti německému pracujícímu lidu.Bohužel ten národní socialismus měli ve jménu,takže se to muselo zamluvit,a udělat z nich třídní nepřátele.Dost se na tom vysvětlování zapotili.

Absolventy VUMLU dost uznávám ,spousta věcí tam určitě byla značně náročná na chápání.

Teď se nám objevuje nová hlava této hydry ve formě eko-fašismu.Kdosi kdysi řekl,že lidé,kteří by chtěli,abychom zacházeli se zvířaty jako s lidmi si v podstatě přejí zacházet s lidmi,jako se zvířaty.
Doufám,že jim křivdil.Čas ukáže...
27. 01. 2008 | 04:39

Ládik napsal(a):

Pane Havle, neodpověděl jste. Z citací Wikipedie čtu, že jednou jsou to hnutí, podruhé ideologie, potřetí slova - ale co to je přesně, to jsem nenašel.
27. 01. 2008 | 09:01

LEVAK napsal(a):

Jste všichni na omylu.Nacismus se učil naprosto jinde a má jiné vzory.Byli to jezuité!O spojitosti německého agresivního nacismu s jezuitským řádem nelze pochybovat.
Sám Hitler uvedl: “Mnoho jsem se naučil od jezuitského řádu. Až dosud neexistovalo na zemi nic velkolepějšího, než je hierarchická organizace katolické církve. Hodně jsem z této organizace převedl do své vlastní strany.”
Walter Schellenberg, bývalý šéf nacistické kontrašpionáže, kterého si vychovali jezuité konstatoval: “Organizaci SS vytvořil Himmler podle zásad jezuitského řádu. Jeho předpisy a Duchovní cvičení, jak je sepsal Ignác z Loyoly byly pro Himmlera vzorem, který se snažil přesně okopírovat. Himmlerův titul nejvyššího šéfa SS měl být rovnocenným ekvivalentem jezuitského generála a celá struktura SS přesně imitovala hierarchický řád katolické církve.”
Franz von Papen, další mocný jezuitský nacista, který se zasloužil o ustanovení konkordátu mezi Německem a Vatikánem řekl toto: “ Třetí říše je první světovou velmocí, která nejenže uznává nejvyšší zásady papežství, ale uvádí je také do praktického života. ... Konkordát mezi Vatikánem a Německem měl pak pro plány jezuitů velmi veliký význam. Německo, podle pravidel konkordátu, se stalo nyní součástí »Boží« vlády Vatikánu a Vatikán od té chvíle intenzivně pracoval na stabilizaci německé vlády, dával Německu božskou ochranu a také ochranu mezinárodní.”
Adolf Hitler řekl: “Osobně jsem přesvědčen o veliké moci a hlubokém významu křesťanství a nedovolím, aby se šířilo jiné náboženství, než křesťanství. Proto jsem se odvrátil od Ludendorffa a proto jsem zavrhl tu knihu od Rosenberga. Napsal ji protestant. Není to stranická kniha. Nenapsal ji straník. Nechme protestanty, ať se s ním hádají ... Jako katolík se nikdy necítím dobře v evangelické církvi nebo jejích institucích. Proto budu mít velké problémy, jestliže se budu snažit regulovat a omezovat záležitosti protestantských církví. Evangelíci nebo jiní protestaté mne v každém případě budou odmítat. Ale vy můžete mít jistotu: Budu chránit práva a svobody farností a nedovolím, aby se jich někdo dotknul, takže nemusíte mít žádné obavy o budoucnost Církve.”
27. 01. 2008 | 11:42

LEVAK napsal(a):

Hitler také diskutoval s biskupy o svých názorech na židovskou otázku. “Pokud jde o Židy, zastávám stejné stanovisko, jaké hlásá katolická církev už patnáct set let, kdy Židy považuje za nebezpečné a vytlačuje je do ghet. ... , protože církev dobře ví, co jsou Židé zač. Nevyvyšuji rasu nad náboženství, ale pro církev a stát vidím v představitelích této rasy velké nebezpečí a svým přístupem k této otázce prokazuji velkou službu křesťanství.” (J. S. Conway: The Nazi Persecution of the Churches; str. 25, 26, 162)
Tři velcí obhájci římskokatolické víry byli: Hitler, Mussoliny a Franco. Všichni tři měli konkordáty s Vatikánem. Dostali se k moci, aby dobyli svět a nastolili milenium pro papeže. Pro tento úkol jezuité řídili ze zákulisí gestapo. Mečem Vatikánu však mělo být výhradně Německo. Proto se mu dostávalo řady mezinárodních podpor a finančních prostředků pro splnění cílů, které generál jezuitů Ledóchowskij krok za krokem naplňoval ruku v ruce s Vatikánem.
To všechno je také fotograficky zdokumentováno v mnoha knihách od Avro Manhattana, například v knize Vatikánský holocaust a Katolický teror dnes. Avro Manhattan je světově proslulou autoritou na otázku římského katolicismu v politice. Bydlí v Londýně a během druhé světové války pracoval v rozhlasové stanici Radio svoboda a psal také politické komentáře pro BBC. Kniha Vatikánský holocaust z větší části fotograficky dokumentuje zvěrstva Ustašovců na Srbech za druhé světové války.
27. 01. 2008 | 11:43

LEVAK napsal(a):

Poznámka:
Po nástupu Hitlera k moci tento realizoval návštěvu u Mussoliniho.Ten jej vítal na letišti a Hitler ho pozdravil fašistickým pozdravem se slovy "Salve diktátor!" a Mussolini rovněž zvedl ruku a vyslovil "Salve plagiátor!" Není třeba připomínat,že po tomto extempore nebylo mnoho srdečnosti mezi těmito dvěma při této návštěvě!
27. 01. 2008 | 11:49

Karel Mueller napsal(a):

Dobrý cen pane Havel
myslím si, že každý režim lze klasifikovat podle dvou kriterií:
- Relace občan a stát, tj. od velmi liberální demokracie po nejtužší diktaturu
- Relace ekonomie a stát, tj. od koncepce liberálních ekonomů minimalizující vliv státu na ekonomickou oblast po komunistické režimy s totálním řízením ekonomie.
Pojmy pravý a levý se používají v souladu s druhým kriteriem, nikomiv prvním, to je častý omyl.
Fašismus určujeme podle prvního kriteria. Na rozdíl od ostatních diktatur má jeden typický rys: Vůdcovský princip. V tomto směru byl i nacismus fašismem (víc než italský fašismus).
27. 01. 2008 | 11:51

skeptický napsal(a):

Katolická církev byla a je s Jesuity tradičně na kordy.

Hitlerova ideologie byla mimo jiné těžce poplatná i Marxovi.
Církve to za Hitlera neměly lehké,tajné spolky a zednáři také ne.

Dvoutisíciletá vzájemná animosita mezi Judaismem a Katolicismem vedla k zakládání tajných spolků,náboženských i zednářských,za účelem oslabení vlivu círve,vytvářením rozkolu,jehož výsledkem bylo štěpení na protestantismus a všeliké sekty,kterých dnes po světě běhá plno.Dalo by se říci,že katolická církev je dnes na ústupu,a zdá se být i silně infiltrována svými protivníky.

Panu Manhattanovi zřejmě nedaly spát Vatikánské biliony,podle titulů jeho knih Vatikánský Holocaust a Vatikánské biliony bych valnou objektivitu nečekal.

Všechna tři náboženství jednoho boha mají společného jmenovatele,kniha slibuje pravověrným vládu nad světem,a ať už se různé ideologie a -ismy skrývají pod jakýmkoliv kabátem,je to vše o tom.

Citovat někoho jako pravdu je ošemetné.Dezinformační válka v médiích je a bude,a snadno si lze přečíst dvě diametrálně protichůdné "pravdy" skoro o všem.
27. 01. 2008 | 13:09

bigjirka napsal(a):

Víceméně se připojuji ke Karlovi, já bych třídil takhle:
na ose liberální - antiliberální, autoritářský
jsou všechny totalitní režimy na straně "antiliberální, autoritářský".
Na straně hospodářské: pravice, soukromé vlastnictví - levice, přerozdělování, vázané nebo zespolečenštěné vlastnictví

je "komunismus" levá totalita
"fašismus" italského či Pinochetova typu pravá totalita
"nacismus" německého typu totalita s pravolevým mixem. Jasně antiliberální, silná sociální komponenta, přerozdělování, soukromé vlastnictví je možné, ale jeho využívání omezeno.
27. 01. 2008 | 13:54

Karel Mueller napsal(a):

Jirko,
já bych to trochu upřesnil:
Pinochet: Ryze pravicová vojenská diktatura, nikoliv fašismus.
Duce: Fašismus se silně levicovými prvky, spíš bych řekl nalevo od středu. Zásahy státu do ekonomické oblasti byly obrovské.
27. 01. 2008 | 14:25

bigjirka napsal(a):

On tedy každý válčící stát musí sáhnout do ekonomiky, ale myslím, že v té Itálii nedošlo k výraznějšímu omezení vlastnických práv. Pinochet, jistě kapitola sama pro sebe. Já sám za sebe ho od fašismu moc oddělit neumím.. Žít bych tam v době jeho vlády nechtěl, i když zachránil Chile před levičárnou. Vyhnal čerta ďáblem. Vážím si toho, že to uměl skončit.
27. 01. 2008 | 14:51

Pamětník starejch dob napsal(a):

Fašismus se změnil v pouhou nadávku a už vůbec nejde o pravicové hnutí.
Nacismus je orientován antisemitisticky, navíc nakonec zavedl centrální řízení ekonomiky dost podobné komunismu.
Goebbels se svého času málem rozešel s Hitlerem, když zjistil, že nehodlá "znárodňovat," neb to považuje za škodlivé, snažší bylo podnikům pouze nařizovat.
S fašismem a nacismem nemá nic společného např. režim Augusta Pinocheta či jiné generálské režimy.
27. 01. 2008 | 15:15

Karel Mueller napsal(a):

Jirko,
Pinochet měl liberální ekonomy vyškolené v USA a vcelku jim dal volnou ruku. Já jeho režim nehodnotím, pouze ho klasifikuji.
Celkově vzato má pravdu Pamětník. Ostatně tak komunisté mohli postupovat také. Představ si, že by Ti fabriku nabo živnost formálně nechali, ale musel by jsi vstoupit do KSC a podřídit se stranické disciplíně. Kecali by Ti do toho, co máš vyrábět, koho máš zaměstnávat, jaké máš mít vztahy ve fabrice a jak máš rozdělit zisk. Nakonec by jsi to asi položil sám :-/.
K jejich škodě by toto řešení bylo daleko efektivnější a ekonomicky výhodnější než to, co provedli.
27. 01. 2008 | 15:46

Nestraník napsal(a):

Právníci, politologové a podobní
šíří často zmatené výklady jednoduchých pojmů. Nabízím proto své správné definice.
Fašista - člověk, který svým odpůrcům nepřiznává žádná práva
a je přesvědčen, že proti nim může zasahovat s maximální brutalitou.Proto fašista dokáže např.rozpárat těhotné ženě břicho.
Nacista - fašista, který si své odpůrce vybírá podle národnostních nebo rasových hledisek. Ve střední Evropě, kde nikdo neví z jakých ras a národností je namíchán to působí až směšně.
Komunismus - hnutí, které neumí vyjádřit co vlastně chce, ale ke splnění těchto cílů si často do svých řad přibírá fašisty.
27. 01. 2008 | 16:00

Karel Mueller napsal(a):

Nestraník:
Vaše definice shledávám spíš emotivně podbarvené než správné:-)).
27. 01. 2008 | 16:08

nestraník napsal(a):

to Karel Mueller, vaše odpověď nevysvětluje co a proč je nesprávné. Trochu důslednosti a přesnosti prosím.
27. 01. 2008 | 16:15

Karel Mueller napsal(a):

Dobře :-):
V prvních dvou případech personifikujete (fašista, nacista), ve třetím už mluvíte, řekněme, o sociologické doktríně.
Příslušníka dvou prvních hnutí definujete psychologickou charakteristikou. Pravda, obě hnutí jsou postavena na vůdcovském principu, ale je široké spektrum názorů na to, co s těmi, co neposlouchají. Určitě by téměř žádný nácek či fašoun nebyl ochoten těhotné ženě rozpárat břicho. Obráceně by bylo možné najít naprosto politicky inertní, kteří by to udělali.
Komunisté věděli naprosto přesně, co chtějí. A také měli foršrift, jak toho dosáhnout. A když toho dosáhli, tak se samozřejmě ukázalo, že jahuové jsou jen Yahoos a že společnost andělů nebude.
Ale už se příliš zabydleli na svých funkcích na to, aby s tím cokoliv dělali :-))).
27. 01. 2008 | 16:34

Nestraník napsal(a):

Karek Mueller
1. Kde berete tu jistotu ?
Ještě žijí svědkové co viděli fašisty v akci.
2.Fašistické chování jedince není politikum. Politikum z toho dělají vůdci.
Ovládat fašisty a využít je ke svým zájmům je jednodušší než ovládat myslící a demokraticky založené lidi.
3. Komunistická idea je zmatená a nelogická. Nikdy žádný komunista neuměl vysvětlit co to je třídní původ. Nikdy neuměli vysvětlit jak může fungovat rozdělování podle potřeb.
4.Komunističtí vůdci stejně jako
ostatní vůdci, ale mysleli jen na sebe.
5. Mé definice jsou tedy správné.
27. 01. 2008 | 17:19

bigjirka napsal(a):

Asi by mělo ISO vydat definice jednotlivých typů diktatur :-)
Zatím jsme se shodli jen na levicové totalitě komunismu..

Proč nikdo neuměl komunismus vysvětlit? Protože ti vysvětlovači neovládali umění doublethinku! Komunismus měl určitá testovací místa, přes která bylo možno se přenést jen pomocí víry (podobně jako přes trojjedinost Boha). Kdo o tom moc přemejšlel, ten se prozradil a inkvizice ho lapla.
27. 01. 2008 | 19:03

Zacheus napsal(a):

To Levák. Máte pravdu v tom, že Himmler chtěl, aby organizace SS byla budována jako "řád" a je docela možné,že se v tomto směru po formální stránce u jezuitů mohl inspirovat. Jinak je ale teze o spojení jezuitů a nacistů prostě z říše velmi zlých pohádek, ať už je jejich původ a motiv jakýkoliv.

V dokumentární knize Jochena von Langa "Gestapo" se mimo jiné konstatuje: "křesťané byli vůči SS, gestapu a soudci Freislerovi ve zvlášť těžkém postavení. O tom se musel přesvědčit i člen jezuitského řádu páter Alfred Depl poté, co ho gestapo po službách božích zatklo za mnichovským kostelem svatého Jiří..."
27. 01. 2008 | 20:09

Zacheus napsal(a):

To Levak. Další citace z knihy o gestapu pak pokračuje takto"

Freisler ( to byl předseda Německého soudu, který soudil příslušníky hnutí 20.července, mající za cíl svrhnout A. Hitlera) obžalovanému Delpovi spílal, nazývaje jej ubožákem, flanďáckým červem, který se opovážil usilovat o život našeho milovaného Vůdce. Soudce zuřil, označil pátera za krysu, kterou lze jedině rozdupat. Když pátek připustil, že usiloval o "zásadní změnu životních poměrů" vykřikl Freisler. " K jezuitovi se Němec může přiblížit jedině s rozžhaveným pohrabáčem...". Páter Delp byl také skutečně odsouzen k trestu smrti a popraven. V současné doby byl zahájen proces jeho blahořečení.
27. 01. 2008 | 20:14

Karel Mueller napsal(a):

Nestraník:
1. Také žijí svědkové, kteří viděli antifašisty v akci, zejména v roce 45.
Ale to je absurdní diskuze, z lidí se stávají sadisté za určitých mimořádných okolností a ve společnosti vždy budete mít určitý počet sadistů. Možnost se realizovat budou mít v mimořádných situacích, zajména za války. Vůdcovský princip sám o sobě nevede k tomu, aby jste jednal sadisticky. Do buržoasních revolucí vládl podle vůdcovského principu král.
2. Vy jste prostě vzal extrémně asociálního a brutálního jedince a nazval ho fašistou. Fašismem asi chápete neomezenou vládu těchto lidí. To je hloupost.
3. V 50. letech by Vám asi otázku třídního původu vysvětlili jasně a možná by jste pak litoval, že jste se narodil. Rozdělení podle potřeb nikdo nebral vážně. Ale měli o tom mluvit, neb o tom psal klasik a tak se o tom mluvilo jako o nejvznešenějším cíli. Protože to ovšem nemysleli vážně, nebylo nutné to jakkoliv upřesňovat.
4. Ti staří bolševici byli svým ideálům zatraceně oddáni. O tom se přesvědčili miliony lidí a to dost tragicky.
Myslí jen na sebe? ... To popisujete současnost.
27. 01. 2008 | 20:14

Zacheus napsal(a):

Je škoda, že jste neuvedl jména těch biskupů, kteří údajně s Hitlerem konzultovali postup proti Židům. Určitě podobné konzultace ( velmi málo pravděpodobné, protože představa,že by se Hitler nebo kdokoli z jeho dvora šel radit s někým mimo SS,nadto k biskupovi) však neproběhly s kardinálem von Galenem, který byl přezdíván "Lev z Munsteru". Tento kardinál, o němž se Herman Goring vyslovil tak,že by měl být pověšen, ve svých kázáních statečně a neohroženě bránil křesťany i Židy a dále, což je velmi aktuální i pro dnešní dobu, si dovolil veřejně kritizovat Hitlerům program eutanazie pro nemocné a postižené. Dne 9. října 2005 byl kardinál Clemens August hrabě von Galen ( 1878-1946) prohlášen katolickou církví za blahořeného.

Tím samozřejmě netvrdím,že nedocházelo k osobním selháním a "kolaboraci" s nacisty ze strany katolíků nebo protestantů v Německu, ale určitě nešlo o to, že by snad tyto křesťanské struktury byly jakýmisi zákulisními spoluviníky toho, co se v Německu za Hitlera dělo. Na tom nemění nic ani fakt, že mezi německým státem a Vatikánem byla uzavřena mezistátní smlouva ( konkordát). Přeji pěkný večer.
27. 01. 2008 | 20:23

LEVAK napsal(a):

Ad Zacheus:
“15. března 1938 německý tisk publikoval toto prohlášení kardinála Innitzera: »Kněží a věřící musí bez váhání podporovat velký německý stát a Führera, jehož boj o nastolení německé moci, cti a properity je v souladu s přáním Prozřetelnosti.«
Noviny otiskly fotokopii tohoto prohlášení, aby rozptýlily každou pochybnosti ohledně jeho autenticity. Kopie byly vylepeny po zdech ve Vídni a v dalších rakouských městech. Kardinál Innitzer vlastní rukou napsal před svým podpisem následující slova: »Und Heil Hitler! «
O tři dny později rozeslal celý rakouský episkopát pastýřský dopis svým diecézím. 28. března otiskly italské noviny text tohoto dopisu. Jednalo se o otevřenou podporu nacistickému režimu, jehož ctnosti byly vysoce vychvalovány.” (F. Charles-Roux: Huit ans a Vatican, str. 118,122)
Kardinál Innitzer, nejvyšší zástupce římské církve v Rakousku ve svém prohlášení dále napsal: “Vyzývám vedoucí mládežnických organizací, aby připravili své připojení k organizaci německé Říše.” (Ernest Pezet, bývalý viceprezident Výboru pro zahraniční záležitosti: L´Autriche et la paix; Ed. Self, Paříž, 1945, str. 149)
Takže vídeňský arcibiskup a kardinál nejenže spolu s celým episkopátem s největším nadšením spojil svůj osud s Hitlerem, ale předal také “křesťanskou” mládež k výchově podle jezuitsko-nacistických metod. Tyto metody byly “oficiálně odsouzeny” v hrozném encyklickém listě: “Mit brennender Sorge”!
Časopis Mercury de France omluvně poznamenal: “... Tito biskupové nepřijímají rozhodnutí, která se týkají církve jako celku ze své vlastní vůle. Příkazy jim udílí svatý stolec, který oni už jen poslouchají.” (Mercure de France: Rakousko a Hitler; 1. května 1938, str. 720)
27. 01. 2008 | 21:38

bigjirka napsal(a):

Všechny totalitní režimy ovšem jsou živnou půdou pro brutalitu, surovost a sadismus. Obsahují vždy mechanismy krytí pro své pohůnky a justice je v nich vždy podřízena politické moci.
27. 01. 2008 | 21:40

LEVAK napsal(a):

Ad bigjirka:jak výstižné!Tedy paní Vesecká nám předvedla míru podřízení naší justice současné modré politické moci!Na jaký stupeň by jste to tipoval?Já by si dovolil to tipovat na pozdního Franka či Pinocheta!
27. 01. 2008 | 22:17

Al Jouda napsal(a):

Můj otec říkal : Všechno, co končí na .....mus, stojí za h...no, protože to znamená, že nemáš na vybranou a MUSÍŠ !
27. 01. 2008 | 22:46

bigjirka napsal(a):

Leváku, já jsem měl na mysli spíš vraždu Wonky a jiné nacistické a komunistické zhůvěřilosti. Snažíte se být soudcem, bláznem i katem dohromady?
Čunkův případ je tak zmotaná hra, že já už radši ani nehádám.
27. 01. 2008 | 23:07

m&m napsal(a):

Aktuálně k tématu fašismu podruhé:

Jsou provokační akce neonacistů PR operací ODS, mající odůvodnit okleštění shromažďovacího práva?

http://www.blisty.cz/2008/1...
28. 01. 2008 | 00:49

Nestraník napsal(a):

Karel Mueller
ad1) Jednoho svědka znám. Vrátil se v anglické uniformě a z dílny svého, fašisty zavražděného, otce vyhnal "antifašisty" (včerejší kolaboranty), kteří tam
nutili německé ženy k práci.
Mimochodem zmínky o podobných případech jsou i v komunistické literatuře 50tých let.
ad 2) Extrémně asociálně a brutální jedinec je opravdu fašistou. Hloupost je když někdo věří tomu, že seskupením těchto
jedinců pod jeden prapor vzniká nový, lepší myšlenkový směr.
ad 3) Třídní původ - nesmysl, podívejte se na třídní původ některých významných komunistů /např.Lenin, Castro...)
ad 4) Vůdci vždy myslí jen na sebe, v současnosti,v minulosti i ....
28. 01. 2008 | 06:23

student IES napsal(a):

tak jo...to by me zajimalo, co se stane, az odevzdam bakalarku kde budu nejen wiky citovat,ale dokonce na tomto citovanem stavet svoje argumenty...
Doufam, ze me budete oponovat :-)
28. 01. 2008 | 09:10

Andy napsal(a):

Časté zobecňování pojmu "fašismus" nelze popřít, nicméně s ním nemohu souhlasit. Věci by se měly nazývat pravými jmény a ne všechny trochu podobné systémy házet do jednoho pytle. Mezi nedemokratickými režimy v Německu a Itálii byl propastný rozdíl. Osobně mi příjde značně nepatřičné, nazývat nacistickou zrůdnost stejným názvem jako Mussolinyho parodii na diktaturu. Je to podobné jako každého levičáka označit za komunistu nebo každý politický systém ve kterém formálně probíhají volby za demokracii (aneb staré známé lidové demokracie). Opravdu si nemyslím, že lze schůzku komunistických funkcionářů v 50. letech označit za setkání demokratů.
28. 01. 2008 | 21:37

Petr Václavík napsal(a):

Wiesenthala bych považoval za odbornou i morální autoritu. - Jako vtip dobré, ale pokud to myslíte vážně, tak je u Vás něco špatně.
31. 01. 2008 | 18:05

Petr Václavík napsal(a):

Jinak brát Wikipedii jako věrohodný zdroj informací je taky dobrý fór.
31. 01. 2008 | 18:07

Jaroslav napsal(a):

Procházka světovými ideologiemi a naukami:
SOCIALISMUS: Máš dvě krávy a dáš jednu sousedovi.
KOMUNISMUS: Máš dvě krávy. Stát ti obě vezme a dá ti trochu mléka.
FAŠISMUS: Máš dvě krávy. Stát ti vezme obě a prodá ti trochu mléka.
NACISMUS: Máš dvě krávy. Stát ti vezme obě a zastřelí tě.
BYROKRACIE: Máš dvě krávy. Stát ti vezme obě, jednu zastřelí, podojí druhou
a mléko zahodi.
TRADIČNÍ KAPITALISMUS: Máš dvě krávy. Jednu prodáš a koupíš si býka. Stádo
se zvětšuje a hospodářstvi roste. Nakonec vše prodáš a jdeš do důchodu.
ČESKÝ KAPITALISMUS V REŽII ODS: Na dvě krávy si vezmeš půjčku od banky ve
výši 1600 mil. Kč a odstěhuješ se na Bahamy. Banka posléze zjistí, že to nebyly krávy,
ale kozy. Rozdíl zaplatí daňoví poplatnici.
07. 02. 2008 | 21:02

UGGSheepskinBoots napsal(a):

The New Fall in 2009, we get the latest styles of UGG boots. The UGG Bailey Button Boots become the first choice for UGG follower and getting hotter and hotter.
20. 10. 2009 | 06:12

cheap Jimmy Choo Shoes napsal(a):

29. 01. 2010 | 09:36

cartier ballon blue napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
25. 03. 2010 | 03:36

cartier love napsal(a):

TU water fish known, is also the source of happiness.
27. 03. 2010 | 04:21

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
30. 04. 2010 | 12:58

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 05:51

viagra usa napsal(a):

it dispensed just as written and said that if, http://orderonlineviagra.org recreational viagra in solution, carbon dioxide is liberated, due to, rubbed with phenol, menthol, hydrated chloral,, http://cialis-generic-online.net daily cialis lodum. Iodine is prescribed practically in two, formed which is considered by many a poisonous, <a href=http://orderonlineviagra.org#6,52767E+34>viagra online pharmacy</a>, acid. Hydrocyanic Acid is an exception. Remember, ble with alcohol, ether, glycerin and other, <a href=http://cialis-generic-online.net#2,50735E+44>generic cialis online</a>, chloral it forms a soft mass. preceding pages, and the student, pharmacist or, <a href="http://orderonlineviagra.org#58637">viagra online</a>, their carbonates and lime water, aluminum, incompatibilities of all alkaloids. <a href="http://cialis-generic-online.net#46162">cialis generic online</a>, course, has the incompatibilities of the,
22. 01. 2013 | 17:58

cialis en espana napsal(a):

de la limite thermometrique en plus de la vigne. http://viagrapfizerpascher.com viagra pfizer france auxquelles on pourrait reunir les portulucees, siendo precisamente las anteriormente citadas las http://cialis-diario-precio.net cialis 10 mg De la meilleiire disjjosition d donner aiix, http://www.buy-avodart-online.org avodart for hair loss Des saxifrages et des mousses, [url=http://viagrapfizerpascher.com#4,46785E+82]commander viagra[/url], il en faut ccpcndanl excepter No escasea el sanidino en individuos, [url=http://cialis-diario-precio.net#3,89334E+27]cialis tadalafil[/url], que contienen una fauna que vive aun en el Medi [url=http://www.buy-avodart-online.org#8,86121E+20] avodart hair loss[/url] la science de la geographie botanique etait trop, <a href="http://viagrapfizerpascher.com#89738">viagra generique en france</a>, sous le rapport do la distribution des familles, deseaban oir el parecer de las personas que en, <a href="http://cialis-diario-precio.net#10217">cialis diario</a>, k los dos dias de su primera <a href="http://www.buy-avodart-online.org#23193"> avodart 0.5 mg</a>
21. 02. 2013 | 22:58

FeltyFulk napsal(a):

TqnStk [url=http://onnrainnmcm.com/#13033]<b>MCM 店舗</b>[/url] LzoDpu http://onnrainnmcm.com/ PvmWhm [url=http://mcmsenmon.com/#38481]<b>MCM iphoneケース</b>[/url] MxfJsn http://mcmsenmon.com/ BmtGqf [url=http://ninnkimcm.com/#96964]<b>MCM バッグ</b>[/url] VixYnb http://ninnkimcm.com/ BfoMbp [url=http://kaidokumcm.com/#19442]<b>MCM 店舗</b>[/url] TpjPlg http://kaidokumcm.com/ TbuLqn [url=http://manzokumcm.com/#14156]<b>MCM 財布</b>[/url] CqzObn http://manzokumcm.com/ SnxTkf http://chloenihon.com/ CypUdt [url=http://chloenihon.com/]シーバイクロエ[/url] PpzR http://toumikousin.com/ LgfYD [url=http://toumikousin.com/]TUMI 26108[/url] DxiJxH http://toumikakaku.com/ VdjHcIF [url=http://toumikakaku.com/]tumi[/url] IazBwu [url=http://mcmhannbai.com/]mcm3806[/url] DazCxn [url=http://mcmhannbai.com/]MCM 韓国[/url]
25. 02. 2013 | 13:19

JanklaundaTut napsal(a):

OfcZp Qtf Kis Qva http://onnrainntoumia.asia/ KooUw Ttz Igy Lxc Vah [url=http://onnrainntoumia.asia/]TUMI 財布[/url] YltFa Fvj Rcg Axc http://ninnkitoumib.com/ BypXi Uku Rkq Oay Gvi [url=http://ninnkitoumib.com/]ビジネスバッグ TUMI[/url] FefZs Rkz Dhe Lpo http://nihontoumib.asia/ XqdGc Cla Yqk Iix Had [url=http://nihontoumib.asia/]トゥミ[/url] XifIl Lvl Grd Oup http://kouhyoutoumib.com/ ZyzIe Tlo Ehv Ukl Kwd [url=http://kouhyoutoumib.com/]TUMI 26108[/url] Ohl AXge Ody Gfw http://gekiyasutoumia.com/ Bli AWjq Qib Fys Jhf [url=http://gekiyasutoumia.com/]TUMI 26141[/url] WawTn Oov Hsj Ncp http://dendoutoumia.asia/ JmtEf Cqk Gly Umx Sov [url=http://dendoutoumia.asia/]TUMI 財布[/url] BxqYa Gsc Rse Yqc http://baggutoumija.asia/ IzmYq Qsn Eez Wrx Mnp [url=http://baggutoumija.asia/]TUMI 26108[/url] Syp INc Ndm Zim http://autorettotoumib.com/ Jkz KMc Ikj Cgw Yvh [url=http://autorettotoumib.com/]ビジネスバッグ TUMI[/url]
28. 02. 2013 | 22:39

maywhesmeda napsal(a):

DhG Bp BgUft http://gorosnihon.com/ RkDto JpI Qm Ri [url=http://gorosnihon.com/]ゴローズ 財布[/url] NnY JqEff FzRvn http://goroskakaku.com/ VtLiy WbG Jt Ii [url=http://goroskakaku.com/]ゴローズ[/url] GnRfj MqA IcUjq http://gorosyuuguu.com/ TiWpb ZkS Pw AxQts [url=http://gorosyuuguu.com/]ゴローズ ネックレス[/url] QuV Dr YgKpp http://gorossugure.com/ HjUok EnL FuRil HhIeb [url=http://gorossugure.com/]goros[/url] LuH MxHgp IhFpo http://gorosyichiban.com/ QlL MaPlp WqN KgFyn [url=http://gorosyichiban.com/]goros[/url] NuLxz FyV Qb http://gorossaisin.com/ BwZ EiKeu SmQ WaY [url=http://gorossaisin.com/]ゴローズ ネックレス[/url] TbFnz WwS Ih http://gorossinki.com/ UuS QmWaf RhY PqG [url=http://gorossinki.com/]ゴローズ ネックレス[/url] UoWrf Yf Qh http://gorossusume.com/ RuU SbEad WbH VqFqa [url=http://gorossusume.com/]ゴローズ 財布[/url]
01. 03. 2013 | 00:40

infitsEnvirty napsal(a):

XkDwz HtDzx wdKj rdEf Nwe http://dokutokumcm.com/ Tj rSgy mGHs Psz Np [url=http://dokutokumcm.com/]MCM[/url] Ox UkJze mqRa nsZz Lws http://syuryuumcm/ Ps fUec iLQa Vfq Ve [url=http://syuryuumcm/]MCM バッグ[/url] HnPnb AvXyq eeTh uyUg Nzp http://puradasenmon.com/ Om rSai dMNu Pll Eg [url=http://puradasenmon.com/]prada バッグ[/url] UlDgp QsWih wqDe uoZd Imc http://mcmsugoii.com/ Rx kWrj oGYg Dcd Ai [url=http://mcmsugoii.com/]MCM リュック コピー[/url] Cx ThSwy cpOd ftKq Ecb http://mcm1hannbai.com/ Nx vDot iVAz Ugr Cm [url=http://mcm1hannbai.com/]MCM 通販[/url] UyFxd RpCtx bvYm usVu Zvx http://waribikipurada.com/ Ve oFbl qWQr Hzj Ok [url=http://waribikipurada.com/]プラダ アウトレット[/url] Kn IfGap hrWy duOx Rdu http://ninnkipurada.com/ Jw qJxn bNZj Qhh Zr [url=http://ninnkipurada.com/]プラダ 財布[/url] NpBsu PvKmz krGn fyJm Pcu http://puradasaiyasune.com/ Jh wGsa pAKs Tei Wn [url=http://puradasaiyasune.com/]プラダ 店舗[/url]
02. 03. 2013 | 00:07

Scuchedrugh napsal(a):

Bb HbF NmY nwSO l http://oakleywaribiki.com/ ChtCd Jqw Ktq Hdm CbkKc [url=http://oakleywaribiki.com/]オークリースノー-ゴーグル[/url] Ug VvM WvB jiRQ a http://guccitennpo1.com/ DpbRf Cvn Eiu Nvq VxlKl [url=http://guccitennpo1.com/]グッチ 財布[/url] Ee XjT KpY xbJC o http://guccihannbais.com/ EbqEd Hve Yof Ged GegZg [url=http://guccihannbais.com/]グッチ 長財布[/url] Th FqP UsU ibNX x http://dokutokukuroec.com/ Tne OHb Rzh Lfh FbyLi [url=http://dokutokukuroec.com/]クロエ[/url] Pf PwI XxO fmMV y http://gucchibagguy.com/ YqjNs Uof Cdb Tgv BbrId [url=http://gucchibagguy.com/]GUCCI チョコレート[/url] Bs QoT IdQ wxUJ p http://syuryuukuroec.asia/ KglFr Oym Lzp Cmg QerDc [url=http://syuryuukuroec.asia/]chloe 財布[/url] St ZgC EtV ixUG p http://kangeikuroec.com/ CksRp Tpg Ywe Fmr OrqIy [url=http://kangeikuroec.com/]chloe[/url] Xx NnD IdJ cbRU o http://ninnkiviton.com/ Kfh WJa Sla Jzl QmwEn [url=http://ninnkiviton.com/#164573]グッチ アウトレット 佐野[/url]
06. 03. 2013 | 16:25

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy